I Ichoohhoven, 4 Maart. De door deze gemeente Jsluiten geldleening van ƒ10,000 ten behoeve eenti nieuw te bouwen school voor lager en Uieer uitgebreid lager onderwijs is door Gedep. Stalen van Zuid-Holland goedgekeurd. aar aanleiding dezer conclusiën die in haar dslag niet bestreden werden, werd vervol- over arbeidstaking, het oprichten Nederl. arbeiders-vereeniging, enz. acclamatie besloten werd een adres naar de Tweede |s gesproken algemeene vijl eindelijk bij de heer A. Huet van de winst dour de vverklie- nieu' hlofd I het zenden van er dat door den heer Hnbrecht werd voorge- ,n en geheel in den geest was der conclusiën het rapport, a de pauze besprak |ft de participatie in te genieten, waarbij spreker deed uitkomen, daarbij altijd met de omstandigheden te rade tt worden gegaan. De behandeling van dit t (verd echter besloten, op voorstel van den rzitter, tot een volgende bijeenkomst te ver en, waarmede de vergadering te 3 uren is loten. De Vereeniging tot bestrijding van het pau- isme, heeft in hare vergadering van verleden ■crdag, na bespreking van de kermis-quaestie, loteiq 'ot het indienen van een adres aan den neenteraad, waarin wordt aangedrongen op nemen van maatregelen, waardoor de offi- Kle band tusschen het gemeentebestuur en de yu,is kan verbroken en de kermis zelve door ;re volksuitspanniiigen vervangen worden. De ste vergadering van het seizoen zal gehouden den op°Zaterdag 18 Maart e. k. Alsdan is aan delorde het nader rapport van de commissie, in zake armen-bedeeling in de woningen. msterdam, 4 Maart. In de eergisterenavond .gebonden vergadering der afdeeling Amsterdam Vereeniging van Fabrieks- en Handwerknijverheid in |Sederland, vond het adres aan den Gemeen- ad door het bestuur ingediend, concludeerende tot afschaffing der kermis langs geleidelijken weg, alge- meeuen bijval bij de vergadering en werd met unanimiteit goedgekeurd. Het R. K. kerkbestuur heeft zich tot den i ganieenteiaad gewend, met het verzoek een stuk 1 grond aan het bolwerk bij de gewezen Lopiker- poovi 1U koop af te staan, ten einde daa rop een nieuwe kerk en pastorie te bouwen en een kerk- aan te leggen. iIookdrecut, 4 Maart. De heer G. B. Lalleman, fdonderwijzer der openbare school alhier, her- tl dacht eergisteren den dag dat hij voor 25 jaren b: alhier zijn dienstwerk aanvaardde. Hij was een der eersteD, die op de kwaal van het schoolvei- im de aandacht vestigde. De belangstelling was emeen en hij ontving prachtige geschenken II de gemeente, den kerkeraad, oud-leerlingen leerlingen. tkcht, 5 Maart. De officier van gez. 3de kl. C. Eijssel is gisteren na voldoend afgelegd .uien als officier van gez. 2de klasse, van hier s-6tavenhage vertrokken. ivoiXE, 5 Maart. Alhier is eene vereeniging siaud gekomen, vooral met het doei om het irdeiiras in Overijsel te veredelen. Aanvankelijk éénmaal 's jaars eene harddraverij van rdeu doen houden. In bare laatste vergadering lelt zij besloten, voor eene zoodanige harddra- ij, waarschijnlijk in Juli ot Aug. e. k. te houden, prijs van ƒ300 en twee premies, ieder van 150 uit te loven. «Assen, 4 Maart. Heden werd de heer Mr. J. C. J. Arriens als rechter bij de arrondissements- htbank alhier geïnstalleerd. [Pekela, 6 Maart. Gisteren vierde Ds. J. A. agel, Ev. Luth. Predikant alhier, gedachtenis ■n zijne vervulde 25jarige Evangeliebediening. jubilaris had tot tekst: Lukas I vr. 47. Van rkeraad, gemeenteleden en catechisanten heeft [j prachtige cadeaux ontvangen; onder anderen moderne stoelen met fauteuil; eeu prachtigen [lveren koffiekan met spirituslamp, een zilveren ibervaas, een theeblad met keurig servies, een ifelflacon met zilver gemonteerd enz. enz. Oosteklittens, 5 Maart. Bij gelegenheid dat de ofdoiulerwijzer alhier, de heer 11. van braam, fjn ruim 40jarige dienst als zoodanig herdacht, erd den jubilaris de zilveren medaille van lïiii van het Algemeen uitgereikt, H.yrlingkn, 4 Maart. Het sterk toenemend han- isverkeer alhier, blijkt ook daaruit, dat in de rste twee maanden dezes jaars ƒ800 meer aan |et lelegraafkantoor is ontvangen, dan in die- Ifde maanden van het vorige jaar. Door elkaar [erekend zijn in Februari 121 telegrammen per behandeld, nl. 1687 verzonden en 1726 ont- angen. 