W^èlie of en op welke wijze iedere gemeente ■aderlijk of wel het rijk de schadeloosstelling ïj uitkeeren, werd eindelijk het geheele artikel n 273 tegen 248 stemmen verworpen. Ine verhalen die wij in ons vorig nommer Ëjedeelden 0ver de vermoedelijk plaats gehad Mende betaling der 500 millioen en de plannen I. aauval die daarop zouden gebouwd zijn, Ijjeo weer meer voedsel door twee omstandig- ■jeo: Vooreerst de aanwezigheid van den mi- I van financiën Pouyer Quertier in het Pruisi- Ke hoofdkwartier te Soisy; ten tweede zouden |.J1)SChe gendarmes St.-Denis' doorgetrokken l. en daar eene afdeeling achtergelaten hebben [bewaking van het spoorwegstation. Doch het I en blijft waarschijnlijk, dat het geheele ver- 1,1 onjuist is. Vooreerst toch zijn de Pruisen |i na betaling der 500 millioen nog niet ver licht de forten af te staan voordat de vrede [jnitief geteekend is; die afstand zou dus een („cessie zijn die geheel in strijd is met de on- ibbelzinnige verklaring van Bismarck in den isrsad, dat de Pruisische regeering zich geheel liijdig zal houden zoolang de vredes preliminai- g6en gevaar loopen. Bovendien is het vrij (ter, dat de reis van Pouyer Quertier naar [;y geen ander doel heeft dan om te onder- [delen over schadevergoeding voor in den oor- door de Franschen genomene koopvaardij- Eepen. |Set de Union Républicaine hebben zich de Ijiers van koophandel, industrieele specialitei- en afgevaardigden der werklieden vereenigd, I nieuwe pogingen te doen tot het treffen van (ne verzoening. Doch er is niet veel kans dat (üationale Vergadering hiervoor gunstiger ge- Imd zal zijn dan vroeger, daar door de inname (o Asnières het gouvernement inderdaad een ■wichtig voordeel heeft behaald; de hevigeoppo- lie in de Nationale Vergadering tegen het voor- II Brunet en de groote meerderheid, waarmede orde van den dag werd aangenomen, getui- (o verder ook niet voor den verzoenenden geest (r Vertegenwoordiging. De Commune daaren- Igen is veel zwakker geworden. De ontevre- Ictieid over hare maatregelen neemt met den loe. De verschillende redacteurs van dag- |«ien, die door haar toedoen van hun bestaan [yjfd zijn, zullen hunnen invloed zeker niet [wenden om hare macht te versterken. In den ■»M tijd is zij dan ook genoodzaakt geweest fcialdelijk concessiën te doen, b. v. door ge- l.'jenneming van nationale garden, die zich lendunkelijke arrestatiën veroorloofd hadden; ('loslaten van andere gevangen genomen per- l.en enz. Set is dus niet onmogelijk en zelfs waarschijn- k, dat de oppermacht langzamerhand overgaat in de militaire bevelhebbers of en dit zou zeker tij wat gelukkiger zijn aan de Union Répu- icaine en hare bondgenooten. Over de krijgsgebeurtenissen is niets nieuws vermelden, dan dat beide partijen de door hen bette positien al meer en meer versterken. De Eheele linie van Sèvres (ten Z. W. van Parijs) It Courbevoie (ten N. W. van de stad) is door e «ou ver nemen ts-troepen versterkt. I De opstandelingen, die zooals wij medeelden fc den rechteroever der Seine zijn teruggedreven terpen krachtige fortificaties op te Neuilly en filliers. Het geweer- en kanonvuur houdt onaf- ekoken aan, Parijs gaat voort met vernield, zijne largers met verminkt en gedood te worden. De EngeUche bladen deelen mede dat Mac-Mahon Kt den ex-keizer briefwisseling houdt om hem b de hoogte te stellen van den voortgang der fe-operaties. Indien dit bericht waarheid be- p geeft het voorzeker, om wel te begrijpene henen, nog al stof tot nadenken. Doch het is hr licht mogelijk dat ook dit een van de vertel- kltjes is die de Engelsche bladen met zooveel Kagte over hunnen onttroonden gast verspreiden. Hem zijn toch b. v. tot nu toe reeds drie land- Neren toegedacht welke hij zou gaan bewonen, p bij Tunbridge, éen bij Whitby en éen bij pióorne. Sets zou dus natuurlijker zijn, dat de Engel se journalisten ook een tijdverdrijf voor den 'Woeling uitgedacht hadden, bestaande in de ielingeerde ontvangst en lezing van brieven zijner "lenden. Duitseliland. Het dogma der onfeilbaarheid dreigt al meer meer in Pruisen botsingen tusschen de gees- 'Hijkheid en het staatsgezag in het leven