rijs en dun kommandant der nationonale Ij' Voor Minister van Binnenlandsche Zaken onder anderen ook Gambetta genoemd. Er is |rl„ens nog over geen te nemen maatregel be- en in spanning verwachten wij hetgeen de Lering noodig zal oordeelen te doen. [jeeutie vau de generaals Clément Thomas en Leoomte. Freiheit und Gleichheit! hört man schallen, Der ruh'ge Bürger greift tur wehr, Die »tra«zen fiillen sich, die Hallen, Und Wiirgerbanden ziehn umher. Welke de beweegreden van de laffe moorde- jars voor hunnen haat tegen de beide generaals [geweest, is ons niet duidelijk. Het comité der luonale garde schijnt er intusschen geen schuld te hebbeu, daar het zijne onmacht betuigd left de moordenaars in hunne daad te verhin- de ■eu. Ilément Thomas, oud-kommandant van ionale garde werd in burgerkleeding in de ,at Marie-Antoinette, Le Comte 's morgens op I hoogten van Monmartre gevangen genomen, ar een huis in de rue des Hosiers gebracht rdeu zij gevonnisd door de rechters wier be- ■eodheid wel niemand zal tegenspreken (I) en Ier uitvoering van dat vonnis aan elkander ge- Judeu. fcóo, tegen een muur aangezet of neergelegd ouringen zij, niettegenstaande het protest van een officier der Garribaldiauen, een volle laag uil 10 geweren, waardoor generaal Le Comte tlstond gedood werd. Een tweede uitbarsting ■f den man, aan het lijk van zijn lotgenoot figehonden, zouder hem te dooden en ontlokte n slechts den natuurlijken uitroep van „Laf- ds.'' Eindelijk werd door de derde ontploffing aan het moordtooneel een einde gemaakt en lagen lar twee verminkte lichamen neer als de eerste stomme getuigen van den beklagenswaardigen I «statui, waarin zich Frankrijks hoofstad bevindt. Daltschlaud. f Terwijl zich boven Parijs de donkere wolken I ■nenpakten, waaruit zich bliksemstralen van haul en nijd en stroomen van burgerbloed dreigen te ontlasten, weergalmde de lucht, boven Pruisens ifdstad vari jubelende, zegevierende kreten. overwinnende keizer, die den 31steu Juli 70 zijDe residentie had verlaten in het ver- uiven „dat de Heer der Heirscharen zijue wa- ftnen zou zegenen" keerde den 17deu Maart 1871 volle met dien zegen overladen iu de hoofdstad [rug. De opgewondenheid, die gedurende zijne irugreis m iedere stad was toegenomen bereikte Ihier haar toppunt. Behalve de keizerlijke familie, ministers, de generale staf met den grijzen i«ldniaarschalk Wrangel aan het hoofd, de bur gmeester van Berlijn en andere autoriteiten [•wachtte eene onafzienbare menigte den overwin naar op. Het oogeublik dat de keizerlijke familie hei met vlaggen, festoenen, keizerlijke bustes en meer dergelijke schoonheden versierde station uiitrad was het sein tot een gejubel, zoo oorver- fcoveud dat de keizerlijke oorvliezen er wellicht eer van te leiden hebben gehad dan van het bulder der kanonnen. De geheele stroom bege- idde den schitterenden stoet naar het keizerlijk leis, waar de vorst zich dadelijk naar boven oedde om herhaalde malen op het balcon zijn Amk te komen betuigen. Des avonds was Berlijn gehuld in een zee van c.ht, niettegenstaande de publieke gebouwen olgens den wil des keizers aan de illuminatie Dltrokkeu waren. Dat ook dit kunstmatige licht p vele plaatsen diende oui borstbeelden van Vilhelm met lauwerkransen in toepasselijke op- chriften te beschrijven spreekt van zelve. Zoo eindigde de vorst dien beuglijken dag oor van vele verhevene punten in stilte op de em omringende vuurgloed neer te zien, als het are om hem te herinneren aan de menigte uurzuilen die uit steden en dorpen moesten op lijgen om dezen dag der dagen voor te berei- eD. In een artikel over de aanstaande zitting van en Duitsclien Rijksdag zegt de Kulnische Zeitung a. het volgende Vóór de verkiezingen heeft de Nationaal-liberale partij van den Noord-Duitschen Bond zich drie hoofddoeleinden gesteld voor de aanstaande par lementaire werkzaam lieden 1°. Aan de Rijkscen trale macht die sterkte te