zalrnvisscherijen, en zocht hij onvermoeid naar middelen, om dien tak van volkswelvaart te ver beteren, en tot haren vorigen bloei terug te bren gen. In 1S69 was hij zaakkundig afgevaardigde der conferentie te Mannheim tot internationale regeling der visscherij op den Rijn, en werd hij onlangs door de vereeniging tot bevordering der zoetwatervisscherij in Nederland te Dordrecht tot corresponderend lid benoemd, eene onder scheiding hem ten volle waardig, wijl hij ook op de hoogte was van den toestand der Nederland- sche Rijnvisscherij. Bij menig Duitsch cn Neder- landsch zalmvisscher zal zijn naam in achting blijven. Het Handelsblad had onlangs meegedeeld, dat de natuur een nieuwen waterweg langs Brielle naar zee gevormd heeft, doordien er zich in de Oude West-Maas een geul gevormd heeft, waar de stroom recht in- en uitgaat, waardoor, naar dit blad vernam, het vooruitzicht zou bestaan, dat de diepte, welke thans in die geul bij laag water reeds 17 a 18 decimeter is, bij hoog water circa 35 decimeter zou zijn. De Sloompost zegt daarover het volgende: „Blijkens gedaan ondrzoek is dat bericht wel wat optimistisch en is de grootste diepte op het droogste gedeelte van deze geul niet meer dan 16 decimeter, dat is slechts 1, 2 a 3 decimeter meer dan op de Schulpenplaat. „De voordeelen zijn een recht gaande stroom en een goed geleidemerk, zijnde een kroonboom juist in den toren van Brielle; het nadeel is, dat er spoedig zee staat, zoodat het geheel een rnooi- weervaarwater is; en ware het niet, dat er te Rotterdam door een a twee kantoren prijs op gesteld wordt, om zooveel mogelijk een betond vaarwater door den Maasmond te hebben, het ware eer beter de geheele betonning aldaar op te nemen en af te wachten, wat de natuur na de afdamming van het het Scheur zal doen." In een stuk vau het Handelsblad over den Oos terspoorweg leest men „Met groote teleurstelling, ja met droefheid vernemen wij, dat de Minister van Oorlog heeft gemeend, den concessionaris voor den aanleg en de exploitatie van den Oosterspoorweg, voor waarden op te leggen, die den aanleg onmoge lijk maken voor ieder, die niet roekeloos de be langen dier maatschappij wil prijsgeven. De aan leg van den Oosterspoorweg wordt door die gestelde voorwaarden eene onmogelijkheid, want het zou zijn eene Cnautieele dwaasheid. Men zegt, dat de Minister van Oorlog vordert, den weg over Naarden te leggen en vandaar de ver takkingen naar Utrecht over Hilversum en naar Amersfoort." Tot corresponderende leden van de Vereeniging lot bevordering der zoetwater-visscherij in Neder land, zijn benoemd de heeren Schuster te Frei burg, Marcard te Berlijn, Jeserich te Stralsund, Von Erxleben te Berlijn, Berger te Peilz, Preu- schen te Darmstadt, Wunbach te Steiubasch, het Fischerei-Verein te Berlijn, het genootschap Na- tura Artis Magistra te Amsterdam, en nog enkele notabiliteiten in Engeland Frankrijk en België. De arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage heeft de volgende aanbevelings-lijst opgemaakt tot vervulling der opengevallen plaats, ten gevolge van het overlijden van den heer Mr. G. B. Emants: 1°. Jhr. Mr. S. M. S. De Savornin Lohman, rechter in de Arrond.-rechtbank te Alkmaar, 2°. Mr. A. J. Roest, subst.