Geuns, adv. aldaar, en Mr. C. Asser, adv. aldaar. Z. M. heeft benoemd tot rechter inde uiroiu rechtb. te Eindhoven Mr. D. H. Van den Acker, thans rechter-plaatsv. in en prociir. bij ie r zijnde hen, uit laatstgemelde betrekk.ng eervol ontslag verleend. M Z. M. heeft goedgevonden den kapit. E. M. üijleveld, van het 7de reg. inf., in zijne rang over te plaatsen bij het reg. grenad. en jagers. j 51 j\" E iN I J A TV D. Amsterdam, 22 Maart. In de op gister-avond gehouden vergadering van de Maatschappij aan den Werkenden Stand, is door 't bestuur eene com missie van 9 leden voorgesteld en benoemd, ten einde 't algemeen bestuur der maatschappij te dienen van advies, omtrent de al of niet wen schelijkheid tot het doen van een voorstel aan de leden, omtrent de oprichting eener indu strie-school, tot kosteloos onderwijs voor meisjes. Omtret de afd. kosthuizen werd verslag uitge bracht door den heer Hubrecht. Uit dat verslag bleek 'tniet ongunstig resultaat der exploitatie van kosthuis n». 1, Korte Leidsche dwarstraat, en de spoedige voltooiing van kosthuis n°. 2, Rapen burg. In het verslag der maatschappij zullen ad ministratieve en financiëele bijzonderheden, om trent de kosthuizen, worden bekeud gemaakt aan de leden; eene merkwaardige bijzonderheid uit 't verslag was de mededeeling, dat gedurende de zes werkdagen 1/5 deel der bezoekers vleesch gebruiken, terwijl des Zondag drie vijfden vau vleesch gebruik maken, daarbij dient opgemerkt te worden, dat 't gemiddeld cijfer der bezoekers, die 't middagmaal gebruiken, op werkdagen 101 is en des Zondags p. m. 60 personen. Wegens de pokken-epidemie, beeft de raad in eene zitting -van heden besloten de voorjaais- kermis niet te doen plaats hebben. Cornelia Ditmar, van Haarlem, is heden door het Provincaal Gerechtshof wegens gebrek aan overtuigend bewijs, vrijgesproken van de be schuldiging van oioedwilligen doodslag met voor bedachten rade, voorafgegaan door moedwillige mishandeling. Vlaardingen, 21 Maart. Heden had alhier door bijna alle metselaarsknechts eene werkstaking plaats, om daardoor verhooging van loon te ver krijgen, hetgeen hun eerst niet door hunne bazen werd toegestaan. Deze wilden wel verhooging van loou geven, maar alleen aan diegenen, welke in hun vak bekwaam waren. Eenige uren later hebben echter de bazen aan het verlangen der werklieden voldaan. Amersfoort, 22 Maart. Met algemeene stemmen werd in de gisteren gehouden raad besloten tot de oprichting eeDer hoogere burgerschool met 5jarigeu cursus, en fi0 schoolgeld. Er zullen 11 leeraren worden aangesteld. Kampen, 21 Maart. Door heeren burgemeester eu wethouders is de volgende aanbevelingslijst ter benoeming van een archivaris dezer gemeente opgemaakt: Mr. J. A. Hofkes, adjunct-archivaris te Utrecht en advocaat bij het provinciaal gerechtshof aldaar S. J. H. Van der Noorda, te Dordrecht; Dr. P. L, Muller, te Leiden; Mr. A. C. C. Folkersma, te Rotterdam, en J. Nanninga Uitterdijk, jur. cand. te Groningen. Groningen, 22 Maart. De verleden jaar wegens de tijdsomstandigheden verschoven réunie van oud-studenten der Hoogeschool zou dit jaar plaats hebben. De commissie achtte het echter wegens de epidemie nog niet raadzaam het tijdstip te bepalen en zal dat doen in Juni. Assen, 21 Maart. De justitie heeft zich naar Ruinen begeven, om een onderzoek in te stelleD naar de oorzaken van deD hevigen brand die aldaar heeft gewoed. Harlingen, 22 Maart. De majoor kommandant van de d.d. schutterij alhier, mocht dezer dagen een blijk van vertrouwen van wege de regeering ontvangen. De majoor, de heer Valckenier heeft n.l. zijn ontslag uit genoemde betrekking verzocht, maar mocht uit den mond van den Commissaris des Konings namens den Minister van Binnenl. Zaken, vernemen, dat de regeering, zijne ijverige en goede diensten op