w. B. te Leiden in hooger beroep tot eene geldb. van 3 of subsid. gev. van 1 d. M. v. d. G. te Leiden wegens idem, tot eene geldb. van 3 of subsid. gev. van ld. H. B. te Hazerswoude, wegens bedelarij tot eene gev. van 3 m. J. J.P. te Soetervvoude, wegens misbruik van vertrouwen tot eene cell. gev. vau 6 w. en eene geldb. van 12.50 of subsid. gev. van ld. J. v. H. en P. T. beiden te Roelofarendsveen, wegens mis handeling. ieder tot eene cell. gev. van 3 m. en eene geldb. van 8 of ieder eeue subsid. gev. van ld. w. v. d. z. te Leiden, wegens koopen van een militair kleedingsiuk zonder vergunning tot eene geldb. van 10 of subsid. gev. van 2 d. L. B., B. B., T. B., J. v. d. B., en J. v.d.B. allen te Katwijk wegeus diefstal, ïeuer tot eene gev. van 2 dagen. lit een gehuurd perceel gebracht krachtens een onnis van uitzetting, op den openbaren weg al au niet te mogen plaatsen, is gisteren bij vonnis an jen kantonrechter te Zuidhorn beslist, dat aarteven geen wettelijk bezwaar bestaat, en is itsdien de betrokken deurwaarder van alle echtsvervolging ontslagen. In de dezer dagen te Warffum gehouden ergadering vau de Noorder-afdeeling is o. a. eene uaunissie benoemd om onderzoek te doen naar ie middelen, die met goed succes zouden kunnen orden aangewend, om de aanslibbing op de roninger Wadden te bevorderen. In de volgende ergadering zullen eenige punten betrekking heb- ende tot den graanhandel behandeld worden, en spoorweg in het noorden der provincie blijft en punt, waarop de afdeeling steeds het oog oudt. Sneek, 14 Maart. In de heden gehouden raads- 'ergadering is o. a. weder het punt behandeld 'etrekkelijk de benoeming van den heer D. ansina, tot lid van de commissie van Toezicht lp het Middelbaar Onderwijs, tegen welke be- '0euiing bezwaar was gemaakt op grond dat die eer zelf onderwijs geeft aau de Industrieschool lliier. Het advies van den Minister was in deze vewounen, die met het oog op de wet geen '«zwaar zag iu de toelating, maar zoodanige com- 'natiën toch in den regel niet wenscbelijk achtte, et 8 tegen 5 stemmen handhaafde de Raad de ëdane benoeming door een voorstel te verwer- 'en, waarvan de strekking was bij den benoemde op aan te dringen een van de beide betrek- ingeu te laten varen. Middelburg, 16 Maart. Een weldoener in deze emeente, die volstrekt onbekend wenseht te lijven, heeft bij het bestuur der Godshuizen nzoek gedaan om al de weeskinderen, die in de jerschilleude gestichten verpleegd worden, voor jne rekening eene voorstelling te doen bijwo- L,n in het Cirque Corly. Naar men verneemt [estaau daartegen bij regenten volstrekt geen izwaar, en zal daarvan reeds Vrijdag gebruik orden gemaakt. Gekdringen, 16 Maart. Dezer dagen had alhier t vergelijkend examen plaats van sollicitanten ijaar de betrekking van hoofdonderwijzer aan dp openbare scholen te Megchelen en Breedeu- oek. Ofschoon bet gemeentebestuur aan de per sen, die aau dat examen deel zouden nemen ne billijke vergoeding voor reis en verblijfkos- *d bad toegezegd, zijn van de eenendertig sollici- men slechts zes opgekomen. Vermoedelijk koes- rden eenige hunner de meening, dat de raad er gemeente zijne keuze zou vestigen op hen, ie tot een bepaalde gezindte behooren. Het zaaien werd afgenomen door de schoolopziener 'r. J. J. De Meijier bijgestaan door zijn arnbt- enoot L. C. Vethake. De voordracht ter benoe ming zal spoedig gedaan worden. n i j i br rv i. in i>. I Frankrfj k. B Zeventien afgevaardigden van Parijs hebben tot de Parijzeoaars een manifest van den volgenden Blioud gericht: v Waarde Medeburgers I Uit hel verslag van de zitting der Nationale [ergadering op 10 dezer hebt gij