Rieden. Er waren 776 stembevoegden opgeko- |i)enjaarvan hadden zich 730 verklaard voor het kietcollege; terwijl slechts 46 voor den kerke- ad hunne stem uitbrachten. Gouda, 9 April. Als candidaten voor de verkie- van de Provinciale Staten, op Dinsdag 9 Mei t, ie houden, hoort men van liberale zijde joemen, behalve de beide aftredende heeren Mr. Van Bergen IJzendoorn, burgemeester alhier, a J. Drost Az.grondeigenaar te Moordrecht, de heeren J. Van der Breggen, grondeigenaar te SVaddinxveen, Mr. A. Pareau, kantonrechter te Woerden, J. C. Kroon, burgemeester te Stolwijk, L. M Van Kooten, controleur te Gouda. Eerst daags zullen op de algemeene vergadering der sfdeelingen van de liberale kiesvereeniging in iet kiesdistrict Gouda, de definitieve candidaten i IVorden gekozen. Gouda, 11 April. Drie jonge heeren, leerlingen der Hoo»ere Burgerschool alhier, stonden verleden i Woensdag terecht voor den kantonrechter alhier er zake van 't schieten met vuurwapenen, zonder 'erguuning van Burgemeester en VVeths. Uit het eitelijk onderzoek der zaak is gebleken, dat een hunner een pistoolloop had gekocht, die door hem net behulp van een der anderen geladen en ergens (astgebonden in 't plaDtsoen tegenover den Flu- (veelen Singel, waarop de derde het wapen door middel van zwam zou ontbranden. De vastgebon den loop geraakte los en vloog door 't plantsoen n over de sloot tegen den muur van een der misjes. De bewoners van dat huisje hadden de aangegeven. De eisch van den ambtenaar (an 't openbaar ministerie was voor ieder f2.50 mete of een dag subsidiaire gevangenisstraf en joveüdien drie dagen gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. De advocaat Kranenburg trad als verdediger Ier jongelieden op. Hij bestreed de meening van 't openbaar miuisterie, dat ten deze aan mede- lichtigheid kon worden gedacht, terwijl het koo ien, vasthouden en laden van eenig vuurwapen ,n geen geval strafbaar was gesteld. Hij conclu- eerde mitsdien tot ontslag van rechtsvervolging oor de beide eersten, terwijl hij voor den derde it vrijspraak concludeerde, daar deze door zijn leeftijd (15 jaren) niet geacht kon worden met irdeel des onderscheids te hebben gehandeld en ik de getuigen het wettig en overtuigend bewijs .iet hadden geleverd. Na re- en dupliek stelde de kantonrechter de li/spraak vast op aanstaanden Woensdag. fioRGER, 8 April. Door het rijk zijn weder drie fraaie hunebedden, gelegen in de marke van houwen en Bronger, aangekocht. Vau de elf in deze gemeente liggende hune- ledden zijn nu acht reeds rijkseigendom. Over e overige drie wordt nog onderhandeld, zoodat ipoedig al deze grijze gedenkteekenen der oud- |heid in 't bezit van de Staat zullen zijn overge ven, om voor eene anders zekere verwoesting bewaard te blijven. (IV. R. Cl.) BUITENLAND. t< Frankrijk. De positie der verschillende troepen-machten lis nog ongeveer dezelfde gebleven. De Parijsche Ibladen beweren wel, dat de insurgenteu positiën Ibebüen ingenomen tusschen Asmères en Co- llouibes, maar die kunnen, zoo het bericht al waarheid bevat, door de sterke bevestiging vau het rondpoint te Courbevoie, aan de troepen |van Versailles ni«t zeer hinderlijk zijn. Door het kanonvuur van de brug te Neuilly en den Mont- IValérien is de brug voor de Porte Maillot aan pukken en in de daar opgeworpen barricades Ibres geschoten. De iusurgenten