N°. 3402. Maandag A®. 1871. 13 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden Eranco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regel0.16 Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. cci iof- Lelden, 11 Haart. in der gewichtigste factoren vod het vraag stuk hetgeen in onze dagen de sociale quaestie rdt genoemd, is de te lagen stand van het bloon, Hoe daarin verbetering te brengen, is ten vraagstuk dat de algemeeoe aandacht trekt en waarmede de publieke opinie zich ijverig g houdt. llerlei middelen die tot een beteren toestand kinnen leiden worden aan de hand gegeven en MBronder behoort ook dat de overheid te zorgen hlbbe voor strikte rechtvaardigheid in de onder- lilne betrekkingen tuaschen de patronen en hunne werklieden. In ons land waar de socialistische bïwegingen nog niet dien omvang hebben be- reikl als bij andere natiën, bestaat met het oog hierop veel aandrang om eenige bepalingen ui onze wetgeving te doen verdwijnen, die voor den meester een ander recht schrijven dan voor den arbeider, n. 1. de artikelen 41! en 415 van het Fransche wetboek van strafrecht, die in Frankrijk reeds in 1864 door meer zachtere be- paliDgen zijn vervangen, betrekkelijk de bestraf fing van vereenigingen of coalitiën tusschen meester en die van werklieden. I Deze quaestie is gisteren in lands raadzaal op nieuw te berde gebracht door den heer Van Houten, die de voornemens van de Regeering ten aanzien dezer zaak wenschte te vernemen. Wellicht komen we op deze quaestie spoedig terug. Voor het oogenblik, kunnen we met het oog op de plaatsruimte, die Zaterdags steeds be perkt is, ons bepalen tot de vermelding van het antwoord dat de Regeering bij monde van den Minister ran Justitie, gaf, een antwoord volgens hel Dagblad van Zuid-Holland in nette en gekuisclite vormen gegoten, i Jbe Minister zeide nagenoeg dat het hem zeer ■Agenaum was, de eerste maal, dat hij geroepen w8' aan deze plaats het woord te voeren, dat het hier een onderwerp goldt, hetwelk geheel zijne sympathie wegdraagt. Het goldt hierbij eene vraag, die vooral met deze interpellatie in ver band staat, in hoever namelijk de arbeidende ■se belangstelling verdient. Wie onzer zal geen ■ng stellen in die klasse, welke zooveel bij draagt tot de welvaart van het volk? Wie zal niet gaarne dat belang voorstaan? Eene belang rijke vraag is door den heer Van Houten behan deld-,'en zij geeft aanleiding tot velerlei beschou- w&gen. Maar men komt daarbij op een terrein, dat met omzichtigheid moet worden betreden, omdat men zoo licht op dwaalwegen zou kunnen gereken, en stappen daarop zou kunnen zetten' die nadeelig konden uitloopen en allicht teleur stelling zouden baren. Als de min. de geschiede nis dezer aangelegenheid nagaat, dan blijkt hem, dat dikwijls de arbeidende klasse tot middelen de toevlucht genomen heeft, waardoor zij later is teleurgesteld, en dat zij dikwerf ook uiterste middelen heeft te baat genomen, die gebleken njn niet in haar belang te zijn. Daarbij moet men de arbeidende klassen niet te veel isoleren, maar haar in verband beschouwen met de andere standen der maatschappij welke elkanders wederkeerige hulp behoeven; en bij de groote beid, die hij aan de arbeiders wil toekennen, moet ook de vrijheid van anderen, die willen ar- Wdeü, geëerbiedigd blijven. Hij zou zich niet Wider op dat terrein begeven, maar meende te fflnnen volstaan, met den geachten interpellant gjantwoorden op zijne bepaalde vragen. Bij zijne aan het departement, vond de min. vele HHverpen in meer of minderen staat van wijzen, lij behoetde niet te heloogen, dat in den korten F dat hij deze portefeuille waarnam, niet de mgenheid heeft gehad al die verschillende wets- werpen in bijzonderheden na te gaan. Dus 'est hij eene keuze doen, welke de meest drin- de was? En dan bevond hij 1°. de consulaire htsmacht; 2'. de tienden, en hij wil er wel |v°egen, dat het hem is voorgekomen dat dit tsontwerp eenige wijziging behoefde; 3°. de bterlijke organisatie. Hij vleit zich voor het de van deze zitting deze ontwerpen aan deze uner te kunnen aanbieden, met het doel om den tijd die tusschen deze en de volgende zit- Jp zal verloopen, de kamer de gelegenheid te ffl'eu deze belangrijke onderwerpen rijp te tna- F voor een« vruchtbare