den, de prauwen en aioepen gelegenheid te geven lidi bij het binnenvaren van het kanaal beter te crlnteeren dan thans mogelijk is. tl t'j Bamaeaxg, 25 Januari. Een moord. Te Djangli, Jüjatti Ngaleh, o ten zuiden van Samarang, zaten itferenmiddag twee Javanen te keuvelen. De eeJe meende dat de andere een dwaasheid deed, ,1 t|r n0g langer zoo'n oude vrouw zijn weder- eiti te nemen, en ried hem aan een jongere te ncn.cn, wat ook hem, den spreker namelijk, bij en Ider aangenaam zou zijn. Ingevraagde raad is zelden welkom. Zoo ook lier. De aangesprokene begon na het laatste woord ran rijn buurman argwaan te voeden, werd eerst ernstig, daarna driftig en in die drift bracht hij ft een stuk lans zijn raadsman wonden toe, ivaarvan er éen doodelijk bleek te zijn. I pe oorzaak van het misdrijf was dus weder menijd, maar iu dit speciaal geval minnenijd anticipatie. Locmotic heeieon. In den nacht van 28 December jl. •den in het district Lossari drie schokken van Ibeving gevoeld. Ie beweging kwam in het zuid-oosten in eene izontale richting, en ging gepaard met een craardsch geluid. r kon niet worden opgegeven hoe lang de ikken aanhielden. BUITENLAND. JETranUrjjlr. Hapoleon III heeft nog volstrekt de hoop niet opgegeven, om de poorten van Parijs voor zich hflijn zoon te een of anderen tijd als hoofd van den staat te zien ontsluiten, of op de wijze als in |S52 met open armen door de natie ontvangen te Ivorden. Droegen zijne woorden, meermalen reed: van Wilhelmshöhe gesproken, daarvan de sponn; zij hadden toch meer het karakter van helgefluit des vogelaars. Thans echter heeft Bona parte een schrijven tot de Nationale Vergadering gericht, waarin hij van zijn bedoelingen geen geheim maakt, en misschien het eerste oprechte doqtimeut dat ooit uit zijne pen is gevloeid. Wij laten hier bedoeld document volgen en zetten in cursieve letters de zinsneden waarop het hier ter beoordeeling van het karakter van het schrijven aankomt: Mijnheer de President! fTeririjl alle Franschen, diep ter neer gesla gen door de vredesvoorwaarden, slechts aan de rampen des Vaderlands dachten, heeft de Natio- lef Vergadering mijne dynastie van den troon [vallen verklaard en verkondigd, dat ik alleen [antwoordelijk ben voor de onheilen die het lil getroffen hebben. Ik protesteer tegen deze onbillijke en onwet- verklaring. [Onbillijk, omdat, toen de oorlog verklaard is, nationaal gevoel, opgewekt door oorzaken nuju wil onafhankelijk, de gemoederen in gansche land omvederstaanbaar heeft mede- leept. mwettig, omdat de Nationale Vergadering, dia uitsluitend verkozen is met het doel om vrede temaken, haar mandaat is te buiten gegaan, quaestien te beslissen, welke niet tot hare ^■egdlieid behooren; en al ware zij zelfs eene ^miiluante, zou zij haren wil niet in de plaats kunnen slellut san dien der natie. Het verledens is daar om lal l/c bewijzen. Aan de vijandige gezindheid der Con- Uilticn/e, in 1848, werd de bodem ingeslagen door de trkitzing van 10 December, en in 1851 heeft het volk door meer dan zeven millioen stemmen mij tegen de IgevencIe Vergadering in 't gelijk gesteld. 'e staatkundige hartstochten kunnen het recht en het openbaar recht in Frankrijk tot het grond- van een wettig Gouvernement niet ver lagen. Dat recht is het Pleblisciet. Wat buiten Plebisciet staatis machtsoverweldiging of veriruk- B dan ook bereid hel hoofd voor de vrije ■"S van den nationalen wil te buigenmaar ook B<» voor deze. "Bij de smartelijke gebeurtenissen, die mij zelf- 'loochening en onbaatzuchtigheid opleggen, had [gehoopt het stilzwijgen te kunnen bewaren; ar de verklariug der Nationale Vergadering 'pt mij, uit naam der beleedigde waarheid en miskende rechten van de natie, te protesteeren. Ontvang, Mijnheer de President, de verzekering i«er hoogachting, N apoleon." Wilhelmshöhe, 6 Maart 1871." - Het Journal des Uébats zegt over de verregaande djoè '"ordelijkheden te Parijs het volgende: „De Ethoofdige republikeinen, die reeds twee malen republiek in Frankrijk hebben te gronde richt, schijnen het vaste voornemen te hebben zoo vele feilen te begaan als noodig is om val onzer derde republiek te verzekeren. 