nemen dan ook, Idoor het opwerpen van barricades in de Avenue Champs Elysées en op de Place de la Cou- ■corde, krachtige maatregelen tegen een eveu- l'ueelen doorbraak van de versterkingen aan de IPorie Maillot. De troepen van het gouvernement Igaan uog steeds voort, zich in de vlakte van lUmgchamps te coucentreeren, en van daaruit 1 wordt, zoo zij plaats heeft, de hevigste aauval verwacht. donder hoop op veel succes worden er pogin- ISen tot verzoening in het werk gesteld. De voor- 1 naamste daarvan is die, welke gevolgd is op eene [vergadering van de Union républicaine pour les droits de Paris," ten huize van den heer Floquet. [Het programma van deze vereenigiug is: Ver- kieziug van een nieuwen gemeenteraad door het [algemeen stemrecht, aan wien bij uitsluiting de zorg is opgedragen voor het budget der stad, [bare politie, haren openbaren onderstand en haar onderwijs met waarborging van gewetensvrijheid; J voor alle gewapende macht de nationale garde, die hare eigene hoofden kiest op de wijze, door pen gemeenteraad vast te stellen; verkiezing door I den gemeenteraad van zijne beambten en ma- [^straten; en eindelijk eene algemeene amnestie |'°°r de gebeurtenissen van 18 Maart. De stad arijs zou daartegen haar tantum leveren in de I "'gemeeue geldmiddelen en haar contingent in («al van een nationalen oorlog. In genoemde I tergaderiug van de Union" nu werd besloten, «R heer Dusonnaz naar Versailles te zendeo, 1 «O aau Thiers deze voorwaarden mede te dee- 'n' ^aar de commune wilde hem door eemge personen doen vergezellen zonder eenigen waar borg te geven, dat zij instemt met de voorstel len, die Desonnaz denkt te doen, zoodat hij eigen lijk zoDder eenige volmacht bij Thiers zou aan komen en dus op een ouzekeren grond onder handelen. Hierdoor weifelt de afgevaardigde de hem opgedragene missie te vervullen; ten minste terwijl hij Zondag hiertoe benoemd werd was hij Maandag-avoud nog in Parijs. Tusschen de Com mune en het Comité-Central schijnt meer en meer oneenigheid te ontstaan over de maatregelen, die verder moeten genomen worden beiden zijn het echter vrij wel eens, dat het geene vredelievende maatregelen moeten zijn. En over deze houding liet Favre zich in de Nationale Vergadering van 10 April zeer naar waarheid uit, toen hij mede deelde, dat de Commune aan de vreemde gou vernementen eeDe circulaire had gericht om te verklaren, dat zij met alle natiën in vrede wilde leven, en toen hij daar bijvoegde: „Wel te ver staan met uilzondering vau Frankrijk." Rmnenie. De grootmachten onderteekenaars van het trac- taat van 1856 hebben aan Turkije geheele vol macht gegeven om, naar dat de noodzakelijkheid het meebreDgt zich in de quaestie der Donau- vorstendommen te mengen. Zelfs zou Turkije, indien het dit doelmatig keurde, de vorstendom men Moldavië en Walachije, die wel wat hals over kop bij elkaar zijn gevoegd, weder kunnen scheiden. Iutusschen vindt de Porte de laatste Rumeensche gebeurtenissen en de veranderingen, die daaruit kunnen voortvloeien, van wege hare verhouding tot Rusland en tot Oostenrijk alles behalve aangenaam. Indien zij genoodzaakt werd, die kleine lastige christelijke dwergen weer onder zijne Muselmans-armen vast te klem men, dan zouden voortdurende tegenspartelingen er het gevolg van zijn, die allicht aan een der aangrenzende groote Staten een