tusschen Japan waardoor het in 't oog houden van dat groote nut bijna geene granen van bui ten behoeven te worden ingevoerd terwijl in Engeland of liever Londen ten gevolge van het spoelstelsel jaarlijksch scheepswachten met granen uit Amerika worden aangebracht. Na nog de verschillende middelen tot desinfectatie, voorna melijk die door tuinaarde besproken te hebben, komt spr. tot het stelsel, dat hij voornamelijk zou behandelen, n. 1. dat van Liernur. Het zou met het doel dat wij ons hierboven stelden niet overeen te brengen zijn, den heer Schaap in de ontwikkeling van het systeem Liernur te volgen. Bovendien zou dit ons onmogelijk zijn mits wij er kans toe zagen de levensgroote af beeldingen waarmede de uitleggingen werden opgehelderd, hier te doen afdrukken. Genoeg zij het te vermelden dat spr. hoewel in enkele op zichten recht latende wedervaren aan de beden kingen die er tegen ingebracht zijn, het stelsel Liernur aanprijst als doelmatig en geniaal uitge dacht en ten slotte de hartelijke hoop uitdrukt dat de proeven die binnenkort te dezer stede er mede genomen zullen worden gunstig mogen uit vallen. Burgem. en Weth. alhier doen te weten, dat door hen, zijn benoemd tot brandmeester aan de stads-spuit N°. 2: W. L. Leget, thans adjunct brandmeester aan de spuit N'. 5; en tot brand meester aan de stads-spuit N°. 6 A. D. Wempe, thans adjunct-brandmeester aan de spuit N'. 8. Burg. en Weth. alhier, gezien de adressen van: a. H. G. Cramer, en b. A. C. Hoppenbrouwer, beide wonende alhier, en behelzende verzoek om een of meer varkens te mogen houden en mesten, de 1ste op den open grond achter zijn huis aan de Hoo- gewoerd, wijk III N°. 455. en de 2de achter zijn huis aan de Haven, wijk VIII N°. 116, doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door, Burgem. en Wetb. zal worden gevaceerd op het raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 27sten Maart aanst., 'a voormid dags te elf uren. Blijkens de mededeelingen der Nederlandsche consuls in Frankrijk, bestaat aldaar voortdurend de grootste behoefte aan vee, kaas, aardappelen, gedroogde groenten, suiker en koffie. De handel zou daarvan gebruik kunnen maken, niet zoozeer om tot dadelijke verzendingen dier artikelen over te gaan, maar om door middel van agenten op de plaatsen zelve contracten te doen sluiten, met bepaling van den dag van levering en van den prijs. Wijders wordt bijzonder de aandacht gevestigd op den afval van suikerraffinaderijen, die voor den landbouw in Frankrijk thans meer dan ooit eene behoefte is." Men verzekert, dat dezer dagen door den Mi nister van Bionenlandsche Zaken bepaald is, dat voortaan geene verhooging van vracht voor snel- treinen mag worden gevorderd; waardoor op 1 Mei a. s. zal vervallen de 20 pCt. verhooging behalve de afzondering, voor sneltreinen van den Rijnspoorweg boven de gewone vracht genoten. In de zitting van den Rotterdamschen gemeen teraad van gisteren is van het bestuur der ver- eeniging van den H. Vincentius van Paulo een adres ingekomen naar aanleiding vaxs de maat regelen tegen verspreiding der pokken-epidemie. Het genoemd bestuur heeft namelijk gevolg ge geven aan de circulaire van Burgemeester en Weth. van 30 Januari, betreffende de desinfectie en de wegruiming van besmette voorwerpen. Bij de uitvoering daarvan heelt zich meermalen het geval voorgedaan dat er besmet beddegoed van zeer minvermogende personen moest worden verbrand, zonder dat daarvoor vergoeding kon worden gegeven. Het gevolg hiervan is dat de meeste behoeftigen thans ongeneigd zijn hun bed degoed af te staan, tenzij onder belofte dat daar voor nieuw in de plaats zal worden gegeven. De Vereeniging kan dit echter niet doen, daar zij thans wekelijks reeds 500 gezinnen ten haren laste heeft, zoodat zij hare geldmiddelen niet met die uitgaaf kan