en is besloten, dat aan de huizen, waar de pok- ziekten mocht uitbreken, bordjes zullen worden geplaatst met 't opschrift: besmettelijke ziekte. Het correspondentie-wezen in den boekhandel zal een noodige hervorming ondergaan. Tot nog toe had ieder boekverkooper en uitgever zijn correspondent, en werden aanvragen om boeken, door den particulier aan den boekverkooper ge daan, overgebracht aan zijn correspondent, door dezen aan den correspondent van den uitgever, en door dezen aan den uitgever; de boeken maakten dan denzelfden omweg terug, en bleven op ieder station zoolang wachten tot het te verzenden pak zoo groot was geworden, dat de transportkosten voor ieder boek uit het pak niet groot meer waren. De lib. Schalekamp, Van de Grampel en Bak ker hebben nu voor eenigen tijd reeds een ex peditie locaal te Amsterdam opgericht, en 437 boekverkoopers firma's van de 1000 die er zijn, aan zich als correspondenten verbonden. Dit werk van concentreeriug der correspondentschap wordt thans doorgezet door de oprichting van een naam- tooze vennootschap, waarvoor de statuten ont worpen zijn, en die het centraal-correspondentie- bureel voor den boekhandel van Nederland hoopt te worden. Het Kaapsche Volksblad van 4 Februari behelst de volgende berichten uit de Kaapkoloniën: Door de leden der Roomsch-Katholieke Kerk iu de oostelijke provincie dezer Kolonie is met de jongste mailboot aan den Paus een adres van sympathie, naar aanleiding van het verlies van zijn wereldlijk gezag, toegezonden, vergezeld van eene beurs met 300 pd. st. De totaalcijfers der staten van den in- en uitvoer der Kolonie gedurende de jaren 1869 en 1870, verschenen in de Gazettegeven tamelijk verblij dende uitkomsten. De geheele invoer van 1870 had eene gedeclareerde waarde van 2,352,043 pd. st., of 39S,952 pd. st. boven die van 1S69. De waarde der in verbruik genomen goederen in 1870 was 2,2S7;507 pd. st.dat is 303,872 pd. st. meer dan die van 1869. De invoerrechten, in de beide jaren ontvangen, staan natuurlijk in een gelijke ratio. In 1870 waren zij 48,087 pd. st. meer dan in 1869, en 56,523 pd. st. boven het gemiddelde be drag van die der laatstvoorgaande negen jaren, dat op 283,813 pd. st. staat uitgetrokken. De uitvoer in 1870 bedroeg eene aangegeven waarde van 2,453,768 pd. St., dat is 812,706 pd. st. meer dan het gemiddeld bedrag van de laatste negen jaren. De vermeerdering komt uitsluitend in het voor deel van Port Elizabethdie van Kaapstad is sedert 1863 geregeld jaarlijks afgenomen. Van Salem schrijft iemand op 12 dezer aan de E. P. Iierald, dat het vee aldaar sterft aan eene soort van ziekte, waarvan men vroeger nooit ge hoord heeft. Zij begint met een gezwel onder de kin, dat zich langzamerhand tot onder de keel uitbreidt, totdat het dier aan verstikking sterft. De schrijver heeft zelf veel vee er aan verloren en kan er geen geneesmiddel voor vinden. Het voorloopig comité der Paarlsche Diamant- maatschappij bestaat uit de volgende heeren, te weten: Dr. Zeederberg, J. C. Voigt, J. S. De Vil- liers Jr., P. R. Retief, J. S. De Villiers A.M.zn., A. B. De Villiers P.J.zn., I. J. Minnaar, S. J. Van der Spuy, Isaac Horak De Villiers, P. J. A. Van Leent en J. S. Marais. Men verneemt, dat tot Zaterdag reeds 500 aandeelen genomen waren. Van Algoabaai werden per de Norseman ver scheept 324 diamanten, gewaardeerd op 7,260 pd. st. en per de Marsdin 112 diamanten, een stuk baart en 137 robijnen, gewaardeerd op 1,700 pd. st. te zamen 436 diamanten, 1 stuk baart en 137 robijnen, ter waarde van 8,960 pd. st. Behalve dezen werd door de heeren W. Anderson Co. nog een partij van 79 diamanten, gewaardeerd op 1,346 pd. st. naar Kkapstad gezonden. Van en als ik sterf is het eene heele, en zoolang ik leef wordt het veel meer in mijne handen dat is geen gekheid, God, die