het aders wil wijsmaken is leugen en ver- ,aii- nog lieden willen wij onzen eed aan onzen e(tj„en vorst hernieuwen, als het noodig is en jenODzer talrijke priesters heeft ooit gewankeld jen aan zijnen landsvader gedanen eed ach zal daarin ooit te kort schieten, wij weten, st vele van de onderteekenaars van het adres ivijd strekkende gevolgen van den gedanen (ip niet beseften, maar wij verzekeren u luide, a plechtig, dat zij daarmede grondbeginselen ,teI1Den en belijden, die hen van de heilige, jtbolieke kerk scheiden. Moge de barmtige God daarvoor genadig bewaren! Maar zoo diep ook me en zeker ook uwe smart over deze voor dien is, laat ons niet vreezen. Het is onmoge- jk dat zulke stemmen gehoor zouden vinden ij Jen rechtvaardigen troon van onzen vorst, ertrouwt hierop met mij, geliefden, enz. enz. ertrouwt eindelijk met mij op den Heer onzer erk den gezegenden Heiland, die niet zal ge- wgen, dat het licht van den kandelaar gerukt (ordt. Bidt zonder ophouden voor alle dwaleuden ii twijfelaars, voor alle zwakken en wankel- ioedigen, opdat allen in den boozen dag staande l0gen blijven. De Heer zag de verdrukkingen ijner kerk vooruit en zeide tot Petrus: Simon, j Satan is begeerig u te ziften als de tarwe, mar ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet phoude.'' Met Petrus antwoorden wij den Heer wij zijn bereid, O Heer, met u in den kerker i in den dood te gaan I ,De zegen van den Almachtigen God, den Va ir, van den Zoon en van den heiligen Geest ile neder op al onze eerwaarde priesters, op het insclie geloovige volk, maar vooral op hen, die unnen oppersten herder den bitteren lijdenskelk eiken. Amen Greooriüs Aartsbisschop" lIuxcuKN, 14 April 1871. Naar hetgeen thans uit Munchen wordt geschre- ;n zal er binnen kort eene brochure verschij- en van Prof Berchtoldt, om de zienswijze van en Aartsbisschop te wederleggen. Prof. Dölliuger is door den Aartsbisschop in en ban gedaan volgens de Sudd. Zeiling. Oostenryk-Hong. Monarchie. I Terwijl de Weensche bladen druk bezig waren In de benoeming van Grocholski tot minister laraudig voor ongelooflijk en onmogelijk te ver- ■isitn maakte de Amblliche Zeitung de benoemnig 1: Grocholski bekend, voorloopig nog wel alleen I: minister en niet bepaald tot minister voor lillicie, maar hij zal toch dadelijk beginnen met in Kt bijzonder dat land in hetministerie te vertegen woordigen; zijne benoeming wordt door de re- jeering niet beschouwd als een daad van ver- toeniug met de Polen, maar als het zegel dat lp die reeds bestaande verzoening gedrukt wordt joodat de Polen voortaan niet meer tot de con- litutioneele partij maar tot die van het minis erie behooren. Of er voor de linker zijde in het luis van afgevaardigden eenige kans van slagen f, au zij onder deze ongunstige omstandigheden het haar ontwerp voor den dag komt om directe lerkiezingen voor den rijksraad in te voeren, ter- pijl zij hiervoor gunstige gelegenheden heeft laten loorbijgaan, is twijfelachtig. Het ontwerp schijnt lol nu toe slechts de linkerzijde noemt het («is 40 onderteekeningen te stellen. Spoedig komt nu bij den rijksdag, die zijne (Hingen weêr hervat heeft, aan de orde een [utwerp der regeering om de bevoegdheid der landdagen uit te breiden. Zooals de zaken thans pan zal de regeering waarschijnlijk de meerder- leid op hare hand hebben. De Polen toch en Ie groote grondbezitters werpen met elkaar het peesle gewicht in de schaal. De laatsten zijn, |ooals uit de stemmingen in den Rijksdag is op maken, reeds lang op de hand der regeering, rwijl deze ook door de pas gesloten verzoening de stemmen der Polen rekenen kan. Welke oegdheid de regeering aan de landdagen zal kennen is nog niet in 't minst te beoordeelen, ar het ontwerp even zorgvuldig geheimhouden en misschien juist daardoorveel bespro- en is. T ELEGBAJHMEN. Berlin, 19 April. De Prov. Corresp. zegt, dat mededeelingen der Regeering te Versailles, olgeus welke van Duitsche zijde aanbiedingen eene gewapende tusschenkomst zouden zijn "daan, van allen groud ontbloot en vermoedelijk echts bestemd zijn, om op de openbare opinie Frankrijk te werken. De Duitsche Regeering eft zich wel verplicht geacht