elders bestaat (een gevolg van den oorlog en de veepest), de handel in rundvee, vooral in ons land, sterk zal toenemen, geeft hij den veehouders den raad, niet eiken vreemden onbekenden handelaar onvoorwaardelijk op hunne stallen toe te laten. Ver volgens wijst de schrijver aan, dat zij, die geene voorzorgsmaatregelen willen nemen, hetzij uit roekeloosheid of waanwijsheid, eene groote verant woordelijkheid op zich laden, omdat zij, zich zeiven niet alleen, maar ook anderen in het ongeluk kunnen brengen, aangezien het buiten twijfel is, dat de veepest door personen kan worden overge bracht, die met ziek vee in aanraking geweest zijn. Omdat er nog altijd zulke dwazen en halstar- rigen gevonden worden, acht schrijver het wen- schelijk, dat óf de regeering, óf elk gemeente bestuur de veehouders verplichte den vrijen toe gang tot huune stallen of weiden te verbieden. Na eindelijk vermeld te hebben, dat het door hem voorgestelde niet overbodig is, nu het gevaar, dat ons bedreigt, nog verre af is, omdat een vee koopman elk oogenblik bij dezen of genen vee houder de besmetting kan overbrengen, besluit schrijver met de veehouders ernstig aan te sporen, alle middelen aan te wenden, die kunnen strekken om ons land voor eene ramp te bewaren, die, nog niet lang geleden, velen getroffen en mil- lioenen guldens gekost heeft, om van haar bevrijd te worden. De dijk bij Ter Apel is, zoo leest men in de Gron. Cl. Dinsdagnacht aan de Pruisische zijde doorgestoken, zoodat het water in groote massa binnenstroomde. Dientengevolge is de watervloed over Westerwolde thans tot zulk eene hoogte ge klommen, als in den regel's winters wordt waar genomen. Vele hooi- en weilandeu staan geheel onder water en dit op een tijdstip, dat het vee de stallen zal verlaten. Men is begonnen de door gestoken plaats je stoppen. De juridische faculteit te Marburg heeft professor Von Düllinger te Munchen tot doctor in de rech ten benoemd honorus causa, zoowel wegens zijne reeds sedert lang erkende uitstekende verdiensten ten opzichte van het kanonnieke recht, als wegens de jongste vooroordeelsvrije, dappere en standvas tige verdedigiriè der rechten van den Staat en der Katholieke Kerk. De Directeur van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen brengt ter kennis van het publiek, dat het Kabinet op Donderdag den 4den Mei weder geopend zal zijn. Z. M. heeft bij de rustende schutterij, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, in de prov. Zuid-Holland, 2de bat., 1ste comp., aan Jhr. Mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, als kapit. En zijn voorts bij de rustende schutterijen be noemd: in de prov. Zuid-Holland, 2de bat., 1ste comp., tot kapit. F. W. A. baron Van Pallandt, thans 1ste Luit.; tot lsten luit. N. Messchaert Snel len, thans 2de luit.; tot 2den luit. P. Van Duy- vendijk, thans schutter. Z. M. heeft P. Van de Kerkhoff, secretaris der gemeente Tongelre, herbenoemd als burg. aldaar. Z. M. heeft aan W. Mestrom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg. van Montfoort, onder dankzegging voor de vele in die betrekking bewezen diensten; en is als zoodanig benoemd W. Van Ophoven. Z. M. heeft tot majöor-kommandant der dienst doende schutterij te Gouda benoemd W. D. De Lange Jr., thans kapitein. Z. M. heeft aan Mr. J. F. A. Leesberg, notaris te 's-Gravenhagé, president van den bijzonderen raad der Vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo aldaar, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder dér orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door den Paus geschouken. „Gij brengt mij dus zekere, berichten.... zoo als ik hoor, het doodbericht van moeder en kind?" vroeg de Chevelier met weifelende stem. „Jawel, mijnheer de Chevalier antwoordde de vreemdeling, terwijl hij eene versleten portefeuille voor den dag haalde, gij kunt de benoodigde papieren daaromtrent inzien." De ongelukkige man, nam het eene bewijsstuk na het andere in de hand; toen hij