BUITENLAND, Frankryk. I get bevestigt zich, dat Courbevoie het tooneel weest is van het eerste treffen tusschen de Bransclien ende Franschen. Des mor- hoorden de inwoners van Parijs geweer- la kanonschoten en schreven dit toe aan een |f andere eigenaardige feestviering te Belleville Moutmartre, op dezelfde wijze waarop b. v. in leze wijken aan Blanqui eene ovatie was ge- lacht. Het schijnt dat met eenige voordacht |ze gedachte onder de burgers werd verspreid, Haar toch de nationale gardes, die de straten Koortrokken, hunne képi's en geweren met groen Kadden versierd, terwijl er op het Champs de Klars een groote revue was aangekondigd. Tegen 0 uren werd het rommelend onheilspellend ge- Kid sterker en weldra werden de eerste berich- Ken van het gevecht binnen gebracht door vluch- Kende boeren, kooplieden en daarna door esta- Kettes en gewonden. Twee jongelieden, die in een ■calèche kwamen aangereden en bij de barricade de Place Vendöme de waarschijnlijke neder laag der garde nationale wilden vertellen, wer- Hen eerst tot belooning door personen van beide leksen een poosje mishandeld en vervolgens naar Beo état-major gebracht. I Daar hun verhaal hier andere reeds ingeko- ImeDe berichten bevestigde, werden met groote snel- lieid versterking en van inf. en art. naar de plaats Ivaii het gevecht gezonden. De geheele uitslag Ivan het gevecht is nog niet met juistheid bekend. |Het is echter volgens de berichten waarschijnlijk, Ihat de nationale garde op Parijs is moaten terug- Itrekken, vrij veel dooden en gevangenen achter latende. Dat deze laatsten door het gouvernement Ivan Versailles zouden gefusilleerd zijn, mogen Iwij gerust, niettegenstaande het daarover hier- londer medegedeelde telegram, betwijfelen. I Eveneens schijnt het onjuist te zijn, dat de ■MoDt-Valerien (die de dorpen Puteaux en Cour- Ibevoie bestrijkt) gevuurd zou hebben; daartoe Itoch was bijna geen mogelijkheid, omdat de lopslsndelingen zich in het gevecht geheel met Ide troepen vermengd hadden en dus zoowel ■vriend als vijand de uitwerking van het vuur Izou ondervonden hebben. De oorzaak van het Kgevecht schijnt te zijn een schot, dat van de Kvoorposten der nationale garde op de voorposten Kder gendarmes werd gelost, waardoor een van ■deze laatsten zou gedood zijn. Indien dit zoo is, fine dan over hem, die het schot gelost heelt, livant zijn kogel heeft niet alleen éen gendarme [maar duizeude zijner medemenschen gedood. Thiers schijnt het einde van het drama nog met zeer nabij te achten, daar hij allerlei maat regelen neemt, om de regeering op een vasteren voet te Versailles te vestigen. Er is daar een kamer van het Parijsche hof van appèl opgericht met een president, 14 raads- heeren, een advocaat-generaal, kortom met al hare asp- en dependenties. Alle openbare ambten zijn te Versailles gevestigd en geregeldde dienst der posterijen is bijna geheel van Parijs daarheen overgebracht; het schijnt dus dat het gouvernement zich voorstelt er een vrij langen tijd te blijven, maar zekerheid daarover is niet te verkrijgen. Thiers toch heeft aan eene commissie van 15 leden onder groote geheimhouding uitsluitsel over zijne plannen gegeven, en wij weten alleen dat de commissie met die ophelderingen voldaan was en hem verder een soort van plein pouvoir heeft gegeven. In de Nationale Vergadering heeft Thiers op helderingen gegeven omtrent de gevangenneming van Rouher en andere dienaren van het keizerrijk. De grijze Staatsman toonde aan, dat de brief, die door den heer Rouher over zijne behandeling was openbaar gemaakt zeer onredelijk was. Toen toch aan Thiers het bericht van de gevangeneming was gezonden beval hij, den heer Rouher, zoo het bleek, dat hij geen verkeerde plannen met zich omdroeg, dadelijk los te laten. Aan dit bevel werd ook uitvoering gegeven en de heer