DOCTRINA. De rundveestapel van Nederland bestond op ultimo December 1869 uit 1,401,910 stuks, en wordt op een waarde van niet minder dan 180,148,600 geschat. In Friesland werd het meeste rundvee aangetroffen, nl. 209,377 stuks, daarna in Zuid-Holland, 206,146 in Noord-Brabant 177,895, in Gelderland 174,430, in Noord-Holland 145,609, in Overijsel 121,790, in Groningen 96,197, in Utrecht 81,380, in Limburg 70,273, in Drenthe 63,887 en in Zeeland 54,926 stuks. van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 ilaart 1871, aan den opzichter van den water staat der 1ste kl. W. G. Bloem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De Staats-Couranl behelst het verslag over den staat der Koninklijke Bibliotheek gedurende het jaar 1870. In dit verslag komt het volgende voor: „Plicht is het afzonderlijk te melden, dat het Ministerie van Koloniën door een algemeenen maatregel, in 1870 genomen, deze bibliotheek verrijkt met de voornaamste boekwerken welke in onze Oost-Indische bezittingen het licht zien en welke, zonder dezen weldadigen maatregel, slechts moeielijk en met veel kosten zouden te verkrijgen zijn. Hét geheel der welkome aanwinsten wordt echter verre overschaduwd door de gift, welke mejufvrouw J. M. Bogaers te Rotterdam op den 19den September 1870 met de grootste voorko mendheid aan de Koninklijke bpekerij heeft aan geboden. Iu de bewustheid dat zij, zoodoende, handelde in den geest haars vaders, Mr. A. Bogaers, wien de verspreiding van kennis en de beoefe ning der letteren zoo zeer ter harte gingen, en die aan de Nederlandsche letteren iu 't bijzonder zijn naam op zoo eervolle wijze heeft verbonden, heeft mejufvrouw Bogaers mij uitgenoodigd om uit de rijke boekverzameling, door haren vader nagelaten, eene keus te doeu van die werken' welke voor de rijksboekerij van belang mochten zijn. Met machtiging van Uwe Excellentie heb ik toen, de belangen der mij toevertrouwde boekerij met bescheidenheid in 't oog vattende, uit de bibliotheek van wijlen Mr. A. Bogaers naar hier doen overbrengen ongeveer 3500 boekdeeleni meestal (met uitzondering hoofdzakelijk van reeksen tijdschriften) goed of sierlijk gebonden en welke hier vooral de vakken van Nederland sche, Fransche, Italiaansche en Spaansche taal, letterkunde en geschiedenis aanvullenen daarenboven zeven en veertig handschriften op perkament of papier, belangrijk voor de Neder landsche taalstudie, éen handschrift op lontarbla- den, acht autografen, een tachtigtal drukwerken gedurende de eeuw, waarin de typographische boekdrukkunst ontstond, ter perse gelegd en twee en dertig plaatwerken van meerderen of minderen omvang." Van het Departement van Financiën zijn we der ter mededeeling bij de Staats-Couranl ontvan gen eenige uittreksels uit de verzameling van consulaire en andere berichten en verslagen, uit gegeven door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken (jaargang 1870, deel II en 111). Consulaat der Nederlanden te Ludwigshafen a/R. Jaar verslag over 1869. Koepok-inenting. Deze is in Beieren verplichtend en derhalve de niet-inenting strafbaar. In 1869 bedroegen de openbare inentingen in Beieren 127,166, waarvan slechts 620 zonder ge volg; van de 4703 particuliere inentingen bleven slechts 73 zonder gevolg. Van de 22,000 revacci- natiën was de helft met resultaat. Men vaccineert ingeval van niet-vatting immer drie maal. In Rhijn-Beieren, met eene bevolking van on geveer 600,000 inwoners, hadden in 1869 18,000 inentingen plaats, waarvan slechts 28 zonder ge volg. Consulaat der Nederlanden te Stockholm. Jaarbe- richt over 1869. Door de oprichting eener stoomboot-maatschappij, ten doel hebbende eene verbinding van Zweden met de havens van de Noordzee en den Allan- 1 tischen Oceaan onder eigen vlag tot stand te brengen, vervallen de uitzichten