Woensdag 29 Maart. HORATIUS. \Tn. 8410. A°. 1871. Feuilleton van het „Leidscli Dagblad". LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85- Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJ8 DKB ADVERTKNTIÏÏN Voor iederen regel Grootere lettors naar de plaatsruimte die zij beslaan. o.ir Een brug over den Oceaan. Er zijn plaatsen op den aardbol, die op't oogen- blik zeer belangrijk te noemen zijn maar die, alleen door kunstmiddelen worden in stand ge houden, bij voorbeeld Washington, dat, als hoofd stad der Vereenigde Staten zoo belangrijk is, zoude, indien de zetel der regeeriug wierde ver- t, zeer spoedig vervallen, en er zou na ze keren tijd niets over blijven dan een nietig land stadje. Er zijn daarentegen andere, die er toe geschapen zijn middelpunten van het volksverkeer, van den handel te zijn. Al zouden die plaatsen herhaaldelijk of door ongelukken als aarbevingen, brand enz. of door den oorlog verwoest worden korteren of laugeren tijd zoude men er weder nieuwe steden zien verrijzen. Tot dit getal behoort onder onderen Konstantinopel. Men vindt nog een derde soort: Plaatsen, die zulk een gelukkige ligging hebben, maar door bijomstandigheden ver hinderd wordeD zie.h te ontwikkelen. Van die plaatsen mag men gerust zeggen dat, zoodra de onguostige omstandigheden kunnen overwonnen orden, de kiem daar is van eene «tad, die -eroepen is om onder de merkwaardigen der ereld te behooreu. Zulk eene plaats is ontegenzeggelijk Vlissingen. ,!Aan den mond van een diepen en breeden stroom elegen, in het bezit van eene haven, die zeker are gebreken heeft, manr daarentegen in den vniter veel langer toegankelijk dan anderen is, oude het sedert lang reeds tot degroote koopsteden au Europa hebben behoord, ware het niet dat het peen eiland is gelegen, dat soms gedurende inaan- en in den winter van het vaste land is afgezon- erd. Ieder, die Zeeland kent, weet hoe inoeielijk, oe kostbaar het reizen in die provincie is, waar oor het verkeer, eri bij gevolg de handel aldaar, eer ten achtere is. Van daar dat die plaats, niet tegenstaande hare gunstige ligging, uieltegen- laande zij zoo lang hoogst belangrijke etablissemen ten bezit, altijd eene kleine stad is gebleven. Deze toesiand zal spoedig voor een meer gunstige moeten plaats maken. De spoorweg heeft zijn machtigen eusachtigen arm naar de geïsoleerde plaats uit- estrekt en die, als een moderne Hercules, naar et vaste land getrokken. Spoedig zal eene reis aar Vlissingen niets bezwarends meer opleveren, e locomotief laat haar schril gefluit hooren op e plaatsen waar voorbeen de schepen voeren en reugt den reiziger, in korten tijd, tot in 't hart an Zeeland; spoedig zullen de hoofdstad en de iven van Walcheren even spoedig en even ge- akkehjk in ieder jaargetijde bereikt worden iedere andere stad in 't Vaderland. De ongun- tige omstandigheid zal spoedig overwonnen zijn, n Vlissingen zal een tijdperk van ongekenden loet en welvaart te gemoet gaan, en geen wonder, ie stad is in hooge mate geschikt voor het vervoer van menschen en goedeten naar den anderen kant van den Oceaan en zal nu voor 't. eerst een geregeld en bestendig verkeer met het vaste land kunnen onderhouden. Noch Antwerpen, Dieppe, Hamburg of Bremen zijn zoo goed geschikt voor de Trans atlantische vaart als Vlissingen, en al is het dat Liverpool daartoe het eerst in aautnerking komt, ts het tevens eene waarheid dat men van midden Europa veel spoediger en beter Vlissingen dan Li verpool kan bereiken. Het is daarom, dat, volgens ons oordeel, ieder Nederlander het plan moet toe juichen van hen, die te Vlissingen een Transatlan tische vaart willen vestigen, als zijnde daartoe een der meest