Te Bodegraven is men nog steeds druk bezig de sporen van den vreeselijkeu brand uit tewis- schen. Het in aanbouw zijnde raadhuis en de nieuw op te trekken Luthersche kerk, zullen weldra onder dak zijn gebracht. De gezondheidstoestand is bevredigend. Tot nog toe heelt zich slechts éen geval van pokziekte voorgedaan. Z. M. de Koning heelt gistereumiddag te hallzes, tot overhandiging van zijne geloofsbrieven, in een bijzonder gehoor ontvangen, den nieuwen Spaau- schen gezant. Het Grootkruis van de Frans Jozeforde is door den Keizer van Oostenrijk verleend aan den heer Laudsberghe, Minister-Resident, en Nederlands zaakgelastigde te Londen. De afdeelingeu van de Tweede Kamer der Stateu-Ueneraal hebben heden onderzocht de vol gende wetsontwerpen, als: 1'. dat tot regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken vau burgerlijke acten, en van de consulaire rechtsmacht 2°. tot onteigening ten behoeve van de graving en verbetering van het Papen-en Meuzendiep in het waterschap Ola-ambt. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft een adres aan den Koning gericht, klagende over de wijze, waarop de bezoldiging der leden van de rechterlijke macht, en in het bijzonder van de arrond.-rechtbanken, hier te lande geregeld is. Er wordt gewezeu op het verschil tusschen dezeltde tractemeuten, in 1838, toen de regeling gemaakt werd, en tegenwoordig, zoodat de bezol diging, hoewel nominaal dezelfde gebleven, inder daad niet meer bedraagt dan de helft van vroeger. Het adres wijst op de jaarwedden van zoovele ambtenaren, die in administratieve betrekkingen zijn geplaatst en wier opleiding daarenboven minder kostbaar is dan die van de leden der magistratuur, terwijl hun werkkring tevens in den regel minder wetenschappelijk is; op de jaar wedden der officieren van de wetenschappelijke wapens bij het leger; op de jaarwedden vooral van zoovele leeraren aan de rijksinstellingen van middelbaar ouderwijs, die op een leeftijd waarop hij, die in de magistratuur wenscht te treden, nauwelijks aanspraak kan maken op eene be trekking als grillier bij een onaanzienlijk kan tongerecht, betrekkingen erlangen, wier bezoldi ging in den regel hooger is, dan die van een lid der rechtbauh van de eerste klasse. Voorts wordt in het adres opgemerkt, dat het hier een zaak van publiek belang geldt, het ver trouwen der maatschappij 111 een magistratuur, aan wie de liaar opgedragen gewichtige Laak met volkomen gerustheid kan worden toevertrouwd. Adressanten spreken ten slotte de overtuiging uit, dat met de door hen gevraagde verbetering niet gewacht mag worden op de invoering eener nieuwe rechterlijke organisatie. Men leest in het Handelsblad: Onze stadgenoot H. M. De Vries, is benoemd tot agent van de Nederl. Bank te 's-Hage. Met leedwezen zien wij den heer De Vries vertrekken, die gedurende zijn kortstondig lid maatschap van den gemeenteraad zoo menig blijk van bekwaamheid en ijver heeft gegeven. Het bestuur der vereeuiging tot onderzoek naai de middelen ter verbetering van den gezondheids toestand te 's-Gravenhage, heelt zich tot alle ge- zondheids-commissiën in ons land gewend met met het doel om pogingen aan te wenden, dat de Regeering wettelijke bepalingen vaststelle tot beteugeling van epidemische ziekten. Een ïuzender in de Tielsehe Courant beschouwt onder het Pseudoniem Brinio de overbevolking in alle rangen en standen in Nederland ais de grondoorzaak der kwaal van de blijvende toene ming der armoede. Het middel der ontginning onzer heidevelden kan daarvoor nuttig werken, maar het werkt