voor de door mij in deze berichten meermalen, voornamelijk in het belang der Nederlandsche stoomboot-maat schappij, ten sterkste aanbevolen oprichtiDg eener Nederlandsche stoomboot-verbinding tusschen Havre en Stockholm, daar eene der zeer groote 1 naar de nieuwste constructie gebouwde stoom- booten van de Stokholmsche reederij eene ver- 1 binding tusschen Havre en Stockholm zal be werkstelligen. Eene andere stoomboot wordt voor de route Stockholm-Londen gebouwd, en beide zullen in Mei of JuDi 1870 in dienst gesteld wor- I denReeds is er plan voor eene derde boot voor de lijn Stockholm-Hull, en bij herhaling maak ik de Nederlandsche stoomboot-maatschappij op merkzaam op eeDe ofschoon nog niet onmiddelijk aanstaande dan toch mogelijk zeer nabij zijnde concurrentie van Zweedsche stoombooten op de lijn Stockholm-Amsterdam. De handel van Ne derland met Stockholm heeft door de klimmende bedrijvigheid van Havre reeds afbreuk geleden, en vele waren, vroeger van Amsterdam afkom- j itig, worden nu uit Londen en Havre ingevoerd; hoeveel meer zal de invoer uit Havre dan niet toenemen bij eene geregelde stoomvaart-verbin- i ding met die haven. I Bij beschikking van den Minister van (Staat en van Binnenlandsche Zaken, van 27 Februari 1871, n°. 241, zijn, met ingang van 1 Maart 1871, be vorderd tot opzichter van den waterstaat der lste kl. C. F. van Teylingen, thans opzichter der 2de kl.tot opzichter van den waterstaat der 2de kl. H. Raammaker, thans opzichter der 3de kl.; tot opzichter van den waterstaat der 3de kl. H. J. Weehuizen, thans opzichter der 4de kl. Bij gelijke beschikking is, na voorafgaand ver gelijkend onderzoek, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot opzichter van den waterstaat der 4de kl. J. Bouwens. Bij beschikking van den Minister van Staat en Z. M. heeft aan G. Visser Bz., 2den luit. com mandant van het korps, gevormd uit de scherp- schuttersvereeniging te Schiedam, vergunning verleend tot het dragen in de dienst bij dat korps 1 van de eeresabel, hem door de leden van het korps geschonken. Z. M. heeft aau W. Appel, gewezen bewaarder in het huis van arrest te Alkmaar, verleend een pens. ten laste van den Staat, van 116 'sjaars. Z. M. heeft de scheepsklerk H. B. Poel, dienende dij het escader in Oost-Indië, op zijn daartoe ge- daan verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht. BINNENLAND. Rotterdam, 1 Maart, Zoolang Rotterdam best8at heeft er aldaar wellicht zulk een drukte r.iet plaats gehad als in de afgeloopen week. De goe deren lagen tot op de helft der straten aan de Oosterkade, Boompjes en Willemskade, bijna was er geen directie of zij had extra zeestoomboolen in de vaart. Het verkeer, aau de Oosterkade was van dien aard, dat men aldaar op éen oogenblik 26 rivier en zeestoombooten kon tellen. Gelukkig was het de gebeele week door droog weder, want er waren geen dekkleedeu meer te bekomen, zoodat bij regen vele goederen zouden beschadigd ge worden zijn zonder dat men er iets tegen ver mocht. 's-Gravinhage, 1 Maart. Uit het Cahier des Char- get, vastgesteld voor het uitschrijven van 't ver- leenen der concessie van den Franschen schouw burg blijkt, dat de ondernemer een gezelschap zal moeten leveren voor Opera-comique en voor comédie en vaudeville, terwijl het aan hem wordt overgelaten, of hij ook een troep voor de groote opera wil bijvoegen. Het gezelschap voor de comédie en vaudeville moet vóór den 15den Augustus beschikbaar zijn, en wel tot het geven van voorstellingen op het Badhuis. De directeur zal de vrijheid hebben daar ook operetten te doen hooren. De artisten zullen aan drie debuten worden onderworpen. De loges van Z. il. den Koning en het Hof blijven gereserveerd. Van gemeentewege zullen de prijzen der plaatsen vastgesteld worden. Vóór den lsten September moet de