's-Hertogenbosch, 7 Maart. Naar men verzekert i°u gisteren hier de tijding ontvangen zijn, dat Hertogenbosch als vesting wordt opgeheven en as de verdedigingswerken eerlang geslecht ■allen worden. De heer Mr. Jolles, Minister van Justitie, is aer gisterenmorgen uit Roermond aangekomen, t bij den Commissaris des Konings afgestapt; ten 1 uren bezocht Z. Exe. de gevangenissen, het doel zijner reis, en verliet des namiddags onze stad weder. Middelburg, 5 Maart. Men verneemt dat de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier op het door hen aan den Burgemeester gericht ver zoek, om des Zondags geene openbare vermake lijkheden meer toe te staan, dezer dagen een afwijzende beschikking heeft ontvangen, zoodat hedenavond in het Cirque Corly weder eene uit voering wordt gegeven. Men beweert dat het den vorigen Zondag-avond veel rustiger op de straat is geweest dan wel gewoonlijk het geval is, en de herbergen en danshuizen veel minder bezocht waren, waaruit het gemeentebestuur aanleiding schijnt gevonden te hebben om dergelijke voor stellingen des Zondags niet te weigeren. Goes, 5 Maart. Bij de benoeming van een secreta ris-penningmeester voor het burgerlijk armbestuur en het gasthuis, aan welke betrekking een salaris van 1100 verbonden is, heeft de raad met voor bijgang van de betrokken kolleges den zoon van een raadslid, den heer C. C. Van den Bosch, be noemd. De vader nam aan de stemming en her stemming deel. De herstemming zal dus wellicht vernietigd worden. Hét armbestuur heeft reed» zijn ontslag genomen wegens het voorbijgaan zijner aanbeveling. BUITENLAND. Frankrijk. In een artikel van den heer John Lemoinne in het Journal des Débals komt het volgende voor: (/Helaas! hoe plechtig, hoe smartelijk moet niet de zitting van de Nationale Vergadering geweest zijn, waarin mannen van eiken leeftijd, van eiken stand, uit alle hoeken de» lands gekomen en door de verschillende stroomen der openbare meening gedragen, elkander te Bordeaux ontmoet hebben, om hunne tranen ineen te doen smelten en ge- samenlijk den lijkstoet te volgen, den sombersten dien men zich kan voorstellen!.... „Frankrijk, gedurende zoo vele en zoo lange dagen, en gedurende nog langer nachten, op zijn ziekbed uitgestrekt, wachtte met verbijsterden blik, met wangen als 't ware gloeiende van koorts, de uitspraak af van hen, die men de mannen der kunst noemt. Zij hebben de amputatie, het aftap pen van bloed bevolen. Het bloed des lands stroomt nu uit de wonden. Wij kunnen te nauwernood deze kunstbewerking begrijpen wij gevoelen ons bijna niet; wij hebben haast geen besef van het geen er met ons omgaatWij zijn als die ge wonden, die men met ehloroforme in bedwelming heeft gebracht. Maar wanneer wij uit dien koorts achtigen slaap zullen ontwaakt zijn; wanneer wij naar oüze hand, naar onzen arm zullen grijpen,, en dan het bewustzijn zullen krijgen, dat wij die verloren hebben, mijn God! welk een ontwa ken zal dat zijn! „En toch, wij moeten ontwaken. Wij moeten onzen droevigen pelgrimstocht door het leven voortzetten en den weg des arbeids opgaan. Het tegenwoordige geslacht zal er de vruchten niet van plukken. Het heeft te veel er van gezien, liet heeft te veel geleden, om niet voor altoos wanhopig te worden, en het kan tot de fortuin zeggen: „Wij