langzaam. Schr. wenscht daarom, een wensch dien hij ter opneming in alle bladen aanbeveelt, de overbevolking af te leiden door landverhui zing naar ouze Oost-Indische bezittingen, speciaal naar Borneo en {Sumatra, waar, v. z. i., de Neder lander niet alleen leven, maar ook werken en zich acclimatiseereu kan. Onder de oranjevaan wenscht de schr. een Natiouale Vereeniging te stichten ter verwezenlijking zijner denkbeelden. De Nijmeegsche gemeenteraad heeft besloten voor rekening der gemeente eene gasfabriek te bouwen, die 1 April 1872 in werking zal komen en alzoo het met Maart eiudigende coutract met de firma Schretleu en C°. niet te verlengen. De Grouingsche gemeenteraad heeft gisteren besloten de kermis, welke in Mei zon plaats heb ben, uit te stellen en Burg. en VVeth. opgedra gen nader voorstellen in te dieDen over het al dan niet houden eener kermis in den aanstaanden herfst Kui li ge belanghebbenden bij het houden- der kennis Us 's-Gravenhage, roepen bij advertentie vau het Dagblad direct of indirect allen op die betrokken zijn bij het niet houden dier kermis, waarvan het bestaan van duizenden afhang» Die betrokkenen worden verzocht om de handen in een te slaan, ten einde den ondergang van ver schillende huisgezinnen te voorkomen, zullende nader worden bericht, op welke wijze meu zich tot de verschillende autoriteiten zal behooren te wenden, ten einde hen met de daaruit voort vloeiende rampen bekend te maken. Naar aanleiding eener niededeeling van den Nederlaudschen consul te Barcelona, worden be langhebbenden herinnerd aan de verplichting, door de Spaansche sanitaire wetgeving aan vreemde scheepsgezagvoerders opgelegd, om de gezondheidspassen hunner schepen, in bestem ming naar Spaansche havens, te doen viseren door den consulairen agent van Spanje in de laatste plaats van afvaart. Door Zr. Ms. gezantschap te Konstantinopel is een aldaar openbaar gemaakt rapport medege deeld betreffende den haudel en de voortbreng selen der provincie Irak in Aziatisch Turkije, en wordt door gemeld gezantschap de aandacht ge vestigd op de omstandigheid dat de handel met Irak door de opeuing van het Suezkanaal gemak kelijker eu minder kostbaar is geworden, terwijl de artikelen van invoer in dat gewest gedeelte lijk overeenkomen met de Nederlandsche arti kelen van uitvoer. In gemeld rapport komt ouder audere het vol gende voor Sedert de opeuing van het Suezkanaal zijn compagniën opgericht om directe communicatie tusschen Bassorah eu Suez, Alexaudrië eu de Europeesche havens te ondernemen. Deze weg begint zeer gezocht te worden, en daar de vrach ten van dag tot dag bereikbaarder worden, zoo levert de provincie Irak groote voordeelen voor handelsondernemingen op. De vrachtprijs is per Suezkanaal van Bassorah tot Port Saïd 8 shilling per ton. Deze hooge prijs is echter op het punt van verminderd te worden, en men was onlangs voornemens denzei ven tot 4 a 5 sh. per ton te brengen. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dd. schutterijen, op hun verzoek eervol outslag ver leend, als: bij die te Vlaardingen, aan W. de Vla ming, ais kapit. koinra., en aan J. van Dusseldorp, als isten luit.bij die te Hoogeveen, aan D. Brandligt, als lsten luit., onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem uit kracht der wet rustende schut- terlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht. En zijn voorts by de dd. schutterij te Vlaardingen benoemd: tot kapit; komm. J. M. den Boer, thans lste luit. tot lsteu luit. A. Knottenbelt, thans 2de luit.; tot 2den luit. U. H. F. C. H. Vincent, thans sergeant, en VV. A. Hoogendijk, thans korporaal. Z. M. heeft benoemd tot adj .