geven, waardoor zij in staat zij een werkzaam en goed geordend slaats- bestuur uit te oefenen; 2°. de onafgebrokene ont wikkeling van de vrijheid op den nu bevestigden e'i vruchtbaren bodem van den üuitschen Staat; de verheffing van het recht en de voorschriften her wetten tot den on veranderlijken maatstaf der burgerlijke plichten. Met dit programma zullen in het algemeen de Zuid-Duitsche partij-verwanten wel onvoorwaar delijk instemmen. Maar de bijzonderheden, die den inhoud van dit programma nog ontbre ken kunnen dan eerst vastgesteld worden, wanneer de verschillende regeeringeu,in den bondsraad ver- eemgd, hunne voordrachten gemaakt hebben, ivan- ueer ook over de bijzondere plannen der tegenover elkaar staande partijen meer licht zal verspreid zijn, en wanneer vervolgens de Noord- en Zuid- Duitsche nationaalgezinde afgevaardigden dit alles vertrouwelijker met elkaar zullen besproken heb ben. Eerst uit het levendig verkeer van de natio naalgezinde. vertegenwoordigers der verschillende Dnitsche stammen kan die gelijkmatige oorspon- kelijke geest van de natie geboren worden, aan welke de leiding van het nationale werk toekomt. Spauj e. Van den uitslag der verkiezingen voor de Cor- tès, hoewel nog niet definitief vastgesteld, kan men het volgende met zekerheid zeggen: Er zijn gekozen 68 republiekeinen, die door de dubbele verkiezing van 4 leden (Castelar, Figueras, Orense en Sanchez Ruano) tot 64 worden gebracht. De carlisten bereikleu het getal van 50 of 60 en voegt men daarbij de aanhangers van Mont- pensier, de gematigden en eemge progressisten, die zich niet met de nieuwe dynastie hebben vereenigd, dan is het getal der oppositieleden, dat, zooals wij vroeger meldden éen derde be droeg, hooger dan men zich had voorgesteld. Montpensier is gekozen voor San-Fernando, een stad in Andalusie; tegenover hem stond Topete, die weigerde om zich terug te trekken en niet tegenstaande de pogingen der regeering om Montpensier's verkiezing tegen te werken, met meer dan tweeduizend stemmen minderheid uit het strijkperk is geworpen. Dat de Koniug hier over niet bijzonder gesticht is laat zich begrijpen. TKLE(TRAM31EN. Florence, 19 Maart. De Kamer heeft de dis- cussiën over de wet betreffende de aan den Paus te verleenen waarborgen ten einde gebracht. Zij heeft goedgekeurd de motie van orde, voorgesteld door den afge.v. Mancini, waarmede zich het mi nisterie had vereenigd, en waarbij werd bepaald dat het Gouvernement zich zou onthouden van inmenging in geloofsaangelegenheden. Eene le vendige discussie volgde naar aanleiding van de motie van orde voorgesteld door Mordini, waarbij verklaard werd dat de bepalingen, vervat in de wet omtrent de te verleenen waarborgen aan den Paus, geen onderwerp zouden uitmaken voor internationale overeenkomsten. Het Ministerie heeft zich tegen deze motie verklaard. De senaat zet het debat voort over het wets ontwerp betreffende de legerorganisatie. Pcsth, 20 Maart. In de zitting van het Huis vau afgevaardigden is liet debat geopend over een voorstel strekkende om een af keurend votum tegen de regeering uit te brengen, omdat zij, bij het sluiten van den vrede tusschen Frankrijk en Duitscliland, niet langs wettigen weg haren invloed ten gunste van Frankrijk heeft uitge oefend. Graaf Andrassy heeft in dit debat de onzijdigheids-politiek der regeering verdedigd. Het was niet om Rusland, ook niet uit vrees of zwakheid, dat de regeering zich er buiten heeft gehouden. Zij heeft dit alleen gedaan op grond barer onzijdigheid en in liet belang des Rijks. Aan Ruslands wensch, dat de sterkte der Oosten- rijksche armee op voet van vrede niet zou uitge breid worden, wordt niet voldaan. De Oosten- rijksch-Hongaarsclie Monarchie wil alleen oorlog voeren in het belang van haar bestaan, maar als dit noodig was, zou zij ook een kracht ont wikkelen, die men misschien bij haar niet ver wacht zou hebben. Brussel, 20 Maart. Volgens