behandeling. laar hij vondt ook eenige kleinere ontwerpen B aurtoe behoort de opheffing of wijziging der den heer Van Houten aangehaalde artike- ,au strafwet gelijk mede tbd de artt. 19 en 20 van den Code Rural en de aanvulling en uitbreiding van art. 4S7 van dien zelfden Code. Hij achtte de spoedige behandeling weuschelijk, maar de Kamer wist, dat door zijn voorganger eene staats-com missie is benoemd, om een nieuw wetboek van strafrecht samen te stellen. Nu had hij gemeend die commissie te moeten hooren over deze beide wetsontwerpen die van den Raad van State zijn terugontvangen, maar die hij ge oordeeld had niet in denzelfden staat te moe ten aanbieden. Het was zijn stellig voornemen die beiden ontwerpen spoedig aan de Kamer in te dienen, en als hij zegt spoedig, dan is de ware beteekenis daarvan een niet le laDg uitstel; of de zaak uog in deze zitting door de kamer zal kunnen worden behandeld was natuurlijk bui ten hem. Den heer Van Houten was het aangenaam zijn bijzonderen dank aan den Minister te betuigen voor het allezius bevredigend antwoord, hem gegeven. Hij veroorloofde zicli nog alleen dit op te merken, dat wanneer hij zich bevredigd ver klaarde, hij niet wil geacht worden geheel in te stemmen omtrent hetgeen de Minister nopens den inhoud van het in te dienen ontwerp heeft ge zegd. Hij behield zich de ontwikkeling daarvan tot later voor. Hij meende van den minister ver nomen te hebben, dat hij niet is voor eene alge- lieele afschaffing der artt. 414—416 Code Penal, maar er iets anders in de plaats voor wil stellen. Hij moest alleen opkomen tegen de bewering, dat dit noodig zijn zou, oui de vrijheid te handhaven van hen, die door de gewone wet en door an dere bepaÜDgen van het strafrecht kon worden voorzien. Overigens bleek het nu, dat de heer Thorbecke in zijne rede alleen de groote onder werpen besproken en de kleinere verzwegen had. Den 2Ssten April e.k. zal door de Leidsche Zangvereeniging iu de Schouwburg een huishou delijke uitvoering gegeven worden, bij welke ge legenheid Haydn's Jahret veilen (Herbet und Winter Schön Ellen von Max Bruchcn, de Hymne von Sophi ten gehoore zullen gebracht worden. Uit hoofde van het beperkt aantal zitplaatsen en mei het oog op het eigenaardig meer huiselijk karakter dezer uitvoering, is aan elk der leden van de zangvereeniging, die zulks mocht verlan gen, een tweetal toegangskaarten verzekerd. Men verneemt, dat het voornemen bestaat om in het vervolg die jaren, waarin geen muziek feest gegeven wordt, voor huishoudelijke uitvoe ringen te bestemmen en op deze wijze de ge legenheid te openen, om zangstukken uit te voe ren, welke om verschillende redenen van de programma's der muziekfeesten zijn uitgesloten en toch orerwaardig zijn om gehoord te worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 134 tot 173 vol wassen personen en van 50 tot 77 kinderen. Binnen weinige dagen zal het gadenkteeken door vrienden en vereerders gewijd aan de na gedachtenis van wijlen den heer Moritz Calisch, op Muiderberg boven het graf van den diep be treurden kunstenaar geplaatst worden. Het mo nument vervaardigd in de werkplaats van de heeren Texeira de Mattos en Zn. te Amster dam, uit Cararisch marmer, verheft zich onge veer 2.8 meters boven den grond en is o. a. voor zien van het enbleem der schilderkunst, als pa let en penseel omgeven vau een immortellen krans. De gemeenteraad van Callantsoog heeft als blijk vau tevredenheid, met algemeene stemmen besloten het tractement van den hoofdonderwij zer der openbare school met f 100 'sjaars te ver- hoogen. De literarische faculteit aan de Utrechtsche Hoogeschool heeft een antwoord op haar prijs vraag De Graceismo Horaliano onder de Grieksche spreuk Ho'li Kalon philonaei eene loffelijke vermel ding waardig gekeurd. De afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen voor Taal,-Letter,-Geschiedkun dige en Wijsgeerige Wetenachappen zal eene ge wone vergadering houden op Maandag den 13den Maart. e. k., des middags ten 12 ure, in liet ge bouw der Academie Trippenhuiste Amsterdam. De Minister van Financiën maakt bekend dat op den 8sten dezer ten kantore van den ontvan ger der registratie en domeinen te Oosterhout, namens een onbekende, eene som van vijftig gulden voor te weinig betaalde sucsessiereehien is afgegeven. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bankbillet groot ƒ25, door een onbekende, onder het postmerk Gorcum van 9 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: in de provincie Zuid-Holl., 2de bat. 4de comp., aan Jhr. N. A. Steengracht vao Moylund, als kapit. En zijn voorts bij de rustende schutterijen be noemd iu de prov. Zuid-Holl., 2de bat. Sde comp., tot lsten luit. P. W. H. Provo Kluit, thans 2de bij de 4de comp.; 4de comp. tot kapit. D. M. van der Hoef, thans luit. bij de 3de comp.; tot 2den luit. P. H. van Wareren, thans sergeant; lid» bat., 3de comp., tot kapit. J. A. Stoop, thans 2de luit; tot 2den luit. C. de Koning Cz., thans adj.-ouderoffic. BINNENLAND. Amstirdam, 10 Maart. In de gisterenavond ge houden vergadering der kiesvereeniging Burger plicht zijn de discussiën over den toestand van het lager onderwijs, in tegenwoordigheid van 8 der 4 schoolopzieners uit Amsterdam, eenige leden der plaatselijke schoolcommissie en van een groot aantal onderwijzers, voortgezet en werden tot leden der Commissie van bestuur benoemd de heeren R. C. d'Ablaing van Giessenburg en Mr. H. J. Kist; de eerstgenoemde ter vergadering tegen woordig, heeft zich de benoeming laten welge vallen. Nadat de heer Van Lier breedvoerig op de tegen sommige punten zijner op de laatste bijeenkomst gehouden rede, door de heeren Mr. C. A. Cosman en W. Degenhardt in het midden gebrachte be denkingen, gerepliceerd had en vooral daarbij deed uitkomen dat hij verbetering van het open baar ouderwijs weuschte, om voor billijker prijs hier ter stede voor de kinderen der burgerij de zelfde roordeelen te verkrijgen als op sommige bijzoudere scholen tegen belangrijk hooger prijs genoten wordt en o. a. de heer Degenhardt in eene beschouwing trad van het kweekelingen- stelsel, waaromtrent hij het afkeurde dat de wet, op 't lager onderwijs de kweekelingen onder de onderwijskrachten had opgenomen, waar zij, zijns inziens, op de school onder de leiding van den hoofdonderwijzer eene oefenplaats vinden moesten voor hun toekomstigen werkkriog, werd met 26 tegen 13 stemmen de volgende conclusie aangenomen „De kiesvereeniging Burgerplicht spreekt den wensch uit, dat de gemeenteraad vau Amsterdam ten spoedigste zal overgaan tot eene volledige, in de hoofdstad des Rijks, waardige uitvoering, der op de wet van 't lager onderwijs gegronde plaat selijke verordening op dat onderwijs, terwijl zij als hare meening uitspreekt, dat het kweekeling- stelsel, sooals het hier wordt toegepast, verder felijk is voor het onderwijs." De heer Van Lier verklaarde nog op do bewe ring van den heer Mr. C. A. CosmaD, dat hij zich vooral bij kleinigheden bepaald had, niat minder dan de volgende punten te handhaven: 1°. Ver wijdering der kweekeliDgen uit het onderwijzend personeel(de laagste klassen moeten aan de uit- stekendste onderwijzers worden toevertrouwd). 2*. Uitbreiding van het hulppersoneel op alle scholen, inzonderheid op de armen- en tusschen- scholen. 3». Betere bezoldiging van het hulpper soneel. 4°. Oprichting van gemeentewege eener goed ingerichte en op onbekrompen wijze onder steunde kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. 5*. Hervorming der burgerscholen 2de kl. in scholen voor voortgezet lager onder wijs met 3jarigen cursus. 6°. Die 6cholen inge richt op de wijze der Rijks Hoogere Burgerscho- len met 3jarigen cursus, met verbetering der schoollokalen, door aanbrenging van een voldoend aantal glazen afscheidingen. 7". Afschaffing der boekenlijst, vrijheid voor den onderwijzer in de keuze der leerboeken. 