te "epen. Het zijn minder de onschuldige besluiten ',0 Pius IX die daartoe aanleiding geven dan W de bullen van al zijne voorgangers, die daar- por tot leerstukken verheven worden. Zoo ver- Nt een bul van Paulus den vierde alle gehoor- poiheid van onderdanen aan een ketterschen I 'it. En zulke kettersche vorsten zitten reeds r«rt lange jaren op den Pruisischen troon en |:i afstammeling van het kettersche huis van phenzollern heeft nu onlangs de rei van Profe tische Dnitsche Keizers geopend. Wat moet '1 de regeering doen indien in sommige gedeel- 1(11 Hes lands ijverige geestelijken, hardnekkig ""Houdende aan de onfeilbaarheid van een Paus, 'lie zelf nooit geweten heeft, dat hij onfeilbaar was, den kinderen op de school tegenstand tegen hun vorstenhuis gaan voorpreeken? Het is dui- delijk, dat de regeering op eene of andere manier de macht der geestelijken te dezen opzichte zal dienen te beperken. Het recht om de afkondiging van ieder pauselijk leerstuk te voorkomen door de weigering van het Koninklijke „placet" is in Pruisen sedert lang opgeheven omdat geen ver standig mensch kon denken dat dergelijke on zinnige leerstukken ooit door een.gcu paus in het leven zouden worden geroepen. Waarschijnlijk zal de hulp der wetgevende macht voor de te nemen maatregelen wel noodig zijn, en de zich ontwikkelende gebeurtenissen geven den Rijksdag dus een reden te meer om zich te verheugen, dat zij opname van de algemeene grondrechten der clerieale partij in de constitutie geweerd heeft, daar hiervoor vrij wel het recht der Katholieken gewaarborgd zou zijn om op hunne scholen zulke onzinnige stellingen te laten onderwijzen als zij maar wilden. De commissie in den Bondsraad heeft haar ontwerp ingediend over de anexatie van den Elzas en Lotharingen. Zooals te verwachten was is daarin geen sprake van den afstand van Weis- senburg aan Beieren. De twee landstreken zullen volgens het ontwerp gezamenlijk staan onder het opperbestuur des keizers tot aan het jaar 1874. De tot dien tijd noodzakelijk in te voeren wetten zullen door den keizer in overleg met den Bonds raad en natuurlijk gecontrasigneerd door den minister (den rijkskanselier) ingevoerd worden. Met het jaar 1874 worden de twee kinderen Frank- rijks voor goed bij het Duitsche rijk (niet bij het koningrijk Pruisen) ingelijfd en komen derhalve onder de algemeene rijkswetgeving. Iu hoeverre zij alsdan aan de algemeene volksvertegenwoor diging deel zullen hebben, is bij het ontwerp niet vastgesteld. Dit zal daar ook pas later beslist kunnen worden en naar ons inzien voor een groot gedeelte van de houding, die de bewoners gedurende de jaren, die men hunnen proeftijd zou kunnen noemen, hebben aangenomen. Zeker is het, dat onder de wenschen, die een groot gedeelte der bewoners van de geannexeerde landen door middel van eene vergadering vau maires en andere autoriteiten te Straatsburg zijn kenbaar gemaakt, ook die behoort, om in éen geheel inge lijfd te worden en afgevaardigden naar den rijks dag te mogen zenden. In den rijksdag is eene discussie gevoerd, die eenigzius belangrijker was dan de vorige na het Paasch-recès (2de lezing van het ontwerp tot invoe ring van boudswetten in Beierenverplichting van de ondernemers van spoorwegen en berg werken tot schadeloosstelling van de in hunnen dienst omkomende beambten, enz. enz.) Door den heer Schulze was namelijk het voor stel gedaan (het zoogenaamde Dikten-voorstel) om aan de naar den rijksdag afgevaardigden praeseutiegelden, vergoeding van reis en verblijf kosten toe te kennen. Het is bij deze gelegenheid de welbespraakte rijkskanselier niet gelukt de vergadering naar zijne hand te zetten. In eene vrij lange redevoering hield hij de bewering staande, vooreerst dat door het toekennen van praesentiegeld de vergadering dikwijls langer dan noodig was zijne zittingen zou verlengen; ten tweede dat daardoor dikwijls mannen afge vaardigd zouden worden die van het parlemen taire debat een soort van beroep maakten, en daardoor minder tolken van den volkswil dan wel parlementaire kampvechters zouden zijn. Voor beide beweringen haalde hij het voorbeeld van