de trouw ante opnam, door den kapitein onderteekend, beefde hij terug op het zién van dat welbekende schrift. „Wie heeft u die papieren bezorgd?" vroeg hij. „Wel, mijn God, wie zou ze mij verschaft hebben, mevrouw Lambert heeft ze mij verschaft, eer zij zich legde te sterven." „Madame Lambert," riep de Chevalier in de grootste ontroering. „Hebt. gij ze gekend, waar om heeft de ongelukkige aan mijne oproepin gen geen gevolg gegeven?" „God! wat zoude zij gehoor geven aan eene oproeping, waar de afschuw haar heeft terug ge houden, zoo als ze mij liet raden eer zij stierf. Maar zij wilde niet, dat het geld dat uitgeloofd was, verloren ging, en daarom zeide zij altijd tot mij; „Mozes, gij zult het verdienen, als ik dood ben." Wordt Vervolgd Z. M. heeft bepaald, dat in dit jaar de bij art. 29 van het reglement voor het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord beduide commissie tot het afnemen vau het eindexamen van de adelborsten der 2de kl. bij het Instituut zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, president der commissie tot het examineeren der zee-offi- cieren enz., als voorzitter; den kapit. ter zea F. L. Geerling, non-actief; de kapit.-luits. ter zee G. II. Bakker, kommandeerende Zr. Ms. trans portschip met stoomvermogen Java, en A. L. N. Koops, 1ste officier op Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en den luit. ter zee der 1ste kl. H. Van Goens, lid der commissie tot het examinee- ren der zee-officieren enz., als leden. Z. M. heeft goedgevonden den kapit. A. Suy, van het reg. veld-art., op zijne aanvrage, op pbn- sioen te stellen, en het bedrag van dat pensioen te bepalen op /'1005 's jaars; en aan genoemden officier den rang te verleenen van majoor. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen dei- art. te benoemenbij het reg. veld-art., tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), dkn lsten luit.-adj. L. H. C. Van der Sluys Lehr, vin het korps; en tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2dhn luit. W. G. L. F. F. Van Hoogenhuyze, mede van het korps. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. bij het wapen der artill. te benoemenbij den staf van het wapen, tot gen.-maj., directeur voor het materiefel der art., den kol. F. A. T. Delprat, komm. vun het 1ste reg. vesting-art.; tot maj., toegevoegd aan den directeur voornoemd, den kapit. F. K. H. M. Van der Vlugt, vau het 2de regemedt vesting-artillerie; tot majoor, de kapiteins A. E. Reutber, van genoemden staf, voorzitter der com missie van proefneming, en J. II. Lux, L. Vetzo eti A, G. Kempers, magazijnmeester der art. van de 1ste kl. respect, te Grave, Groningen en Delft; bij het reg. veld-art., tot lsten luit. (li. o. v. r.), den 2den luit. R. M. A- Spengler, van liet corps; bij het 1ste reg. vest.-art., tot kommandent van het korps, den luit.-kol. E. J. Jakobs, van het korps; tot luit.-kol. den maj H. J. R. Beijen, vau het 3de reg. vest.-art.; bij het 3de reg. vest.-art. tot kapit. van de 8de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. Jhr. T. C. Calkoen, van het 2de reg. vest.- art.; bij het korps pontonniers, tot luit.-kol, den maj. W. M. Camp, kommandaüt van het korps; 2". den maj. O. W. C. De Brauw, van den staf der art., toegevoegd aan den gen.-maj. directeur voor het materieel der art., eervol van zijne te genwoordige functien te ontheffen, en hem in zijnen rang over te plaatsen bij het 3de reg. vest.