mm* mm. AR ATHERiN MOND WATER. WOLLEN MATRASSEN-FABRIEK ADVERTENTIE N. Een Noodhulp GEWONE LEDEN-VERGADERING. GROOTE NUTSZAAL. "schouwburg te leiden. ELOY LEMAIRE, ■noen a( te breken en over. te gaan tot het ont- °p van kieshervorming, door. het ministerie besteld. De vraag, waarop bij de beraadsla- "over di' ontwerp alles aankomt, is: „Moet ^grondbeginsel voor de kiesbevoegdheid der tsburgers aangenomen worden de census of el de capaciteit?" Deze vraag, in den laatsten j in vele andere landen besproken, heeft ook gejoië .vooral sedert 184S, toen de census aan- •rkehjlr verlaagd werd, zeer de aandacht bezig oden. Het tegenwoordig clericale ministerie I den census behouden, doch haar zoo laag gelijk stellen. Anderen, en van dezen is het lusselsche blad, de Indépendanee, de tolk, willen plaats, van de.^oin, dtp de ingezetenen in de [ecte ..belasting ^betalen, stellen hunne mate van jdviltHenng. Eten derde "3ysteem eindelijk wil gsschen de twee klippen doorzeilen en tegelijk (l verlaging van den census ook recht toege- ind zien aan de bekwaamheid. Deze drie opinies j vonden hunne uiting in het ontwerp der eering, een tegen-ontwerp van den heer Jirsnd en een amendement van den afgevaar- ;di Notomb. L Het ontwerp der regeering, voor zoover [betrekking heeft op de principieele vraag, die j voorop stelden, wil den census verlagen tot i franken voor de provinciale en 10 franken Wr de gemeenteverkiezingen. De eerste wordt rdoor tot op de-helft der vroegere som gebracht, nveede, die tot nu toe in de verschillende .meenten, evenals in ons land ongelijk was, door het ontwerp voor alle gemeenten ra laag gesteld, zoodat zij in sommige steden caeltng van 42 fr. 32 c. plotseliug daalt tot 10 Zooals de heer Frère Urban in eene lange voering onder anderen betoogde, is het on gelijk gevolg van de voorgestelde hervorming, I de clericale partij er groote versterking door ontvangen. Verschillende vroegere hervormin- hebben bewezen, dat die partij daa liet t ondersteund wordt, waar de onwetendheid er de bevolking het grootste en dus de invloed geestelijkheid het sterkst is. De onwetendheid wordt door de éuorme verlaging van den cen- s tonder eenige bijbepaling zeer in de hand werkt. De Indépendanee maakt er den heer ére Orban een soort van verwijt van, dat hij quaestie beoordeeld naar de waarschijnlijk- id van de versterking, die deze of gene partij door zal verkrijgen. Maar dit is, dunkt ons, Ik een onmiddelijk gevolg van den aard der kiezingen, dat men die twee overwegingen bt van elkaar kan afscheiden. Indien men oooedeel is, dat door het toekennen van kies- •bt aan onwetenden, de partij wier politieke voeleos men niet deelt, in sterkte toeneemt, mag men naar ons inzien eon daartoe strek- id ontwerp om heideredenen bestrijden. Vooral de tegenwoordige omstandigheden en in een -d als België, waar zulk een duidelijke geneigd, il is om voor de wereldlijke macht van den «s in de bres te springen, gelooreu wij dat versterking van het clericale element met 'l inoet worden tegengegaan. 