ieuwe rijks-constitutie. Zij wijkt bijna niet af aD de bepalingen, die gemaakt zijn bij de ver raden van Versailles en de algemeene discussiën, paalden zich dan ook voornamelijk tot eene aonierkiug van den Berlijnschen afgevaardigde -hiltze, dat zijn partij zich voorbehield, bij de ijiondere beraadslagingen voorstellen te doen ra de constitutie in een vrijgevige richting te ntwikkelen. De buitenlandsche verhoudingen van Duitsch- and zijn in den laatsten tijd uit den aard der aak bijna geheel in den oorlog met Frankrijk eabsorbeerd. De nu en dan minder vriendschap- lijke gezindheid tegenover Engeland, de lievig- eden van Wilhelm en den keizer van Rusland jjrj gedurende den oorlog gebleken en genoeg besproken. Besluiten wij dus met te hopen dat 'e oude, grijze man, die, met den eenen voet in i graf, onder Gods zegen nog zoovele menschen an de grootheid van zijn naam en zijn rijk op- eofferd heeft, voordat hij den anderen voet er ij zet, het geluk van dat rijk en de grootheid rao zijn naam bevestige door aan de om vrijheid Gepende stem van zijn volk gehoor te geven 1 Frankrijk. De verkiezingen voor den gemeenteraad heb- d niettegenstaande de woelige omstandigheden, sarin Parijs verkeert, zeer ordelijk plaats ge bonden. Het comité is dan ook zeer geregeld te erk gegaan in de regeling der verkiezingen, b. v. door het maken van bepalingen, waar de ardes die dienst deden en zij die buiten dienst aren moesten stemmen, hoe met de bussen na et sluiten der stemmingen moest gehandeld wor- én, enz. Voor het vereischte om gekozen te zijn, i de bepaling der kieswet van 1849 tot grondslag enomen, nl. dat éen achtste gedeelte van de temmen der ingeschrevene kiezers voldoende is. ebben dus, zooals volgens de opgemaakte lijsten d vele arrondissementen het geval is, niet zoo eel personen dat vereischte getal op zich ver enigd als er in dat arrondissement moeten ver- özen worden, dan heeft tot aanvulling herstem ing plaats tusschen hen, die onder het vereischte etal zijn gebleven. Het bericht, gisteren onder Dze telegrammen medegedeeld, dat de mannen an het comité de meerderheid hebben behaald, lijkt geheel overeenkomstig de waarheid te zijn, n verschillende der gekozenen hebben reeds adelijk in hunne arrondissementen proclamatiën itgevaardigd, om het volk moed in te spreken d te verzekeren, dat de tijd voor de proletariërs ekomen is om hunne rechten te doen gelden. Die proclamatiën zijn evenwel op een gematig den toon gesteld en strekken om het volk zijn eigene waarde te doen gevoelen, zonder het tot ongeregeldheden aan te sporen, b. v. eene pro- lamalie van den voorloopigen maire in het 5de arrondissement eindigt aldus: „Laat de eerlijk heid, de arbeid, de rechtvaardigheid tot ons kooien; openen wij onze deuren aan het ont wikkelde proletariaat, aan het ware volk, aan de eenige klasse, die nog onschuldig is aan onze fouten en onze tegenspoeden, kortom, aan de eenige die nog in staat is, het land te redden." Be houding van de Nationale Vergadering is over het algemeen wel wat onbegrijpelijk te noemen. Wij hebben genoeg onze afkeuring van de insurrectie te kenuen gegeven, om verdacht te worden, er mede te syinpathiseeren. Maar ma ken vele leden der nat. vergadering zich niet schuldig aan hetgeen wij in de oproerlingen af keuren, nl. niet de kracht te hebben om hunne partijzucht eenigzins op te offeren aan het alge meene belang? Toen de maires van Parijs in de vergadering traden om over hun voorstel tot con- ciliatie te hooren beraadslagen en zij de begroe ting beantwoordden met den uitroep: „Leve Frank- r'jk, leve de republiek" had er een vreeselijk tumult en geschreeuw van de rechterzijde plaats, dat den president noodzaakte de vergadering te sluiten en de maires zoo