kennen elkaar te goed, om ons in slaap te laten wiegen." „Maar de toekomst behoort ons niet. Indien wij ons door baatzuchtige gevoelens, door louter per soonlijke overwegingen lieten leiden, dan zouden wij aan de ons opvolgende geslachten het wacht woord der wrake overlaten. Op het bed der smarte, waarop het verminkte Frankrijk uitgestrekt ligt, zou onze lijkrede zich slechts tot drie woorden noodig hebben te bepalen „Zwijgen, geduld Het derde woord hebben wij niet het recht uit te spreken niet wij hebben het recht te beschik ken over het bloed en het leven van hen, die na ons zullen komen. Onze plicht is het enkel, hen in slaat te stellen zeiven vrij te denken en te haniielen, en zij alleen hebben het recht te eeniger tijd te beslissen of zij het bloed hunner vaderen willen wreken, 't Is reeds genoeg, dat wij hun een verminkt en ontmanteld Frankrijk nalaten en een schuld, die loodzwaar op de kin deren hunner kinderen zal drukken. „O Parijzenaars, die de verlokkingen der voor jaarszon niet wist te weerstaan, die uwe nieuws gierigheid niet kondet bedwingen, om de glinste rende Pickelhauben uwer overwinnaars te zien, alsof gij slechts een bataille in het Cirque had verloren; altoos zijt ge dezelfden! Met al hare gebreken, met al hare weekheid is de bevolking der hoofdstad in staat tot den verhevensten hel denmoed. Van het eene uiterste gaat ze onmid dellijk tot het andere over. Op den hardnek- kigsten tegenstand volgt de meest volslagen zor geloosheid „Wij hebben op dit oogenblik de dépêche voor ons, die de keizer van Duitschland aan den koning van Beieren heeft gezonden en waarin, na de gewone dankzegging aan de Voorzienigheid, ge zegd wordt: „Alzoo eindigt een roemrijke maar bloedige oorlog, die ons door eene voorbeelde- looze lichtvaardigheid is aangedaan." Maken wij ons deze les ten nutte en houden wij op een wuft volk te zijn." Engeland. In de zitting van het Lagerhuis van verleden Vrijdag is eene lange discussie gevoerd over de zaken vau Zuid-Afrika en inzonderheid over de diamantrijke landstreek, welke eenigen tijd gele- 1 den in bet Zuid-Afrikaansche binnenland is ont dekt. Dit onderwerp werd door den heer Fowler, een bekend vriend der Kaffers, ter sprake ge bracht. Hij herhaalde zijne reeds meermalen in gebrachte klacbte, dat de Hollandsche Boeren van den Oranje-Vrijstaat en vooral die van de Zuid- Afrikaansche Republiek, inlanders als slaven gebruikten en verkochten, en dat zij nog niet hadden geleerd de Kaffer als natuurgenooten en medemenschen te behandelen. De uitbreiding van de heerschappij der Boeren in Zuid-Afrika, en bepaaldelijk tot de diamantgroeven, scheen hem dan ook alles behalve vvenschelijk. Daaren tegen beschouwde hij het als eenen plicht inzon derheid voor Engeland, de wet der menschlie- vendheid in Zuid-Afrika te doen eerbiedigen en er de Kaffers, de oorspronkelijke bevolking des lands, te beschermen. Hij besloot met eene ver klaring van dezen inhoud voor te stellen: „Naar het oordeel van het Huis is het wenschelijk dat Harer Majesteits gouvernement stappen doe om zich te vergewissen, in welke mate het mogelijk en raadzaam zou zijn de Britsche bezittingen in Zuid-Afrika en de daaraan belendende landstre ken te vereenigen tot een eedgenootschap." De ondersecretaris van staat voor de zaken der koloniën vreesde dat in de oud-Ilollandiche genieenehesten van Zuid-Afrika werkelijk sla venarbeid en slavenhandel, of iets wat daarop in de daad neder kwam, nog bestonden. Hij zeide verder: „Een eedgenootschap van Brit sche bezittingen is eene zeer duidelijke zaak; zij wordt in Noord-Amerika uitgevoerd, en ia in Australië in overweging. Doch wat betee- kent. eene eedgenootschappelijke verbintenis van Britsche bezittingen en van inlandsch grondgebied, zoo