'Ik eeuen ongunstigen jammerlijken indruk de j'velddadigheden, die de volksmenners en hunne 'dij zich te Parijs veroorlooven, daarbuiten in P'orincie maken, kan men zich bezwaarlijk orstellen; alle berichten, die wij uit Bordeaux u't de departementen ontvangen, getuigen van ;n indruk. tt'er, in parjjs ze|f; alwaar wij sedert twee de roode vlag van de Juli-zuil zien wap m»1 i vei elijk tl. iie»! moil tflflH tveri ïistfl vijlf' ihool peren, alwaar de kanonnen, die wij uit de handen van 's lands vijand hebben kunnen red den, in de hand zijn van vijanden der maat schappij, die ze willen behouden als een middel om de zich herstellende orde aanhoudend te be dreigen hier wankelt en bezwijkt de hoop bij diegenen welke op 4 September jl. met het meeste vertrouwen hadden berust in den derden terug keer tot eenen reeds twee malen onhoudbaar be vonden regeeringsvorm. De ontevredenheid van het ordelievende deel onzer bevolking wordt meer en meer zichtbaar. Doch de leiders der roode partij begrijpen de oorzaak dier ontevredenheid niet; in plaats van eenige gematigdheid in hunne taal en handel wijze te brengen, gaan zij eiken dag iets verder in die buitensporigheden welke de republiek al minder en minder populair zal maken. Dit dienen zij wel te begrijgeu: met eiken stap waarmede zij de republiek meeneu te bevestigen, maken zij ze meer wankelbaar; en er is in Frankrijk maar éene republiek bestaanbaar, die namelijk, waar zij buiten zullen zijn." TELdEGBAMMEN. Bordeaux, 11 Maart. In zijne redevoering in de zitting de Nationale Vergadering protesteerde Louis Blanc tegen eiken schijn van wantrouwen tegen Parijs. Hij sprak van de mannelijke deug den der bevolking gedurende het beleg, en haar recht op de dankbaarheid van het land. Het overbrengen der Vergadering naar elders zou ge vaarlijk zijnhet zou Parijs kunnen bewegen zichzelf een gouvernement te geven, en alsdan zouden de gruwelen van een burgeroorlog zich voegen bij de tegenwoordige rampen. Door aan Parijs het karakter van hoofdstad te ontnemen, zou men den naijver der overige groote steden van Frankrijk opwekken, en groote gevaren te voorschijn roepen voor de nationale eenheid. Een afgevaardigde der rechterzijde sprak ten gunste der vestiging van de vergadering buiten Parijs. De heer Lalou, een jong afgevaardigde uit Savoye, hield eene zeer toegejuichte rede, waarin hij het overbrengen der Vergadering naar Parijs ondersteunde. Thiers zeide, dat hij zelf en zijne collega's eene zoo delicate en ernstige quaestie niet zouden hebben opgeworpen, zonder volstrekte noodzake lijkheid, en het was geheel ouvermijdelijk, om de zitting zonder oponthoud ten einde te brengen, zal het Gouvernement in de afdoening van zaken geen groote hinderpalen ondervinden. Het verblijf te Bordeaux was onmogelijk, omdat de afwezig heid der Ministers dikwijls vereischt werd. Het was ondoenlijk, aan een prefect of een generaal de taak toe te vertrouwen om in Parijs de orde te handhaven. Waar de Vergadering ook heenga, er is voor haar geen gevaar, maar in elk geval zou de plaats van hoold van het gouvernement daar behooren te zijn, waar hij het eerst tegen over het gevaar is geplaatst, en evenzeer is het voor den Chef van het Gouvernemt niet moge lijk de Nationale Vergadering aan haar zelve over te laten. Thiers wil niet te Parijs terugkomen, maar hij wenscht de stad zoo dicht mogelijk te nade ren. Fontaineblau wordt om meer dan eene reden, die echter thans niet behoeft te worden omschre ven, niet verkieslijk geacht. De heer Thiers be zweert de Vergadering om het voorstel: „de zit tingen voortaan te Versailles te houden" goed te keurenhij verzoekt dringend te gelooveu dkt het noodzakelijk is, doch hij hoopt tevens dat men der Regeering