der kalme veerkracht, der glimlachende onver zettelijkheid, heeft zij vooral uoodig om haar te beschermen tegen de geavanceerd-liberale partij. Dit vertoon van verbolgenheid over Thorbecke is even onedelmoedig als onoprecht. Iedereen weet, of kan weten, dat Thorbecke doet hetgeen, in de tegenwoordige omstandigheden, met den aard van zijn regeeringsbeleid overeenkomt. Iedereen kan ook nagaan dat, terwijl hij, met weerzin, de taak weder opvat, hij, als rustbewaarder, door wils kracht en onwrikbaren weerstand, meer wellicht dan ooit vroeger, l'homme du moment is; dat, zoo hij ons nu ontviel, het land, ten gevolge eener jammerlijke slapheid, tweedracht en spraakver warring, in rep en roer zijn zou. Veel liever dan hem, door kleingeestige oppositie, lastig te vallen, behoort men den wellicht zeer korten tijd dezer staatsrechtelijke verademing te besteden tot meer vruchtbaren arbeid; tot zellfonderzoek bij het overwegen van de vraag: Is het raadselachtige der voortdurende onmisbaarheid van dezen, aan zoo- velen in den lande ongevalligen, staatsman niet bovenal verklaarbaar uit een tamelijk algemeen gebrek aan vastheid van overtuiging, ter partij- lormatie onmisbaar, en die eigen belang prijs geeft voor het beginsel dat men belijdt? De Burgemeester alhier, herinnert bij deze den Geestelijken en Studenten in de Godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, als mede hun die daartoe kunnen worden opgeroe pen, dat zij tot het bekomen der ontheffing van de werkelijke dienst, bedoeld bij de lste zinsnede van art. 127 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N". 72), verplicht zijn, tusschen den 20sten Maart en den lsten April aanst., hunne aanvrage, met het daarbij behoorend bewijsstuk, bij hem Burgemeester in te dienen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 132 tot 156 vol wassen personen en van 43 tot 65 kinderen. Wij vernemen, dat bij de jongste expeditie te Bandjermasin een Arnhemmer, de luitenant ter zee der 2de klasse H. O. Feith, zich bijzonder heeft onderscheiden. Aan een brief van een oog getuige ontleenen wij hieromtrent het volgende: „De luitenant ter zee Feith heeft zich prach tig gedragen, en allen waren verwonderd over de ongeloofelijke inspanning, waarmede hij zijne sloep zooverre gebracht heeft. Uit éen mond roe men wij de uiterste koelbloedigheid, waarmede hij handelde, op 50 pas van de vijand schot voor schot juist in het doel brengende. Ook volgens getuigenis van de landmacht, hebben wij aan de marine, vooral aan Feith, dezen goeden uitslag te danken. (Arnh. Cl.) Naar men verneemt zullen de te Brielle, Brou wershaven en Zierikzee gestationeerde oorlogs schepen, in den loop dezer maand buiten dienst worden gesteld. Behalve de reeds in het vorig jaar voor den Oosterspoorweg uitgebakende richting van Zutfen naar Apeldoorn, wordt thans door den conces sionaris, de Holl. ijzeren Spoorweg Maatschappij cene nieuwe richting benoorden de Emsserbrug en langs het dorp Voorst uitgebakend en onder zocht, ten einde te trachten dit aanzienlijke dorp meer te naderen. Na afloop daarvan is de brigade veldingenieurs bestemd om naar Barneveld te trekken, ten einde ook daar een gelijksoortig onderzoek in te stellen, betrekkelijk eene ombuiging van dat dorp. Het Belgisch gouvernement heeft, naar wij ver nemen, ten behoefe zijner volksbibliotheken op de volksuitgave van Tollen's Dichtwerken, bij den uitgever Suringar te Leeuwarden, ingeteekend voor vijftig exemplaren. De adelborst der lste klasse J. Cardinaal wordt metdeu lsten April aanstaande geplaatst op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. De luitenants ter zee der 2de klasse P. Le Comte, N. A. De Vries en H. J. R. Sutherland, dienende aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Java, worden met den 25steu dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft