Dui tueliland. De troonrede, waarmede de Duitsche keizer gis- re„ de zitting van den Rijksdag geopend heeft „tut zooals ieder verwachten kon, met een eetnoedige dankbetuiging aan God. Dat men nu 0d dankt voor weldaden, die men genoten heeft of odshulp mroept wanneer men hierin voor de een f andere moeilijke omstandigheid kracht vindt, „t zal iedereen goedkeuren. Maar dat bidden danken, zooals de Duitsche keizer het in den atsten tijd druk gedaan heeft, maakt, dunkt IIS een onaaugenameu indruk om twee rede- en: Vooreerst omdat het 111 het publiek geschiedt u daardoor vrij wel overeen komt met het bidden an hen, die eene berisping kregen omdat zij un „Heere, Heere!" op de hoeken der straten galmden. Ten tweede omdat de geheele geschie- enis ons 'aantoont dat al die gebeden voor de ,e|vaart eu het geluk des volks eenvoudig holle iankeu worden, wanneer de grootheid, macht u de dikwijls overdreven opgevatte waardigheid au den monarch gevaar loopen er onder te lijden, at overigens de opening van dezen Rijksdag •n merkwaardig oogenblik is voor het Duitsche wij stemmen het den keizerlijken spreker aarne toe. Wanneer men denkt aan de gebrek- ige halfslachtige staatsinstellingen van de vele leine slaatjes, door het Weener congres in het ven geroepen, wanneer men de vele woelingen u onlusten nagaat die daardoor gedurende ruim U jaren aan Duitschland als het ware geknabbeld eboen, dan mag men zich verheugen dat, op ■elke wijze dan ook de éeuheid van rechtsple- ng en staatsbestuur in het Duitsche rijk ontwik- jeld worden. Maar aan den anderen kant hopen wij ook u de nieuwe Rijksdag deze schoone taak zoo- uig zal vervullen, dat de èenheid gevestigd orde op grondslagen, die zooveel mogelijk waar- rg geven voor de vrijheid van het Duitsche-en Ie veiligheid van de overige volken. Wij laten verder de troonrede in haar geheel eronder voigen „Geëerde heeren! Nu ik na den roemrijken, maar zwaren strijd, eu Duitschland voor zijne onafhankelijkheid «tuierend gevoerd heeft, voor het eerst den luitschen Rijksdag om mij heen vereenigd zie, voel ik mij vóór alles gedrongen om mijnen 'tmoedigeu dank jegens God uiltespreken voor ie eene voorname plaats in de wereldgeschiede- ïs innemende uitkomsten, waarmede Zijne genade e irouw en de eendracht der Duitsche bond- uooten, den heldenmoed en de krijgstucht onzer gers eu de tot alle opofferingen bereidwillige etvijdiug des Duitschen volks gezegend heeft. „Wij hebben bereikt hetgeen sedert den tijd uzer vaderen door Duitschland werd nagestreefd e eenheid eu hare organische vorming, de vei- glieid onzer grenzen, de onafhankelijkheid ouzer utiouale ontwikkeling. „bet bewustzijn zijner eenheid was in bet Duit- he volk, hoewel bedekt, toch steeds levendig; het eefi zicli weten los te maken door de geestdrift, aarmede de geheele natie zich tot verdediging au het bedreigde vaderland verhief en in on- Ïtwudibaar schrift op de slagvelden van Frank- 'ijk haren wil te kennen gaf, een eenig volk te iju en te blijven. „De geest, die in het Duitsche volk leeft en in jue vorming en beschaving is gevaren, niet min er Constitutie des Rijks eu zijne legerorganisatiet waren Duitschland, te midden van zijnen voor- Jioed, voor elke verleiding om zijne door de lenheid verkregeu kracht te misbruiken. De Ier bied, dien Duitschland voor zijne eigene zelf- llaudigheid verlangt, betoont het ook gaarne legens de onafhankelijkheid van alle andere fciaieti en volkeren, zoowel jegens die der zwak- len, als der sterken. Het nieuwe Duitschlaud, lelijk het uit de vuurproef van dezen oorlog is loortgekouieu, zal een te vertrouwen waarborg oor den vrede van Europa zijn, omdat het sterk euoeg eu zijuer kracht bewu6t is om zich de egeliug zijner eigene aangelegenheden als een uisluitend, maar ook voldoend en bevredigend tfdeel te verzekeren. »het heeft uiij tot eene bijzondere voldoening (strekt, in dezen geest des vredes te midden van Itu zwaren krijg, dien wij voerden, de stem