overdreven, dan dat de Regeering zich geroepen zou kunnen achten, daartoe telkens mede te werken. Er kunnen echter gevallen zijn, waarin ons land bij zulke gelegenheden vertegenwoordigd behoort te worden, en dit zonder bijstand der overheid niet mogelijk is. Oin die gevallen te kunnen onderscheiden behoudt de Minister zich raadpleging met organen der nijverheid voor. De heer Groen van Prinsterer geeft in n'. 78 zijner Nederlandsche Gedachten, Ier zake der aan staande verkiezingen voor de Tweede Kamer, aan zijne partijgenooten den volgenden raad: „Haast u in het arresteren van uw verkiezings- programDit kan, met het oog op 1869, kort zijn. Adhaesie, ondubbelzinnige herbeaming van hetgeen toen de vrucht geweest is van veeljarig overleg. „Haast u langzaam in het stellen van de can- didaten 1 haast u hiermeê zeer langzaam 1 Ongaarne zou ik (althans tot ik beter ingelicht word) aar zeling ontwaren in het herkiezen van een der mannen onzer keus. Zelfs al meende ik, dat, urn den regel „eemge band tot de kiezers", strenge aleving van het constitutioneele staatsrecht dit toeliet of voorschreef. Bedenkt, dat, hier te lande althans, le droit coutumier met de orthodoxie der toepassing in strijd is. Vergeet vooral dit niet. Door zoodanigen ijver voor beginsel-vastheid zou het doel geenszins worden bereikt. Integendeel. Het uitnemendste der gedachten-wisseling, dat is meerdere aaneensluiting op principieeten grondslag, zou, tot onberekenbaar nadeel van hetgeen door ons allen (naar ik mij vlei, ook door hen allen) bedoeld wordt, in personaliteiten te niet gaan." Burg. en Wellis, alhier, gezien de adressen van a. A. F. S. van de Laar, stoffenverwer, wonende te Alphen, waarbij hij verzoekt om in zijne alhier op te richten nianufactuurverwerij in de Rijne- veststeeg, Wijk V K°. 1014, twee verwketels temo gen doen plaatsen; b. C. M. Vogelezang, huisvrouw van H. F. B. Fisser, winkelierster, wonende bin nen deze gemeente, daarbij verzoekend om het perceel in de Janvossensteeg, Wijk VI N°. 645a, tot bewaarplaats van petroleum te mogen inrichten Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belen dende panden, ten opzichte der iuformatiëu de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wet houders zal worden gevaceerd op het Raadhuis uezer Gemeente, op Maandag den 3den April e.k., 's voorunddags te elf uren. In de gewone vergadering van de Koninklijke Akadeuiie van wetenschappen, afdeeling natuur kunde van Zaterdag 11. waren tegenwoordig de heereu: F. C. Donders, voorzitter, D. Bierens de Haan, L. Cohen Stuart, V. S. M. Van der Willi gen, P. M. Brutel de la Rivière, G. Van Diesen, P. Hurting, G. E. Voorhelm Schneevoogt, J. Van Geuus, P. Elias, J. A. Boogaard, A. H. Van der Boon Mesch, W. Koster, A. Heynsius, R. Van Rees, C. H. C. Grinwis, H. Vogelsang, F. J. Stam- kart, G. F. W. Baelir, A. C. Oudemans, J. Bos scha Jr., P. J. Kerckhoff, Th. W. Engeluiann, K. W. P. Rauwenhuff. E. H. Von Baumhauer en C. J. Matthes, secretaris. De heeren C. A. J. A. Oudemans en J. R. T. Orll hebben schriftelijk hun afzijn verontschuldigd. Ka vaststelling van het proces-verbaal der vo rige zitting wordt gelezen eene kennisgeving namens mevrouw Van Kerkwijk, geboren De Freytag, te 's-Hage, van het overlijden van haren echtgenoot, den gepensioneerden generaal-majoor der genie G. A. Van Kerkwijk, rustend lid der Ahadeinie, aan wiens verdiensten de voorzitter een woord van rechtmatige hulde brengt; den secretaris wordt opgedragen de deelneming der afdeeling te betuigen. Van den heer W. Ph. De Kruyff te Helder zijn ontvangen 21 stuks labellen van waterwaar- nemingen in het Marsdiep gedurende de maanden April, Mei en Juni 1803, naar eiscli gerangschikt en berekend; zij zijn bereids der commissie voor de daling van Keerlauds bodem iu handen gesteld. Uit eigen naam en uit dien van den heer C. A. J. A. Oudeniaus brengt de heer Rauwenhoff rapport uit