de Avenir de Lu xembourg, heeft de Gazelle zich aan overdrijving schuldig gemaakt, toen zij berichtte, dat de be trekkingen tusschen Luxemburg en Frankrijk zoo zeer gespannen zijn. De Fransche Consul, aan wien het exequatur was ontnomen, moet zelf verklaard hebben, dat de Luxemburgsche Regeering iu haar recht was. Van het uitzetten van 6000 Luxemburgers uil Parijs is nooit sprake geweest; daarentegen verneemt men, dat zij zei ven aanzoek hebben gedaan, om naar hun vader land te mogen terugkeereu. Parijs, 20 Maart. De toestand is nog dezelfde. De nationale gardes, gehoorzamende aan het cen- Lraal-comité, houden verschillende posten bezet. Zij hebben daarbij volstrekt geen tegenstand ont moet Geen enkele botsing had hierbij plaats. Er schijnt overal kalmte te heerschen. Het Journal des Uebals protesteert nadrukkelijk tegen den ouwettigen toestand, waarin Parijs thans geplaatst is. Het zegt: Wij kennen slechts éen gezag, het is dal der Nationale Vergadering of van het Gouvernement, dat door die Vergade ring is benoemd. Het blad bezweert de afgevaar digden en de maires van Parijs, om de wetschen- ders tot reden te brengen. Geen enkel dagblad beschouwt de tegenwoor dige beweging als ernstig of van duurzaam gevolg. Volgens een gerucht willen de nationale gardes naar Versailles oprukken. Naar luid van een ander gerucht zou de Nationale Vergaderiug verplaatst worden naar Orleans en de generaal Faidherbe worden benoemd tot opperbevelhebber van de land- en zeemacht. Dover, 20 Maart. De ex-Keizer Napoleon is hedennamiddag alhier gearriveerd. Een ontelbare volksmenigte was op de been, toen hij aan wal stapte. Parijs, 20 Maart (des middags). Het centrale comité heeft een Journal O/ficiel uitgegeven, ten titel voerende„Fédération, république de la garde nationale." Het heeft een manifest uitge vaardigd, waarin het verzekert, dat het is voort gesproten uit den vrij verkondigden wil van 215 bataljons der nationale garde. Het werpt de be schuldiging van de aanstokers der wanordelijk heden te zijn, verre van zich; het beschuldigt het gouvernement, Parijs belasterd, de departe menten tegen Parijs opgehitst, en aan de natio nale garde een hoofdbevelhebber te hebben willen opdringen; voorts dat liet getracht heeft door nach telijke pogingen de nationale garde teontwapenen en dat het aan Parijs zijne kroon als hoofdtstad wil ontnemen. In het manifest wordt verder gezegd, dat het comité de gematigdheid heeft gepredikt en steeds den raad heeft gegeven om uiet aan- vallenderwijs te werk te gaan, maar eerst in de uiterste noodzakelijkheid het geweld met geweld fe keeren. De verkiezingen van den gemeenteraad van Parijs zijn op 22 Maart vastgesteld. Het co mité verklaart, dat het 't vaste besluit heeft ge nomen, om het verdrag betreffende de vredespre- liminairen te doen eerbiedigen. Het richt voorts het woord tot de departementen en doet een be roep op de eensgezindheid van de provincie en de hoofdstadhet noodigt de provincie uit om zich in gemeenschap met het comité te stellen door middel van gedelegeerden. In een aan de drukpers gericht adres verklaart het comité de vrijheid der drukpers te willen eerbiedigen. Het hoopt, dat de dagbladen zullen begrijpen, dat de eerste plicht is, eerbied voor de republiek. Een amnestie is voorts uitgevaardigd voor alle staatkundige misdrijven en delicten. De krijgsraden en het staande leger worden afgeschaft. in een adres aan de bevolking van Parijs zegt 1 het couiité het volgende: De 18de Maart zal ge noemd worden: de dag van het volksrecht. Slechts twee mannen, die zich door onbillijke handelin gen impopulair haddeu gemaakt, werden in een oogenblik van volksverontwaardiging getroffen. Het comité verklaart vreemd te zijn aan de executie vau deze mannen. De bureaux van de Gaulois en de Figaro zijn door nationale gardes bezet en verzegeld. Een I sergeant-de-ville, die op een nationale heeft ge- i schoten, is na