bezwaren. Daar nu het ver branden van zulk beddegoed geen maatregel is in het belang van zoodanig gezin, maar ten alge- meenen nutte wordt gedaan, meent de Vereeni ging dat de gemeente de daaruit voortvloeiende schade behoort te dragen, vooral nu aan de per sonen onder het ressort van het Burgerlijk Arm bestuur nieuw beddegoed wordt verstrekt, zoodat de lijders die niet daaronder behooren, van de vergoeding zijn uitgesloten. Gesteld in handen van Burg. en Weth. tot praeadvies. Voorla van Burg. en Weth. een voorstel tot op richting van een gebouw voor de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschap pen, op het voormalige Bombazijnen- of Wester- Kerkhof, aan de Coolvest. Het Bestuur der Aka- deinie heeft de schetsteekening goedgekeurd. De kosten worden begroot op 112,000. De Com missie voor de financiën adviseert die gelden te bestrijden uit de buitengewone middelen, voor zoover het later niet mocht blijken dat een ge deelte daarvan nog uit de gewone inkomsten kon worden gevonden. De Commissie wil echter niet ontkennen dat het genoemd bedrag voor de stich ting van het gebouw haar vrij aanzienlijk voor komt. Uit een zuiver geldelijk oogpunt zou zij het dus geraden achten, wanneer er gebouwd werd op zoo min mogelijk kostbaren voet, doch doelmatig, geheel voldoende aan hetgeen redelij kerwijze verlangd kan worden en zich alleen bepalende tot het onvermijdelijk noodzakelijke. Naar aanleiding van dit advies wordt alsnu door Burg. en Weth. voorgesteld te besluiten tot de stichting van het gebouw op bovengenoemde plaats, met inachtneming van de zuinigheid die bij de nadere opmaking der bestekken of bij de uitvoering zal worden bevonden mogelijk te zijn. Ook te Alkmaar is door den Raad met alge- meene stemmen aangenomen het voorstel om de voorjaarskermis dit jaar niet te doen plaats hebben. Aan het Departement van Buitenlandsche Zaken is eene verklaring uitgewisseld, betrekkelijk de toetreding der vrije en Hanseatische steden Bremen en Hamburg tot het handels- en scheep- vaartverdrag van Nederland met Pruisen en het Tolverbond van 31 December 1851 Staatsblad 1852, n». 104). Bij beschikking van 22 Maart 1871, u°. 208, 12de afd. is de vergunning voor het in werking bren gen vau eene schroefstoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Breskens en Rotterdam, vroeger verleend aan H. G. Ham- macher Jr. te Groede en P. H. Kousmaker Jr. te Breskens, ingetrokken en buiten werking ge steld. Z. M. heeft den heer A. Schmidt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederlandsch consul te Kiel, en is als zoodanig benoemd de heer Aug. Eckmann. BINNENLAND. 's-Guavenuage, 23 Maart. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat de eerste zending per grande vitesse direct uit Parijs naar Nederland, bestond uit de balen der Revue des deux Mondei (het N°. van 15 October 1870) dat den 20sten Maart uit Parijs is afgezonden en heden door hare agenten alhier ontvangen, door dezen ter stond aan de abonnés is verzonden, in afwachting van de ontvangst van het N°. van 1 Oct. en van de vervolgen. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van eene proefneming met eene brandspuit, Royal brigade Engine genaamd, die uit hoofde van een klein gebrek aan den ketel waarschijnlijk ontstaan door botsing tijdens het vervoer wei gerde aan haar doel te beantwoorden, zoodat de proefneming tot een later tijdstip werd verdaagd. Deze proefneming, genomen door de heeren Isaac son en Hartman, werd hedenmiddag te halflvvee bij de 's-Gravenhaagsche Brood-en Meelfabriek met gunstigen uitslag bekroond. Deze brandspuit voert het water op tot eene hoogte van 22 meter en 17 meter in de lengte, indien wij zeggen 22 meter hoogte dan kan men dit vergelijken inet een schoorsteen, die men doorgaans bij fabrieken vindt, terwijl de straal 