IV0. 3415. Dinsdag A°. 1871. 28 Maart. MAATSCHAPPIJ VAi\ GEMEEXTB-CHEDIET. LEIDSCH DAGBLAD. pki.TS DEZER COUR \NT. Voor I.eiilen per 3 maanden3.00. franco per post3.85. Afzonderlijke Noramers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van. Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die xij beslaan. I.cfden, 27 Maart. Ten vorigen jare wérden door eenige voorma lige en tegenwoordige leerlingen van het Genoot- Mathesis Scientiarum Genetrix aan het bestuur verzocht, eenige vroeger door hen vervaardigde en bekroonde werkstukken, op de Werkmans-Ten- toonslelling te Londen te mogen inzenden, waartoe le vergunning werd verkregen. Dezer dagen werd den heer H. Van Gelder het bewijs toegezonden, dat zijn werkstuk was bekroond met een tweeden prijs (zilveren me daille). Aan een op de bouwkundige school ver vaardigd stel teekeningen door H. H. Van Romburgh vervaardigd en ingezondeD, is mede een zilveren medaille toegewezen. Wij kunnen het Genootschap geluk wenschen met deze uitkomsteen bewijs dat de op hare school gevolgde methode ook in het buitenland wordt op prijs gesteld. Burgem. en Weth. alhier, gezien het adres van ID. H. kreps, koopman en winkelier, wonende innen deze gemeente, waarbij hij verzoekt om et pakhuis in de Kraauwelsteeg, wijk III 607a, tot bewaarplaats van petroleum te mogen nnchten en bezigen; doen te weten, dat tot het ooren der eigenaars en bewoners van de naast ijgelegene en belendende panden, ten opzichte er informatiën de commodo el incommodo, door en zal worden gevaceerd op het raadhuis dezer emeente, op Donderdag den 30sten Maart aanst., svoortniddags te elf uren. Kamer van Koophandel en vele andere belangstel- j lenden met de stoomboot Maasnymph /door den Nieu wen Waterweg den Hoek van Holland gevaren, ten einde de vorderingen van het werk in oogenschouw te nemen. Daarbij is gebleken dat, naar hoewel er betrekkelijk nog zeer weinig van het ebgetijde door het nieuw gegraven kanaal wordt afgevoerd, en de groote massa water nog tusschen de in het Scheur gelegde dammen door, den ouden weg naar zee gaat, desniettemin reeds nu eene I voortdurende natuurlijke uitschuring en verdie ping van den nieuwen waterweg plaats heeft, eene verdieping welke steeds krachtiger zal moe ten worden en sneller zal gaan, naarmate de verdere beteugeling en eindelijke dichtmaking van het Scheur vordert. In de afgeloopen week zijn dagelijks in het verkhuis alhier opgenomen van 128 tot 144 vol ossen personen en van 44 tot 60 kinderen. Ia de tweede helft der maand Februari zijn an bet postkantoor alhier bezorgd de volgende rieveu die wegeDS onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: P. Van Leeuiven, te Alphen; Pastoor, teAme- ongen; J. U. v. Suikk, te Amsterdam; Hoppe- laar, te Bodegraven; F. P. Ter Meulen, te Boskoop; Rutgers, te Enkhuizen; D. v.d. Veld, te Delft; W. Wevers, te Dieren; J. Kramer, te Gouda; 'an Gelder, te 's-Gravenhage; v. d. Saad, te oudekerk; Mej. M. Michel, te Leiderdorp; Schip- ets, te Leimuiden; J. Hamerling, te Nieuwebrug Strateu, te Oegstgeest; P. Reineveld, te Oude etering; K. Haage, J. Mol, beiden te Rotterdam Mos, Azn. te ScheveningenWed. Bakker, te neek; L. Van Leewe, te StompwijkBerkenhof, Velp; Geerlings, te Voorschoten; Raampjes loeg, te Weespercarspel-, P. Heijsman, te Zwolle; Van Wens, (niet vermeld.) De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin ten krachtigste wordt opgekomen tegen het wets ontwerp van de heeren 's Jacob c. s. tot subsi diëring van een stoomvaart tusschen Vlissingen en New-York. Aan het slot van het adres leest men «Het gevolg van de ondersteuning van den Staat zal dan zijn dat eene onderneming, te Rotterdam opgezet met het vooruitzicht, om door goed beheer ca beleid de eerste moeilijke jaren door te wor stelen en dan eene voor het algemeen nattige en 'oor de aandeelhouders voordeelige zaak tot stand le brengen, te gronde wordt gericht door een maatregel van regeeringswege, strekkende om door subsidiën eeue kunstmatige mededinging in het leven te roepen, waartegen de particuliere