voorwendsel van inmenging zouden verschaffen. Ernstige verma ningen worden dan ook door de Turksche regee ring aau prins Karei gezonden om met al zijne kracht de ongeregeldheden te onderdrukken en de orde in Turkije's voormuur weder te her stellen. Zelfs is een afzonderlijke gezant naar Bucharest gezonden, zonder dat men echter nog nauwkeurig weet, met welke doeleinden. De algemeene opinie in Ru menie is dat hij komt onderhandelen over de voorwaarden van een eventueele bezetting der vorstendommen door Turksche troepen. Doch het is waarschijnlijk dat deze maatregel vooreerst nog onnoodig zal zijn, daar het nieuwe ministerie Tell-Catargiu met kracht te werk gaat en vorst Karei beloofd heeft in allen gevalle aan het roer te blijven totdat de nieuwe bemanning van het schip aangeworven is. Dat dit spoedig gebeure is voor de regeling der verwarde fiinantieele toestanden hoog noodig. Het is wel een teeken van de geueigdheid der regeering om aan de verongelijkte Duitschers voldoening te verschaffen dat zij niettegenstaande den berooiden staat der geldmiddelen reeds eene groote som schadevergoeding aan die met steeuen geworpen heeren heeft uitbetaald. De oodsuI- generaal Von Radowitz heelt wegens zijne vast- beradene houding van den Sultan de Turksche ridderorde Medschieké 2de klasse gekregen, ter wijl zijne landgenooten in Bucharest van plan zijn hem een dankadres en een photografie-album aan te bieden. TFlRKCrK.AJ>JüMKN Versailles, 10 April. Jules Favre heeft heden aan de Nationale Vergadering medegedeeld, dat alle gouvernementen van Europa sympathie heb ben betuigd voor het gouvernement te Versailles. Het heeft de hulp van de hand gewezen, die de Duitschers tegen de opstandelingen hebben aan geboden. De Duitschers beschouwen voor het overige de regeering, die uit het algemeen item- recht is voortgesproten, als de eenige wettige. De heer Favre deelde vervolgens mede, dat de Parijsche Commune zich evenals gansch Frank rijk door de vredesconveutie gehouden acht. Zij heeti derhalve aan het gouvernement van Ver sailles doen vragen, of de eerste 500 millioen schadevergoeding betaald zijn, in welk geval de noordelijke forten door de Duitschers behoorden te worden ontruimd, om onder het gezag der Commune geplaatst te worden. Up die vraag is geen antwoord gegeven, waarop de Commune eene circulaire heeft gericht aau al de gouver nementen van Europa, welk stuk de verklaring behelst, dat zij met alle natiën in vrede wil leven. De heer Favre maakte daarbij de opmerking dat de Fransche natie kennelijk door de Commune hiervan wordt uitgezonderd. Ten slotte deelde Favre mede, dat de opstan delingen al het zilverwerk van het Ministerie van Buiteulandscbe Zaken hebben geroofd. Ziedaar, zeide hij, het nieuwe politieke stelsel! Hij gaf vervolgens de hoop te kennen, dat de eerlijke lieden te Parijs het hoofd zullen verheffen om de orde te herstellen. Het dappere leger doet inmiddels zijn plicht, het verdient den dank der Vergadering, die op zijn moed kan rekenen. Welmar, 10 April. De nieuwe organisatie van het ministerie heeft haar beslag gekregen. De geheimraad Ton is benoemd tot president en blijtt hoofd van het departement van financiën. De geheim-staatsraad Stichling treedt op als chef van het Huis des Groothertogs en wordt tevens mi nister van eeredienst en van justitie. Tot minister van