spreid, voor den aanstaanden wedstrijd en tentoo- stelling voor werklieden in Augustus aanst. te 's-Gravenhage te houden, waarin tevens de werk lieden eene opgaat vonden van hetgeen onder anderen zou kunnen ingezonden worden; een zeer welgekozen maatregel, daar vele werklieden dikwijls moeite hebben niet de keuze van het geen zij zullen inzenden. Men heelt dan ook reeds de toezegging van belangrijke inzendingen ver kregen, en in verschillende oorden des lands zijn reeds vele werklieden bezig met hun nuttig werk. De 72 plaatselijke commissiën hebben intus- schen ouk niet stilgezeten, terwijl tevens de Departementen van 'c Nut van't Algemeen zich deze Nationale zaak op uituoodiging van het hoofdbe stuur met ijver aantrokken. Van de provincie Zuid-Hoilaud is reeds eene geldelijke bijdrage van 1200 toegezegd, van de gemeente 's-Gravenhage 600, van het departement 't Nut aldaar /UOU, van het 2de dept. te Amster dam ƒ40, van dat te Helder ƒ20, terwijl door de departementen van 'l Nul te Haarlem en Purme- rend reeds aan prijzen is bijgedragen en het 2de dept. te Amsterdam medaljes met deu stempel der tentoonstelling heeft geslagen en de heer Hoven, lid der Kamer van Koophandel te 's-Hage 26 heeft uitgeloofd voor het beste metselwerk in het locaal der tentoonstelling uit te voeren, 't Is voor de eerste maal dat een dergelijke tentoonstelling en wedstrijd voor den werkman hier te lande wordt beproefd eii kan en be hoort er dus van alle zijden te worden medege werkt tot het welslagen van eeoe proef die verhef fend op het werk en de werklieden, en tevens op de vermeerdering van zijn materieele welvaart kan werken. Want als de inzending naar zulke tentoonstellingen algemeen wordt en van tijd tot tijd zulk een algemeene wedstrijd gehouden wordt rijst het peil waarop het werk en in het alge meen de werklieden zelve staanvandaar moeten de patroons ook de inzending in de hand wer ken, en veel doen door inschikkelijkheid bij het gebruik der localen of gereedschappen, waardoor zij tevens in hun eigen belang handelen. Ook de aankomende werklieden, de leerlingen der in- dustrieele inrichtingen van onderwijs worden tot mededinging onderling opgeroepen. Ten hunnen opzichte rust de plicht der medewerking vooral op de directeuren der ambachts, industrie, bouw kundig, ornament, en machine-teekenscholen enz. De plaatselijke- en regeling»-com missiën ver strekken gaarne alle nadere inlichtingen, pro gramma's met invullingslijsten enz. terwijl gelde lijke bijdragen gaarne door de commissie ontvangen worden. Moge de onderneming vau alle zijden die ruime ondersteuning vinden die zij zoozeer verdient. Uit het voorloopig verslag nopens de ontwerpen tot definitive vaststelling der koloniale huishou delijke begrootingen van Suriname en Curasao voor het dienstjaar 1871, blijkt: 1°. Wat de begrooting van Suriname betreft, dat in twee afdeelingen het subsidie ter sprake kwam waarvan de trapsgewijze verminderingen eindelijke opheffing algemeen wenschelijk werd gekeurd. Intusschen bewees eene begrooting, hou dende vermeerdering van uitgaven en verminde ring van inkomsten waarlijk niet, dat dit einddoel werd nagestreefd. Men bracht hierbij bijzonder ter sprake de geschiedenis der ontwerp-verordening op eene belasting op het gedistilleerd. Sedert twee ja ren was zij toegezegd; in October 1S69 hadden de Koloniale Staten er een verslag over uitgebracht, door het Koloniaal bestuur eerst in Maart 1870 beantwoord; en de tijdingen der laatste mail be richten, dat de Gouverneur bij de Stateu, op de verdere behandeling der zaak aandrong. Met het oog op zulke feiten betwijfelde men, of het te Paramaribo met de vermindering der bijdrage wel ernst was, en geleek de betuiging der Koloniale staten, dat zij inkrimping der kosten an het bestuur wenschten, zeer sterk op eene protestatio actui contraria. Ook was in het debat der staten niet onopgemerkt gebleven, dat de rekening krachtens art. 114 van het Regeeringsreglement over het jaar 1867 nog niet opgemaakt en eerst du bij den Gouverneur in behandeling was. 2°. En wat de begrooting van Curafao aangaat, lokte 1 in twee afdeelingen al hetgeen met en na het ontslag van den vorigen Gouverneur was voorgevallen den wensch uit, naar meerdere in lichtingen van reglementswege. 