als hier thans voor Zuid-Afrika wordt voorgeslagen? Ligt daarin het begrip van aanhechting, van inlijving van inlandsch grond gebied? Dat begrip dient zorgvuldig en uitdruk kelijk te worden buiten gesloten. Er is reeds veel geld en bloed verloren gegaan bij pogingen om onbeschaafde landen te koloniseeren en voor het christendom te winnen; en het kan niet te na drukkelijk wordeu gezegd dat ons gouvernement zonder eenige hindernis in den weg te willen leggen aan kolonisatie door particulieren, afkee- rig is van geld en menschenlevens ten offer te brengen aau eene staatkunde van annexatie en inlijving. Het is licht te zeggen dat eene of andere landstreek inlijving begeert: doch de omstandig heid dat een inlandsch opperhoofd zijn land on der de heerschappij der Britsche Kroon wenscht te stellen ten einde zich zoodoende uit eene of andere moeilijkheid te redden, bewijst niet, dat het de wensch, de welberaden en gevestigde wensch van de bevolking zelve der landstreek is bij Engeland ingelijfd te worden." Hij verzocht ten slotte den heer Fowler het gedane voorstel in te trekken; aan dit verzoek werd voldaan. België. Bij een besluit van Koning Leopold van den 3den dezer is bevel gegeven om het Belgische leger met den 5den dezer weder op den voet van vrede te brengen. Tevens heeft Zijne Majesteit eene dagorder van dezen inhoud uitgevaardigd „Terwijl ik het leger weder op den voet van vrede breng, is het mij een levendig genoegen, mijnen dank te betuigen voor den ijver en de uitmuntende gezindheid, waarvan het onder de gebeurtenissen, die langs onze grenzen hebben plaats gehad, bestendig nieuwe bewijzen heeft gegeven. „Bezield inet den besten geest, hebt gij aan 's lands verwachting beantwoord, door de ver vulling eener netelige taak te verzekeren. „Ik dank niet alleen het korps officieren, maar ook al de onderofficieren en soldaten. De soldaten zijn niet vaderlandlievende opgewektheid opgeko men om zich bij hun korps te voegen. Bij het gelukkige herslel des vredes was het mij eene behoefte aan het leger te zeggen, hoezeer ik zijne diensten op prijs stel en zijne verknochtheid aan 's lands zaak waardeer." Gelijktijdig heeft de Koning zijnen dank doen betuigen aari de onderscheiden korpsen der bnr gerwacht, welke in den loop van den Fransch Duitschen oorlog tot het verrichten van buiten gewone diensten geroepen zijn geworden. „Ik zelf schrijft Zijne Majesteit aan den minister van binnenlandsche zaken heb mij van den vaderlandlievenden ijver, welke die korpsen he zielt, kunnen overtuigen, en heb opnieuw de zekerheid verkregen dat ons land in alle om standigheden op hun trouwen dienst kan staat maken." TKLKGRAMiMEiN Berlijn, 5 Maart. De Slaatsanzciger maakt eene verordening van de Regeeriug bekend, waarbij alle bepalingen betreffende het verbod van uit en doorvoer den 4den dezer zijn opgeheven. Kiel, 6 Maart. De versperringen in de haven alhier is men begonnen weg te ruimen. Aan de schepen is liet echter 's nachts nog niet vergund of uit te loopen. Een wachtschip is bij Loboe gestationneerd. Bordeaux, 6 Maart. De Moniteur meldt, dat de hertog de Noailles benoemd is tot gezant te St.- Petersburg en de heer Melchior de Vogue tot gezant te Konstantinopel. De geruchten omtrent eene insurrectie te Parijs zijn van allen grorid ontbloot. Londen, G Maart. In het Lagerhui» heeft de heer Disraeli aangekondigd, dat hij morgen de Regeeriug bij wijze van interpellatie vragen zal, ot het haar bekend is, dat ten vorigen jare een tractaat is gesloten tusschen Rusland en Pruisen, hetwelk betrekking had op den oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk, en of zij daarvan read» onderricht was, toen de. beer Odo Russell afge- aardigd werd naar den heer Von Bismarck te