dat lijdvak toch werd aan 8313 personen koste loos hulp verleend; aan deze lijders werden door den geneesheer 54015 adviezen gegeven; 584 groo- tere operatiën werden door hem verricht, terwijl de vereeniging 1551 brillen en 24 kunstoogen verstrekte. Geheel in wanverhouding tot de me degedeelde cijfers evenwel staat het geringe aan tal patiënten er waren er slechts 213 die in de jaren 1868 tot 1870 bij mejufvrouw Van der Sman verpleegd werden. Tot bestuurders werden gekozen in plaats van den heer H. De Bie, die voor zijne benoeming bedankt bad, de heer H. Huogewerf, en in plaats van de HH. G. J. Huijgeus, 11. P. Kerkdijk en H. C, De Wulff, die 1 Jan. 1872 moeten altreden, de HU. 1. H. Hoogeweegen, Mr. A, Hoynck van Pupendrecht en E. L. Jacobson Lz. Het bestuur voor 1871 bestaat uit de heeren W. A. Viruly Verbrugge, Voorz.Mr. J. G. De Bruijn, Dr. F. J. Dupont, A. Hartevell AHz., H. Hoogewerff, G. J. Huijgen, H. P. Kerkdijk, G. Mees, RAz., Peuningm., H. C. De Wolff, Secret. Uit de rekening en verantwoording van ont vangst en uilgaaf voor de Vereeniging over het vijfde dienstjaar blijkt, dat 3695.83 werd ont vangen, waarvan 1990.70» werd besteed en 1419.39 werd belegd; zoodat het batig slot 230.78* bedraagt. Vlaardiugen,28 Maart. Nade metselaarsknechts hebben de timmerlieden het werk gestaakt. De laatsten echter niet met gunstig gevolg. De bazen hebben na rijp beraad van de hand gewezen een voorstel om het loon met 2 cents per uur te verhoogen. Utrecht, 27 Maart. In een ingezonden stuk van de Ulrechtsche Courant deelt de heer Heringa, directeur van het postkantoor te Utrecht, den tolaal indruk mede, dien hij met vele anderen van de vergadering tot liet oprichten eener aldeeling van de Internationale beeft weggedragen Ging ik er naar toe, zegt schr., inet vrees voor wat er gebeuren kon of uit geboren kon worden, ik kwam er vandaan, met het aangename be wustzijn, dat er eene overwinning was behaald die groot was. Die overwinning bestond niet daarin, dat een ongelukkig president, die een geschreven inleiding hortenden stootend opdreunde of een heethoofdig secretaris die ook alweer van het papier, in gezwollen stijl, de taal van volks opruiing deed hooren, op velerlei wijzen tot zwij gen werden gebracht. Neenl die overwinning was zoo groot niet, want blijkbaar was het bureau niet opgewassen voor de taak, die moed vereischte, doch nu vermetelheid bleek, en zoo geheel was het kruid verschoten, toen die beide stukken waren voorgelezen, dat ik eenoogenblik aan eene mystificatie dacht, die eenige loshoofden van elders ons hadden bereid. Wel hebben nog 7 personen uls lid geteekend en een 30tal daar enboven zich opgegeven als toetredende tot de Vereeniging, die de vrucht is van een republi- keiusclien bond, en die niets dan teleurstelling eu berouw zal baren, doch de wijze waarop dit geschiedde, riekte te veel naar een werfbureau- manoeuvre, dan dat het eene winst voor de Inter- nalionule of eene schade voor de Ulrechtsche repu tatie zou kunnen genoemd worden. Een der onderteekeuaars trachtte nog wel woorden te vin den, oui zijn lolgenooten te bemoedigen en hen onder anderen le wijzen op zijne vijandschap tejeu den sterken drank, daarbij physisch too- neude hoe consequent ook daarin de inconse quentie is, doch wij gaan dien schralen oogst Voorbij met de hope, dat die 37 mannen zich nog wel zulljn aansluiten bij de vergadering die nu op betere grondslageu slaat gehouden te worden. Neenl de overwinning, die ik bedoel, is van veel beter gehalte, want ik noem het eene over winning, wauueer de vverkman bestand is, een eileider in het aangezicht te zien en hein te zeggen: gij zijt eeu verrader. Met genoegen hoorde ik de heeren aan, die gesproken hebben, maar met een ingenomenheid, zooals ik niet dikwijls gevoeld heb, luisterde ik naar een Groenhuizen, een Gordeau en een De