kunnen zien, et hoeveel kracht wij zijn opgekomen voor het ferplaatsen van den zetel der Kamer naar Parijs, ij hadden groote haast om weer in uw midden komen. I „Wij hebben althans het onze bijgedragen tot enjdeling van het plan, om den zetel der Kamer ver te brengen naar Fonlainebleau. vOnnoodig te zeggeD, dat, zoo later het voorstel verd gedaan, om de voorloopige residentie te ersailles in een definitieve te veranderen, deze Dbreuk op de rechten van Parijs, welke de enig mogelijke hoofdstad van Frankrijk is, van •use zijde een hardnekkigen tegenstand zou inden. //Wij achten middelerwijl, ook met het oog op en betreurenswaardigen toestand waarin ons 'nd zich bevindt, noodig alles te vermijden, wat auleiding zou kunnen geven tot eene agitatie, 'aarvan onze staatkundige tegenstanders en de reemdelingeu, die Frankrijk binnengedrongen >Jn en zich nog op onzen, bodem bevinden, iu un belang zeer zeker gebruik zouden maken. //Wij zijn voorts van meening, dat onze tegen- 'Oordigheid ter plaatse, waar uwe stemmen ons eroepen hebben, niet overtollig is, hetzij tot he iliging der Republiek, hetzij ter barer verde- üging. //De Republiek te beschermen, de bevrijding het Fraosche grondgebied te verhaasten, zie daar de twee groote belangen van het oogenblik. //De RepubliekWij zullen haar dienen door 'P de bres te blijven, totdat de tegenwoordige Vergadering, gekozen met het doel om de quaestie an "ede of oorlog te beslissen en om in de be zeilen te voorzien, die uit hare. beslissing ont- 'taun, plaats zal gemaakt hebben voor eene Con- kitueerende Vergadering. '/Frankrijk! wij zullen het dienen door ons in ztu te nemen voor alles, wat zou kunnen leiden tot conflicten, waarover onze binnen- en buiten- landsche vijanden, wij herhalen het, zich maar al te zeer zouden verheugen. //Ziedaar, waarde medeburgers, de gedragslijn, die wij oüs voorgeschreven hebben. Wij koesteren de hoop, dat zij uwe goedkeuring zal wegdragen." De bedoelde zeventien afgevaardigden zijn de volgende: Peyrad. Edmond Adam, Edgar Quinet, Schoelcher, Langlois, Henri Brisson, Greppo, Tolain, Gam bon, Lockroy, Jean Brunet, Floquet, Tirard, Clémenceau, Martin Bernard, Farcy, Louis Blanc. Naar hetgeen in brieven nit Bordeaux van II en 12 Maart aan de Indépendance Beige wordt geschreven, nam de meerderheid der Vergadering den heer Thiers zijne overhelling tot de republiek en zijne liefde voor Parijs euvel, zoo zelfs dat zij hem gaarne als hoofd des Bewinds door een ander zou vervangen indien zij hiertoe maar eenen geschikten persoon beschikbaar had. Daarentegen gaf de linker zijde, en zelfs ultra-republikeinen als Louis Blanc, den heer Thiers blijken van toenadering en vertrouwen; de linkerzijde had gevreesd dat Thiers zou worden wat Monck in Engeland is geweest, de wederoprichter der monarchie; maar zij was gerust gesteld door zijne als met eede bekrachtigde belofte dat hij z/noch de monarchale noch de republikeinscbe partij zou bedriegen" (gelijk hij zich in zijne rede van 10 Maart uitdrukte) en nog meer door zijne handelingen gelijk door de aanwezigheid van eenige oud- republikeinen in zijn kabinet. Doch dat de keuze van 's lands hoofdstad door Thiers was opgenomen onder de vraagpunten van con- stitutionelen aard die later door eene staatrege lende vergadering beslist zouden moeten worden, was aan de linkerzijde zeer onaangenaam, ingeland. De liberale Engelsche dagbladen zijn tevreden over de uitkomst van de beraadslagingen der conferentie die, nu twee maanden geleden, op een voorstel van Pruisen, en op uitDOodiging van het Britsehe gouvernement, te Londen was samen gekomen om het Parijsche vredesverdrag van 