geschikte plaatsen, niet alleen van Nederland maar ook van geheel westelijk Europa. Wij weten wel dat sommige den grooten vooruit gang van Vlissingen niet gaarne zien uit vrees van concurentie met Amsterdam en Rotterdam. Wij gelooven echter niet dat Vlissingen voor onze groote handelsteden gevaarlijk kan worden, omdat de handel, als zij zich daar ontwikkelt van geheel anderen aard zal zijn dan die van onze groote Hollatidsche koopsteden. Er zal iets geheel anders ontstaan dan hetgeen men in die groote steden vindt. De landverhuizing, die thans haren weg over reetnde havens kiest, zal spoedig over Vlissingen hare emigranten verzenden. In dien Vlissingen bestemd is om concurent te wor den van eenige koopstad, het zal van eene bui- tenlandsche wezen. Onze Zeeuwsche havenplaats zal, indien gezorgd wordt voor gemak der reizi gers, indien de vaartuigen die men bezigen zal de vreemden in snelheid en in richting minstens evenaren, door onze Duitsche naburen, vooral door de Zuid-Duiischers ontegenzeggelijk de voor keur gegeven worden bovëu Hamburgen Breinen. Vlissingen duor het spoorstelsel aan het vasteland verbonden zal de mededinger worden van Ant werpen, waarschijnlijk zelfs een gevaarlijke me dedinger. Immers mag men veilig stellen dat uien als de haven van Antwerpen wegens ijs op de Schelde onbereikbaar is, soms nog weken lang te Vlissingen kan invaren en dat de vanrt in het voorjaar in de laatste stad vroeger kan begonnen worden dan in de eerste. Stellen wij, dat, op gewone tijden, twee vaar tuigen, met goederen voor Duitschland beladen gelijktijdig de mond van de Schelde bumenloopen, en dat het eene te Vlissingen het andere te Ant werpen moet lossen, zullen dan niet, bij eene i goede organisatie der spoorwegen, de in de eerste 1 plnuts geloste goederen reeds in Duitschland zijn voor de laatste Antwerpen hebben verlaten? Niet alleen dat de, voor ons ontegenzeggelijk i zekere, aanstaande grootheid van Vlissingen onze andere koopsteden niet zal hinderen, zij zal voor geheel het Vaderland een zegen worden, de cor- respondentie op Zeeland zal vermeerderen, de btn- nenlaiidsclie scheepvaart, die reeds zoo aanzienlijk is, zal duor de noodzakelijke communicatie met Amsterdam en Rotterdam eene uitgebreidheid verkrijgen die tot nog toe onbekend is. Deze overdenkingen doen ons wenschen en hopen, dat men spoedig moge overgaan tot de inrichting der zoo dik werf besprokene Trans-atlan- tische vaart en dat Vlissingen daartoe gekozen worde. Leiden, 29 blaart. Max Havelaar, het stuk gisterenavond door de Amsterdauische looneelisien, onder directie vau den lieer Victor Driessens, in den Schouwburg alhier opgevoerd, heeft volstrekt geen waarde. De aaneenrijging van dit drama is eene onaf gebroken marteling van het beroemde werk door Douwes Dekker onder dien naam geschreven. Eene verdere vergelijking tusschen het schoone werk en het tooneelproduct zou ons medeplich tig maken aan de bespotting van het pronkju weel onzer litteratuur. Het stuk is misschien het beste te beschouwen als eene geldspeculatie, wanneer men iu aanmer king neemt dat de Indische aangelegenheden aan de orde van den dag zijn en er van Max Havelaar eene volksuitgave is bezorgd. Waar liet stuk alle waarde miste, was het voor de acteurs en de actrices, zij mochten nog zoo goed de tooneelspeelkunst verstaan, eene moeielijke en ondankbare taak de karakters goed weer te geven en liet publiek te voldoen. Hoe dit ook zij, in allen gevalle is ODze too- neelliteratuur met een prul te meer verrijkt. De Eerste Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Jlir. Coenen heelt zitting genomen. De wetsontwerpen door de Tweede Kamer aange nomen, zijn