HH HAÏBUffi. ONTVANGEN^ ALSMEDE VERKRIJGBAAR AAN MIJNE LEERLINGEN. I ADVERTENTIE Hl. Wordt gezocht ME N VRAAGT •e- Attentie s. v. Pi.~ Pax-Intrantibus. GE06T COHCERT, SCHILDERS!! SCHOUWBURG TE LEIDEN. Een j aloer s che Tij ger, bij D. Sala en Zonen bij D. A. Sala urenzen wordt volgens de vredespreliminairen lo" door hen bezet. De dreigende nota's van v. Bismarck en van generaal Fabrice aan Jules Favre en de hooiden der opstandelingen zijn bekend. Geve de goede Genius van Frankrijk, dat weldra de hoop vervuld moge worden, door Favre in zijn antwoord uitgedrukt, dat het ge zonde verstand van het Parijsche volk en de hou ding der nationale vergadering de zaak van het recht mogen doen zegevieren. Maar vleien wij ons in weerwil van Favre's rvoorden met die hoop nog niet te sterk; want buiten en boven al de opgenoemde krachten, die op Frankrijk invloed uitoefenen, staat nog éene machtige vijandelijke grootheid, die door het Fransche volk misschien nooit zal overwonnen worden: De wispelturigheid van zijn karakter en de hevigheid van zijne hartstochten. TELEGRAMiMEN. Bijsel, 24 Haart. De Maire roept in eene pro clamatie vrijwillige rs op, om naar Parijs te trekken. Londen, 24 Maart. De heer Enfield heeft in het Lagerhuis, den lieer Cadogan antwoordende, ge zegd dat de rechtsgeleerden van de Kroon er niet voor waren om vergoeding te eischen van de Fransche Regeering voor de schade, welke de eigendommen van Britsche onderdanen in Frank rijk geleden hadden door den oorlog. In antwoord op een vraag van den heer Lawrence, zeide hij, dat de bepalingen, die den invoer van vleesch uit Frankrijk en België beperken, slechts betrek king hebben op rund- en kalfsvleesch. In het Lagerhuis heeft de Minister Enfield, in antwoord op eene interpellatie, verklaard, dat de Regeering geen bericht had ontvangen, dat Pruisen voornemens is uitvoering te geven aan art. 5 van het Prager vredestractaat, door Noord- Sleeswijk aan Denemarken terug te geven, in dien de Noord-Sleeswijksche bevolking daartoe bij stemming het verlangen te kennen geeft. De Times meldt uit Berlijn, dat Duitschland bij Rusland en Oostenrijk aanzoek heeft gedaan tot een vertoog aan Roumanië over de niet-beta- ling der spoorwegbonds, waarop Oostenrijk toe stemmend, doch Rusland afwijzend heeft geant woord. Voorts meldt het blad, dat de insurgenten van Monhnartre een trein hebben tegengehouden, waaimede gevangenen naar Versailles werden overgebracht. De gevangenen werden bevrijd. Het 69ste regiment heeft weerstand geboden aan ie verleiding tot opstand en is te Versailles aan gekomen, waar het met geestdrift werd ontvan gen. De oflicieren vau dat regiment zijn bevorderd. De correspondent van den Telegraph tracht den kommandaut der insurgenten op de Place Vendöme te rechtvaardigen, met aan te toonen dat hij ge noodzaakt werd te doen vuren. Berlijn, 24 Maart. Generaal Von Fabrice heeft den 21sten dezer aan Jules Favre een telegram gezonden, welks inhoud in de Fransche bladen officieel, maar onjuist is medegedeeld. Het tele gram luidde aldus: „Excellentie! Deze dient U tot bericht, dat aan gezien de gebeurtenissen te Parijs reeds herhaal delijk ten gevolge hebben gehad, dat aan de vre- des-preliminairen niet kon worden voldaan, thans tot bescherming onzer belangen het volgende is bepaald: De kominandant der armee vóór Parijs verbiedt de nadering tot onze liniën op het door ons bezette grondgebied. Hij eischt herstelling der vernielde telegraaflijnen over Pantin. Hij zal tegenover Parijs vijandig optreden, zoodra aldaar verdere handelingen plaats hebben, die met de gesloten overeenkomst of de vredes-preliminairen in strijd zijn. Bij eene poging om de enceinte weder te wapenen, zal van de zijde der door ous bezette forten dadelijk het vuur wordeu geopend." Bucharest, 23 Maart. Gisteren-avond bestormde liet gepeupel een zaal, waarin de Duitschers, die