19% en 21 streep bedraagt; er worden 16 man gevorderd om deze spuit voor een geruimen tijd in werking te houden, die, alvorens de straal goed aan den gang is 40 slagen moeten doen. Het trok de algemeene aan dacht met hoeveel kracht het water, veroorzaakt door de persing, naar de hoogte stijgt. Burgemees ter en Wethouders, de opperbrandmeester Van Gogh en de adjunct-opperbraridmeester Schroot, alsmede de firma Bikkers en Zoon van Rotter dam, en vele andere toeschouwers woonden deze proefneming bij. Over het algemeen hield men het er voor, dat deze spuit bij brand uitstekende diensten kan bewijzen. Schkvnikqen, 23 Maart. Dezen avond te 6 uren 20 minuten kon men hier een luchtverschijnsel waarnemen zoo als er slechts zeldzaam voorko men. In den vorm van eene vallende ster scheen een heldere witlichtende vuurklomp, vallende in de richting van het Oosten naar het Noord westen; ter hoogte hoven den horizont, waar de zon gewoonlijk is i vee uren voor zonsondergang, spatte de vuurklomp uiteen en verdween, zonder dat daardoor, althans te dezer plaatse, eenig geluid bleek te zijn ontstaan. In het hemelruim bleef intusschen nog wel 10 min. na het verdwijnen van den vuurklomp de baan zichtbaar, welke het hemelverschijnsel was doorgeloopen. Die weg vertoonde zich aanvankelijk als een lichte streep waarin drie voorname punten waren te zien, evenals was op die punten eene groote hoe veelheid lichtend gas achtergebleven. De geheele streep ontwikkelde zich later in een zich steeds meer en meer kronkelenden oplossenden verlich ten band. Na verloop van omstreeks 10 min. was van het gansche verschijnsel niets meer zichtbaar. Delft, 24 Maart. Gisteren hebben de leden van het studentenkorps alhier, zooals zij dit jaarlijks gewoon zijn te doen, op feestelijke wijze den ver jaardag van de oprichting van hun korps herdacht. Te een uur 's namiddags op de markt zich ver- eenigd hebbende, zijn zij, deels in koetsen met vier paarden bespannen, deels te paard, in optocht door de stad getrokken en hebben zich vervolgens naar 's-Hage begeven om aldaar te dineeren. Des namiddags teruggekeerd hebben zij den schouw- 1 burg bezocht, alwaar, ter gelegenheid van het feest van den dag, door het gunstig bekende Hoog- duitsche tooneelgezelschap van Amsterdam, onder directie van den heer A. Van Lier, twee geestige blijspelen, op uitstekende en hoogst verdienste lijke wijze werden opgevoerd. Het publiek, dat in groot aantal was opgekomen, en dat recht hartelijk scheen in te stemmen met de feestvreugde der jongelui, schonk aan die tooneelvoorstelliug, bij herhaling, den meest welverdienden bijval. Het feest van den dag werd door de jongelui, in ongestoorde vreugde, besloten met een soupé, op stads Doele. Zoowel des morgens in den optocht als des avonds in den schouwburg merkte men onderscheidene studenten op, die op smaakvolle wijze waren gecostumeerd. Goüda, 23 Maart. Laatstleden Dinsdag hield de vereeniging voor den Ambachtstand alhier eene buitengewone vergadering, ten doel hebbende om de leden dier vereeniging een aangenamen avond te verschaffen zonder echter het nuttige te ver geten. De heer E. Schuurman was uitgenoodigd om als spreker op te treden. Deze, daaraan be reidwillig voldoende, hield een voordracht naar aanleiding van het zoo boeiende werk van Cremer de oorlog een noodzakelijk kwaad, terwijl hij als bij drage het geheel uit het volksleven gegrepen dichtstuk de Zoon van den Melseldiender van Van Beers voordroeg. De diepe stilte die er in de zaal, die goed bezet was, heerschte, bewees op welk een boeiende wijze de spreker zich van zijne taak kweet en bij het eindigen der vergadering werd dan ook uit eenen mond den wensch ver nomen, dat hij nog dikwijls voor de leden op mocht treden. Zondag-avond had alhier een ernstig ongeval plaats. Eene oude vrouw, welke