I Parijs, 23 Maart. Het Journal Officiel meldtDe Pruisische kommandant heeft den tegenwoordi- geu kommandant van Parijs bericht, dat de Duitschers, die de forten en den rechter-oever der Seine bezetten, bevel gekregen hebben om eene ytjdelijke houdiug te bewaren, maar als tenge- Bolge der gebeurtenissen een vijandelijk karakter werd aangenomen, Parijs als vijaud zal worden Behandeld. Het comité heeft daarop geantwoord, r dal de revolutie volstrekt geen aanvallende Fjjannen tegenover de Duitschers heeft. Hel Journal des Débats zegt, dat uit de gebeur- Rnissen van gisteren gebleken is, dat de partij, Bic zich van het stadhuis meester maakte, ook Be partij van den moord is. Alle nationale gardes [èii alle burgers begrijpen zeer goed, dat zij niet logen verzwakken tegenover de aanhoudende jegepraal van de insurrectie. I Brussel, 23 Maart. Omtrent de grève onder de igarenmakers te Antwerpen meldt de Indépendance, lat de patroons, niet willende toegeven, de werk- Kaatsen gesloten hebben. De werkstaking werd ■ourafgegaan door eenige vergaderingen in het lokaal der Internationale, wier oud-leden thans allen deel uitmaken van het iusurrectioneel gou- Bernemeut te Parijs. I Zekere Öangtier is banoemd tot gedelegeerde I ]ie( Ministerie van Buitenlandsche Zaken. I Dat Ministerie en de mairie van het tiende Lrondissement zijn de eenige openbare gebou- Len Jje niet door de muitelingen bezet zijn. Qiianzy bevindt zich nog altijd in hunne laDiien. I De generaal Creiner zal naar Versailles wor- len ontboden om voor een krijgsraad terecht te liaan. Voldoet hij aan dit bevel niet, dan zal hij L verstek worden veroordeeld. I De beurs is heden ontruimd en gesloten. Te 4 uren trok een bataljon van het Centraal- fcomité langs den Boulevard Bonne Nouvelle naar te place Vendöme. Eenige manschappen van dat lataljon hielden zich alsof zij op de volksmenigte Lilden voren, waardoor eene ontzettende paniek Intstond. In het gedrang werden onderscheidene tersonen gekwetst. Clemenceau en zijne adjuncten zijn door de Lenten van het comité uit hunne mairie ver- Ireven. 1 Cluseret heeft zijn intrek genomen in het Mi- listerie van Oorlog. I Versailles, 22 Maart, (dei avondt). J uies Favre leeft aan de Nationale Vergadering medegedeeld lat hij de dépêche van Von Bismarck ter kennis leeft gebracht van den maire van het tweede Irroudissement, die haar op zijne beurt ter ken- lii heeft gebracht van de overige maires. I In zijn antwoord aan Von Bismarck heeft Favre te kennen gegeven, dat de departementen een stemmig de solidariteit met het Comité Centraal lan Parijs van zich afwerpen en bereid zijn het Kouvernemeut en de Nationale Vergadering te Lunen. Het Gouvernement verzoekt den Pruisi- Itlien opperbevelhebber tegen Parijs geen maat- legelen van geweld te nemen, daar anders dui- lenden onschuldig zouden moeten boeten voor de Iiisdaden die door enkele ellendige lieden worden Bedreven. I Berlijn, 23 Maart. Tot president van den Rijks- Sag werd gekozen de heer Simson; tot eersten Bice-president vorst Hohenlohe, gewezen minis terpresident van Beieren; tot tweeden ouder- loorzitter de heer Weber, voorzitter der Wür- jembergsche Kamer van Afgevaardigden. I Versailles, 23 Maart. De troepen die zich in Blreiague bevinden worden te Le Mans geconcen- (reerd, ten einde zoo noodig mede te werken torn de rust in Parijs te herstellen. De eerste Brigade heeft Laval reeds verlaten om zich naar Re Mans te begeven. I Parijs, 23 Maart. Het stadhuis comité heeft be paald, dat alle thans in Parijs zijnde soldaten bij Be nationale garde worden ingelijfd. I In een manifest van den 22sten zegt dat comité: I «Burgers, uw rechtmatige toorn heeft ons op Ben post geplaats, dien wij niet langer zouden pioeten innemen, dan gedurende den