gevestigd en was niet vrij van de vrees, dat dit ontwerp, tot wet verheven, weinig geschikt zou rijn om die neiging te verminderen. Men wenschte van de Regeering te vernemen, of zij van het wetsontwerp eene tegenovergestelde ver wachting koesterde. Een ander der besproken punten raakte een hoofdbeginsel van het wetsontwerp, te weten de be vordering bij keuze. In eene afdeeling meenden eenige leden tegenstrijdigheid te bespeuren tus- schen de Memorie van Beantwoording, waarin de Minister zich vrij bepaald had uitgelaten tegen het stelsel van ancienneteit, en het gewijzigd wetsontwerp, dat dit stelsel tot op zekere hoogte huldigde. Intusschen keurde men in die afdeeling van verschillende zijden goed, dat de Minister van de bepalingen in het eerste ontwerp aan gaande de bevordering bij keuze teruggekomen was. Niettemin bleef men in meer dan eene af deeling de volgehouden afwijking van de thans geldende wet betreuren. Slechts een klein getal leden zagen in de afkeuring der door den Minister voorgestane regeling eene uiting van wantrouwen in hem en zijne opvolgers, waarin zij niet deelden en waartoe zij de Kamer niet gerechtigd achtten. In nauw verband met de quaestie der bevor dering werd in twee afdeelingen de opportuniteit van dit wetsontwerp besproken. Sommige leden hadden gewenscht, dat eene herziening der pen sioenwet voor de zee-oflicieren ware voorafgegaan. De meerderheid zag in de tot nu toe uitgestelde herziening dier wet geene reden tot verwerping van een wetsontwerp, dat werkelijk menige ver betering bevatte. De gemeenteraad te Dragten heeft besloten een onderwijzer voor het uitgebreid lager onderwijs te benoemen op een tractement van f 1200 en f 200 vergoeding van huishuur terwijl ter voor ziening in de vacature van een hoofdonderwijzer aan de eerste buurtschool eene oproeping van sol licitanten gedaan is, wien3 jaarlijksch inkomen op f 1000 met vergoeding van f 150 voor huishuur bepaald is. De kamer van koophandel te 's-Hertogenbosch heeft even als in 1869, bij den minister van finan ciën, opnieuw aangedrongen op afschaffing der patentbelasting, ook afgescheiden van de invoe ring eener algemeene inkomsten-belasting. Het rijk zou 2/3 van het personeel van de gemeente kunnen terugnemen, en aaü de gemeenten over laten, om in het gemis daarvan te voorzien, door verhooging van hare hoofdelijke omslagen of door het heffen van een patentbelasting, die dus weldra hare ongelijkmatigheden zou kunnen verliezen. Het heffen van belastingen door het rijk voor de gemeente is, in strijd met de zelfstandigheid dezer laatste en kan leiden óf tot nuttelooze uitgaven, öf tot verwaarloozing van bronnen van inkomsten, die vele gemeente in hare woeste gronden be zitten. De Kamer van Koophandel van Gorkum, ver klaart in haar advies over de herziening van het Indisch tarief, dat de gemeente Gorcum bij den handel op Iudië niet rechtstreeks betrokken is, maar naar hare meening, de verhooging van het invoerrecht op het gedistilleerd, en de ver laging van die artikelen niet wenschelijk is met het oog op de industrie van Nederland. Verder keurt zij de helling naar het gewicht af, op grond dat Nederland meestal grovere katoensoor ten uitvoert, die bij hooger gewicht mindere waarde hebben. Door de te Breda gevestigde Vereeniging voor Handel en Nijverheid is dezer dagen een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden, tot ondersteuning van het wetsvoorstel der heeren s Jacob c. a. strekkende ter bevordering van de geregelde stoomvaart tusschen Vlissingen en New- York. In de Debating-Society, „Vooruitgang" te Am sterdam, zullen Woensdag a. s. de volgende stel lingen verdedigd worden. „Met het oog op de toekomstige rust van Europa staat de geweldadige aanhechting van Elzas en Lotharingen