nijverheid, niettegenstaande hare natuurlijke voor- deelen, niet bestand is. «Wij gelooveu gaarne, dat de bedoeling der 'oorstellers goed en vaderlandslievend is, maar datzelfde kon van zoovele regeeringsmaatregelen gezegd worden, ten behoeve van handel en nij verheid genomen, en waarvan het gevolg voor die takken van volksbestaan allerverderfelijkst was. Door laugzaam op den goeden weg terug 'e keeren, bestaat er uitzicht, dat eenig leven op stoffelijk gebied kome, doch wanneer de staat, zoodra eenige teekeueu van dat leven zich ver- 'oonen, verpletterend tusscheubeiden treedt, be slaat er weinig hoop op eeue betere toekomst. «De Kauier wenscht, dat uwe wijsheid Neder land \oor dat gevaar beware!" Burgemeester en Wethouders van Rotterdam, Z1JD gisteren met een groot aantal leden van den Gemeenteraad, den President en leden van de In het pas verschenen nummer van de Economist, onder redactie van Mr. J. L. deBruijn Kops, een der medevoorstellers van het ontwerp van een stoom vaart tusschen Nevv-York en Vlissingen, vindt men het geheele wetsontwerp en de Memorie van Toelichting afgedrukt, gevolgd door een resumé, waarin de voordeelen der zaak en der haven van Vlissingen kort worden uiteengezet. Ook wordt, met prijzenswaardige zucht tot openbaar heid, de circulaire van bet Rotterdamsche comité medegedeeld, en de gunstige gevolgen waarmede deze bekroond is. De Commanditaire Vennoot schap is tot stand gekomen met 90 gelschietende aandeelen a f 5000 en eene vennootschap onder een firma. Het commanditaire kapitaal van ƒ450.000 is de eerste van drie gelijke seriën, zoodat het tot 1.350.000 kan worden vergroot. Bij de volgeteekende eerste, serie wordt een ge lijk kapitaal tegen vaste rente opgenomen, zoodat ƒ900.000 beschikbaar is, waarvan 7 ton voor het koopen van twee booten wordt besteed en 2 ton bestemd zijn voor liet bedrijfskapitaal. De booten zijn aanbesteed bij Henderson, Coulborn Co., Renfrew hij Glasgow, moeien 15 Febr. en 15 Maart 1872 geleverd worden, een laadvermogen hebben van 1500 ton gewicht en inrichting voor 400 landverhuizers, paardekracht 300 nom., 1800 a 1400 effectief. Alle conditioneele inschrijvingen zijn geweerd en geen leveranciers mogeu aan deelhouders zijn. Bij 11 a 12 jaarlijksche reizen wordt de winst per reis op ƒ12,134.70 geraamd, voldoende om 6 pCt. voor de obligatiën en 17 pCt. onder de commanditaire geldschieters te ver- deelen. De Economist voegt er bij, dat. dit plan niet voldoet aan hetgeen men van een geregelde stoompakketvaart mag eischen, daar het aanvanke lijk slechts een «stoomvaart op Amerika" booogt en, volgens de statuten, bij mindere gunstige uit zichten, de schepen in andere vaarten kunnen gebruikt worden. Het Belgisch blad de Bien Public meldt, dat de Nederlandsche Regeering toegestemd heeft in eene verlaging van de tolrechten op het kanaal van Terneuzen, eene tijding, die vooral te Gent met groote voldoening is ontvangen. In de Debating-Society «Vooruitgang" te Am sterdam zal Woensdag a. s. verdedigd worden de stelling: «De inkomsten-belasting als impót unique, behoort laugs den weg van geleidelijke hervorming ons tegenwoordig belastingstelsel te vervangen." De Staats-Courant behelst een Koninklijk besluit van den 3den Maart 1871, houdende vaststelling van het reglement op het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor den dienst bij de zee- en landmacht, en zulks met intrekking van het reglement, vastgesteld bij Koninklijk besluit vaD 25 Maart 1862 Staatsblad n'. 34). Bij beschikking van 24 Maart 1871, is aan J. A. Schuiling, te Grijpskerk, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene schroefstoomboot- dienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Groningen en Leeuwarden. Naar aanleiding van bet Koninklijk besluit van den 24sten dezer, n°. 