1! liet tegen-ontwerp van den heer Jotlrand tit om, behalve eenige bijkomende vereisch- jboals niet ondersteund worden door liefda- tads-instellingen, domicilie, in de betrokkene «ute enz.) als voorwaarde van kiesbevoegd- le stellen bekwaamheid in het lezen en tijven. De heer Jotlrand hield in zijne toelich- staande dat dit vereischte voldoende is om ands geschiktheid tot kiezen te bewijzen. lin ts uien is daardoor in de gelegenheid zich zelf de hoogte van de verschillende belangen te Hen en behoeft niet af te hangen van éeuzij- of geïnteresseerde raadgevers. Doch de voor lier erkende dat het kunnen lezen eu schrij- Diet voldoende was om iemands zedelijke sbevoegdheid te constateeren en daarom had bij zijn ontwerp een andere voorwaarde ge ld: degene, die het vorige jaar in gebreke was bleven in het betalen van zijne contributies, lastiDg of patenten, in het volgende geeuerlei echt zou mogen uitoefenen, lil. Het amendement van den heer Xotamb deltjk kwam hierop neer, dut hij den door de 'tering voorgestelden census wil behouden, doch bekwaatiiheid in het lezen en schrijven als eede voorwaarde wilde stellen. De heer Jottiand op eene vraag van den minister van binn. en, Kervyn van Letteuhove, geantwoord, dat in een afzonderlijk voorstel de manier zou «geven, waarop men zich van de vereischte kivaamheid van den kiezer zou kuuneu over- geu. Afgevaardigde Nolhomb echter ontwikkelde eet zijn systeem op dit puut: Een examen, Je hij, ik ondoelmatig; vooreerst toch zouden rdoor de examinatpren met der daad de kiezers l ten tweede zouden vele personen liever hun recht afstand doen, dan zich aan zulk onderzoek bloot te stellen. Certificaten van scholen zouden eveuzoo tot arbitraire maat- 'tlen leiden, omdat men zich ook daarvoor bijzondere scholen zou moeten wenden. >1 dus nu eenvoudig te doen? Men begint inet onderstellen, dat iemand, die 10 fr. in de be fog betaalt, lezen en schrijven kaumen zet op de kiezerslijsten en,- indien er dan een rlang niemand komt zeggen dat de bedoelde toon die nuttige kennis met bezit, dan is de i voor goed kiezer. Het is vrij waarschijnlijk, 'dit voorstel allen schijn heelt van het minis- "ele ontwerp te willen ondersteunen en de 'standers van het in aanmerking nemen der ftiteit met een kluitje uit 't riet te sturen. TELEGRAMMKW. Icraallle», 21 April De troepen hebben giste- 1 eenige barricades en huizeu te Neuilly ge- Inen, waar zij zich ook van eenige kanonnen Ier hebben gemaakt. Een daarvan hebben naar Versailles gebracht, en aan den heer ,e's aangeboden, die de troepen met deze ver ering geluk heeft gewenscht. Voorts zijn tal gevangenen naar Versailles gebracht. Pruisen 1 er zich niet tegen dat de Fransche regee- i 'er onderdrukking van den opstand te Parijs, 'eel troepen bijeenbrengt als zij noodig acht. u wenscht het opgave te bekomen van het t#l soldaten, die dagelijks ter versterking aan 'oepen worden gezonden. "Van den Mont-Valérien wordt een krachtig nvuur naar den kant der Porte Maillot onder- ■len. Tot nog toe verneemt men echter niets 'een gevecht. ^r'l)u> 21 April. De Kreuv-Zeitung zegt, dat ®ededeelingen van binnen- en buitenlandsche sen over onderhandelingen betreffende de 'd'Sleeswijksche quaestie geheel van grond 'bloot zijn. Londen, 21 April. In het Lagerhuis hebben verscheidene leden .te kennen gegeven dat zij, in den vorm van voorgestelde besluiten, oppositie zullen voeren tegen de finantieele maatregelen, vervat in het budget. Er