met het einde der maand April aanstaande Jhr. Mr. J. J. De la Bassecour Caan, op ziju verzoek, eervol ontslagen als schoolopzie ner in het eerste schooldistrict van Zuid-Bolland, en is niet ingang van 1 Mei daaraanvolgende als zoodanig benoemd Mr. J. J. Van Geuns te's-Gra- veu hage. Z. M. heeft A. Floris benoemd tot burgemees ter der gemeente Chaam. Z. M. heeft de heer J. H. Niese benoemd tot Nederlandsch consul teHavannah, voor het eiland Cuba. BINNENLAND. Aarlanderveen, 17 Maart. Bij de heden plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het maken van een ketel en machine gebouw, een schoorsteeu en kolenbergplaats ten dieu6te der Zuid- en Noord Einderpolders, zijn ingekomen 18 inschrijvingsbiljettende laagste inschrijver was de heer A. Van den Berg, aannemer te Boskoop voor 9J495 de heer H. Sieling te Zwammerdam, had ingeschreven voor 16750; J. W. Bijl van Hardinxveld voor 13998; P. G. Winters van Gouda voor 13990; Jan Mulder van Gouda voor ƒ13900; M. Godvliet van Hoorn voor ƒ13486; D. Audier van Noordwijk voor 12990G. Luyen- dijk van Gouda voor ƒ12800; G. Toornvliet van Gouda voor 12700; A. De Borst van Zwammer dam voor ƒ12419; P. Schreuders van IJsselmonde voor ƒ12186; A. Luyeudijk van Waddinxveen voor 11289; J. Rutgers van Aarlanderveen voor 11666; J. Spreij van Koudekerk voor 11633; H. Roog van Aarlanderveen voor ƒ11630; W. Van Lokhorst van Alphen voor 11378; H. De Gier van Hekendorp voor 11376; en J. Van der Kamp van Leiden voor 10899. Buielle, 17 Maart. Door de ijverige werkzaam heden van de verschillende commissiën, door de afdeeling Voorne en Putten van de Holl. maat schappij voor Landbouw, benoemd, tot inzameling van giften ter ondersteuning van de landbouwende Fransche bevolking is het bestuur in staat gesteld aan het hoofdcomité te Goes de som van ƒ518,60 te kunnen overmaken, waaronder ook de ƒ75 door de afdeeling zelve geschonken. Utkecht, 17 Maart. De heer L. Klaas uied. doet. uit Hanover, heeft met gunstig gevolg, aan het Rijkshospitaal alhier, het examen voor officier van gez. bij het leger in Nederlandsch-Indië af gelegd. Naar men verneemt, is door de commissie voor de aanstaande academie-feesten alhier, aan het corps voorgesteld, oin, in plaats van eene maskerade, een potpourri optocht te organiseeren, daar men met eene maskerade niet gereed schijnt te kunnen komen. Arnhem, 17 Maart. Daar den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is bij de hoogere colleges toestemming en subsidie aangevraagd voor een zesden predikant, die men met het oog op het groot aantal leden der Ned. Herv. Ge meente wen schel ijk acht. Tiel, 17 Maart. Gisterenavond werd in eene vergadering van leden der alhier opgerichte kie- zersvereeniging voor het district Tiel, de afdeeling Tiel, als geconstitueerd verklaard. Zij telt bijna 100 leden- Tot leden voor 't bestuur werden be noemd Mr. A. Pijnacker Hordijk, Jhr. Mr. T. Serraris, J. Formijne, P. P. Dijkmeester en H. C. A. Campagne. Deventer, 17 Maart. De damesleden van de al hier bestaande afdeeling van het schoolverbond willen een vergadering houden, waarin het plan zal besproken worden om naast de bestaande bewaarscholen eene gelegenheid te openen, voor moeders om hare kleine kinderen in bewaring te geven, terwijl zij zeiven bezigheden buiten s huis te verrichten hebben. Ruinen, 17 Maart. De brand, die hier gisteren nacht en hedenmorgen woedde, was vreeselijk. Naar men zegt, is dezelve in het varkenshok eener boerderij ontstaan, en joeg de felle wind de vlam spoedig naar de belendende huizen, ten gevolge waarvan een geheele buurt, waaronder stevige boerderijen, een prooi der vlammen werd. De oorzaak is nog geheel onbekend. De bewo ners lagen bij het uitbreken der vlammen nog in diepen rust en zijn slechts met levensgevaar gered; o. a. moet eene moeder als een razende oin haar kind geroepen