prijs stellende, hem uit- noodigde van zijn verzoek om ontslag af te zien. XIV Gr EZONDEN. "VVerli naar loon. Zoo dikwijls als er klachten opgaan over te laag loon, zoo dikwijls komt meu voor den dag met het argument, dat honderd individuën voor één zich aanbieden. Nog gisteren lazen wij een verzoek aan den Koning "van rechterlijke ambtenaren te Arnhem om vermeerdering van tractement, waarin dat argument ontleed werd. Het is {en passant gezegd) verwonderlijk dat daarbij niet wordt aangedron gen op eene rechterlijke organisatie, waardoor eenige rechtbankjes eu hoven aan kant gedaan zoudeD worden. In ons zuinige landje kon dit al meê een middel tot verbetering der salarissen worden. In dat adres wordt zeer te recht gewezen op den invloed dier lage loonen op het gehalte van het personeel, waaruit men slecht bezoldigde amb tenaren recruteert. Zoo gaat het bij de magistra tuur eu zoo gaat het bij de meeste civiele eu militaire ambten, zoo gaat het vooral bij het lager onderwijs. Daarom is het een gelukkig verschijn sel dat voor de betrekking van Hoofdonderwijzer te Gronsveld; (f i00 met vrij woning eD tuin), zich slechts één candidaat heeft aangemeld en dat was nog wel een onbekwame. Door naar zulk eene betrekking, zóo gesalarieerd te dingen geeft men zich van zelf een brevet-d'incapacité. Een hoofdonderwijzer moet zijn een knap man, een fatsoenlijk man, een lief man, een geduldig man, een hoogst zedelijk man, kortom een man met alle deugden en hoedanigheden, zonder ge breken, in staat om de tekortkomingen van de vaders en moeders in de kinderen te neutralisee- ren, met eerbiediging van de domheid en ijdel- heid der ouders. En tot loon voor al die deugden en hoedanigheden welke hij onvermoeid in exploi tatie moet houden om wijsheid en deugd aan onze kinderen te leeren, krijgt zao'n man f 400 'sjaars en minder, met of zonder tuintje. Weelde zou misschien in de wereld gemist kunnen worden. Wij begeeren dit niet noch voor rechters noch voor schoolmeesters noch voor iemand anders. Maar het noodige moet er zijn, voeding, woning, kleeding en wat vrije tijd, zijn voor een beschaafd mensch onmisbaar. Hoe men ook denke over de verdere min of meer nood zakelijkheid van de niet direct tot leven onmisbare zaken, zooveel is zeker dat een hoofdonderwijzer-, wij zouden haast zeggen, dat een mensch in onze maatschappij met zoo geringe inkomsten niet kan leven. En daarom verheugt het ons dat geen enkel geschikt man gestaan heeft naar de betrek king vao hoofdonderwijzer te Gronsveld. D. BUITENLAND. Frankrijk. De meening, door verschillende dagbladen reeds bij het begin der Parijsche onlusten uitgesproken, als zouden de Napoleonisten hier een hand in het spel hebben krijgt zeer veel waarschijnlijk heid wanneer men de volgende omstandigheden met elkander in overeenstemming brengt. In een brief, den 19den Maart uit Wiesbaden aan de Köln. Zeit. gestuurd, wordt medegedeeld dat Mac Mahon en de andere generaals, die daar den winter hebben doorgebracht eenige dagen geleden vertrokken zijn. Te Frankfort had hij eerst nog eene bijeenkomst met maarschalk Bazaine en ongeveer dertig Fransche generaals, waarin natuurlijk de toestand van Frankrijk besproken werd. Al die oilicieren waren van oordeel dat het overwonnen land nog eene groote revolutie te wachten stond en dat daaruit als een reddende engel de jeugdige kogelraper van Saarbrücke zou verrijzen met een regent aan zijne zijde bd het zwaad der militaire dictatuur in de hand. En deze waarschijnlijk gestelde toe komst werd door de heeren niet afgekeurd maar inderdaad het redmiddel voor Frankrijk genoemd. Vergezellen wij nu den maarschalk Mac-Mahon van Frankfort naar Parijs dan zien wij hem het bureau van den „Peuple Fran9ais" binnentreden en aan de redactie den volgenden brief, door Napoleon aan