- artillerie. Z. M. heeft aau deu Oost-Indischen ambtenaar S. S. De Vries, laatstelijk secretaris der residentie Zuider- en Oosteraf'deeling van Borneo, thans met verlof hier te laDde, op zijn verzoek, met ingang van 1*. Mei 1S71, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning vau pensioen. BINNENLAND. Amsterdam, 1 Mei. Hedenmorgen vond op het Oosterkerkhof alhier eene eenvoudige en aan doenlijke plechtigheid plaats. Het stoffelijk over schot van den zoo onverwachts aan stad en land ontrukten A. A. Stuart werd, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, waaronder ook vele vrouwen, in de groeve nedergelegd. De predikant H. Heemskerk sprak daar, uit naam van den Remonstrautschen kerkeraad, en wees op de groote verdiensten van den ontslapene jegens de gemeente en de broederschap der Re monstranten. Sinds 184-7 ambtgenoot van den diep betreurde, mengde zich ook de toon der vriendschap in het van diep gevoel getuigende afscheidswoord van dien spreker. Daarna bracht de voorzitter van het hoofdbestuur van het Genootschap tot rede lijke verbetering der gevangenen, Dr. E. Laurillard, hulde aan de nagedachtenis van den verdienste lijken secretaris, ook uit naam van den bOjarigen stichter van dat Genootschap, van W. H. Snringar, die te diep was geschokt om op zijn hoogen leeftijd den in zijn armen gestorven vriend naar de laatste rustplaats te begeleiden. Hij dankte ook uit naam van zoovele gevangenen en ontslagenen gevangenen, die Stuart in de eenzame cel had toegesproken, en die door hem lot inkeer waren gebracht, en eindigde met te wijzen op de broosheid vau het leven en den troost der onsterflijkheid. Namens de kinderen, behuwd- kinüërèn eu naaste familiebetrekkingen, werden de gesproken woorden beantwoord door den schoon zoon van den overledene, den heer 11. C. Rogge, predikant der Remonstranten te Leiden. Diep bewo gen en in hartelijke taal schetste hij Stuart als de ziel van zijn familiekriug. Het kiescollege der hervormde gemeente te Amsterdam heelt hedenavond tot predikant be roepen den heer N. H. De Graaf, predikant te Rotterdam. Rotterdam, 1 Mei. In de hedenavond gehouden vergadering der kiesvereeniging Burgerplicht zijn uit de lijst der voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten definitief tot candidaten gekozen: de heereu Mr. C. Van Vol lenhoven, Mr. J. A. Vaillant, H. De Bie, G. Van Stolk en Mr. N. J. A. C. A. Hoffmann. Ten gevolge van ingekomen kennisgevingen der heeren Mr. J. B. L. Wentholt en J. Hudig, dat zij voor de voorloopige candidatuur bedank ten, is de vergadering overgegaan tot het opmaken eener nieuwe voorloopige lijst voor de keuze van een zesden candidaat. Op die lijst werden ge bracht de heereu: Mr. H. W. De Graaf, Mr. L. G. Greeve (te 's-Hage), W. Van der Hoeven, C. Van Andel en Mr. D. Van Weel, zullende er zoo spoedig mogelijk eene nieuwe vergadering wor den belegd, om daaruit eeoe keuze te doeD. Vervolgens was aan de orde de wijziging van het reglement. In het hiertoe ingediend ontwerp was voorgesteld, art. 1, luidende: „De beginselen der vereeniging zijn de vrijzinnig-constituoneele," onveranderd te laten. Na discussie werd het artikel aldus vastge steld: „De vereeniging belijdt de liberale beginselen. „Zij streeft er naar bevorderlijk te zijn tot de handhaving en vrijzinnige ontwikkeling onzer constitutioneele staatsinstellingen." Voortzetting in een volgende vergadering. 's-Gravenhagk, 2 Mei. H. M. de Koningin heeft gisterenmiddag een bezoek gebracht aan het Idio- tengesticht alhier. Zij werd door de hoofddirectie ontvangen en rondgeleid, en onderhield zich min zaam met de verpleegden. H. M. deed bijzonder onderzoek naar de gemaakte vorderingen en be tuigde hare tevredenheid aan den heer Directeur en aan ouderwijzers en onderwijzeressen; ook gaf H. M. herhaalde malen hare goedkeuring aan de hoofddirectie te kennen over den goeden toestand waain de inrichting zich voortdurend bevind. Na ruim een uur in het gesticht vertoefd te hebben heeft H. M. het te 3 uren verlaten, nadat de hoofddirectie de edele Vorstin dank had betuigd voor het blijk van belangstelling in deze inrichting, bij deze gelegenheid wederom gegeven. Gisterenmiddag te 2 uren is onder voorzit terschap van Mr. P. P. Van Bosse, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de naam- looze Vennootschap de Brood- en Meelfabriek, te 's-Gravenhage. Uit het verslag, door Mr. Van Bosse uitgebracht, bleek, dat de exploitatie der Brood- en Meelfa briek ook in het afgeloopen werkjaar 