tijd, die Krikt noodig is, om gemeentelijke verkiezingen |c doen plaats hebben. Uwe maires en afgevaar digden zijn ontrouw geworden aan de verbind- Icnissen die zij op zich genomen hebben, toen ZlJ candidaat waren, en hebben alles in het werk gesteld, om de verkiezingen te belemmeren, die »ij binnen liet korst mogelijke tijdsverloop wil len doen houden. Wij moeten dien tegenstand 'erbreken, opdat gij kalm tot het uitspreken van ntveu wil kunt overgaan. De verkiezingen wor den uitgesteld tot deu 26sten. Tot dien tijd zullen krachtige maatregelen genomen worden, om de door u teruggeëischte rechten te doen eerbiedigen." Het eerste arrondissement (bij de Louvre) ls sterk door de nationale garde bezet, die zich krachtig tegen het comité verklaart. fwee kanonnen staan voor de mairie. He leerlingen der polytechnische school wei gerden het comité te dienen en stelden zich be schikbaar tegen de muiters. Bet blad Nouvelle République viudt het comité "iet energiek. Versailles, 23 Maart. Men zegt dat er krach je maatregelen genomen zullen worden. Men zou de nationale en mobiele garde der departe menten oproepen. Een deputatie der Parijsche nationale garde is te Versailles hulp komen vragen togen den opstand. Men zegt, dat te Lyon de commune uitgeroe pen is. Charrette heeft last gekregen onmiddellijk zijn legioen van vrijwilligers van het westen te ver sterken en heeft zijn manschappen opgeroepen om de orde te herstellen. De Maires en adjuncten van Parijs hebben het besluit genomen admiraal Saisset te benoemen tot opperbevelhebber van de nationale garde, ko lonel Langlois tot chef van den generalen staf en kolonel Scbölcher tot commandant der artil lerie. Saisset bevindt zich thans op de Place de la Bourse. De mairiën van de rue Drouot en van het 1ste arrondissem. zijn door de nationale gar des van de kwartieren bezet. Vele mobielen van de Seine doen dienst bij de bataljons van het centrum der stad; ook merkt men zouaven ouder hen. Onderscheidene bataljons der mobiele garde van de Seine hebben wapenen gevraagd, om de opstandelingeu te bestrijden; de muiters hebbeu op de place Vendóme barricaden opge richt, om eventueel een aanval af te slaan. Alle kwartieren der stad zijn rustig. Men be weert, dat generaal Ducrot door zijne troepen zou zijn gefusilleerd. Bern, 23 Maart. Verledennacht heeft er bij Colombier een spoorwegongeluk plaats gehad, doordien een trein met Fransche geïnterneerden en een goederentrein tegen elkander inreden. Er zijn reeds 22 dooden en 72 gewonden op genomen. Van de Fransche grenzen meldt men, dat er zich te Lyon een gevaarlijke gisting openbaart. Jlunchen, 24 Maart. De Allg. Ztg. bevat een telegram uit Bern van gisteren, van den volgen den inhoud Volgens bericht van den Zwitserschen gezant Kern, heeft de Duitsche opperbevelhebber waar borgen geëischt voor de loyale uitvoering van de vredespreliminairen, en dadelijke herstelling van de telegraaflijnen bij Pantin. In het tegenoverge stelde geval zouden de vijandelijkheden tegen Parijs weder begonnen worden. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK Rotterdam, 24 Maart. Koffie. Dit artikel heeft eene groote daling doorstaan in de veiling op 22 dezerhet is echter te voorzien, dat het nu zijn normalen toestand terug bekomt. Suiker. Ruw en Geraffineerd. Zeer stil met beperkten kooplust. Thee. Zonder handel in afwachting der veilin gen op 12 April. Kijst. Zeer stil. Tin. Banca 76, loco f 75; levering, veiling; Billiton f 75.75. Katoen. Vast gestemd met beperkten omzet. Wol. Zonder omzet. Indigo. Tot onveranderde prijzen werden deze week weder eenige partijen verhandeld. Op den 13deu April komen te Amsterdam bij privaten 1000 kisten Java in veiling. Beekrap. Wat stiller; slechts eDkele partijtjes werden tot