,rnemen aan, om het ontwerp-traclaat te doen rlezen door een ander. Inmiddelijk daarna wordt voorgesteld, deze kmk urgent te verklaren en in de discussie over voorstel voert Thiers, herhaaldelijk het woord. ;en der afgevaardigden van Parijs (Tolain) jrklaart zich in heftige bewoordingen tegen de enlie en beweer!, dat men de discussie stno- wil. 'hiers komt daartegen op, zeggende, dat niet vraag wordt gesteld of men de zaak zal erzoeken, tnaar of het onderzoek onmidde- zal aanvangen. Tolain had gesproken van „schandelijk" voorstel. Thiers zegt: „niemand Izer zou instaat zijn zulk een voorstel te doen. J er schande, zij kome op hen, die, wanneer Hk, hebben bijgedragen tot de misslagen, waarvan tegenwoordige toestand het gevolg is." Weder emt een afgevaardigde van Parijs het woord illière) en de geheele verdere discussie loopt enhjk over de vraag, binnen welk tijdsverloop men gereed zal kunnen zijn met afschriften van it tractaat voor de afdeelingen der vergadering, hiers deed opmerken, dat dit onderzoek niet slachtig kon zijn, in zoover slechts drie of vier itiien eene beslissing eischten en ieder voor zich f dienaangaande reeds eene meening gevormd De zaak kon dus onmiddellijk behandeld rden. .eeds bij de opening van de zitting van 1 Maart diénde een der leden (Girod-Pouzol) schriftelijk iSn ontslag in, als reden opgevende, dat hij niet het tractaat kon stemmen, aarop brengt 'de Heer Lefranc verslag uit. Hij doet uitkomen, dat de staat van zaken te [rijs eene spoedige beslissing noodzakelijk maakt en dat men zich bevindt in de onmogelijkheid om. met eenige hoop op goed gevolg, den strijd telhervatten. Iininet betwist dit. Zijn gansche leven heeft lil gewijd aan de studie van de geschiedenis van pjnsen en Duitschland. Hij gelooft niet, dat |de Frankrijks eenig redmiddel is. Meer dan eetf natie is uit slechter omstandigheden dan die .rin thans Frankrijk zich bevindt, weder ver- Vroeger was de verovering eene geweld- d. Thans zou Frankrijk, de verovering goed- rende door hare Nationale vergadering, daar- maken een recht. Hij wil niet inditopzicht Pruisen toegeven en zal tegen het tractaat nmen. n: ÏÏJe afgevaardigde Bamberger zegt ggj^Hlfen enkel man had zoodanig tractaat moeten r,; telkenen, namelijk Napoleon III, wiens naam jJeejuwig zal staan aan den schandpaal der geschie- J don is." |0p deze woorden vliegt Conti op en ontaart It debat in een gevecht om het bezit der tribune, welke nu deze dan geene spreker zich mees- maakt. Conti zegt eenige woorden, die door geraas onhoorbaar zijn. Langlois en Roche lt snellen naar de tribune, maar worden door ne vrienden weerhouden. Targé stelt voor dit iat te sluiten door Napoleon III en zijne dy nastie nogmaals vervallen te verklaren van hunne rfciten en schuldig aan den ondergang en de «brokkeling van Frankrijk. Ban het nu volgend debat nemen deel de hee- ren Thiers, Bamberger en eindelijk Victor Hugo. ®lor Hugo houdt een lofrede op Parija en zegt: rljoor Europa is het de vraag of het zal terug- Bren tot het feudalistne, de theocratie, het mili- tafisme. „Frankrijk" zoo eindigt hij, „moet de VIreenigde Staten van Europa worden en tot (itschland zeggen: „„gij hebt ons verlost van en Keizer: wij komen u verlossen van den uwen."" acherot meent, dat men vrede had kunnen slniten, na den val van Metz; toen had Frankrijk genoeg gedaan voor zijne aer. Men deed toen nog lie poging. Hij zal niet vragen of die poging pd werd aangelegd, want die vraag zou twee- cht brengen, waar eendracht noodig is. Naar e meening zal Frankrijk door dezen vrede rden gered en hij zal dus voor den vrede stem- n, namens eene aanzienlijke fractie van repu- jkeinen, die voor voortzetting van den krijg •ouden zijn geweest, indien zij