van toschland te doen gelden bij de onderhande- mgen, die op de door de bemiddeling van mij- ïen Minister van Buitenlaudsche Zaken tot stand Sekouieu couferenlie te Londen tot een bevredi gden uitslag gevoerd hebben. «Het zal in de eerste plaats de eervolle taak W den eersten Duitschen Rijksdag zijn om zoo vel mogelijk de wonden te heelen die de oorlog leslageu heeften den dank des vaderlands jegens 'nu, die de overwinning met hun bloed en hun eveu betaald hebben, door daden te bevestigen, levens zult gij, geëerde heeren! de werkzaam heden beginnen, waardoor de organen des Duit- (clten Rijks tot vervulling der taak zullen samen werken, die de Constitutie hun oplegt, tot be scherming vau het in Duitschland geldende recht e° tot bevordering der welvaart van het Duitsche Wik. De voorloopige werkzaamheden voor de 'egelinatige wetgeving zijn, helaas! door den oorlog vertraagd eu afgebroken; de ontwerpen, die u zullen worden aangeboden, staan dus als in rechtstreeksch verband met den nieuwen vorm van Duitschland. „De in de verschillende verdrageu van Novem ber jl. verdeelde bepalingen der Constitutie zul len in eene nieuwe redactie der Rijks-Constitutie geregeld en bijeengevoegd worden. De wijze, waarop de afzonderlijke Stalen van het Verbond tot de loopende uitgaven van bet Rijk zullen bijdragen, behoort wettelijk geregeld te worden. Uwe medewerking zal gevraagd worden om, overeenkomstig het voornemen der Koninklijke Beiersche Regeering, de Noord-Duitsche wetten in Beieren in te voeren. De bestemming der door Frankrijk te betalen oorlogskosteu zal overeen komstig de behoeften des Rijks en de rechtmatige aanspraken zijner leden inet uwe toestemming vastgesteld worden, en de rekening der voor het voeren van den oorlog aangewende middelen zal u, zoo spoedig de omstandigheden het veroorloven, worden aangeboden. „De regeling van den toestand der door Duitsch land herwonnen landstreken zal eene reeks van maatregelen vorderen, waarvoor de Wetgevende Macht des Rijks de grondslagen moet vaststellen. Eene wet zal de pensioenen der officieren en soldaten en de ondersteuning hunner nagelaten betrekkingen voor liet geheele Duitsche leger regelen, van hetwelk alle deelen door gelijke offers voor het vaderland, gelijke aanspraken op de daukbaarheid van het volk hebben ver worven. „Geëerde heeren I Moge de herstelling van het Duitsche rijk ook voor het Duitsche volk zelf een waarborg van nieuwe grootheid zijn. Moge op den Duitschen Rijks-oorlog, dien wij zoo roem rijk hebben gevoerd, een niet minder luisterrijke Rijks-vrede volgen. Moge het streven van het Duitsche volk voortaan zich hiertoe bepalen, dat het trachte, in den wedstrijd om de goederen des vredss overwinnaar te blijven. Dat geve God!" Rualaad, Het Journaal van St.-Petersburg beklaagt zich dat bij de vriendschappelijke verhouding tusschen de keizers Wilhelm en Aleiauder de meest invloed rijke bladen in Duitschland zich zoo ongunstig blijven uitslaten over enkele quaesties van Rus- landi inwendige politiek. „Wij hebben", zoo zegt het blad, „Duitschlaod rustig voort laten gaan met het werk zijner nationale ontwikkeling; wij hebben het daarin zelfs geholpen. Het wordt dus tijd dat Duitschland aan den Pruisischen staat en de Pruisische maatschappij de zorg overlate om zijne inwendige verwikkelingen te regelen en dat het niet, tegenover Europa, aan Rusland dezelfde insinuaties, aanvallen en bedreigingen voor de voeten werpe als voorheen. De Duitsche publieke opinie inoet wat meer consequent zijn en dus, terwijl het Ruslands gedrag in den laatsten oorlog prijst, eens en voor altijd eindigen met die ongelukkige quaestie van de Oost-zee-provin ciën." lEngeland. De Timet is zeer verontwaardigd over de ge beurtenissen in Parijs. Zij wijdt daaraan een hoofdartikel eu besluit met een raad te geven die misschien moeilijker uit te voeren dan te geven is. „De heer Thiers," zegt zij, „en zijne collegas hebben geen keus. De gewapende