zich hier bevinden, den geboortedag van den Duitschen Keizer vierden. De zaal werd in tegen woordigheid van den Duitschen Consul-Generaal Radovnz vernield. Een aantal personen werd gewond. Het ministerie en de prefect van politie hebben hun ontslag genomen. Belgrado, 24 Maart. De Vivovdan verklaart, dat Servië slechts dan deel uit wil maken van de Donau-commissie als dien Staat, volgens zijn recht, eeue beslissende, geen consultatieve stem wordt toegekend. Berlijn, 24 Maart. De bladen deelen mede dat <ie gebeurtenissen te Parijs aanleiding hebben gegeven tot het nemen van maatregelen van voorzorg. Onze troepen worden aan de Noord oostelijke zijde van Parijs gecoueeutreerdde batterijen worden teveus gewapend. Bucharest, 24 Maart. Als gevolg van de klachten van Radowitz zijn de Minister-president en de pre lect van politie ontslagen. Radowitz zelf is door een steenworp gewond. Men vreest dat er ongere geldheden hedenavond en nacht herhaald zullen worden, zoowel uit wraak tegen Radowitz als om de gevangenen te bevrijden. Brussel, 24 Maart. Rouher wordt, morgen hier ter stede vei wacht. Men meent te weten dat het Fransche Gouvernement geen last tot zijne arres tatie had gegeven. De Francais du Nord publiceert een brief van Henri Chevreau aan Thiers, waarin hij protes teert tegen elke poging om Rouher eenigszins verantwoordelijk te stellen voor de wanordelijk heden te Parijs. Parijs, 24 Maart. Hedenmorgen namen admi raal Saisset en de heeren Langlois en Schoelcher de leiding der beweging van de ordelievende partij op zich. Saisset maakte bekend dat er ver giffenis zou geschonken worden aan hen, die deel hadden genomen aan het oproer; dat de soldij aan de nationale garde, hunne vrouwen en kin deren nog steeds zou worden uitbetaald en dat hij zich verbond de wet op de wissels te doen intrekken opdat alle belanghebbenden zouden worden tevreden gesteld. Het Journal O/ficiel van het comité zegt dat Bo- napartisten en Orleauisten betrapt zijn terwijl zij geld uitdeelden om de ingezetenen te bewegen hun plicht te verzaken. De personen, die overtuigd zijn van otnkooperij of van pogingen daartoe zul len voor het comité gebracht worden. De ge meente-belasting zal geïnd worden als te voren. Het comité ontvangt de betaling. Herman is naar Londen vertrokken. De zitting der Nationale Vergadering werd gisteren-avond ten 11 ure geopend. Arnaud gaf aan de vergadering kennis van eene mededeeling van de maires van Parijs, waarin gezegd werd: „Mijne heeren, de burgeroorlog is op het punt van in Parijs uit te breken. De bevolking ver wacht met onbeschrijfelijke spanning de maat regelen, die de zegepraal van de orde en het behouden der republiek vereischen, om meerder bloedvergieten te voorkomen. „Wij wenschen „1. Dat de regeering zich voortdurend in ver binding stelle met de maires der hoofdstad; „2. dat de vergadering volmacht geve, om die maatregelen te nemen, die het gevaar des lands dringend noodzakelijk maakt; „3. dat de verkiezingen van een opperbevel hebber der nationale garde door de nationale garde bepaald worde op 28 Maart; „4. dat de verkiezingen van den gemeenteraad van Parijs plaats hebben zoo mogelijk voor S April; en dat de voorwaarden van verkiesbaar heid teruggebracht worden op een verblijf van 6 maanden in Parijs." De vergadering neemt de urgentie van dit on derwerp aan. Bij eene proclamatie van het stadhuis-comité wordt aan de bevolking medegedeeld, dat Gari baldi tot generaal en chef is uitgeroepen. Een andere proclamatie meldt, dat gisteren en heden afgevaardigden uit Lyon, Bordeaux, Mar seille en Rouaan zijn aangekomen, die de stand en strekking der beweging te Parijs kwamen nagaan. Zij zijn teruggekeerd, om zoo spoedig mogelijk in die steden gelijke bewegingen in 't leven te roepen. Overal zijn kanonnen in groot aantal opgesteld; rondom het stadhuis zijn zeer sterke barricaden