Rouher had zijne erkentelijkheid betuigd over de manier, waarop het hoofd van hat uitvoerend bewind hem behandeld had. Nadat hij echter de grenzen w-as gepasseerd heeft de ex-president van den senaat deze betuiging in beleedigende uitdruk kingen veranderd. Na deze ophelderingen heeft de heer Batbie de conclusie uitgebracht van de commissie tot onderzoek van het ontwerp van wet op de gemeeenteverkiezingen, en is door den minister van finantiën, den heer Pouyer-Quertier een erediet aangevraagd, tot vervulling der oorlogs- preliminairen, van 72 millioen 500 duizend Ir. In geen van beide zaken is nog een beslissing genomen. Het gerucht loopt intusschen, dat de Commune en de Nationale Vergadering eene schikking zou den beproeven tot stand te brengen. De Nat. Verg. zou zelfs aangeboden hebben zich te ontbinden als waarborg voor de verzoening. Bij de welbe kende gezindheid der meerderheid in dit lichaam is het bericht echter evenmin geloofwaardig als een andere bewering, dat de Commune Deles- cluze zou hebben afgevaardigd om met de vergade ring te onderhandelen. De maatregelen toch door de revolutionairen genomen dragen nog alles be halve het stempel van vredelievendheid. Zoo hebben zij ook een maatregel van geweld gepleegd, die des te gevaarlijker is omdat indirect de Pruisische troepen er in betrokken zijn. Het station n.l. van den Ooster-spoorweg is door nationale garden bezet, die op hoog bevel de treinen verhinderd hebben af te rijden. De Compagnie van dezen spoorweg nu heeft de verplichting op zich geno men voor de transporten der Pruisische soldaten te zorgen en zou dus door dezen maatregel waar schijnlijk in groote onaangenaamheden komen. Na eenige onderhandeling is haar dau eindelijk toegestaan om een ledigen trein weg te zenden, waarvan de wagens eerst verzegeld werdenom echter den dienst geregeld voort te zetten is haar de mogelijkheid ontnomen. Deze maatregel is des te meer onbegrijpelijk omdat genoemde maat schappij zich op het oogenblik alleen bezig houdt met het vervoer van pesonen eu dus de stad niet hare levensmiddelen ontvoert. Om den dienst der posterijen te herstellen heeft de Commune zich bereid verklaard schikkingen met de regeering te Versailles aan te gaan zonder haar uogthans te erkennen. Dat zij dit inderdaad niet doet blijkt uit het naïve in staat van beschuldiging stellen der ministers Favre, Picard, Jules Simon, Du- faureen van den heer Thiers. De Commune komt er trouwens nu rond vooruit, dat zij zich niet alleen beschouwt als een gemeentelijk administratief lichaam, maar wel degelijk als een republikeinsch gouvernement. Het Journal Officiel van Parijs (orgaan der Commune) laat zich hier als volgt over uit: „Het zou een vreemde herscbenschim zijn, te denken, dat de revolutie van IS Maart tot eenig doel had om aan Parijs een gemeente lijke vertegenwoordiging te geven, die onderwor pen zou zijn aan de despotische heerschappij van een sterk gecentraliseerd nationaal bewind. Nooit heeft in Frankrijk de wet voldaan, noch voor Parijs, noch voor de steden, noch voor de dorpen, aan de behoefte van onafhankelijkheid en vrije administratie, die een noodzakelijke voorwaarde zijn voor een geregeld staatkundig bestaan voor vastheid en vooruitgang in een repu- blikeinschen staat. Het is om in de toekomst deze onafhankelijkheid voor al de gemeenten in Frankrijk en ook voor al de hoofdverdeelingeu van het land, de cantons, de departementen en de provinciën, voor hunne algemeene belangen door een waarlijk nationaal verbond met elkander vereenigd, te veroveren en te verzekerenhet is tegelijkertijk om de republiek te waarborgen en te bevestigen op haar voetstuk, dat de mannen van IS Maart geworsteld en overwonnen hebben." Dat de mannen van 18 Maart geworsteld hebben dat geven wij het Journal Officiel gaarne toe indien