-secret, der Ötaats- comw. tot de samenstelling van een VVetboek van Strafrecht Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, adj.-commies bij het Dep. van Just. Z. M. heeft benoemd: tot kantonr. te Rauwerd Mr. R. D. Baart de la Faille, thans griff. bij het kantong. te Doetinehem; tot griff. bij het kantong. te Doetinehem Mr. B. Hulshoff Gz., adv. te 's-Gra- Z. M. heeft met den lsten Mei 1871 de gemeente Urrnond (Limburg) gevoegd bij het vacante ontvangk. Beek (Limburg), hetwelk alsdan zal bevatten de ge meenten Beek, Elsloo, Geulle, Stein en Urrnond, waaraan eene vermoedelijke zuivere belooning van on geveer f 1555 'sjaars zal verbonden zijn. Z. M. heeft pens. verleend aan: P. J. Amiotkol.- komm. van het 6de reg inf., J. C. C. Thiel, maj. lste reg. inf., J. I. H. Velius Baert, maj. 6 reg. inf., F. H. Dinkeiman, maj. 3de reg. inf., L. W. Bilder- dijk, kapit. 6de reg. inf., L. F. H. Graves, maj. bij den staf der cav. werkz. bij het Dep. van Oorlog, onder toekenning vau den rang van luit.-kol., O. J. Fredzess, maj. bij den staf der art., toegevoegd aan den dir. voor het mater, der art. onder toekenning van den rang van luit.-kol. T. F. A. O. Boellaard van Tuyl, maj. 3de reg. vest.-art., F. J. A. Esau, luit.-kol. prov. adj. in Friesland, onder toekenning van den rang van kol., W. J. H. Oosterdiep, luit.- kol. plaats, komm. te Breda, onder toekenning van den rang van kol., J. J. Reiche, maj. plaats, komm. te Zutfen. Z. M. heeft goedgevonden1°. te benoemen bij deu prov. staf, tot luit.-kol. en prov. adjudant in Friesland, dea majoor A. H. Mommers, van het lste reg. vest.-art.; tot luit.-kol., de rnajs. E. W. C. C. Storm de Grave en P. Sodenkamp, prov. adj. res pect. in Utrecht en Overijssel; bij den plaatselijken staf, tot kol., plaatselijken kommandant der 2de kl. te Breda, den luit.-kol. Jhr. H. G. F. Leyssius, van het 3de reg. inf.tot maj., plaatselyken comm. der 3de kl. te Zutfen, den ritmeester K. van der Lely, van het lste reg. huzaren; bij het wapen der inf., bij het lste reg., tot maj., den kapit. J. R. H. Gis- ser, van het 8ste reg.; tot kapit. van de 3de kl. (n o. v. r.), de lste luit. J. R. Goteling Yinnis, van het 3de en A. P. F. Prince, van het 7de reg.; bij het 3de reg., tot luit.-kol., den maj. C. L. Loder, van het reg. gren. en jagers; tot maj., den kapit. L. F. J. A. baron von Boecop mede van laatstg. reg.; tot lsten luit. (n. o. v. r.), de 2de luits. A. F. A. Hu berts en J. L. A. de Bruyn, beiden van het 8ste reg., bij het éde reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.); den 2den luit. J. C. A. Pabst, van het korpsbij het 6de reg., tot maj., den kapit. L. M. E. Wilhel- mie, van den staf van het wapen, werkzaam bij het Depart, van Oorlog; bij het 6de reg., ,tot komm. van het korps, den luit.-kolonel J. AK. W. Beeck- mao, van het reg.; tot maj., den kapt. P. E. Bru- nings, adj. bij het korps; tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsteu luit.-adj. G. Clockener Brous- son, vau het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. "VV". E. van Ingen, van het korps; bij het 7de reg., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit.-adj, J. A. Jochems, van het reg. gren. en jagersbij het wapen der cavalerie, bij den staf van het wapen, tot luitenant- kol., den maj. A. L. T. A. Grisart, en tot maj., den ritm. Jhr, U. J. EL. ridder van Rappard, beiden van genoemden staf; tot ritm. van de 3de kl. (naar ou derdom van rang), den lsten luit. E. J. baron van Heeckeren, en tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. J. van Son, allen van het korps; bij het 2de reg. huzaren, tot maj., belast met het toezicht over de rij- en hoefsmidschool, den ritm. S. J. von Huguenin, van het korps, instruct, bij ge melde school; tot ritm. van de 3de kl. (naar ouder dom van rang), de lste luits. Jhr. H. K. J. Meijer, van het korps, K. J. D. Wijnhoff, adjbij het korps, en C. E. H. baron van Pallandt, van het 3de reg. huzarentot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. R. A. L. J. baron Gansneb genaamd Tengnagel, mede van laatstgemeld reg.; bij het 3de reg. huzaren, tot maj., den ritm. M. G. Matthes, instruct, bij het 2de reg. huzaren; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), de 2de luit. T. E. Slin- kers en G. J. A. A. baron van Heemstra, beiden van het kurpsbij het éde reg. huzaren, tot komm. van het korps, den luit.-kol. A. O. H. baron Gans neb genaamd Tengnagel, van het reg.; tot luit.-kol., den maj. W. A. Beck, van het 3de reg. huzaren; tot luit.-kol., den maj. J. P. W. van Cattenburch, van den staf van het wapen der art.,chef van het bureau mater, der art. bij het Dep. van Oorlog; tot maj., toegevoegd aan den dir. van het mater, der art. den kapit. O. WC. de Brauw, van het reg. veld-art.tot maj. onder- dir. der art. stapel- en constructie-magaz., den kapit. P. H. J. A. de Booy, van het 2de reg. vest.-art.; tot kapit., den lsten luit. J. J. Mathijsen, magazijnm. der art. van de 2de kl. te Helder; bij het reg. veld- art., tot komm. van het korps, den luit. kol. M. W. G. de Man, van het reg.; tot luit.-kol., den maj. J. C. R. de Ridder; tot maj., den kapit. F. F. Steenberghe; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), de 2de luit. L. Rooseboom, C. J. P. Kaub en D. Kromhout, allen mede van het korps; bij het lste reg. vest.-art., tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), de lste luits. H. A. de Haan en H. N. Boerrichter, van het 2de reg. vest.-art.tot lsten luit. (naar ou derdom van rang), den 2den luit. J. van Heulen, van het korps; bij het 2de reg. vest.-art., tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. W. H. B. Wilkens; en tot lsten luit. (uaar ouderdom van rang), den 2den luit. P. E. Boele, beiden van het korpsbij het 3de reg. vest.-art. tot maj. den kapit. C. J. van Orsoy Veeren, van het teg. rijd. art. tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), de late luits. R. Yan Mansvelt, van het 2de, en P. "W. Pfeiffer, van het lste reg. vest. art.; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. J. D. Onderwater, van het korps pon tonniers; bij het korps ingenieurs, mineurs en sapp.: tot kol., den luit.-kol. P. H. Morsel, van het korps, chef van het bureau materieel der genie bij het depart, van oorlog; tot luit.-kol., den maj. S. Prince, komm. in de 2de stelling der genie; tot maj- den kapit. H. L. De Wijs, komm. in de 9de stelling der genie; tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. E. M. baron Yan Eek, van het korps; en tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. J. W. Kaiser, mede van het korps 2°. in zijnen rang over tej plaatsen bij het reg. gren. en jagers, deu maj. D. N. De Fremery, van het 5de regiment infanterie; 3°. op het daartoe door hem^te kennen gegeven verlangen, een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van onder-direct, bij de art.-stapel- en constr.-magaz. aan den maj. L. S. R. Sesseler, van den staf der art., wordende hij in varband daarmede tevens geplaatst bij het lste reg. vesting-artillerie op grond van het bepaalde bij punt van art. 38 der wet van den 28sten Aug. 1851 Staatsblad n°. 