2. De geogra- phische ligging van Curafao in de nabijheid van Venezuela, sedert jaren door burgeroorlog geteisterd, geeft voortdurend aauleiding tot moeielijkheden. De bovendrijvende partij pleegt zich telkens er over te beklagen, dat Cu- raeao tot uitgangspunt wordt gekozen eener nieuwe revolutie. Op hare beurt overwonnen op pert zij bezwaar, als het Nederlandsche Gouverne ment hare plannen tot de werking van de nieuwe orde van zaken in Venezuela dwarsboomt. De bewo ners van Curafao schijnen de zijde te kiezen der eene of andere partij, geleid door overwegingen van materieelen aard of door vriendschaps betrek kingen met regeeringspersonen in Venezuela. Bovendien geeft de wijze waarop sommigen mis bruik maken van het recht om handel tedrijven aanleiding tot spanning tusschen de beide gou vernementen. Met het oog op dit alles vroeg men of de bestaande koloniale besluiten wel voldoende waren tot het voorkomen der moeilijkheden en of niet een nader onderzoek en nader besluit noodig was. 3. Het subsidie is dit jaar nagenoeg ƒ27,000 verhoogd. Eene verhooging die klimt, wanneer men let op de vermindering der onvoorziene uit gaven ten bedrage van ƒ7000. De toekomst werd nog minder helder als men bovendien in aan merking neemt, dat het bedrag van ƒ60,000 voor verkoop van zoutpanneu op Bonaire ditmaal voor het laatst voorkomt. Met genoegen had men ech ter opgemerkt, dat de koloniale raad verminde ring van het subsidie beoogt. Is de wanverhou ding tusschen uitgave en inkomsten vooral op de kleinere eilanden sterk, men vestigde 's ministers aandacht op de middelen van bezuiniging, die de heer A. Jesurun Dz. in den raad aan de hand geeft. Gebruik makende van de bevoegdheid, gegeven bij art. 25 van het Reglement van Orde der Tweede Kamer, heeft, de heer Van Sijpesteijn de vrijheid genomen in eene afzonderlijke nota eenige beschouwingen over eene zeer belangrijke aan gelegenheid bij het behandelen van deze wet aan de aandacht te onderwerpen. Hij liet nooit eene gelegenheid ongebruikt om zooals hij het o. a. den 3den Mei 1869 in de kamer uitdrukte z/Zijue diep gevestigde overtuiging uit te spreken, dat het subsidie het ongeluk, de kanker van Su riname is." Naar zijne meening is, bij eene be hoorlijke ontwikkeling en de vele hulpbronnen dier onschatbaar rijke kolonie, dat subsidie op den duur onnoodig en juist voor die ontwikkeling nadeelig. Het is zijn doel in de uitvoerige nota aan te toonen, dat de verwezenlijking van dit denkbeeld mogelijk is. In de vergadering van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen, afdeeling Letterkunde, 11. Maandag gehouden, waren tegenwoordig de lieeren: C. W, Opzoomer, voorzitter, H. J. Koe nen, W. G. Brill, M. J. De Goeje, M. De Vries, J. A. G. Van Heusde, G. De Vries Az., R. Fruin, J. E. Goudsmit, J. P. Vetli, J. T. Buys, S. A. Naber, J. K. J. De Jonge, C. Leemans, Th. Borret, H. Kern, L. Ph. G. Van den Berg, D. Harting, J. P. Six, R. Van Boueval Faure, B. S. L. De Geer, J. H. Fruin en J. C. G. Boot, secretaris. Eene door den heer J. Farncombe Sanders, te Breda, aangeboden photografische afbeelding van Radbouds paleis te Medemblik in 1831, wordt met dankzegging aangenomen en aan de Com missie voor de oude vaderlandsche kunst ver zonden. De heer Borret leest het verslag der beoordee