volkomen gelijk met de niet-aan- hechting. „De inlijving zal den nieuwen oorlog provo- ceeren en de niet inlijving zou hem niet kun nen verhinderen. „In de nederlaag der Eranschen, niet in haar gevolgen, kiemt de aanstaande menschenmoord. „Alleen de neutralisatie van Elzas en Lotha ringen zou een krachtigen waarborg hebben op geleverd voor een duurzamen vrede tusschen Dnitschland en Frankrijk." „Volgens bericht van den Nederlandschen con sul-generaal te Mannheim is de in- en uitvoer van goederen in Baden en Beieren weder geoor loofd, evenals voor den oorlog." volgende vervangen door den dirigerenden offic. van gezondheid J. van Hattem. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot ƒ25, door een onbekende, onder de letters Z. Z. Z. (postmerk Rotterdam van 10 dezer), ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Mei aanst. bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jon gelingen, die als machinist-leerling der 2de kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot tweeëntwintig bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen wor den toegelaten, dienen, vóór of uiterlijk op den laatsten April aanstaande, een op zegel geschre ven verzoekschrift in aan het Dep. van Marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voor naam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Bij het verzoekschrift moet worden overgelegd: a. het geboorte-extract van den jongeling; b. eene verklaring dat hij gevaccineerd is of de kinderpokken gehad heeft, af te geven door een bevoegden geneesheer. Alleen worden zoodanige jongelingen tot het examen toegelaten, die op den lsten Januari van dit jaar het I5de levensjaar reeds en het 20ste nog niet zijn ingetreden, en dus die geboren zijn in de jaren 1852, 1S53, 1851, 1S55 en 1S56, en bij het vooraf te ondergaan geneeskundig onder zoek voor de zeedienst zijn goedgekeurd. De vereischte kundigheden zijn lezen, schrijven en de vier eerste regelen der rekenkunde met gebrokens en decimalen, en ook den regel van drieën grondig verstaande. De zoodanigen onder hen, die zich daarenboven in de wis- en werktuigkunde, in het rechtlijnig teekeuen en in de Engelsche taal hebben geoefend, zullen, naar mate hunner vordering daarin, het eerst in aanmerking komen. De dirigerende offic. van gez. H. J. van Wes son, thans geplaatst in de maritime directie te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer eer vol van die betrekking ontheven en op non-acti viteit gesteld, en met den eersten April daaraan Z. M. heeft aan M. J. de Lange, ouder dank betuiging voor de door hem bewezen ijverige en goede diensten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lsten luit. bij de d.d. schutterij te Harderwijk; en aan den officier gez. der 3dekl. bij de d.d. schutterij te Harderwijk, Dr. A. Dith- mar Huysman, verleend den personelen rang van offic. van gez. der 2de kl. Voorts zijn bij de d.d. schutterij te Harderwijk benoemd: tot lsten luit. A. de Vroom, thans 2de luit.; tot 2den luit. effectief Jhr. C. J. Sandberg, thans 2de luit. ti la suite. Z. M. heeft aan J. II. van Cranenburgh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapit. bij de dienstdoende schutterij te 's-Gravenhage. En zijn voorts bij de d.d. schutterij te 's-Gra venhage benoemd: tot kapit. H. graaf van Hogen- dorp, thans 1ste luit., met bepaling dat hij rang zal nemen tusschen de kapiteins J. E. G. Noor dendorp en Mr. A. E. Elias; lot lsten luit. A. G. Westerouen van Meeteren en Mr. W. O. Th. van Oudheusden. Z. M. heeft benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academiejaar 1871/1872, de hoogleeraar W. G. Brill. Z. M. heeft de heer A. Buenaga benoemd tot Nederlandsch consul te Vigo. BINNENLAND. Amsterdam, 12 Maart. Alhier zal een petition