128), in3, afwachting van nadere beschikking, op non-activ. te stellen den kapit. J. Romein, van het lste regiment vesting-artillerie. BINNENLAND. Amsterdam, 21 Maart. Van den 2den Mei tot den 30sten September a. s. zal tot het bijwonen der cursus bij de normaal schietschool te 's-Gra- venhage van het korps mariniers worden gede tacheerd de lste luitenant P. Spanjaard met 2 sergeanten korporaals en 8 mariniers. 's-Gravenhage, 21 Maart. Voor de exploitatie van den Franschen Schouwburg alhier op de nieuwe voorwaarden, hebben zich uaar men verneemt reeds drie mededingers aangemeld, de heeren Polliui, Lepelletier, gewezen directeur van het Theatre de la Monnaie te Brussel en de Marec, directeur van het theater van Straatsburg. Delft, 21 Maart. De lste luitenant B. Reiger van het lste ïeg. vesi.-artillerie gedetacheerd bij de stapel eu constructie-magazijnen alhier is op verzoek op non-activiteit gesteld. De eerste grasboier is door den bouwman P. Lievaart alhier, Z. M. den Koning aaugebodeu. Utrecht, 20 Maart. Ten vervolge op het bericht van gistereu, wordt nog medegedeeld, dat de volgende resolutie op de vergadering van het Internationaal Werklieden-Verbond is aange nomen 1°. De vergadering is ran oordeel, dat de ze delijke en stoffelijke toestand der Utrechtsche werklieden zóo is, dat eeu der beste, wellicht 't allerbeste middel tot verbetering van dien toestand is vereeniging. 2°. Thans zal men nog niet beslissen over de al of met aansluiting bij de Internationale. 3°. De Internationale zai hare statuten bekend maken. 4°. In eene volgende vergadering zal Utrecht beslissen, of 't zich bij het Internationaal werk liedenverbond, afdeeling Nederlandsch werklie denverbond, al of niet aansluiten zal. Aanstaauden Zondag 26 Maart, 's middags een uur, zal de aldus bepaalde 2de vergadering alhier gehouden worden in de zaal naast de comedie. Deventer, 26 Maart. De aanslag en verwonding gepleegd op den Twelloschen dijk, dicht bij deze stad, komt eeuvoudig hierop neder. Een jongeling J. K., slachtersleerling te Twello, keerde van de stad huiswaarts, toen hij twee personen ontmoette, uaar het uiterlijk van 30 en 13 jaar. De oudere, die blijkbaar beschonkeD was, droeg een dikken stok, waarmede hij J. K.aanvankelijk bedreigde, en waarmede hij hem daarop werkelijk zoo ge weldig op het hoofd sloeg, dat de stok door midden brak. J. K. haalde daarop zijn knipmes voorden dag om zich te verweren, en sneed werkelijk deu aanrander in de zijde, die het nu op eeo loopeu zette. De 13jarige knaap, die met een oe. deelte van den stok deu strijd wilde voortzetten werd insgelijks door hem op de vlucht gedreven De gewonde, die dus eigenlijk de schuldige^ wordt in het gasthuis te dezer stede verpleeg en vau onveiligheid in den omtrek dezer star, kan derhalve geene sprake zijn. Groningen, 26 Maart. De raad dezer gemeente heeft, na de weigering der Regeering van eeo Rijkssubsidie van 3600 voor eene meisjesschool besloten eene Hoogere Burgerschool voor meisje! op te richten geheel uit eigen fondsen der ae. meeute. Deze zal evenwel niet voor September 1872 geopend zijn. BUITENLAND. Frankrijk. De berichten, die de verschillende dagbladen ons omtrent het gebeurde te Parijs mededeelt! dragen den stempel van de verwarring, die oa tuurlijk is bij den toestand, waarin de hoofdst op het oogenblik verkeert. Voor zoover het iuq. gelijk is, eeu geregeld overzicht der gebeurtenis» te geven laten wij het hier volgen Om 