-offieier bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam en 3®. Mr. E. H. Karsten, advocaat en plaatsvervangend kantonrechter te's-Gravenhage. De gezamenlijke werklieden der brood- en meelfabriek te 's-Gravenhage hebben openlijk hunnen hartelijken dank betuigd aan de directe der brood- en meelfabriek aldaar, die voortdurend hun loon iu betere verhouding tot de duurte der levensmiddelen gebracht en daarbij den werktijd verminderd en beter geregeld heeft, terwijl de werklieden ook deze week wederom verrast wer den door eene nieuwe verhooging van loon, zon der dat zij daarom gevraagd hebben. Wij vernemen zegt een Limburgsch blad dat een 1ste luit. der artillerie bij ons leger, de heer J. J. De Greve, door de Regeering gedeta cheerd is bij de Koninklijke fabrief van wapenen van den heer P. Stevens te Maastricht, ten einde deel uit te maken der commissie belast met het toezicht op de vervaardiging der Beaumont-gewe- ren, welke aan het voornoemde huis voor rekening van het Rijk is opgedragen. De bedoelde commissie telt daarenboven een kapitein, een opper-controleur en verscheiden controleurs. De stedelijke regeering van Tano (Italië) heeft bekend gemaakt, dat aldaar in het college Nolfi is ontvreemd een schilderij van Domenichino, voorstellende: „David als overwinnaar van Go liath." Zijn lichaam is alleen in het middendoor een kleed gedekt, dat aan het bovengedeelte van den linkerarm is verbonden. Aan zijn rechterzijde hangt een herdertasch, die door middel van een band over den linkerschouder wordt gedragen. In deu rechterhand houdt hij het zwaard van Goliath omhoog en in zijn linkerhand draagt hij diens afgehouwen hoofd bij de haren. Men ziet rechts van David geboomte, voorts op den achter grond een vallei, het lichaam van den verslagene ter aarde liggen, het Filistijnsche legerkamp en eindelijk gebergte. Bij ontdekking wordt bericht verzocht aan het departement van justitie. De Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van gezagvoerders van stoombooten en vaartuigen die het Sloe bevaren, dat een aanvang is gemaakt met de werken tot afdamming van het Sloe, tusschen de gemeenten 's Heer Arendskerke en Arnemuiden, in de rich ting van den in aanleg zijnden spoorweg; dat mitsdien dit vaarwater onveilig is en weldra niet meer bevaarbaar zal zijn; dat intusschen de vaartuigen deu weg langs het kanaal door Zuid- Beveland kunnen nemen. Volgens een bij het Departement van Marine per zeebrief ontvangen bericht van den kapitein ter zee R. L. De Haes, kommauderende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaar was die bodem den 27sten Maart jl. in goeden staat zeilende op 2* 37' noorderbreedte en 27° 16' westerlengte. Blijkens een telegrafisch bericht van Zijner Majesteits minister-resident te Madrid, van 21 April, is aan de schepen van Rotterdam komende, uit hoofde der pokziekte, eene quarantaine in de Spaausche havens opgelegd. Te rekenen van den SOsten April aanstaande zal het Rijkslelegrauf-kautoor te Willemstad op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 12 uren voormiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Met ingang van den lsten Mei aanstaande wordt het telegraafkantoor op het station der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Zeg waard voor het algemeen verkeer geopend. Op de berichtwisseling van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland wordt het eenvormig tarief van 0. 40 gl. per enkelvoudig telegram toegepast. De regelen omtrent het bestelgeld zijn op het verkeer met Zegwaard verkracht. De laatste verzending der Indische post over Brindisi, zoowel die om de veertien dagen met de Britsche pakketbooten, als de expeditie mef'de Fransche pakketbooten van vier tot vier weken, geschiedt voortaan uit Amsterdam des Zaterdags per trein vau kwartier voor zeven 's morgeus in plaats van des Vrijdags per trein van 20 minuten over tweeën des avonds. De eerstvolgende laatste expeditiedagen voor de Indische post over Brindisi vallen dien ten gevolge op Zaterdag den 6den, 13den en 20sten Mei, Sden lOden en 17den Juni, lsten, Ssten, 15den en 29sten Juli enz. De enkel op de Britsche pakketboolen corres- pondeerende verzending der Indische post over Triest geschiedt drie dagen vroeger, namelijk uit Amsterdam des Woensdags