het Pruisische heerenhuis en dat der afge vaardigden aan, waarvan het laatste wel en het eerste geene bezoldiging ontvangt. Doch hevig werd de arme kanselier van alle kanten aangevallen over de minachtende denk beelden, die hij omtrent de leden van den rijksdag koesterde en de heer Schulze wees er op, dat het voorbeeld van de twee Pruisische kamers juist in het belang van zijn voorstel sprak, daar het huis van afgevaardigden voortdurend degelijk toonde, dat het zijn tijd niet verzuimde, maar ijverig werkzaam was. Het voorstel Schulze werd ten slotte aangenomen, en het is waarschijnlijk dat Bismarck de zaal verlaten heeft in de droe vige overtuiging, dat hij door de praesentiegelden in het vervolg langer door de volksvertegenwoor diging op de handen zal worden gekeken. Immers het is de eigenaardigheid der groote staatslieden niet, een overdreven vertrouwen in de zedelijk heid van hunnen evenmensch te stellen. TELEGRAMMEN. Parijs, 22 April (zes uren des avonds.) Fransche gendarmen, dienstdoende aan het spoorwegstation van Saint-Denis, hebben verzekerd, dat die plaats door de Duitscbers ontruimd en door de Gouver nementstroepen bezet is. Verder heet 't, dat de Regeering 500 millioen aan de Pruisen heeft afgedaan, en dat dezen de Noordelijke forten heden nog zullen ontruimen. De \érilé meldt, dat de Franschen morgen het fort Charenton zullen bezetten. Heden heeft een treffen plaats te Neuilly en Sablonville; de gefedereerden zijn 14 bataljons sterk, met een talrijke artillerie; ook van de andere zijde zijn belangrijke strijd krachten in 't veld. Een levendig geweervuur wordt gehoord van den kant van Courcelles; op 100 meters buiten de wallen wordt in de huizen en straten gevochten. De verliezen der gefede reerden moeten aanzienlijk zijn. De troepen van de Commune beklagen zich over de wanorde in administratie en kommando; ook over gebrek aan levensmiddelen. In de bureaux van de gas maatschappij heeft de Commune een requisitie geheven ten bedrage van 200,000 franken. De Kamers - an Koophandel die den handel en nijverheid vertegenwoordigen, hebben gisteren eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over de middelen, die tot eene verzoening tus schen Parijs en Versailles kunnen leiden. De ver gadering van gemachtigden der arbeidersvereni gingen zijn toegetreden tot het programma der republikeinsche ligue en heeft gemachtigden be noemd, die, in vereeniging met de ligue en ver tegenwoordigers van den handel en de nijverheid, een stap in dien zin te Versailles zullen doen. De Mot d'Ordre bericht, dat het kanonvuur hedenochtend te 10 uren is gestaakt en dat troe pen van Versailles heden te St.-Denis zijn aan gekomen. Madrid, 22 April. In het Congres heeft de Republikeinsche afgevaardigde Castelar aan de dynastie van het Huis Savoye een onverzoenlijken oorlog verklaard en aangekondigd dat hij een voorstel zal doen, strekkende om den Koning van den troon vervallen te verklaren. Een tumult was hiervan het gevolg. Weencn, 22 April. De Wiener Zeitung deelt een schrijven mede van den Keizer aan de heeren Von Beust, Andrassy en Hohenwart, waarbij de delegatiën tegen 22 Mei te Weeneu worden bijeen geroepen. De stad Verovititz in Slavonië is hedennacht geheel afgebrand. 400 huizen zijn in de asch gelegd, 4000 personen zijn zonder woning. Conslantinopel, 22 April. De Porte heeft in verzoenenden geest geantwoord op de nota van Griekenland van den 13den Februari. De Turksche troepen hebben in Arabië een groote zegepraal behaald op de insurgenten, die ip de woestenijen teruggedreven zijn. In Assyrië hebben zij Ibha en Sugha veroverd. Parijs, 23 April. De geruchten van gisteren hebben geen wijziging gebracht in den toestand deroorlogvoerenden.Volgens mededeelingen uiteen bron der commune hebben de troepen uit Versailles zich eenigermate teruggetrokken met gevoelige verliezen. Die troepen hebben de brug en de vaartuigen bij Surennes vernield en richtten ont zagwekkende barricaden op te Neuilly. Men meent, dat heden de vijandelijkheden te Neuilly geschorst zijn. De Mot d'Ordre meldt, dat troepen uit Versailles te Charenton zijn en binnen kort