1870 weder goede resultaten mocht opleveren, die vooral wer den verkregen door de meelfabriek ten gevolge van voordeelige inkoopen van granen en niet onbelangrijken verkoop van meel, ook aan andere fabrieken. Buiten de bovengenoemde verkoopen, werd het meel door de bakkerij verbruikt en het afval geregeld verkocht, bijzonder in het najaar, toen er veel vraag kwam naar veevoeder wegens de schaarschte en de hooge prijzen van het hooi, enz. Ook de broodfabriek werkte met succes. De aflevering bedroeg, alle soorten brood bij elkander genomen, 3,571,35714 tegen 3,281,83451 in 1869 en 3,256,326* in 1868; be halve de bloem in pakjes verkocht wordende, liet maken van scheepsbeschuit met de machine, voornamelijk ten behoeve der visscherijen, doch waarvan dit jaar door bijzondere omstandigheden groote afleveringen ook aan anderen plaats von den, bracht veel bij tot de voordeelige geldelijke resultaten vau de exploitatie der Broodfabriek. De broodprijzen volgden, hoewel langzaam, de ver hooging der graan- eu meelprijzen; zij wisselden, wat het gebuild tarwebrood betreft, van 18 tot 21 centen; het ongebuild tarwebrood van 14 tot 16; het wit roggebrood van 10 tot 11 en het zoet rogge brood van 12 tot 13 centen. Steeds worden bij de be paling der broodprijzen in acht genomen de markt prijzen van graan en meel, en tevens den regel, in verband tot het bij de statuten aangewezen doel der vennootschap, om goed en deugdzaam brood tegen billijken prijs te leveren. De stand der prijzen van de broodfabriek was dan ook steeds in elk geval in overeenstemming met de prijzen bij anderen en eer lager dan hooger in vergelijking met andere plaatsen. De Commissie belast met het onderzoek der balans over 1870, concludeerde tot goedkeuring der balans, met welke conclusie de Vergadering zich vereenigde. Alsnu ging de Vergadering over tot de vervul ling van de vacature, van Commissaris, ontstaan door de periodieke aftreding van den President- Commissaris. Met bijkans algemeene stemmen werd de aftredende Commissaris Mr. P. P. Van Bosse, herkozen. Daarna werd door een van de aandeelhouders gewezen op een artikel, dezer dagen in het Haagsche Dagblad verschenen, waarin de redactie in een bericht de opmerking had gomaakt, dat het hooge dividend ditmaal, aan de deelhebbers uitgereikt (van tien percent) het bewijs zou op leveren, dat door het bestuur te duur brood aan de verbruikers werd geleverd. Deze aandeelhouder herinnerde, dat die opmerking vau groote onkunde getuigde, daar de bedoeling van het bestuur van de eerste oprichting der fabriek, altijd was geweest de mededinging met de bakkers niet af te snijden, terwijl deze juist zou worden gestremd, wanneer de fabriek het brood goedk'ooper leverde, en onder wierp aau het Bestuur de vraag, of de beschou wing van de redactie van het Dagblad niet eene nadere bestrijding behoefde om het publiek beter in te lichten. Omtrent dit punt werd eenige ge dachten wisseling gevoerd, waarbij van de eene v\ v zijde werd beweerd, dat dergelijke scheeve vorj stellingen geene nadere wederlegging behoefJeJ te minder, omdat reeds een der aandeelhoult.j'l eene bestrijding in 'l Dagblad had doen opnerru J terwijl van de andere zijde daarentegen aau heil Bestuur werd aanbevolen, nog eene voUedfcJ bestrijding der Daji/adbeschouwing openbasr iM maken. Het Bestuur heeft besloten dit punti-M nadere overweging te nemen. Als een bewijs, dat de broodfabriek, behai;J( de voordeelen, wélke zij voor de bediendenenl geëmployeerden afwerpt en thans in meerdetj mate afwerpt dan vroeger, ook in andere opzit til ten welvaart verspreidt en nijverheid bevorder! deed de president-commissaris de mededeelinj dat de bruto winst, in 't vorige jaar door de :jl depothouders genoten, heeft bedragen eene soJ van f 53,009, en dut voor de meesten van heJ het depot een burgerbestaan van 14U0 a [Vila oplevert. Aan deu grenadier VV. Huijsteeg van dj 4de komp. 2de bataljon van het reg. grenadier! en jagers, is de gouden