geloofden, dat dit zou hebben gebaat en ook nu, al stemmen zij voor de, niet gelooven, dat men over een gewest g beschikken, als over domeingoed, die niet tot recht van verovering erkennen. Louis Blanc meent, dat men moet besluiten tot rtzetting van den oorlog door partijgangers, ndere afgevaardigden, waaronder Changarnier or den vrede, wegens redenen van militairen [rd) en Buffet, die verklaart met zijne vrienden ;h van de stemming te zullen onthouden, spre- |n nog enkele woorden en daarop wordt met 'f tegen 107 stemmen tot goedkeuring van het iclaat besloten. telegrammen. (Shanghai, 15 Februari. Eene dépêche van den Blgischen gezant veroordeelt de Chineesche re. Sseriug ten sterkste wegens hare houding tegen- "Ver de moorden die plaats hadden, 'ern, 3 Maart. De in Zwitserland geïnterneerde pDsche armee keert den 8sten op Fransch grond- Sbied terug. Florence, 3 Maart. Den 25sten Februari is een handelstractaat gesloten tusschen Italië en Amerika. Het rapport van de commissie belast met het onderzoek van de financieele conventiën, die met Oostenrijk gesloten zijn, is aan de goedkeuring der Kamer onderworpen. Er heeft eene interpellatie plaats gehad over den toestand des legers. De Minister van Oorlog heeft verschillende inlichtingen gegeven en ge zegd, dat hij een krediet zal aanvragen voor het aanschaffen van wapenen en het aanleggen vau verdedigingswerken. Versailles, 3 Maart. OfficieelHedenochtend ie 11 uren heeft de Keizer te Longchamps eene revue gehouden. Daar de ratificatiën van de vre- des-preliminairen gisteren uitgewisseld zijn, werd Parijs in den loop van den voormiddag door de troepen ontruimd, die het gedurende twee dagen bezet hielden. De armee heeft overeenkomstig de gesloten overeenkomst bevel ontvangen, zich ach ter de linie der Seine terug te trekken. Bordeaux, 3 Maart. Bij het overbrengen van het stoffelijk overschot van den inaire van Straats burg, heelt Gambetta eene redevoering uitgespro ken, waarin hij in warme bewoordingen hulde bracht aan de trouw en de heldhaftigheid van Straatsburg. Het ruw geweld zeide hij heeft ons van den Elzas gescheiden, maar het zal slechts voor korten tijd zijn. Onze ongelukkige broeders van den Elzas hebben tot het uiterste hun plicht gedaan. Dat zij zich troosten met de gedachte, dat Frankrijk voortaan geen andere politiek kan hebben dan hunne bevrijding. Om dat doel te bereiken moeten de republikeinen opnieuw een onverbiddelijken haat zweren aan de dynastiën en aau de tirannen, die al de on heilen in het leven roepen. Wij moeten al onze verdeeldheid vergeten. Wij moeten ons nauw aaneensluiten tot bereiking van eene vaderlands lievende revanche, die een protest zal zijn van het recht tegen het geweld en de infamie. De omstanders riepen: Leve de Elzas! Ook de maire van Bordeaux heeft het woord gevoerd, om zijne sympathie voor den overledene te kennen te geven en te verklaren, dat de stad Bordeaux het zich tot eene eer rekende de begra feniskosten voor hare rekening te nemen. De menigte ging zichtbaar geroerd uitean. Berlijn, 4 Maart. De Krcuzzeilung zegt vernomen te hebben, dat de keizerin de eerstvolgende dagen Versailles zal verlaten. Men verwacht, dat hij over een dag of acht te Berlijn zal zijn terugge keerd. Het blad bevestigt, dat prins Frederik Karei met het opperbevel over het bezettingsleger belast is. Hij zal zijn hoofdkwartier te Rheims vestigen. Parys, 4 Maart. Al de dagbladen geven de bevolking den raad rustig en eensgezind den arbeid te hervatten, ten einde aan het land kracht en voorspoed terug te geven. Onmiddellijk na het vertrek der Duitsche troepen zijn de winkels en koffiehuizen weder geopend en de omnibus-diensten hervat. De stad heeft thans weder haar gewoon aanzien. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij afkondiging de bevolking den dank der regeering betuigd, wegens hare houding tijdens de bezetting door de Duitsche troepen. Men verzekert dat de keizer en graaf Von Bismarck aanstaanden Maan dag uit Versailles zullen vertrekken. Het Journal O/Jiciel behelst een manifest van den Minister Picard, houdende af keuring van het gedrag der personen, die nadat de Duitschers de stad verlaten hebben, gewapend blijven en gis terenavond de wacht voor de fabriek der Gobe lins overrompeld en aldaar patronen geroofd hebben. De regeering en de commandant Vinoy zijn besloten hun plicht te doen en rekenen op de vaderlandsliefde en de hulp van alle Parij- zenaars. In het Journal O/ficiel worden ook de geweld dadigheden scherp gelaakt, aan welke de personen hebben bloot gestaan die der menigte werden aangewezen als Pruisische officieren. De heer Picard is gisteren naar Bordeaux ver trokken. Favre zal ad interim Picards betrekking waarnemen. Een artikel in het blad Ie Cri du Peuple zet de armen aan tot den krijg tegen de rijkeren, en wijst hen er op dat op de plaats Jeanne d'Arc in het 13de arrondissement kanonnen staan en dat in het 18de arrondissement een comité van de- feusie gekozen is, dat de barricades door schild wachten laat bewaken. Het blad voegt er bij: Wij hebben kanon- en geweerkogels in de cais sons en in de patroontassen. Volgens de Vérilé zal Dufaure op verzoek van de voornaamste kooplieden opnieuw een maand uitstel geven voor de betaling der wisselbrieven. Eene afdeeling van het Loire-leger zal weldra het garnizoen van Parijs komen versterken. Er heerscht in sommige voorsteden eenige agitatie, maar de orde is nergens verbroken. Men meent dat de beweging vanzelf bedaren zal, zonder mi litaire maatregelen noodig te maken. Bordeaar, 4 Maart. De Siècle zegt in haar numiner van gisteren, dat de Nationale Vergade ring naar Fontainebleau zal worden overgebracht, onmiddelijk na de ontruiming door de Pruisen. De France deelt hetzelfde bericht mede, onder bijvoeging dat te Fontainebleau de noodige toe bereidselen worden gemaakt, om aldaar ook de ministerieele bureaux te brengen. De heer Picard is hedenmorgen aangekomen. Onmiddelijk daarna werd een ministerraad ge houden, ten gevolge van belangrijke berichten uit Parijs. De verzending van particuliere telegrammen naar de provinciën en het dep. der Seine wordt niet belemmerd. De leden der Nationale Vergadering zullen over 4 of 5 dagen nuar Versailles vertrekken. Versailles is thans aangewezen als de plaats waar de vergadering het land kan regeeren, zonder onder de pressie te staan van opstandelingen. Het uitvoerend bewind zou van oordeel zijn geweest dat de Nationale Vergadering en het leger in elkanders nabijheid moesten zijn om de orde te handhaven. In de zitting die de Nationale Vergadering heden hield, werd door een der afgevaardigden het voorstel gedaan, dat namens de Vergadering een blijk van erkentelijkheid zal worden gezon den aan het volk van Belgie en Engeland. Het woord „Engeland" lokte van alle kanten krachtige protesten uit. De kreet NeenNeen!, op Engeland betrekking hebbende, klonk uit alle hoeken van de zaal. Een afgevaardigde vond het ongeoorloofd dat zulk een voorstel voorgelezen werd zonder be vorens ter kennis te zijn gebracht van den president. De uitslag was dat het voorstel verworpen werd. Een afgevaardigde betuigde er zijne verwon dering over dat nog niet is overgegaan tot de benoeming van nieuwe prefecten. Hij eischtedat de prefecten, die door de delegatie van Bordeaux werden aangesteld, tot het privéleven zullen te- rugkeeren. De heer Picard antwoordde dat de vergadering geen inbreuk behoorde te maken op de vrijheid van handelen van het gouvernement, dat bij de benoeming van prefecten met. 