laars van de ingekomen Latijnsche prijsverzen. Het eene, getiteldCarmen seculare memoriae Slariae Theresiae eet. is een minder dan middelmatig ge dicht. Veel hooger staat het andere, Sibylla, maai de bewerking van het slot staat te ver achter bij die van het eerste gedeelte, om dit gedicht met goud te bekrooneu. De naambriefjes worden daarop ongeopend verbrand. De heer Kern handelt over Indische theoriën omtrent de standenverdeeling. Hij toont aan, dat het stilzwijgen van de Veda's op dat punt niet veel bewijst en dat de standenverdeeling eene zeer oude instelling is, die ook bij de Arische volken gevonden en in de Zendavesta genoemd wordt. Hij bestrijdt de voorstelling van professor Spiegel op eenige punten en verklaart bij Diodo- rus Siculus gezondere begrippen over de kasten- inrichting van Indië gevonden te hebben, dan bij vele nieuwe schrijvers. De spreker biedt zijne bijdrage ter plaatsing in de Verslagen aan. Zij geeft aan de heeren Veth, Brill, Six en Opzoo mer aanleiding ooi eenige vragen te doen en opmerkingen mede te deelen, die door den spre ker beantwoord worden. De heer J. A. Fruin biedt eene verhandeling over de Anfange en de Slichte Klage urn varende have in het oud-Saksische recht, met bijlage, voor de werken der afdeeling aan. Zij wordt in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Van den Bergli, De Wal en Lintelo de Geer. De heer Leemans verzet zich tegen het bericht in enkele dagbladen over het vernielen van een hunebed en van urnen bij Odoorn in Drenthe. Er is geen vandalisme gepleegd, maar alleen een buitengewoon groote veldsteen ontgraven en verbrijzeld. Dezelfde geeft op, dat bij de commissie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst zijn ingekomen: van den heer W. Molkenboer, te Leeuwarden, eene teekening van den kalksteenen beer, gevonden onderden Swaardenterp bij Stiens; van den heer A. J. H. Bauer, te Winschoten, eene beschrijving van eenige gedenkpenningen in zijn bezit, en van den Minister van Binnenlandsche Zaken het bestek N°. 8 voor de ontmanteling van Venlo. De vergadering wordt te twee uren gesloten om in eene buitengewone over te gaan. De Minister van Financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, tot benoeming van acht suruumeraireu der registratie en domeinen, op deu Isten Juni aanstaandeen volgende dagen, te Utrecht, ten overstaan van de daartoe be noemde Commissie, het bij art. 2 van het Ko ninklijk besluit van 7 Juni 1856, N°. 80 Bijv Staatsblad 1856, N°. 125), daarvoor bepaald ver gelijkend examen zal plaats hebben. Dit examen wordt in het openbaar gehouden. Zij, die tot dit examen kunnen en wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op den 15den April aaustaande het bij art. 4 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift aan den Minister indienen met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Zij worden door den voorzitter der voormelde commissie bekend ge maakt met de plaats waar, en den dag en het uur waarop zij voor de Commissie zullen moe ten verschijnen. In het op te maken proces-verbaal van dit examen moeten de acht adspiranten-surnume- rairen, welke het best aan het examen hebben voldaan, naar rangorde hunner bekwaamheid worden aangewezen, met opgave tevens of deze acht adspiranlen allen hebben getoond voldoende bekwaamheden te bezitten om tot surnumerair te worden benoemd. De Commissie tot het afnemen van het voor melde examen is samengesteld uit de navolgende heeren Voorzitter, W. Lee, directeur der registratie en domeinen voor de Provincie Zuid-Holland; lid en secretaris, Mr. P. W. A. C. van der Linden, advocaat te 's-Gravenhage; ledenS. J. van Slooten, inspecteur der regi stratie en domeinen te Assen; G. A. Loeff, in specteur der registratie en domeinen te Rotterdam, en