beleedigde dat zij na tuurlijk uit de avond-zitting wegbleven. Dikwijls hebben gezegden, die in den benarden toestand niets geen gewicht in de schaal leggen, uitroe pingen en verwijlingen van de verschillende kan ten ten gevolge, liet voorstel tot urgent-verklaring der beraadslaging over de spoedige verkiezingen werd afgestemd in de zitting van Maandag werd eenvoudig besloten, over het voorstel van Louis Blauc om eenige genoegdoening aan de waarlijk verdienstelijke ez-maires te verschaffen, niet te beraadslagen. In de zitting van Zondag is over den dood der generaals Thomas en Le Comte een besluit genomen, dat wel is waar ieder zal billijken, maar toch veel beter had kunnen worden uitgesteld dan b. v. de zoo noodige quaestie der gemeentewet, van de betaling der huren euz. Deze worden nu wel door de daartoe benoemde coiiunissiën onderzocht en zullen spoedig in be handeling komen maarin dien tusschentijd hebben de verkiezingen te Parijs reeds plaats gehad en het comité vaster op zijn geusurpeerden zetel geplaatst. Verwonderlijk is het ook wan- ueer men deze twee gouvernementen (om ze zoo te noemen) daar naast elkander voort ziet hollen °P een baan die zij met besluiten en verorde- ningen bezaaid achter zich laten, dat door het eigenlijke gouvernement te Versailles niet de minste beslissing wordt genomen over de maat regelen die het zal nemen om aan dezen tweeslach- tigen toestand een einde te maken. Het slaat voortdurend (en dat is te begrijpen) aanbiedingen van de hand om de orde in Parijs te herstellen; maar laat het dan ook eindelijk eens op een of an dere manier toonen, dat het ernst is met de verzeke ringen die het voortdurend geelt: „Wij zullen het mandaat, ons door de stem des volks gegeven handhaven." Rusland en Polen. „Uit Warschau wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld! Over de verordening betreffende de joodsche kleederdracht en de baarden der joden, die den 27sten van deze maand in werking zou treden kan ik u mededeelen, dat op voorstel van den directeur van politie, die door de joden was ver zocht zijnen invloed aan te wenden tot het op heffen of ten minste matigen der keizerlijke ukase, aan de joden die zich op de moderne manier kleeden, toegestaan wordt hunnen baard te dra gen zooals zij willen. Deze toevoeging zou het beste middel zijn om de voorgenomene afschaf fing van de oud joodsche dracht sneller en meer algemeen tot staud le brengen, daar de geïnte resseerden eerder de snede hunner kleeding zul len veranderen dan hunnen baard opofferen. Uit Bucharest (Rumenie) wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat in de zitting der Kamer van gisteren 34 afgevaardigden het voorstel hebben gedaan om den vorst af te zettenDe vergadering is in groote spanning. TELEGRAMMEN. Berljjn, 28 Maart. Het ontwerp-adre» van den Keizer Koning luidt: Allerdoorluchtigste enz. Door Gods genadige beschikking, is het Uwe Majesteit en de eensge zinde natie gelukt, het reikhalzend verlangen onzer voorouders en de hoop van het huidig ge slacht te vervullen. Op hechtere grondslagen dan voorheen is het Duitsche Rijk hersteld. Vast besloten zijn wij, het te behouden in het volle van zijn kracht, het verder te ontwikkelen langs den weg van vrijheid en vrede. Uwe Majesteit ontvange den dank, welken de gandsche natie verschuldigd is aan de bedrevene veldheeren, en den heldenmoed en de opoffering van het Duit sche leger, den dank voor grootsche daden, waar voor niet alleen weggelegd was het tegenwoordig gevaar af te wenden, maar ook de toekomst te beveiligen voor het wederkeeren van gelijke ge varen. Meer nog dan de geledene nederlagen zal de versterkte toestand onzer grenzen onze nabu ren ontzag inboezemen en tot voorzichtigheid stemmen. De