Leur, die allen, elk op hunne goede, krachtige en doordachte wijze, zon der hulp van pen of papier, er voor uitkwamen wat zij doorzagen en voorzagen. Werd de ver gadering eeuigsztus luidruchtig, het was niet de verbroedeiing van den verleider met zijn slacht offer, neetil het was eerder de juichtoon van het gevoel voor waarheid en rechtschapenheid, dat juichte bij het gemeenschappelijk afweren van eeu gemeenschappelijk gevaar. Ik had er een enkel bedaard woord bij willen voegen, doch tot een bedaard woord was het niet geheel de plaats, ik nam mij alleen voor, uw blad te verzoeken dit woord van mij op te neinen, en het is dat, waar mede ik hoofdzakelijk tot u kom en waar ik dit arlikel mede eindig. Eene vergadering zoo als nu gehouden zal worden, juich ik toe, doch onder deze éene wij ziging, dat namelijk het nu gekozen en naar ver diensten gekozen drietal, de heeren Kol, Gordeau en De Leur, vooraf eene vergadering houden met het bestuur van de Ulrechtsche Vereeniging voor Fabiieks en Uandwerksnijverheid, goedgekeurd bij Kon. besluit van 27 Nov. 1867, en die geheel door ambachtslieden opgericht, thans bijna 400 leden telt. Daardoor wordt verbrokkeling van krachten voorkomen. In die Vereen, toch gevoelt de werkman zijn billijke eigenwaarde ontwaken, als hij toonen kan, ook iets nuttigs tot stand te brengen, ook buiten den kring zijner gewone werkzaamheden. Het reglement dier Vereeniging geeft duidelijk aan, hoe door voorlezingen en besprekingen, verder het beproeven en aanschaffen van mate rialen en werktuigen, het houden eener biblio theek, het in massa koupen en verdeelen van eet waren, het geven van onderwijs, dat gratis door eeu 60ial jongelingen reeds wordt genoten, de werkman intellectueel wordt ontwikkeld en fiuan- cieel wordt gebaat. Bovendien heeft de Vereeni ging nog deze verdienste, die niet klein geacht moet worden, dat zij den band onderhoudt ook met andere standen. Beoogen de leden der Internatio nale, die wij hoorden spreken, een staan tegen over de maatschappij in wat zij noeinen -.vrijmaking van den werkman, versmadende tiooger loon, in de Utrechische vereeuiging begrijpt meu te recht dat tegenover de eene en ondeelbare republiek veel beter staat en strekt eu baat alle partijen, de eene eu ondeelbare maatschappij. De niet-am- bachlstnan wordt er tegen eene verhoogde con tributie ook toegelaten, doch zonder aan de werk zaamheden le mogen deelnemen. Een ieder kan er dus iets goeds hooren, maar de ambatsmau bewaart er zijne onafhankelijkheid. Ik geloof niet dat in ous land ergens een Vereeni ging bestaat, die zoo geheel is ingericht, ik wensch haar het lidmaatschap van velen toe, want dan zal menigeen, even als ik met genoegen die orde lijke vergaderingen bijwonen, mannen hooren lezen als Opzoomer, v. Lummel en anderen, het gra tis onderwijs, gratis gegeven, een grondslag waar van de Internationale niet spreekt en niet spreken wil, leeren kennen, een goede lectuur zekerlijk iu de bibliotheek, die reeds 1500 deelen telt, be vorderen, en menigeen, die nu toont het niet te weten, erkennen, dat een fatsoenlijk ordelijk gedrag niet aan een enkelen stand vast is. Met die vereeniging vereenige zich geheel of gedeeltelijk elke vereeniging van dien aard, die in deze stad bestaan of geboren zal worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Hoewel deze telegram niet afkomstig is uit de corresponiance secrète der Tuilerien, is hij toch niet onbelangrijk en verdient ruimschoots een plaatsje iu Uw veelgelezen dagblad, waarin ik UEd. ver zoek hem te willen opnemen. Ik heb de eer te zijn UEd. Dv. Dienaar P. M. Extract uit eene geheime briefwisseling: Amsterdam, Maart 1871. Aan aandeelhouders in de bank van Insullnde. Weest op Uwe hoede wanneer de Kleine man U nadert, hij heeft zijn strijdos bestegen. Sand was zoo gevaarlijk voor Koliebue, als voor U