N°. 3420. Maandag A». 1871. 3 April. LEIIISCH DAGBLAD prijs dezer courant. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. Lelden, 1 April. In tegenstelling van de dezer dagen zoo ge- ochtmakende Internationale, kenmerkte zich de vond van gisteren op de Werkmans-Vereenigiog Hut en Genoegen" weder door haren eenvoud, eens- ezindheid en ware zin voor het goede. Het is ekend dat gedurende de zes wintermaanden o. a. oor het lid L. J. Engels aan de leden onder- rijs wordt gegeven in het hand- en Dupuis-teeke- eo. Gisterenavond, nu, de laatste les van dit sei- oen, werd door de teekenaars hun geachten onder- vijzer een eigenaardige verrassing bereid, door em uit aller naam een blijvend aandenken aan s bieden uit erkentelijkheid en achting niet Heen, maar ook tot waardeering van het goede nderwijs en de vrije ja prettige geest die hij leeds bij de lessen weet te onderhonden. Menig hartelijk en degelijk woord werd hier »er en weer gesproken en menige goede wensch oor de toekomst der Vereeniging en hare goede nrichtingen geuit. Tracht men elders door samen- paDning en werkstaking, ja zelfs door oproer en toestand van den werkman te verbeteren, 'ut en Genoegen weet dat dit nooit haren weg lag worden, gedachtig dat kennis macht, kennis eld is en dat door ontwikkeling alleen verbetering ogelijk is. De Voorzitter van den gemeenteraad alhier oei te weten, dat de lijsten der kiezers van le- eu »oor de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad op eden zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en gedu- ende acht dagen op de secretarie dezer gemeente oor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. (lp de tentoonstelling van bloemen en planten bet Paleis van Volksvlijt zijn o. a. bekrooningen oegekend, bestaande in verzilverde medailles, n onze stadgenooten F. W. Meijer en D. A. Sala; nevens aan de acclimatatie-tuin van wijlen Jhr. h. F. Van Siebold. Voorts bekwamen de heerenP. Harting, te alsmeer, 1 gouden medaille en ƒ20, en C. Eveleens, Idaar 2 gouden medailles, W. C. Roes en P. "ooftman Jz. te Boskoop, respectievelijk een ver- tilverde medaille, en een gouden en verzilverde edaille. is 1496 of een zevende der afgeleverde manschap pen. Het getal nummerverwisselaars bedraagt 685. Aan plaatsvervangers en nummerverwisse laars te zamen 1/5 der lichting, Vrijgesteld van de loting wegens te geringe lengte 1935; wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken 2013; als eenige wettige zoon 4349; wegens eigen militaire dienst of die van broeders 9013, in het geheel vrij ge- gesteld enz. 17,377. Ontheffing verleend als geestelij ken of bestemd voor geestelijken 68 en aan 4 om bijzondere omstandigheden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Verkhuis alhier opgenomen van 125 tot 138 vol- assen personen en van 40 tot 56 kinderen. De heer Ohgena, burgemeester der gemeente uiddorp en lid van de Provinciale Staten van eeland, is dezer dagen overleden. De Minister van Financiën maakt, ter voldoening an art. 7 der wet vari den 26sten April 1852 Slaatiblad n". 90), bekend, dat krachtens die wet oor een kapitaal van tien millioen gulden aan untbiljetten in omloop is, en dat tot verzekering an de verzilvering dier biljetten de volgende apitalen op de grootboeken der nationale schuld ijn ingeschreven, te weten op het grootboek der 2% percents inschrijvingen en kapitaal van 18,788,000.00, uitmakende, tegen ïd daarvoor bij art. 5 der wet bepaalden koers an 50 ten honderd, eene waarde 9,394,000.00 en op het grootboek derSpercents nsebrijvingen een kapitaal van 1,010,300.00, uitmakende, naar en daarvoor als boven bepaalden oers van 60 ten honderd, eene vaarde van606,180.00 Te zamen ƒ10,000,180.00 De Staati-Courant bevat het verslag betreffende e loting voor de militie in dit jaar met bij be- oorende staten. Het getal ingeschrevenen bedroeg 32,805 tegen 2,620 in 1869. Het bedrag der lichting stond in reden ais 1 "lm der ingeschrevenen. Voor de lichting van 1870 zijn, zoo bij de mili- l'e te land als bij de zeemilitie, 10,930 man in- eüjid, zoodat het getal ontbrekenden 70 bedraagt, en gevolge van gebrek aan beschikbare lotelin- !e» in 52 meestal kleine gemeenten. Het tekort op de lichting bedroeg in 1866,139 °P 27,235, in 1867, 262 op 25;922; in 1868, 124 °P 28,697 en in 1869, 57 op 32,630 ingeschreven. Het getal aan hen, die voor de zeemilitie zich ingaven bedroeg 1305 of het dubbele der be- piaatsen. Het aantal