een kort verhoor gefusilleerd. Ver- I scheidene voormalige sergeants-de-ville zijn gear- resteerd. Men gaat voort met het opwerpen van barri cades. Die, welke op de strategische punten zijn op gericht, zijn bijzonder sterk, met schietgaten voor 1 de kanonnen. De nationale gardes hebben al het buskruit in de zevende afdeelihg, alsmede 5000 cliassepots in de kazerne prince Eugène in be slag genomen en zijn thans volkomen meester van Parijs. (1 uren). Een adres is aangeplakt, onder teekend door onderscheidene afgevaardigden van Parijs en anderen, zeggende, dat zij Parijs en de republiek willende redden, de oorzaken van bot sing willen uit den weg ruimen door de wet tige begeerten der bevolking te bevredigen. Zij hebben dus besloten aan de Nationale Vergade ring een decreet voor te stelleu, dat de nationale garde recht geeft zijne officieren te kiezen en een gemeenteraad instelt, gekozen door de burgerij. ('s avonds). De toestand blijft onveranderd en rustig. Eenige omnibussen hebben den dienst hervat. De forten Issy en Bicêtre zijn door de nationale garde bezet. Verscheidenecommissarissen van politie zijn gevangen genomen. Men verzekert dat generaal Chanzy zoo mishandeld is, dat hij naar het hospitaal de la Pitié moest worden ver voerd, eu dat het comité het bevel heeft onder- teekend waarbij Chanzy en 'i'urquet worden ont slagen. Men verzekert verder, dat het manifest der Parijzer afgevaardigden is aangeplakt tenge volge van een stap, bij het centrale comité ge daan door de onderteekenaars, en dat het comité zich heeft aangesloten bij de maatregelen daarin aangewezen, zoodat er hoop bestaat dat alles or delijk zal afloopen indien de Nationale Verga dering het voorstel der 12 Parijzer afgevaardigden aanneemt. Een gerucht wil dat de Pruisen hun terug tocht voor het oogenblik geslaakt en zich te St.-Déuis verzameld zouden hebben, en maatre gelen hebben genomen om den toevoer van levens middelen naar Parijs tegen te houden. Alle avondbladen verklaren, dat zij geen andere regeering erkennen, dan die der Nationale Ver gadering. Generaal Cremer wordt als candidaat genoemd voor het opperbevel der garde nationale van Parijs. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van de kassen in het stadhuis en ver scheidene maires. De brug van Sèvres wordt be waakt door cavalerie en kanonnen, als voorzorgs maatregel voor liet geval de garde nationaal naar Versailles mocht trekken. Alle buitenl. gezanten hebben zich naar Versailles begeven. De postdienst blijft zijne werkzaamheden voortzetten. Verschei den vergaderingen van officieren der nationale garde hebben plaats gehad, om te protesteren tegen de beslissing van het comité, dat geweigerd heeft hen te erkennen. Madrid, 19 Maart. De Koning en de Koningin zijn heden hier aangekomen en door de bevol king met geestdrift ontvangen. Brussel, 20 Maart. Het hier ontvangen jongste nummer van de Correspondance Havas meldt, dat het Fransche gouvernement den admiraal Saisset tot bevelhebber der nationale garde van het de partement der Seine heeft benoemd. Gisteren werd de admiraal Saisset op straat herkend en leven dig toegejuicht door de menigte, die hem het be\ elhebberschap over de nationale garde aanbood. Florence, 20 Maart. De Italia bevat een dépê che uit Tunis, gedagteekend 20 dezer, meldende, dat het conflict, tusschen de regeering en de Bey gerezen, uit den weg is geruimd; de Bey heeft de gevorderde overeenkomst onderteekend. Dieppe, 20 Maart. Te Rouaan heerscht groote opgewondenheid, ten gevolge van de gebeurte nissen te Parijs, maar publieke manefestatiën hebben niet plaats gehad. Aan de mobielen is bevel gegeven, om onder geen voorwendsel hoege naamd naar den rechteroever der rivier over te steken, waar de Pruisen staan. Bovendien hou den gewapende mauschappen aan den oever der rivier en op de bruggen de wacht, ten einde elke botsing te voorkomen. Het gerucht is in omloop, dat indien de gebeurtenissen een ernstiger wending nemen de Pruisen naar al de vroeger in de nabij heid en in het departement bezette punten zul len terugkeeren. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de memorie van beantwoording op liet eind verslag nopens liet ontwerp tot regeling van de bevordering, het ontslag eu het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht, wordt ge zegd, dat sedert het jaar 1856 gemiddeld uit het korps zijn gegaan 4 en 5 luitenants ter zee der 2de klasse eu adelborsten der 1ste klasse; in de vier laatsie jaren bedroeg dit getal achtereen volgens 6, 5, 5 eu 4, waaronder in 1870 drie adelborsten. Uit die statistiek is nog niet de ge volgtrekking af te leiden dat zoovele der jongere zeeofficieren hun ontslag verzoeken om daarop thans met nadruk te wijzen. Het getal is eerder gering dan groot. Steeds zullen er zeeofficieren zijn, die, hetzij wegens ondervonden teleurstel lingen aan den aard hunner betrekking eigen, hetzij ter voldoening aan particuliere belangen, die zoolang zij iu dienst blijven niet kunnen bevredigd worden, eene andere loopbaan zullen wenschen in te treden; zelfs is het denkbaar, zoo niet waarschijlijk, dat sommige jongelingen slechts de zeedienst kiezen om voor weinig kos ten eene wetenschappelijke opleiding te genieten met liet voornemen om zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbiedt in eene andere dienst over te gaan. Onder welke organisatie en met welke vooruitzichten ook, die neiging zal wel immer blijven bestaan. De Minister mag dus niet verwachten, dat zij bij aanneming van dit wets-outwerp zal vermin deren of zij zal toenemen, men zal het hem uiet ten kwade duiden, wauneer hij gelooft die vraag ontkennend le moeten beantwoorden. De Minister kan niet inzien, dat hij, hoewel voorstander van eeue bevordering bij keuze, bij behoud van dat beginsel, de uitvoering zoodanig wijzigende dat zij aan de schier algemeen geop perde bedenkingen kan tegemoet komen, in te genstrijd met dat beginsel zou handelen. Het is niet te ontkennen dat de gekozen getallen vijf entwintig eD twaalf eenigermate willekeurig zijn, maar zij hebben die eigenschap gemeen met na genoeg al de getallen en verhoudingen die in de wet voorkomen. Daarentegen is het zeer te be twijfelen of het gunstbetoon of misbruik indien eenige Minister zich daartoe liet verleiden onder de bestaande wet, welke de bevoegdheid geeft om b. v. 'A der luitenants ter zee der 1ste klasse behoorende onder de 80 oudsten, bij keuze, te bevorderen, niet grooter moet geacht worden dan het gunstbetoon, dat door eene bevordering bij keuze uit de 25 oudsten zou kunnen ontstaan. De meening, dat bij aldien de jongste der 25 oudste luitenants ter zee der 1ste klasse werd bevorderd, de 24 anderen, eenmaal ongeschikt geacht, bij elke promotie zouden moeteu wordeu voorbijgegaan, is niet in bet ontwerp te lezen. Dit schrijft bepaaldelijk voor dat de keuze moet plaats hebbeu onder de 25 oudsteu in rang eu veroordeelt lieu die eenmaal voorbij zijn gegaan volstrekt niet tot ongeschiktheid. Werd de be- bevorderiug in den aangeduiden zin opgevat, dan zou in het gestelde geval de wet slechts uitvoer baar zijn, indien de invallende 25ste luitenant ter zee der lsle klasse toevallig de geschikste werd geoordeeld. De Minister blijft de bezwaren die aan eene bevordering bij keuze verbonden zijn, tegenover liet gemakkelijkst mogelijke stelsel van ancienne- teil, niet ligt tellen. Maar waarom dan eene bevordering aanbevolen, welke, wat de keuze betreft, die bezwaren doet toenemen? En indien de voorwaarden van geschiktheid der bestaande wet zoo afdoende zijn, vanwaar dan de klachten van verschillende zijden tegen menige bevordering aangeheven Niet zonder eenige bevreemding verneemt de de Minister den wensch dat aan dit wets-ontwerp eene herziening van de pensioenwet had behooren

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3