zullen aankomen in de dorpen nabij de forten op den rechteroever van de Seine. Het blad voegt er bij, dat naar het meent, 500 millioen aan de Pruisen betaald zijn. Sedert heden heeft de Commune alle man nen van 19 tot 55 jaren onder de wapenen ge roepen. De orde van advocaten bij het Hof van cassatie heeft met eenparige stemmen op éene na, te kennen gegeven, dat het noodzakelijk was dat het Hof van cassatie dezelfde zetelplaats had als de Nationale Vergadering. Versailles, 23 April. In de vergadering van heden is een voorstel ingediend om de 5 milliard oorlogsschatting door een loterij te dekken, waar van de prijzen zouden bestaan uit domeinen en de kroon-diamanten. De zitting werd tot den middag verdaagd. De Moniteur van de Commune deelt mede, dat de heer Pouyer Quertier zich te St.-Dénis bezig hield met den generaal Fabrice over de quaestiën die betrekking hebben op de opgebrachte schepen en de vergoeding van het onderhoud der Duit- sche troepen. De voorbereidende maatregelen tot den aanval worden voortgezet. Geen oorlogsfeit wordt heden vermeld. Het officiële orgaan maakt de namen openbaar van talrijke gerechtelijk veroor deelden, die onder de gevangen zijn aangetroffen. Gisteren bombardeerde de Mont-Valérien de poort van Auteuil en Point-du-jour, waar de insurgenten een batterij hebben opgeworpen. De Rappel deelt mede, dat de ligue van de republikeinsche unie drie afgevaardigden heeft benoemd, met last om een laatste beslissende poging aan te wenden tot het vaststellen van een basis van onderhandeling met de afgevaardigden te Versailles. Versailles, 23 April. Het Paris Journal meldt, dat de generaal Ducrot zijn ontslag heeft genomen wegens oneeriigheid met eenige leden van het uitvoerend bewind. Gisteren werden twee minis terraden gehouden. l'arjjs, 23 April. De Commune heeft tot de ontbinding besloten van de medische faculteit aan de Sor'Donne, omdat de meeste hoogleeraren de hoofdstad hebben verlaten. Eenige bladen melden, dat Delecluze zijn ont slag als maire heeft ingediend. Fransche rente 52. des middags). In een officieel rapport van gisteren wordt gemeld, dat twee door Okolowitz opgeworpen batterijen het verschrikkelijke vuur der vijandelijke batterijen tusschen den toren en het vierkante huis tot zwijgen hebben gebracht; ook het vuur der laag gelegen batterij van Chateau Becon is geheel tot zwijgen gebracht door het vuur der batterij van de piace Béranger. In een ander rapport van den 22steu, des morgens, wordt gemeld; „De troepen van Versailles heb ben herhaalde aanvallen gedaan op de loopgra ven van Issy en Vanvres, maar zijn door het vuur der mitrailleuses telkenmale op de vlucht gejaagd. In eene kennisgeving van den 21sten gedagteekend en gisteren aangeplakt, heeft de Pruisische kom- mandant van St. Denis, aan alle vluchtelingen en vreemdelingen zonder vaste verblijfplaats, gelast de stad te verlaten. Geen enkel detachement Fransche troepen is St. Denis binnengerukt. De geruchten aangaande de ontruiming van die plaats door de Duitsche troepen, zijn vau allen grond ontbloot. De hoofdgrondslagen van het programma der Ligue. réplublicaitie ziju den heer Thiers mede gedeeld. Zij bestaan uit het volgende: 1". Ophef fing van het departement der Seine; 2°. weder opneming der buitenwijken van Parijs in het departement der Seine en Oise; 3°. afschaffing van de prefectuur der Seine en van de prefec tuur van politie; 4°. beheer van Parijs door een gemeenteraad, verkozen bij stemming op zooda nige wijze, dat elk arrondissement een kiesdis trict vormt; 5°. éen raadslid op elke 20,000 inwo ners; 6°. benoeming door den raad van de adjunct- maires,ofde uitvoerende commissie; 7°.de bewaking van Parijs en de forten uitsluitend opgedragen aan de nationale garde, behalve ingeval van oorlog; de toegelatene troepen zoudeu die van de genie zijn, voor het onderhoud der vesting werken; 8'. benoeming van den staf der natio nale garde door den gemeenteraad. Wanneer deze voorwaarden worden aangenomen en door de overige Ligues goedgekeurd, zou men de Com mune dwingen ze aan te nemen. De kolonel Le Cecilia is tot plaatskommandant van