J. J. Heerma van Voss. ontvanger der regi stratie en domeinen te Zevenbergen. De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten thans opnieuw een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zenden, waarin wordt gewezen op het belang dat de gemeente Hilver sum, en het geheele Gooiland bij het daarstellen van den spoorweg AmsterdamHilversum Amersfoort, met zijtak van Hilversum op Utrecht, heeft, terwijl tevens met algemeene stemmen be sloten is den dank der gemeente te betuigen, aan de heeren Dr. J. G. van Hengel, lid van den geneeskundigen raad van N.-Holland en aan Dr. J. G. S. J. Mol, voor hunne goede zorgen en ijverige pogingen bij de inenting en herinenting aangewend, tevens vergoeding door de gemeente aanbiedende voor de gemaakte kosten. Uit Willemsdorp meldt men, dat de negende spanning voor de spoorwegbrug over het Hol- landsche Diep eergisteren morgen met goed gevolg met het ochtendgetij van den bouwsteiger op de paaljukken is overgebracht. Daar nu twee span ningen op de paaljukken gereed staan en de tiende spanning voor twee derden gereed is, zal zoodra het weder gunstig wordt een aanvang gemaakt moeten worden met het overbruggen naar de pijlers. Uit Ruinen (Drenthe) is een telegrafisch bericht ontvangen dat aldaar een geweldigen brand was ontstaan in de Kruisstraat, waardoor 12 huizen en boeren plaatsen vernield zijn. Alles moet verbrand en de toestand vreesselijk zijn. De bewoners wa ren reeds in slaap toen de brand uitbrak. Het vee is gered. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van 21,98, door een onbekende, onder de letters N. N. (postmerk Muiden van 15 dezer), tot voldoening van te weinig betaalde successierechten ingezonden. De Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot het geven van lager en mid delbaar onderwijs, welke ingevolge de bekend making van 1 Februari en 6 Maart jl. in de maand April e. k. een aanvang zou nemen, uit hoofde der heerschende ziekte, tot nadere aankondiging zijn uitgesteld. BINNENLAND. Amsterdam, 16 Maart. Door de alhier gevestigde Begrafenis- Vereeniging die reeds zooveel heeft bij gedragen om bezuiniging en vereenvoudiging in de begrafenis-kosten te brengen, is het resul taat van het 5de jaar van haar werkkring mede gedeeld; waaruit blijkt, dat van de door haar behaalde voordeelen eene som van ƒ1450 aan de verschillende armbesturen uitgedeeld kon worden. Op den 2Ssten Maart zal alhier per Rijn- spoor van Harderwijk aankomen een detache ment suppletie-troepen, bestemd naar Oost-Indië, sterk 3 officieren en 125 onderofficieren en man schappen, ten einde vervolgens per extra stoom boot naar het Nieuwe Diep te vertrekken. Helder, 16 Maart. Gisterenmiddag stoomde uit deze haven Zr. Ms. stoomschip Citadel van Ant werpen, kom. kapit. luit. t/z. Hugenholtz, met be stemming naar de kust van Guinea. Na de haven verlaten te hebben, deed deze bodem de gebrui kelijke saluutschoten, die door het wachtschip beantwoord werden. Texel, 16 Maart. Gisteren verloor het vaSt| van schipper A. Koning, met een lading kolen van het Nieuwe Diep naar Zwolle var^ in het Ainsteldiep een der zwaardeklam waardoor het zoo lek werd dat het ieder o- blik dreigde te zinken. De schipper koerste hij dit bemerkte oogenblikkelijk naar een r. bank, zoodat het vaartuig slechts tot het zonk, en de bemanning door schipper Koe; die door het wuiven der schipbreukelingen i nood bemerkt had, gered kon worden, Er i3 hier dadelijk de noodige hulp vertrokken het vaartuig te lossen en trachten af te bren waartoe veel kans bestaat. Naar men vernet was het geassureerd. De schulpen-visscherij het haringtrekken levert nog weinig op, de p- zen zijn inmiddels hoog. Dordrecht, 16 Maart. Na het plan tot uilt ding van de bebouwde kom der gemeente d den raad is