het zand dat hij omwoelt. G. A. NB. De afzender heeft zijn kaartje gelaten, waarop staat Jan Sekuur hotel Bon Sens {ieltl- en Effectenmarkt. Amsterdam van 2027 Maart 1871. De loop der omstandigheden was er niet naar om de gunstige stemming waarin de beurs ver leden week verkeerde te bestendigen de nieuwe revolutie te Parijs, waar de „Rooden" thans het hoogste woord voeren kon niet nalaten diepen indruk te uiaken en loodzwaar op de prijzen der fondsen te drukken. En ïudedaad kan de wen ding der zaken in Frankrijk van de ernstigste gevolgen zijn, niet enkel ten opzichte van het land zelf, dat daardoor verhinderd wordt zich te reconstrueeren, maar vooral ook omdat de af doening der zaken niet Duitschland er door ver traagt zoo niet voor onbepaalden tijd uitgesteld wordt. Zooveel is althans zeker dat er voor 't oogenblik niet aan te denken valt, Frankrijk met de indeminiteils-leening te helpen. In ons laatste overzicht deelden wij de uit- werkiug mede welke de eerste tijding van den Parijschen opstand op de prijzen gehad heeft. Se dert Maandag is er aan den eenen kant wel eenige verbetering gekomen, en zijn er van de toen geleden verliezen weder te boven gekomen maar aan den anderen kant leverde toch de beurs weinig verblijdends op; de handel was vrij be perkt en de genoteerde prijzen werden niet met lust besteedt. Van onze Nationale Schuld verloren de 2% pCt. ten slotte Ma, eu de 4 pCt. Vs pCt., met blijvende prijzen van 52 en 82 pCt., terwijl de 3 pCt. heden op 62 pCt. staan, evenals acht dagen geleden. Aandeelen Handel-Maatschappij leden echter een gevoelig verlies van 123 op 121 pCt. dividend-bewijzen van 79 op 74.50. Zoo liepen ook Aandeelen Rijnspoorweg vrij sterk achteruit, van ƒ284.50 op ƒ282.50 doch wonnen de aaud. Ex ploitatie maatsch. van 16 tot 97 s pCt. en Oblig. Centraal spoor, ongestempelden, van ƒ98 tot ƒ104.50, gestempelden van 91 tot ƒ95. Aand. Holl. Spoorwegmaatschappij zijn in de laatsten tijd sterk genoteerd en werden voor 109% pCt. gedaan, terwijl aand. Nederlandsche Bank 291 pCt. gelden en het vermoeden wettigen dat zij weldra het ongekend hooge cfjfer van 300 pCt. zullen bereiken I Over het geheel levert dus onze Binnenlandsche fondsenuiarkt reden tot tevredenheid; zoo als wij reeds opmerkten de handel was niet geanimeerd en de kapitalen waarover hij liep waren niet zeer belangrijk. Van de Buitenlandsche fondsen hebben de Spaanschen vooral in de verwachting dat Cuba door de Vereeuigde Staten zal worden gekocht en Spanje dus in het bezit zal komen van eene belangrijke soin gelds, eenige vorderingen gemaakt, zoo zelfs dat de prijzen slechts eene fractie blijven beneden die van den 18den, toen van hetParijsche oproer nog niets aan de beurs bekend was. Ook Portugal heeft zich eenigermate hersteld en stond heden ongeveer gelijk met acht dagen geleden. De meeste Russische staatsfondsen zijn beneden de sluitingsprijzen van den 20sten gebleven; alleen Oblig. 1864 en 1866 maakten goede vorde- deringen, de eersten van 90% tot 91X, de laatsten van 90% tot 9154 pCt., daarentegen liepen Certif. 6 pCt. Bank assignaliën van 4354 op 42% pCt. terug. De meeste spoorwegfondsen waren iets hooger dan voor acht dagen. 3 pCt. Fransehe rente, 't spreekt wel van zelf, was en bleef sterk gedrukt. Van den 18den op den 20sten 1 pCt. gedaald, konden zij dat verlies niet weder inhalen maar bleef de prijs dalende en was heden 47% a 4S pCt. Naar het gerucht liep, zou weldra het plan eener 5 pCt. leening tot den koers van 85 pCt. uit le geven, aan de Nationale Vergadering ter goedkeuring worden aangeboden, doch of er onder de tegenwoordige omstandigheden kans van slagen bestaat, is eene vraag die nauwelijks kan gesteld worden. Hoe treurig het er ook met de Oostenrijksche financiën en met den politieken toestand van dat land moge uitzien, de fondsen houden zich inde