Levy Lerwatsky was een braaf man, een respectabel man, en voor zijn geloof moet men achting hebben. Weet gij wel Rosalie dat het fatsoenlijk is, om zijne familie var. het Christendom te willen redden, met een millioen; mijne eer en mijn hart worden hier in aanspraak genomen, ik geloof waarachtig, dat ik het niet verantwoorden kan, als ik u het geloof onzer vaderen laat afzweren." Rosalie richtte zich een weinig op uit hare lig gende houding, en vroeg spottend: „Ziju wijniet alleen, Papa?" Mijn God, wat beduidt die vraag," antwoordde hij ongeduldig, „waarom zouden wij niet alleen zijn?" „Omdat gij op eens een geloofs- komedie speelt, die toch waarlijk voor mij be- lachlijk is. Ik bid u, laat dat maar achterwege Papa, wees zoo goed en kom op het hoofdthema, op de erfenis terug." „Mijn God, het is verwonderlijk, hoe dat kind mij kent," riep Radauer gevleid. „Orn dus van de erfenis te spreken, zoo moet ik u nogmaals zeggen, hoe onverwacht ze is. Levy Lerwatzky is slechts een verre neef van mij, en had, toen ik hem kende, eene vrouw en twee zonen, en ik kon dus nimmer vermoeden, dat ik zijn erfgenaam zou zijn. (Wordt vervolgd Kaapstad werden per Norseman 3 pakken diaman ten verscheept, gewaardeerd op 1,993 pd. st. en per Marsdin ook 3 pakken, gewaardeerd op 1,350 pd. st. te zamen 8,343 pd. st. Uit de beide ge noemde havens der kolonie zijn dus met de twee gemelde stoombooten diamanten en andere edel gesteenten verscheept, ter gezamenlijke waarde van 12,303 pd. st. BINNENLAND. 's-Gravenhaqe, 9 Maart. Hedenmorgen te 11 uren had de begrafenis van den heer Emantsop de burgerlijke begraafplaats alhier plaats. Op den doodenakker was een aantal belang stellenden vergaderd, waaronder het personeel van de rechtbank, de leden der plaatselijke schoolcommissie, en de hoofdonderwijzers der openhare scholen in deze gemeente. Nadat de heer Van de Kasteele een woord van troost tot de zoons en betrekkingen van den over ledene had gesproken, en hem geschetst had in den uitgebreiden werkkring van zijn bedrijvig, openbaar leveu, nam ook de heer van De Velden, als voorzitter van 't college van Regenten van het Burgerweeshuis het woord, en toonde aan wat de overledene als secretaris-penningmeester van genoemd college voor het weeshuis en de daaraan verbonden fundatie was geweest. Dordrecht, 8 Maart. In de plaats van Mr. P. Blussé van Oud-Alblas, is tot lid van den ge meenteraad gekozenMr. Blussé, met 281 van de 542 uitgebrachte stemmen. Op den heer J. Fritz Kockman waren 152 stemmen uitgebracht. Ridderkerk, 8 Maart. Sedert eenige dagen wordt hier een man vermist, waarover vreemde ge ruchten rondgaan en van wien men vermoedt, hat hij op een gewelddadige wijze om 't leven gebracht is. Hedenmiddag is de pet van dien man uit de rivier opgehaald, gevuld met ijzer, hetgeen het vermoeden van misdaad niet weinig versterkt. Tot heden weet men echter nog niets naders om trent het lot van dien jongen man. Deventer, 8 Maart. Op den 27sten Maart, zal te Enschedé de 25ste vergadering der gewestelijke vereeniging Overijsel van het Nederlandsche on derwijzersgenootschap gehouden worden. De openingsrede zal gehouden worden door den heer H. Van Braam Hz., hoofdonderwijzer te Enschedé. Onder de punten van bespreking komen voor 1°. de vraag wat beter is, gemengdescholen of scholen voor jongens en meisjes afzonderlijk; 2". het onderzoek naar de meer ongunstige alloop der examina voor hoofdonderwijzers dan die voor hulponderwijzers; 3". de behandeling der stelling, besproken in de Debating-Society te Amsterdam, „onderwijs is eenvoudig het middel ter verkrijging van bekwaamheid in kunst of wetenschap, vol strekt niet het radicale middel tegen maatschap pelijke kwalen." Voorts zullen prijzen worden toegekend voor het schetsen der landkaarten, het schoonschrijven, het