onverbiddelijke werking van de wetten der noodzakelijkheid, welke Frankrijk thans door den oorlog ondergaat, versterken de dikwerf, doch nog nimmer strafloos miskende waarheid dat bij de beschaafde volken, zelfs de machtigste natie niet voor binuenlandsche verwarring be veiligd is. Ook in Duitschland is eens door inmenging in het leven van andere volken de kiem van den on dergang gelegd. Het nieuwe Rijk is uit den eigen geest van hot volk ontstaan, dat slechts tot verdediging gewapend, onwankelbaar de werken des vredes is toegedaan. In Duitschlands verkeer met vreemde volken vordert het voor zijne burgers slechts die achting, waarop bet rechtens en door de zeden aanspraak heeft, zonder zich te mengen in de neigingen van iedere natie om den weg der eenheid in te slaan, van iederen staat om den besten vorm van zijne regeering naar eigen goedvinden te be palen. De dagen van inmenging in het inwendig leven van andere volken, zullen, naar wij hopen, on der geen voorwendsel of vorm lerugkeeren. Met Uwe Majesteit kwijlen wij ons blijmoedig van de verplichtingen welke de geëindigde oorlog als duurzame verplichtingen oplegt en welke de grondwet van het rijk vordert. Al onze krachten zullen voor alles gewijd zijn aan het genezen der wonden door den oorlog en aan de kwijting der vaderlandsche plicht te genover degenen, die leven of gezondheid voor zijn verdediging hebben opgeofferd. Alle wetsvoorstellen zullen wij nauwgezet overwegen. Het bevreemdt ons niet dat de oorlog de voorbe reiding totden wetgevendeu arbeid voor hetrijk ver traagd heeft dit brengt onze hoop doch niet aan het wankelen, dat de rijkswetgeving even vruchtbaar zal uitvallen, als die van den Noord-Duitschen Bond. De omvangrijke invoering van Noord-Duit- sche wetten in de Zuid-Duitsche Staten verhoogt ons vertrouwen op de eendrachtige samenwer king van alle vertegenwoordigers van het rijk, ook van hen wier taak het is de zelfstandige staten te vertegenwoordigen. Met genoegen vernemen wij, dat de oorlogs vergoeding voldoende is voorde schadeloosstelling van het Rijk, en ook de rechtmatige aanspraken van de overige deelen zal kunnen bevredigen. Het Duitsche volk is met het warmste gevoel van broederlijke liefde bezield voor de welvaart van het aan Duitschland teruggegeven grond gebied. De schoonste gedenkteekenen van Duitsche be schaving en Duitsch volksleven dagteekenen van Duitschlands verleden in den Elzas en Lotha ringen. Eene langdurige vervreemding heeft menig spoor van een rijke Duitsche geschiedenis uitge- wischt, doch onze taal, zeden en gewoonten zijn bij de meerderheid van het volk nog geworteld. Moge de wetgevende macht en de regeering samenwerken om de wederontwaking van Duit- sclien geest aan te kweeken, en de banden te versterken, welke de heerlijke provinciën met het overige Duitschland hereenigen. In dezen geest zal onze arbeid, zijn die den gronslag zal leggen voor de nieuwe orde van zaken. Majesteit. De tevredenheid van Duitschland, de veiligheid van Europa heeft aan de eenheid van het Duitsche Rijk ontbroken thans is die een heid tot stand gekomen, is het rijk onder bescher ming van zijn keizer, onder de heerschappij zijner constitutie en van zijne wetten in veiligheid thans kent Duitschland geen hoogeren wensch, dan in den grooten wereldstrijd om de goederen der vrijheid en van den vrede de overwinning weg te dragen. Brussel, 28 Maart. Heden te twee uren heeft de eerste bijeenkomst plaatst gehad tot vaststel ling van het vredesverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. De conferentie had een bepaald voorbereidend karakter; er geschiedde niets dan eene overleg ging der volmachten. Weencn, 28 Maart. Het Correspondent Bureau meldt uit Washington van den 27sten, dat de Senaat