opstandelingen moeten dadelijk aangegrepen worden. Wat het ook koste bet moet hun vast ingeprent worden, dat een eerste rereischte voor de maatschappij is het gehoorzamen aan de wetten die overeen komstig haren wil zijn vastgesteld, eu aan de beambten die deze wetten uitvoeren. En niet alleen hun moet dit ingeprent worden maar ook aan diegenen, die hunne hulp tot onderwerping der opstandelingen weigeren. De opstand is zoo dikwijls te rechtvaardigen geweest dat het naar het schijnt in vele landen een geloofsartikel is geworden, dat zij nooit een misdaad kan zijn. Die nationale garden, die verklaarde vrienden der orde te zijn en ze zelfs nooit zouden versto ren, maar weigeren te schieten op hunne oproe rige medeburgers zijn mede-verantwoordelijk voor de misdaad die zij niet helpen onderdrukken. Het bloed van generaal Thomas een oud strijder voor de vrijheid en van den generaal Lecomte komt zoowel over hun hoofd als over dat van de elleudigen die hen in een schijngericht hebben gevonnisd. Hoe treurig deze noodzakelijkheid ook zijn moge, zoo is het toch duidelijk dat geheel Frankrijk dat op de hand der wet is zich om den heer Thiers moeten scharen en, wanneer de opstandelingen in hunne rebellie volharden, tegen Parijs moet oprukken. Als de terugkeer tot weiseerbiediging alleen kan verkregen worden door den burgeroorlog, dan moet men dezen weg volgen; maar het is misschien over Frankrijk, tot zijn diepe verootmoediging beschoren, dat de hulp der vijandelijke troepen, die nog op den rechteroever der Seine staan, moet ingeroepen worden om het grootere gedeelte des volks tegen het geweld van hunne eigene broeders te be schermen." TELEGRAMMEN. Parijs, 20 Maart (des avonds te 10 uren). La Commune, een door de voormalige redacteurs van Ie Combat en le Vengeur uitgegeven dagblad, meent te weten, dat het comité de verzoening met de regee ring te Versailles zou aannemen op de volgende voorwaarden: den gemeenteraad van Parijs te verkiezen door de bevolking; reorganisatie der nationale garde; aanstelling en afzetting der offi cieren van alle graden door de nationale garde zelve; opheffing der prefectuur van politie; ont binding van liet leger van Parijs. L'Ordreeuu dagblad, uitgegeven door den repu blikein Venisorel, acht het dringend noodzakelijk, dat de toestand geregeld worde en dat Parijs zelf eene regeering in het leven roept. Al de in de Fransche Bank voorhanden zijnde specie is naar Versailles overgebrachi. Eerie compagnie der nationale garde heeft zich naar eene drukkerij begeven met het bevel, om aldaar een nieuw dagblad van Felix Pyat te drukken. Brussel, 21 Maart. De Eclto zegt, dat jl. Zater dag eu Zondag tal van Franscheu en andere vreemde revolutionairen van Londen naar Parijs zijn vertrokken. Men voorziet, dat liet conflict tot het uiterste volgehouden zal worden. Berlijn, 21 Maart. De eerste zitting van den Rijks dag is geopend door den beer Von Frankenburg als oudste lid in jaren. De voorzitter heeft in hartelijke bewoordingen de Zuid-Duitsche leden welkom ge- heeten, welke woorden in de vergadering den leven- digsten bijval gevonden hebben. Als voorloopig reg lement van orde is dat van den Noord-Duitschen Rijksdag aangenomen. De vergadering heeft zich met het voorstel van den voorzitter vereenigd, dat morgen de geheele Rijksdag den keizer bij diens geboortedag zal gaan gelukwenscheu. Ter vergadering waren 275 leden tegenwoordig. De ministerieele Nord-Deutsche Allgemeine Zei- lung zegt: „Voor ons is het voornaamste belang, dat ook de nieuwe Parijsche regeering, het cen trale comité, het vredestractaat denkt na te ko men; wij kunnen derhalve den verderen loop van zaken kalm afwachten." Versailles, 21 Maart. Na de gisteren plaats gehad hebbende opening der Nationale Vergade ring te dezer stede heeft de voorzitter do heer Grévy gezegd„Een misdadige opstand is on zen toestand nog komen verergeren. Het oproe rige Gouvernement is in het stedelijk Raadhuis gevestigd. Dat