zooveel mogelijk toe bij te dragen om de belemmeringen uit en weg te doen ruimen, waarmede de Fransche geering, bij de vervulling harer moeilijke taak '"gevolge harer jegens Duitschland aangegane ;'biritenissen, te kampen heeft. Zij heeft het 'lansche Gouvernement in de hand gewerkt door "tare consideratiën bij de terugzending der ge- 'sngenen in acht te nemenzij heeft concessiën "leend tot het bijeenbrengen van meerdere "osche troepen, dan volgens de vredesprelimi- "Uren geoorloofd was; maar nooit heeft zij hare '"sichenkomst in de binnenlandsche aangelegen heden aangeboden, en zelfs nooit daartoe het vo nemen gehad. Zij zou daartoe alleen dan kun nen besluiten, wanneer zij meende dat de Duitsche belangen in ernstig gevaar waren gebracht. Frankfort, 19 April. Hedenvoormiddag is er een poging gedaan om het bankiershuis van Roth schild door middel van bommen, met nitro-glyce- rine gevuld, in de lucht te doen springen. Door de ontploffing van een dier bommen is een man gewond; er is veel verwoesting aangericht. Een der daders is in hechtenis genomen; de tweede ontkwam. Versatile*, 19 April (des morgens). Onze troe pen hebben gisterenavond Asnières bezet, nadat zij de insurgenten op genen oever van de Seine terug hadden geworpen. Onze troepen maakten eenige gevangenen en leden gering verlies. Zij hebben aan het station van Asnières eene batterij opgeworpen, die het verkeer langs de brug belet. De zuidelijke forten, die gisteren een hevig vuur onderhielden, hebben in den afgeloopen nacht het stilzwijgen bewaard. Te Bordeaux hadden gisteren eenige ongere geldheden plaats. De orde is er thans geheel her steld. Rtyssel, 19 April. De correspondent van den Nord te Versailles verzekert, dat de heer Picard zijn ontslag als Minister heeft bekomen. Brussel, 19 April. Haar men verneemt, zal de Conferentie haren arbeid weldra voltooid hebben. Het overleg heeft aanhoudend schriftelijk plaats. Tot dusver is geene enkele concessie aan Frank rijk gedaan. Madrid, 19 April. De Gaceta logenstraft alle berichten, die van financieele hervormingen ge wagen. De voorstellen die de Minister van Finan ciën aan de Cortes zal onderwerpen, zullen geen inbreuk maken op de tegenwoordige en toekom stige belangen van de schuldeischers van den staat. Het gouvernement heeft te veel eerbied voor de openbare belangen, om ze door onbekookte maatregelen in de waagschaal te stellen. ParUs, 19 April, (dei morgens). Gisterenavond vielen de troepen van Versailles de voorposten der gefedereerden te Neuilly aan, en deden dezen een 100 meters terugwijken. In het rapport van den gefedereerden generaal wordt gezegd, dat de aanval op de loopgraven nabij Issy en het station van Clamart werd afgeslagen. Het regenachtige weder maakt 't moeilijk, de nationale garden bij een te brengen en op hun post te doen blijven. De ilot d'Orde, de Commune en de Ven geur be pleiten een minnelijke schikking op de volgende voorwaarden: handhaving van de Republiekhet communaal recht aan alle steden van Frankrijk toe gekend; autonomie van de nationale en commu nale garden; een intérimair bewind te Versailles en te Parijs; ontbinding van de Nationale Ver gadering te Versailles, en herkiezing van de na tionale vertegenwoordiging; amnestie en wapen stilstand. Londen, 19 April. Volgens een gerucht zou Napoleou een huis op het eiland Wight gehuurd hebben. De Morning Post zegt, dat de Porte dezen zomer een gepantserde vloot naar de Zwarte zee zal zenden. Pera, 19 April. De opperbevelhebber van het Turksche leger Omer pacha, is gister overleden. Parys, 19 April, (dei middags). De Ligue répu- blicaine heeft geprotesteerd tegen de uitlegging, welk in de dépêche van den heer Thiers aan de stappen der Ligue is gegeven. De Commune heeft de Opinion nationale, Cloche, Soir en Bien public opgeheven. Gisteren evenals eergisteren zijn de voorposten der nationale garden te Asnières en Neuilly door een paniek bevangen en konden zij slechts met moeite door hunne chefs weder worden bijeen verzameld. Gedurende den geheelen dag is kanon- en geweervuur onderhouden tutschen Conrbevoie, de Porte Maillot, Puteaux en Levallois. Dombrowski, van Asnières