het naturalisatie-verdrag ratificeerde het welk den 29sten September 1870 tusschen Von Beust en den Amerikaanschen gezant gesloten is. Het berust op het beginsel van reciprociteit en het stemt overeen met de verdragen die tusschen Amerika en den Noord-Duitschen Bond, de Zuid-Duitsche Staten en Groot-Brittannie reeds gesloten zijn. Bucharest, 28 Maart. Generaal Teil heeft zich belast met de leiding van het Departement van Eeredienst, en generaal Floresco met die van het Ministerie van Oorlog. In de zitting der Kamer is een indirect votum van wantrouwen jegens het Ministerie uitge bracht. Waarschijnlijk zal de Kamer morgen ont bonden worden. Parys, 28 Maart. morgens). Het officieel or gaan van het Centraal-Comilé deelt de resultaten der stemming van eergisteren mede, zonder ver melding van bet aantal uitgebrachte stemmen. Het genoemd officieel orgaan geeft in een ar tikel zijne verwondering er over te kennen, dat de hertog van Aumale op Fransch grondgebied is kunnen komen, zonder dat er een enkel bur ger werd gevonden om hem te dooden. Eertijds zoo zegt het blad was tirannenmoord eene wet; doch thans wordt in eene voorgewende ze- deleer diezelfde daad van recht bestempeld met den naam van moord. Volgens de Soir hebben 180,000 kiezers hunne stem uitgebracht, zijnde de helft van het aantal stemmen bij het plebisciet in November. Berl()n, 28 Maart. De vrij-conservatieve fractie is onthouden, heeft de benaming „Rijkspartij," die de nieuwe fractie wilde kiezen, aangenomen, en zich als zoodanig geconstitueerd; zij telt thans 31 leden. De nieuwe fractie stelde baar programma vast; het vereenigingspunt der fractie is de gelijk matige handhaving van de autonomie van het rijksgezag en de zelfstandigheid der afzonderlijke Staten; het verklaart zich bereid tot wettelijke uitbreiding van de bevoegdheid van den rijksdag; streeft verder naar waarborging van persoonlijke, burgerlijke en staatkundige vrijheid, bijzonder bij de regeling der drukpersaangelegenheden en van het recht van vereeniging; vermindering der volks- lasten zal de fractie voorslaan; zij is tegen de opneming van bepalingen over de verhouding van den staat tot de kerk in de rijks-grondwet, en minstens voor de vervaardiging van een rijkswet, die volledige godsdienstvrijheid aan het individu verzekert. De nieuwe fractie heeft zich de keuze van een naam nog voorbehouden; waarschijnlijk zal die „vrije rijkspartij" zijn. De nationaal-liberale fractie besloot tot eene interpellatie aan den rijks-kanselier: „of en op welke wijze stappen gedaan zijn tot het stichten van een nieuw parlementsgebouw." Bucharest, 28 Maart. De Kamer is bij Konink lijk besluit ontbonden. Het ministerie, dat zijn ontslag had aangeboden, is gehandhaafd. De stad is rustig. Stockholm, 28 Maart. De toestand der Koningin is verergerd en bijna hopeloos. De Kroonprins en Kroonprinses van Denemarken zijn hier aan gekomen. Parijs, 28 Maart (6 uren des nam.) Hedenna- middag te 4 uren is de commune op plechtige wijze op het plein voor het stadhuis uitgeroepen, onder het daveren van een saluut uit grof ge schut. Verscheidene afgetreden maires en eenige leden van den voormaligen gemeenteraad, die herkozen waren, hebben geweigerd het hun aan geboden mandaat te aanvaarden. De Bank van Frankrijk heeft opnieuw een voorschot van 500,000 franken aan het centrale comité gedaan. Gisteren heeft een detachement militairen, uit Versailles afgezonden, de pontonbrug bij Sèvres weggenomen. De Commune zegt, dat de volgende voorstellen op het bnreau in de commune zullen worden nedergelegdDe vergaderingen zullen niet voor het publiek toegankelijk zijn, want de commune is een comité van actie en geen vergaderplaats van advocaten. Het proces-verbaal zal slechts de