buitenlandsche en van biuneulandsche zaken is benoemd de heer Von Grosz. Darmstad, 11 April. Het regeeringsblad be richt dat de Minister-president Von Dalwick op pensioen is gesteld. De Minister van Justitie Lin delof is benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken; de geheimraad Bechthold is ad interim belast met het ministerie van Binnenlandsche Zaken en als zoodanig tevens met het voorzitter schap van den Ministerraad. Bcrlyn, 1L April. Aau de Kreui-Zeilung wordt verzekerd, dat in de diplomatieke kringen het gerucht loopt, dat de Engelsche regeering er zich thans aan gelegen laat liggen, dat de Duitsche troepen te Parijs intervenieeren. Parijs, 11 April. Order is aan de nationale garde gegeven, dat niemand Parijs mag verlaten dan voorzien van een paspoort, door de prefec tuur van politie uitgereikt; wie dit mocht trach ten te schenden, zal voor den krijgsraad gebracht worden. Luideus het rapport van generaal Dombrowsky, van den lOden dezer, zijn onze troepen te Asnières geposteerd, en bezetten zij de linie tusschen Colom- bes, Garenue en Courbevoie. Wij zijn geavan ceerd tot Villiers en Vallois, en zijr. meester van een gedeelte van Neuilly. Onze positie aan de Porte Maillot is verbeterd. Wij werpen nieuwe batterijen op. Op al onze posten heerschte gedu rende den nacht de meest volmaakte orde. Versailles, 11 April. Gisteren is het artillerie gevecht tusschen den Mont-Valérien en Neuilly aan de eene en de wallen van Parijs aan de andere zijde voortgezet en ook heden duurt het voort. De maarschalk Mac-Mahon heeft heden het opperbevel over de troepen aanvaard. De gene raal Ladmirault voert het bevel aan de zijde van Mont-Valérien, de generaal Cessay aan die van Chétillon. Men heeft te Chatillon een belangrij ken voorraad ammunitie gevonden, die de insur- genten aldaar verborgen hadden. De dagbladen melden, dat de generaal Von Fabnce zijn hooldkwariier te bt.-Oems heeft ge vestigd. Naar men zegt heeft die generaal aan de Fransche regeering doen weten, dat de ïnsur- genten voornemens zijn, het spoorwegverkeer met het noorden des Rijks geheel af te breken. Te Toulouse hebben eergisteren eenige on geregeldheden plaats gehad, die terstond onder drukt zijn. Par(js, 11 April, ('s avonds 6 uren). De strijd is hedenochtend hervat. Het schijnt, dat de gefede- reerdeu hunne voorposten tot Asmères vooruit geschoven hebben. De rest van hun strijdmacht is gedekt door de loopgraven langs de Seine. De dag was overigens zeer kalm. Men hoorde slechts enkele kanonschoten. De gefedereerden hebben de ophaalbrug bij de Porte Maillot hersteld. Twaalf kanonneerbooten liggen tusschen de brug der lnvalieden en die van de Alma. De dood van Vermorel wordt tegengesproken. Volgens de Rappel zijn de afgevaardigden van den republikeiuschen bond heden naar Ver sailles vertrokken om aau Thiers de wenschen van den boud over te. brengen, die zijn: hand having der republiek, volkomen municipale onaf hankelijkheid. Parijs alleen door de nationale garde bewaakt. Verder zouden zij moeten vragen, op welke voorwaarden het gouvernement niet Parijs zou willen onderhandelen. Het geschut- en geweervuur is aan de porte Maillot te Neuilly en in de avenue des Ternes opnieuw begonnen. Uern, 11 April. Volgens ollicieele opgaven zijn in het geheel 84,031 man van het leger van Bourbaki naar Frankrijk teruggezonden, daar- ouder 6430 reconvalescenten eu 2139 ofiicieren. 