niet verplichten zal de rede nen uiteen te zetten. De rede des heeren Thiers was zeer lang; meermalen werd hij toegejuicht. Sprekende over den toetand te Parijs zegt hij dat de beweging oorspronkelijk niets schuldigs heeft, omdat zij gericht is tegen de Pruisen, maar dat zij zou kunnen outaarden. De Regeering hoopt, dat zij den burgeroorlog zal kunnen voor komen. Als de orde ooit verstoord wordt, dan rekene men op de vaderlandsliefde die den op stand met kracht zal bedwingen. Laat ons hopen dat 't met tot dit uiterste zal komen. Sprekende over de taak der Vergadering zegt hij, dat hoe wel zij Souvereine Macht uitoefent en zich als Constituante had kunnen opwerpen, zij toch be wijzen heeft gegeven van wijsheid door zich te beperken tot de reorganisatie des lands, waarvoor nog zóóveel moet worden gedaan. De heer Thiers smeekt beide groote partijen eendrachtig te zijn, en bidt dat zij elkander niet zullen lasteren; met den eedik zweer u dat ik u nimmer zal be driegen, eindigde de heer Thiers zijne rede. Bordeaux, 11 Maart. De heer Rochefort heeft een zeer onrustigen nacht doorgebracht; hij leed aan koorts en ijlde. Hedenochtend was zijn toe stand veel verbeterd. In de zitting der Nationale Vergadering las de president een brief voor van den heer Georges, afgevaardigde uit de Vogezen, waarin hij mede deelde dat hij zijn ontslag nam. De president zeide dat het ontslag niet voldoende was gemotiveerd. De heer Georges verklaarde daarop dat hij, naar aanleiding van de rede van den president, zijne aanvrage om ontslag introk. De voorzitter las een brief van den heer Thiers voor, waarin deze kennis gaf dat hij zitting zal nemen voor het departement der Seine. De heer Jules Favre zeide in antwoord op eene interpellatie dat het gouvernement wenscht, dat vele gemeente-verkiezingen onmiddellijk zullen plaats hebben. De commissiën van enquete tot het doen van onderzoek omtrent de militaire macht in Frank rijk, den staat van financiën en dien der spoor wegen hebben hare rapporten overgelegd. De mededeeling van het rapport over den fiuan cieelen toestand is uitgesteld. De heer Thiers heeft bij het einde der zitting met eenige woorden vaarwel gezegd aan de stad Bordeaux en dank bestuigd voor de ontvangst den leden der Nationale Vergadering te beurt gevallen. De zitting is daarna gesloten. De Nationale Vergadering zal te Versailles voor- loopig in de grootste zaal, die door daglicht, ver licht wordt, vergaderen. De heer Thiers geeft morgen een diner aan het korps diplomatique. Lord Lyons zal Maandag a. s. vertrekken. Thiers vertrekt Maandag. Alle ambtenaren van de ministeriën en verdere administratie ver trekken heden, morgen en Maandag. Het perso neel der Italiaansche legatie vertrekt heden naar Parijs. De Fransche strijdkrachten ter zee aan de kusten van den Oceaan en te la Manche zullen worden verdeeld in twee eskaders, een Noorder en een reserve-eskader, het eerste onder opperbevel van den vice-admiraal Geydon, het laatste onder bevel van den vice-admiraal Dieudonné. Het eerstge noemde eskader zal Cherbourg tot centrum zijner werkzaamheden hebben en de Noordzee, la Man che en de kusten tot Brest surveilleerenhet tweede en laatste de Westkust van Brest tot Vigo. De Nationale Vergadering heeft te 4 uren de discussie aangevangen over het overbrengen van den zetel der vergadering. De president las een voorstel voor van het gouvernement, dat de vergadering zich zou verplaatsen naar eene plaats, op korter afstand van Parijs dan Bordeaux. Louis Blanc, wiens stem in den aanvang zeer bewogen is, houdt eene welsprekende rede. Zoo er wer kelijk gevaar voor opstand is, zeide hij, zou de waardigheid der vergadering des te meer eischen om naar Parijs te gaan. Nadat andere sprekers het woord hadden gevoerd, hield Thiers eene rede. Hij wees op de noodzakelijkheid der ver plaatsing, deed de gevaren uitkomen eener split sing van het gouvernement, zeide dat in deze zitting de