's lands belang te rade zal gaan. Een afgevaardigde stelde voor om 100,000 hec taren van den vruchtbaarsten grond in Algerië, ter beschikking te stellen van de Elzassers en Lotharingers die Franschen wenschen te blij ven. Het voorstel is in handen gesteld eener spe ciale commissie. Een afgevaardigde stelde voor om de delegatie van Bordeaux in staat van beschuldiging te stel len. De heer Jules Simon drong evenwel bij de vergadering aan dat zij zich op den weg der re- criminatiën zou begeven, want anders zouden wanorde en verdeeldheid in het land ontstaan. De gebeurtenissen, waarvan Parijs het looneel was, riepen onder de afgevaardigden groote agi tatie in het leven. Picard keert hedenavond naar Parijs terug. Pyat en Malou zijn daarheen reeds vertrokken; Roche- fort blijft nog te Bordeaux. De afgevaardigden uit den Elzas hebben eene commissie van vier leden benoemd ten einde bij de vredesonderhandelingen te Brussel de staat kundige en commercieele belangen van den Elzas te verdedigen. Het zijn de heeren Jachard, Hart- mann, Saglio en Boersch. Brussel, 5 Maart. De opening van de onder handelingen over het definitief vredes-verdrag zal tusschen den lüden en 15den Maart te Brus sel plaats hebben. Frankrijks vertegenwoordiger zal Jules Favre zijn. Londen, 5 Maart. Volgens de Observer is het waarschijnlijk dat James Stansfeld de opvolger zal zijn van den heer Childers, minister van marine. De Bonapartisten spreken het gerucht tegen, be treffende zekere intrigues om Napoleon weder aan de regeering te brengen. Zij verklaren dat Napo leon geduldig de beslissing van het volk afwacht. Parija, 5 Maart. Ofschoon er nog eenige agi tatie heerscht in enkele Faubourgs, hadden er toch nergens ongeregeldheden plaats. Men gelooft dat er weldra volkomen rust zal heerschen. De Francais zegt, dat Aurelles dePaladine aan gekomen is en onmiddellijk het bevel heeft aan vaard over de garde nationale in het departement der Seine. De Preste verzekert dat het gouvernement in staat is om de eerste 500 inillioen te storten, waardoor Parijs bevrijd wordt van de nabijheid der Duitschers. Al de linietroepen zullen d» hoofdstad verlaten, zij zullen vervangen worden door 40,000 man, uit verschillende legerkorpsen gekozen. De Liberlé spreekt van een ontwerp tot het organiseeren van een permanent kamp van 100,000 man in Algiers, dat elk jaar vernieuwd zou worden. Particuliere berichten uit Versailles melden dat het tweede Duitsche legerkorps zich marsch- vaardig maakt om naar Duitschland terug te keeren. Het hoofdkwartier zal worden opgebroken. Keizer Wilhelm, Bismarck en Von Moltke zullen aanat. Dinsdag vertrekken. Het telegrafisch bericht dat Engeland geïnter venieerd zou hebben bij het sluiten van den vrede is valsch. Het is officieel door Von Bismarck tegengesproken. Engeland trachtte slechts door- bemiddeling van Odo Russel het cijfer van de indemniteitssom te verminderen. Het Journal O/ficiel behelst de benoeming van Aurelles de Paladine tot opperbevelhebber der garde nationale van het departement der Seine en van Roger Nord tot chef van den état-major In het officiaele blad wordt uit de cijfers aan getoond dat de sterfte te Parijs veel verminderd is en het verzekert dat geen epidemie thans op verontrustende wijze woedt. Het Journal dei Débals geeft bericht vau eenige manifestaties welke gisteren op het plein der Bastille plaat» grepen. Verscheidene volksredenaars hititen de menigte aan tot wantrouwen jegens het tegenwoordig bewind en verweten dit dat het de kanonnen uit de Montmartre en eenige andere voorsteden wilde verwijderen. Zij zeiden dat zij zich met hunne geweren zouden verde digen tegen de reactionairen, die de republiek