per trein van 20 min. over tweeën des avonds. De eerstvolgende expeditiedagen over Triëst zijn derhalve 3, 17 en 31 Mei, 14 en 28 Juui en 12 en 26 Juli. Het publiek wordt voorts herinnerd, dat het enkel port per 15 grammen voor de gefrankeerde brieven over Brindisi zestig cents, en dat der ge frankeerde brieven over Triëst vijfenvijftig cents bedraagt, alsmede dat het port der ongefrankeerde brieven twintig cents hooger is, en alzoo respec tievelijk tachtig en vijfenzeventig cents per enkel port bedraagt. Bij ontoereikende frankeering door middel van postzegels wordt het tarief der ongefrankeerde brieven toegepast. De waarde der gebezigde postzegel wordt daarbij echter in rekening gebracht en van het verschul digde port afgetrokken. Z. M. heeft aan O. G. Bungenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luite nant bij het korps, gevormd uit de thans ont bonden scherpschuttersvereeniging te Sneek. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Maashees benoemd A. M. H. Bonants. Z. M. heeft benoemd tot deurwaarder bij het provinciaal gerechtshof in Drenthe R. Mulder, beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtb. te Assen. BINNENLAND. Amsterdam, 23 April. De wethouder voor den burgelijken stand alhier, Mr. B. H. M. DriesseD, heeft onlangs een maatregel genomen, of liever opnieuw ingevoerd, die voor hen, die een tweede of opvolgend huwelijk aangaan en minderjarige kin deren hebben uit vorig huwelijk, van het hoogste gewicht is. Het betreft de uitreiking aan de zoo- danigen, weduwnaar of weduwe, bij gelegenheid, dat zij zich ten huwelijk doen aanteekenen, van een gedrukt biljet, waarin hun de wetsbepalingen herinnerd worden, die door hen of haar moeten worden nagekomen voor de voltrekking van hun huwelijk, ten einde de voogdij over de minder jarige kinderen, die zij hebben, niet voor altijd te verliezen. 's-Gravenhage, 28 April. Vrijdag 5 Mei aan staande zal door den ontvanger der registratie en domeinen alhier, openbaar bij inschrijving worden verpacht: het recht tot het plaatsen van stoelen langs den vijver bij de tent van de Nieuwe of Littéraire sociëteit, in gemeld Bosch, gedurende de uren, dat in de tent muziek wordt uitgevoerd. Bij de commissie tot voorziening in de be hoeften, ontstaan door de heerechende epidemie, is reeds ontvangen f 15,053.46s. Onder de in de laatste dagen ontvangen gelden bevond zich eene som van f 300 van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. Met veel leedwezen moeten wij melden, dat hier aan de heerschende ziekte, overleden is de generaal-majoor August Ludwig von Preu- schen, directeur van het materieel der artillerie, ridder der orden van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. De overledene was deD 15den Juni 1S09 te Dillenburg in Nassau geboren, en had dus den leeftijd van bijDa 62 jaren bereikt. Bij gelegenheid van den opstand in België nam de overledene aan dien veldtocht deel, eerst in het mobiele leger en later in de stellingen aan den Helder en te Breda. Schiedam, 22 April. In de zitting van den ge meenteraad alhier is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethouders om, ter zake van de heerschende pokken-epidemie, de kermis in 1871 te schorsen. Gouda, 22 April. In de gisterenavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging kon men niet overgaan tot het proclameeren der can- didaten voor 't lidmaatschap der Prov. Staten, omdat er slechts 44 leden tegenwoordig waren, terwijl het reglement de tegenwoordigheid eischt van 50 kiezers. Bij de zeer talrijke opkomst der elders wonenden, valt 't dubbel te betreuren, dat de belangstelling in Gouda zelf zoo gering is. Aanstaanden Woensdag zal te éen uur de tweede vergadering plaats hebben, waarin definitief tot het