vorige prijzen verkocht. Potasch. Geheel onveranderd. Petroleum. Zeer lusteloos en bij kleinigheden met f 23, a f 22.75 betaald. Op levering niets om- gegaaD. Oliën. Raapolie cont. f 53; Mei f 50.50; Sep tember/Dec. f 50. Lijnolie cont. f 36.50; Mei 37 Sept./Dec. f 38.50. Pateutolie cont. f 57; Mei ƒ55; najaar f 54.50. Granen. Deze week iets vaster gestemd. meel. 1ste qual. f 22.25, f 23.25; 2de qual. f 20.25, 20.503de qual. f 17.50, f 19. Keizersmeel f 28, f 29. Marktberichten. Amsterdam, 24 Maart. O. B. Pools, onveranderd, stemming 415. Rogge, stemming onveranderd; Petersburg 211, 213 c. z./k.; Galatz 217, 220; Ni- kolaeff 230. Levering, stemming iets lager; Mei 215; October 219, 218. Raapolie, 6 weken 50; vliegend 48%; voorjaar 45%, 45%; najaar 45%. Lijnolie, 6 weken 35; vliegend 33%; voorjaar 33%; najaar 35%. Promotion. Leiden, 24 Maart. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, de heer A. P. N. Fran- chimont, geboren te Leiden, met een academisch proefschrift, getiteldBijdrage tot de kennis van het ontslaan en de chemische comtitutie der zoogenaamde Terpeenharsen. Gremengde Berichten. De vijf verschillende faculteiten der hoogescho- len ziju door Dr. E. Laurillard van Amsterdam in de volgende kleuren geschetst; de theologie zwart, ten teeken van rouw, omdat elkeen altijd volhield, dat deze wetenschap eigenlijk geen we tenschap was. De geneeskunde, groen: de kleur der hoop! de doctoren blijven namelijk altijd hopen het ware geneesmiddel voor elke ziekte te vinden, ook al slaan zij voortdurend mis. De litterarische faculteit, wit: het zinnebeeld der reinheid, vooral toepasselijk op het voortdurend zuiveriugs-proces, waaraan de producten der klas sieke oudheid onderworpen worden. De philo- sophie, blauw: het zinnebeeld van de trouw der wijsgeeren aan het idéé, dat hun systeem het ware is, ook al heeft ieder een ander. De juris ten: rood: een symbool van hun vurige liefde voor recht en gerechtigheid. Dezer dageD, zoo wordt uit Groningen ge meld is door een toevallige omstandigheid een vreeselijke misdaad ontdekt. Een zekere S., te Groningeu, heeft de barbaarschheid gehad zijne dochter gedurende geruiinen tijd op zijn zolder op te sluiten, terwijl haar slechts water en brood werd gegeven om haar in het leven te houden. Zij werd gevonden, aan handen en voeten gebon den, en wellicht zou het geheim nog lang zijn bewaard gebleven, zoo niet de vader de pokken had gekregen, een docter hem had bezocht en het gekerm van de ongelukkige gehoord had, waarvan eeD gerechtelijkonderzoekhetgevolgwas. De oorzaak van het misdrijf was de volgende. De vader had zijne vrouw elders uitbesteed, ten einde met eene andere vrouw te kunnen leven. Zijn dochter schijnt hij te hebben willen verwij deren, daar deze van zijn ongeoorloofde liefdes betrekking getuige was. Zijn buren bracht hij daarop in de meening, dat laatstgenoemde naar een andere plaats was gegaan. Te Rotterdam is een 21jarige pauselijke zouaaf teruggekomen, die volgens De Maasbode na den slag bij Mentana „de dienst verliet," daarop mededeed met den inval op Spaansch grondge bied van don Carlos, in wians dienst hij ten slotte op Framch grondgebied geïnterneerd werd. Sedert heeft hij bij Gravelotte en Woerth ge vochten en werd onder Bazaine te Metz inge- slóten. Bij een der uitvallen werd hij tot luitenant benoemd. Te Mainz in krijgsgevangenschap liet hij voor 't eerst aan zijn moeder te Rotterdam iets van zich hooreu, doch was reeds gevlucht, toen zijn moeder hem te Mainz kwam zoeken; hij heeft toen weder onder de generaals Charette en Chatelineau met de troepen uit de Vendée gevochten, waarbij hij kapit.-adj.