zich tot dusver tegen naturalisatie van Engelschen hier te lande verzette." In de jongste algemeene vergadering der ver- eeniging tol bevordering der zoetuialervisscherij in Nederland te Dordrecht gehouden, is door de leden eenparig besloten, om aan 'L. M. onzen geëerbie- digden Koning en Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, het eerbiedig verzoek te richten of het Hen moge behagen het beschermheer schap en het eere-lidmaatschap dier vereeniging vereeniging te aanvaarden. Verder is besloten de hoogst belangrijke uitnoodiging tot de Rijnvis- schers te richten: 1°. Om de naar zee terugkee- rende uitgepaaide zalmen Salmo salar) zooge naamde hengsten, die gevangen worden en welke weinig handelswaarde bezitten, met een merk- teeken van een nummer voorzien weder vrij te laten, ten einde bij hunne terugkomst in de rivier den tijd van hun verblijf in zee, zwaarte, kleur verandering, kuit of hom, rijpheid en meerdere wetenswaardigheden te weten. 2°. Evenzoo te handelen met die kleine zalmen bekeud onder de naam van schotjes of steenzalmpjes (Salmo salor) en salmo irutta). 3°. Het verzoek tot het bestuur van het Koninkluk Zoölogisch genootschap Natura Artis ilagistra te richten, om met de uit hunne inrichting voor kunstvischteelt, vrij te laten pootlingen eveneens te handelen. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de Prui sische Regeering aan ons gouvernement het ver zoek had gericht om drie Fransche krijgsgevan genen, die zich op ons grondgebied bevonden, uit te leveren, aangezien zij zich in Duitschland zouden hebben schuldig gemaakt aan diefstalen op lichterij. Zij werden te Rotterdam gearresteerd om te worden uitgeleverd zoo er inderdaad termen voor bestonden. Na onderzoek door de Rechtbank aldaar heeft de Minister last gegeven, de drie Franschen die gebleken zijn zeer fatsoenlijke lieden te wezeu op vrije voeten te stellen. Onmiddelijk zijn daarop de gearresteerden ontslagen en naar Frankrijk teruggekeerd. In den gemeenteraad Tan Amsterdam is inge komen Voorstel vau den heer Mr. A. S. Van Nierop, ondersteund door de heeren A. J. H. Van der Toorn, Mr. E. Boas en Mr. J. C. De Koning, tot het brengen van de volgende wijzigingen in art. 1 der verordening tot helling van schoolgeld op de de Hoogere Burgersceool, de handelschool enz.: a. (Hoogere Burgerschool), Ir. a. in plaats van 90 te stellen f 60; b. (handelschool), achter de laatste alinea van Ir. b. te voegen„Voor ieder die dezen avondcursus voor een enkel vak wenscht bij te wonen 10 per jaar. Voordracht van B. en Ws., strekkende om aan Dr. YV. Kiihue, ingevolge zijn verzoek met 1 Aug. e. k., eervol ontslag te verleenen uit zijne betrek king van hoogleeraar in de physiologie aan het Athenaeum Illustre alhier, en zulks omdat hij een benoeming tot hoogleeraar in de physiologie te Heidelberg ontvangen en aangenomen heeft. Voordracht van B. en Ws. tot benoeming van een hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Athenaeum Illustre, in de plaats van Mr. A. E.J. Modderman. Daartoe wordt aanbevolen het vol gende tweetal: Mr. P. Van Bemmelen, rechter in de arrond.-rechtb. te Nijmegen en Mr. C. M. J. Willeumier, advocaat te Amsterdam. Uit het officieel verslag omtrent den wedstrijd van tooneelkunst, te Lier gehouden door de maat schappijen Vooruit voor Kunst en de Vltamsche Taal minnaren, waaraan 12 vereenigingen uit Nederland en België deelnamen, blijkt, dat de prijzen worden verdeeld als volgt: Druma: 1ste prijs (fr. 500 en een zilveren ver guld eermetaal) aan de letterlievende vereeniging Ilooger zij ons Doel, van Amsterdam, met Schuld en Boete; 2de prijs (fr. 250 en een zilveren verguld eermetaal), met gelijke verdiensten, aan de konink lijke maatschappij Broedermin en Taalijver, van Gent, met De Kinderen van Eduard IV, en aan do vereeniging Vrede en Vriendschap, van Rotterdam, met Kapitein Paul3de prijs (fr. 150 en een zilveren eermetaal), met gelijke verdiensten, aan detooneel- en letterkundige maatschappij Hoop en Liefde, van