proclameeren der candidaten zal worden overgegaan. Utrecht, 25 April. Gisteren was de aan- en afvoer langs den staatsspoorweg buitengewoon groot. De aanvoer van vee, voornamelijk van boter en eieren uit Noord-Brabant, Bommel en Kuilenburg, besloeg verscheidene wagens, zoodat dit een voorname oorzaak was, dat de prijs van de boter op de markt laag was. Het vee, dat gister ter markt door de handelaren gekocht werd, giDg lang die lijn weder o. a. naar België; het meerendeel was melkvee; zoodat den trein van 1,30 door 2 locomotieven werd getrokken. Deventer, 21 April. Door de onderofficieren van het alhier in garnizoen liggende huzaren, is den generaal Boroel de Meregnault, afgetreden kommandant van het regiment, als een aanden ken ten geschenke aangeboden een prachtige photograpbie van het korps onderofficieren. Harlixgen, 22 April. Heden zijn per Engelsche stoomboot ruim 70 landverhuizers van hier naar Amerika vertrokken. Tot den aanleg van den spoorweg Heeren veen Harlingen heeft de gemeenteraad alhier besloten, voor 100,000 deel te nemen. INGEZONDEN. Een Kostelijk ding. De burgers van de gemeente Rijp, hebben een prachtige onderneming tot stand gebracht, een nieuwe proeve van de waarheiddat uit het kwade veel wat goed is voort kan komen. De bedelarij was in en om de Rijp schrikbarend groot en nam ondanks de wet en hare handha vers meer toe dan af. Dit heeft eene vereeniging tot stand gebracht, een van vermogende en belang stellende menschenvrieDden, wier pogingen zoo wél gelukt zijn, dat sedert een maand (zoo jong is de onderneming) geen bedelaar op straat ge zien wordt. In een kosteloos verstrekt gebouw, dat niet fraai, maar zeer doelmatig ingericht is, ziet men dage lijks 80120 menschen van allerlei leeftijd bijeen, zoowel kinderen als zeer bejaardenja gebrek- kigen vinden daar arbeid en voedsel, de eerste niet zwaar, het laatste zeer voedzaam en over vloedig. Men ziet daar nu reeds een klein magazijn van kolïers, reistassen, etuiën, dozen, voetbankjes, tapijtwerk, schooltassen, pantoffels kousen, sok ken, een ontzaggelijke massa papieren en linnen zaken en nog vele andere zaken. Men koopt er onwillekeurig iets, want 't is goed, goedkoop en doelmatig en daarenboven strekt de opbrengst der kas tot voordeel. Boven de krachtige spijs, driemaal daags, bekomt daar elk die werkt een klein loon, tot 20 ceDt daags. Als men 't ziet kan men nauwelijks gelooven dat dit alles 't werk is van éene maand, de ar beid van meuschen die anders bedelden, de mees ten dus krachteloos, onwetend en 't werken niet gewoon. Dit verwonderlijk resultaat is 't gevolg van den ijver en de kennis van den wakkeren direc teur, die met vrouw en dochter hetzelfde onaan zienlijk gebouw bewoont en den ganschen da» bezig is het volkje te onderrichten, te besturen te vermanen, te voeden en daarenboven het be heer te voeren over al wat daar geschiedt, Een commissie van oprichters houdt over on alles een belangstellend en wakend oog. Zindelijkheid, orde, tevredenheid valleu u bij het binnentreden in 't oog, als de zegeningen van den arbeid. Het spreekt van zelf dat hier het beginsel van zuivere menschenliefde de drijfveer is van de op. richters. Winsten kan die zaak niet opleveren, De opheffing van de bedelarij, het sparen van het bedelgeld is de winst, maar dat 't bedrag van dit laatste niet gering was, blijkt uit de bereke ning van 't geen vroeger aan de deur gegeven werd. Met enkele uitzonderingen hebben alle in gezetenen het jaarlijksch bedrag als een jaarlijf sche bijdrage verstrekt tot deze uitnemende zaak. De inschrijving van jaarlijksche bijdragen nu bedraagt niet minder dan f 3150. Met deze in komsten kau iets gedaan worden, ook zonder kapitaal voor de oprichting! Eere zij den directeur-onderwijzer, den