nement op groote schaal georganiseerd worden, naar aanleiding van de aanhangige voorstellen omtrent de kermis. In het ontwerp-adres wordt niet op dadelijke afschaffing aangedrongen, maar wel op het gelijktijdig instelleu van betere volks vermaken. Men vleit zich dat het adres dat in den boezem eener vergadering ontworpen is, welke zich voorstelt eerstdaags als vereeniging tot ver edeling van het volksvermaak op te treden, van vele handteekeningen zal worden voorzien. Eergisteren is alhier een vergelijkend examen gehouden voor een hoofdouderwijzersplaats aan een der armenscholen waartoe 52 sollicitanten waren opgekomen. Aan de leden der Evangelisch-Luthersche Gemeente alhier is door het Armbeheer een ver slag verzonden omtrent den toestand der diaconie, dat allezins de algemeene aandacht verdient. Ach- j tereenvolgeus komen de inrichting der diaconie en de verdeeling der functiën, de verschillende wijzen van bedeeling en de finaucieele toestand ter sprake. We ontleenen een en ander daaraan. Het getal der huiszittende, vast bedeelde armen bedraagt 847 volwassenen en 429 kinderen, aan welke jaarlijks /Tl,000 wordt besteed behalve de turfbedeeling met den winter. Bovendien is er een som van minstens /T600 beschikbaar voor die armen, die om bijzondere redenen niet als vastbedeeldeu zijn ingeschreven. Door 3 genees- heeren en een heelmeester wordt voor rekening van bet armbeheer in den geneeskundigen dienst voorzien en in een eigen apotheek worden jaar lijks p. m. 14,000 recepten gereed gemaakt. Boven dien worden rentelooze voorschotten geleend aan gepensioneerden, weeskinderen ondersteund die reeds te oud zijn om in het gesticht te worden opgenomen en jaarlijks ƒ1600 besteed als kosten van godsdienstig onderwijs. Onlangs is nog besloten het stelsel van voor schotten uit te breiden en zijn er plannen beraamd om mede te werken tot het verschaffen van goede en goedkoope woningen. De diaconie beschikt over een jaarlijksch inko men van f 100,705, voortvloeiende uit renten van kapitaal, kerkcollecten en jaarlijksche bosseerin- geühet is echter te vreeien, dat het armbeheer een tijdperk van tekorten te gemoet gaat, tenzij de gemeente van meerdere belangstelling blijken geeft. Mocht het armbeheer zich gedwongen zien zijn werkkring in te krimpen, dan zal dit mag verwacht worden de vicieuse vaste be deeling voorzeker het eerst gekortwiekt worden. Eindelijk vindt men nog aangeteekend, en dit mag wel met toejuiching begroet worden, dat regenten van het weeshuis, bij wijze van proef, de weezen der hoogste klasse, dus gedurende de laatste jaren, naar de openbare school zenden, opdat zij onder behoorlijk toezicht de maatschappij zouden intreden, waarvan zij tot dusverre geheel waren afgesloten. 's-Gravenhage, 12 Maart. Het bestuur van de vereeniging tot het oprichten van een museum van moderne kunst heeft bij adres de aandacht van den Raad gevestigd op de geheel onvoldoende gelegenheid tot plaatsing voor de schilderijen, die door aankoop of schenking het eigendom der ge meente zijn geworden. Het bestuur vertrouwt, dat bij den Raad de overtuiging veld zal winnen, dat deze toestand inderdaad niet mag voortduren, en de bede om een geschikt locaal voor deze schilderijen, die eigendom zijn der gemeente, inderdaad plichtma tig is. Het bestuur althans acht zijne verantwoor delijkheid tegenover Heeren Burgem. en Weth. van 's-Gravenhage als belast met het toezicht op het beheer en onderhoud van alle plaatselijke eigendommen, niet behoorlijk gedekt, wanneer het niet nogmaals eene poging beproefde, om, hetzij in een dar gemeentegebouwen, hetzij el ders, voor deze kunstwerken eene behoorlijke plaats te verkrijgen, voor leden en vreemdelingen toegankelijk, en waardoor deze versameling in derdaad zal kunnen