is een voorstel gedaan om te besluiten dat het Gouvernement zal worden uitgenoodigd de artt. 1 en 2 van het Parijsch tractaat van 1856 op te zeggeD, als zijnde in strijd met hetgeen tot den bloei, de onafhankelijkheid des lands en de suprematie der Britsche marine wordt vereischt. Na eene korte discussie is het voorstel inge trokken. Stockholm, 21 April. De teraardebestelling der Koningin heeft heden plaats gehad. In weerwil van het gure weder, en de afwis selende sneeuw en regenbuien, was de menigte op de straten zeer groot. De winkels in de straten, waarlangs de lijkwagen zich bewoog, waren ge sloten. Aan beide zijden van den weg, van den westelijken vleugel vau het Paleis af over de Ritterhausmarkt en tot aan de Ritterbolmskerk, waar de treurige plechtigheid plaats vond, stonden militairen en haie. De vertegenwoordigers der vreeme hoveD, Jhr. Van Panhuijs, Hegermann, Von Lindenkron, Bonin, Berger enz. hadden zich, evenals een aantal dames, vooruit naar de kerk begeven. Te 12 uren, onder het gelui van alle klokken der stad, verliet de lijkstoet het paleis. Voorden wagen, die met zes paarden bespannen was, werden de insigniën der kroon van Zweden en Noorwegen gedragen. Achter den wagen volgden de Kroonprins van Denemarken, schoonzoon dei- overleden Koningin, en hare beide zonen de her togen van Oostgothlaud en van Dalecarliën en de Prins Von Wied. De Koning en de Koningin-weduwe zijn op het paleis gebleven. In de Ritterbolmskerk, die geheel met zwart gedrapeerd was en van binnen verlicht, is de lijkdienst gehouden door den aartsbisschop Sund- berg waarbij de hofprediker Rundgreen een tref fende lijkrede hield. Omstreeks 2 uren was de plechtigheid geëindigd en werd het lijk in de vorstelijke grafkelder bijgezet. Versailles, 21 April, (middernacht.). Nadat de Nationale Vergadering een voorstel verworpen had strekkende tot verzoening met de Commune, zette de vergadering de discussie voort over bet wets ontwerp op de buren. Na langdurige discussie met 273 tegen 249 stemmen artikel 1 verworpeu, luidende: De stad Parijs is gemachtigd een som te leenen, om de behoeftige huurders te hulp te komen. Sedert drie uren namiddag wordt het gevecht hervat in den omtrek vau Asnières, le Valois, Cliaperet, Courbevoie, en het Bois de Boulogne. twaalf uren.) Le Soir deelt inede dat alle tijdingen uit de departementen zoo geruststellend mogelijk zijn omtrent den staat van den oogst, dank zij de jongste regens. De Gaulois deelt mede dat het hotel, toebehoo- rende aan Mac-Mabou in de rue belle chasse te Parijs, Donderdag door nationale gardes is ver brand. St.-Germain, 21 April. De Liberie, deelt mede dat het barricade stelsel om Parijs inwendig te verdedigen dagelijk ontzetteDder aanzien krijgt. Op de boulevards zijn volmaakte redoutes opge worpen, die sterk gewapend zijn; maar de geest Van verzet onder de nationale garde neemt toe, Vooral in de faubourgs St.-Germain en St.