gewichtigste zaken zouden voorkomen, en concludeerde ten voordeele der overbrenging van de vergadering naar Versailles. Een amendement om de vergadering naar Pa rijs te verleggen werd verworpen met 427 tegen 154 stemmen. Een amendement ten gunste der verplaatsing naar Versailles werd aangenomen met 461 tegen 104 stemmen. De eerste openbare zitting te Versailles zal Maandag 20 dezer gehou den worden. Morgen houdt de vergadering nog zitting en daarna worden de zittingen geschorst tot de bijeenkomst te Versailles. Rochefort is gevaarlijk ziek; hij heeft de belroos. Madrid, 11 Maart. De lmparcial zegt, dat de tweede dag der verkiezingen den uitslag in zoo verre wijzigde, dat er thans 253 ministeriealen en 125 leden der oppositie ziju verkozen. In Madrid, waar de verkiezingen ten eenen male gunstig voor het Gouvernement waren, hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad bij het ledi gen van de stembus. Een jongmensch werd ge kwetst. Parijs, 11 Maart. Geen enkel nieuw feit in Montmartre en de andere voorsteden. In het overige gedeelte vau Parijs blijft volkomen rust heerschen. De dagbladen spreken het bericht van den dood van Rochefort tegen. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan iu de zaak van 31 October. Blanqui, Floureus, Levraad en Cyrille zijn bij verstek ter dood veroordeeld, Goupil tot twee jaren en Valles tot zes maan den gevangenisstraf. De overigen ziju van rechts vervolging ontslagen. Vinoy heelt eene revue gehouden over 40.000 man vaii het Loire-leger, uitmakende het nieuwe garnizoen van Parijs. Zurich, 12 Maart. Eene volksmenigte bestormde gisterennacht te 11 uren de gevangenis; men trachtte den toren te laten springen. De troepen waren gedwongen vuur te geven. Er vielen 4 dooden en vele gewonden. De volksmenigte werd bij het Raadhuis uit elkander gedreven. 4 batal jons en 2 batterijen bondstroepen zijn ontboden. De Bondscommissaris is aangekomen. De Neue Zuricher Zeitung zegt, dat de beweging ontegenzeggelijk is toe te schrijven aan het drijven van het Internationaal Verbond. Het vredefeest was louter een voorwendsel. Parijs, 12 Maart. Men verzekert dat de heer Thiers en alle leden van het Gouvernement hier morgen verwacht worden; de vergadering zou hare zittingen te Versailles hervatten den 26steu na de ontruiming. Bordeaux, 12 Maart. Het hoofd van het uit voerend bewind, heeft audiëntie verleend aan de gezanten van Italië en Portugal, die hunne ge loofsbrieven overhandigden. Ook werd prins Met- ternich, de gezant van Oostenrijk en Hongarije ontvangen. Londen, 13 Maart. De Daily News zegt, dat de conferentie heden een langdurige zitting zal hou den. Gisteren had De Broglie nog geene instructie ontvangen, om haar bij te wonen. De Standard spreekt het gerucht tegen, dat Napoleon zoo spoedig in Engeland zal aankomen. De Duitschers hebben hem nog geene aanzegging doen geworden, dat zijn gevangenschap ten einde is en het is ook nog niet zeker, dat hij naar Engeland vertrekken zal. Paijjs, 13 Maart. Het Journal Ofjiciel bevat een besluit van generaal Vinoy van gisteren, waarin hij, krachtens de hem door den staat van beleg verleende macht, de volgende zes dagbladen schorscht: de Mot d'Ordret de Cri du Peuple, de Caricature, de Pére Duchènê, de Vengeur en de Dou che de fer. De uitgifte van nieuwe politieke dag bladen is, zoo lang als de staat van beleg duurt, verboden. In de considerans van het besluit wordt gezegd, dat er geen vrij gouvernement bestaan kan, wanneer de dagbladen dagelijks ongestraft verzet en onge hoorzaamheid aan de wet prediken. Geen herstel van de orde en hervatting van den arbeid is mogelijk, zoolang geduld wordt, dat de dagbladen onbewimpeld tot opstand en plundering aansporen. Dit besluit is gisteren ter kennis gebracht van de zes geschorschte dagbladen. Men heeft van geen nieuwe incideuten gehoord. Particuliere berichten uit Versailles melden, dat de Fransche troepen heden de stad zullen