beantwoorden aan het doel, dat de vereeniging zich voorstelt en waaraan ook door de geldelijke bijdrage, van wege uwen Raad beschikbaar gesteld, wordt te gemoet ge komen. Bestuurders van het alhier sedert 1847 geves tigd schilderkundig genootschap Pulchri Studio hebben dat adres doen vergezeld gaan van een schrij ven waarbij zij niet alleen hunne volkomen ad- haesie schenken aan den inhoud, maar tevens eerbiediglijk bij den Raad moeten aandringen, opdat de herhaalde bede van het museum-bestuur ingewilligd en aan den onhoudbaren toestand, waarin de thans nog kleine, maar reine verza meling van kunstwerken des museums verkeert, een einde gemaakt worde, wil men niet onder vinden dat binnen korter of langer tijdbestek die verzameling (waarbij verseheidene stukken, sieraden der moderne schilderschool) geheel of ten deele bederven. Gisterenvoormiddag had op de begraafplaats Eik en Duinen eeq eigenaardige plechtigheid plaats. Van wege het Roode Kruis werd namelijk op het graf van Dr. Basting, die in September van het vorig jaar aan het vaderland ontrukt werd, een marmeren dekzerk gelegd. De oud-hoogleeraar Bosscha, deed als voorzitter van het hoofdbestuur in treffende bewoordingen uitkomen, wat Basting zoowel bij de vestiging als de eerste ontwikke ling voor die inrichting geweest is, en hoe hij zich die onderscheiding ten volle had waardig gemaakt. De heer Dr. Verwey zeide den heer Bosscha dank voor het gesprokene, waarin hij Dr. Basting ten volle recht had doen weervaren, waarmede de stille plechtigheid afgeloopen was. De deksteen, is vervaardigd van zuiver wit marmer; boven de in zwarte letters gebeitelde gedenk woorden: Aan Dr. Johan Hendrik Chris- tiaan Basting. Bevorderaar der conventie van Ge- nève XI Sept. XXVI October MDCCCLXIII XXII Augustus MDCCCLXV, overleden XXIV Sept. MDCCCLXX. Hulde der Nederlandsche Vereeniging van het Roode Kruis. staan de sym bolen des krijgs, doch met het Roode Kruis in émail-carrarisch rood marmer, als teeken van red ding en vrede gekroond. Het geheel is met groot talent bewerkt en strekt de vervaardigers, onze stadgenooten de heeren Devillers en C°. tot eer. Tiel, 11 Maart. In de zitting der arrondissements rechtbank van gisteren is de zaak bepleit of het kroondomein recht heeft op de tiend van beet wortelen in de landen van het voormalig graaf schap Buren. De heer Mr. De Kempenaer trad voor het eischend domein op en grondde zich op de plakkaten van Karei V en eene publicatie van raden en rekenmeesters van den Prins van Oranje in 1791. Door den gedaagde, (adv. Mr. Kappeijne van de Coppello) werd den uitleg bestreden door het domein aan de eerste gegeven en de on- verbind baarheid van de bedoelde publicatie be toogd. De uitspraak is in de maand April be paald. Groningen, 12 Maart. De groote voorraad kruit sedert den jongsten zomer binnen deze va. ting bewaard, wordt thans weder naar buitemi; wallen vervoerd, en wel buiten de stad om. De voorwaarden zijn thans bekend gewordt waarop gedeputeerde staten deze provincie hebbe toegestaan, den dam van Barneveld op te ruime, ten einde voortaan het Groningsche en Drentse! I water langs den kortsten en natuurlijken we te doen samenkomen, tot groot gerief van handel scheepvaart en nijverheid. Er bestaat dus gee twijfel meer, of deze middeleeuwsche slagbom zal spoedig voor altijd vallen. In de vergadering door deelgerechtigdj, in de Landbouwschool, heden gehouden, is besluit genomen, om met ultimo Maart het oibu<» derwijs te staken en daarna de zaak te outbindei 's-Hertogenbosch, 11 Maart. Van af heden i de schipbrug te Hedel weer in gebruik gestel waardoor in een groote behoefte in 't verkes tusschen Noord-Brabant en Gelderland voorzi, is. Ten gevolge van de schade, door het ijs ai wei het vaste gedeelte der brug