dien tijd over de verkiezingen in Posen en West- Pruisen berichten meegedeeld waaruit blijkt dat de eer om naar den rijksdag afgevaardigd te wor den geheel afhing van de goedgunstigheid der heeren geestelijken, en dat mannen van erkende verdiensten en liefde voor de Poolsche nationali teit hunne candidatuur moesten intrekken of geheel zien mislukken omdat zij voor hunne plannen ten aanzien der ondersteuning van's Pau sen wereldlijke macht geen voldoende verklaring wilden geven. Indien nu dergelijke overwegingen bij het Poolsche volk zwaarder wegen dan het verlangen naar zelfstandigheid, dan moet men haast wel de gevolgtrekking maken, dat dit ver- la ngen op het oogenblik bij het met Pruisen vereenigde gedeelte van die natie niet zoo heel sterk geprononceerd is. De rede van den rijkskanselier was overigens uitgesproken met al de meedoogenlooze hardheid van iemand, die er zeker van is dat hij de macht in handen heeft. „Ik betwist den heeren voorstel lers het recht om zich hier op de woorden van de troonrede te beroepen. Daar wordt alleen ge sproken van andere volken en staten, waarvan wij de zelfstandigheid zullen eerbiedigen. De hee ren behooren volstrekt niet tot een anderen staat of tot een ander volk dan tot dat van Pruisen, waartoe ik ook mij zelven reken, an zij mogen Polen of West-Pruisen, langdurige bestanddeelen van de Pruisische monarchie, niet tot die andere volken en staten rekenen, die in de troonrede bedoeld zijn." Zooals men begrijpen zal sloegen ook deze woorden weder op het beginsel, in de troonrede uitgedrukt, van niet-inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van een ander volk, en wilde Bismarck maar dadelijk verhinde ren, dat de Polen van die zinsnede ten hunnen mordeele gebruik maakten. Voor het overige verdiepte de rijkskanselier zich in historische be schouwingen over de wijze, waarop de Polen vroeger de Ruthenen, Russen en Duit6chers be handeld hadden, die toen onder huune heer schappij stonden en voegde de afgevaardigden toe dat zij in vergelijking hiermede van geluk mochten spreken over de zegeningen, die hun door het Pruisische bestuur deelachtig werden. Doch ten slotte vond de vorstelijke spreker het noodig, zijnen verpletterden vijand een weinig op te beuren en gerust te stellen: „Vreest niet, mijne heeren" zoo eindigde hij, „dat wij aan deze historische herinneringen, waartoe gij mij tegen mijn wil noopt, een voorbeeld zullen nemen. De verbonden regeeringen, en in 't bijzonder uwe landsregeering, de koninklijk Pruisische, zul len voortgaan in hunne pogingen om de zege ningen van bescherming door het recht en be schaving onder de dankbaren en ondankbaren te verspreiden, en gelukkigerwijze maken de dank baren bij u de meerderheid uit!" De rede van Von Bismarck werd met een luid „bravo!" van bijna alle leden begroet. Het was de bijvals-ontboezeming, die maar al te velen in de wereld gereed zijn ten beste te geven aan hem, die de macht aan zijne zijde heeft en van wien voor de toekomst nog iets te verwachten is. Zooals wij reeds zeiden was de aanspraak van Bismarck, hoewel onmeedoogend, tegenove.1 de Poolsche vertegenwoordigers vrij wel ge rechtvaardigd door de stem van hun volk. Bovendien zou ons een dergelijke handeling van den man, die volgens hetzelfde ijzeren systeem sedert jaren bezig is Duitschlands éenheid en Pruisens grootheid te bevorderen, niet kunnen verwonderen, al sprak de geheele Poolsche natie als éen man het verlangen uit om hare autonomie te herkrijgen. Maar een indruk van afkeer maakt op ons de manier waarop nog eenige afgevaar digden het noodig vonden, de ter neer geslagene Polen eenige laatste schimpscheuten achter na te zenden. Vooral de heer v. Hennig beproefde op een toon, die duidelijk den lust verraadde om de ironische manier van spreken van den Rijkskan. selier na te bootsen (al was het alleen maar door het menigvuldig