1856 overeenkomstig Rustands verlangen te her zien. Daily News zegt„In de conferentie over de zaak der Zwarte Zee is den 18den dezer een nieuw verdrag door de vertegenwoordigers van al de mogendheden onderteekend. Een zeer verblij dende omstandigheid is het datde Fransche ambas sadeur zijne instructie tijdig genoeg had ontvangen, en alzoo dadelijk het nieuwe verdrag heeft onder teekend. Het eindbesluit der conferentie is dus het werk van al de mogendhedenen het ver drag van Maart 1871, een aanhangsel en aanvul sel van dat van Maart 1856, in een uitvloeisel der samenwerking en overeenstemming van al die mogendheden, welke het laatstgemelde ver drag hadden onderteekend. z/Wat betreft de bepalingen en strekking van het nieuwe verdrag, zij zijn van zulken aard als wij reeds dadelijk bij het oprijzen van dat geschil voor wenschelijk hielden en verklaarden. Doch zij zijn van minder gewicht voor het Engelsche volk, dan het feit dat de conferentie is gehouden en dat eene moeilijkheid van dreigenden aard tot eene vreedzame beslechting is gebracht. Wat ons ter harte ging was niet de vraag of Rusland oorlogs schepen in de Zwarte Zee zou hebben, maar de vraag of Rusland zich van verdragsbepalingen, vau eene plechtig aangegane verbiudtenis, zou ontslaau door eenvoudig te verklaren dat het niet langer verkoos zich daaraan te houden. Wij kwamen op, niet voor de bepalingen van het Parijsche verdrag maar voor de bindende kracht van alle tractaten en verdragen. Dat groote be ginsel, het verbindende van internatonale over eenkomsten, een voor het heil der wereld zoo gewichtig beginsel, is door de conferentie gehand haafd en in allen deelen staande gehouden. //Immers Rusland is door de conferentie van de vernederende verplichtingen, aan hetzelve na den Krim-oorlog door de onzijdig-verklaring der Zwarte Zee opgelegd, ontheven geworden; doch eerst toen het zijne eigenmachtige verklaring tot afwerping dier verplichtingen had teruggenomen niet alleen, maar zich ook met al de aodere mogendheden had vereenigd in eene plechtige huldiging van dat groote beginsel des volkenrechts het beginsel dat een Staat door een verdrag ge bonden blijft totdat hij van deszelfs naleving ont heven wordt, door de toestemming der andere Staten welke het verdrag hebben aangegaan. De bekrachtiging van dat beginsel is het wat Europa door het houden dezer conferentie heeft gewon nen." TELEGRAMMEN. Parijs, 16 Maart. Het Journal des Débats zegt, sprekende over den uitslag der werkzaamheden van de Londenscbe Conferentie, dat men het spreekwoordelijk cynisme van het voornaamste orgaan der Britsehe regeering en van de Pruisi sche regeering moet bezitten, om zich te kunnen verblijden over eene ontknooping, welke niets dan een diepe vernedering is voor de politiek, welke sedert 40 jaren door de mogendliedeu van Wes telijk Europa is gevolgd en gehandhaafd. Enge, land ondergaat de straf voor hare Pruisischgezinde politiek en Granville in het bijzonder ondergaat de straf voor het noodlottig dienen, het dienen vao familiebelangen. Het geheele resultaat van den Krim-oorlog is verloren. Wal Frankrijk betreft, dit heeft voor langen tijd met de politiek ge daan. Is Frankrijks degen thans gebroken, spoe dig zal het dien weder kunnen trekken. Doch dan zal 't niet zijn ten behoeve van Frank rijk een minder ver verwijderd doel zal Frankrijk voor oogen hebben, dan de integriteit van het Ottomaniseh Rijk. Alle overige dagbladen spreken in denzelfden geest. In den Ministerraad werd gisteren over het incident Montmartre beraadslaagd. De meer derheid besloot een afwachtende houding te be waren, daar alles deed hopen, dat de oproerlin