directeur een borgtocht van /"2000 storten. De bezoldigingen van den eersten en tweeden orchestmeester moeten door den directeur betaald worden. Een keer per week zal de directeur ook voor stellingen in andere steden mogen geven. Het tooneeljaar begint 1 September 1871 en eindigt ulto April 1872. De dagen der voorstel lingen blijven op Maandag, Donderdag en Zaterdag bepaald. Boven het Cahier des Charges wordt de schouw burg nog genoemd Theatre Royal. Utrecht, 1 Maart. Het Landmeters congres, hetwelk den 13den Maart alhier zou plaats heb ben is op verlaugen van een groot aantal deel nemers voorloopig uitgesteld. Sedert eenige dagen worden er door Duit sche kooplieden veel inlandsche paarden, die zij iu deze provincie en in de dorpen van de prov. Zuid-Holland gekocht hebben, langs den Rijn spoorweg van bier naar Duitschland vervoerd, Fransche handelaars doen minder zaken. De Duitsche kooplieden koopen de schoonste paar den tegen de hoogste prijzen, in enkele gevallen besteedden zij zelfs f 700 per paard. Nijmegen, 1 Maart. Heden vertrok van het 3de reg. vesting-art. alhier in garnizoen, een detache ment ter sterkte van 2 serg., 2 korp. en 24 ka nonniers naar Breda, tot het opbouwen der exer citie-batterij voor de kadetten der Kon. militaire academie aldaar. Kuilenburg, 1 Maart. D ezer dagen had het Departement tol Nut van 't Algemeen alhier een zeer belangrijke vergadering over het schoolver zuim. Uit de opgemaakte statistieke gegevens was duidelijk geworden, dat het totale schoolverzuim zeer aanzienlijk was en er dringend middelen vereischt werden om het zooveel mogelijk te keer te gaan. Een daartoe benoemde commissie bracht in overleg met het bestuur een ontwerp ter tafel, dat bijna de algemeene goedkeuring der verga dering verwierf en in zijn geheel werd aangeno men. Het departement zal volgens dit ontwerp geheel schoolverzuim trachten te weren of te verminderen door: 1'. Een beroep te doen op de kerkelijke arm besturen 2°. door het benoemen eener commis sie, speciaal belast met opwekking van ouders en voogden3*. door particulieren uit te noodigen geene kinderen in dienst te nemen die geen vol doend onderwijs hebben ontvangen. Het departement zal het geregeld bezoeken der scholen trachten te bevorderen door: Het toekennen van belooningen voor geregeld schoolbezoek, opwekking aan ouders en voogden en het uitreiken van getuigschriften bij het ver laten der school. De genoemde commissie zal tevens particulie ren aansporen geene kinderen zonder getuig schriften in dienst te nemen. Men vleit zich, dat deze bepalingen op alle scholen, openbare zoo wel als bijzondere, eene gunstige uitwerking zul len hebben. Dibpenveen, 28 Febr. De schoolcommissie dezer gemeente heeft in overleg met de vier hoofdon derwijzers besloten de jaarlijksche prijsuitdeeling af te schaffen en het geld, dat van gemeentewege daarvoor wordt toegestaan, te besteden tot de oprichting en het onderhoud van schoolbiblio theken. Diepenveen, 1 Maart. Dagelijks ziet men hier buitenlandsche kooplieden, die honderde schapen, (vooral Drentsche) tegen hooge prijzen opkoopen en direct naar Frankrijk laten verzenden, Ook zijn de vorige week uit deze 6treken zeer veel aardappelen derwaarts gezonden, die met de em ballage voor f 3.35 per mud werden afgeleverd. Heerenveen, 28 Febr. De vossenjacht dezer dagen in Ooststellingwerf gehouden, is geëindigd met een hevige vechtpartij, waarbij sommige per sonen zwaar gewond moeten zijn volgens het deswege afgegeven visum repertum. Bij den offi cier van justitie moet reeds aangifte zijn gedaan. Zierikzee, 1 Maart. Voor eenige dagen werd alhier de jaarvergadering van de afdeeling Zie rikzee, van het Ned. schoolverbond gehouden. Uit dat verslag bleek, dat 103 mannelijke en 35 vrouwelijke leden tot de afdeeling waren toege treden. De