heimelijk wilden doen verdwijnen. De Liberlé zegt, dat de garde nationale in ver scheidene aiTondisiementen de rustbewaarders met geweld van hunne posten verdrijft. Bordeaux, 5 Maart. De llonilcur zegt naar aan leiding van de verontrustende geruchten, welke omtrent hetgeen ta Parijs voorvalt, in omloop zijn, dat het waar is, dat er zeer groote onrust heerscht op verscheidene plaatien op den rechter oever der Seine en in de wijken Belleville en Montmarte. Maar zegt het blad wij moeten er bijvoegen dat uit verschillende dépêches uit Parijs, van welke de laatste is verzonden heden avond te 5 uren, blijkt, dat nergens een botsing is ontstaan, dank zij de genomene voorzorgen. Men gelooft stellig, dat de opgewondenheid zal bedaren. Bourbaki's herstel van gezondheid gaat snel vooruit. Londen, 6 Maart. Men verwacht dat Napoleon, zich onmiddellijk naar Chislehur»t zal begeven. Aan de Times wordt van giiteren uit Vertailles gemeld, dat de Duitschers zich achter den voor geschreven lijn terugtrekken. De keizer gaat deze week naar Ferrières. Hij zal een wapenschouwing houden over de Saksers, Wurtembergers en Beieren. De Mont-Valérien en de overige forten zullen den 7den, Rouaan den 12den en de geheele linker oever der Seine den 19den dezer ontruimd zijn. Veertigduizend man komen uit de departe menten naar Parijs om de liniesoldaten aldaar te vervangen. Men heeft maatregelen genomen, dat zij geene Duitschers zullen ontmoeten. De mobielen beginnen Parijs te verlaten. laatste berichten. 's Gbavïnhage, 6 Maart, Bij Kon. besluit van 4 Maart 1871, n°. 2, is benoemd tot adjunct-coin- rnies bij het departement van Fiuanciën, de heer P. H. Velsen, te 's-Gravenhage. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich bezig gehouden inet het onderzoek van het: 1°. ontwerp tot her ziening van het Reglement van Orde; i'. wets ontwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijnen 3». wetsontwerp tot uitbrei ding der oefening van den eersten ban der dienst doende schutterijen. Gisteren is na langdurige ongesteldheid ul- hier overleden Mr. Gnillaume Balthasar Emants, nu laalst rechter in de arr.-rechtbank. te 's-Gra- venhage, en lid van de Provinciale Stalen van Zuid-Holland voor het hoofd-kiesdistrict dezer ge meente, als hoedanig hij in 1874 zou hebben moeten aftreden. De overledene had gedurende verscheiden jaren de betrekking van kantonrech ter te Voorburg vervuld, en bekleedde als rechler in de arr.-rechtbank menig werf de luak van rechter commissaris. Met den meesten ijveren met veelomvattende kennis wijdde hij zich aan eiken werkkring hem geopend, en hij vond ook de gelegenheid de vruchten van zijn rechtsgeleerd en geschiedkundig onderzoek aan het algemeen te doen kennen, de eerste met name in de Themis; onder de bydragen, door hem aan dat tijdschrift geleverd, trok bijzonder de aandacht zijne vol kenrechtelijke nasporingen over het vaak be twistte vraagpunt van den eigendom van het zeestrand. Daar zijn vader langen tijd secretaris van deze stad geweest was, was hem de zucht naar geschiedkundige navorschingeii betreffende 's-Gravenhage (de «tad zijner geboorte: 3 Sept. 1818) al van vroeg eigen geworden, en wa» zijn lidmaatschap van de commissie van beheer en toe zicht over de verzameling van geschied- en oud heidkundige voorwerpen, in latere jaren ten Raad- huize dezer gemeente bijeengebracht en uitgebreid, eene even aangename als nuttige verpoozing. De lieer Emants mocht den leeftijd van nog slecht» 53 jaren bereiken, en ware hem een langer be staan hier gegund (geweest, men had ongetwij feld in de door hein geliefkoosde vakkeu op nog menige schoone vrucht van zijn degelijken arbeid mogen hopen.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3