medaille toegekend wel geus 36 jaren trouwe militaire dienst en dedaarl aan verbonden gratificatie van 60. In een gisterenmiddag gehouden en talrijil bezochte vergadering der Conservatieve kiesverl eenigiug Vaderland en Koning, zijn tot candidate! voor het lidmaatschap der Provinciale Staten rail Zuid-Holland geproclameerd de heeren: Jhr. hI C. A. VerHuël, Jhr. Mr. H. J. Van der Heim enl S. A. Van Hoogstraten, aftredende leden, eu verdeel de heeren Jhr. A. J. A. van Rijckevorsel en Jlrl D. Polak Daniels. Assen, 30 April. De kiesvereeniging OostermcvI te Assen, heeft in plaats van Jhr. De Milly, de! heer Jongkindt Koning, te Frederiksoord, tot cao-I didaat gekozen voor het lidmaatschap der Pro-I vinciale Staten van Drenthe en de overige ackil aftredende leden tot candidaten gesteld. Groningen, 29 April. De Raad stelde in zijrel zitting van gisteren een adres vast aan Z. M.deil Koning, strekkende dat de vesting Groningen I het wetsontwerp op de defensie niet worde o:-l genomen of indien dit onmogelijk is, dat hanl positie door vooruitgebrachte werken zóo wordj dat de wallen kunneD verdwijnen. Den burgemeester is door den raad opgedragel met de heeren raadsleden Wouters en de ModcIi;| de belangen der gemeente in deze met de rJ geering te bespreken. 's-Hertoqenboich, 1 Mei. Den 28sten April hl zijn voor het front der garnizoens-parade voor! gelezen twee sententiën door het hoog mililaiil gerechtshof in hooger beroep gewezen. Bij de eene is de sergeant titulair C. V. ml het 3de reg. inf., wegens afspraak tot desert:I in tijd van vrede t.usschen twee millitairen «tl volgd door desertie, verklaard vervallen van dei militairen stand en veroordeeld tot drie jaren kruiwagenstraf. Bij de andere is de sergeant v. Z.van het6de wegens 1ste desertie in tijd van vrede, veroordeel! tot degradatie, gemis der kokarde gedurende ze maanden en drie maanden detentie. Beide veroordeelden hebben als vrij-schutters deelgenomen aan den oorlog tusschen de Franschet en de Duitschers gevoerd en zijn beiden na bel eindigen van deu strijd vrijwillig in hun vader land teruggekeerd. Door de ontneming der kokarde heeft v. 1 verloren de toekenning van zeventien dienstjares tot het verkrijgen van paspoort of gagement, mits-l gaders alle militaire voorrechten hem uithoofd! van zijn vorigen dienst reeds toegekend. Het water wekt steeds bezorgdheid, nu Ie» tweede male echter zou eene tweede algemeen'-' overstrooming eene noodlottige zaak voor vele» zijn, want de meeste gronden zijn bewerkJ al de moestuinen zijn bezaaid en beplant 1 wat de eersten aangaat wordt door de polder I besturen met kracht van volk gewerkt om it polders droog te houden, terwijl de tweede voor een groot gedeelte gevaar loopen ieder oogen blik te worden overstroomd; het water staat thans werkelijk aan de lippen; komt er niet zeer spoedig val, dan is alles verloren, reeds is de kade of keerdijk te Hintham, de zoogenaamde Berensteynsche dijk te Vught bezweken en heeft men doorbraken te Alem, Maren en Kessel te betreuren, terwijl heden nacht, nadat men gis teren Zondag onophoudelijk met alle kracht voor het behouden gewerkt had de rechter diezedijk bij de werf van den heer Smulders doorgebroken is, en de veel belovende velden aan die zijde geheel worden ondergezetdit is een ware ramp voor Ortnen, want daardoor zijn tevens de ongelooflijke moeiten en kosten om hel water te keeren te loor gegaan, Het waterstroomd: met zulk een geweld het ingeloopen gat binnen, dat een schipper, die tegen allen raad in, de Dieze nog wilde uitvaren, op die hoogte gekomen door het gat werd medegesleept en in den tijd van een oogenblik met zijn schip tegen den grooten rijks weg werd geslagen. Door dezen doorbraak heeft de linkerdiezedijk- waarvoor gistereD ook groote vrees bestond en waaraan men dag en nacht met kracht heeft gearbeid, eene groote verlichting bekomen, en kan misschien zijn behoud zijn, ofschoon de heden

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2