teruggekeerd, heeft verscheidene be dreigde punten van Neuilly versterkt. Men heeft barricades en loopgraven gemaakt in al de straten en avenues tegenover de zuidelijke poorten. De Réveil weerspreekt het gerucht, dat de troe pen van Versailles meester zijn van de brug van Asnières. Aan de forten heerscht groote werkzaamheid om de aangerichte schade te herstellen. De Siècle is van gevoelen dat door de gemeente wet, welke door de Nationale Vergadering is aangenomen, de gemeentelijke vrijheid aan ban den wordt ,gelegd en aan Parijs bijna niets over blijft. De Avenir National zegt, dat door de handelin gen der Nationale Vergadering de verzoening zeer wordt bemoeilijkt. Versailles, 19 April. In de zitting door de Nationale Vergadering heden gehouden, heeft de heer Picard officieel bevestigd het bericht betref fende de inneming van Asnières. Dit gewichtige voordeel en de ongunstige uitslag der verkiezin gen te Parijs zullen waarschijnlijk een geduchten slag toebrengen aan de insurgenten. (6 u. dei avondsEr valt geen militair feit te vermeldente Asnières is niets veranderd, en de batterijen door de troepen opgeworpen, verhin deren het overtrekken der brug door de insur genten. Parys, 19 April. (Partic. telegram). De Opinion nationale is geschorst wegens een artikel waarin betoogd wordt dat het nageslacht de schande zal weten te wreken, van de overlevering van Parijs in de handen de Pruissen zonder veldslag en voorts de grootere schande der Parijzenaars die zich zonder tegenstand aan de anarchie on derwerpen. Versailles, 19 April. Partictelegram.) De Liberie deelt mede: De Commune publiceerde heden een decreet tot confiscatie van de goederen der afwezigen; die goederen zullen worden verkocht aan de meest-biedenden. De afwezigen zullen worden beschouwd als landverraders. De vrije uitoefening der godsdienst is belet. Alle kerken zijn op bevel der Commune gesloten of bezet. Promotlën. Utrecht, 19 April. Heden werd aan deze hoo- geschool bevorderd tot doctor in de godgeleerd heid de heer P. D. Chantepie de la Saussaye, geboren te Leeuwarden, na openbare verdediging van een academisch proefschrift: Methodologiiche bijdrage tot het ondersoek naar den oorsprong van den godsdienil. CAAT8TE BERICHTEN. (Per Telegraaf) 's-Gravenhage, 20 April. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is, in gekomen een ontwerp van wet tot verandering der grensscheiding van de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam. Tot Rapporteurs over het voorstel Jacob, over de stoomvaart op Noord-Amerike zijn door de afdeelingen benoemd de heeren De Lange, Van Goltstein, Insinger, Mirandotle en Sandberg. De Begrootingswetten voor 1871 zijn aan orde gesteld tegen Maandag te elf uren en tegen Za terdag a. s. te elf uren de interpellatie de Casem- broot over de huwelijken der zee-officieren. 's-Gravenhaqe, tO April. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het Hof van Zuid-Holland den heer Mr. Lette van Oostvoorne, rechter in de rechtbank te Brielle en lid van de Provinciale van Zuid-Holland. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig, de heeren Stoffels, Tollens, De Fremery, Goudsmit, Tieleman, Lezwijn, Le Poole, Buy», Bijleveld, Verster, Scheltema, Cock, Dercksen, Driessen, Krantz en Wttewaal. Afwezig, de heeren Hubrecht, Eigeman, Du Rieu, Van Heukelom, Van Outeren en Van Wensen. Ingekomen is o. a. het jaarverslag over den toe stand der gemeente over 1S70. Dit stuk zal gedrukt en aan de leden worden over gelegd- De Voorzitter deelt mede, dat tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der Pro vinciale Staten op 9 Mei a. s. volgen» den rooster aan de beurt zijn, de heeren Driessen en Lezwijn. Aan de orde ia: 1*. Bezwaarschriften van eenige ingezetenen tegen hun aanslag in de directe belasting, dienst 1871. De daarop betrekkelijk gunstige adviezen van Burg. en Weths. zijn aangenomen met algemeene ■temmen. 2*. Vaststelling van het kohier der plaatielijke directe belasting, dienst 1871, op f 78,953,82. Aan genomen met algemeene stemmen. 