gebruik van het woord „de heeren") nog een krachtigen aanval op den ver slagen vijand, leder die wel eens een sterken dog een anderen op de vlucht zag jagen en daarna een heirleger kleine hondjes het beest met groot geweld achterna zetten, zal zich van den aftocht der Polen eene voorstelling kunnen maken. En een aftocht was het inderdaad, want, toen het amendement van Zoltowski met groote meerderheid werd afgestemd, verlieten de Pool sche afgevaardigden gezamenlijk het lokaal. Lelden, 23 April. Naar wij vernemen heeft de Commissie, uit makende het voorloopig bestuur der Vereeniging „Musis Sacrum" alhier, in hare eergisterenavond gehouden vergadering besloten, dat het gebouw op het Plantsoen nabij de Hoogewoerdspoort door de leden voor het eerst in gebruik zal kunnen worden genomen op Zondag den 14den Mei e. k. Gedurende de drie daaraan voorafgaande dagen (Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 11,12 en 13 Mei) zal het door de aandeelhouders kunnen worden bezichtigd. Voorloopig is bepaald, dat de gewone weke- lijksche concerten door het muziekkorps der dd. schutterij alhier zullen worden gehouden, des Donderdags-avonds van halfacht tot 10 uren; het eerste concert zal, uithoofde van den Hemel vaartsdag, waarschijnlijk plaats hebben op Woens dag den 17den Mei. Met genoegen vermelden wij tevens, dat aan de jeugdige Vereeniging eene waarlijk zeldzame sympathie te beurt valt, zoodat zij zich reeds in het bezit van bijna een seven honderdtal leden mag verheugen. Gisteren, namiddag omstreeks vier uren is het paard, gespannen voor een wagen van de heeren H. Zn., komende van de Langegracht, op den hoek van de Mare door een schrik gevallen op het ijzeren hek van den heer B. Juist liep daar een stokoud vrouwtje, dat niet spoedig kunnende uitwijken onder het paard geraakte, waardoor zij twee belangrijke kwetsuren bekwam. Nadat de eerste hulp was verleend door den heer Dr. Andreson, is zij per vigelante naar haar woning vervoerd. Betreurenswaardig is het te vernemen dat zij later aan de gevolgen is overleden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 120 tot 138 vol wassen personen en van 36 tot 48 kinderen. Men leest in de Heraut: De redactiën van de Bazuin (Eindredacteur), de Heraut, de Hoop dei \aderlandi, het Kerkelijk Week blad, de Wekitem en de Volksbode ziju overeengeko men, ter bevordering van eenheid en ter beves tiging van de zedelijken band, die kiezers en gekozenen bindt, onderstaand program bij de stembus in Juni e. k. aan het vertiezingswerk ten grondslag te leggen: a. Handhaving in en buiten de Kamer, van de zelfstandigheid der Christelijk historische richting, gelijk die geëischt wordt door de erkenning van Gods Woord ook als beginsel van staatkunde, en van Gods leiding in onze volksgeschiedenis als regel YOOr ons volksleven; o. Handhaving van gewetensvrijheid bij het volksonderwijs, door den eisch, dat, iu aauslui- tiug van het program van 1869, de Vrije School regel, de Staatsschool aanvulling worde; c. Handhaving van het recht der minderheden bij de stembus, door den eisch dat een beter kies stelsel ingevoerd, en in afwachting daarvan de census verlaagd worde. Ten dringendste verzoeken zij een iegelijk, die met deze zienswijze overeenstemt, onmiddel lijk per briefkaart aan een der genoemde redac tiën te willen berichten: wie voorzitter of secre taris is van de in hun kiesdistrict bestaande anti revolutionaire kiesvereeniging. H. De Koek, J. H. Donncr, 1. Esser, A. Kuyper, J. G. Verhoeff, G. J. Vos, Az. De heer Groen van Prinsterer zegt Hieromtrent in een naschrift van n\ 84 zijner Nederlandtche Gedachten, dat dit program, hetwelk zijne gedach ten met beknopte juistheid weergeeft, hem dubbel welkom is, omdat het buiten zijne medewerking geformuleerd is. Z. M. de Koning zal zich den 27sten dezer, per Rijnspoorweg naar het Loo begeven. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Onderdeudam voor een lid der Provinciale Sta ten van Groningen tusschen de heeren S. Knol Welt en C. Reinders, is eerstgenoemde gekozen met 394 van de 575 geldige stemmen. Hef ontwerp-adres van het Hoofdbestuur der 1 Nederhindsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid aan de Tweede Kamer, totondersteu- I ning van het voorstel 's Jacob c. s. betreffende de stoomvaart op Amerika, is door de Departe menten met 111 tegen 86 stemmen goedgekeurd. De gemeentebesturen van Oostzaan, Nieuwen- dam en Buiksloot zijn volstrekt niet ingenomen met het plan der gemeente Amsterdam, om een deel hunner gemeentegronden te annexeeren. Zij hebben dit op de meest ondubbelzinnige wijze den Gedeputeerden Staten van Noord-Holland meegedeeld. De zaak van het bedienen van het Buiksloter veer zal daardoor bemoeielijkt worden, indien althans de Regeering of de Kamers de bezwaren der gemeenten gegrond achten. Men verneemt dat het plan bestaat een spoot- weg aan te leggen van Akkrum over Sneek, Bolsward en Workum naar Hinlopen, vandaa- eene stoomboot te doen varen op Medemblil, j waar een spoorweg over Hoorn en Purmerend naar Zaandam zal gelegd worden. De concessfe voor een en ander is op dit oogenblik waarschiji- lijk reeds aangevraagd. Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpei, onder bevel van den kapitein-luitenant ter ze J. A. H Hugenholtz, met bestemming naar d> Kust van Guinea, is, volgens een bij het Depav teineut van Marine ontvangen bericht, den 2dei dezer te St. Vincent (K»ap-Verdische Eilander) 1 aangekomen, en zou den 5deo daaraanvolgends i zijn reis vervolgen. I I Zr. Ms schroefstoomschip Schouwen, onder bevt van den kapitein-luitenant ter zee C. T. Hackslrot laatstelijk gestationeerd geweest in Suriname, i den 21sten dezer te reede van Texel aangekomei Bij beschikking van 20 April 1871, n'. 142,12d afd., is de vergunning voor een Stpomsleepdiens j in de provinciën Noord-Brabant, Gelderbant Zuid-Holland, Noord Holland, Zeeland, Hfrecb i Overijssel en Limburg, vroeger verleend aan I 1 Kalis Kz., te Sliedrecht, de erven P. Langevel i Pz. en J. Blokland Jz., te Hardinxveld, overge schreven ten name van de firtna L. Kalis Kz. Cie., te Sliedrecht. j i Z. M. heeft aan den officier van gez. der 3d kl. bij de dienstdoende schut,'erij te Doesburg Di B. V. De Witt Hamer, verleend deu personeelei I rang van offic. van gez, der 2de kl. i En zijn voorts bij de dienstdoende schutterijei 1 benoemd bij die te Zevenbergen, tot offic. vat gez. der 3de kl. Dr. J. M. Van Loon; bij die U 's-Gravenhage, tot 2de luit. L. Th. J. M.Meylinl en Mr. H. B. Van Tets, beiden thans schutter. BINNENLAND, Koudekerk, 21 April. Sints eenige weken zieu wij ynn hier langs den §,traat\yeg telegraafpaler staan, een bewijs van vooruitgang zou men denken voor de Rijnstreek, doch slechts \i einige gemeenten zullen zoo gelukkig zijn er van te pruliteeren. Ingezetenen dezer gemeente welke zoo ongelukkig zijn van enkel door de boerenstand bestuurd te worden, zullen er geen gebruik van kunnen maken daar er in de Gemeenteraad besloteu is, met het gemeentebestuur van Hazerswoude de handen volstrekt niet in een te slaan ten einde een hulp kantoor nabij de brug die beide gemeenten ver bindt op te richten. Wel is het voor vele parti culieren en fabriekanten alhier van groot belang, doch daar dit niet is of wordt ingezien, zullen wij ons met het zien der paleD en draden moeten tevreden stellen en tiaar Leiden of Alphen moeten gaan om een bericht tc verzenden en ons bij hi t ODtvangen van telegrammen het bodeloon van ruim een gulden moeten getroosten. Het is te wenschen dat bij de a. s. verkiezingen voor den Ge meenteraad getracht zal worden een paar parti culieren of handelaars in den Raad te brengen. Of het mogelijk zal zijn?? 