toegebracht, dat ai isn den kant van Hedel een gedeelte der rivier b strijkt, wordt deze schipbrug nu eerst voor bi publiek opengesteld. IJzendijke, 12 Maart. De hoofdonderwijzer der gemeente beklaagd van onbehoorlijke handelt ?ch( gen met sommige zijner vrouwlijke leerling is door den raad voor 3 maanden geschorst n verlies van tractement. KOLONIËN. den zich bij J [ist( :eni li ism WH 0 lier ran srn; D min D hor: ond E BATAVIA, 2 Februari. In de Handelsvereeniging vinden wij eeneb kendmaking, dat de telegrafische communies met Singapore hersteld is. Samauang, 20 Januari. Men deelt ons mede, eindelijk de samarangsche tramway-aanvraj antwoord bekomen hebben op hunne herhai requesten. Niet alleen dat de regeering th- hun in het belang van het openbaar verkeer verplichting opleggen wil van een gezonken sf daar te stellen, er wordt nu van hen, uit r, van hetzelfde belang, niet meer of minder gevori dan dat zij dubbel spoor zullen leggen! Zóo moedigt men hier te lande de particuli ondernemingsgeest aan I Regel van drieën. Wanneer er drie dagen n zijn om een gouvernements-wissel, ter visa geboden op zeker comptabiliteits bureau, dai van de vereischte handteekening te voorzin vrage hoe lang daar dan stukken moeten wordd aangehouden, welker inhoud werkelijk eeni denkvermogen bij den betrokken ambtenaar misbaar maakt? (Sam. Ct.) 23 Januari. Samarang's beruchte reede eisch: ook dit jaar tal van kostbare offers in goedere en koopwaren, doch tot heden bleef men gespaa: voor het verlies aan menschenlevens dat da nagenoeg telken jare door den westmousson vergd wordt. Die grève is gisterenavond op noodlottige wijl gestaakt. Een havensloep, in den namiddag m buiten gegaan, ter afhaal van eenige aanzienlij! passagiers, die met de van Batavia aangekom stoomboot werden verwacht, sloeg bij het ten keeren van boord, op een korten afstand i| het westelijke hoofd van het nieuwe kanaal, gevolge der hooge branding om, met het ongel kig gevolg dat behalve de djoeroemoedie benen een der opvarenden, ook nog de beide Europeen passagiers, verdronken, die zich hadden verleiden, om niettegeustaande de onstuimige! den overtocht te wagen, in te groot vertrouw wellicht op de in vergelijking met tambang» zooveel sterker bouw en talrijker bemanning een havensloep. De zeven andere matrozen werf: gelukkig nog levend op het strand gespoeld, 1k( wel vijf hunner reeds in bewusteloozen toestaf verkeerden en twee dezer zelfs aanvankelijk iva nig hoop gaven van nog aan den dood te kunas worden ontrukt. Dit verschrikkelijk ongeluk zal, hopen voor het vervolg aanleiding geven tot groot voorzichtigheid bij het ontschepen, dan thans W eens betracht wordt. Vooral ook dient er te ff# den gewaakt, dat geene verzoeken van derilM hoe dringend en ten behoeven van welken zienlijken passagier ook, den havenmeester nopS om sloepen uit te zenden, wanneer de toestant der reede zulks gevaarlijk maakt: gisterenmiddN moeten allen, die wisten hoe onstuimig de was, het onraadzaam hebben geacht om deslo? naar buiten te zenden, maar zwichtte de djov roemoedie, naar wij vernemen, voor een bepaal bevel, gegrond op de rapporten van den m8t die aan den vlaggestok de wacht hield, en klaarde dat het wel kon. Vooral in dergelij gevallen staan de beste stuurlieden aan wal. Overigens zijn deskundigen van meening, dat dit nitv offer niet zou gevergd zijn, indien men door doehnot'l werktuigen steeds het vaarwater vóór het nieuwe kasü op de noodige diepte had gehouden. Hoewel het niet met zekerheid bekend wetl of het ongeluk nog vóór het invallen der duist nis geschied of wel gedeeltelijk daaraan te wij'f! is, zou het raadzaam wezen, om des avonds, dou-j een helder licht op een der nieuwe haven he

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2