Frankrijk zich kalm rondom zijne verkozeneu blijve scharen I Wat er ook gebeure, de kracht zal aan het recht verblijven. De Na tionale Vergadering zal zich weten te doen eer biedigen en zal er, dank zij hare veerkracht, in slagen, de Republiek te grondvesten, die door misdadige opstandelingen in de waagschaal wordt gesteld." De Afgevaardigde de Latlegrie heeft daarop de benoeming voorgesteld eener commis sie van 15 leden, om het Gouvernement bij het uenieu van alle gevorderde maatregelen ter zijde te staan. Nadat de Min. Picard dit voorstel ondersteund had is het met eenparige stemmen goedgekeurd. De minister stelde daarop voor om de Departe menten van de Seine en van de Oise in staat van beleg te verklaren. Na door de commissie eenparig ondersteund te zijn, is dit voorstel door de Kamer goedgekeurd. De Afgevaardigde Louis Blanc heeft de conclusie der commissie bestreden, maar den moord op de twee generaals gelaakt. De Afgevaardigde Clémenceau heeft een ontwerp in gediend ter verkiezing van een Gemeenteraad voor de hoofdstad van 80 leden, en de urgeut- verklaring van dat voorstel gevraagd. De Afge vaardigde Tirard heeft verslag gedaan van de pogingen, welke door de Parijsche Afgevaardigden sedert twee dagen worden aangewend om eene schikking tot stand te brengen. Hij zegt te ge- looven, dat de verkiezing van een Gemeenteraad de hoofdstad weder tot haren normalen toestand zou terug brengen. De Afgevaardigde Lockroy doet een voorstel omtrent de verkiezing van de be velhebbers der nationale garde. Door den Afgevaar digden Turquet wordt medegedeeld, de wijze waarop hij met den Generaal Chanzy gevangen is genomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken Picard zegt, dat deze omstandigheden op de dagorder van het leger zullen worden gebracht. Verschei dene leden gaven het voornemen te kennen om zich naar Parijs te begeven, ten einde de in vrij heid stelling van den generaal Chanzy leeischeu. De zitting is daarna opgeheven. (des avonds). De heer Thiers heeft het vol gende aan de prefecten doen weten Het gouverne ment is te Versailles vereenigd en in veiligheid. De j Nationale Vergadering heeft eene zitting gehou- den. Het leger is geheel in den omtrek van Ver- j sailles vereenigd. In het meerendeel der depar tementen heerscht rust. Parijs, 21 Maart. De redacteurs der Parijsche dagbladen hebben gisteren eene vergadering ge houden, waarin het volgend besluit is genomen „Aangezien de oproeping der kiezers eene han- 1 deling van nationale souvereiniteit is, waartoe niemand gerechtigd is dan de machthebbenden die uit het algemeen stemrecht zijn voortgesproten „aangezien het Comité, dat thans ten Raad- huize is samengesteld, derhalve geen recht noch bevoegdheid tot het uitschijven van verkiezingen heeft „zoo beschouwen de Vertegenwoordigers der dagbladen de afgekondigde vaststelling van ver kiezingen op 22 dezer als van nul en geener waarde, en zij verzoeken den kiezers, die afkon diging niet op te volgen". Dit besluit is onderteekend namens de vol gende dagbladenJournal des Débats, Conslituonncl, Elecleur libre, Petile Preste, Vérite, Figaro, Gaulois, Paris-Journal, Pelil-National, Rappel, Preste, France, Liberie, Pays, Nalional, Univers, Cloche, Patrie, Fran- ais, Bien Public, Union, Opinion nationale, Journal des villes el campagnes, Journal de Paris, iloniteur Universel, la France, Nouvelle Gazelle de France en le blonde. Alle dagbladen hebben deze verklaring heden aan het hoofd hunner kolommen medegedeeld. Heden morgen te half 6 uren werden er drie kanonschoten gelost; vermoedelijk was dit een sein. In de stad schijnt het thans rustig te zijn. Gisteren-avond zag men talrijke groepen. Par(js, 21 Maart (1 uur). In eene kennisgeving, onderteekend door de maires en afgevaardigden van Parijs, die het manifest van gisteren onder teekend hebben, wordt aangekondigd, dat de Nationale Vergadering het voorstel betreffende de verkiezingen voor den gemeenteraad urgent