spi'onkelijke overeenkomst voor mededeeling (zóo met als zonder geheimhouding) ongeschikt zijn. De Commissie gaat vervolgens den inhoud van enkele dier overeenkomsten na en vestigt er de aandacht op dat van veel meer belang is de overeenkomst op 30 September 1868 met den Sultan van Lingga-Riouw en onderhoorigheden getroffen. De inhoud dezer acte worde overal gezien in het licht der belangrijke bijzonderheden door het jongste Koloniaal Verslag met betrekking tot dit eilanden-gebied verschaft. In genoemd verslag vindt men de redenen ontwikkeld die het Indi sche Gouvernement hebben gebracht tot het besluit om het zelfsbestuur des Sultans van Lingga-Riouw aan gewichtige beperkingen te onderwerpen, en 0111 tegen de handelingen van vele uit Singapore en van elders komende Chinezen die zich op eeue der eilanden van het Linggagebied nederzetten, een scherper toezicht en krachtiger breidel in te stellen dan het inheemsch bestuur bij machte was te geven. Het verdrag strekt alzoo allereerst om onwet tige en onrechtmatige handelingen gepleegd door ingezetenen dezer eilanden, niet behoorende tot de inlaudscke bevolking, te keeren. Hoezeer toch art. 1 alleen van de Chinezen gewaagt, spreekt ook art. 4 van „de rechtstreeksche onderdanen van het Nederlandsch Indische Gouvernement." De beoogde handhaving van orde en gezag moet noodwendig de bescherming der inheemsche be volking ten gevolge hebben. De commissie de inhoud van het verdrag verder resumerende meent daarin te mogen afleiden, dat door dit verdrag en de daaruit voortgevloeide handeling, de algemeene staat van zaken in het deel des Archipels waarop het betrekking heeft is verbeterd en alzoo het publiek belang is behar tigd. Daardoor echter wordt opnieuw geleerd dat contractuele banden, met Indische vorsten van eenige beteekenis aangeknoopt, zich in den regel nagenoeg geheel in een gouverne- meulsbeheer oplossen. Bij het scheppen van nieuwe of het uitbreiden van bestaande verbind- tenissen, schijnt alzoo, naar het oordeel der com missie, nauwelijks genoeg voorzichtigheid betracht te kunnen worden. De omvang der taak die in het Oosten op ons rust, staat voorzeker in geen juiste verhouding tot de krachten en middelen waarover de staat beschikt. Ten slotte meent de commissie, daartoe genoopt door het hoofdmotief dat tot het treffen van het verdrag Lingga-Riouw leidde en in verband met hetgeen dienaangaande in de twee jongste ver slagen is verhandeld, te moeten te kennen ge ven dat zij, ten aanzien van het vraagstuk der vestiging en toelating van vreemdelingen op Ned.- Indisch territoir, zich geheel voegt bij de zienswijze door hare voorgangster in het rapport van 18 Mei 1870 ontwikkeld. Ook de tegenwoordige commissie is van oordeel dat uit het tractaat van 1824 tusschen Nederland en Groot-Brittannie gesloten, slechts de verplichting voortvloeit om Britsche onderda nen alzoo geen andere vreemdelingen in de havens toe te laten tot het drijven van handel, doch dat dit beding voor het Nederlandsch be stuur geenszius de verplichtingen vestigt om aan eenigen vreemdeling wie hij zij het recht van nederzetting of ingezetenschap, zoo in als buiten de havens toe te kennen. Art. 1 van het tractaat gewaagt uitsluitend van het „ten handel toelaten" van de wederzijdsche onderdanen der twee contracteerende mogendheden. De conclusie der commissie luidt: 1°. De overgelegde stukken aau te nemen voor kennisgeving; 2°. van dit rapport afschrift te zenden aan den minister van koloniën. Het bulletin N°. 