hebben, toen men haar mededeelde, dat het reeds gered was. Buiten het dorp was het een vreemd schouwspel: huisraad, gereedschappen, kinderen en oude lieden waren met wagens daarheen gebracht, terwijl al het vee voor hen uit werd gejaagd en zoodoende ge spaard bleef. De schade is aanzienlijk. Mefpel, 17 Maart. Door de afdeeling Meppel van het schoolverbond is hedenavoud besloten, om wegens de hooge jaarlijksche bijdrage in de kas van het hoofdbestuur, zich te hervormen tot eene onafhankelijke vereeniging ter wering van schoolverzuim. Groningen, 17 Maart. Na een langdurige onge steldheid overleed te Usguert in den ouderdom van 69 jaren, de heer H. Knol Welt, lid der Staten van Groningen. De overledene, een prak tisch landbouwer, wist ten Hen ijdede belangen der provincie voor ie staai en 'at een welver dienden naam achter. De ,.cei Mr. B. W. B. Ser- vatius, nieuw benoemd officier van justitie bij de eirond, rechtbank te Winschoten, heeft gisteren voor het Prov. gerechtshof alhier den ambtseed als zoodanig afgelegd. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Februari. We ontvangen heden onze bladen uit N.I. met tijdingen tot 9 Februari. 3 Februari. Hedenochtend is de Schout bij nacht J. Audreae, afgetreden kommandant der zeemacht in Ned. Indië, met de stoomboot Batavia naar Nederland vertrokken. Z. Exc. werd door de hooge autoriteiten en vele belangstellenden vergezeld, en met de gebruikelijke eerbewijzen uitgeleide gedaan. 4 Februari. Wij vernemen dat onze geachte stadgenoot de heer J. P. Theben Tervill, itispec teur der posterijen in Ned. Indië, heden plotseling overleden is. De staat verliest een kundig en ijverig ambte naar aan hem, de lijdende menschheid een deel nemend en weldoend vriend. De Chineesche koeliezaken zijn weer druk op het tapijt. De Bernica onder Fransche vlag, is op de buitenreede gekomen met de koelies van het eiland Hoorn aan boord. Men verhaald zonder linge dingen over de wijze waarop die uienscheu zijn overgehaald om kontrakten te sluiten onder de oogen en met behulp der politie en van den Chiueeschen raad ten behoeve van den heer N icaise. 6 Februari. Bij den Boekhandelaar Van Dorp is in het licht verschenen een werkje van den heer J. H. Van der Kruk, lste luitenant dei- artillerie, getiteld: „De toestand van liet Neder landsch Indisch leger bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog in 187Ü." Schrijvers streven kan men het best leeren kennen uit dez- slotwoorden van zijne inleiding: „Ik heb," zegt hij, „in deze bladzijden trachten aan te tooner dat de toestand van het Indisch leger voor he voeren van een strijd met een Europeeschen vijand, niet bevredigend wasen verder: „wij bezitten bij zoodanigen oorlog geen geoefend leger en kunnen tot dusver nog niet beschikken over wapens, die aan de eischen des tijds voldoen." Bij den Controleur te Ngawi is te zien een tros klappers met vierenzeventig volwassen vruch ten. De tros heeft een kegelvormige gedaante, een omvang 2 en een lengte, beter hoogte, van 1 Ned. el, gerekend van de onderste tot de bovenste vrucht: terwijl elke vrucht een omtrek heeft van 4 palm. Voor zoover bekend is, heeft zich zulk een verschijnsel in Indië nog niet voor gedaan. Bewonderaars der natuur mogen niet verzuimen deze curiositeit te gaan bezichtigen. (Soer. Hbl.) Banjermasin. Het vermoeden dat Wankang bij den aanval op zijne benting in Soengei Bedandan, gesneuveld was, wordt bevestigd door het vinden van zijn lijk, niet ver van die plaats; het is naar Marabahan gebracht. Het was daarna nog te doen om twee alias pangerans die nog met een paar honderd volgelingen rondzwierven, en Goestie Mohamad, den amokmaker op de Tjinrana, die met eenige volgelingen te Mengkatib zat. De 2de luit. Tijl, civiel gezaghebber van Kwala Kapoeas heeft hem daar met eene patrouille opgezocht, bij welke gelegenheid de goestie