23, wordt de kapitein- luitenant ter zee H. E. Bunnik, met den laatsten daaraanvolgende, eervol van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduin ontheven en op non-activiteit gesteld, en dat bevel met den eer sten April aanstaande opgedragen aan den luite uant ter zee der 1ste klasse VV. F. H. Cramer. De luitenant ter zee der 2de klasse F. J. P. M. Mulder en de officier van administratie der 2de klasse P. F. Van Wage, laatst behoord heb bende tot de zeemacht in Oost-Indië, en vandaar den 19den dezer in Nederland teruggekeerd, wor den niet dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd Jhr. J. G. F. Van Spengler, tot kapitein kommandanc der d.d. schutterij te Winschoten. Z. M. heeft aan Mr. H. H. Geradts, met ingang van 1 April eervol ontslagen als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te rekenen van dat tijdstip, een pensioen ten laste van den Staat verleend, ten bedrage van ƒ3000 'sjaars. Z. M. heeft aan Mr. W. G. De Knokke van der Meulen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met in gang van 1 April 1871, eervol ontslag verleend als president der arr.-rechtbank te Goes. Z. M- heeft met ingang van 1 April 1871, be noemd tot president der arr.-rechtbank te Goes Mr. J. J. Del Baere, thans rechter in de arr.- rechtbank te Leiden. BINNENLAND. Amsterdam, 27 Maart. De commanditaire socië teit, onder de firma Paul van Vlissingen en Du- dok van Heel, is ontbonden. Eene op te richten naamlooze vennootschap zal zich met de liquidatie belasten. Tot directeur van deze vennootschap is benoemd de heer J. M. vaD der Made. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren Ed. Mohr, A. J. H. Van der Toorn, H. E. Van Gelder, F. C. Van Hall, M. H. InsiDger, C. A. E. Vah den Honert en A. C. Wertheim. Egmond aan Zee, 25 Maart. Deze week zijn twaalf schuiten aangekomen, van acht dagen reis, besomming van ƒ40 tot 70; de vangst bestond uit eenige tongen en zeer weinig schol. EeDige booten hebben deze week met de beug gevischt, en vingen van 40 tot 90 schel visschen, en van 1 tot 9 kabeljauwen, hetgeen voor een begin zeer voldoende geacht wordt, zoodat alle booten voor de beugvisscherij gereed gemaakt worden. 's-Gravenhage, 26 Maart. In de afgeloopen week hebben alhier 119 aangiften van pokziekte plaats gehad, zijnde 2 meer dan in de vorige week, toen dat getal 117 beliep. Het getal overledenen be droeg 49, zijnde 9 meer dan in de vorige week, toen dat getal 40 was. Brielle, 27 Maart. Onder de dienstplichtigen voor de nationale militie van dit jaar bevindt zich alhier een jongeling, wiens naam is Michael Adriaanszoon de Ruijter, zeevarende van beroep. Hij heeft verzocht als zoodanig bij de zeemilitie te worden opgenomen. Broeksittard, 24 Maart. Dezer dagen bezochten de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht van Zuid-Holland en de adjunct-inspecteur van Gelderland deze gemeente, teD einde op last van den minister van biDnenlandsche zaken een nauw gezet onderzoek te doen naar de al of Diet ge grondheid van het door het gemeentebestuur bij deu Koning ingediend bezwaar tegen het ruimen van het kerkhof aldaar. Zij onderzochten en maten de thans bestaande begraafpaats op, lie ten twee graven opendelven, bezochten de kel ders der pastorie en nabij gelegen huizen, namen allerhande informatiën naar de in die kelders bewaarde eetwaren, peilden de in de nabijheid van de begraafplaats gelegen putten, proefden het water, namen uit drie daarvan water in met het zegel der gemeente verzegelde ilessohen mede en maakten eindelijk ten raadhuize eene statistiek van de sterfte gedurende de laatste tien jaren, vergeleken met de sterfgevallen, die in de nabij heid van het kerkhof gedurende dat tijdsverloop hadden plaats gehad. Utrecht, 26 Maart. De dies natalis vandeUtr. hoogeschool wordt heden herdacht, door het wap peren der vlaggen van den Domtoren en van enkele particuliere wouingen; morgen zal, te éen uur in de groote gehoorzaal van het academie gebouw, de prorector, Prof. De Geer, het recto raat aan Prof. Brill overdragen. Sedert 1 Jauuari tot heden zijn 515 perso nen door de heerschendë ziekte weggerukt. Iu het geheele jaar 1870 zijn hier 143 sterfgevallen van pokken aangegevende toiale sterfte van het begin der epidemie tot heden bedraagt diens volgen 658. INGEZONDEN. Wij hebben met ingenomenheid