hem geadresseerd, ter plaatsing overhandigen Wilhelmshöhï, 12 Maart 1871. Mijn waarde Maarschalk! Op het oogenblik dat gij naar Frankrijk terugkeert is het mijn plicht u te herinneren aan de diensten der armee, die bij Sédan zoo. ongelukkig te gronde ging. Het is niet billijk, dat de officiereo, onderofficieren en soldaten, die zich in de verschillende plaats gehad hebbeude gevechten de belooningen, waarop zij aanspraak hebben, waardig maakten, van die belooningen en avanceinenten beroofd worden. Sedert ik gevangen ben zijn er over deze zaak verscheidene klachten tot mij gekomen. Ik on dervond een oprechte smart er niet aan tegemoet te kunnen komen, want het leger van Sédan heeft goed gevochten en het is het eenige leger dat geen belooningeu ontvangen heeft. Ik geloof dus, dat het uwe taak is, eene memorie over de belooningen van de militairen, die onder uw bevel stonden, op te stellen en haar bij uwe aankomst in Fraukrijk aan den Minister van Oorlog voor te leggen. Wees overtuigd, mijn waarde, maarschalk, van mijne oprechte vriend schap. Napoleon. Wanneer men nu dezen brief in aanmerking neemt eu daarbij nagaat dat een groot gedeelte der troepen van generaal Vinoy bestaat uit sol daten, die bij Sédan geweest zijn, dan laten zich verscheidene zaken verklaren, die ons in den beginne vreemd voorkwamen. De werkelooze houding van een gedeelte der linie-troepen, hunne weigering om op de opstandelingen te schieten, de verbroedering, die op verscheidene plaatsen tusschen hen en den muiters-troep plaats had, worden door genoemde omstandigheden vrij wel opgehelderd. Hierdoor laten zich ook verklaren de uitdrukkingen, die door het volk bij het lezen der proclamation van het „comité der onbeken den" gebruikt werden, nl.: „dat al die verwar ring nog op den terugkeer vao Louis-Napoleon zou uitloopen" uitdrukkingen die anders zeker vreemd moesten klinken bij den lievige d afkeer, dien het volk den laatsten tijd tegen „den bewer ker van al hun onheil" koesterde. Voegt men bij dit alles nog, dat een gedeelte van het „comité der onbekenden" onder sterk vermoeden ligt van vroeger met de politie in verbinding te hebben gestaan, dat talrijke Bonaparlisten ongehinderd in Parijs teruggekeerd zijn en openlijk op de Boulevards voor het keizerrijk „werken, dan is in de droevige onlusten de hand der Bonaparlisten niet te uiiskeunen. En wie zal met zekerheid durven staande hou- den dat de les, die Frankrijk gekregen heeft, hard genoeg is geweest om de pogingen voor de j familie des grooten Korsikaans voor goed te i verijdelen? Terwijl wij de geschiedenis der 19de eeuw voor ous hebben om ons te overtuigen dat de Franschman in zijne liefde voor vorstenhuizen en gehechtheid aan staatsregelingen even veran derlijk is als in de hartstocht voor zijne maitres- ses dan kunnen wij, ja, hopen dat de man van Sédan voor goed van het publieke wereldtooneel zal zijn afgetreden, zeker er van zijn kunnen wij niet. Dat overigens zijn naam in Frankrijk nog niet weer populair is geworden daarvan kan Napo leon zich overtuigd houden, wanneer hij de wijze in aanmerking neemt, waarop Rouher te Bou logne gearresteerd is. Deze ex-president van den senaat werd den 20sten Maart op bevel van het gouvernement door den heer Monicault, comm. van politie, aangehouden en kreeg na een kort verhoor vergunning, op zijn eerewoord naar zijn hotel terug te keeren. Onderweg werd hij echter door een woedende menigte aangevallen, uit ziju rijtuig gesleurd en vooral door eene menigte visch- wijven van het grootste gedeelte zijner haren beroofd. De autoriteiten hebben hem met moeite bevrijd 6D naar het paleis van justitie gebracht, terwijl zijne vrouw en dochter in het hotel Bris tol werden gevangen gehouden. Tot de gevangen neming van de Failly, Conti, Lavalette en nog andere