Parijs benoemd. Aan Dombrowski is het opperbevel over de troepen opgedragen en Henry blijft chef van de «taf. Bergeret is op vrije voeten gesteld en zal zijn zetel in de Commune weder innemen. De strijd werd heden over de geheele linie slechts flauw voortgezet. Florence, 23 April. De Senaat heeft de dis cussie over het wetsontwerp nopens de aan den Paus te verleenen waarborgen voortgezet. De Minister van Buitenlandsche zaken heeft het woord gevoerd en betoogd, dat dit ontwerp den hoofdinhoud weergeeft van het nationaal pro gramma. De Romeinsche quaestie, uitsluitend een binnenlandsch vraagstuk waar het de aansluiting van Rome bij Italië geldt, raakt toch, wat het gees telijk gezag van den Paus betreft, de belangen zoo wel van de Italiaansche als van de buitenlandsche Katholieken. Eenmaal het nationale doel bereikt zijnde, behoort Italië bij alle quaestiën het be ginsel van gematigdheid en vrijheid toe te passen. De regeering zal daardoor de eventueele stappen der Katholieke regeeringen voorkomen. Dat de zetel van het Italiaansche gOuvernemeut te Rome wordt gevestigd is de beste waarborg voor de veiligheid van den Paus. De Minister eindigde zijne rede met te doen uitkomen, dat de grootheid van Rome gevestigd is, indien Italië, bij de ver vulling van zijn nationaal programma, aan de we reld kan zeggen, dat het als onwrikbare grondslag de vrijheid en onafhankelijkheid der kerk gevestigd heeft. Munchen, 23 April. Het geschrift, waarin Düllin ger- zijn stantpunt in de kerk uiteenzet, zal bin nen 14 dagen het licht zien. Het bericht, dat hij van plan is om naar Engeland te gaan, mist allen grond. Havre, 23 April. De gemeenteraad heeft drie zijner leden naar Parijs en Versailles gezonden, ten einde zijne bemiddelling aan te bieden, op den grondslag der republiek en der gemeentelijke vrijdommen voor geheel Frankrijk. jVlarlitbericliten. Amsterdam, 24 April. Tarwe, stemming onver anderd; O. W. B. Pools 415 optijd. Rogge, stem ming onveranderd; Petersburg 209, 215; Galatz 215, 217, 21S c. z./k. Levering, stemming onver anderd Mei 208, 207October 215,214. Raapolie, 6 weken 50%; vliegend 1914.voorjaar 47, 46%; najaar 444Lijnolie, 6 weken 34%; vliegend 33%; voorjaar 33; najaar 34%. Koolzaad, Oct. 82. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf.) 's-Graveniiage, 24 April. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van heden is ingekomen een ontwerp van wet tot afstand der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea. De algemeene beraadslagingen over de defini tieve Staatsbegrootiugen voor 1871 ziju aange vangen. Het woord hebben gevoerd, de heeren Van Nispen, Van Wasseoaer Catwijk, Smidt, Van Eek, Bredius en Hasselman. Nog andere sprekers ziju ingeschreven. Morgen voortzetting. 's-Gravenhage, 24 April. Bij Kon. besluit van 22 April 1871 is de heer A. J. A. Eick, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. Z. K. H. de Prins vau Oranje is hedenmiddag te twee uren naar Petersburg vertrokken. Z.K. H. werd vergezeld door H.D. adjudanl, Jhr. De Koek, terwijl de Minister van Buitenlandsche Zaken den Prins aan het station van den Rijnspoorweg uitgeleide deed. H. M. de Koningin zou den Prins tot Arnhem hebben vergezeld, maar werd door eene lichte ongesteldheid verhinderd aan dat voor nemen gevolg te geven. Alhier is overleden den heer J. W. Spies referandaris bij het Departement van Financiën, afdeeling comptabiliteit e.d verificatie. Gedurende een geruim en tijd was hij ontvanger in verschil lende gemeenten der provincie Zeeland en mocht eene loopbaan van meer dan veertig jaren als ambtenaar vervullen. Strikte rechtschapenheid en ijver kenschetsen hemen had tevens veel smaak voor de vaderlandsche letterknude; hij behoorde onder de eerste leden van het letter kundig genootschap oefening kweekt kennis te dezer stede, waarvan hij verscheiden jaren penning meester was eu in 1842 tot eerelid werd benoemd. In 1830 behoorde hij onder de vrijwilligers die voor 't vaderland uittrokken; tot officier bij de schutterij bevorderd, maakte hij den veldtocht van 1831 mede.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3