's-Gravenhage, 21 April. Alhier is aangekomen de schout-bij-nacht J. Andrea, laatstelijk komman- dant der zeemacht in Oost-Indië en oud lid der Tweede Kamer. Schiedam, 21 April. In de vergadering van den Gemeenteraad van lieden is, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, gedaan Daar aanlei ding van een adres der Kamer van Koophandel, besloten tot het overdekken der koopmansbeurs, mits het daarvoor benoodigde kapitaal aan de gemeente zal worden verstrekt tegen eeD rente van hoogstens drie percent 'sjaars en een jaar- lijksche aflossing van (500. Meppkl, 19 April. Naar aanleiding van de vele branden, die hier in den laatsten tijd hebben plaats gehad, heeft de brandwaarborgmaatschappij van de Boer Co., te Zwolle, zich tot den Raad alhier gewend met verzoek, om een nauwkeurig toezicht te houden op de vcrwaarborgde panden en goederen, en taxateurs te benoemen om van tijd tot tijd die te doen opnemen. De Raad, oor- deelende, dat zulks niet tot zijne attributen be hoort, heeft, ten einde het goede doel, dat de hee ren assuradeurs beoogdeD, zooveel mogelijk te bevorderen, het adres aan het hoofd der politie gerenvoyeerd. 's-Hektogenboscu, 20 April. De Gemeenteraad heeft in zijne vergadering van gisterenavond beslo ten, de afdeeling voor meisjes, behoorende thans vol gens de verordening tot de openbare gemeente scholen voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs, van die der jongens, die thaDS onder éen hoofdonderwijzer staan, te scheiden en alzoo voor meisjes afzonderlijke openbare scholen op te richten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! De Heer A. Provó Kluit, die in Jun van het vorige jaar geheel voor eigen rekening naar Amerika vertrok, om vreemde vogels te schieten, is voornemens zijne vrij aanzienlijke collectie in den loop van dezen zomer in haar geheel naar Europa over te zenden; terwijl het geheel en al onwaar is, dat die Heer een gedeelte van die ver zameling in Amerika zon hebben verkocht. Het is om alle andere valtche geruchten en latter tegen te spreken, dat ik u, Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoek bovenstaande in uw veelgelezen blad te willen plaatseo. Leïden, Een vriend van den Heer 22 April 1871. A. Pkovó Kluit. BUITENLAND. JETraulti-jJU. Bij alle gewichtige gebeurtenissen, die het pu bliek in spanning houden, worden gewoonlijk verhalen en vertelseltjes bij menigte in omloop gebracht, die later blijken geheel bezijden de waarheid te zijn. Vooral i» dit het geval, wan neer, zooals in de tegenwoordige Parijsche om standigheden, de ontknooping van een outzettend drama door iedereen met ongeduld verbeid wordt, doch maar steeds op zich laat wachten. Dit ver schijnsel is vrij natuurlijk; de meuschen vinden nu eenmaal de omstandigheid zoo gewichtig, dat er over gesproken moet worden, en indien de ge beurtenissen hen nu in den steek laten, indien nagenoeg iedere dag hetzelfde treurige nieuws van vernielde stadswijken, beschotene poorten, bestormde en verdedigde forten, hevige fusillades en verpletterende kanonnades aanbrengt, dan nemen velen hunne toevlucht tot hunne eigene Verbeelding, waarin de gebeurtenissen gewoon lijk nog veel akeliger worden afgespiegeld dan zij in wezenlijkheid zijn. Vandaar de overdreven verhalen van executiën der krijgsgevangenen van de gouvernernents-troepeu; vandaar het schrik beeld der guillotine, dat het ijzende publiek zijde lings voorgehouden werd; vandaar de doodsbe richten van verschillende personen, die den vol- 1 genden dag weer met eene of andere speciale opdracht der Commune werden belast; vandaar eindelijk de ineedeeiing, dat Engeland zijn in- I vloed zou gebruiken, om het Pruisische leger tusschen beiden te doeD komen. Zooals wij gis teren vermeldden, is alle twijfel over het plan der Duilschers te dezen opzichte door officieele Berlijnsche bladeu opgeheven. Het blijkt nu, dat die Pruisische tusschenkomst steeds als het zwaard