-Honorée. Rouaan, 21 April, des avonds). De Nouvellisle meldt dat Ducrot te Versailles is aangekomen met 7000 man en Clinchant met 32000 man te Poissy. Thiers heeft aan de leden van den raad van vijftien toegezegd, dat hij binnen eenige dagen twee plannen aan hun oordeel zou onderwerpen om een beslissenden aanval op Parijs te doen. Uit Parijs over Poissy ontvluchte personen dee- len mede dat er daar geen vleesch meer te ver krijgen is; de boter kost 90 franken; eene oplos sing wordt spoedig te gemoet gezet, de anarchie is groot, de meeste bakkers hebben hun winkels gesloten Parijs, 21 April, des avonds). Uluseret heeft een dagorder in liet Journal 0/ficiel openbaar gemaakt tegen het overmatig gebruik van projectielen op de forten. In het vervolg zal op de aanvragen om munitie boven het aantal schoten dat de lonen moeten doen, geen acht worden geslagen. Promotiën. Leiden, 22 April. Bevorderd tot doctor in de Godgeleerdheid de heer A. Bruining, geboren te Pietersbierum, met een academisch proefschrift, getiteldBijdrage tot de kennis der Vedanla. Rechtzalr on. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 21 April zijn veroordeeld: H. d. H. te Leiden, wegens opkoopen van milit. kleedingstukken tot eene geldb. van f 10 of subsid. gev. vail 2d. D. v. d. M. te Rijnsburg, wegens beleediging van een bed. beambte tot eene geldb. van 20 of subsid. gev. van 5 d. P. M. te Capelle a/d IJssel, wegens verzuim van aangifte voor de nat. militie, tot een geldb. van f 6 of subsid. gev. van 1 d. J. V. le Oude Wetering wegens moedw. verbreking van afsluiting tot eene gev. van 8 dagen. GEVEIJLDE PERCEELE1V, Gehouden verkooping aan dan Burg alhier op Vrijdag 21 April door den Not. J. A. F. Coebergh. De bouw mans woning genaamd Kavel achten twintig met zomerhuis, schuur, stalling voor 26 koeien enz. benevens diverse, perceelen bouw-, wei- en hooiland gelegen in den vier Ambachts polder onder de gemeente Woubrugge sectie C., N°. 1380, 1381, 1382, 1383, 133, 131, 135, 136,137, 138, 139, 140, 141, 142, 144, 145, 121 tot en inet 130, 1384 en 1419, gecombineerd kooper G. Ver- weij te Leimuiden voor ƒ46600. LAATSTE BEH1CHTEN. (Per Telegraaf) 's-Gravenhaqe, 22 April. In de zitting Van de Tweede Kamer der Slaten-Gene- raai werd naar aanleiding der interpellatie van den heer De Casembroot door den Minister van Marine verklaard, dat de Koninklijke besluiten betreffende 't huwelijk der marineofficieren moeten gehandhaafd blijven; wel is hij geneigd wijzi ging daarin aan te brengen, ook omtrent de gel delijke stortiDg. De Minister van Oorlog heeft verklaard dat bij het leger de strafbepaling der wet 1851 op het trouwen zonder verlof des Ka- nings, moet gehandhaafd blijven. Na eenige dis cussie is de interpellatie hiermede afgeloopen. Nopens de aangelegenheden van Venezuela, heelt, de Minister van Buitenl. Zaken meegedeeld dat de onderhandelingen met een gemachtigde van Venezuela thans hier aangevangen zijn. Zon- der vooruit te loopen, kon hij zeggen, dat de uitslag zal zijn overeenkomstig het belang en de waardigheid van Nederland. 's-Gravenhagb, 22 April. Gedurende deze week zijn 44 pokkengevallen aangegeven; zijnde 47 minder dan in de vorige weelc. Uteecht, 22 April. Gisteren aanvaardde de hoogleeraar Dr. N. W. P. Rauwenhoff, zijn pro fessoraat aan deze academie tnet het houden van eene rede „over deu aard cn de beteekenis der planten-physiologie uit de geschiedenis toegelicht." Bijna alle professoren en enkele curatoren van de hoogeschool, benerens een groot getal studen ten woonden deze plechtigheid, die in de groote gehoorzaal van het akadeiniegebouwr plaats had, bij.. Ook de tegenwoordigheid der hoogleeraren Rauwenhoff, Kuenen, Suringar en Oudemans werd opgemerkt. Ter markt te Leiden aangevoerd. 