Antwerpen, met De Dronkaard, en aan de tooneel- en letterkundige maatschappij Hoop in de Toekomst, van Oostende, met Kaporaal Simons. Blijspel: 1ste prijs (fr. 300 en een zilveren ver guld eermetaal) aan de tooneelmaatschappij De Jonge Tooneelliefhebbers, van Brussel, met Tam boer Janssens; 2de prijs (fr. 150 en eeu zilveren verguld eermetaal) aan de tooneelmaatschappij Vlamingen Vooruit! van Leuven, met Rijbroek en Spillebout; 3de prijs (fr. 100 en een zilveren eer metaal) aau de tooneel-, toon- en letterkundige maatschappij De Vrij Kunst, van Antwerpen, met De twee Echtscheidingen. Als bewijs van bijzondere voldoening, is door de jury met eenparige stemmen een zilveren eermetaal toegekend aan: de rederijkerskamer de Génestet, van Utrecht; de tooneelmaatschappij de Taalzucht, van Mechelende tooneelmaatschappij Rhetorica, van Borgerhout; de tooneelmaatschappij de Moedertaal, van Antwerpen. Beste tooneelspeleri in het drama (zilveren verguld eermetaal M. Hedden, van Amsterdam, rol vai Y'an Vliet, in Schuld en Boete; M. F. Lafontaim, van Gent, rol van James Tyrrel, in De Kindertn van Eduard IV; beiden uitmuntend. M. P. A. Vat Ommeren, van Rotterdam, rol van Paul, in Kap- tein Paul. M. J. Moreels, van Antwerpen, rol vaj Jozef, in Fridolien. M. J. De Leur, van Utrech;, rol van Lazaro, in Lazaro de Veehoeder. M. J. Vat der Voort, van Antwerpen, rol van den Dronkaard, in het stuk van dien naam. M.' L. Peeters, vtn Mechelen, rol van Karei Franckx, in Meester m Knecht. Beste tooneelspeelslers in het drama (zilveren ver guld eermetaal) Mej. Eug. De Terre, van Gert, tooneelspeelster van beroep, rol van Mevr. Mori i, in De Gevolgender Vooroordeelën. Mej. E. Verduyi, van Rotterdam, liefhebster, rol van de Markiezin d'Auray, in Kapitein Paul. Beste tooneelspelers in het Blijspel (zilveren ver guld eermetaal.) M. J. Verbrugge, van Oostende, rol van Vader Clemens, in De Duivel op 't Dorp M. Hofman, van Gent, rol van Baron Ajax van Gierfeld, in Fortunatus' Beurze. Beste tooneelspeelslers in het Blijspel (zilveren ver guld eermetaal.) Mevr. Apers-Hermans, van Brussel, tooneelspeelster van beroep, rol van Tamboer Jaussens, in het stuk van dien naam. Mej. Vle- ming, van Utrecht, liefhebster, rol van de Baronet de Fourchevif, in De Baron van de Porceleinkast. Zilveren medaille van aanmoediging aan de jongt Tooneelspeelslers. Mej. Zenaïde Fauconuier, van Gent, mej. Desirée Calson, van Antwerpen en mej. Maria De Terre, van Gent. Naar wij vernemen zal binnen kort bij den heer Kruseman te Haarlem verschijnen een ver zameling van klassieke tooneelspelen, uitgegeven door Dr. M. P. Lindo. [N. S.) De commissie ter beantwoording van den aan leg en de exploitatie van de spoorweglijn Har- lingen—Heerenveen, heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een afdruk doen toekomen van een adres door die commissie gericht aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën, tot ondersteuning van Rijkswegen van den geprosecteerden spoorweg HarlingenHee renveen, en dat zij beleefdelijk verzoeken met den veelvermogenden invloed der Kamer te on dersteunen. Bij dat adres wordt verzocht dat aan de spoorwegonderneming Harlingen—Heerenveen eene subsidie vau Rijkswege worde verleend in dier voege dat óf door het Rijk worde geparan- deerd eene rente van b. v. 4 pCt. van het benoo- digde kapitaal ad vijf milloen gulden gedurende een bepaald getal jareu, óf door het Rijk eene subsidie in kapitaal worde gegeven op voorwaar den verder door heeren minister te bepalen. Burg. en Wetli. der gemeente Amsterdam zullen op Maaidag den lsten Mei 1871, ten 12 uren op het raadhuis, in het openbaar aanbestedenHet maken der werken tot afvoer van water van den openbaren weg en de aangelegen gronden in de gedempte Nieuwe Looiersloot, het aan de uit einden maken van Steenen Sluitwallen, en het daarstellen van fonderingswerken voor faecalen afvoer volgens het stelsel van Capt. Charles T. Liernur, ter genoemde plaats. Blijkens eene mededeeling van Zr. Mr. gezant schap te Konstantinopel dd. 31 Maart, zijn de kosten van deu lirman, benoodigd voor de door vaart bij nacht van de Dardanellen en den Bos porus, thans vastgesteld op 70 piasters (/"7.77 Ned. court.) voor de zeilschepen en op 25 piasters (ƒ2.77 Ned. court.) voor de stoomschepen. Zie Nederlandsche Staats-Courant van 13 Mei 1? 