ontvaDgeu en de afdeeliugen samen gesteld. De geheimraad Sstolyphin, Ruslands gezant bij het Wurtemberg<clie Hof, is benoemd tut gezaut bij het Nederlatidsche Hof. Naar men verneemt worden de onderhande lingen omtrent een handelsverdrag met Spanje, door den Minister van Buitenlandsche Zaken ijverig met den oulangs benoemden Spaanschen gezant voortgezet. Maandag-nacht overleed te Zwolle Jlir. Mr. J. W. Van Tluje Hannes, raadsheer in het provin ciaal gerechtshof van Overijssel. Met ingang van den lsten April aanstaande wordt het telegraafkantoor op het 6tation der Nederlandsche Centraal spoorwegmaatschappij te Hulshorst met doorloopenden dagdienst en dat op het station der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Veenwuuden, met een dienst van 8 uren voor- tot 8 uren namiddags, voor het algemeen verkeer geopend. Op liet vet keer van deze met alle overige Ne derlandsche kantoren wordt het uniforme tarief van 0,30 gl. per enkelvoudig telegram toegepast. In het verkeer met Veenwoudeu zijn de bepa lingeu omtrent het bestelgeld van kracht. Bij Koninklijk besluit van 26 Maart 1871, is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een persoon, die op 16 Februari jl. op de Waal tegenover Herwijnen op grooten afstand van den wal door het ijs zakte, door A. van der Stelt en K. van Brakel, te Herwijnen, aan ieder hunner toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, N°. 64, alsmede een loffelijk ge tuigschrift. Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te lleere- veeu C. F. Tuymelaar, fabriekant en koopman aldaar. Z. M. heeft den heer J. D. de Bloeme, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Tholen, c. a.. benoemd tot ontvanger der directe belastingeu in- en uitgaande rechten en accijnsen te Venlo. Z. M. heeft aan den heer Mr. P. Mijer, Gouv.- Gen. van Nederl.-lndië, vergunning verleend tot liet aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder grootkruis der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar L. Bakker, laatstelijk machinist bij het marine etablissement op liet eiland Onrust, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1871, een eervol ontslag uit 's lauds dienst verleend, met toekenning van pensioen. BINNENLAND. Amsterdam, 27 Maart. Gisteren heeft op het Israëlielisch kerkhof te Muidenberg, eeneeenvou- dige maar indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Op het graf van den op 18 Maart 1870 over leden kunstschilder Moritz Calisch werd een marmeren gedenkteeken geplaatst, dat door de commissie uit vereerders en vrienden van den overledene, die zich mei de uitvoering dier laatste hulde had belast, aan de familie in eigendom werd overgedragen. Na eenige korte maar krachtige toespraken verheien de aanwezigen den Godsakker in het volle besef een waar kunstenaar te hebben ver eeuwigd. Hellevoetslüis, 27 Maart. Dezer dagen werd alhier gehouden eene vergadering der vereeni- ging tot oefening in het voeren van debatten. Na geanimeerde diicussiën over de voorgestelde stel lingen betreffende de wensclielijkheid tot hervor ming van ons belastingstelsel, was de uitkomst dat de stellingen bij amendement in dier voege werden gewijzigd, dat door de vergadering be paald werd het wenschelijke van eene gelijktij dige regeling der gemeente- en rijksbelastingen door éene wet, nader uitgewerkt in deze formule aEr is geen juiste plaatselijke directe belasting denkbaar, zoolang ook de inkum6ten-belasting vanwege het rijk niet bestaat, en ingevoerd is." Op de vergadering werd ook ter sprake gebracht een schrijven vaD het bestuurder Debating Society „Vooruitgang" te Amsterdam, behelzende het vour- stel tot onderlinge wisseling der