21 tot 22 ApriL L Winter Tarwe 10 hectoliter 12.00 t /IS.00. Zomer Tarwe 12 hectol.y9.00 a 10.00. Winter Rogge 9 .hectol. 7.50 a 8 00. Zomer Rogge 10 hectot. 6.50 a ƒ7.00. Zomer Gerst 7 hectol. /6.00 a ƒ6,50. Cbevalier-gerst 13 hectol. 7,00 a 7.50. Zware Haver 20 hectol. 5.00 a/ 5.60. Lichte Haver 11 hectol. /3.75 a ƒ4.25. Duivenboonen 0 bectól. ƒ9.00 a ƒ9.60. Paardenboonen 0 hectol. /8.00a 3.25. Osien stuks a/Katfkoeièn 288 stuks/110.00 a 230.00. Varekoeien 194 stuks/78.00 a/184.00. Vette koeien 6 stoks 190.00 b ƒ285.00. Kalveren (vette) 21 atóka/36.00 a /S5.00. Kalveren (magere) 71 stuks ƒ3.50 a 6.75. Hamels (magere) 2S5 stuks 12.50 a 25.00. Hamels (vette) 36 stuks ƒ24.00 a ƒ29.00. Lammeren (magere) stuks a ƒ-.Varkens (magere) 50 staks ƒ15.00 a ƒ30.00. Varken. (Biggen) 280 stuka 5.00 a ƒ12.00. Boter 16780 kilogr.; 1ste qualit. J vat ƒ46.00 a ƒ60.00; 2de qualiteit 4 vat 41.00 a ƒ45.00; late qual. per kilogr. 1.15 a ƒ1.25; 2de qunliteit per kilogr. 1.02* a/l.JI*. Grauwe Turf dubb. hectol. a Lange Zwarte Turf 9000 dubb. hectol. ƒ0.24 a ƒ0.26». Ter markt aangebracht 675 renderen, 92 kalveren en 496 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Vrijdag Zaterd.- morg. 5 n. 44° morg. 8 o. 47' nam. 12 n. 60° nam. 4 u. 5&° nam. b n. 45° avond 8 n. 43" avond 10 n. Wind: Vrijdagmiddag 5 u. Z. W. Zaterdag morgen 12 u. Z. W. KEUKENMEID wordt terstond gevraagd, hoek Rapenburg en Vliet, N°. 84. Attentie s. y. p. HH. Studenten. Bij eene fatsoenlijke familie bestaat tegen het begin van Mei gelegenheid tot het Inwonen op Gemeubileerde Hamers, waarbij desverkiezende Kost en Bewasschlng kan verstrekt worden. Informatiën per franco brief onder letter M. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. op itAANDAG den S4sten AJPRIL, 1871, des avonds te 8 ure, in de OnderwerpLes naufragés des ties Auckland. Spreker de Heer: F. E. HAWAÏ-, Membre de la Sociélé de Géographie de Paris, un des naufragés. Namens het Bestuur, J. W. TYDEMAN Jr., Ab-Actii. zeer zwaar en sterk, bijzonder geschikt voor HH. Fabrikanten ter emballeering, zoo goed als nieuw, a contant a ƒ12 de ÏOO stuks, zijn voortdurend te verkrijgen. Adres onder de letters J. P. F. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. De ziekte te Egmond aan Zee is tot staan geko men. De herstellenden nemen in krachten toe, en zeker, wanneer zij aan den arbeid zijn, zullen zij een dankbaar hart bewaren voor allen, die in de zoo booze dagen hun hebben gesteund. De waardige geneesheer Schröder neemt weer zijn practijk waar. In de laatste opgave van Ds. INCKEL' stond ƒ10 opbrengst eener loterij van Cornélis, moet zijn van Cornelie. NIETJW r Het tegen Klespyn en alle Mondzlekten zoo heilzame NIEUW ANATHERIN-MONDWATBB en TANDPOEDER van S. JACOBS Azn., Apothe ker te. Arnhem, is 60 ets. de flacon en A SO ets. de doos verkrijgbaar: te Leiden bij N. K. SWEMER. Op andere omliggende plaatsen worden dépót» gevraagd. Ondergeleekende thans als onderwijzeres voor de Piano bij de Muziekschool alhier aangesteld, neemt de vrijheid zich aan te bevelen tot het geven van lessen in Zang en op Plano. Hare opleiding erlangd hebbende bij de Kon. Muziek school te 's Gravenhage, en in het-geven van on derwijs reeds eenigen tijd met goed gevolg werk zaam, kan zij zich beroepen op gunstige, aanbe velende getuigenissen, en daaronder in de eerste plaats van den Heer NICOLAÏ, Directeur der Kon. Muziekschool. Adres te Leiden, ten huize van den WelEd. Heer J. VAN; LOGHEM, Mare 5, N». 