van Damocles boven de hoofden van het gouvernement en de commune werd hangende gehouden door eene menigte personen, die Parijs verialeu hebben of er uit zijn gedreven en natuurlijk zeer verlangen, er veilig weer terug te keeren. Doch genoemd be richt, nu officieel tegengesproken, vindt geen vol doend geloof meer en daarom wordt nu een ander plan verteld, dat waarschijnlijk later ook wel zal blijken, onwaar te zijn geweest. De Pruisen zou- dep namelijk den eersten termijn der oorlogs- iudemniteit ontvangen eu dien ten gevolge de forten ten noorden en oosten van Parijs onlrui- men. Deze zouden dan door de troepen vpp Ver sailles bezet worden en volgens een reeds ge maakt plan van maarschalk Mac-MahOD, de slap van vier zijden tegelijk worden aangevallen. Aan dit bericht, dat wij tot bespoediging van het einde van dezen eerloozeu strijd gaarne als juist zonden >vi|len aannemen, komt ons voor geen geloof te verdienenvooreerst omdat wij piet be grijpen waar het gouvernement op het oogenblik het benoodigde geld van daan zal halen om deti eersten termijn te betalen. Deze toch bedraagt 500 millioen, terwijl de Eransche regeering ook nog achterstallig is in het betalen vpn de onder- houds-kosten der Duitsche troepen; ten tweede O/pdat, hoewel er dagelijks versterkingen aanko men, het leger te Versailles bij lange na nog niet stork genoeg is en niet voldoende georaan' seerd om de forten te bezel ten en Paiijs met kerheid van goeden uitslag van alle ziidpn te vallen. J aa" Twee manifesten zijn in Parijs publiek gemaakt beide tot strekking hebbende, de révolutionai beweging zooveel mogelijk over geheel Frank te verbreiden. Het eerste manifest gaat uit van de commune en voert tot opschrift„Déclaratin! au peuple Franpais." Het document begint zeer terecht met de verklaring, dat het Fransche volt alle aanspraak heeft om eens definitief te hoorej waarvoor toch eigenlijk zijne vrouwen en zont» en huisvaders en zijne bezittingen aan vertuin king cn vernietiging worden prijs gegeven. Oude de betuiging, dut Paiijs zich hier weder voor heel Frankrijk opoffert wordt daarop uiteengeie dat de opstand ten doel heeft, aan geheel Frank rijk de autonomie der commune te verzekeren in dier voege dat iedere gemeente afzonderlijk de voorrechten dier autonomie zal genieten en door de associatie van allen te zamen de éenheid van Frankrijk zal bevestigd worden. Maar vva sluit nu toch wel dat vage woord autonomie der commune in? IV Het finantieele bestier, (vaststelling van het budget, der belastingen, administratie der gemeen lelijke goederen enz.); directie over plaatselijke werken, organi atic van de politie, en van ka onderwijs. 2'. Recht van benoeming (én derhalve ook ran ontslag en controle) van alle magistraten of be ambten der gemeente. Deze ei6ch is dus geheel iu strijd met de door de nationale vergadering aangenomen wet, waarbij de maires en adjuncten van gemeenten boven 20,001) zielen door het go», verneinent benoemd worden. 3°. Waarborgen van de individueele en gewei leusvrijheid en die van den arbeid. 4t. Het recht om geheel onafhankelijk bepa lingen te maken over het recht van vereeni- ging en de publiciteit. 6'. De organisatie van de verdediging der stad en van de nationale garde, die zijne eigene hoofden kiest. Er komen verder in het document gene bepa lingen voor over de gemeenschappelijke contri- butieu in de schatkist en contingenten in geval iu oorlog. Het waarschijnlijkste is, dat de mannen die het manifest opstelden deze kleinigheid ver geten hebben, ten minste in een vroeger dergelijke geloofsbelijdenis kwam eene bepaling over de gemeenschappelijke bijdragen voor, en de com mune zal toch ook niet wenschen, dat b. v. is geval van oorlog, iedere stad zich zelf zoo god mogelijk verdedigt en het platteland aan de hoede zijner hooivorken, spadenen schoffels worde ora- gelateD. Het is overigens