33 en 34 van het Hoofd-Comité der Ned. Vereeniging van het Rooie Kruis, be helst de volgende berichten van de ambulances: De heer candidaat Moll, vroeger te Ncu- wied werkzaam, is naar de Nederl. ambulance te Rijsel vertrokken den 21sten Februari. Den 19den Febr. is de heer Mr. D. baron Mackay als gedelegeerde van het Hoofd-Comité naar Zwitser land en den Elzas vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar den toestand der talrijke ge kwetste en zieke militairen aldaar overal opge nomen, en hulp aan te bieden. Reeds den 21sten telegrafeerde hij uit Basel, dat er voor Belfort en omstreken groote behoefte was aan wollen goedeieu, kousen en linnen. Aanstonds zijn uit het centraal magazijn onder behoorlijk geleide zes en twintig groote kisten met goed daarheen gedirigeerd. De heer Dr. Vermijne is gemachtigd om met zijne echtgenoote namens het Hoofd-Comité, als hoofd der ambulance te Bordeaux vooralsnog werkzaam te blijven. De ambulance te Havre is opgeheven; Dr. Huijveuaar die aldaar zijne dien sten namens het Hoofd-Comité, in de ambulances bleef bewijzen, is nu ook vertrokken. Van het materieel worden 20 ijzeren kribben naar Rijsel gezonden, het overige zal terugkeeren. Het Haag- sche Comité is gemachtigd tot het doen eener bezending van 5000 cigaren naar de ambulances te Aken. De heer De Vogel uit 's-Hage heeft zich belait met de overbrenging naar Sedan van zestien houten beenen, ten behoeve van invalieden al daar, door het Hoofd-Comité verstrekt. Gedurende de maand Februari werden uit het centraal-magazijn nog de navolgende bezendingen gedaan: den 14den Febr. naar Dusseldorf2colis, den 15den naar Coblenz 7 colis, den 17den naar Heinsberg 1 coli, den 22sten naar Aken 1 coli, terwijl den 23sten naar Basel 18 colis uit het centraal-magazijn en 8 uit Amsterdam worden geëxpedieerd. De heer Dr. Müller sedert eenigen tijd teWe- sel voor het Hoofd-Comité werkzaam, keert den lsten Maart terug. Ook te Metz wordt met 1 Maart de nog be staande ambulance opgeheven, gelijk uit de rap porten blijkt. Naar Rijsel wordt op verzoek van mevr. de gravin Van Mélem door het Hoofd-Comité een houten kunstarm verzonden ten behoeve van een geamputeerden sergeant-majoor aldaar verpleegd. De heer Engeler is uit 's-Hage vertrokken met een achttal kisten pluksel en verbanden ten be hoeve van Fransche lazaretten, die hij zelf zal uitkiezen, te Parijs en omstreken. Deze bezending is hem door het Hoofd-Comité opgedragen, nadat hij een 20tal ijzeren kribben van hier naar Rij sel zal hebben overgebracht. He gemeenteraad van Arnhem heeft dezer dagen een krediet van 500 verleend aan de commissie van beheer voor de in Augustus van dit jaar aldaar te houden tentoonstelling van schilder-, tee- ken-, bouw-, beeldhouw- en graveerkunst. Op last van den Minister van oorlog zal met den 15deu April a. s. door den kapt.-adj. der Kon. Milit. Academie te Breda, J. H. H. Dommers, gedurende eenige weken aan een kapitein van ieder regiment inf. onderricht worden gegeven in de beoefening der tactische wetenschap (krijgs- spel) op kaarten van groote schaal, om daarna onder de leiding van gezegde kapiteins, op ge lijke wijze, bij de verschillende regimenten dit onderricht over te brengen. Te Zwolle overleed den llden Maart de heer Baron Sloet tot Oldruitenborgh, gepd. Luit. Kol. der Cavallerie, Adjudant in buitengewone dienst van Z. M. den Koning, kommandeur van de Eikenkroon van de Ned. Leeuw, enz. in den ouderdom van 73 jaren. Bij de Regeering is het bericht ontvangen, dat den lsten Augustus e. k.te Götheborg in Zweden eene landbouw-tentoonstelling met daarmede ver bonden congres zal worden geopend, welke vijf dagen zal duren. Het tentoonstellings-programma omvat 12 klas sen, te weten: 1. vee van zuiver ras 2. gemest vee; 3. pluimgedierte; 4. landbouw-voortbrengselen 5. boschwezen 6. visscherij en piscicultuur; 7. jacht; 8. tuinbouw, modellen en afbeeldingen van broeikassen, plans voor tuinen, enz.; 9. gereedschappen, werktuigen en hulpmidde len voor