zuiver en net schrijven van een dicté, het oplossen van rekenkundige vraag stukken, het spreken voor de vuist over eenig op te geven onderwerp, en het schrijven met krijt op 't bord. Almelo, 9 Maart. Gisteren vierde de heer Dr. B. Mulder, rector aan het Gymnasium alhier, zijn 40jarig leeraarsambt aan die inrichting. De voor zitter curator Ds. C. Cardinaal Jr., hield bij die gelegenheid eene feestrede in de Doopsgezinde kerk, en de jubilaris ontving talrijke blijken van deelneming en achting zoo van zijne voormalige en tegenwoordige leerlingen als van zijne stad- genooten. Assen, 8 Maart. De marktgenooten te Eext hebben in het belang der oudheidkunde besloten, het Hunnebed en den grafkelder bij gemeld dorp liggende, die jaarlijks door veel vreemden in oogenschouw worden genomen, kosteloos aan de provincie Drenthe af te staan. Groningen, 8 Maart. De landbouwschool alhier is opgeheven, ten gevolge van het weinige succes, dat zij ondervond. De heer directeur Hartog ver trekt morgen reeds van hier. Winschoten, 8 Maart. In de vergadering der vereeniging Grondwettige Vrijheid en Vooruitgang al hier, is ten aanzien der polemiek in onze dag bladen over de inundatie en verdediging6waarde der stelling DelfzijlGroningen, besloten, een adres te richten aan Z. M. den Koning. Het adres zal 't verzoek inhouden die stelling op te heffen, op grond dat zij geen voordeel voor de landsver dediging kan geven maar aan de andere punten in den lande, die verdedigbaar zijn, afbreuk moet doen door het onttrekken van strijdkrachten. Lemmer, 8 Maart. Door de liberale kiesvereeni- ging Vrijheid en Vooruitgang alhier, werd gisteren in het lokaal de Wildeman eene algemeene ver gadering gehouden tot het bespreken van een concept-reglement en het kiezen van een Bestuur. Tijdens de Vergadering traden elf nieuwe leden toe, zoodat deze vereeniging alsnu, met inbegrip van de oprichters, uit negeD en twintig leden bestaat. Hedzl, 8 Maart. Dezer dagen is uit 's-Bosch te fort Crevecoeur, onder bevel van kapit. Brunings en twee officieren, eene compagnie vesting-artil lerie aangekomen, om het door het hooge water aldaar beschadigde kruid en materieel na te gaan en Ie herstellen. Naar men beweert zou zulks den tijd van 4 a 5 maanden vereischen. Middelburg, 8 Maart, Naar men verneemt heeft, ten gevolge van het bestaan van bloedverwant schap tusschen den nieuw benoemden burgem., Jhr. Mr. W. C. M. Schorer en den heer Mr. M. F. Lantsheer, deze laatste zijn ontslag als lid van den gemeenteraad ingediend. Door vele ingezetenen wordt dit betreurd, daar genoemde heer gedurende zijn langdurig lidmaatschap van den raad en in zijne vroegere betrekking als se cretaris dezer gemeente, steeds bewijzen heeft gegeven van een helder hoofd, en dat de belan gen der gemeente ten zeerste door hem behartigd werden. De opnieuw verleende vergunning aan den heer Corty tot het houden van voorstellingen in het cirque des Zondags na de godsdienstoefenin gen, schijnt nog altijd veel ergernis op te wekken. Zondag jl. bevond zich bij den aanyang der voor stelling een zoogenaamde colporteur bij de tent, die de menigte aanmaande om zich van het be zoeken daarvan te onthouden, en door het uitdee- len van tractaatjes het zondige daarvan trachtte aan te toonen. Op aanzoek der politie heeft be doelde persoon zich weldra moeten verwijderen en is de voorstelling zonder stoornis afgeloopen. BUITENLAND. Frankry lx. Uit Parijs wordt thans van 6 Maart gemeld Er is thans voor alles eene quaestie aan de orde van den dag: het herstel der orde en de regel matige althans rustige werking van de nieuwe verordeningen, tot tijd en wijle deze aangevuld en bepaald vastgesteld zullen worden. Men vraagt zich algemeen af wat er moet worden van een kleine versterkte plaats die de democratische partij te