bezetten. De Electeur libre zegt, dat de heer De Banne- ville als gezant naar Weenen zal gaan. De gezondheidstoestand van Parijs verbetert aanmerkelijk. In de laatste week zijn 2995 per sonen gestorven, dat is 507 minder dan in de vorige week. Berlijn, 13 Maart. Uit Ferrières wordt d.d. 10 Maart jl. gemeld, dat de Keizer-Kouing een lichte verkoudheid heelt, ten gevolge waarvan het vroe ger vastgestelde reisplan is veranderd. De kroon prins zal iu de plaats zijns vaders zich naar Amiens begeven, ten einde in diens naam van de troepen afscheid te nemen; morgen reist hij derwaarts. Waarschijnlijk blijft de Keizer-Koning tot 14 a. s. te Ferrières, waarna hij rechtstreek» naar Berlijn zal terugkeeren. Dresden, 13 Maart. Men verneemt dat het 12de en het 7de Wurtemburgsche armeekorps voor- loopig in Frankrijk blijven als ocupalietroepen; Straatsburg, 13 Maart. De regimenten, bestemd tot het bezetten van Elzas en Lotharingen, zul len voortaan een afzonderlijk armeekorps vormen zij worden derhalve afgevoerd van de armeekorp sen, waartoe zij thans behooren. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Aarlnndcrveen heeft met eenparige stemmen vastgesteld de navolgende ver ordening De RAAD der gemeente Aarlanderxccn Gelet op art. 135 der gemeentewet in verband met art. 625 van het Burgerlijk Wetboek; Besluit tot het vaststelion van de navolgende Verordening tol bevordering en onder houding van de Volksgezondheid bij het voorkomen van besmettelijke ziekten in de gemeente Aarlandorveen. Akt. 1. Wanneer besmettelijke ziekte zich in een huis ver toond heeft, is het hoofd des gezins verplicht, om daarvan aan den Burgemeester of dien hem vervangt kennis te geven. Akt. 2. Onder besmettelijke ziekten worden verstaan pok ken, mazelen, roodvonk, kwaadaardige keelontsteking (angina depbterina), typhus, cholera, kinkhoest en verder alle in dit artikel niet genoemde ziekten, die door het geneeskundig staatstoezicht als besmettelijk worden gequaliiiceerd. Akt. 3. Zoodra Burg. en Weth. door de kennisgeving, be doeld bij art. 6 der Wet van 1 Juni 1865 Staats blad n°. 60), of op eenigo andere wijze van het voor komen van pokken of eenige andere besmettelijke ziekte kennis hebben bekomen, ziju zij bij pokken verplicht en overigens bevoegd om de woningen en huizen, waarin de ziekte heerscht, door of vanwege de politie te doen kenmerken, en zijn de bewoners en eigenaars gehouden, om het aanbrengen van het merkteeken toe te laten en dat ongeschonden te laten bestaan, zoolaug het gemeentebestuur voor noemd zal noodig oordeelen. Art. 4. Burg. en Weth. geven tot de wegneming van het merkteeken, in art. 3 bedoeld, geene vergunning, dau nadat eenig geneesheer de schriftelijke verklaring heeft afgelegd, dat voor de overbrenging der smetstof geen gevaar meer bestaat. Art. 5. Het merkteeken, in de artt. 3 en 4 bedoeld, zal bestaan in een rechthoekig zwart bordje, waarop in witto letters de naam der ziekte duidelijk staat uit- gedrukt. Het wordt bevestigd aan den gevel of eenige andere voor het publiek meest in het oog vallende plaats. Art. 6. Wanneer zich eene besmettelijke of als zoodanig verdachte ziekte in eenig huis geopenbaard heeft, mogen geene kinderen daaruit naar de scholen ge zonden of zoodra dit bij den onderwijzer bekend is aldaar toegelaten worden. Onder „scholen" worden verstaan allo plaatsen, zonder onderscheid, waar kinderen uit onderscheidene gezinnen bijeenkomen, om onderwezen of wel bewaard te worden; met „onderwijzers" worden bedoeld zij, die aan het hoofd van de bedoelde inrichtingen staan Art. 7. Van elk als besmet gekenmerkt of als zoodanig bekend huis, wordt door Burg. en Weth. aan de onderwijzers onverwijld kennis gegeven. Art. 8. De lijken van aan eenige besmettelijke ziekte over leden personen mogen niet worden afgelegd, maar moeten begraven worden met de kleederen, waarin zij zijn gestorven.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3