men het vermoorden van twee weerlooze mannen en het lossen van eenige geweerschoten worstelen kan noemen. Maar of het geuoemde blad reeds met zooveel vertrouwen kan verzekeren dat zij ook overwonnen hebben, daaraan doet ons het gevecht bij Courbevoie twijfelen en dat zal ons de geschiedenis verder leeren. Ooatenryk-Hong. Monarchie. In het huis van afgevaardigden is behandeld de wet op het recruten-contingeut. De meerder heid der commissie van onderzoek verklaarde zich bij monde van den heer Rechbauer voor de verdaging der behandeling totdat de regeering de door haar aangekondigde staatsrechterlijke ont werpen had voorgedragen. Lasser drong in over eenstemming met de minderheid der commissie aan op de dadelijke behandeling. Nadat de mi nister-president, graat Hohenwart, de beschuldi ging tegengesproken had, dat de regeering de constitutie schond, en zich beroepen had op de duidelijke door hem afgelegde verklaringen, werd het voorstel om de behandeling te verdagen af gestemd. In de speciale discussie drong Lasser aau op de bewilliging van het door de regeering gevraagde recruten-cijfer maar met eenige wijzi ging in de redactie der wet. De minister-president wijst er op, dat de rijks raad zich door de overeenkomsten met Hongarije het recht heeft ontnomen om in de eerste tien jaren het contingent-cijfer te verminderen; deze opmerking werd door hem gedaan in verband met eene vermindering van het regeerings-voorstel tot op 54,600 man, die door de meerderheid in de commissie gewenscht werd. Per slot van re kening werd het voorstel, zooals het door Lasser geamendeerd was met groote meerderheid aan genomen. De volgende zitting zal plaats hebben 18 April. De minister Hohenwart blijft de politiek vol gen, die hij in den laatsten tijd toonde te huldi gen n. 1. om aau de Polen en Czechen concessies te doen. Het is nu vrij zeker, dat de groote woord voerder der Polen, de kampvechter voor het foe- derative systeem, Dr. Grocholski tot bijzonder minister voor Gallicische Zaken is benoemd. Om de onderhandelingen met de Czechen door te zetten begeven zich verscheidene ministers gedu rende het Paasch-recès naar Praag. Graaf Hohenhart zou er intusschen op uit zijn om collega's om zich heen te krijgen uit de meer derheid der Kamer. Zoo zou hij ook onderhan delen met Lasser en het feit dat deze, die vroe ger in de oppositie was, het voorstel der regeering omtrent het recruten-contingent verdedigde doet gelooven, dat de minister-president hier niet in onvruchtbsren grond heeft gezaaid. TELEGRAMMEN. Parys, 3 April. De Commune heeft eene pro clamatie uitgevaardigd waarin o. a. gezegd wordt „Het gouvernement van Versailles heeft ons aan gevallen niet kunnende staat maken op de armee heeft het troepen als: zouaven, gendarmes enz. tegen ons uitgezonden. Neuilly wordt gebombar deerd. Het is onze roeping de stad te beschermen; wij rekenen op uwe hulp." Gedurende den nacht heeft er eene onophou delijke beweging plaats gehad bij de bataljons der Commune; zij hebben gedurende den nacht in de open lucht gekampeerd. De ambulances zijn door de Rue Rivoli en de Champs Elysées naar de enceinte der vestingwerken vertrok ken. Er vertrekken heden nog nieuwe bataljons. In alle wijken is appèl geslagen. De barricaden op het plein voor het Stadhuis en op andere gedeelten der stad zijn opnieuw in orde gebracht. Sedert 5 uren hoort men kanongebulder. Er loopt een gerucht dat gisteren vele dooden en gewonden zijn gevallen. Brussel, 3 April. De Êloile Beige meldt uit Parijs van gisteren 8 uren, dat de Commune een decreet heeft uitgevaardigd, krachtens hetwelk de heeren Thiers, Favre, Picard, Dufaure en Jules Simon iu staat van beschuldiging worden gesteld en dat er beslag gelegd is op hunne goederen totdat zij zich voor de rechtbank des volks zullen hebben