-majoor der éclaireurs werd. Nu laatstelijk heeft hij, door met een witten das, de kleur der legitimisten, zich onder de oproermakers van Montmartre te begeven, zich weder door dezen laten gevangen nemen en moet, toen men hem wilde fusilleeren, volgens de Maasbode, zijn leven gered hebben met het antwoord: Welnu, dan zal ik in mijn land kunnen verhalen, dat ik na tegen de Pruisen gevochten te hebben, door de Frauschen gel'ussit- leerd ben." Uit Montmartre ontsnapt, is hij nu eindelijk naar zijn moeder te Rotterdam gegaan. LAATSTE BERICHTEN. (Per Telegraaf.) 's-Gravenhagï, 24 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer vau heden is de discussie over de wet op de bevordering, het ontslag en het pensioueeren van zee-officieren afgeloopen. Een amendement van den heer Van Eek, om te doen wegvallen de bepaling uit de bestaande wet, dat een officier ontslagen kan worden, wegens het aangaan van een huwelijk zonder toestemming, is aangenomen met 38 tegen 16 stemmen. Daarna is de geheele wet aangeno men met 42 tegen 13 stemmen. sGravenhage, 24 Maart. Voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland is heden behandeld de zaak van een persoon zonder vaste woonplaats, en wever van beroep, die in den avond vaD 8 Febr. zich schuldig maakte aan diefstal van twee met goederen gevulde kartonnen doozen uit een mode winkel te Leiden hetgeeu door besch. volledig werd erkeud die levens opgaf dat gebrek hem tot het plegen vau den diefstal had gebracht. Adv.- Gen. Mr. Terpstra requireerde zijne schuldigver klaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis eD veroordeeling tot correct, gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren, als verzachtende omstandigheden aannemende de behoeftige om standigheden waarin besch. zich bevond eD het niet veroorzaken van eenig nadeel, daar de inhoud der doozen reeds aan den eigenaar was terug gegeven. Mr. Vogel wees nog op meerdere ver zachtende omstandigheden, noemde den gepleeg- den diefstal eene treurige noodzakelijkheid en sprak den weDsch uit, dat het Hof eene cellulaire straf zou toepassen. Het Hof deed nog heden uit spraak en veroordeelde besch., met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 3 maanden correct, gevangenisstraf. Heden morgen werd op de begraafplaats Bik- en Duinen, nabij deze stad, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Johannes Revius, majoor administrateur van kleeding bij het regement grenadiers en jagers, dezer dagen in bijkans 76jarigen ouderdom overleden. Vele hoofd- en verdere officieren van het regement en I andere vrienden van deu overledene hadden zich rondom de groeve vereenigd, de stafmuziek van het regement voerde met de treurige plechtig heid overeenkomende muziekstukken uit. Het Zilveren Kruis was te dezer plaatse verte genwoordigdeen geacht lid dier Vereeniging herdacht de militaire loopbaan van Revius o. a. met deze woorden: „Den 26sten Juli te Winds- heim geboren, trad Revius op lSjarigen leeftijd als garde d'honneur in dienst van Napoleon I, onder wiens Regeering hij verscheidene veld- tochien tegen Duitschland heeft medegemaakt, waardoor hij een jaar later den rang bekwam van 2den luit. bij het 6de bat. linietroepen. In het jaar ISIS vertrok hij naar onze overzeesche bezittingen, alwaar hij als 1ste luit. en eenigen tijd later als ridmeester was ingedeeld. Herwaarts teruggekeerd verwierf hij den rang van kapitein, en kort daarna tot op den dag van zijn overlijden, van majoor administrateur vaD kleeding bij het reg. gren. en jagers, welke betrekking hij gedu rende 80 achtereenvolgende jareD met den mees- teD ijver en volharding vervulde." STATEN-GEiVERAAL. TWEEDE KAMER. Uittreksels alt afdeellngs-verslagen. Uitbreiding der oefening van den eersten ban der dienstdoende schutterij. Dit wetsontwerp voDd bij de overweging in de afdeelingen der Kamer ilechts bij een