heer Mutsert, van Noordwijk derwaarts geroepen; eere den menscheuvrienden, die 't tot stand brachten, Moge de ijver en liefde waarmede zij die taak tot heden ten uitvoer brachten, onverflaauwd voortduren, en de bron der liefdadigheid, als thans immer rijkelijk vloeien, deze beiden zullen blij. ken voortdurend noodig te zijn opdat deze onderneming duurzaam en de Rijp ten zegen zij. Naar aanleiding van mijn bezoek aan deze in richting gebracht, beveel ik allen aan die in de gelegenheid zijn, met deze in Noord-Holland al te zeldzame wijze van weldoen, van nabij kennis te maken, 'tls waarlijk een voorbeeld veler na volging overwaard. S. BUITENLAND. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft in hare zitting van 19 April de beraadslagingen over de wet op de huren voortgezet. Vooraf echter ging een inci dent ten gevolge waarvan het toezicht op het Journal Officiel van den minister van binn. zaken, Picard, op dien van onderwijs, J. Simon overging, In dat Journal waren namelijk een paar artike len overgenomen uit de Siècle en andere blades die de houding der Nationale Vergadering tegen over Parijs sterk afkeurdenbovendien deelde het officieele blad de beraadslagingen en verrid- tingen der vergadering zeer onvolledig medt Eene interpellatie werd daarover ingesteld Am den heer Duchatel, ten gevolge waarvan aai Jules Simon het verdere toezicht werd opgedra gen, wegens de drukke bezigheden waarmede zijne collegas overstelpt waren. Wat de wet op de huren betreft liepen de beraadslagingen over het artikel, waarbij aan afzonderlijke jury's hel recht werd gegeven om te oordeelen over ver mindering der huur en uitstel voor hare betaling. De regeering wilde de kwijtschelding beperken tot een vierde gedeelte van de huursomde com missie van onderzoek wilde hierin onbeperkte volmacht aan de jurij laten. Na de verwerping van verschillende amendementen werd het voor stel der commissie in discussie gebracht en op voorstel van den minister van justitie besloten het tot verdere overweging naar de commisi: terug te zenden. Het art. 6, dat het recht der eigenaars om beslag te leggen op een gedeelit van het meubilair beperkte, werd na korte dis cussie aangenomen. In de zitting vau den ïOsten was vóór de voort zetting der beraadslagingen over de huren weer een ander voorstel aan de orde, n. 1. dat van den heer Brunet. Hij stelde hierbij, ouder hevige uk- roepingen van ongeduld der rechterzijde, voor, dat de vergadering' het initiatief zou nemen voor eene verzoening met Parijs door te beginnen met de vijandelijkheden te doen ophouden en eene commissie van 25 leden ter beraadslaging over de voorwaarden te benoemen. Na een voortdurend geschreeuw aan de rechterzijde van „La question préalable!" en protesten van de linkerzijde werd de orde van den dag in stemming gebracht en met groote meerderheid aangenomen. De behan deling van de wet op de huren werd hierop voortgezet. Léon Say bracht uit naam der com missie rapport uit over het in de steek gelatene art. 5 en dit werd volgens haar voorstel aange nomen in zooverre beperkt, dat de kwijtschelding der huren voor zooverre deze meer dan 600 fran ken bedroegen zich slechts zou uitstrekken tot huurders van gebouwen voor de industrie besten^ en van gebouwen, die door het bombardement hadden geleden. Bij art. 7 werd aangenomen het recht van den eigenaar om weder in het bezit te treden van zijn eigendom bijaldien de huurder niet aan zijne verplichtingen voldoet. Eindelijk werd een vrij lange discussie gevoerd over art. S- handelende over de aan den eigenaar toe te kennen schadeloosstelling eD de middelen om daarin te voorzien. Na de verwerping van eeu menigte amendementen met betrekking tot de

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2