:V. 3399. Donderdag A°. 1871. 9 Maart. LEIIISCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTBNTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 8 Waart. IVij vernemen dat de belangrijke, misschien 1 eenige verzameling van brochures en andere kken betreffende de April-beweging, van wij- en den heer M. L. de Voogt, in leven predikant ie Haastrecht, waarvan deze in het vorig jaar I den boekhandelaar Beyers te Utrecht een ■phabetisehe catalogus heeft uitgegeven, door rön broeder aan de Maatschappij der Nederland se letterkunde ten geschenke is gegeven. Iijn wij goed ingelicht, dan telt de rederijkers ier Tollens, van wier oprichting wij laatst met een kort woord gewag maakten, reeds een ■tiental leden, waarvan zes werkende en negen oelvone. Ook zou het plan bestaan, om, mocht de rereeniging sympathie genoeg vinden, gedu rende de maanden September tot en met Februari, Mlengevvone vergaderingen met introductie in een der zalen van het Heeren-Logement de Burg, telhouden. Wij juichen dit plan zeer toe, immers, niet alleen dat de leden daardoor meer gewoon raken om in bet openbaar te spreken, iets wat toch altijd het hoofddoel der rederijkers-kamers moet zijn, maar ook omdat dit hun tot een prik kel moet dienen om zich goed en flink te oefe nen. len einde vele en herhaalde blijken van gldkeuring te mogen ontvangeD. Wij nemen dus de vrijheid deze vereeniging nog eens en drin gend in de belangstelling der Leidsche burgerij nart de bevelen, en hoopen later nog dikwerf in gelegenheid te mogen zijn, om te kunnen gewa gen van de groote bloei en ontwikkeling dezer nieuwe rederijkers-kamer. ftJit 's-Hertogenbosch wordt aan het Vaderland hgt volgende geschreven „De verkiezingsstrijd schijnt in onze kerk it.-Jan) reeds aan te vangen. Verleden Zondag ■i Febr.) althans werd den beminden geloovi- jn medegedeeld, dat er des Zondags in de hoofd- negen predikatiën over de liberalen zullen ge- luden worden. We zullen dus a. s. Juni wel len, wat liberalen zijn, en ons zeker wachten om op dat „afschuwelijke" ras onze stem uit te ngen. De eerste predikatie behandelde de vol gende punten, die ook wel 't onderwerp zullen zijn der volgende, gelijk zij al ontelbare malen ■mderwerp van predikatiën waren: 1*. 't „on een liberaal katholiek; 2°. de „goddelooze" ooi; 3°. de „afschuwelijke" pers. HAd lum. De liberaal Kath. legt zich niet neder bij de uitspraken der R. K. kerk en houdt daar door op tot de kerk te behooren. Zij zijn afge- sneuen als dorre takken. ^lAd 2um. De school is den liberaal 't vreese- lijk middel om 't jonge geslacht en daarmede 't menschdom te bederven. Daar wordt van geen God gesproken en daarom zullen die kinderen als volwassenen God niet kennen en dienen. En wie geen godsdienst heeft, moet slecht zijn. Hij zeh (de prediker) zou tegen diefstal enz. niet op zien, als de godsdienst hem zulks niet verbood. I/De tegenwoordige toestand van Frankrijk doet ons zien, waarheen de openbare goddelooze school ons laod voert. H„Ad 3um. De couranten brengen de besmettin gen in alle kringen. Uw orgaan is op 't oogen- Jk 't meest goddelooze. Vroeger dacht ik, iai het Handelsblad 't monopolie van goddeloos- id had; 't werd toen alleen genoemd. Nu hoo- we vooral op Hel Vaderland smalen, dat in deloosheid den „vuilaardigen" Rotterdammer re overtreft. En weet ge, beminde geloofs boten, welken verderfelijken invloed een jwade" courant op u heeft? Twee professoren |n de Leuveusche Universiteit lazen de Indépen- !C« met het doel hem te bestrijden, en zie, na 6 weken moesten zij verklaren, dat hun kin- •rlijk (kinderachtig?) geloof geschokt was. (Dat Xpurbeeld doet zeer dikwijls dienst in deze pre- atiën). Hoe zoudt ge den man verachten, die jodenkind opnam en verzorgde en toch toe- Ik dat dit kind onzen H. godsdienst dagelijks potte en lasterde; erger handelt hij die de "bladen in huis toelaat, alsDe Rotierdammer, Vaderland, Het Handelsblad en De Arnhemmer. ft laatste argument komt ook telkens te berde, |ewel men het vroeger meer aau de paters 'Suiptoristen overliet). Prik geloof dat, als de heeren kapelaans konden