met haren blin den zoon in een huis op de Haven alleen woont, bezig zijnde om voor hare nering eenige gloeiende kolen uit te dooven, is waarschijnlijk duizelig geworden en voorover op den doofpot gevallen, waardoor hare kleederen in brand geraakten, 't geen haar blinde zoon niet gewaar werd. Door hare angstkreten en het ruiken der brandlucht kwam hij tot de ontdekking, dat zijne moeder in gevaar verkeerde en riep hij de hulp van de voorbijgangers in, welke die onmiddellijk ver leenden door der vrouw de brandende kleeren van het lijf te rukken en de vlammen te blus- schen. Toen bleek het dat de ongelukkige op verscheiden plaatsen, als buik, dijen enz. zware en gevaarlijke brandwonden had bekomen. Utrcht, 23 Maart. Dr. N. W. P. Rauwenhoff, benoemd hoogleeraar bij de Wis- en Natuurk. faculteit aan deze hoogeschool, zal aanst. Maan dag als zoodanig geïnstalleerd worden, maar eerst de Paasch-vacantie zijn oratie houden. Arnhem, 22 Maart. Gisterenavond is door het korps officieren van het regiment veld-artillerie, alhier in garnizoen, eene serenade gebracht aan de heeren Jhr. A. W. A. Gevers Deynoot en J. C. R. Ridder. Eerstgenoemde, dezer dagen tot generaal-majoor bevorderd, zal dien ten gevolge het kommandement over het regiment veld-artil- lerie moeten nederleggen. Laatstgenoemde werd bij dezelfde promotie bevorderd tot luitenant-ko lonel en blijft in dezen rang bij het regiment, dat echter door den luitenant-kolonel De Man zal worden gecommandeerd. Gro.ningen, 23 Maart. Heden overleed alhier na eene zeer langdurige ongesteldheid op bijna 50jari- gen leeftijd, de heer Hendrik Arend Wijnne; onze stad, ja het geheele land, verliest in hem een zijner nuttigste en beste burgers. Als hande laar veelzijdig ontwikkeld, woekerde hij met zijne groote talenten ten nut-te van zoovelen. Zijne ge zondheid was vooral het laatste jaar zeer geschokt, en moest hij zich daardoor aan publieke werk zaamheden onttrekken. Als lid der Provinciale Staten, Gemeenteraad, Kamer van Koophandel en van menig andere openbare gelegenheid ver wierf en verdiende hij de algemeene achting. Als menscb was Wijnne eveneens algemeen be mind en geacht. Zijue hulpvaardigheid, eerlijk heid en braafheid, doen het gemis zooveel te meer gevoelen. BUITENLAND. Frankry k. De toestand te Parijs, die volgens de eerste berichten van gisteren vij gunstig te noemen was heeft plotseling een zeer treurige wending ge nomen. Het feit dat de nationale vergadering van 20 Maart het voorstel van den Parijschen afge vaardigde Clemenieau om zoo spoedig mogelijk tot de verkiezingen voor den gemeenteraad over te gaan urgent had verklaard; de vrij duidelijk gemanilesteerde impopulariteit van de iusurrectie deden hopen dat het comité zijne zwakheid zou gevoeld en zich onder gematigde concessies zou onderworpen hebben. Maar het ongeluk heeft gewild, dat juist de manifestatie der bevolking ten gunste der orde de nieuwe vreesselijke toonee len moest in 't leven roepen. De place Vendöme gelegen in het midden der stad, op het kruispunt van de Rue de laPaiIe[1 castiglione is het tooneel geworden, waarop zjc|, de eerste eigenlijke geweldadigheden hebben om. wikkeld, van waar uit misschien de burgeroorlt, zich door geheel Parijs zal verspreiden. De colonnt de la grande armée in haar toppunt prijkend' met het standbeeld van den grooten Napoleon heeft aanschouwd hoe dat groote leger tegen- woordig zijn plicht opvat om het vaderland tegen den vreemdeling te verdedigen. Het schijnt inder daad dat alle vaderlandslievend gevoel bij dg opstandelingen voor hunne partijzucht geweken is, dat zij niet het minste in aanmerking nemen dat het zoozeer gehate Pruissische leger nog in hunne onmiddelijke nabijheid is om de stad op nieuw te beschieten en te vernederen. De man- nen van het comité mogen aan den commandant