gedrukte stukkeu en stellingen der vereenigingen. De vergadering vereenigde zich daarmede. Utrecht, 27 Maart. Uit de verslagen van eenige dagbladen, welks redactiën bij de meeting die Zondag alhier werd gehouden, tot het oprichten van eene afileeling van de Internationale vertegen woordigd waren, stellen wij het volgend overzicht te zamen Aan die bijeenkomst ontbrak niets dan de nood- zakelijke vechtpartij, oin haar te kunnen verge lijken met de clubs in Belleville of La Villette, eene Engelsche meeting of eene Anierikaatische of democratische Vergadering. De Vergadering werd gepresideerd door den gezel Miction (naar hetgeen wij er van weten een letterzetter op de drukkerij van het onbekookt blad de Toekomst te 's-Graveuhage, een man die ook aldaar onder de werklieden propaganda tracht te maken voor de verderfelijke beginselen die zijn mond verkondigen.) Ruim zeven honderd personen waren aanwezig, waaronder wederom velen uit andere dan de bepaald werkende standen. Als president heette hij de tegenwoordigen wel kom en vroeg hen van liet papier af van waar die aantrekkingskracht van den Internationalen bond? Omdat gij thans eerste bemerkt wat de Internatio nale wil, die eens door de dagbladen der bevoor rechte klasse bespottelijk is gemaakt. (Ingezonden.) Als hij, die eens ons goede lessen gaf, Ons door den dood ontvalt, 't is of zijn wenk, die óns dierbaar blijft, meer ernstig wordt. e ernst vermindert niet, al klimt der jaren tal. 2óó 't boek, welks inhoud, eeuwen dóór, getoetst aan 'egels, die de brave voor de besten hield, 'Wint door zijn ouderdom, als goede zuiv're wijn. Toen, omstreeks dertig jaar voor Christus' komst, de naauw herstelde orde in 't Roomsche rijk door nieuwe burgertwisten werd bedreigd, deed zich Horatius' stem op eene wijze hooren, die schrijver dezes trof. Zij toch is zoo gepast op 't geen we in Frankrijk zien, dat 't is, net of de dichter schreef voor achttien eeuwen [ruim, en voor zijn eigen landmaar op den huid'gen dag, voor 't volk, dat aller aandacht bezig houdt. De dichter stelt den Staat als een ontredderd schip [ons voor; een beeld, zóó onder het bereik van mijnen land genoot, dat ik met mijn verzoek, hoe aarzelend ook, het Leidsche Oagbtad naak, oin dit gedicht, niet al te beet vertaald, te geven aan 't publiek. Aan den Staat, door nieuwe onlusten bedreigd. „O schip, op nieuw voert U de stroom naar zee. „Wat toch begint ge? Wend kloek den steven [havenwaarts. „Ziet gij dan niet dat roeijers aan uw boord ont- breken, „en door den feilen storm uw mast gespleten is? „Hoort gij de raas niet kraken? Hoe kan de kiel, „van ankertouw ontdaan, een zee gaan bouwen, I „die meer dan hevig woedt? Uw zeilen zijn ge scheurd; „Geen Goden hebt gij meer, die gij, door storm [beloopen, „tot bijstand roepen kunt. Al vormde U de pijn, „in Pontus opgegroeid, de fiere zoon des wouds; „al stoft ge op uwen naam eu oud geslacht, l helpt alles niet. De vrees des Zeemans stelt [haar hoop „op fraai geverwde stevens niet. Weesopuw hoed, „Gij woedt den wind ten spel." Hij, die 't geluk bezit van dit gedicht den vorm [en het Latijn te kiezen boven al, wat een vertaling biedt, hij wete, op deez' ruil wint hij vier regels nog; daar ik het snoeimes nam van vader Peerlkump. J. K. Door de officieren te Leeuwarden van het 1ste regement infanterie is Zaterdag-avond in den schouwburg ten voordeele der armen eene voorstelling gegeven, met welwillende medewer king van Mevr. Kleine. Opgevoerd werd het treur spel Monligny. Na afloop der voorslelling werd der gevierde Amsterdauische tooneelkunsienares door heeren officieren een prachtig cadeau in goud aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1