Montmartre heeft aange legd en die althans uit een militair oogpunt, veel gelijkenis heeft met de Pruisische bezetting. De barricades zijn bezet met kanonnen, die daarvan weggenomen werden toen de vijand zijn intrek deed. Men zet posten uit, lost ze af, blaast de trompet en men beweert zelfs dat er in deze enclave van het democratisch hoofdkwartier schat tingen worden opgelegd. Een rood biljet, waar onder bekende namen, als die van de heeren Pondy, Courty enz. door geheel Parijs aangeplakt, teekent protest aan tegen elk denkbeeld van op roer en plundering, maar een gouvernement op kleine schaal dat zich het comité-generaal van de nationale garde noemt en beweert langs den wettigen weg te zijn gekozen door een groot aantal bataljons van de schutterij, maakt zich meester van het monopolie om voor de verdedi ging der republiek te zorgen. Deze anomalie is geheel gelocaliseerd. Behalve eenige dreigende manifestatiën op het plein van de Bastille, heeft Parijs een zeer kalm aanzien, wel ziet het er niet vrolijk uit, maar gelukkig heerscht er weder levendigheid, uitgezonderd nog- thans in de beide genoemde wijken. Toch doet zich een zeer ernstig vraagstuk voor, dat even zooveel behendigheid als doortastenheid eischt oui opgelost te worden. De quaestie omtrent de schadevergoedingen van 50 franken aan de nationale garden, die allerdringendst moeten ver vallen, biedt eene treffende gelijkenis aan met den toestand waardoor te Parijs de onvermijde lijke sluiting van de nationale werkplaatsen in 1848 moest plaats hebben, hetgeen, gelijk men weet, zulk een beklagenswaardig drama na zich sleepte. Het schijnt dat men beproefd heeft de nationale garden een zware dienst op te leggen, ten einde de opheffing van de toelage minder te doen ge voelen, die vervalt zoodra het dienstbetoon ophoudt. Dit middel, schijnt echter niet gevat te hebben; en er is sprake van een schadeloosstelling te geven aan hen die ontwapend worden en tot hun werk terug keeren. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden een vergadering belegd om den toestand i te bespreken. De maires zullen worden gehoord; j men zegt dat zij zijn voor een krachtig herstel der orde. De Agence Havas schrijft uit Bordeaux, dat de afgevaardigde Pagès Duport het volgende voor- stel bij de Nationale Vergadering heeft ingediend Art. 1. Te beginnen met 15 April zal de Na tionale Vergadering te Versailles zetelen. Art. -2. Het uitvoerend bewind,de departementen van Binnenlandsche Zaken, van Oorlog en de 1 hoofddirectie van de telegrafen, zullen te Versailles worden gevestigd, de andere ministeriën en di- rectiën houden residentie te Parijs. Art. 8. De stad Versailles en een strook gronds van vier kilometers rondom de stad zullen admi- nistratief en militair onder het rechtstreeksche bestuur van de Nationale Vergadering worden gebracht. Art. 4. De bewaking van de Nationale Ver- j gadering zal worden toevertrouwd aan verschil lende detachementen, behoorende tot alle korpsen van het leger. Omtrent deze aangelegenheid schrijft een afge- vaardigde uit Bordeaux aan de Palrie, dat het voorstel tot overbrenging van den zetel der Na tionale Vergadering, naar eene andere stadl Parijs, reeds van meer dan honderd ningen is voorzien. Deze quaestie wordt J gewichtig. De onderteekenaren zijn jn fractiën verdeeldde eene is voor FocJ bleau, waar de zaal van Hendrik II de s ste van het kasteel, voor de zittingen in zou kunnen genomen worden; de andere s zich in de bres voor Versailles, dat de pj spoedig zullen verlaten. Het hoofd van het uitvoerend bewind e ministers bestrijden die denkbeelden, en vert 1 dat de meest zorgvuldige maatregelen znlltj nomen worden om de rust te handhaven el de vergadering in staat te stellen in vollen heid te kunnen beraadslagen. De heer Jules Simon, minister van