plaatsvervangers De heer P. A. C. Hugenholtz is erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noor wegen te Helder, en zulks onder de gewone be palingen van onderhoorigheid. I Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. gezant schap te Konstantinopel, is het recht, in de Neder- landsche Staats-Courant van 20 en 21 Maart 1870 vermeld als van 15 para's (ruim 4 cents Neder- laudsch) per ton, van alle schepen aan den ingang van den Bosporus geheven, thans door de Turk- sche regeering in overeenstemming met de vreemde vertegenwoordigers bepaald op 20 para's (5% cents Nederlandsch) per ton. Het recht zal tot dat be drag geheven worden te beginnen met 1 April eerstkomende. Met ingaDg van den 3den April aanstaande zal het rijkstelegraafkantoor op Vlieland open zijn als volgtop werkdagen, van acht tot halftwaalf uren voor- en van halftwee tot zes uren namid dags; op Zon- en feestdagen, van acht tot halftien uren voor- en van halftwee tot 4 uren namiddags. Naar aauleiding van het Kouinklijk besluit van den 30sten Maart 1871, wordt de kapit.-luitenant ter zee N. M. J. Kroef met den laatsten dezer eervol van het bevel over Zr. Ms. raderstoomschip de Valk ontheven en op non-activiteit gesteld, en dat bevel met deD lsten Mei aanstaande opge dragen aan den kapit.-luitenant ter zee Jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Brengel. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 30sten Maart 1871, wordt de luitenant ter zee der 1ste klasse R. P. Struick met den laatsten dezer eervol ontheven van het. bevel over Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en op non-activiteit gesteld, en dat hevel met den lsten Mei aan staande opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. A. Van de Velde. Z. M. heeft herbenoemd tot burg. van Zutfen Jhr. Mr. H. A. D. Coenen, en tot burg. van's Gra venpolder C. P. Lenshoek van Zwake. Z. M. heeft de benoeming van C. A. Houben, burg. van Stevensweert, tot secr. dier gemeente, goedgekeurd. Z. M. heeft aan den kapit. L. H. Limburg, van het 3de reg. inf., thans gedetacheerd bij het kol. werfdepot te Harderwijk, de tijdelijke waarne ming opgedragen van de betrekking van kornm. der dienstd. schutterij van die gemeente, tot dat daarin nader zal zijn voorzien. Z. M. heeft met ingang van den lsten dezer bevorderd: tot offic. van admin. der 1ste kl., den offic. van admin. der 2de kl. W. F. E. LeRutte; tot offic. van admin. der 2de kl., den offic. van admin. der 3de kl. C. J. Lagaay; en benoemd: tot offic. van admin. der 3de kl., den scheepsklerk J. H. C. Vermeer. Voorts is bij voorschreven besluit bepaald dat de adj.-administrateur M. M. J. Van Meeuwen, met behoud van zijne tegenwoordige standplaats in het korps officieren van admin., tot offic. van admiu. der 3de kl. zal worden benoemd, nadat hij het examen in zijnen tegenwoordigen rang voldoende heeft afgelegd. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der art. te benoemen: tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), bij het 2de reg. vest.-art., den lsten luit. J. G. J. Paravicini di Capelli, van hel 1ste reg. vest.-art. BINNENLAND. Amsterdam, 31 Maart. Heden had alhier plaats de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders in de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, waarbij tegenwoordig waren 49 aandeelhouders. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de balans over 1870 en het gebruik van de daarin voorkomende winst, zoodat na aftrek van ƒ49,663.55 te storten in de reservekas, het dividend per PRIJS DES ADVERTENTIEN. Voor lederen regel0.18. Grootore letters naar de plaatsruimte die i(j beslaan. aandeel bedraagt 61, waarvan reeds 20 in October als voorloopig dividend is uitgedeeld en dus nog 41 zal uitbetaald worden. De aftredende commissaris, Jhr. W. Van Loon, werd ais zoodanig herkozen. Een van een aandeelhouder, den heer J. D. W. Pape, te 's-Gravenhage, op de vergadering ontvangen brief, werd, zooals daarin verzocht was, medegedeeld. Daarin wordt, naar aanleiding van hetgeen ZEd. aangaande den Oosterspoorweg vermeld vindt op blad. 14 van het financieel verslag, te kennen gegeveD, dat hij en vele andere aandeelhouders vertrouwen dat de Raad vaD administratie zich niet gerechtigd zal achteD, toe te geven aan de eiachen van concessie-verande ring en geldelijke bijdragen, die door het Minis terie van Oorlog mochten gesteld worden, en de overtuiging uitgesproken dat eene