1 00 0 zieken zijn nog achtergebleven. ltecht zaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongerecht te Leiden dd. 3 April 1871. 2 wegens vuilnis van gemeentegrond te hebben weggenomen. 1 vuilnis te hebben opgehaald na ge- zetten tijd. 4 het rijden met paarden gespannen voor voertuigen, zonder dat die paarden waren voorzien van bellen tijdeus de straten met sneeuw bedekt zijn. 1 i/ met een ongemuilbauden hond te heb ben gereden. 1 n over de Klmkerstraat te hebben gereden. 1 h met twee aan elkander gespannen wa gens te hebben gereden. 1 vuur ongedekt over straat te hebben gedragen. 2 vuil in gemeentewater te hebben ge worpen. 1 tijdens de straten met sneeuw bedekt zijn daarop met schaatsen te hebben gereden. 1 u buiten de daargestelde waterplaatsen (urinoirs) datgene te hebben verricht waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 7 t, door de Donker- en Maarsmanstegen in verkeerde richting te hebben gereden. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 n gedurende den tijd door B. en Ws. bepaald een hond ongemuilband op straat gelaten te hebben. 4 u na gezette tijd een stofverspreidend voorwerp te hebben uitgeslagen. 1 overtreding van art. 254 algemeene politieverordening. Gemengde Berichten. Een monster-proces is in Amerika ten einde gebracht, hetgeen kan blijken uit de volgende correspondentie, voorkomende in het blad the Baltimore Sun van 25 Maart: Raleigh, 22 Maart. Heden werd het proces van den gouverneur Halden beslist; het heeft 45 da gen geduurd en is geëindigd met eene veroor deeling. De commissie waarvoor de gouverneur te recht stond bestond uit 50 senatoren waar van 36 tot de conservatieve en 14 tot de repu- blikeinsche partij behoorden, de eenige afwezige behoorde tot de laatste. Met 36 tegen 13 stemmen werd de gouverneur William W. Halden schuldig verklaard aan de misdaden van het onwettig recruteren van troepen. Het onwettig in staat van oproer verklaren van verscheidene county's. Het onwettig arresteren, inkerkeren en veroordeelen van burgers van den staat. Het misbruiken vau gelden, door den schat meester van den staat om te koopen, 70000 doll, aan de onwettig geworven troepen te betalen, en is hij diensvolgens veroordeeld tot afzetting van zijn ambt, wordende hij wijders voor altijd onwaardig verklaard tot het bekleeden van een openbaar ambt. Het proces heeft 6000 doll, gekost, het verslag beslaat 3000 octaaf pagina's. Keizer Napoleon zoo meldt de Daily New heeft bitter moeten lijden van het aantal nieuws gierigen, die hem gedurende de jongste feestda gen kwamen beloeren. Op goeden Vrijdag wemelde het van wandelaars in de omstreken van Chilse- liurst, zoodat de Keizer genoodzaakt was thuis te blijven, ten einde te ontsnappen aan de horden eerlijke Britten, die met boterhammen en bier uit Londen waren gekomeD om hem te be kijken. Ook in andere opzichten moet Napoleon zich te beklagen hebbenzoo moet de massa brieven, smeekschriften en vertoogen, welke hem dagelijks de post bezorgt, ongelooflijk groot wezen. De Daily News doet opmerken, hoe bijzonder on aangenaam al dergelijke blijken van belangstel ling moeten zijn voor den balling, dien kortelings het noodlot stranden deed op wat de Engelsche noemen „hun gastvrije kust." Op Clerkenwell-Green kwam op