aanhangers van het vervallen regime is insgelijks bevel gegeven. In den toestand van Parijs is niet veel veran dering gekomen. De nationale gardes hebben uit voering gegeven aan hun plan, dat wij gisteren onder onze telegrammen mededeelden, nl. om een dienst te organiseeren tot bescherming hunner respectieve wijken. Het comité houdt lange en bewegelijke zittingen, zonder dat er veel belang rijks besloten wordt. Volgens Le Soir zouden zij vastgesteld hebben, dat er geen twee gouverne menten in Frankrijk bestaanbaar zijn (hetgeen een zeer logische redeneering is) en dat dus al de leden vao de rergaderiug te Versailles moesten gevangen genomen worden. Indien dit bericht van Le Soir al juist is, dan zullen de artillerie, die Thiers op de brug van Sèvres heeft laten plaatsen en de troepen die te Versailles reeds ten getale van 60,000 zijn geconcentreerd, hen wel tegenhouden. Te Versailles is men druk bezig nieuwsbladen op te richten. De Figaro zal waarschijnlijk déar zijn arbeid voortzetten, terwijl ook een Journal Officiel is opgericht met den heer Kaempfen als directeur. In de Nationale Vergadering heelt de heer Thiers zich, zooals men uit onze telegrammen zien zal, zeer verzoenend uitgelaten. Over het algemeen heeft het gouvernement tegenover de misdadige pogingen der oproerlingen eene zeer waardige houding aangenomen. De Engelsche bladen mogen zeggen dat het eenige middel, dat aan den heer Thiers overblijft, is, om de troepen inaar dadelijk tegen Parijs te laten oprukken, ons inziens is de bezadigdheid van het gouver nement eeD bewijs dat het er diep van door drongen is, dat Fraukrijk in de tegenwoordige omstandigheden vrede, geen strijd noodig heelt om zijne uitgeputte krachten te herstellen. Doch blijkt het dat alle toegevendheid onvoldoende is dan hopen wij met de Times hartelijk dat de op standelingen door krachtige maatregelen der re geering des noods verpletterd zullen worden. Over het geheel is echter op het oogenblik de iudruk dien de algemeene toestand maakt gun stiger te noemen dan zich op den dag van de gebeurtenissen van Mont-Martre liet verwachten. Oiittaolilaiiil. De eerste zitting van den rijksraad is door den praesident Van Frankenberg geopend met eene rede, waarin hij er op wijst hoe de Fransche dagbladen in 1867 gespot hadden met de over tuiging die hij bij het openen van den rijksdag van 25 Febr. uitgedrukt had nl. dat de Duit- j sche éenheid aanstaande was. Niettegenstaande dat heeft zij zich bewerkstel ligd en op den rijksdag rust nu de taak, ze te bevestigen. Hij stelde verder voor vooreerst de orde der werkzaamheden van den Noord-Duitschen bond te volgen, waar niemand zich tegeD verklaarde. Verder werd besloten, dat de geheele rijksdag den volgenden dag den keizer zou gaan geluk- weuschen met zijn veejaardag en de eerstvolgende zitting bepaald op Donderdag 1 uur. Graaf Bismarck is tot belooning van zijne her nieuwde verdiensten door den keizer tot vorst verheven, terwijl v. Moltke benoemd is tot groot kruis van het ijzeren kruis. België. De vredesonderhandelingen, die in het begin dezer week zouden geopend worden, zijn uitge- steld ten gevolge der gebeurtenissen van Pari); en omdat alle gevolmachtigden nog niet zijn over. gekomen. De baron Baude en de heer de Goulard (de laatste wordt nog in Frankrijk terug gehouden] zijn de gevolmachtigden voor Fraukrijk. De ge neraal Caillé, die speciaal voor de quaesties der grensregeling was bestemd, heeft bedaukt voor de eer en is vervangen door een der generaals, die in Duitschland geïnterneerd zijn geweest. Graaf Aruim en de heer De Balau, de vertegen woordigers van het Duitsche rijk zijn beiden in Brussel aanwezig. TJELEGRAMMEN. Versailles, 21 Maart. De Nationale Vergadering heeft eene proclamatie aan het Fransche volken het leger aangenomen, waarin