aangenomen, zal in dit en het vol»- jaar het Bagijuhof gedempt en bestraat, en weg door de Schuttersweide gelegd wordeo komende op den Zandweg en zooveel moot: in verband met den Stationsweg, terwijl de Vri poortsbrug door een ijzeren draaibrug zal r vangen worden. Dan zal in de jaren 1873 en 74 het Gajtk weggebroken worden en de Vischstraat verbr worden, de stadsburgerschool verplaatst en nieuwe onderwijzerswoning gebouwd wore- een gebogen weg tot verlenging van het Bagijr waardoor verscheidene panden naast en act het Bestedelingenhuis en aan de Vest moet» den afgebroken en een ijzeren draaibrug over spuihaven gelegd worden. De kosteu worden ƒ180,000 geraamd. Godda, 16 Maart. Dinsdag-avond had is vergadering van 't Nut van 'l Algemeen alhier plechtigheid plaats, die wel tot de zeldzaam!»» behoort. Aan Reinier Zeilemans werd heten wijs der Maatschappij (een zilveren medi uitgereikt, voor SOjarigen trouwen dienst ii kleingarenfabriek van den heer Kortenoever zeer hartelijke bewoordingen werd hij door. voorzitter Dr. D. Terpstra, met dat voorrecht gewenscht, terwijl 'smaus aandeel bij het blui van een brand, den 22sten Juli 1869 in de» zijnen der werkplaats uitgebroken, niet onver- bleef. Op verzoek en namens zijne medearbr, werd hem daarop door den voorzitter een zilt' horloge aangeboden, als een bewijs hunner ach. en vriendschap, welk geschenk hij zichtbaar roerd aanvaardde. Utrecht, 16 Maart. Gisteren is alhier del schutterij buitengewoon onder de wapenen weest ter gelegenheid dat de door Z. M. laat lijk toegekende eereteekenen voor langdur schutterlijken dienst aan de begiftigden wei uitgereikt. De parade daartoe had onder beg stiging van fraai weder op het Vreeburg pli Apeldoorn, 16 Maart. Gisteren heeft het beste van het vrouwen comité van het Roode Kruit hier, in eene algemeene vergadering reke: en verantwoording gedaan, waaruit bleek,it voor eene waarde van ƒ1600 van hier wast zonden en de voorwerpen alles door de 11 vervaardigd waren. De presidente vestigde de dacht daarop en bracht den leden een warm v van dank voor hunne ijverige mederwerkin: Zdtfen, 16 Maart. Dezer dagen vierde het gt schap aPhysicazijn 75jarig bestaan. De pres: de heer G. Tjeenk Willing, schetste in eene: gadering niet dames het verleden dezer nu ea- zins kwijnende vereeniging. Na afloop dervf dering vereenigde zich enkele belangsteller aan een souper. De hervormde armen hebben uit de opbret, der tooneelvoorstelling op 4 Maart door der eeniging Liefhebberijtooneel" gegeven de som ƒ153.50 ontvangen. Harderwijk, 16 Maart. Den lsten der volgen* maand zal van hier per spoortrein naar Eoti dam vertrekken een detachement suppletietroepf sterk 125 man (waaronder 6 onderofficieren)15 dien dag aldaar over te gaan aan boord van b' schip Noach II, gezagvoerder J. C. P. Looijen, met dien bodem naar Java vertrekken, 0"'k bevel van den kapit. der inf. van het O.-I. Iff J. K. Knijf, die van verlof derwaarts terugkn en tot medegeleider de 2de lts. der inf. van f meld leger G. W. Beeger en A. De Willigen. Zwolle, 16 Maart. Door de afdeeling Zwv der Overijsselsche maatschappij van Landboir» Tuinbouw en Veeteelt is besloten in August eene groote tentoonstelling te houden van bi men en vruchen. Kaslpen, 16 Maart. Vrijdag zullen de bede'1 den van de onderscheiden godsdienstige gef® heden en hunne kinderen gevaccineerd ofgeherf cineerd worden. De bedeeling zal worden i» trokken voor hen, die zich daaraan niet ondt werpen. Groningen, 16 Maart. De rijksontvanger P. gisteren door het hof van Groningen we# knevelarij in zijne betrekking, veroordeeld ton tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. Ook in de geruchtmakende procedure zake het recht van een deurwaarder, om goeden'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2