3 uren des morgens trokken tegen hoogten van Montmartre op eenige linie-troepen, jagers te voet, en sergeants de ville eu uauui daar 160 natiouale garden gevangen, die een p® hadden bezet in de rue des Rosiers. Dit bench; weldra door de geheele stad verspreid, deed oproerige nationale garden en andere oproerlingei zicli verzamelen, die weldra met groote over macht eerst de Place Pigalle bemeesterdeu vervolgeus de post van de Rue des Rosiers sloten. Generaal Lecomte werd hier met zijn heelen état-major gevangen genomen en naarha Chateau-Rouge gebracht. Te 11 uren verspreidden zich geruchten a de oproerlingen het stadhuis wilden vermeen reu; dientengevolge richtte een sterke koloi van jagers te voet, gendarmes met een ban? artillerie, en van een andere zijde een kolos infanterie en artillerie zich naar de plae. l'Hótel de Ville. Daar hier echter niets te vinden was dan en ongeregelde menigte, schreeuwende //Vive Republique" trokkeu de troepen weer af zou iets uit te voeren. De opstandelingen waren dan ook elders bet hun werk voort te zetten, namelijk in de Fat bourg Saint-Antoine, de straat La Bouquette Saint-Sabin. Daar werden omstreeks den middv de eerste baricades opgericht, die zich in dei loop van den dag door de geheele stad vermem vuldigden. Tegen halfvijf werd het bericht verspreid het stadhuis zou vermeesterd en de cornmois afgekoudigd zijn. Het bleek echter dat er slecht eenige schoten gewisseld waren terwijl het sta. huis bezet werd door soldaten van linie eri i nicipale garden. Omstreeks dezen tijd verspreidde zich hel rucht dat de generaals Lecomte en Thomas d de opstandelingen gefusilleerd waren, waarvi wij hieronder nadere bijzonderheden mededeel In tusschen was men bij enkele van de ba cades, in verschillende deelen der stad opgerit handgemeen geweest. Generaal Faron, die zich in de voorsteden vond en bevel kreeg, met zijne troepen teru; trekken kon hierin slechts door het gebruik de bajonet slagengeneraal Padruel werd gewü verscheideue kapiteins doodelijk getroffen. Te tien uren verzamelde zich het gouvemeine in de école militaire, en daar het comité va Montmartre voorslagen tot verzoening had gedtf werd Emile Labiche, secretaris van het Ministère van Binnenlansche Zaken, afgevaardigd naar maire van het tweede arrondissement, waar comité vereenigd was. De voorwaarden, die gouvernement gesteld werden warenbenoem"? van Langlois tot commandant-generaal vau nationale garde, Van Ed mond Adam tot prefect va politie, Dorian tot maire van Parijs, geuer Billot tot commandant vau het leger in Parijs Het gouverhemeut schijut deze voorwaarden n te hebben willen aannemen en zich tegen denv gendendag (Zondag 19 Maart) naar Versailles terOi getrokken te hebben. Ook generaal Vinoy zijne linie-troepen heeft zich naar die stad begr ven, zoodat de veiligheid van Parijs alleen de nationale garde toevertrouwd is. Welke plannen der regeering zijn, is ons niet recht dm delijkzeker is er iets vreemds in de oian'tf waarop aan de opstandelingen ruim spel wort' gelateu voor hunne ellendige pogingen. Bat daarvan gebruik maken bewijst dat zij den l9d*J het Hotel de Ville bezet eu er de roode v geplant hebben. De maires van de verschillet1 arrondissementen en de afgevaardigden voor rijs hebben zich dien dag vereenigd om te raadslagen welke veranderingen het noodzak lijkst aangebracht moeten worden. De hoofdpunten, die zij hierbij in overweg1 - namen waren: verandering van het ministerie*31 Binnenlaudsche Zaken, van den prefect, deu m

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2