643. Leiden, 22 April 1871. 8. BEUKER. De Ondergeleekende heeft de eer aan zijne ge- eerde Begunstigers en verdere Stadgenooten te berichten, dat hij steeds voortgaat met het ver vaardigen van PARUIKEN en TOUPETS van af ƒ4 tot ƒ10 en hooger. Deze Paruiken worden vervaardigd volgens het systeem van den Heer LE NORMANDIN te Parijs, zonder veeren en zon der de minste drukking. Reparation gedurende een jaar kosteloos. ONTVANGEN: THE F AIRY-WATER en EAU DE NINON voor Dames om de haren te doen krullen a 13 ets. per flacon. Ledige flacons worden in betaling teruggenomen. Abonnementen voor het haarsnyden tot civiele prijzen. P. -J. KNAAP, Coiffeur, Breedestraat, Wijk 4, N°. 118. BUITENGEWONE EN LAATSTE VOORSTELLING te geven door het NATIONAAL T00NEEL-GEZELSCHAP VAN ANTWERPEN, onder directie van den heer met medewerking van Mej ut vrouw BEERSMANS. Ifanndag 24 April 18711 EEN DIUJIA UIT HET IIEOENUAAGSEIIE LEVEN, Comedie in 6 Bedrijven, door H. Meilhac en Lüd. Halevy. Voor de eerste tnaal te Parijs vertoond den 30 October 1869. Eerste bedr. Een Huwelijk in de Groote Wereld. Tweede bedr. Comedie voor de armen. Derde bedr. Twee Zusiers. Vierde bedr. Het Tweege vecht. Vijfde bedr. Frou-Frou. Aanvang (cn 7 ure. Prijzen der plaatsen: Loges ƒ1.60. Baignoires ƒ1,20. Parterre ƒ1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen kunnen besproken worden op den Speeldag van 101 uur. 1. UREETVELT l!„ le Delft. Depot voor LEIDEN bij de Heeren: YAM EWIJTK 4 GHOEN. Op mijne Fabriek worden op een uitgebreide schaal MATRASSEN gefabriceerd geheel met wol gevuld, doch op Oostersche wijze gestikt. In Frankrijk en België, alwaar de Wollen Ma trassen algemeen in gebruik zijn, is men zoo zeer overtuigd van de gezonde en aangename ligging, boven die, welke met andere surrogaten gevuld zijn, dat thans bijna uitsluitend wol daar voor wordt gebezigd. Ik heb echter gemeend eeri belangrijke verbetering in de bewerking te bren gen door de Oostersche bewerking te volgen daardoor schuift de wol nimmer aan knoedels en blijft zij veerkrachtig, zoodat zulk een Wollen Matras niet behoeft te worden opgemaakt, noch hersteld voordat hare bedekking is versleten, welke bestaat uit de allerbeste Turnhoutsche Stores (Meubeltyk). De Pryzen zyn: l.> Eenslaaps, 1.84 el bij 0.86 el en 14 kilo zwaar, ƒ20. 1. Tweeslaaps, 1.86 el bij 1.16 el en 18 kilo zwaar, 24. Andere afmetingen, naar verkiezing op te ge ven, worden in dezelfde Prysverhoudlng bere kend, zoodat geen enkel Bed of Matras, dat op soliditeit aanspraak mag maken, tot dien prijs kan worden geleverd. Behalve in bovengenoemd Depot zijn deze Ma trassen nog verkrijgbaar bij H. PANDER, den Haag; A. H. HIJMANS, Gorinchem; W. A. SCHADE ZONEN, Amster. dam; H. PANDER, Schiedam.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3