Waarnemen hoeveel menschen van hun getier Wars worden, hoe de ietwat ontwikkelde 't ab surde van hunne redeneering wel moet inzien, zij een weinig voorzichtiger zouden zijn met dat fulmineeren op het liberalismus. Of gehoorzamen zij misschien aan hooger bevel, wat ik haast ver moeden zou uit de woorden, die een der heeren voor eenigen tijd «prak, vóór hij tot den „uit val" kwam." Uit Boskoop wordt gemeld dat op de 14 inzen dingen vruchtboomen, door de Pomologische ver eeniging aldaar, op de tentoonstelling van vrucht boomen te Haarlem, van wege de Holl. Maat schappij van Landbouw, twaalf bekooningen zijn ten deel gevallen en wel 7 eerste, 4 tweede en 1 derde prijs. Men verneemt thans met meerdere zekerheid, dat, in overleg met eenige deskundigen en ver- trouwde vrienden, door den ingenieur De Quartel, na rijp beraad en na beoordeeling der overgelegde certificaten ztju gekozen, de navolgende heeren, om hem, denkelijk in Juni te vergezellen naar Peru, Chili en Bolivia, ten einde aldaar staatsspoorwegen en havenwerken aan te leggen: als ingenieurs, de heeren Berner, Proost, Van den Bosch en Van der Sterr. Als adjunct-ingenieurs: de heeren Bruins, Lokker, VVeehuizen, Jonkergouw, Huijdecoper, Cornelissen, De Quartel Jr. enz. Dat de ingenieur De Quartel in de maand December 1870 aan de regeering in Peru heeft voorgesteld in November 1871 als ingenieurs en adjunct-ingenieurs te laten volgen de beeren Vernimmen, Burkink, Van Kluijve, Van Hoorn, Jarman, Cöster, Meijer, Rit- sema, De Jongh, Snetlage, Messer, Ten Doesschate Geveke, enz. In Maart of April kan hierop ant woord worden ontvangen. In Mei 1872 zal het verder benoodigde personeel overkomen, in overleg met den Minister van Buitenl. Zaken. Door den ingenieur De Quartel zullen zoowel in Nederland als in Engeland voorloopige con tracten worden opgemaakt tot het leveren in 1872 en volgende jaren, van spoorstaven, bouten, loco motieven, goederen en personenwagons, ijzeren bruggen, los- en hijschkranen, kabels voor een kabelspoorweg enz. alles onder nadere approbatie van den Minister van Openbare Werken in Peru. Bereids hebben zich eenige fabrikanten uit Nederland en België aangemeld, ten einde de Europeesche producten van nijverheid in Peru, Chili en Bolivia over te brengen. Bij Zr. Ms. besluit van den 23sten Febr. is be paald, dat aan de officieren, die ten gevolge van het overcompleet geraken door de opheffing der betrekking, of door de geheele of gedeeltelijke ontbinding van het korps waartoe zij behooren, bij terugkomst uit krijgsgevangenschap, wanneer er geen vacatures in hunnen rang bestaan, of bij tijdelijke ongesteldheid welke hen ongeschikt maakt om dienst te doen; en alzoo krachtens de punten 2, 3 en 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. N°. 128) op non-activiteit zijn of worden gesteld, gedurende den tijd dat zij in die positie verblijven, de schadeloosstelling voor zoo danig aantal rations fourrages wordt toegekend, als waarop zij bij hun korps present zijnde aan spraak zouden kunnen maken. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de betrokken militaire autoriteiten gebracht; dat de lichting der militie voor 1871 bepaald is op 11,000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee; dat het aandeel van elke provincie in die lichting, over de verschillende korpsen verdeeld is; dat de voor de zeemilitie te bestemmen lote- lingeu in mindering gerekend moeten worden van het aantal manschappen aan de gewone regementen inlanterie toe te wijzen, in evenre digheid van het bij elk regement in te lijven getal; dat voor de verdere uitvoering van het werk dezer lichting verwezen wordt naar de voorschriften en bepalingen, vervat in punt 3, 4, 6 en 8 van de dispositie dezerzijds, van den 26sten Febr. 1864; dat bij de cavallerie geen milicien- plaatsvervangers boven de 25 jaren oud, mogen worden ingedeeld, tenzij deze bij het wapen ge diend hebben; dat bij regementen vesting-artil lerie zooveel mogelijk miliciens behooren te wor den ingelijfd, die herkomstig zijn uit de gemeen ten waar de schutterij geheel of gedeeltelijk voor