birJ zaken ad interim, te Bordeaux, heeft al!:| fecten de tekst doen toekomen van de van orde in de zitting van 1 Maart aangeu l en waarbij de Nationale Vergadering de lenverklartag van den troon der familie Bond heeft uitgesproken. Dit gaat vergezeld tï| bevel, om deze motie in alle gemeentetf Frankrijk aan te plakken. Toen Victor Hugo in zijn redevoering: „In dit noodlottig jaar van conciliën en m:| stond de Pauselijke nuntius, die op de tri tusschen den Griekschen gezant Okoeunifef Engelschen gezant, lord Lyons, gezeten tvt| en verliet de diplomatieke tribune. De heer Jules Claretie schrijft uit BorJ aan de Siècle de volgende regeleD over het st spel, dat de Nationale Vergadering opleJ toen de afgev. Conti beproefde een lofrel houden op den „elleudeling" van Wilhelm „Zij die het dramatisch tooneel, zoo onvol tig door Conti uitgelokt, niet hebben bijgevl zij die het slechts gelezen hebben uit heliT van den Moniteur O/ficiel en de koude steel kunnen zich er geen denkbeeld van vorm Nooit kan een schilder, of bekwaam t schrijver zulk een schouwspel voor den geesl De geheele vergadering in staande I gedreven door een onweerstaanbare van het ontwaakt geweten; zevenhondeJ vertegenwoordigers hun gramschap tegerl te hooreD lucht geven, met hunne ho< zien wuiven, in koortsachtige, gejaagde ontwaardige stemming verkeerende en als uitroepende: déchcancel Op de tribune stonll wegelijk, doodsbleek, en het lorgnet op detlr de magere en tegelijkertijd terugstootendeeil verwekkende gestalte van Conti, die, de a matige toorn van de vergadering trotseerenll verstijfd en onbewegelijk tegenover dezen J bleef staan; vervolgens de zich elkaudeil dringende kreten, de scheldwoorden, diel boven het hoofd van den geheimen sec] samenpakten, om den meester te treffe:| daar waren: „Buiten de wet van 2 Dec gesteld! Weg met de lafaards! Weg met cl raders De woede neemt toe en ontaardt id| getier, de vuisten worden gebald en del schieten vuur: „Weg met de BouapartcJ eensklaps verheft zich te midden van dit T te midden dezer woeste menigte en dezeil een hoofd op de tribune, naast de uitsr gestalte van Conti, een aangezicht rcj woede, met gelaatstrekken dorstend naar] met witte baard en haren, het aangezil Victor Hugo, de schrijver van Napoléon I naast den secretaris ran den man van S:l den 2den December; en als een kreet cl borst, hoorde men uit alle monden, van s| pen het woord: Chdtimenll Ziedaar de stft Als wij nog eens terugkomen op cl Frankrijk zoo gedenkwaardige zitting deil onale Vergadering van 1 Maart, dan ist nog eene van de uitmuntende redevoerid plaatsen, die Thiers in deze zitting uitsprl wel clie, welke hij, toen de discussie tea| liep, van de tribune deed hooren De oorlog, zeide hij, heeft twee tijdvak!] had, dat, hetwelk onmiddellijk op de t<ï oorlogsverklaring volgde, en dat, hetwehl September begon. In geen van beide had aan de leiding der krijgsbedrijven. Toeni>| geroepen om over den vrede te onderte] had ik deze gedane zaken voor mij; deofl van Sédan, van Metz en van Parijs, de verstil der legers die de hoofdstad hadden moetij zetten, maar ze niet hadden kunnen P'j Ik heb de onderhandelingen gevoerd metj vaderlandlievenden ijver waartoe ik instel dagen lang heb ik met al mijne kracht ,1 steldik heb gedaan wat ik kou. Meest f tere bedingen te kunnen verkrijgen, t£lj andere onderhandelaren af. Meent gij s'"l delen te hebben, komt ze dan hier ai Spreekt niet van geschonden eer tot 1 even veel eergevoel hebben als gij, mastj veel eergevoel hebben om hun laod ondergang bloot te stellen uit zucht nat valsche populariteit, welke men hier, spreekgestoelte, zoekt te verwerven door d£"| geest te streelen. Ik voor mij, wanneer ik zeg dat "II buiten staat zijn om den strijd voort te

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2