heelt verklaard. Voorts wordt de hoop te kennen gegeven, dat de nationale garde» het zich tot taak zullen stellen, om elke botsing te vermijden, tot dan de genoemde Vergadering een beslissing zal genomen hebben. (6 uren des avonds). Er is een manifest ver schenen vau de bataljonchefs van het tweede arrondissement, waarin wordt medegedeeld, dat een dienst is georganiseerd, welke de bescher ming Yan het arrondissement ten doel heeft. „Ie der aan de republiek verknocht burger (aldus wordt in dit manifest gezegd) is verplicht om aan dezen nieuweD dienst zijne medewerking te verleeneu. leder die zich daaraan onttrekt, schendt zijn burgerplicht. Laat ons een krachtig beroep doen op onze makkers, om ons in het werk der verzoening behulpzaam te zijn." Naar men verzekert, wordt in onderscheidene andere arrondissementen door de nationale gardes een dienst georganiseerd ter bescherming van hunne respectieve wijken. Heden te 8 uren heeft eene groote manifestatie plaats gehad. Eene aanzienlijke menigte burgers, ongewapend en met vaandels, waarop de woor den: „eensgezindheid, orde!" is de Boulevards en het beursplein overgetrokken, onder het aanhef fen der kreten leve de orde I leve de heer Thiers en de Nationale Vergadering! leve de republiek! Deze manifestatie is zeer gunstig opgenomen. De stoet trok naar het plein Veudöme, waar zich het hoofdkwartier der buurgenten bevint, die hun den verderen doortocht hebben belet. Naar het schijnt vinden dergelijke manifestatiën onder de bevolking meer en meer ingang. Het Journal Officiel meldt, dat de lieer Cremer het opperbevel over de forten en den ringmuur heeft aangenomen. De heer Thiers heeft den heer GlaisBizoin afgevaardigd, met den last om een poging tot ver zoening te doen. Men hoopt, dat eene schikking zal worden getroffen, waardoor de belangen der republiek worden gewaarborgd. Houaan, 21 Maart' De gemeenteraad heeft zich tot het gouvernement gewend met een adres, houdende de verklaring, dat de Raad de insur- reetioneele beweging betreurt en tevens verzoekt, dat daartegeu onverwijld maetregelen worden genomen, waartoe de Raad zijn ondersteuning belooft. Een aantal adressen van gelijke strekking, onderteekend door particuliere invloedrijke per sonen, worden naar hel gouvernement opgezon den. De insurrectioneele Parijsche dagbladen zijn hier in beslag genomen. Londen, 21 Maart. Lowe zal zijn budjet na Paschen in het Huis der gemeenten indienen. Gladstone zeide, in antwoord op een vraag van Goldsmid, dat bij geen officieele mededeeling van het oproer te Parijs ontvangen had. Lord Lyons heeft zich op verzoek van de Fran- sche regeering naar Versailles begeven. Ook had hij geen bericht ontvangen, dal de Pruisen bevel gekregen hadden, de ontruiming te staken. De Times bevat eene depêche uit Parijs van gisteren, waarin gemeld wordt dat Thiers de hoofdstad wil isoleeren. De telegrammen van daar naar de provinciën werden opgevangen. Het fatsoenlijke deel der Parijsche bevolking is zeer verbitterd op de rebellen. Dezen zijn tot onderhandelen bereid. De dagbladen leggen hunne ingenomenheid met het huwelijk van Prinses Louise aan den dag. Er heerscht groote vreugde in de stad. Boulogne, 21 Maart. Rouher is op bevel van den onderprefect gearresteerd. Slechts met moeite kon men hem tegen de woede van het volk be schermen. Zijne vrouw en dochter zijn tevens °'l'lorenee,' 22 Maart. De Kamer der Afgevaar digden heeft het wetsontwerp betreffende de aan den Paus te verleenen waarborgen met 185 tegen 106 stemmen aangenomen. De Senaat heeft de. fmancieele overeenkomst met Oostenrijk goedgekeurd. >larlrtl>ericliten. AMsrERDAM, 22 Maar Rogge, Galatz 217, 218, 980- Petersburg 211, 21 c.z./k.. Levering, Maart o]2213- Mei 215, 216 October 219, 220 Raap olie, 6/w'. 50K; vliegen 19; voorjaar 46; najaar 45U, Lijnolie 6/w. 5 vliegend 34; vo0rjaar 34M; najaar 35%, S5«. Koolzaad, April 88%; Oc tober 82%.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3