70.) Z. M. heeft aan G. Audré de la Porte Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapit. bij de d.d. schutterij te Arnhem. En voorts bij de d d. schutterij te Arnhem be noemd: tot kapit. B. C. Bleckmann, thans 1ste luit.; tot lsten luit. H. P. Van Alphen, thans2de luitenant. Z. M. heeft den kapit. der 2de kl. bij het korps mariniers T. G. Corbelijn, ter zake van langdu- rigen dient, met ingang van den lsten Mei a.s., op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van duizend tweeëndertig gulden (f 1032.) Voorts zijn bevorderd bij het korps mariniers: tot kapit. der 2de kl., de 1ste luit. F. A. Van Braam Houckgeest; en tot lsten luit., de 2de luit. A. R. De Wendt. BINNENLAND. 's Gbavenkage, 16 April. De graaf Van der Straeten Ponthoz, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van het Koningrijk België bij het Nederlandsche Hof, is, na eene afwezigheid van eenige weken in de residentie teruggekeerd. In de afgeloopen week werd in de zaal Diligentia eene vergadering gehouden van de ver eeniging ter beoefening van de krijgswetenschap. Aan de orde was de discussie over de verhande ling van den heer F. A. V. W. H. Van Tuerenhout, voorgedragen in de vergadering van 10 Maart jl-, betreffende de volgende punten: 1». de invoering van het Pruisische systeem van legervorming in ons land is mogelijk. En 2°. Deze invoering is in het belang èn van den staat èn van den burger, èn van het leger. De heer Van Tuerenhout heeft de discussie aangevangen met te kennen te geven, dat hij, tot bereiking van het beoogde doel, al gemeene dienstplicht, herziening van de bepalin gen der grondwet omtrent het defensiewezen noodzakelijk had geoordeeld, maar dat hij, bij nadere beschouwing, lettende op de moeielijk- heden, aan zoodanige herziening verbonden, het mogelijk achtte om, ook met de grondwet in de hand, een goed leger en een goed verdediging stelsel te verkrijgen. Verschillende leden namen vervolgens aan de discussie deel. Over het alge meen was men het eens, dat ons leger in beteren toestand moest worden gebracht en dat het dragen van wapenen tot s'Lands verdediging, volgens de grondwet, een eerste plicht was van alle inge zetenen. Evenzeer was men het eens, dat men bijtijds maatregelen nemen moest, omdat niemand weet hoelang wij in den gelukkigen staat van vrede zullen verkeeren. Daarbij verloor men niet uit het oog dat, als eenmaal tot de algemeene dienstplicht werd besloten, er nog jareu zouden verloopen voordat men de vruchten van dat nieuwe stelsel zou kunnen plukken, zooals men dat in Pruisen heeft opgemerkt. Was men het over die hoofdpunten over 't algemeen eens, over de onder- deelen, bestoud meer verschil van gevoelen. Wat b. v. den diensttijd betreft, wilde de eeu dien op drie jaren vastgesteld zien, terwijl de ander twee of eenjarige dienst voldoende achtte. Zoo bestond er groot verschil van gevoelen over de vraag, of men de plaatsvervanging of nommerverwisseling zou behouden, dan wel langzamerhand tot de opheffing daarvan overgaan. Zoo ontstond de vraag, of gehuwde schutters al dan niet tot het eigenlijke leger zouden behooren, dan wel in de gemeenten zouden blijven tot handhaving van orde en rust. Bestond er dus verschil over de onderdeelen, in de hoofdzaak was men het eens, dat er eene reorganisatie van het leger, vooral van de schutterijen, hoe eer hoe beter moest plaats vinden en dat de inrichting van het Prui sische leger daarbij tot grondslag diende te wor den aangenomen. Volgens een der sprekers kon men de indeeling in militie, schutterijen en land storm behouden en konden er door laatstgemeld wapen, vooral in ons land, gewichtige dieneten worden bewezen. Men deed bij