opgericht. De insurgenten hebben 20 wagens met munitie voor Versailles bestemd vermeesterd. De bataljons van Montrouge hebben 13 stukken ter versterking bekomen. De treinen uit Versailles zijn heden opgehouden. Agenten van het comité hebben regeerings- dépêcbe3 in beslag genomen. De trein uit het zuiden is ook te Parijs opgehouden; agenten van het comité lieten alle reizigers tweemaal uitstij gen, alle soldaten werden gearresteerd, en wagens met krijgsbehoefte toegeëigend. (1 uur namiddags). De admiraal Saisset heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: „Burgers! Ik haast mij u mede te deelen, dat wij in overeenstemming niet de afgevaardigden van het departement der Seine en de maires van Parijs, van het gouvernement en de Natio nale Vergadering de volledige erkenning hebben verkregen van uw recht tot benoeming zoowel van uwen gemeenteraad, als Van al ae oflicieren der nationale garde en van den hoofdbevelhebber voorts de wijziging van de wet op den verval tijd der wissels, en een wetsontwerp op de hu ren, hetwelk gunstig is voor de huurder tot en met 12ÜÜ Ir. Ik zal op mijn post van eer blijven, om te waken voor het ten uitvoer leggen van de verzoenende wetsbepalingen, welke het ons gelukt is te verwerven en deze in overeenstem ming te brengen met de, vrijmaking der repu bliek." Promotién. Utrecht, 24 Maart. Heden werd aan deze Hoo- geschool bevorderd tot doctor in de godgeleerd heid, de heer J. J. P. Valeton Jr., na openbare verdediging van een academisch proefschrift, ge titeld Jesajavolgens zijne algemeen als echl erkende schriften." LiAATsiTE BEKiCHTEJN. (Per Telegraaf.) 's-Gravenhage, 25 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zijn de begrootingen van Suriname en Cu rasao aangenomen, zoomede eeuiae euiclusiëu op commissoriale rapporten. De heer Van Kerk wijk heeft inlichtingen gevraagd nopens den stand der werkzaamheden in verband tot het recès en het weinige dat nog verricht is. De voorzitter heeft geantwoord dat hij geïnformeerd is, dat de wetsontwerpen op de schutterijwet, op de ban ken van leening, op de middelen van vervoer en de oprichting van fabrieken en trafieken door de Regeering zullen worden ingetrokken, omdat zij zullen gewijzigd worden. Vandaar dat op het oogenblik niets meer aanhangig is. De Kamer is op recès gescheiden. 's-Gravenhage, 25 Maart. Bij Kon. besluit van 24 Maart 1871 is benoemd tot ingenieur-verifica teur van het kadaster, de heer A. Douglas, thans landmeter van de 1ste kl. Bij Kon. besluit van 24 Maart 1871 is be noemd tot directeur vau het postkantoor te Hoorn, de heer W. Borst Jzn. thans directeur van het postkantoor te Purmerend. Bij Kon. besluit van 24 Maart 1871 zijn benoemd tot commies der posterijen van de 1ste klasse de heeren P. F. De Friderici, A. J.Schre- gardus, H. P. Van Leersum en A. L. Nagel, thans commiezen van de 2de klasse; van de 2de klasse de heeren E. J. A. Boellaard, L. M. H. Gudde, J. A. Telger en A. G. VVesterouwen van Meete- I ren thans commiesen van de 3de klasse; van de 3de klasse de heeren: Jhr. A. H. J. Bordier, K. P. Rogier en P. T. Frendenberg, thans sur- mumerairen bij het vak der Posterijen. Bij Kon. besluit van 24 Maart 1871, is de ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Holwerd (Friesland) R. R. Sleringa, uit 's Rijks dienst ontslagen, en is de heer M. P. Troelstra, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Leeuwarden, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en acc. te Holwerd. Volgens den Olijftak zal vermoedelijk de heer Loudon, oud-minister van koloniën, thans Com missaris des Konings in de provincie Zuid-Hol- i land, de taak worden opgedragen van Gouverneur- Generaal van Ned. Indië. Dat weekblad merkt op, dat de thans vastgestelde Iudische begrooting eene leemte bevat. Er komt daarop geen post 1 voor tot bestrijding van de kosten der terugreis van den heer Mijer, eene inkomst, welke aan j alle vroegere Gouv.