Versailles. Florence, 6 Maart. Het bevestigt zich, dat de moeilijkheden met Tunis zijn beslecht. De Kamer heeft in behandeling genomen de financieele overeenkomst met Oostenrijk; de beide eerste artikelen van het ontwerp zijn goedgekeurd. Bordeaux, 6 Maart. Zitting der Nationale Ver gadering.) De heer Louis Blanc dient een voorstel dat hij zelf pijnlijk noemt, doch dat tevens onvermijdelijk is. Hij Traagt namelijk, dat de leden van het gouvernement der nationale ver dediging worden opgeroepeD, om rekenschap af te leggen van de wijze, waarop zij hun gezag hebben uitgeoefend van het oogenblik dat de belegering van Parijs eeD aanvang nam tot op de capitulatie. Het voorstel is geteekend door Victor Hugo, Edgar t^uinet, Louis Blauc, Felix Pyat, Greppo Schoelcher, Farcy, Hoguet, Poigneau, Lockroy, Clemenceau en eenige anderen. Delescluze verlangt, dat de ledeD van het Be wind der nationale verdediging in staat van be schuldiging gesteld en gearresteerd zullen wordeD, als schuldig aan hoogverraad. Door Johnstone en verscheidene andere afge vaardigden wordt voorgesteld, dat alle leveran ciers, die met hel gouvernement hebben gecon tracteerd, op straf van vervallenverklaring hunner vorderingen, genoodzaakt zullen zijn om hunne rekeningen binuen het tijdsverloop van drie maan den over te leggen. Een der Afgevaardigden stelt voor, om den zetel der Nationale Vergadering elders dan naar Parijs over te brengen. De lieer Thiers verzoekt aan de vergadering orn dit voorstel onmiddellijk in behandeling te nemen, omdat de geregelde loop van zaken aanmerkelijk wordt vertraagd door de onzekerheid waarin uian aangaande deze quaestie verkeert. De vergadering vereeuigt zich met het voorstel des heeien Thiers; hare leden vergaderen in de aldeelingeu en de openbare zitting wordt voor een poos geschorst. De lieer Gauibetta is uaar (labors, zijn geboor testad, vertrokken. De generaal (Jhangarnier is zeer lijdende. Rome, 6 Maart. De Pau» heeft heden een ge heim consistorie gehouden. De rede, door hem bij die gelegenheid uitgesproken, was gesteld door drie jezuïten. Hij trekt daarin te velde tegen deu- getre, die als de oorzaak moet worden beschouwd van de feiten, te Rome voorgevallen sedert Sept» jl en verwerpt elk denkbeeld, oui de aangeboden waarborgen goed te keureu. Hij betreurt zeer den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland ge voerd en niet minder den toestand, vvaurin Rome zich bevindt. Met eeu enkel woord gewaagt hij vau de overstroomingen, welke te Rome hebben plaats gehad, en herdenkt met dankbaarheid de bewijzen van toegenegenheid, hem door de ge trouwe Roomsch Katholieken in de vel schillende lauden bewezen. Hij heelt zijn hoop gesteld op de Voorzienigheid, en heelt de bisschoppen voor de opengevallen zetels benoemd. Londen, 7 Maart. Göschen treedt in de plaats van Cliilders, die zijn outdag heeft genomen. Siansfetd vervangt Göschen, Bauten komt in de plaats van Btansleld en Lel'ebre in die van Baxter. De Daily Telegraph deelt een bericht mede uit Florence, meldeDde dat de moeilijkheden met Tunis uit den weg zijn geruimd; de regeering van Tunis heeft de door Italië gestelde voorwaar den aangenomen. Volgens een bericht, medegedeeld door de Daily News, is eeu bijzondere overeenkomst gesloteD, in gevolge waarvan Veriaiües tot 19 e. k. door de Duitsche troepen zal worden bezet. Grenieiigdo Berichten. Te De Werken is een meisje van 6 jaren te dicht h.j het vuur gekomen dat aan den haard brandde. De lichte kleediug vatle dadelijk vlam, en eer dat iemand tegenwoordig was, had het kind aau handen, gezicht en het geheele boven lijf zulke deerlijke brandwonden, dat het onder de vreeselijkste smarten den geest heeft ge- geveD.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3