de dieDSt der vesting-artillerie bestemd is, eu verder loteliugeu, die in vestingen of kust plaatsen te huis behooren; zullende daarbij van de bepaalde lengtemaat in zooverre kennen worden afgeweken, dat manschappen, niet kleiner zijnde dan 1.64 meter, nog bij die artillerie toe gelaten worden; terwijl omtrent de uitvoering van dezen maatregel in het jaarlijksch verslag der provinciale adjudanten volledige opgave ge wacht zal worden; dat te dezen jare bij de drie regimenten vesting-artillerie en het bataljon mi neurs en sappeurs geen plaatsvervangers inge deeld zullen worden; dat de miliciens, zooveel doenlijk behooren te worden ingelijfd bij korpsen of onderdeelen daarvan, garnizoen houdende in óf nabij de woonplaats dier manschappendat, bij besluit, door Z. M. bepaald is, dat de te dezen jare bij het wapen der infanterie, de regimenten vestingartillerie, het korps pontonniers en het bataljon mineurs en sappeurs in te lijven man schappen, tot eerste oefening acht maanden onder de wapenen gehouden zullen worden, terwijl de tijd van eerste oefening van de manschappen, bij de regimenten huzaren, veld- en rijdende artillerie in te deelen, zich tot het einde van het eerste jaar van hunnen diensttijd zal uitstrekken. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de onderofficieren, korporaals, trompetters en man schappen van het reg. rijd.-art., alsmede onder officieren, korporaals en trompetters van het reg. veld-art. voortaan gewapend zullen zijn met de sabel N°. 3, cavallerie van model. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij het aanwerven van rekruten de engagements akten moeten worden ingevuld, door de zorg van hem, die, overeenkomstig het bepaalde bij Zr. Ms. besluit van den 23 Oct. 1867, bij het aannemen van een rekruut het Rijk vertegen woordigt. De Minister van Oorlog heeft de betrokken korps-kommandanten gemachtigd, daar de boven- hellingmaten voor de kromte der kolf N°. 1, tot geweren, door het meer voorwaarts geplaatst vizier der aehterlaadgewereu N°. 1, voor die wa pens niet meer bruikbaar zijn, de uitsnijding voor het vizier dier maten door de geweermakers zooveel naar boven te doen opruimen, dat het bij de transformatie meer voorwaarts gebracht vizier ook nu weder kan worden omvat. De miliciens van de lichting 1871 ten getale van 11000 man, zullen worden verdeeld als volgt: infanterie S645 man, als bij het reg. gren. en Jagers 695; 1ste reg. 950 2de reg. 900; Sde reg. 950; 4de reg. 1100; 5de reg. 1050; 6de reg. 1050; 7de reg. 1000; 8ste reg. 950; cavallerie 405 man, als bij het 1ste reg. huzaren 90; 2de reg. 130; 3de reg. 90 en 4de reg. 95; artillerie 1850 man, als bij het reg. veld-art. 500; 1ste reg. vest.-art. 400; 2de reg. 400; 3de reg. 410; het reg. rijd.-art. 80; het korps pontonniers 60; terwijl bij het bataljon mineurs en sappeurs 100 man ingedeeld zullen worden. De kapitein F. C. P. Donnadien van het 2de bat. en de 1ste luit. L. H. Huigens van het dep. 6de reg. inf. zullen den eerstkomenden cursus der normaal-schietschool bijwonen. Het Spaansche onderwijsblad Anales de Primere Ensenanza deelt mede, dat men zich bij de regee ring druk bezig houdt met het ontwerpen van plannen voor flinke schoolgebouwen. De daartoe benoemde commissie heeft bij den minister eenige voorwaarden, die haar bij 't bouwen der scholen noodzakelijk schijoen, voorgesteld. Daaronder komen o. a. voor: Geen lokaal mag meer dan 120 kinderen be vatten, voor elk kind 75 vierk. deciin. oppervlakte, 3 kub. meters inhoud, 14 vierk. deciin. licht, een overdekte speelplaats, de muren met kalk bestre ken en lichtgroen gekleurd de vloer der ver trekken minstens 80 cent. boven den beganen grond enz. al 't andere in denzelfden geest. Volgens de Zaanl. Courant, is de persoon, die te Velsen de huur heeft opgezegd aan twee veld wachters, die tegen zijn zoon proces-verbaal had den opgemaakt wegens jachtovertreding, Jhr Boreel van Hoogelanden, oud-commissaris des Romngs in Noord-Holland, oud-lid der Tweede Kamer. ter beschikking gesteld van den comm. en inspect, van het korps mariniers. „Volgens bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn is, te beginnen met 6 Maart, het verbod om zekere artikelen gedurende den oorlog uit te voeren, voor al die artikelen opgeheven. De daartoe noo- dige bevelen zijn reeds overal gegeven." Met ingang van den 20sten dezer wordt op lie Rijkstelegraafkantoor te Tilburg de doorloopende dagdienst met beperkte Zondagdienst ingevoerd. Op de Zon- en daarmede gelijkgestelde feest dagen zal dat kantoor dus open zijn van 8 tot 9 ure voor- eu van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure na middags. De 1ste luitenant bij het korps mariniers M. C. Koning, laatst behoord hebbende tot lieiesca- der in Oost-lndië eu van daar den lsten dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip Z. M, heeft aan den heer H. Polano vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Danebrogsorde, hem door Z. M. den Koning van Denemarken ge schonken. Z. M. heeft aan H. M. Bremmer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Schiedam, en is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Schiedam, H. W. M. Roelants, cand.-not. aldaar, een en ander in te gaan met 1 April 1871. Z. M. heeft aan Mr. H. H. Geradts, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1871, eervol ontslag verleend als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetui ging voor de vele diensten door hem in verschil lende rechterlijke betrekkingen den lande bewezen. Z. M. heeft met ingang van den llden daaraan volgende, de officier van gez. der 2de kl. bij de zeemacht W. Littel bevorderd tot officier van gez. lste kl., met bepaling dat hij zal rang nemen tnsschen de officieren van gez. der lste kl. H. van Stockum en L. P. Vlaanderen. BINNENLAND. Amsterdam, 7 Maart. De commissie van toezicht over het kunst-museum van het Paleis voor Volks vlijt heeft eene circulaire rondgezonden, waarin als het doel der daarstelling van een kunst-museum wordt opgegeven. „Bevordering der kunst door aankweeking van kunstzin en schoonheidsgevoel en behartiging der belaDgen des kunstenaars, door hem bij het groote publiek meer bekend te maken, en daardoor de waardeering zijner talenten te bevorderen." Het museum neemt voor zijne rekening alle kosten van toezending, verzorging, verzekering, terugzending enz. terwijl in geval van verkoop den inzenders 5 pCt. der opbrengst in rekening gebracht wordt, om na aftrek der onvermijdelijke kosten, te strekken ten behoeve van eenig kun stenaarsfonds. Het museum is, geopend zijnde, toegankelijk voor alle bezoekers van het Paleis van Volksvlijt. Door B. en Ws. is aan den gemeenteraad eene voordracht tot eene nieuwe verordening op het brandwezen iDgediend. Het dagelijksch be stuur heeft zich daarbij het volgende ten doel gesteld. 1°. meerdere bluschvaardigheid2». betere mid delen van mededeeling en waarschuwing; 3°. hetere blusch- en redmiddelen; 4°. meerdere discipline bij, en betere oefening van het personeel in 't algemeen. De inrichting der brandweer te Berlijn, Ham burg, Brussel, en Antwerpen zijn voor deze ont- werp-verordening geraadpleegd. In hoofdzaken is die van Hamburg, welke niet als in andere ste den op militairen voet is georganiseerd, gevolgd. De grondslagen der voorgestelde organisatie zijn volgens de memorie van toelichting de volgende: Voortdurende bewaking der stad, door het vesti gen en bezetten van posten op verschillende plaat sen; telegrafische verbinding van die posten met een centraal punt; oprichting van een betrekke lijk klein korps vaste brandweer; verbetering van het materieel, door vervanging van een ge deelte van het bestaande, door hetere brandblusch- middelenafschaffing van de geheele bestaande organisatie en in verband daarmede, ontslag van het thans dienstdoende personeel. Volgens eene gedetailleerde begrooting zal de voorgestelde regeling bij de oprichting f 102340 en verder jaarlijks ƒ88,000 kosten. 's-Gravenbaoe, 8 Maart. Heden herdenkt alh er Carel van Leeuwen, met zijne echtgenoute, kin deren en kleinkinderen zijn 56jarig huwelijk op den leeftijd van 75 jaren.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1