duidelijk, dat al werden et bepalingen gemaakt over de aangelegen heden die gemeenschappelijke samenwerking vereischen, toch zulk een ontwerp alleen kan opkomen ir het brein van menschen, die te veel willen va- krijgen, omdat zij altijd te weinig gehad hebben, Om van de middeleeuwen niet te spreken zon alleen reeds de geschiedenis van onze republiek met al zijne privilegiën aan de Verschillend! steden, zijne autonomie der verschillende pis- vinciën, de langzaamheid en verwarring, de daaruit in het staatsbestuur voortvloeiden, sn de mannen der commune eene nuttige les kunne geven. Het tweede manifest, waarvan wij sprekeiï van de Ligue republicaine, die daarbij aan kl Fransche volk meedeelt, dat Thiers in zijn ant woord geen voldoende waarborgen heeft gegeta voor het behoud der republiek en de gemeente lijke vrijheden, en zich dientengevolge wenil tot de grootste steden van Frankrijk om. let behoeve van die vrijheden bij het gouverneriiec tusschenbeide te komen. Het schijnt, dat vet- scheidene steden, zooals Lyon, Macon en andere, aan dit verzoek reeds gevolg hebben gegefet, doch zonder suocès; hierdoor zou in die stede» eene ontevredenheid veroorzaakt zijn, die wel nog niet gevaarlijk is, maar waarop de regeerin; toch een wakend oog dient te houden. Over het oorlog6tooneel is niets nieuws te ver melden. De Porte Maillot, Courbevoye, Neuilly, Asnières beginnen langzamerhand in puinhopen te veranderen door het voortdurende hevige kènod vuur. Doch het inwendige van Parijs begint eei verschrikkelijk aanzien te krijgen. Vooreerst verwoestingen, die ook daar reeds aangerichtzijt door de vijandelijke (horribile dictu!) kogels e granaten; de wijken van les Batignolles, les Te mes en Passy hobbeu daarvan het meeste t lijden. Vervolgens een zorgvuldig gespounen ns van barricades, die met iederen dag talrijker sterker en met meer geschut bezet worden. Iet derde een schrikbewind, dat den eigendom, dt vrijheid ja zelfs het leven der burgers bedreigt- En eindelijk een donkere wolk, die nog slechts onduidelijk, hoog in de lucht gezien wordt, ma»' met iederen dag in uitgebreidheid en wanstal tigheid toeneemt en als een donker doodskleed zachtjes over de muren der stad dreigt heenge- worpen te worden om er al de inwoners onder te bedekken. Het is de hongersnood, die inder daad, zoo de berichten van enkelen, die er i« slaagden de stad te ontvluchten geloof verdienen, zich al dreigender doét gevoelen. Wellicht zullen wij ons over eenige dagen Parijs in plaats vsn als een lusthof met schoone paleizen, wemelende Boulevards, heerlijke tuinen en eerbiedwekkend! monumenten, moeten voorstellen als een doolbo van barricades, waartusschen uitgehongerde schep selen zich bewegen omom aan eenige belhamels hun vollen zin te geven. De inbreuk op de onzijdigheid, die gemaasl was door den aanval op het gebouw der Belgischs legatie zal geen verdere belangrijke gevolge11 hebben. De gedelegeerde voor buitenïandsche zaken had dadelijk na beklag van de ambassade, bevel gegeven otn al de bedrijvers van het feit zonder onderscheid te fusilleeren doch dit vermis werd niet ten uitvoer gelegd, na eene verklaring der Belgische belanghebbenden, dat zij zulk een strenge strafoefening niet eisphten uiaaj- allee? verzochten, voor het vérvolg tegen dergelijke aan vallen beveiligd te worden. Het geheele meiden- was veroorzaakt, doordat zich het gerucht ver spreid had als zou in het gebouw der Belgisch1 legatie bij gelegenheid eener vergadering vn" vertegenwoordigers van vreemde mogendheden om de belangen hunner landgenooten te Te*?e' keren, een aantal nationale garden, die weigerden dienst te doen, een schuilplaats gezocht hebben- België. Zooals wij vroeger nreedepldpu werd vpor het Paasch-recès in de Kamer yau Atgp vaardigde) besloten, om de beraadslagingen over de begrd" «fe

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2