-Gen. is toegekend. De heer Mijer zou nu een credietwet naar Nederland heb ben verzonden, waarbij hij de begrooting voor dit deel verhoogt. een partituur van „DER STURM" von JOS. HAYDN, met Clavier-uittreksel of Orkest. Adres I Bureau van dit Blad, letter P. voor de Zomermaanden tc haar, nabij Leiden, een grooten TEE* of eene kleine BUITENPLAATS. Brieven franco met opgave van huurprijs onder letters R. E. bij den boekhandelaar C. KOOYKER, alhier. De ondergeteekende aarzelt niet openlijk te verklaren dat hij nimmer eenvoudiger, zindelijker en onschadelijker bewerking heeft bijgewoond dan die welke de heer 9. 9. VAN WIJNBER GEN op het verdrijven van wandgedierte toe- past. Hij is er getuige van geweest dat genoemde heer persoonlijk het wandgedierte heeft verdre ven uit een voornaam huis, waarin zijne werk zaamheden hem riepen en dat hij ze twee vingers diep van uit de muren liet te voorschijn komen, om ze vervolgens radicaal te verdrijven, zonder dat dit eenige onaangename lucht, damp of onzinde lijkheid veroorzaakte en zonder dat aan meube len, gordijnen of tapijten de minste schade hoe genaamd werd toegebragt. J. VAN DER WAALS SR. Leiden. hlr. Timmerman. Brieven en boodschappen stipste geheimhouding ten mijnen huize, Raamstraat N°. 29 te 's Gravenhage en Glashaven 349 te Botterdam. S. S. VAJV WIJNBERGEN. OP VERKEREND VERLANGEN Zondag 26 Maart 1871, aanvang te één uur. Entree vrij zonder verhoo ging van Consumptie en geen Collecte. HH. Begunstigers gewoon hunne verschillende partijtjes te formeeren, zullen evenals op gewone tijden daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Des avonds aanvang te_6 uren precies, onder dezelfde bepa lingen als boven, i Een Heer zag gaarne voorkomende werkzaam heden enz., waarmede hij belast wordt in vele Steden en voorname Dorpen des lands (welke groote winsten afwerpt) door Schilders overge- nomen, tegen billijke Conditiën, welke ook uit breiding hunner zaken geven. Adres franco, lett. E-, Boekh. C. DE BRUIN, Rotterdam. SALON DES UIIIÉTÉS VAX BOAS 4 JLÜELS. Directie VICTOR DRIESSENS. Maandag 27 Maart 1871 Levensbeeld in 2 Afdeel ingen of 5 Tafereelen. Met nieuwe Decoratiën en Costumes, naar aanleiding van Moltatuli's beroemd werk van dien naam, bewerkt door Henri Baton. (Nooit op eenlg Toonecl vertoond.) daarna Kluchtspel met Zang in 1 Bedrijf, naar het Fransch van F. van Doeselaar. Aanvang ten 7 ure. Naar aanleiding van 't langdurige mijner on gesteldheid tot de overtuiging gekomen, dat Gij niet langer van Godsdienstonderwijs verstoken mogt zijn, geef ik U in uw belang den raad U met het oog daarop te wenden tot eenen mij ner geachte Ambtgenoolen. Ol mogt het zijn, dat de hoop op herstel en wederopvatting mijner taak U Dog toelacht, bied ik U de gelegenheid tot dadelijke voortzetting van het Godsdienstonderwijs aan, daar de Heer F. W. Hrtlger, Catechiseermeester alhier, zich be reid verklaard heeft, U namens mij onderwijs te geven, en wel voorloopig te beginnen op Maan dag en Dinsdag a s. terzelfder plaatse en ure, als waar en wanneer ik het deed. A. J. MOLENAAR, Leiden, 22 Maart 1871. Predikant. Voor de TYPHI'S-LIJDERS te Egmond aan Zee ontvangen van 18 tot en met 24 Maart. I Door Ds. VAN DER MANDELE: van J. A.S. f 2 50. Door Ds. INCKEL: van Mej. K. K. een muntb. /10; d. B K. f 5. i een Fraaie Colleelie KAS-OltVEMEYTEY in Vergrild, Koper, ■Irons en Kristal, STUDEER- en K iSTOUItLANFFI', II li li LIJ li enz., enz. de nieuwste soorten HALLOAS, KAPPES, SCHOTELS, GA8- SCH AALTJES, KUIST AL, KLAZEN, ICMEVOIItS enz. enz.» benevens alle soorten van KASIIKAiYDEKS. Prijzen der plaatsen: Loges fl.GO. Baignoires 1.20. Parterre f 1. Galerij 10.50. Achter-Galerij C0.30. Plaatsen zijn te bespreken op den Speeldag van 10—1 uur.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3