8'. Vermeerdering van het aantal dagelijksche schooluren; het onderwijs worde, ook op kostelooze scholen, gegeven van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren. Het onderwerp, door den hoogleeraar P. v. Geerjl. Dinsdag-avond in Felix Meritis alhier behan deld, was eene „theoretische natuurbeschouwing." Na in zijne inleiding zich beroepende op eeDe uitspraak ran A. von Humboldt in diens Kosmos, de house voortreffelijkheid der wiskunde te hebben beluogd en het verschil iu methode le hebben aangetoond, tusscheo mathematische en proefon dervindelijke physica, verklaarde spr. dat hij wenschte voor te dragen eenige beschouwingen over „beweging" in den zin. dien de mechanica aan dit woord geeft. Hij nam daarbij tot grond slag de beschouwingen, die de grondslag zijn van alle mathemathische natuurtheorie, en die door Newton neergelegd zijn in zijn wereldberoemd, maar weinig gelezen werkPhilosophia naturalis principia. Niet door het vallen van den appel (Newton zelf zegt het) is deze tot de ontdekking gekomen, dat de zwaartekracht werkt in omge keerde vierkante reden van den afstand. Newton stelde deze hypothese, eerst nadat hij getracht had, de verschijnselen, die zich bij de beweging der maan voordoen, op andere wijze te verklaren. Door die hypothese wa3 hij in staat, genoemde verschijnselen alsmede de wetten van Kepler te verklaren. Men moet echter niet gelooven, dat dit de eenige wijze is, waarop krachten werken. Integendeel, de nieuwere wetenschap heeft aan getoond, dat juist de krachten, die de oorzaak zijn van moleculaire beweging, zoo als geluid, licht, euz. toenemen met den afstand. Alleen onder die voorwaarde kan men verkrijgen de periodieke, zoowel recht- als kromlijnige beweging. Verder bestreed spr. eenige dwalingen, zoo o. a. de meening alsof kleinere lichamen in de hemel ruimte op de zon zouden kunnen vallen, en toonde aan dat dit alleen zou plaats hebben, als twee dier lichamen zoodanig tegen elkander botsten, dat zij hunne snelheid verloren. Ook de meening, dat men een lichaam zoodanige snelheid zou kunnen geven, dat het den dampkring verlatende, op de maan of op eenig ander hemellichaam zou aaukomen. Een eenvoudig wiskundig betoog doet zien, dat al ware de snelheid van eenig op de aarde opgeworpen lichaam oneindig groot, dit nooit hooger kan stijgen dan omstreeks 5850 M. Dit wisten de geleerden te Parijs ook wel en daarom kon men volkomen veilig, buiten bereik van alle Krupp-kanonnen, een tocht per lucht ballon doen, indien men slechts zorgde, deze op eene hoogte te brengen, grooter dan de genoemde. In het tweede gedeelte zijner rede, stelde spr., naar aanleiding van eene opmerking van Newton de hypothese, dat de aantrekkingskracht werkt niet in omgekeerde vierkante reden van den af stand, maar in omgekeerde reden van eene hoo gere macht. Spr. deelde mede de merkwaardige resultaten, waartoe hij gekomen is. De verschil lende kromme lijnen, die daarbij kunnen ontstaan, zijn op den cirkel na, geheel andere dan de kegel sneden. Zoo kan het bijv. gebeuren dat het be wegende punt nadert tot of zich verwijderd van het aantrekkende punt in een spiraal, die tot asymptoot heeft een cirkel, óf in een spiraal die ten slotte eene rechte wordt. Met een pleidooi tegen lien, die dergelijke theo retische bespiegelingen alle waarde ontzeggen, eindigde spr. zijne inderdaad belangrijke rede. (Noorden.) Zaandam, 10 Maart. Eergisteren werd in eene bergplaats voor turf van de Wed. S. alhier, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat naar allen schijn ruim een jaar daarin verborgen is gebleven. Het vermoeden op eene aldaar vroe gere ingewoond hebbende dienstbode schijnt nog niet te zijn bevestigd. De politie doet ijverig onderzoek. Utrecht, 11 Maart. Eergisterenavond en in den voornacht heeft er boven deze gemeente een storm, vergezeld van regen, gewoed, die aan menig huis en boom belangrijke schade heeft toegebracht de meeste wandelingen om deze gemeente waren met hout bedekt; de sterkste windstoot had giste renavond te halfacht plaats met 85 kilogr. druk king op de M'. Arnhem, 11 Maart. Door het gemeentebestuur is aan eene commissie opgedragen een onderzoek in te stellen naar de resultaten van de verwar- mings en ventilatie toestellen der firma Boyer Co. in een der openbare scholen dezer stad. Valt dit onderzoek gunstig uit, dan zullen ook de overige scholen van die toestellen voorzien worden. Zwolle, 10 Maart. Eergisteren overlaed alhier de heer Mr. F'. W. J. A. Baron Van Lamsweerde, kamerheer in buitengewone dienst van Z. M. den Koning, in den ouderdom van 72 jaar. Hij was algemeen geacht en bemind om zijne mild dadigheid. Mefpil, 10 Maart. Gisterenavond en nacht heeft hier een vreeslijke storm gewoed, vergezeld van geweldige regen eu bijna volslagen duisternis. De bewoners durfden zich niet ter ruste here-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1