een doodelijk schot kreeg; zijn kop is te Banjermasin gebracht. Van de beide pangerans is de toinmongong Goeling Karta te Soengi Pinang gesneuveld, bij een ge vecht met de patrouille onder Abdullah bin Ha- bak, djoeragan der kruisboot die bij VVangkangs aanval op Banjer, de eerste alarmschoten deed hooreu. Door een politie-oppasser Siman van Kwala Kapoeas, zijn de twee hoofden (koppen) van de, bij dien aanval gesneuvelde Europeanen pogespoord. Die hoofden zijn den 22sten Januari te Banjermasin met militaire honneurs ter aarde besteld. De gedetacheerde troepen komen naar de hoofd plaats terug, uitgezonderd de inl. kompagnie on der kapitein Van Blokland, die vooreerst te Marabahan zal blijven. Men zegt dat de Euro- peesche kompagnie met den staf per eerste mail boot naar Soerabaia zal terugkeeren. De gewonden herstellen allenmajoor de. Ro- chemont en kapitein Hiifeli worden per eerste mailboot geëvacueerd naar Soerabaia Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië zijn de volgende bescbikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot resident der Weater-afd. van Borneo, de ambt. op nonact. Mr. J. C. J. Van der Scbalktot 2den comm. op het kantoor van den assist.-resid. van Benkoelen H. F. Van Dam; tot not. te Malang (residentie Pasoeroeau), tevens vendumeester aldaar. B. A. Barkeijtot not. te Pa- dang (Sumatra's Westkust), F. D. Chandon; tot telegrafisten der 3de kl. B. H. Bommezijn, L. Coester, J. 8. C. A. Lutgert, J. F. Streiff, L. P. J. Reuse, S. P. A. Roukes; tot leerl.-telegraf. L. C. H. Gronovius, H. Weenink, J. F. Palm, A. W. Palm en J. F. Stoel man; met bepaling, dat de vier eerstgenoemden bij bet telegraafkantoor te Weltevreden, en de laatste bij dat te Soerabaya zullen worden werkzaam gesteld. Door den Directeur der Burg. Openb. werken, zijn bij de Burg. Openb. werken overgeplaatst: van Tji- latjap (Banjoemas) naar de hoofdplaats Banjoemas P. H. F. Koning; van Banjoemas naar Pekalongan lb. La Fontaine; van Kediri naar Banjoewangi, J. Bruins; van Soerabaya naar Kediri J. V. Witter- land; van Pekalongan naar Bandjarnegara (Banjoe mas) J. Marcks; van Bodjonegoro (Rembang) naar de hoofdplaats Rembang J. H. C. Schulmaijer; van de hoofdplaats Samarang naar Poerwodadi (Samarang), W. C. H. L. C. Von Winckelmann; van Tanara naar Rangkas-Betoeng (Bantam), J. Moccou; van Bandjarnegara (Banjoomas) naar de hoofdplaats Ban joemas D. Toepoel; van Gorontalo (Menado) naar Soerabaya W. Van der Goes. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapit. der genie, min. en sapp. C. Krabbeeen tweej. verlof naar Nederl. aan den lsten luit.-kwartierm. der milit. administ. E. J. L. Herens. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der inf. K. H. O. Van Bennekom, en de milit. apoth. der 3de kl. J. C. A. Scharp de Visser; eervol uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid voor de actieve dienst, met behoud van recht op pensioen, de luit.-kol. der inf. H. G. J. L. Meyners. Departement der Marine. Benoemd: totmae van het ijzeren drijvend droogdok bij het m# établissement te Onrust, de met de waarneming die betrekking belaste vuurstoker der eerste l bij de Koninklijke Nederl. marine A. De Klerk kommandeur voor het vak van scheepsbouw bij marine-établissement te Soerabaya A. A. Kivit stelijk die betrekking vervuld hebbende, onlaooj verlof uit Nederl. teruggekeerd; tot lsten ma? bij de dienst der gouv. marine F. Philips, laats die betrekking vervuld hebbende, onlangs van v uit Nederland teruggekeerd. Bij de fabriek voor de marine en het stoomr te Soerabaya: tot ingen. der lste kl. C. J. Van Sts tot 2den commies bij de directie C. V. Ortlieb machine-opstellers P. Goudswaard en de vaste man H. 1de; tot lsten teekenaar K A. Muller 2den teekenaar W. Smit; tot opziener bij dedi J. Stam; tot onderbaas ketelmaker C. Stolk. Ontslagen: Eervol, uit