van dat leger al geantwoord hebben, dat de revo lutie niets aggressiefs tegen Pruisen bedoelde, zonder twijfel ziju zij slim genoeg om te begrijpen dat zulke verklaringen al zeer weinig zullen afdoen èn dat Pruisen op den duur zich niet zal verge noegen met de waarborgen die een hoogst onge. regelde toestand voor de vervulling der vredes voorwaarden oplevert. In de zitting der nationale vergadering van 2] Maart heeft Jules Favre deze waarschijnlijkheid reeds aangetoond met de vol- gende woorden„Dat het oproer wete dat, wan neer het gouvernement zich naar Versailles be geven heeft dit alleen gebeurd is met het plan om terug te keereudat de opstandeliugeu du wel in het oog houden, zij, die de quaestie schij nen te bestudeeren of wij wel het recht hebben om tot hunne onderwerping een beroep te doen op het leger van den vreemdeling. Hoe kunnen wij zekerheid geven van onze solvabiliteit wan neer het land door zulke gebeurtenissen ge- schokt is?" Dat Bismarck inderdaad met zulk eene zeker heid niet tevreden zal zijn is wel waarschijnljt wanneer men de dreigende dépêche nagaat».; hij reeds vóór deze laatste gebeurtenissen ig Favre toezond. De woorden dezer dagen doo.-j. Engelsch blad gebruikt, „dat de burgers m Frankrijk de hulp van vreemde troepen zolk behoeven om zich tegen hunne medeburgers beschermen," staan op het punt van bewaarhei, te worden. Busland, Wij lezen in de Köln. Zeil.: Den keizerlijken gezant in Constantinopel is da delijk na de onderteekening van het protocol der Londensche conferentie aangeschreven om aan de Porte de bijzondere tevredenheid zijner regee- ring mee te deelen over de verlichte en vat doorzicht getuigende politiek, waarmee zij hate onvoorwaardelijke toestem miog heeft gegeven aai eene daad van internationale gerechtigheid, ei tevens de overtuiging uit te drukken dat deze handelwijze de door Rusland steeds op prijs ga stelde goede verstandhouding tusschen de beidt staten zal bevestigen en krachtiger maken. Sedert de afkondiging der keizerlijke Ukase in Rusland over de Boeren-emancipatie zijn 11 jaren verloopen en volgens de bepalingen vat deze Ukase treedt nu het recht van zelfstandig heid voor die boeren in werking, die in den la; van dezen tijd het loskoopen van hunnen gra den bewerkstelligd hebben. Daar het getal va; deze boeren in de verhouding tot het geheels getal van over de 23 millioen gering is, daarbtl slechts 6,215,494 bedraagt, dringt de liberale Rus- sische pers er op aan, dat het loskoopen van de boeren-landerijen op alle mogelijke wijzen ver ligt worde en stelt te dien einde voor vermin dering van de taxeering-prijs, vergunning tot het verkrijgen van boerenhofsteden zonder het bij de wet vereischte grondbezit en het geven vso voorschotten van staatswege. TELEGRAMMEN. Parijs, 22 Maart. (10 uren des avonds). Men is diep getroffen door het bloeddorstig en laaghar tig karakter, dat de daden der insurgenten keo- merkt. Zij hebben uit de richting der Bastille nieuwe versterkingen ontvangen. De stad ziet er somber en droefgeestig uit. In den namiddag is een bataljon infanterie, met chassepots gewapend en voorzien van vele stukken geschut, met een ander onge wapend bataljon langs de Avenue van de Champs Elysées getrokken om zich langs de poort van Neuilly over Courbevoie naar Versailles te be geven. Het fort van Vincennes is door de insurgenten bezet. De officieren van de bezetting wilden te genstand bieden maar de soldaten maakten dit onmogelijk; zij verbroederden zich met de mui telingen. Het Centraal Comité heeft den kolonel Eudes ontslagen bataljouchef, benoemd tot gedelegeerd' van hel Ministerie van Oorlog. Hij heeft zich onmiddelijk geinstalleerd in de vertrekken van Leflö en heeft 1600 man om het Ministerie van Oorlog vereenigd.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2