3°. Voordracht tot het aangaan van 2 geldleenin- gen, alséene ad f 17,000 en eene ad f 45,000. De eerate leening te vinden uit het opnemen van f 7000 bij de Stadsbank van leening en f 10,000 bij de Spaarkas. De tweede door het opnemen bij de heeren Bei* meringer van f 45,000 tegen 5 pCt. Het eerste voorstel werd na eenige discussie, die meer op het tweede voorstel sloeg en daarbij dan ook terugkwam, goedgekeurd met algemeene stemmen. Het tweede voorstel nl. het «luiten van een lee ning ad ƒ45000 a 5 pCt. met de firma Reimeringer alhier, gaf den heer Har te velt aanleiding om den raad er op te wijzen dat men beter zou doen de gelden te vinden door verkoop van kapitaal op het Grootboek. De stad zou nu e«ne leening aangaan a 5 pCt., terwijl haar geld op het Grootboek minder rente opbrengt. Het zou dus voordeeliger zijn, kapi taal dat minder rente gaf te verkoopen, dan kapitaal te leenen waarvoor meer rente zou moeten worden gegeven. De heer De Fremery die het begimel was toege- gedaan dat waar men geld bezit, men niet moet leenen, zou hier eene uitzondering wenschen toe te lat«n, omdat verkoop van inschrijving een conflict zou uitlokken met Gedeputeerde Staten, di« een daartoe strekkend raadsbesluit niet zouden goedkeu ren, maar zeggen dat de daardoor verkregen som zou moeten strekken tot vermindering van den hoof- delijken omslag, waardoor aan onze nazaten veel nadeel zou worden berokkend. De Voorzitter ondersteunde dit gevoelen, terwijl de heer Buys het bezwaar van den heer Hartevelt deelde en het argument betrekkelijk de Gedeputeerde Staten trachtte te wederleggen. Gedep. Staten waren geen despoten en men had te minder reden om deze veronderstelling te maken, nu er jaarlijk» op de be grooting een post voorkomt om inkoop van schuld op het Grootboek te doen, die steeds door dit college werd goedgekeurd. Mocht 't voorkomen dat Gedeputeerde Staten zoo handelden, dan zou 't ook nog moeten blijken of die meening gehandhaafd zou kunnen blijven. De heer Hartevelt stelt op een daartoe strekkende vraag van den burgemeeiter voor, de som van f 45000 te vinden door verkoop van inschrijving op het Groot boek. Dit voorstel wordt verworpen met |10 tegen 8 stemmen. Tegen, de heeren Dercksen, Cock, Le Poole, De Fremery, Tollens, Scheltema, Stoffels, Lezwijn, Tiele man en de Voorzitter. Voor, de heeren, Bijleveld, Verster, Driessen, Krantz, "Wttewaal, Goudsmit, Hartevelt en Buys. Het voorstel van B. en Ws. om de leening tegen 5 pCt. te sluiten met de firma Reimeringer, wordt aange nomen met 10 tegen 8 stemmen. Voor, de heeren Cock, Le Poole, De Fremery, Tollens, Scheltema, Stoffels, Lezwijn, Buys, Tieleman en de Voorzitter. Tegenf de heeren Bijleveld, Verster, Dercksen, Dries sen, Krantz, Wttewaal, Goudsmit en Hartevelt. 4#. Voordracht tot uitbreiding van het pijpennet voor de gasverlichting. Aangenomen zonder discussie met algemeene stemmen. 5#. Voorstel van den.heer Mr. J. Th. Buys: 1°. Om alle stukken die voor de leden van den Raad worden gedrukt, tenzij geheimhouding noodzakelijk is, onder dezelfde gebruiken als dit voor de Raadsleden het geval is, te verschaffen aan de alhier bestaande of nog op te richten bladen. 2°. Om alle stukken die ter lezing van den Raad wor den gelegd, onder.dezelfde gebruiken als voor de Raads leden het geval is, ter kennis van de redacteuren van de boven omschreven bladen beschikbaar te stellen. B. en Ws. hebben hierover rapport uitgebracht, waarvan de conclusie hierop neerkomt om de stukkon die voor de leden gedrukt worden ook publiek ver krijgbaar te stellen; maar dat zij overigens afdoende motieven hebben, die beletten zich te vereenigen met het tweede gedeelte van het voorstel des heeren Buys. Aan de discussie over dit ontwerp namen ver scheidene leden deel. De heer Buys gaf te kennen dat het praeadvies ▼an B. en Ws. hem ten hoogite was tegengevallen. Hij had liever gewenscht, dat B. en Ws. zich ver klaard hadden tegen 't beginsel van zijn voorstel, dan 't op een accoordje te gooien zooals nu het geval was. Spr. is bang voor een accoordje in eene Hollandsche vergaderingeen accoord heeft iets zeer aantrekkelijks, maar dit accoord komt hem onaannemelijk voor: 1*. Omdat men zich met dat accoord niet vereenigen kan, zonder zich schuldig te maken aan consequentie; 