daad onbegrijpelijk goed. De papierrente, zoowel als de zilverrente is weder op den prijs van den 20sten of zelfs nog iets daarboven geklommen, de loterij aandeelen zijn over het geheel met avance tegen acht dagen geleden te verkoopen. Theiss-Spoorweg liep van ƒ232,50 tot ƒ238 op welke prijs hij heden sluit. Turken dobberden vrij sterk en sluiten heden nagenoeg als voor acht dagen, Egypte op 74 pCt., nog hooger als den 20sten; Italië is echter lager; Cectif-Aiiisterdamsche administratie, op genoemden datum 51% pCt. werden heden voor 50% pCt. verhandeld; Brazilianen pCt. hooger n.l. 91 tegen 90% pCt., Peruanen 1870 pCt. lager, vielen en 7254 op 71% pCt. Noord-Atnerikaansche Staatslouden, die aanvan kelijk gedrukt werden door het bericht dat de rijzing te New-Tork kunstmatig opgewekt, geen stand had gehouden, herstelden zich toch weder, zoodat nu alle soorten boven den prijs van den 20sten liepen 1881 er zelfs van 99K» tot 100% pCt. Desgelijks waren de meeste Spoorwegfondsen willig gestemd schoon bij de meeste de prijzen toch niet veel varieerden. Uitzonderingen maakten: Illinois die van 120% op 119% pCt. daalden en Chicago die van 80% lot 84, Atlantic Ohio die van 8854 tot 95, Debentures die van 40% tot 42 pCt. rezen terwijl de vooruitgang van eenige andere soorten tot pCt. bedroeg. Bij den overvloed van beschikbaar kapitaal is het geld op prolongatie van 4 op 3% pCt. terug- geloopen. BUITENLAND. BUITENLANDSCH OVERZICHT. III. Duitschland. Het opschrift „Duitschland" boven dit gedeelte van ons overzicht geeft ons dadelijk aanleiding, even na te gaan op welke manier dat pas ge vormde rijk ongeveer in elkander zit. De toe- trediug, door de verdragen van Versailles, van Beijeren, Baden, VVurtemberg en Hessen-Darin- stadt tot den Noord-Duitschen bond heeftdebrug, die door de verdragen van '67 en het tolparlement van '68 over de Main geslagen was, onnoodigge maakt door eenvoudig die rivier geheel te dempen. Een gemeenschappelijke Rijksdag en een gemeen schappelijke bonds-regeering zijn de twee voor name banden die de Zuidelijke Staten van nu af aan de Noordelijke verbindt. De Bondsraad bestaat uit afgevaardigden van de verschillende regeeringen en vervult tegenover den Rijksdag in zooverre de rol van onze ministers tegenover de volksvertegenwoordiging (doch zonder hunne verantwoordelijkheid) dat zij aan den Rijksdag bij monde van den bondskanselier de wetten voordraagt. In dezen bondsraad, die vroeger uit 43 stemmen bestond en nu tot 58 is gebracht heeft Beieren 6, Wurtemberg 4, Baden 3 en Hessen 3 stemmen gekregen. Pruisen heeft hierin 1] stemmen en tevens het presidium, waardoor het eene beslissende stem verkrijgt in de zaken het leger, de vloot, invoerrechten en directe belastin. gen betreffende. Het overwicht van Pruisen in dit lichaam ij dus vrij goed verzekerd terwijl ook verscheidene andere bepalingen der verdragen het hunne daar. toe bijdragen. Vooral met betrekking tot het le»et heeft Pruisen de geheele macht in handen; int, uitzondering toch van Beieren, dat zijne eigene legeradministratie houdt, is het geheele bestuQr over de krijgsmacht aan Pruisen opgedragen, krijgsmacht waartoe iedere bondsstaat levert 1 percent van de bevolking terwijl hiernaar tevem zijn contingent in de bondskas wordt bepaald daar dit zoovele malen 225 thaler bedraagt als hij manschappen levert voor het gemeenschappe. lijke leger. De verschillende kleinere bepaling afzonderlijke rechten, aan de staten toegekend zijn hier van minder belang en trouwens reeds vroeger bij het sluiten der verdragen te herds gebracht. Zien wij liever hoe het afgeloopeD is met de verkiezingen voor den rijksraad, die nog onder het gedonder van het Fransehe geschut werden voorbereid, 0111 dadelijk gereed te zijn na afloop van den krijg de belangen van het her- boreGe Duitschland le behartigen. De voornaamste