aangaande de verhandeling van den heer Leupe over Uumpliius. De vergadering veree- nigt zich met de conclusie daarvan, en besluit het stuk in de werken in 4°. het licht te doen zien. De heer P. Hartiug spreekt over kunstmatige coc- colilhen, welke het hem gelukt is te verkrijgen, en die hij den leden vertoont. De heer Kerckhoff handelt over langzame ver branding en biedt zijn opstel daarover voor de verslagen en mededeelingen aan. Kaar aanleiding van liet voorgedragene vermeldt de heer Don ders: dat iu het bloed ook de conditie aanwezig is oui kooloxyd in koolzuur te veranderen. Do heer Van der Boon Mesch biedt voor de boekerij een exemplaar aan van de dissertatie van den heer Frauchiinont, getiteld: Bijdrage tot de kennis van het ontstaan en de chemische constitutie der zoogenaamde terpeenharsen, en deelt voorts de resultaten van onderzoek mede betreffende de vorming en samenstelling van hoogst zeldzame nier- sleenen, waaraan de heer Boogaard een bericht toevoegt van ean dergelijk voorwerp, dat hem voor was gekomen, Door den heer Van Hasselt werd voor de Ver slagen en Mededeelingen ingeleverd zijne Bijdrage tot de kennis der Afrikaansche pijlvergiften waarvan de eindconclusiën worden voorgelezen De heer Bierens de Haan eindelijk biedt eene geschiedkundige aanteekening aan betreffende Meyndert Semeyns, waarop de vergadering, na resumtie der notulen, wordt opgeheven. De Oostenrijksche gezant heeft zich voor drie maanden naar Weeuen begeven. Gedurende dien tijd zal de heer baron Von 'iürckkeim, legatie- raad bij het gezantschap, als zaakgelastigde op treden. Door de Conservatieve Kiesvereeniging Vader land en Koning te 's-Gravenhage, is in hare gis terenmiddag gehouden vergadering tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zuid-Holland gekozen, de heer Mr. C. A. Van der Kemp, wethouder aldaar. De officier van administratie der 1ste klasse J. C. L. K. Van Wely wordt met den lsten Mei aanstaande geplaatst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, om met de ad ministratie van hetzelve te worden belast. De Slaats-Courant behelst het koninklijk besluit van den 8sten Maart 1871, tot wijziging en aan vulling van het koninklijk besluit van 15 Mei 1855 Staatsblad K°. 38), houdende vaststellling van een algemeen politie-reglement voor 's Rijks marine-havens, alsmede van voorloopige plaatse lijke reglementen voor de haven hetKieuwe Diep eu de marine-havens te Hellevoetsluis en teVlis- singen. Aan het Kaapsche Volksblad van 18 Februari is het volgende ontleend: De berichten uit het Vaalgebied omtrent den arbeid der mijngravers ziju stereotiep: voortdu rend succès. Dat blijft, als altijd, nog alleen gel den van de ontdekkingen die bekend worden, terwijl het volstrekt geen gewaagde gissing is dat van meer dan de helft der gevonden diaman ten nooit taal of teeken vernomen wordt. De Diamond News, een blad dat te Klipdrift uitgege ven wordt, levert alle weken eene lijst van diamanten, die als nieuw gevonden worden ge rapporteerd. in de laatste vier weken bedroeg dat aantal tusschen de twee- en driehonderd en van eiken steen wordt opgegeven het gewichten waar en door wien hij gevonden is. „Er zijn thans," zoo schreef een paar weken geleden de plaatselijke Telegraph,„in Port Elizabeth diamanten in veel grooter aantal en van veel hoogere waarde dan er ooit te voren geweest zij n. Behalve onderschei dene kleine perceelen in particuliere handen, zijn er thans in de Standaard-Bank kostbare sleenen ge deponeerd ter gezamenlijke waarde van 6Ü,0U0 pd. st. Daaronder is begrepen een diamant van 81 karaten eu andere groote steeueu van 54, 52, 38, 34, 32, 27, 26, 21, 19, 16 en 14 karaten, waarvan de meeste echte schoonheden zijn. De groote oiainaut heeft acht punten, maar is toch geen rechte achthoek, daar de eene zijde genoeg zaam plat is. Deze wordt gewaardeerd op 10,000 pd. st. Ouder de juweeleu iu de Standaard-Bank is eene partij van 90 stuks, behooreude aan de gebroeders Vermaak en kort geleden door een der eigenaars aangebracht. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Arnemuiden C. J. Crucq, secretaris al daar; en tot burgemeester der gemeente Kieuw en St.-Jooslaud C. J. J. A. van Teylingen. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. J. F. van Huinalda van Eysinga, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van I April 1871, eervol ontslag ver leend als sub.-griff. bij het prov. gerechtshof in Friesland. Z. M. heeft benoemd tot sub.-gnff b:j het prov. gerechtshof in Friesland Mr. S. van Haersma Buma, thans sub.-griff. bij de arr.-reclub. te Sueek tot sub.-griff. bij de arr.-reclub. te Sneek Mr. L. U. de Sater, advocaat te Groningen. üiixrviï;ivjL.A.]vr>. Haarlem, 29 Maart. Het volgende is ontleend aan het verslag over den toestand en de werk zaamheden der Haarlemsclie Hulpbank in het jaar 1S7Ü. De inrichting heeft ook in dat jaar goede vruchten opgeleverd. Het kapitaal der bank is niet vergroot. Wel is men op het punt geweest van meer aandeelen uit te geven, en alzoo het kapitaal uit te breidenmaar met eenig overleg iu het geven van voorschotten is men er in ge slaagd, met de beschikbare gelden aan alle aan vragen te voldoen. In de eerste helft des jaars zijn slechts kleine geldelijke bijdragen bij de Haarlemsclie bankveieeuigiug a deposito uitgezet; eerst in het najaar kwam er door vermindering van aanvragen meer ruimte van geld. Een eu ander heeft teweeggebracht, dat de renten van it depot uitgezet kapitaal belangrijk minder waren dan in 1869; toen bedroegen zij f 7219, en in 1870 slechts f 20,29. Op 1 Januari 1871 stond van het kapitaal der bank ƒ223,53 a depót bij de Haar lemsclie bankvereeuigiug, en circuleerde alzoo ƒ17,776,47 onder de leeners. Het aantal aanvra gers was grooter dan in 1869. In 1870 beliep het 305 tegen 295 in 1869. Ook het omgezette kapitaal was groot. In 1869 bedroeg dit ƒ31,240 en in 1870 ƒ33,215. De uitgeleende gelden zijn zeer getrouw terug betaald. Het cijfer der boeten, op achterlijke betaling gesteld, was aanmerkelijk lager dan in 1869. Toen beliep het ƒ21,35 en in 1870 slechts ƒ11,95. Behalve de 305 aanvragen, waaraan werd voldaan, zijn er 16 om verschillende redenen af gewezen. Het bestuur der Bank onderging eenige veran dering. De heer K. J. A. Travaglino, een van de mede-oprichters der Hulpbank en die 20 jaren ijverig haar welzijn heeft helpen bevorderen, heeft namelijk om redenen van gezondheid zijn ontslag genomen als lid van het bestuur. Iu zijne plaats is benoemd de heer P. J. L. Huet. Hoorn, 28 Maart. Gisteren staakten de kleeder- makersknechts het werk en eischten hooger loon. 's-Gravenhage, 29 Maart. Voor een paar dagen is hier ter stede een vergadering geweest van de Haagsche Afdeeling der Internationale. Daarin ligt niets bijzonders. Misschien ver dient het echter wel opmerking, dat de heer Michon, die de meeting te Utrecht gepresideerd had en de reizende apostel der Internationale schijnt te zijn, over was gekomen om deze vergadering alhier ook te presideeren. De tegenwoordigheid van den heer Michon met een rooden das schijnt veel waarde te hebben, daar de Internationale hem overal heen laat reizen, waar iets te presideeren valt, ofschoon het toch met de geldmiddelen der Internationale in Nederland misschien almede ten gevolge van al dat reizen en trekken blijkens verklaringen in de hier gehouden vergadering droevig gesteld is. Het saldo der Kederlandsclie afdeeling van de Internationale bedroeg aan het eind van het vorige jaar eenige stuivers. Wij vestigen de aandacht hierop, en op de Haagsche Vergadering, omdat wij niet zelden van werklieden de meening gehoord hebben, dat de toetreding tot de Internationale hen in verband brengt met een machtig lichaam, dat hen, als het noodig is, ook geldelijk kan ondersteunen. Ziellier nu, hoe het, naar men ons