verantwoord. Krachtens een ander decreet worden Kerk en Staat gescheiden; het budget van Eeredienst wordt opgeheven. De goederen der kerkelijke congrega tiën worden verklaard nationaal eigendom te zijn. Versailles, 3 April. (6 uren 's ochtends.) Mac Mahon is benoemd tot opperbevelhebber van het leger te Versailles. Beriyn, 3 April. In de zitting van den Rijksdag heeft de president het antwoord medegedeeld van den Keizer aan de Commissie, die hem het adres van antwoord heeft aangeboden. Z. M. heeft ge wezen op den tegen woordigeu toestand van Frank rijk, als een gevolg van de sedert 80 jaren elkan der opvolgende revolutiëu. Hij heeft ook gezegd, dat het eigenaardig Duitsche bij de bevolking in de nieuwe Duitsche landen wel niet vernietigd, maar toch vermengd was, zoodat men geen te spoedige verandering inoest verwachten. Men moet aldaar met geduld eu langzaam te werk gaan, om de vroegere Duitsche gezindheid te doen her leven, waarvan de teekeuen nu reeds zichtbaar zijn. Parjjs, 3 April (11 uren 's morgens). De Mont- Valérien gaat voort met het vuren in de richting van Rueil (w. van den Mont-Valérien.) Heden morgen schenen de nationale garden niet veel vorderingen te maken. Algemeen loopt het ge rucht, dat zij veel geleden hebben. Het Centraal Comité meende dat de bezetting van den Mont-Valérien niet zou schieten op de nationale garde. De nationale garden houden met aanzienlijke strijdkrachten de forten Vanvres, Issy en Mon- trouge bezet. Men hoorde kanon- en geweervuur in deze richting. Al de poorten van Parijs zijn gesloten en het verkeer verboden. Het Journal Officiel deelt mede dat Cluseret be noemd is tot gedelegeerde van oorlog. De geest der troepen is voorbeeldig. De linie-soldaten ver klaren aan hun officieren dat zij bepaald willen vechten. De Commune benadert de huisgezinnen der burgers, die zullen sneuvelen. De dagbladen, die de Commune ondersteunen, willen dat het volk op Versailles moet losrukken. De [Cri du peuple en de Vengeur spreken tegen, dat er oneenigheid bestaat tusschen het Comité eu de Commune. (Kwartier voor tweeën 's namiddags). Om 7 uren hedenmorgen had een voorpostengevecht plaats bij MeudOD. Om halftien begon een hevig gevecht tusschen de artillerie van Versailles, ge steld ter linkerzijde van het kasteel Meudon, eu de artillerie van Parijs te Clamart. De artillerie der Parijzenaars was talrijker, maar die van Versailles werd beter bediend. Bataljons van de nationale garde waren gemaskeerd achter de bat terijen op de hoogte van Clamart. Volgens de op dit oogenblik loopende geruchten is het voordeel aan de zijde der nationale garde. Op het Champs de Mars is brand. De artillerie van Versailles scheen het vuur te staken. (half zeven 's avonds). Het Journal officiel van hedenavond deelt de volgende dépêches mede 11.20 voormiddag: Bergeret en Flourens hebben zich met elkander vereenigd en rukten op naar Versailles. De goede uitslag is verzekerd. 2 Uren namiddag: Omstreeks 4 uren in den morgen vereenigden de kolonnes van Duval en Flourens zich bij het Rond Point vau Courbevieo. Daar aangekomen waren zij blootgesteld aan het goed onderhouden vuur van den Mont-Valérien. De troepen zochten bescherming achter de muren en aldus beveiligd kouden zij hunne beweging organiseeren, die volkomen slaagde. Zij verdreven de linie troepen en rukten aan op Versailles. Bergeret, aan het hoofd der troepen, bezielde hen mer den kreet: leve de Republiek! Bergeret werden twee paarden onder het lijf doodgescho ten. Het vuur van het leger van Versailles ver oorzaakte geen aanmerkelijk verlies. De Bien public behelst een brief, dat Floquet en Lockroy hun mandaat van afgevaardigde der Nationale Vergadering zullen neerleggen. Het gerucht wil, dat Assy gearresteerd is op bevel van de Commune. De nationale garde van het Centraal Comité