zijne betrekking, de ee machinist der gouvernements marine G. A. A Muller, thans dienende aau boord van het gouretE meats stoomschip Draak BUITENLAND. Franlirijh- De eerste wet welke door de Nationale V# gade nog is gemaakt en door het legenwoorji Bewind afgekondigd, is die tot verlenging! de schorsing der gerechtelijke inning van wis schulden. De afkondiging is geschied in de v, gende bewoordingen, welke de opmerkzaam1- hebben getrokken als een officieele aanwijs van den aard en de onderlinge betrekkin» beslaande staatsmachten behelzende „De Nationale Vergadering heeft vastges- het hoofd van de uitvoerende macht der Fran- republiek kondigt af, de wet wier tekst volgt." Onder de wet staat de ouderteekeniDg vand voorzitter der Nationale Vergadering alsmede liaier vier secretarissen; en ten slotte: „Het van de uitvoerende macht der Fransche re bliek, Thiers." Men leest thans iD Parijsche dagblades uittreksel van hetgeen de heer Victor Hu», de afdeeling der Nationale Vergadering, war hij behoorde, heeft gezegd tegen het deuk om eene andere stad dan Parijs tot hoofs des lands of tot zetelplaats der nationale ti vertegenwoordiging te kiezen. „Buiten Pa-.- zoo ongeveer besloot hij zijne rede kt wel eene provinciale vergadering zijn; alle. Parijs is eene nationale vergadering uiogt? Voor de souvereiue wetgevers die het volt der Fransche revolutie tot plicht hebben, ii ten Parijs te zijn hetzelfde als buiten Frank te zijn. „Gij hebt geen recht om eene andere hoofd dan Parijs te kiezen, eene valsche hoofd:', Meent gij daartoe als vertegenwoordigers Frankrijk gerechtigd te zijn, dan vraag ik: w- door wordt Frankrijk vertegenwoordigd? D: hetgeen het meeste licht in zich heelt. Boi ousC allen, die eeuen tijdelijken lastbrief hebt staat een blijvende vertegenwoordiger vau Ft rijk, bekleed met eenen onlierroepelijken I brief, een vertegenwoordiger van Frankrijks» macht, grootheid, geschiedenis en toekomst; vertegenwoordiger is een held; die lasthebber een reus; ik zal hem noemen het is Parijs, gij, vertegenwoordigers voor eenen dag, gijn u vermeten om dien eeuwigen vertegemvoi ger af te zetten!" Blijkens de berichten uit Parijs verki den de leiders van het weerspannige gei der gewapende burgerij, dat de kanonnen Montmartre ïu batterij zouden blijven totiit republiek buiten gevaar, en aan de natio garde de verkiezing van al hare oversten n kerd zou zijn. De regeering had nog geeue krachtdadigem regelen genomen om haar gezag op Montma te doen eerbiedigen. Hare langmoedigheid scb aan vele lieden al te ver te gaan, en enkel klaarbaar door de onderstelling dat zij de nale Vergadering in deze zaak wilde raudplt? Spanje. In een schrijven uit Madrid van 4 Maart de correspondent der Independence Beige: gouvernement vleit zich met de vaste hoop' er in de beide wetgevende kamers, welke de aanstaande verkiezingen zullen voortkom eene sterke meerderheid van aanhangers - nieuwe dynastie zal zijn; doch ter verzeker dier uitkomst gebruikt het al die middelen," aanwending onder de voorafgegane besturen al grond tot bittere klachten en scherpe aanmerü gen heeft gegeven. Het meent 's lands belang bevorderen door de kiezers niet aan zichzelf over te laten, maar aan zijne zijde te breng met hulp van al dien invloed, welken elke rr? ring als zoodanig in staat is zonder bepw- schending van eenige wet of van eenig recht de bevolking uit te oefenen; en het acht hiertoe, gelijk de ministerieele dagbladen ver ren, thans allezins gerechtigd om reden da verschillende partijen die de bestaande orde zaken bestrijden, zich van een oneerlijk en baar middel, namelijk eene algemeene coin met verzaking van eigen beginselen, bedien „Aan den anderen kant, bij de bestrijden bestaande orde van zaken, is even groote zaamheid zichtbaar. In een groot aantal pre

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2