den landbouw; 10. modellen en afbeeldingen van woningen ten behoeve van den landbouw; 11. kaarten, landhuishoudkundige stelsels; 12. voortbrengselen van dehuisselijke nijverheid. Van de in te zenden voorwerpen behoort vóór 15 Mei e. k. opgave te worden gedaan aan den secretaris der directie te Götheborg, die daarvoor een bewijs van ontvangst zal afgeven. Met betrekking tot het rundvee, de paarden, enz. is bepaald, dat alleen dieren worden toege laten, afkomstig van landen, van waar de invoer niet, bij wijze van gezondheidsmaatregel, is ver boden. De uit den vreemde afkomsiige dieren kunnen alleen ondeiling mededingen, afgescheiden van de inlandsche. Aan eerstgemelde zullen uit sluitend prijzen van eer worden toegekend. Met betrekking tot de gereedschappen en hulp middelen voor den landbouw is bepaald, dat zoo danige voorwerpen uit den vreemde zullen wor den toegelaten; bij de daartoe betrekkelijke op gave moet worden vermeld of er onder zijn, die niet in de open lucht mogen staan, in welk geval zij in opzettelijk voor dat doel vervaardigde loodsen zullen worden geplaatst tegen eene be taling van 5 öre per vierkanten voet 0.04 per vierkanten decimeter) oppervlakte. Dit geld moet bij het doen van de opgave worden betaald. Die opgave moet voorts vergezeld gaan van eene verklaring of het artikel van nieuwe uit vinding of zamenstelling is; waar het verbete ringen van vroegere uitvindingen geldt, moet aangewezen worden, waarin die verbeteringen bestaan. Voorts moet opgave worden gedaan van den prijs in den handel. De directie zal kosteloos de beweegkracht en de materialen verschaffen, benoodigd om de werktuigen gedurende de tentoonstelling te leeren kennen, maar wanneer de inzender de werktuigen gedurende de tentoonstelling wenscht te doen werken, zal hij moeten opgeven of hij verlangt dat de vereischte materialen hem door de directie worden geleverd, in welk geval de kosten voor zijne rekening zijn. De inzender moet zorgen voor het opstellen der werktuigen, die wegens het vervoer zijn uit een genomen, en ingeval hij de werktuigen wil doen werken of proeven nemen met voorwerpen van eene ingewikkelde samenstelling, moet hij ze doen vergezellen door personen met de samen stelling en de behandeling er van bekend. Het vervoer per spoorweg in Zweden van de voor de tentoonstelling bestemde voorwerpen ge schiedt voor de helft van den gewonen vracht prijs. De werktuigen en gereedschappen moeten aan het station worden afgeleverd, van waar zij hoogstens 21 en minstens 8 dagen vóór het door de directie bepaalde tijdstip van ontvangst der ten toon te stellen voorwerpen zullen worden vervoerd. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. P. van Boneval Faure, is den 12den dezer, des voormiddags, uit Oost-Indië ter reede van Texel aangekomen. Alles is wel aan boord. De Minister van Justitie heeft 11. Zaterdag, ver gezeld van den Hoofd-Inspecteur der gevangenis sen, Mr. Alstorphius Grevelink, de gevangenis voor militaire veroordeelden nabij Leiden, in ogenschouw genomen. Z. M. heeft pensioeu verleend ten laste van den Staat aan: Willem ten Zijthoff, gewezen hoofd- onderw. te Katwijk aan Zee, ten bedrage van 400 'sjaars; Remge Jacobs, zich noemende en schrijvende Remg Jakobs Abbring, eervol ontsla gen hoofdonderw. te de Beemster, ten bedrage van ƒ686 'sjaars; Jan Hendrik Klomp, gewezen hoofdonderw. te Megchelen, gemeente Gendringen, ten bedrage van f259 'sjaars; Hendrik Douwes Feenstra, gewezen hoofdonderw. te Opënde, ge meente Grootegast, ten bedrage van ƒ300'sjaars; Gerard Warner Snel, gewezen hoofdonderw. te Lochem, ten bedrage van 533 'sjaars; Jan Mo lanus Smith, gewezen hoofdonderw. te Visvliet, gemeente Grijpskerk, ten bedrage van ƒ333 'sjaars. Z. M. heeft aan E. Windhouwer, onder dank betuiging voor de door hem bewezene langdurige diensten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 1ste luit.