besluiten bevatten door de vergadering genomen. Niemand kan tegelijkertijd lid zijn van de com mune en de Nationale Vergadering te Versailles. Het is rustig. De nationale garde van het comité heeft eene defensieve houding aangenomen. Een onder-comité, dat het centraal-couiité ver vangen heeft, decreteerde de vorming van 25 veldbataljons. De Cri du peuple zegt, dat de stemming van Zondag de vervallen verklaring der nationale vergadering van Versailles uitgesproken heeft. Hadrld, 28 Maart. De Impartial meldt, evenwel onder voorbehoud, dat in Andalusië gisteren door een sergeant een poging is gedaan om opstand te verwekken, onder het aanheffen van den kreet: Leve Don Carlos I De sergeant is door de soldaten gearresteerd. Londen, 29 Maart. In het lagerhuis stelde Lowther voor, dat de regeering in overeenstem ming met de andere mogendheden, een beslissing zou nemen over de quaestie van den uitvoer van levensmiddelen en oorlogsbehoeften door de on- zijdigen. Palmer verdedigde de vrijheid van den handel en vreesde, dat men toch tot geen vol doend resultaat zou kunnen komen. Callier zeide, dat het gouvernement het niot noodig vond om in de bestaande wet verande ring te brengen. Het voorstel werd daarop ingetrokken. De Times heeft vernomen, dat er nog 40,000 man heden te Versailles zullen aankomen. Thiers zet ijverig de organisatie der trouw gebleven strijdmacht voort, die over acht of negen dagen tegen Parij3 zal oprukken. Marktberichten. Amsterdam, 29 Maart. Rogge, Petersburg 211, 215; Galatz 220 c. z./k.; Levering Maart 212, 211; Mei 214; October 218, 217. Raapolie, 6/w. 44%; vliegend 48%; voorjaar 45, 4554; najaar 455»,4b. Lijnolie, 6yw. 34%; vliegend 33%; voorjaar 32%, 33% najaar 34%. Koolzaad, October 82%. Promotlëa. Leiden, 29 Maart. Bevorderd tot doktor in de rechten de heer J. F. Jas, geboren te Amsterdam, na verdediging van Stellingen. LAATSTE BERICHTEN. Per Telegraaf.) 's-Gbavenhaqe, 29 Maart. In de zitting van de Eerste Kamer van heden zijn tegen Vrijdag eenige wetsontwerpen van minder aan belang aan de orde gesteld. De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over de Oost-Indische begrooting de heeren Smit, Hein, Cremers en Rahusen. Ed over de West-Indische begrooting de hee ren: Huydecoper, Sasse vau IJsselt, Hengst en Viruly. 's-Gravenhage, 29 Maart. Het is met veel leed wezen dat men het ouverwacht afsterven, na eene kortstondige ougesteldheid, verneemt van Mr. Gerard us Matthes, dezer dagen door de Tweede Kamer der Stateu-Generaal als eersten candidaat gesteld op de lijst aan 'L. 51. aangeboden bij de opengevallen plaats van raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden en als zoodanig door den Koning benoemd. De overledene was, na vier en twintig jaren, eerst als advocaat, daarna als rechter-plaatsvervanger en procureur bij de arrondisseuients-rechtbauk te Gorkum van zijn ijver en rechtskennis blijk te hebben gegeven, in 1864 tot raadsheer in het Provinciaal Gerechts hof in Zuid-Holland benoemd en om zijne ver diensten gelijk om zijne welwillendheid hoog ge schat. Hij was den 9den April 1815 te Amster dam geboren en uiocht dus slechts een leeltijd van 56 jaren bereiken. Zijue betrekkingen en talrijke vrienden zulleu zijn verlies zeker innig betreureD. Juist op morgen zou hij den eed in zijne nieuwe betrekking in handen des Kouings hebben afgelegd. HDWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN Burgerlijke Stand van Leiden van den 23sten tot en met den 29sten Maart. GehuwdM. Loeber jtn. en A. Kromwijk jd. J. Scbreu- der jra. en B. Wetselaar jd. J. Van Reyerdao» wedr. en S. H. M. Van Kaathoven jd. Bevallen i C. Dingjan, geb. Van Zijl, Z.— J. M.Jille», gob.Van

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3