partijen, die dit lichaam uit maken zijn: de Fortschritts-partij, de nationaal, liberalen, de conservatieven en de ultramontaoeo. De Fortschritts partij is na de Pruisische over winningen van 1866 merkelijk verzwakt. Velen van hare minder sterk geprononceerde leden heb ben zich toen langzamerhand aan de zegekar rat Bismarck gekluisterd en, vooral wat zijne eet- heidspolitiek betreft, onder de natiouaal-liberafe vaan ziju voetspoor gevolgd. De leus van deu laatsten is: „Eerst de eenheid en dan de vrijheid: Terwijl dus de Fortschritts partij in het strijdperk gaat treden om de vrijheid van drukpers le te schermen, het recht van vereeniging te verkre gen, de volksvertegenwoordiging mede over vrek en oorlog te laten beslissen, kortom als kas; vechter voor de vrijheden des volks zullen de nis; naal-liberalen allereerstbeginneu metopheta: beeld te slaan der groote Duitsche eenheid. Zijim dus in het|midden der Fortschritt's en der consera tieve richting. Even als alle partijen is ook dit laatste in verschillende nuances verdeeld, zoolt sommige harer leden met genoegen bereid zoud zijn een absolute macht aan de regeering te ie zekeren. De houding, die de ultramontanen en ortho doxen zullen aannemen, vloeit meer voort a( hunne godsdienstige, dan uit hunne staatkunde meeningen. Behalve dat door den afval van ltalii de zwakheid van Oostenrijk en de republikein sche regeeringsvorm van het uitgeputte Franl rijk de laatste hoop der ultramontanen voor dl belangen van den Paus op Duitschland is geva tigd, hebben zij gemeenschappelijk met de ortte- doxen nog een groot schrikbeeld te bestrijdt de afscheiding van school en kerk. Ten gevolp van dit groote punt van aanraking, waarop t geen van beiden genegen zijn eenige concessit; te doen, is liet gedurende de verkiezingen gt beurd, dat de katholieke geestelijkheid orthodor; protestanten heeft ondersteund tegenover liberal katholieken. Welke is nu de algemeeue uitslag der verkit zingen met betrekking tot de verschillende stalt en tot de verschillende partijen? Wat het eers betreft, zijn naar den maatstaf van 1 afgevat' digde op de 100,000 inwoners gekozen iu Prui sen 236, in Beieren 43, iu Saksen 23, in Wur temberg 18, in Baden 14, in Hessen 9 en in dr kleine Staten, die deel uitmaakten van den vrot geren Noord-Duitschen Bond, 35 leden. De nationaal-liberale partij heelt verreweg <1 meeste stemmen op zich vereenigd. Zij telt W leden en vormt dus, wat hare richting en gek- sterkte aangaat, het middelpunt van den rijkf dag. De conservatieven tellen 70 leden, waarondn 60 uit Pruisen, die de zoogenoemde jonker-parlj vormen. De Furtschritts-partij, waartoe meu if uitgebreiden zin de ultra-liberalen en democrats; kan brengen, is gekozen ten getale van 30 leden Van de ultramontanen zijn 70 heeren afgevast digd, voor het grootste gedeelte uit de oude Prui sische provinciën. Voegt men hierbij nu nogeemgt zeer weinige socialisten, eenige afgevaardigde uit Polen, die in hunne eigenaardige positie*'' een afzonderlijke partij kunnen beschouwd wor den, en eenige leden die nog gekozen moet" worden, dan heeft men den geheelen Duitscbs rijksdag, bestaande uit 382 leden. De noodige formaliteiten, het openen door dt' keizer, het nog eens openen door den presided naar ouderdom, het weder openen door den kozen president Simson, het verkiezen van lede' der commissie tot regeling der werkzaamliedtu der petities, der secretarisseu enz, zijn nu lan- zamerhand afgeloopen. Alleen is nog ODder han den het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede, dat men veilig ook als een formaliteit mte beschouwen, omdat het over het algemeen een' echo zal zijn van de troonrede zelf. In dezitl'11' van den 27sten zijn de voorloopige beraadslagi*' gen aangevangen over de wet tot vaststelling d"

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2