mededeelingen der vijftien heeren wijkbezoekers, door het bestuur gekozen, waren zeer bemoedigend. Op eene bevolking van 8000 zielen waren slechts 71 kinderen tusschen 6 en 12 jaar, die niet ter school gingen, hiervan moes ten nog afgeteld worden 63 die wegens vaak voorkomende kinderkwalen de scholen niet mochten bezoeken. De afdeeling had zich de betrekkelijk aanzienlijke uitgaaf getroost van wijkregisters te laten maken, waardoor de wijkbezoekers ver zekerd zijn geen enkel huisgezin over te slaan. Deze maatregel wordt algemeen aanbevolen. Maastricht, 1 Maart. Gedurende de carnavals dagen hebben twee Duitsche familiën sedert jaren hier woonachtig, uit 3 dames en 2 heeren bestaande, zich als Tyrolers verkleed, naar Aken begeven en daar iu verschillende koffiehuizen concerten gegeven, waarop hun algemeene toe juiching ten deel viel. De opbrengst dezer concerten de som van 92 thalers bedragende is later door hen ten behoeve der slachtoffers van den oorlog afgestaan. (C. d. I. il.) Middelburg, 1 Maart. Bij de eergisteren plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de benoeming van een commissaris van het pol derbestuur van Walcheren ten gevolge van het bedanken van Mr. W. C. de Jonge van Ellemeet, bleek dat er slechts 165 biljetten waren ingele verd, waarvan 5 van onwaarde. Daar niemand de volstrekte meerderheid heeft verkregen moet er herstemming plaats hebben tusschen de heeren Jan Peper van Aagterkerke, en Corn van de Putte te Middelburg. De verflau wing die alhier nu reeds in het uitoefenen van het stemrecht op te merken valt is zeer groot; voor een jaar toch vóór de invoering van het nieuwe reglement, hoorde men iedereen klagen daarvan verstoken te zijn, en nu men in het bezit van dat recht is, komen van de 900 kiezers slechts 165 of ter stembus. Overiicht van de lezing van Dr. J. VAN VLOTEN over de plichten en de roeping van den menaoh als Nederlandsch staatsburger. Het onderwerp, door den geachteu spreker voor zijne lezing van gisterenavond gekozen, was zeker in alle opzichten de aandacht waardig van eene vergadering, met enkele uitzonderingen uit jeug dige zonen van het vaderland bestaande, en werd dan ook, voor zoover de verkoudheid van eenige dier jongelingen het toeliet, met belangstelling aangehoord. Het gold toch niets meer of minder dan de verplichting van den mondigen mensch, met name den mondigen Nederlander, om zich I zoo getrouw mogelijk aan zijne burgerplichten te wijden. De loop van sprekers redeneering, j wiens opinies (het zij in 't voorbijgaan gezegd) liet de hoe de Wi. Du in het w lao me drt on bij vn die wij best geli eo i wij op sommige punten niet geheel beaamden was in het kort als volgt: Wanneer men de groote wereldkaart voorziet neemt, dan zal men daarop vinden een piety zoo klein, dat het nauwelijks ruimte genoeg aaj biedt voor de plaatsing van zijn eigen naai NEDERLAND. Doch hoe onaanzienlijk het o| is, zijne burgers hebben dezelfde verplichting de burgers van ieder beschaafd land, nl. om, t ieder naar zijn vermogen, met kracht mede werken tot de ontwikkeling van den staat waj toe hij behoort. Op welke punten heeft men te letten, op welt gebreken te wijzen, om in Nederland de n- vulling van dezen plicht zooveel mogelijk tot vo;. komenheid te brengen? Een welsprekend redenaar uit de Hofstad heef er ééns in de volksvertegenwoordiging op ge\v»Ks zen, dat de drie grootste eigenaardigheden va|1D den Nederlander warenGehechtheid aan zijt, beurs, zijne kerk en zijn Vorstenhuis; in onmi;, dellijk verband met deze drie eigenaardighedei staan de hinderpalen, die hij heeft te overwii nen, tot het goed vervullen van zijne burge.