rukte op in 3 korpsen, allen op Versailles. Meer dan 200 kanonnen vergezellen het leger, dat op 100 a 110,000 man wordt geschat. Washington, 8 April. De Minister Boutwell heeft voor de maand April den verkoop gelast van 8 millioen dollars van goud en den inkoop van 10 millioen dollars aan Bouds. Brnssel, 3 April. De zitting van het vredes congres heeft heden een uur geduurd. Tegen woordig waren de heeren Baude, Von Arnim, Von Balan, Quadt eu Uexkiill. Naar men verneemt, is over de inwendige aangelegenheden van den Elzas beraadslaagd. Bordeaux, 3 April. Blijkens een regeeringsde- peche uit Versailles van den Isteu, is de orde in de departementen in de drie laatste dagen niet gestoord. In die dépêsche leest men het volgende: „Te Lyon, Etienne, Toulouse, Narbonne en Per- pignau is de rust hersteld. Te Marseille heeft de nationale garde aan het gemeentebestuur een ver klaring gezonden, houdende dat zij de wettig ge constitueerde regeering erkent; de troepen zijn naar Marseille teruggekeerd. Geheel Frankrijk is rustig, met nitzondering van Parijs. Onder de leden der Parijsche Commune heerscht verdeeld heid; op last der Commune worden de openbare kassen geplunderd, maar zij is in den grond dei- zaak machteloos en wordt verafschuwd door de Parijzenaars, die ongeduldig het oogenblik der bevrijding afwachten. De Nationale Ver gadering welke zich om de Regeering heeft geschaard, houdt in volle rust hare bijeenkomsten te Versailles, waar een der schoonste legers, welke Frankrijk ooit heeft bezeten, zijne volledige or ganisatie nadert. De goedgezinde burgers kunnen gerust zijn, daar een spoedig einde van de korte, maar treurige crisis te verwachten is." Meiv-Tork, 3 April. De Wisconsin, Anglia, Brooklyn eu Siberia zijn hier aangekomen. Londen, 3 April. De Koningin heeft giste ren aan den ex-keizer Napoleon een bezoek ge bracht. ttueenslown, 3 April. De Dublin is ran New- York hier aangekomen. Beriyn, 3 April. De Porte heeft tot dusver, ten opzichte van de gebeurtenissen iu Rumenië, geen officieele stappen bij de mogendheden gedaan Vorst Karei heeft, op uitnoodiging der mogend heden, het nemen van een definitief besluit tot Da den alloop der nieuwe verkiezingen voor de Kamer uitgesteld. Parys, 3 April 8 uren 's avonds. Parijs is in wendig rustig. Gedurende den dag is er levendig gevochten. De insurgenten zijn bij den Mont- Valerien geslagen en tot Meudon teruggedrongen. Zij zijn van uit den Mont-Valerien beschoten. Niettegenstaande dit alles was het bezoek van de beurs talrijker dan ooit; de rente steeg met snelheid van 5090 tot 5140. Brussel, 4 April. Alle sedert gisteren aan den Franschen minister-resident hier loegekomene regeeringsdépêches uit Versailles bevestigen, dat de insurgenten allerwege geslagen zijn, maar vermelden nog niet den intocht der armee in Parijs. Versailles, 4 April 3 uren 's morgens. In een zeer opgewondene nachtzittiug der vergadering deelde Thiers de nederlaag der insurgenten mede, eu betuigde dat de geheele alloop van den opstand op handen was. Londen, 4 April. De telegrammen door de Engelsche bladen ontvangen, bevestigen dat de beweging der oproerlingen Maandag geheel mis lukt is. De voornaamste oorzaak van hun neder laag was daarin gelegen, dat de muiters meen den, dat de bezetting van den Mont-Valérien zich met hen zou verbroederen; zij hadden geen kanon- nade verwacht. De correspondent van de Times stelt den stand der zaken aldus voorBergeret werd met 15,000 man van Parijs afgesneden, en men stond aan Flourens toe om zich met hem te vereenigen. Flourens en Bergeret zullen zich nu met 35,000 man moeten overgeven of een veldslag aannemen onder de ongunstigste omstandigheden. De Daily News bericht dat de Pauselijke zouaven al hun gevangenen fusilleerden,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3