2°. Omdat het accoord on billijk is, daar des sprekers wenseh in 20 van de 19 gevallen niet zal bevredigd worden. B. en Ws. nemen het leeuwendeel en laten den ander niets over. Spr. berustte liever in een faillissement, dan met zulk een accoord naar huis te worden gezonden. Spr. gaat nu over tot staving van zijne zoo even geformuleerde afkeuring van het praeadvies van Burg. en Wethouders. De raad had hier niet te doen met een politiek voorstel waaraan kleur en tendenz verbonden waren. Het betrof eene zaak die alle leden hoofd voor hoofd zouden willen verdedigen, n. 1. de publiciteit. De Bpreuk dat de publieke zaak publiek moet wor den behandeld, moge voor 25 jaren nieuw zijn ge weest, nu is zij eene banaliteit geworden. Bestaat hier de publiciteit? Neen. Er bestaat publiciteit in d» gevallen waar de wet het gebiedt, n. 1. de openbare zittingen en het verslag. Spr. zal de waarde van het verslag niet geriug schatten, maar het is slechts van historische waarde. Het verslag komt drie weken later uiteen ieder kan nagaan wat behandeld is geworden, kan daaruit nnt trekken om voor zich oordeelvellingen te maken als anderszins, maar daarmede is 't uit. Is op die wijze aan de eischen der publiciteit vol- daau? Die vraag kon niet andera dan ontkennend wor den beantwoord. De administratieve zaken vorderen publiciteit en de publiciteit moet strekken om het publiek in de gelegenheid te stellen zich te doen hooren over zijne belangen die op het spel staan, niet als het te laat is, maar van te voren. Wij hebben dikwijls de belangrijkste besluiten ge nomen zonder dat het publiek er vooraf iets van wi«t. Een argument om dit te bewijzen, is het gebeurde met de laatste verordening op de koepokinënting. De belangen van het publiek vorderen de publi citeit van de plannen, niet van de besluiten. Door dit laatste verwaarloozen wij de voorlichting van het groote publiek, en mogen ons lichaam alle mogelijke deskundigen bevatten, onze kennis is klein in tegenoverstelling van die der maatschappij. Waar moest 't heen, als in de Staten Generaal, zoo als hier, de belangen des lands onder couvert aan de leden werden gezonden? Er zou een stem van afkeuring door het geheele land opgaan. Ziedaar de argumenten voor de publiciteit. Die argumenten zijn gewichtig en al mogen ze zijn tegen te spreken, ze zijn onwederlegbaar. B. en Ws. spreken dit ook niet tegen; ze willen alleen de geschreven stukken niet plubliceeren. Maar is de wijze van adviseeren van B. en Wb. wel goed. Het is niet de traag hoe ze over een of ander voorstel gestemd zijn, uiaar of zij belangrijke argumenten voor of tegen eene zaak hebben. En hoe kunnen we dit nu beoordeelen, waar zij zooals hier zeggen, dat afdoende motieven B. en Ws. beletten zich te vereenigen met het voorstel Buijs. Spr. heeft al zijn verbeeldingskracht ingespannen om een van die afdoende motieven te vinden, maar hij is er niet in geslaagd. Kan de reden zijn dat hier iets nieuws wordt be doeld? Maar dan is het toch geen zonde dat te Leiden iets nieuws worde ingevoerd. En we hebben zelf» een voorbeeld, dat de voor zitter daarvan zoo afkeerig niet is, nl. de wijze waarop deze het Liernurstelsei voorstond. Bovendien, men heeft hier niet met iets nieuws te doen. Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, ja, om op de Hollandsche lijn te blijven, Delft en Schiedam, daar wordt het thans voorgestelde stelsel gevolgd; daar worden weinig stukken geschreven, maar de meeste gedrukt. Waar ligt de reden dan? Ligt er iets in den aard der itukken; is 't spre kers bedoeling te laten snuffelen in de archieven of in geheime stukken? Neen, de quaestie is niet anders, dan om de stukken, die een week na de zitting openbaar worden, in het vervolg 8 dagen vroeger te publiceeren. Is dit zulk een enormiteit B. en W§. voeren aan, dat de geschreven stukken, niet belangrijk zijn. Dit gaat niet op, want de meest belangrijke «tukken worden ook niet altijd gedrukt. Vindt men er een profanatie in, dat redacteuren van dagbladen in de leeskamer komen als de leden er zijn? Maar dit heeft spreker niet gevraagd; en is dit

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3