-l plichten: 1*. Gehechtheid aan tijne beurs. Het is een feil dat, vooral sedert zij begonnen zijn zich Spanjes juk los te maken, de groote drijf»J van der Hollanders handelingen is geweest humf geldzucht, hun winstbejag. Reeds Alva heeft r een vierregelig versje, met het oog op den tienoe;| penning, deze opmerking gemaakt. Tijdens jj republiek zijn de vele binnenlandsche twists en kibbelarijen voor een groot gedeelte veroe zaakt door den geldelijken naijver der versct.l lende provinciën en steden onder elkander, f om aan te toonen, dat ook nog tegenwoorfj vrij wel de spreuk: Virtus post nummos" deugd na de duiten) bij ons geldt, hebben r| slechts te wijzen op de onverantwoordelijke exp tatie van de Javaansche bevolking ten voord: van ons moederland. Nu is het onloochenbaar, dat een volle bi een krachtig middel is, om veel goeds en nu tot stand te brengen, maar dat neemt niet dat, waar burger en staat zich eerst de vi stellen: „Wat is mijn voordeel?" en daarna: „7 is mijn plicht?" geen gezonde, eerlijke toesta mogelijk kan zijn. 2°. Gehechtheid aan zijne kerk. Alle eerbied door ons geschonken aan hen, die, volgens hun: innige overtuiging, als kampvechters optreden v» de kerk, die, naar hun inzien, het beste volde] aan de behoeften van hun hart. Maar verzeil: wij ons met alle kracht tegen hen, die de ketl gebruiken als een middel om tot allerlei nerro- bedoelingen te geraken, die haar exploiteer'; rï): tot eigen voordeel, die haar aanwenden om ti 11 gezonde vrije oordeel hunner medeburgers t r verstikken. ®Dt 3°. Gehechtheid aan zijn Vorstenhuis. Met de har op het hart kan en wil spreker verzekereD, d hij even sterk als iemand gehecht is aan e geslacht, dat, te beginnen met den roemrijk: bevrijdings-oorlog, bij vele gelegenheden bewijif t( van zijn weldadig aanzijn heeft gegeven. 11a er is verstandige en onverstandige of (zooals ij zich uitdrukt) liefde en apenliefde". Uit de laat vloeit voort het gedrag van hen, die blindeli en tegen 's vorsten welbegrepen belang bu goedkeuring hechten en medewerking verlee aan alle handelingen van den vorst, die evenals al zijne medeschepselen voor dwa vatbaar is. Of zou (om een paar van sprei voorbeelden aan te halen) een gerechtelij kemo als die van Oldenbarneveld hebben plaats ge! indien niet slaafsche rechters er zich toe gele hadden, deze onverantwoordelijke daadvaDÏ rits in de hand te werken En wie anders 1 ben een stelsel van onrechtmatige verdrukt in het leven geroepeu dan zij die zich inspat om te voorzien in het geldgebrek dat allee wijten was aan de hardnekkigheid, waant Willem I zich negen jaren laDg tegen Bel; losmaking verzette.? Welnu, leeren wij uit i voorbeelden dat wij met warme liefde het hoofd van ons land, maar zonder slaak aanbidding of blind respect voor een grooten sta onze burgerplichten hebben te vervullen. waarin bestaan nu deze burgerplichten Das: dat niemand zich om zijne onbeduidendheid oft welke reden ook, verontschuldige in hetgeen t- nen zijn bereik ligt om voor het algeroe'1 welzijn te doendat ieder er zich op toeleg zich te ontwikkelen en zoover het hem moge1: is ook de ontwikkeling van zijne medeburp te bevorderen. Onderwijs, beschaving, aank» king van kennis dat zijn de groote vereis# voor het geluk en de welvaart eens volks. die bevorderd worden daar zal door veler ro'j dere ontwikkeling het aantal kunnen vermeer: worden van hen die als kiezers invloed uiwj nen op het staatsbestuur; daar zal hoe l»-j hoe meer medegewerkt worden tot de verr-j der behoefte aan eene gelijke verdeelini" lasten en lustendaar zal het artikel der gr-] wet dat aan alle burgers gelijkelijk de zorg1' 's lands onafhankelijkheid opdraagt, niet I#] als vervuld worden beschouwd door het co®"- spel vaD eenige vrijkorpsendaar zal eindi Aa eke »Di rede der leen eelis taui |fgeti Het aake loart pebbe Pemic laakt kaart file v iaar rede ij on aoiet ijke rare, tDde listen k m lie h leeft

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2