meedeelt, in de vergadering der Haagsche afdeeling van de Internationale met een aanvrage om hulp tot het volhouden eener werkstaking gegaan is. Er was gedurende de vorige week op de fa- briek van den heer Enthoven alhier ontevreden heid onder een lUO-tal werklieden (grootendeels ƒ12 a 16 per week verdienende) over bepalingen bij aanneming van werkstukken, welke ontevre denheid een tijdelijke werkstaking ten gevolge had, die juist tijdens de gezegde vergadering der Haagsche Internationale begon te verflauwen. Een der werklieden maakte in die vergadering bekend, dat, zoo men hen niet uit de kas der Internationale ondersteunde, hij zich tegenover vrouw en kinderen niet verantwoord achtte met lauger zonder verdienste te blijven. Tot eer van onze Kederlandsche Internationale moeten wij erkennen, dat er geen sprake van was, om gelijk in bet buitenland dikwijls gebeurt, feitelijk of zelfs zedelijk geweld te gebruiken oin dezen werkman te dwingen tot het volhouden der werkstaking; maar er was geen geld otn te helpen. Men hield staande de vergadering ter onder- dersteuning van deze werkstaking een collecte, die 3 opbracht. De Sigarenmakers-vereeniging verklaarde tot ondersteuning der broederen nog 8 te kunnen bijdragen. En ziedaar nu ƒ11 het toiaal bedrag van de hulp in daden, die het werkvolk, wanneer zij zich bij de Internationale hebben aaugesloten, kan verwachten in een strijd voor hunne rechten, wanneer zij die geschonden achten. De Interna tionale heeft een overvloed van Iraaie woorden, maar aan geld11 gulden. Wat hebben nu die werklieden aan de stuiveis, die zij naar Londen hebben overgemaakt. De Kederlandsche kas der Internationale is er niet rijker op geworden, en de centrale kas te Londen bewaart haar krachten natuurlijk voor de groote middelpunten der Europeesche industrie, het. kolendistrict Le Borniage in België en het fabrieksdistrict le Creuzot in Frankrijk. De Kederlandsche werklieden zullen, door zich bij de Internationale aan te sluiten, stellig meer geld bijdragen aan werkstakingen buitenslands, dan zij voor huu werkstakingen uit het buiten land zullen terugontvangen. En gesteld al, dat ieder land hulp ontvangt, naar gelang het bijgedragen heeft tot. de algemeene kas, wat dan toch de billijkste verdeeling zou ziju wat zou men dan nog gewonnen hebben met dat heen- en weerzenden der gelden naar Londen en terug? De Kederlandsche arbeider moge toezien, dat hij door zich aan te sluiten bij de buitenlaudsclie half-politieke Internationale, niet het voorbeeld volge van de aardep pan, die met den ijzeren pot uit wandelen willéW gaan. (Vaderland). De gemeenteraad alhier heeft gisteren be noemd in de wiskunde bij het gymnasium, 2de afdeeling, den heer Dr. L. Bleekrode, leeraar aan de burger-, dag- eu avondschool alhier. Bij den Raad is ingekomen een adres van een aantal ingezetenen, waarbij zij den Raad verzot ken te besluiten, dal de kermis in de maand Juli e. k. nog zal worden gehouden. Datadresii in handen gesteld van Bnrgeineester en Wethoa' ders om praeadvies. Uit eene mededeeling dO0r den voorzitter gedaan, is gebleken, dat er wedej eene aanvraag aanhangig is, om de armen-inricJ ting voor het bouwen van een concertzaal aa, eenige ingezetenen af te staan. Rotterdam, 29 Maart. Bij eene heden gehouden openbare les en prijsuitdeelmg op de voor L0, geen jaar opgerichte Ambachtschool, heeft de heet burgemeester Joost van Vollenhove, beschermhee: der vereeniging het woord genomen1». 