gen de kanonnen uit eigen beweging zouden teruggeven. Het slechte weder dat heden heerscht, de regen en de sneeuw zullen ook het comité nopen tot een besluit te komen. Het vindt reeds niet dan met moeite personen, die bij de kanon nen de wacht willen houden. De Electeur libre meent te weten, dat de graaf van Parijs, met het oog op Frankrijks tegenwoor- digen stand, en naar den inspraak van zijn liefde voor Frankrijk, heeft afgezien van alle mededin ging naar de regeering. Welmar, 16 Maart. De keizer is hier heden- namiddag aangekomen en metgeestdrift ontvangen. Brussel, 16 Maart. Het Departement van Bin- nenlandsche Zaken heeft het bericht ontvangen, dat het wintergraan in bijna alle deelen des lands door de vorst sterk geleden heeft. Vele velden zullen op nieuw bezaaid moeten worden. Napoleon is niet te Verviers gepasseerd; men gelooft dat hij een anderen weg heeft genomen om zich naar Engeland te begeven, de Indépen dance vermeldt een gerucht, dat hij Gent is ge passeerd. Londen, 16 Maart. De Times meldt uit Parijs, dat de heer Valentin tot prefect van politie is aangesteld, hetgeen zou aanduiden dat de Mi nisters besloten zijn de orde met kracht te hand haven. De aanwezigheid van Garibaldianen te Parijs boezemt ongerustheid iu; men vreest voor wan ordelijkheden. Frankfort, 16 Maart. De Keizer en de Kroon prins, met hun gevolg, hebben heden voormiddag ten 10 ure de reis naar Berlijn voortgezet. De Keizer werd door den Groothertog Van Hessen naar het station begeleid. Petersburg, 16 Maart. Het Journal de St.-Peters- bourg van heden zegt, dat het resultaat der Con ferentie voor Rusland bevredigend is en dat het volk daarop met recht trotsch mag zijn. Dat resul taat steunt namelijk op de zedelijke kracht, welke steviger en duurzamer grondslag is dan de stoffe lijke. Hot blad erkent dat de Kabinetten bezield waren door een verzoeningsgezinden geest, en vooral dat Turkije zeer verstandig handelde door te erkennen welk voordeel eene goede verstand houding met Rusland voor dat Rijk is. De oplos sing der quaestie is een vrucht der politiek, welke de Keizer heeft gevolgd sedert hij den troon be klom. Het is te betwijfelen, of Huslands gematigde bedoelingen gehoor zouden hebbeu gevonden bij de Kabinetten, wanneer het op minder vasten toon gesproken had en wanneer het geen steun had gevonden in het bewustzijn van den verba zend grooten vooruitgang in het binnenland, welke, in geval van oorlog, Ruslauds krachten veel groo- ter zouden gemaakt hebben dan zij tijdens den Krimoorlog waren. De ontwikkeling der hulp bronnen van het land en een gematigde, verzoe ningsgezinde, vredelievende politiek zijn de ware bestanddeelen van Ruslands kracht en voorspoed. Londen, 16 Maart. In het Lagerhuis werd de beraadslaging over de bill tot reorganisatie van het leger voortgezet. Het lid Bury wees op de in Frankrijk opgedane ondervinding en noemt de bill onvoldoende. Osborne keurde de bill scherp af en noemde het Pruisische systeem een militair des- potismus, dat niet bevordelijk aan den vrede is. Parijs, 17 Maart. Het Journal Officiel meldt, dat aan den heer Valentin opgedragen is, de betrek king van prefect van politie. In eene proclamatie van den minister van oorlog aan de mobielen van Parijs en de depar tementen zegt hij: //Het lot heeft uwe pogingen verijdeld; maar gij hebt de eer des vaderlands gered. De dag is, hoop ik, niet ver verwij derd, waarop het u gegeven zal zijn het door uw energie en opoffering zijne krachten terug te geven. Weest er verzekerd van, niemand en niets ter wereld zal lang de bestemming kunnen ver ijdelen, die de Voorzienigheid voor ons volk be paald heeft." Alle dagbladen raden eenparig af de naar Pa rijs terugkeerende Duitschers gewelddadig te be jegenen, maar verklaren zich eenparig voor eene onverbiddeiijke moreele uitsluiting. Paris-Journal vermeldt bet gerucht, dat Pruisen Muhlhausen terug wil geven tegen betaling van 200 millioen. Charles Hugo is overleden. Munchen, 16 Maart. De aan de professore/ Döllinger en Friedrich gestelde termijn, om ziel aan de besluiten van het concilie te onderwerpn is gisteren afgeloopen, zonder dat zij de gevraagd verklaring gegeven hebben. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 17 Maart. KofHc. Deze week in stille stemming; geheel in afwachting der veiling. Tegen 23 dezer zij nog aangeslagen 400 Balen Braziel. Suiker. Ruwe Vast in afwachting van de op 29 dezer door de N. H. M. te houden veiling van 44000 krjs. Geraffineerd. Zeer stil en in sommige gevallen lager koopbaar. Thee. Met eenigen handel voor behoeften. Di lading Margareth Falconer wordt spoedig in vei ling verwacht. Hijst. Met goeden handel; de prijzen zijn echter zonder verandering. Specerijen. Voor Noot was deze week goede vraag voor export. Voor Noot N°. 1 werd 137c betaald N°. 2 128 terwijl N'. 4 tot 67c te koop bleef, alles Entrepot. Vruchten. Krenten met goeden omgang. Voor prima werd ƒ18 betaald. Comadre Vijgen op ƒ9.50 gehouden. Tin. Banca loco ƒ76.50 levering 75.25 Billeton loco 76. Katoen. Flauw gestemd; tot onvaranderde prijzen. Wol. Zonder omzettingen. Indigo. Enkele partijtjes vonden tot onveran derde prijzen koopers. Meekrap. Met goeden handel tot vorige prijzen. Potascli. Loco Petersburger ƒ14.12' en Juli- Aug. aflading ƒ13.37' te koop. Petroleum. Met weinig vraag en veel aanbod. De laatst besteedde prijzen zijn ƒ23 waartoe thans te vergeefsch wordt aangeboden. Oliën. Raapolie cont. ƒ52.75; Mei ƒ50.50; Oct- Dec. 50.50. Lijnolie cont. ƒ36.50; Mei 37.25- Oct.-Dec. 38.50. Patentolie cont. 56.75, 57 Mei ƒ55; najaar 55. Granen. Flauw gestemd. Meel. Onveranderd. Tarwemeel. 1ste qualiteit 22.75, ƒ23.50; 2de qual. ƒ20.50; ƒ21; 3de qual. ƒ17.50, ƒ19.50. Keizersmeei 29, ƒ30. Rechtzaken. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden van 17 Maart zijn veroordeeld OS-emengde Berichten. Te Nieuwkuik bij 's-Hertogenbosch had giste ren een brutale diefstal plaats bij den logement houder J. v. E. Door een der meest geachte ingezetenen werd aldaar een persoon gebracht die bij hem aardappelen opgekocht bad, en daar den nacht zou doorbrengen. Hij ventuk evenwel des nachts heimelijk en nam een beste wollen deken en een zwart lakensche jas mede die hij iu den Bosch voor de som van vier gul den verkocht. Door de ijverige nasporingen van den veld wachter Van Sou is het evenwel gelukt, dekeu en jas terug te bekomen, doch den dader is men nog niet op het spoor. De Weslf. Mercur verhaalt het volgende: z/ln een groot gezelschap te Munster werd den wensch uitgesproken, even als naden bevrijdings oorlog van 1813 tot 1815, de roemrijke overwinning van 1870 en 1871, door een gedenkteeken op den Draclienfels te vereeuwigen, en wel door een bronzen standbeeld //Die Wacht am Bhein" voorstel lende. Die gedachte vond zoo levendigen en alge- meenen bijval, dat zich onuiiddelijk een voorloo- pig comité vormde, dat daaraan verder uitvoering zal geven en zich lerens in verbinding zal stellen met de commissie van het gedenkteeken dat het Zevengebergte reeds versierd." Aan de Keizerin vanDuitschland werd onlangs een eigenaardig geschenk toegezonden, bestaande in eene zeer kunstig uit verschillende soorten van stroo vervaardigde kroon, waaraan de zoon van

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3