-kwartierm. bij de d.d. schutterij te Amsterdam. En zijn voorts bij de d.d. schutterijen benoemd bij die te Amsterdam, tot lsten luit.-kwartierm. J. Weissenbruch, thans sergeant-majoor; tot lsten luit. Mr. W. H. J. Cambier van Nooten en H. Olt- mans, beiden thans 2de luit.; tot 2den luit. W. A. Tobias, Mr. A. A. Van der Mersch, G. L. Van Lennep, J. H. Nieuwenhuis. J. A. Leliman en J. G. Lantz, allen thans schutter; bij die te Zwolle, tot lsten luit. P. Menschaar, thans 2de luit. Z. M. heeft J. H. Van Erckelens, secretaris der gemeente Zwartsluis, herbenoemd als burg. aldaar. Z. M. heeft J. M. H. Quaedvlieg benoemd tot burgem. der gemeente Gronsveld. Z. M. heeft Jhr. Mr. P. F. Z. Bouwens van Horssen benoemd tot burgem. der gemeenten Bergharen en Horssen. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtb. te Amsterdam Mr. S. J. Hingst, thans subst.-griff. bij die recbtb.; tot su b.-grif. bij de arr.-rechtb. te Amster dam Mr. H.Van Manen, adv. aldaar; totsubst.-off. van just, bij de arr.-rechtb.te Groningen Mr. J. De Greve, thans subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtb. te Heerenveen; tot subst.-off. van justitie bij de arr.- rechtb. te Heerenveen Mr. G. A. Van Hamel, thans rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtbank en advocaat te Leiden. BINNENLAND. Amsterdam, 13 Maart. De bode van het sedert 64 jaren hier ter stede bestaande letteroefenende genootschap „Tot nut en Beschaving," de heer N. B. van Holland, ontving dezer dagen in eene vergadering van het genootschap als hulde voor getrouwe en nauwgezetten ijver en plichtsbe trachting gedurende 25 jaren, uit hauden van den voorzitter, de heer Mr. Rud. B. Benjamin een prachtig geschenk. 's-Gravenhagk, 14 Maart. De 1ste luit. F. Van der Esch van het reg. gren. en jagers is op zijn verzoek op non-activ. gesteld. Rotterdam, 13 Maart. Gisterennacht overleed alhier de heer W. H. Stronck, chirurgijn en vroedmeester alhier, die onlangs zijn 60jarig jubilé als officier van gezondheid bij de schut terij heeft gevierd. Amersfoort, 13 Maart. De politie alhier heeft Zaterdag-nacht een uit Harderwijk gedeserteerd soldaat aangehouden, wiens signalement te 10 uren uit Harderwijk ontvangen was. De vluch teling is Zondag-morgen onder militair geleide naar Harderwijk teruggebracht. Velp, 13 Maart. Gisterenmorgen werd alhier in de voormiddag-godsdienstoefening, door den predikant der gemeente Ds. V. J. Koningsberger bekend gemaakt dat hij het beroep naar Utrecht heeft aangenomen. Apeldoorn, 11 Maart. Is het volksverhaal waar, dan gebeurde vóór ruim 60 jaar ongeveer het volgende: Koning Lodewijk Bonaparte zou het J Loo bezoeken en de toenmalige maire spa J zich in, het volk te doen roepenleve Koni-lx Lodewijk! Koning Lodewijk kwam aan, j uit, en het volk riep: Oranje boven!" Diep geroerd door dit bewijs van gehecht!,: aan het Huis van Oranje, uitte de goedhart Vorst den wensch ook eenmaal 'svolk gent, heid te zullen wionen. Aan de vorstelijke i- zat dien dag, onder meer van de notabel van Apeldoorns ingezetenen, de maire. Tot de richtte de vorst het woord. „Ik wensch A, doorn een aandenken aan dezen dag te gev. En KoniDgLodewijk schonk eene som van ƒ1001;, te gebruiken voor een algemeen en nuttig d# Onder meer verrees uit dit fonds na verloop n tijd eene armenschool. Tot heden is die inrichting in stand gehoudi door het fonds van Koning Lodewijk. Met April a. s. echter Deemt de Gemeente ook) school voor hare rekening en zal dus getioee fonds ophouden teD behoeve van het lager r derwijs besteed te worden. Dat het Bestuur Gemeente lang gewacht heeft alvorens die seks