Zondag jl. een meeting bijeen, uitgeschreven door de „Internationale democratische Vereemging." Er werd besloten tot 't houden van een demonstratie in Hyde-park, op Zondag e. k. ten bewijze van sympathie met de republikeinen van Parijs. In de jODgste zitting van den raad te Schie dam heeft er zulk een hevige en vinnige woor dentwist tusschen den voorzitter, den heer Van Dijk, en liet raadslid J. F. Legner plaats gehad, dat de eerste tot verbazing der overige dood bedaard toeluisterende raadsleden, zich genoodzaakt achtte de zitting te sluiten omdat het handhaven der orde zulks eischte. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 6den tot en met den 12den April. CvClitiiVti: A. Van der Glas jin. en R. Van der Steen jd. P. Van Helden jm. en J. Stol jd. D. Zaalberg jm. en J. Qoestro jd. j. Van der YVnlle jm. en C. Sasburg jd. D. B. Post wcdr. en J. Felix wed. P. J. Wynnobel jm. an a. P. Schuurink jd. P. L. Van Erkel wedr. en M. C. Nobels jd. lEcvallcnS. C. Broekhuizen, geb. Broekveld, Z. F. A. Blansjaar, geb. Groen, L). J. M. Blom, geb. Schmitz, D. J. Boom, geb. Van WageningeD, J. Beij, geb. SI009, Z. E. Groote, geb. Vermeulen, Z. K.. J. Duikers, geb. bolder, D. M. C. Ch. Manuel, geb. Van Leeuwen, Z. J. E. Ds Nobel, geb. Van buurcD, D. J. W. Rietbergen, geb. Zwaanan- burg, Z. Ch. M. Rijk, geb. Onnekink, D. M. Prins, geb. Bekooy, Z. A. Gaijkoma, geb. Van der Velde, Z. E. C. Schouten, geb. Loeber, Z. A. M. Verhoeff, geb Vos, D. H. C. Van den Burg, geb. Van Doorn, D. J. Vijlbrief, geb. T«3ke, Z. G. Boogers, geb. Van der Meer, Z. M. Lange- veld, geb. Overmeer, Z. H. Den Hertog, geb. Sirag, Z. J. H. Bazel, geb. Hartogb, Z. li. C. Vijlbrief, geb. Van der Velden, Z. J. Stoppendaal, geb. Van Wijk, D, E. Borst, geb. Brozius, D. M. R. Jongbloed, geb. Frankhuizen, D. J. C. Van Putten, geb. Swanenburg, D. S. H. Van der Blom, geb. Cederhout, D. J. F. Van der Zeeuw, geb. Peyster, Z. F. Zaalberg, geb. Bourgeois, Z. A. C. Van Dyk, geb. Stevens, Z. M. S. Kukler, geb. Bekooij, D. M. Wolters, geb. Steiger, D. T. Ju, geb. Verhoeven, D. E. Verhoogt, geb. Horree, Z. E. M. Van dor Meel, geb. Van der LindeD, Z. J. Van dor Reyden, geb. Snyders, Z. levenl. H. C. Roeradc, geb. Pont, Z. levenl, S. GaD9, geb. De Kier, Z. levenl. OverledenC. J. Brocaar Z. 13 m. C. Heymans D. 19 j. D. Doorneveld D. 6 m. G. Blansjaar D. 3 j. M. C. Miog, wede. L. J. Meijer 63 j. C. A. Roobol D. 9j. P. Landa, Z. 29 j. A. Vergouw, wede. L. Vollobregt, 92 j. N. RaDsclaar Z. 1 j. YV. H. Bender D. 1 j. A. C. Maaao D. 4 j. A. H. Kooykor Z. 13 d. Mr. H. C. J. Hoog 64 j. M. Wallaart D. 2 j. P. A. Singers 29 j. M. C. Mizce D. 3 m. L. Van der Toorn 66 j. M. a. Noest D. 3 j. E. G. Terpstra Z. 21 j. J. LaDgezaal D. 1 j. J. M. F. Roetering D. 3 m. F. Biegstraaten 59 j. P. Wijling Z. 14 m. J. Van der Zeeuw D. 3 j. J. M. Zaalberg J). 21 m. K. Van der Veer Z. 19 j. D. H. N. Cornielje Z. 1 m. G. J. Lefeber D. 3 j. J. P. Noordeloos D. 36 j. N. Wetselaar Z. 12 j. H. Muller, geb. Persoon, 41 j. J. Boom D. 7 m. J. C. Van Kampen D. 20 m. J. M. W. Van Helvert, wede. L. Meyer, 76 j. J. C. Smits Z. 29 d. - J. A. Van Es D. 2 j. C. Roobol Z. 3. j. j S. Mark D. 25 j. J. Hooweling Z. 23 m. M. De Graaf D. 3. j. a. T. Sala Z. 20 m. C. Krai D. 1 j. N. J, I Ootmar D. 1 m. J. Piket Z. 3 j.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3