nieuwe machtiging van de aandeelhouders zoude ver- eischt worden, oui een spoorweg te aanvaarden met andere lijnen en voorwaarden dan in de vergadering van het Vorige jaar was aangenomen. Nadat de aandeelhouders van Kerkwijk en Von Baumhauer eenige vragen gedaan en wenken gegeven hadden over goederen-vervoer, aansluiting en treinenloop, waarop door het Bestuur geant woord werd, is de vergadering gesloten. In eene plechtige terechtzitting der arron- dissementsrechtbank werden gisteren geïnstal leerd de heeren Mrs. S. J. Hingst, E. Boas en H. Van Manen, achtereenvolgens als rechter, rechter- plaatsvervanger en subsituut-griffier bij geDoemde rechtbank. De officier van justitie, Mr. H. A. Hartogh installeerde deze heeren met een rede waarin hij het veelomvattende aanwees van den werk kring die zij stonden te aanvaarden. Met een treffend woord herdacht hij den over leden rechter, Mr. Gulcher. Ook de voorzitter en de nieuwe titularissen hielden redevoeringen. Hoorn, 30 Maart. Z. M. heeft kwijtschelding van straf verleend aan 33 gevangenen, en wel aan 10 voor zes maanden en aan 21 voor drie maanden; 2 gevangenen werden oniniddelijk in vrijheid gesteld. Zwammerdam, 30 Maart. De brand, die volgens eenige landlieden, die de markt te Gouda bezoch ten, te Bodegraven zou hebben plaats gehad, heeft helaas deze gemeente getroffen. De brand ontstaan iD het vvolpakhuis van den heer De Boey, deelde zich weldra aan het woonhuis mede; beiden werden met hun inboedel een prooi der vlam men. Briukelïn, 30 Maart. Dezer dagen herdacht het departement Breukelen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn vijf eu twintigjarig be staan. Assen, 30 Maart. Wegens de steeds heerschende pokken-epidemie, zullen op de aanstaande jaar markt alhier, geeDe tenteu, kramen, kunstenma kers, enz. worden toegelaten. Heden kwamen te dezer stede twee Fran- sche krijgsgevangenen aan, die uit Munster naar Meppen zijn ontsnapt. Heden heeft weder eene drijf- of klopjacht op vossen plaats gehad. Naar men verneemt, is slechts éeu vos gedood. KOLONIËN. BATAVIA, 24 Februari. Wij ontvingen hedeu onze bladen uit Oost-Indië uiet de volgende berichieD, loopende tot 24 Eebr. Aan het Mail-Overzicht van het Bat. Handelsblad is ontleend: Wij vestigden in vroegere mailoverzichten er de aandacht op, dat klachten waren gerezen over kin derroof langs de kusten van het eiland Nias. Uit de Javasche Courant blijkt, dat het stoomschip Maas en Waal te Padang terugkeerde van eenen kruistocht laags de noord- eu westkust vaD dat eiland, en dat nergens sporen van slavenhandel gevonden werden. Te Makassar werd eene, overigens onbeduidende samenspanning tegen het gezag vaD den koning van Goa en het Europeesch bestuur ontdekt. De hoofdaanleggers, allen behoorende tot de lagere volksklasse, werden gevat. Zooals wij vroeger mededeelden werd tegen den redacteur der Sumatra-Courant eene vervol ging ingesteld. Door den Raad van Justitie te Padang werd bedoelde redacteur, wegens hoon en smaad jegens een openbaar ambtenaar in een door de drukpers verspreid geschrift, en wegens beleediging door woorden en bedreigingen van een magistraatspersoon ter terechtzitting, veroor deeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De aanleiding tot de ingestelde vervolging moet gezocht wordeu in een oogenschijulijk ingezonden, doch volgens den raad van justitie van dien redacteur afkomstig artikel, waarin de politie scherp beoordeeld wordt over het binnendringen van het huis eener weduwe, en in een artikel over door den met de politie te Padang belasten ambtenaar uitgevaardigde verordeningen omtrent het besproeiien der wegen, van welke verorde ningen het gevolg was, dat op enkele uitzonde ringen na de geheele Europeesche bevolking van die plaats beboet werd, terwijl zelfs een achtens waardig ingezetene zijne overtreding met eenige dagen gevangenisstraf moest boeten. De zaak is thans in revisie hangende voor het Hoog Gerechts hof. Met belangstelling zien wij de beslissing van dat college tegemoet. NIEUWSTIJDINGEN. 