deze gelegenheid wel uitkomen, dat de overwinningen, door de Pruisen behaald, niet alleen toe te schrijven waren aan het achterlaadgeweer en de voortref felijke wapenen, hoe wenschelijk die ook steeds zijn, maar ook aan het gehalte van het leger, dat uit alle ingezetenen zonder onderscheid van rang of stand was samengesteld; dat doordrongen was van de dure plichten, die op hetzelve rust ten; en dat zich door kennis en geoefendheid onderscheidde. Deze wisseling van denkbeelden tusschen onderscheidene leden, die drie uren aan hield, wekte in hooge mate de belangstelling van de vele aanwezigen op. De waarnemende voor zitter betuigde de sprekers bijzondereu dank voor het licht, dat zij hadden verspreid over een zeer gewichtig onderwerp, dat tegenwoordig hier te lande aan de orde van den dag is en dat naar men mag vertrouwen, in het belang van het Vaderland, spoedig tot eene bevredigende oplos sing zal worden gebracht. Delft, 16 April. In de zitting van den gemeente raad, Vrijdag j.l. alhier gehouden, is met alge meene stemmen aangenomen het voorstel van de fiuantieële commissie, tot vermindering van den prijs van het gas met 2 cents in te gaan met 1 Januari 1872, en dien prijs alzoo te brengen op 12 centen. Woerden, IS April. Men is hier algemeen van gevoelen, dat het, bij de aanstaande verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten, zeer wen schelijk zoude zijn, den heer Bisdom van Vliet door een nieuw, doch vrijzinnig lid te vervangen, en dat iemand uit Woerden of omstreken daarvoor in aanmerking kwam. Men zegt, dat ten gevolge daarvan, de heer A. Knijff Hz.grondeigenaar en steenfabriekant en wethouder der gemeente Rietveld, wonende op den huize //Kopenhagen" onder Rietveld, even als hier ook in de omstreken, als candidaat voor lid der Prov. Staten wordt genoemd. Roermond, 15 April. Den heer J. Thissen alhier, is door de Academie van Beeldende Kunsten te Antwerpen, de eerste prijs d'exellence (gouden medaille) toegekend van de hoogste klasse in de beeldhouwkunde. KOLONIENT" BATAVIA, 9 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. Soerabala, 28 Februari. De verkoop bij in schrijving van zeven duizend picols suiker, oogst 1871, van de fabriek Bondoeran, die 11. Zaterdag ten kantore der firma Seurmondt Co. alhier zou plaats hebben, is niet doorgegaan, wegens gebrek aan inschrijvers. (Soer. Hbl.) Batavia, 9 Maart. In de Javasche Courant vinden wij opgenomen het Koninklijk besluit, waarbij aau den heer J. F. R. S. Van den Bossche, lid van den r..ad van Neóerlandsch Indië, op'ver zoek een eervol ontslag werd verleend. Er wor den hier verscheiden personen genoemd, die kans zouden hebben zijn opvolger te worden. Wieza| de gelukkige zijn? Voorts vinden wij in dat blad een besluit waarbij aan de Javasche Bank alsnog een te mijn van 5 jaren wordt gelaten om de nog 100. pende hypotheken af te lossen. Wij brengen intusschen in herinnering, dat weldra eene ver- gadering van aandeelhouders zal worden gehou- den ter overweging der door de Directie gestelde vraag of het niet wenschelijk moet worden ge. acht, dat van het grondkapitaal voor beleg ging in staats-effecten en hypotheken afgezon derd worde. Wij vinden verder nog in de Javasche Courant medegedeeld, dat 5 uitbestedingen van uitvoerin» of levering van materialen, ten behoeve van mili- taire werken zijn mislukt, en dat door den Direc teur van Financiën op nieuw eene inschrijvin» voor den verkoop van gouvernementswissels tot een bedrag van éen millioen op den 3den April a. s. is bepaald. (Bat. Hanibl.) Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandse!: Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den adsistent-resi dent van Bangil (Pasoeroean) J. Heijting, en aan den 2den comm. bij bet dep. van financiën A. A. Van Delden. Benoemd: Tot comm. bij 'elands algem. pakb, to Samarang, de ambt. op non-activ. E. F. G. Goer- nat; tot opzichters der 3de kl. bij de burgerlijke openbare werken A. Esink en L. P. F. Mafficioli de! Castelletto, met aanwijzing respect, van Menado en Pasoeroean tot standplaats; tot telegrafist der 3de kl. bij de afdeeling telegrafie S. YV. Cameriktot leerl.