over te nemen, was aan fiDanciëele redenen te schrijven, daar de Gemeente 10 openfe scholen, met 10 hoofd- en 8 hulponderwijzer,! onderhouden heeft. De tegenwoordige titult aan de school uit het fonds van Koning Loj wijk, de heer J. Bertel Lz. is ten gevolge ti den overgang der school eervol ontslagen 0 behoud eener jaarlijksche gratificatie, gebast, op art. 27 van de Wet op het lager onder* De hoofdonderwijzers A. Blits, van het Looi I W. Jansen van de Beemte deden aanzoek, naar de nu opengevallen school verplaatst ten: den. De Raad benoemde den heer Blits ei school op 't Loo werd den heer Jansen aai, boden. Deze bedankte, en na gehouden exai- I benoemde de Raad heden den heer J. van 1 venhorst, hulponderwijzer te Beekbergen, I hoofdonderwijzer aan de school op het Loo. I (A. R. 6 I Deventer, 13 Maart. Het departement Deve.l der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, :1 aan de besturen der andere departementen 1 toekomen, ontwerp van reglement en pr van tarieven voor een op te richten wed1® en weezenfonds ten behoeve der leden dier tl schappij. Het bestuur stelt zich voor den üiftl April e. k. te dier zake een algemeene vergil ring te houden, en heeft daartoe afgevaardig® van de verschillende departementen der mi] l| schappij uitgenoodigd. De boter is plotseling ten gevolge van II zeer groote vraag, welke er aan de Engelse I markt naar dit product heerscht, 4 a /'5 per I ton of 20 kilogr. gerezen. Kampen, 13 Maart. De sergeanten Scharten, V I EpeD, Van Blommenstein, Moorrees, Wolterbe I en Banghoorn van het instrnctie-bataillon zul! deel nemen aau het examen voor den rang r I 2den luitenant dat in het laatst dezer maanii I 's-Gravenhage zal plaats hebben. Groningen, 14 Maart. Als laatste poging N minnelijke schikking in de zaak der OmuieJ den-kas, steeds verhinderd door het hardnek® verzet van zeven gemeentebesturen, heeft I commissie uit gecommitteerden der betrokl® gemeentebesturen, gevolmachtigden van alle I trokken gemeenten opgeroepen tot eene san komst alhier op 21 Maart. I Bij den gemeenteraad, alhier is het bei I van den senaat der studenten-vereeniging Vin: I atque Polit ingekomen, dat de studenten-sche: school „Mars" is opgeheven, en bijgevolg desk I subsidie van 150 komt te vervallen. Het bats I der studenten-vereeniging tot oefeniDg in 1 wapenhandel heeft verzocht thans in het ge van die subsidie te komen. Leeuwarden, 13 Maart. Naar men vreest bit I men bij den laatsten storm het verongelukken" I een tjalkschip op de hoogte van Makkrum te h I treuren, althans langs de kust zijn verschillet; voorwerpen van een schip afkomstig in zee dr, vende gevonden en onder Molkwirum is de roa van zoodanig schip, wrakhout, beddegoed es aangespoeld. Ook heeft men daar een snuifw opgevischt waarin papieren, waaruit men f kan maken dat het vaartuig te Harlingen te bi behoorde. Men vermoedt, dat alle opvarenden bc dood in de golven hebben gevonden. Harlingen, 12 Maart. Bij den verbazend g'® ten in- en doorvoer van goederen dezen wu® is bier wekelijks ongeveer 1000 meer aan s beidsloonen uitbetaald dan in vorige jaren. Eindhoven, 13 Maart. Door de arrondissenien' rechtbank alhier, is eene voordracht opgeman voor rechter in dat collegie, opengevallen het overlijden van den heer Mr. Schiefba® waarop de volgende heeren geplaatst zijn: S- Van den Acker, procureur en rechter-plaats«: vanger, bij gemelde rechtbank, Mr. Loix, kant® rechter te Weert, en Mr. Jhr. Ridder van d' Schueren, kantonrechter te Wijchen. Roermond, 13 Maart. Naar men verneemt bf Z. M. de KoniDg van België, onzen geachten si" genoot, Jonkheer A. P. S. van Aefferden, eervollen titel van burggraaf verleend voor b'1 en alle zijne nakomelingen,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2