20 Februari, 's Konings verjaardag is gisteren met uitzondering van de parade op de gebruike lijke wijze gevierd. De officieels audiëntie door Zr. Ms. vertegenwoordiger aan de verschillende colleges en autoriteiten verleend, ten eiDde van hun hulde en gehechtheid te doen blijken, had des middags te 12 uren plaats, terwijl des avpnds te 7 uren het gebruikelijk gala-diner in hetGou- vernements-hotel op Rijswijk genoten werd. Gedurende den ganschen dag werden volks spelen op het Koningsplein uitgevoerd en de feest dag werd besloten met een kunstvuurwerk, dat zeer schitterend was. Dit was ten minste een kleine vergoeding voor de zware proef, waarop het geduld van het publiek gesteld was, door het lang uitblijven van den persooD, die het teeken van aanvang moest geven. Met uitzondering van een enkelen regenbui tusschen drie en vier uren was het weder den ganschen dag voor de openbare vermakelijkheden zeer gunstig. Feestvierenden werden noch geplaagd door een felle hitte, noch gekweld door onaan gename windvlagen, als waaraan de laatste tijden anders nog al rijk waren. Hoewel we het zeer goed vinden dat op 's Ko nings geboortedag een ieder gelegenheid gegeven worde zich in een vroolijke stemming te brengen, zoo kuunen we toch de vraag niet nalaten, of het wel gepast is, dat vanwege de regeering feesten gegeven worden in een tijd dat zij het rouwgewaad draagt over het verlies van eene van Zr. Ms. naauwste betrekkingen, 't Geeft al den schijn alsof men dat gewaad slechts aantrok op hooger last, en dit gedurende den bepaalden tijd zal blijven dragen, zoDder er verder over na te denken. De ontstentenis van den rouwstrik zal wellicht aan den een of anderen minder nadenkende als eene groote zonde toegerekend worden, terwijl men zelf door feestviering gedu rende den rouwtijd doet blijken van groote onna denkendheid. Hedenochtend te acht uren heeft de Gou verneur-Generaal, vergezeld van den Algemeenen Secretaris, een omgang gedaan bij alle departe menten.-Naar wij vernemen, zou dit geschied zijn orn te constateeren in hoever de ambtenaren der verschillende departementen zich tijdig op huDnen post bevonden en zou dan ook aan niemand het bezoek dier hooge personen aangekondigd zijn. Op een enkele uitzondering Da, moeten alle amb tenaren bevonden zijn te dien opzichte hun plicht na te komen. (Bat. Hól.) Samarang, 7 Februari. Zorg voor Weezen. De Regeering, met het lot der wcezen begaan, heeft dezer dagen 4,500 beschikbaar gesteld voor de kleeding der kinderen die in het Roomsch-Katho- lieke Weeshuis worden verpleegd en een gelijke som voor de Protestantsche Weezen. Die goede maatregel is genomen in afwachting van het resul taat der inteekenlijsten, door de Directiën der beide gestichten rondgezonden om bijdragen van ingezetenen ten hehoeve der kinderen te verza melen. Locomotief Uit Oenarang meldt men ons, dat zeker inlandsch hoofd op eene gruwelijke wijze daar huishoudt en oorzaak is, dat de kleine man daar op de meest brutale wijze geplunderd wordt. Zelf een liefhebber van schuiven, waarvoor hij dagelijks ODgeveer twee gulden noodig heeft, weet hij met anders aan dat geld te komen dan door de meest schaamtelooze afpersingen. Diefstallen zijn daar aan de orde van deD dag (ook van den nacht) en geen wonder, waar een der hoofden zelf den geheeien dag zijn huis tot speelhol laat gebruiken voor allerlei geboefte, in welk tijdver drijf hij natuurlijk geïnteresseerd is en er als het ware eene soort van belasting van hefi. Hij schept er behagen in, om zelf allerlei perkara's te maken, want speculeerende op den afkeer van soesah, dien de inlanders en Chineezen hebben, weet hij zich steeds in klinkende munt of goederen te laten betalen. In een woord, de man bezigt allerlei ,akals" om ten nadeele der nijvere bevolking eene knoeierij in het groot te drijven, die zeker niet in de bedoeliugeu van het gouvernement ligt. Het Europeesch bestuur schijnt hiervan niets te bemerken. Te hopen is het, dat het zich nu althans de zaak aantrekke, en den kleinen man vaneen ondragelijken last verlosse! (Sam. Cl.) 13 Februari. Wij kunnen met zekerheid mede- deelen, dat de twee ton voorschot, welke de Indi sche regeering, op last van het moederland, aan de spoorweg-maatschappij verleeoen zou, thans gegeven zijn, zoodat de maatschappij voorloopig geholpen is, zonder zich tot particulieren te be hoeven te wenden. Omtrent de opname van het voltooide deel der 4de sectie, heeft, naar wij vernemen, het Indisch bestuur zwarigheid gemaakt, die men zich echter vleit, spoedig uit den weg te zullen kunnen rui- meD. Het is dan ook wat al te erg, dat de exploi tatie der met zooveel moeite tot 6tand gekomen gedeelten der lijn, thans zou moeten blijven wachten ten gevolge van een veto van hooger hand zonder eenige redelijke raison d'être! (Sam. Ct.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1