0m na. mens den Commissaris des Konings in deze pro vincie mede te deelen dat hij tot zijn groot leed wezen door drukke bezigheden verhinderd was van het examen getuige te zijn2°. om aaQ he; bestuur met warmte dank te betuigen voorzijne goede en verlichte zorgen en 3°. om een woord van aanmoediging te richten tot de leerlingen Hij drukte er met kracht op dat niet alleen voor den werkman maar voor de gansche maatschappij de stelling waarde heeft: dat wie het bekwaamt is en het meest oppast van zelf op de beste eo meest winstgevende plaatsen aanspraak kan mJ ken. De kinderen moeten dat vroeg leeren inziet en de ouders moeten het hunne bijdragen oir hunne kinderen door ordelievendheid en arbeid tot hooger en beter op te voeren. In eene dei grootste wereldsteden ziet men thans oproer,roet en moordde grondslagen, waarop de inaatschappn rust, worden er met voeten getreden. Hier daar-1 entegeu heerschen rust en orde, door vlijt e: werkzaamheid. Overal in Rotterdam heerschei beweging en welvaart, en in deze zaal, hoe veel mannen zijn er niet die uit zuivere mei schenliefde hunne beste krachten inspannen oal den ambachtsman en zijn kinderen zooveel nr l gelijk te hulp te komen, ten einde hen een I zelfstandige en betere toekomst voor te bereidei' I Op die wijze en op geen andere kan de mig.1 schappij zich verheffen en veredelen. Hij hoopii I dan ook dat Rotterdam in liefde voor oriira I arbeid steeds iedere andere stad tot voortel' I moge strekken. De heer Pincoffs sloot de vergadering nieltal hartelijk woord, waarin hij dank bracht aantel directeur der inrichting; den heer Lindo, inspl teur van het lager onderwijs, uitnoodigde difl heer Steyn Parvé het leedwezen van het beslat! te betuigen omdat hij verhinderd was de versl dering bij te wone-D en er voorts op wees èl het bestuur zich niet de oplossing van desociikl quaestie ten doel had gesteld; zijn streveD is ail leen om eeD steen te helpen aandragen voor hel gebouw der ontwikkeling, kennis en beschavioJ van den handwerkstand. Wanneer men de gebeutl tenissen nagaat waarvan het Buitenland hel tooneel is, dan zal het zeker dubbel gewaardeerd worden hoe hier, te midden van rust en ordel met liefde voor den ambachtstand wordt gezorgcl Bescheidenheid, zedelijkheid, tucht en kennis,-! zij zullen den. ambachtsman in staats stellen goell en flink door de wereld te komen. Keeren dfl tegenwoordige leerlingen der Ambachtschool eei maal in de maatschappij terug, zij zullen de gt tuigenis afleggen dat hij, die het bekwaamst i: van zelf het hoogste loon geniet. Zij zullen teget- over lien, die geen kundigheden willen gare: tot levend bewijs dienen, dat ijver en kennish! welvaart, dat on kunde en wanorde tot ongel»! en ellende leiden. Boskoop, 29 Maart. De dag van heden is vu niet weinig belang geweest voor onze gemeemlt Werd in de vorige week het tot nu toe gebruikt schoolgebouw verlaten, omdat liet ongeschikt geworden, in den voormiddag van dezen dl werd het nieuwe in tegenwoordigheid van velt genoodigden in gebruik gesteld. Eere het bestuoi, dat ook dit gebouw tot stand bracht en voord den burgemeester, Mr. J. A. Vorstman, onder wiens leiding reeds veel, dat verbeteriug behoef' de, werd vernieuwd. Arnhem, 28 Maart. Kaar men verneemt heed Z. M. afwijzend beschikt op een door den kapt tein der artillerie O. ingedieuu verzoekschrift ter bekotniug van gratie van de cellulaire ge' vangenisstrat' van zes maanden, hem door hei Provinciaal Gerechtshof van Gelderland voor eenigen tijd opgelegd, wegens ernstige, verwo»' diug van den baron S. De gevangenisstraf va11 zijne beide secondanten is door den Koning eene geldboete van 100 veranderd, terwijl sa: de secondanten van den vrijgesproken baron v. 8 geheel emissie van straf is verleend. Kampen, 28 Maart. De Gemeenteraad heeft n zijne vergadering van heden tot stedelijk arclu- varis alhier benoemd den heer Mr. J. A. Hofke adjurict-archivaris en advocaat bij het Provinciaï Gerechtshof te Utrecht. Met den benoemde waren op de voordracht van B. en W. geplaatst heeren S. J. H. Van der Koorda, te Dordrecht Dr. P. C. Muller, te Leiden, Mr. A. C. C. Fol- kersma, te Rotterdam, en J. Nanninga Uiterdijk Jr. caud. te Groningen. De Raad heeft besloten, de kermis dit ja!t niet te doen plaats hebben, wegens de bet' schende pokken-epidemie,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2