de aanslagen van eenige zinneloozen, die den val en de schande van Frankrijk ten gevolge kunnen hebben, ten krachtigste veroordeeld worden en geconstateerd wordt, dat Frankrijk eenstemmig die misdadige handelingen betreurt. De vergadering verklaart, dat zij het haar toevertrouwde mandaat onge schonden zal handhaven; zij bezweert de burgen en soldaten, zich rondom haar te vereenigen,om deze edele republiek te redden, die niet behou den kan worden dan door orde en gehoorzaam- heid aan de wetten. Daarna heeft de vergadering de urgentie aar- genomen van het wetsontwerp, 't welk het de creet der delegatie te Bordeaux, waarbij de alge meene raden ontbonden waren, vernietigd. De minister Picard heeft medegedeeld, dat alle departementale besturen, alle ambtenaren huMe adhaesie aan de Nationale Vergadering hebber doen kennen en hem gewapende hulp aanbieden. De minister voegde hierbij, dat de orde nergem dan te Parijs gestoord was. De regeering zal ma gen aan de Vergadering een ontwerp voorleg;:; betreffende de oproeping der kiezers om de gems teraden te vernieuwen. Een der afgevaardigden heeft bedroevende bij zonderheden medegedeeld nopens de gezindheii der opstandelingen, die verklaard hadden, dati: den generaal Chanzy als gijzelaar gevangen hielden en hem zouden fusilleereu, indien mei hen aanviel. De admiraal Saisset en andere afgevaardigden van Parijs hebben er bij de vergadering op aan gedrongen om onmiddellijk een decreet uit te vaardigen, waarbij de verkiezingen voor de ge meenteraden van het departement der Seine wor den uitgeschreven. De heer Thiers heeft een uitstel van 48 uren gevraagd, ten einde eene gemeente wet voor Parijs te ontwerpen. Alhier zijn ongeveer 60.000 man troepen veree- nigd. Het spoorwegstation wordt door eene sterke wacht gendarmerie bewaakt. (10 uren des avonds). De heer Thiers heeft heden in de Nationale Vergadering gezegd, dal de regeering aan Parijs den oorlog niet verklaart, en niet van plan is tegen Parijs op te rukker, maar slechts op eene verstandige daad van Pariji wacht. „Dat Parijs (heeft hij gezegd) de arme voor ons opene, wij zullen het terstond in onzen ontvangen." De Nationale Vergadering heeft de volgent? motie aangenomen: „De Vergadering heeft, in overeenstemming met de uitvoerende macht, be sloten, om onverwijld de stedelijke regeeringea in de departementen en te Parijs, op den grond slag van verkozene raden, te hervormen." Par(js, 21 Maart (des middagsHet nieuwe Jour nal O/ficiel (orgaan van het oproerig comité) deelt mede, dat een aantal gewezen galeiboeven Parijs zijn binnengedrongen; de nationale gardes wor den gewaarschuwd zeer op hunne hoede te zijn- Het blad verklaart, dat de uitdeeling van geld en levensmiddelen aan hen die het behoeven hervat is. Het besluit, waarbij de verkoop werd gelast van de voorwerpen die zich in de banken vso leening bevonden, is ingetrokken. De vervaldag van het handelspapier is met eene maand verlengd. Een ander besluit van het Centraal-comité be veelt, dat de eigenaars van huizen en de houders van hotels hunne huurders of logés niet zullen mogen doen vertrekken. De voorwaarden, waarop de vrede met Duitschland werd gesloten, zullen geëerbiedigd worden, maar het is niet meer dan billijk, dat de aanleggers van den gevloekte» oorlog het grootste gedeelte bijdragen vau d» schadevergoeding, die aan Duitschland moet wor den betaald. Hetzelfde blad zegt, dat de proletariërs der hoofdstad, getuigen van de wankelmoedigheid der hoogere standen, begrepen hebben dat het oogenblik gekomen is, om alles te redden door de leiding van de openbare aangelegenheden i« handen te nemen. Het spreekt intusschen van zelf, dat het hun nooit geoorloofd zal zijn aan hunne emancipatie te arbeiden zonder tegen hen

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2