-telegrafist F. H. Hoedt, met bepaling, dat bij wordt werkzaam gesteld bij het telegraafkantoor te Weltevreden; tot opziener der 1ste kl. bij de cul tures in het gouvern. Sumatra's YVestkust, de op:, der 2de kl. H. Michelstot comm-archiv. op het bureau van het mijnwezen, de 3de comm. bij hei depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid L.C Van Berkel; tot 3den comm. bij het depart, ra onderwijs, eeredienst en nijverheid, F. Th. Peen- boom Y'oller; tot buiteng. subst.-griffier bij de recht; te Magelang (Kadoe), buiten bezwaar van den lande, C. E. G. Ottenhoff; tot comm.-ontv. der in- en uit voerrechten J. P. Rijken; tot ondercomm. der 2dekl bij de controle en recherche J. H. C. A. Du Pre. Ontslagen: Eervol, uit 'elands dienst, met be houd van recht op pens., de opziener der 1ste kl. bij de cultures in het gouvern. Sumatra's Westkust J. H. Feickens; eervol, wegens vertrek, als buiteng. 8ubst.-griff., buiten bezwaar van den lande, bij de; landraad te Indramaijoe (Cheribon) G. J. Blume; eervol, uit 's lands dienst met behoud van recht op pens., de adsist.-resid. van Sumanap (Madura), teveni vendumeester aldaar, J. P. Baumgardt. Departement van Oorlog. Verleend: Een twee verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan W. A. F. L. Zijnen Wartel en aan den kolonel der ini E. C. Van Daalen. Bevorderd: Tot 1ste luits, bij het korps genie, min. en sapp., de 2de luits. J. J. Staal, C. W. Hoff mann en J. G. Kerlen. Departement der Marine. Benoemd: Tot komm der bij het vak van scheepsbouw bij het marine établissement te Soerabaya C. Hagenzieker; tot dok- meester bij het marine-établissement te Soerabays E. Broers; tot 2den comm. bij het depart, van mat W. Assé; tot 3de comm. bij het depart, der marine J. T. Doinhof. Ontslagen: Uit 'slands dienst, de 1ste mnckin bij de gouvernements-marine T. J. Van Tooren; op verzoek, eervol, uit hunne betrekk., wegens ziekte, onder toekenning van wachtg., de 2de comm. bij bet depart, der marine J. C. Osieck en de dokmeeiter bij het marine-établissement te Soerabaya H. F. Goudswaard. BUITENLAND. F ranhrQ k. ,/Maar een van beiden moeten toch met spel schietenis de onwillekeurige en tegenover het gouvernement van Y'ersailles wel wat oneerbiedige uitroep, die ons bij de tegenwoordige berichten over het tooneel van den strijd bij Parijs ter oore komen. De dagbladen van Parijs spreken allen van hevige gevechten op 11, 12, 13, 11 en 15 April gevoerd, terwijl Thiers in zijne dépêche» ten eenenmale ontkent dat er op verscheidene van die dagen gestreden is. Wij zullen dan ook maar zoo vrij zijn, ons niet te verdiepen iD gis singen naar de juiste positien op het oogenblik door de beide partijen ingenomen, en slechts in het algemeen aannemen en betreuren dat sedert het begin van den strijd de troepen van Versail les al bitter weinig gevorderd zijn. De kans om een vergelijk tot stand te bren gen is sedert de terugkomst van de afgevaardigden der vUnion républicaine" ook niet beter gewa den. De commune, die zich na het rapport, door de afgevaardigden uitgebracht, teruggetrokken bad om te beraadslagingen, heeft niet alleen als baar antwoord kenbaar gemaakt, dat zij weigert op die grondslagen te onderhandelen, maar ook aan de //Union républicaine" een termijn gesteld om zich vóór haar en tegen het gouvernement van Versailles te verklaren. Overigens schijnen dt mannen van het terrorisme tot (een beter inzicht te komen omtrent de arbitraire arrestaties, ver beurdverklaringen eDZ. Hun Journal O/ficiel bevat ten minste 1". eene ongeldige verklaring van eene onmenschelijke proclamatie tegen de wederspan- nige nationale garden, door een zekeren Lacord in naam der commune aangeplakt; 2'. eene verze kering aan de dagbladen, óat zij bij de autorite: ten alle noodige inlichtingen kunnen verkrijgen/

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2