ontwaard, dat de Raad van State in zake de geldleeningeD aan- tegaan met de M. v. G. C., af te betalen in 68 jaar met 5°/0 jaarlijks, heeft geoordeeld, dat zulks voor de financieele belangen van GemeeDte-admi- nistratien zeer nadeelig is; dientengevolge is bij Kon. Besluit verstaan, dat door dergelijke lee- niugen met laDge termijnen van aflossing, de toekomst der Gemeenten te veel gevaar loopt. Wij voor ods, wij moeten verklaren, dat het ons ongerijmd voorkomt, dat er gemeenten zijn die zich ter goeder trouw in den strik hebben doen vangen, en hoe die besturen de verantwoor delijkheid op zich hebbeD durven laden tot het aangaan van zoodanige geldleeningen. De tijdge noot toch, die zulks niet doorgrondt en slechts afgaat op de verleidelijke voorwaarde om jaar lijks slechts 6°/0 af te betalen voor aflossing en intrest beiden, moest redelijker wijze op zijn be sluit terugkomen, nu hem aanschouwelijk was gemaakt, dat hij, na de eerste 20 jaar, behalve de renteD, reeds van het kapitaal heeft afge lost, en dat er dan nog 48 jaren moeten volgen, te ineer, Daardien eene opvolgende generatie voor een fait accompli zoude staan, die zeker de schouders zou ophalen over de mogelijk heid van het aangaan van zulk een nadeelige verbindtenis door het voor geslacht, die zij al zuchtende zoude moeten gestand doen, ja daartoe door de administratieve Macht zoude worden gedrongen. Après nous le déluge moet toch het wachtwoord niet zijn van hen, die iu de eerste plaats geroepen zijn om deu innerlijken welstand eener gemeente te bevorderen, niet al leen voor het tegenwoordige maar ook voor de toekomst. Het «werken op tijd" met beleid on met takt, ziet daar het geheim van eenen be kwamen administrateur. Daardoor bouwt hij op, en al wordt dat gebouw door hem niet voltooid, die iia hem komt bouwt voort op de grondslagen deor hem gelegd. Wij verheugen ons daarom grootelijks over het afwijzend Koninklijk Besluit; waut de gemeenten in ons Vaderland waren door de Maatschappij van Gemeente crediet geplaatst op eene steile helliDg, en men kan zich overtuigd houden dat het ingeschreven kapitaal slechts de voorbode zoude geweest zijn van eene toekomstige kolos sale onderneming, die, omdat ze op zulke hechte grondslagen is ontworpen, de toongeefster zoude geworden zijn van de financieele operatien van het grootste deel der gemeenten in ons Vader land; ja, die zelfs de financieele teugel in han- den zoude krijgeD van de Hoogere-administratieve Magt, want elke leening door haar gesloten droeg het stempel der goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Onze lezers zullen zoowel uit dit als uit onze vroegere artikelen over dat onderwerp hebben be grepen, waarom wij onze stem lieten hooren over de M. v. G. C., in verband met de gemeenten in ons vaderland. Wij hebben reeds ondervonden dat die stem bij velen weerklank heeft gevonden en dat vele gemeenten niet hebben geluisterd naar het zoete gefluister van den vogelaar. Indien de Maatschappij hare Statuten verandert en kapitalen uitleent voor andere algemeene on dernemingen, wier revenuën aequivaleeren met de verbindtenis op lange termijnen, dan kan zij voor algemeene exploitatiën ten zegen zijnmaar gemeenten leggen in den regel geene werken aaD, die revenuën afwerpen, zij treden niet op het ge bied der particuliere Nijverheid. Z. Den Haag, 25 Maart 1871. Aan de redactie van het Leidsch Dagblad. Mijnheer de Redacteur! Ik ben zoo vrij U te verzoeken de navolgende regelen in uw eerstkomend nommer op te nemen. Op den catalogus van boeken der heeren G. Kok eDZ. den 20sten Maart door den boekver- kooper <S. W. Van Leeuwen te Leiden te ver- koopen, komt op blz. 27 de volgende titel voor: «741 (Jonckbloet) Parlement, portretten 1869." Ik kom daar ten ernstigste legen op: die titel vermeldt eene onwaarheid. De Portretten bevatten eene scherpe, soms vin nige, maar anonieme hekeling van verscheiden mijner medeleden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en eene verheerlijking van mij zelf.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1