klein aantal leden goedkeuring. De groote meerderheid der in de afdeelingen tegenwoordig zijnde leden toonde zich met deze voordracht zeer weinig ingenomen en kon die zelfs volstrekt niet over eenbrengen met hetgeen de Regeering omtrent hare inzichten betrekkelijk de verhooging van 's lands weerbaarheid heeft openbaargemaakt. Het belang dier weerbaarheid stond thans bij de Regeering op den voorgrond; maar meD had, ook naar hetgeen daaromtrent in de Memorie van Toelichting van hoofdstuk VIII der aanhan gige staatsbegrooting voorkomt, verwacht, dat in dit opzicht naar een vast plan zou worden te werk gegaan, en dat dus allereerst het vesting stelsel, de wijze, waarop het land verdedigd zou worden, een onderwerp van overweging bij de wetgevende macht zou uitmaken. Daarbij zoude de gewichtige vraag moeten worden uitgemaakt, of en op welke wijze die verdediging mogelijk is en welke levende strijdkrachten daartoe verei6cht worden. Na de vestingwet scheen eene herziening der militiewet en eene nieuwe regeling der schutterijen, in overeenstemming met de bepalingen der tegenwoordige Grondwet, te zullen volgen. Te meer had de voordracht van den tegeuwoordigen, zeer partielen maatregel bevreemd, omdat daarvoor geen genoegzame aanleiding schijnt te bestaan. Verkeerden wij in eenen staat van spanning, was oogenblikkelijk gevaar te duchten, een maatregel als deze, die dan toch niets is dan een greep in het bestaande stelsel, zou zich misschien laten rechtvaardigen. Menschelijkerwijze echter mag men zich vleiien, dat, althans gedurende de eerste jaren, de vrede niet zal worden gestoord. Waarom dan met op zicht tot de verhoogiDg onzer weerbaarheid afge gaan van een goed 6amenhaDgend plan en eene veraoderiDg in de oefening der schutterijen ge bracht, te nauwernood met de Grondwet over een te brengen? Te meer nog had de groote meerderheid in de gedane voordracht bezwaar, omdat daardoor een aanmerkelijke geldelijke last op den staat gelegd, de gemeenten tot uitgaven genoodzaakt, en de Dijvere bevolking onzer steden tot voor de huisgezinnen noodlottig tijdverlies gedwongen zonden worden, zonder evenredig nut, ja zelfs zonder eenig belangrijk resultaat. In het Eindverslag over hel IXde Hoofdstuk (Dep. van Koloniën) wordt gezegd 1. Bij de overweging in de afdeelingen der Kamer vau het wets-ontwerp tot definitieve vast stelling van hel IXde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1871, werd in de meeste afdeelingen de vraag op den voorgrond gesteld, of de nieuw opgetre den Minister van Koloniën, als zoodanig, aan spraak kon maken op het vertrouwen der volksvertegenwoordiging. Verscheidene leden ont veinsden niet, dat zij met eenige bevreemding hem die gewichtige betrekking hadden zien aan vaarden. Verre waren zij van zijne verdiensten als administrateur en zelfs als financier te mis kennen; ofschoon hij dan toch vroeger en later in zijne pogingen tot hervorming van het Neder- landsch belastingstelsel niet gelukkig is geslaagd. Maar zij hadden niet verwacht dat, in strijd met hetgeen sedert een reeks van jaren plaats had, de portefeuille van Koloniën ditmaal zou worden toevertrouwd aan een man, die den grond van Indië nimmer heeft betreden en daarom met de toestanden aldaar, met instellingen en volkska rakter niet genoegzaam bekend kon zjjn. Al stelde men dit ter zijde, huiverden deze leden voor het beheer van onze onschatbare Koloniën, waar nog zooveel te regelen valt en zulke gewichtige maat regelen uitvoering eischen, aan een staatsman vertrouwen te schenken, die zich gedurende zijne lange loopbaan, als lid van onderscheidene kabi netten, in verschillende richting bewogen heeft en wat zijne openlijk verkondigde denkbeelden

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3