tij oen te Kinjaboe en zoude eene legermacht van ongeveer 10,000 Ashantijnen reeds te Segwie (4 dagreizen van Kinjaboe) zijn, op weg naar Ap- pollonia, ten einde, zoo als vroeger werd vermeld, den Koning van Behien in zijn gezag te her stellen. Volgens den staat, aanwijzende het door elke provincie en door het hertogdom Limburg te dra gen aandeel in de lichting der nationale militie van 1871, ten bedrage van 11,000 man, blijkt dat Noord-Brabant moet verstrekken: 1243; Gelder land 1323; Zuid-Holland 1979; Noord-Holland 1822; Zeeland 536; Utrecht 501; Friesland 996; Over- ijsel 805; Groningen 745; Drenthe 326; Lim burg 724. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat schepen, komende van Curasao, aan eene observatie-quarantaine van vijf volle etmalen zullen worden onderworpen, uit hoofde dat op een van dat eiland aangeko men vaartuig gedurende de reis zich gevallen van gele koorts hebben voorgedaan. Z. M. heeft aan B. A. Poulie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapit. commandant der dienstdoende schutterij te Winschoten. Z. M. heeft aan C. A. J. Van Rosendael, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lsten luit. bij het art.-vrijkorps te Helder. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.- rechtb. te Hoorn, Mr. C. J. Van Marle, thans kantonr. te Vollenhove. Z. M. heeft goedgevonden in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. gren. en jagers den lsten luit. Jhr. A. W. Van Reigersberg Versluys, ven het 3de reg. inf. BINNENLAND. Hoorn, 27 Febr. Ter gelegenheid van'sKonings verjaardag, is aan de weerbaarheid alhier plech tig uitgereikt een sierlijk, rijk bewerkt vaandel, door eenige heeren aan die vereeniging ge schonken. 's-Gravenhage, 28 Februari. De arrondissements rechtbank alhier heeft de volgende nomination opgemaakt Voor rechter-plaatsvervanger in stede van Mr. Caan, benoemd tot rechter, de heeren: Mr. J. J. Van Geuns, Mr. II. Gaadejen Mr. J. H. C. Lis man, procureur alhier en ter vervanging van Mr. A. A. De Pinto, benoemd tot Raad-adviseur bij het departement van justitie, Mrs. C. Asser, Jhr. F. Th. Beelaerts van Blokland en Mr. B. L. Rasch. Ter gelegenheid van zijn 25jarige dienst vervulling werd heden, den bode ter gemeente secretarie alhier, door Burgem. en Weth. een stoffelijk bewijs van waardeering aangeboden. In de vergadering van het dagelijksch bestuur, werd hem namelijk onder een treffende en har telijke toespraak van den burgem., namens het bestuur, een zilveren inkstel aangeboden, als een blijvende getuigenis dat zijne eerlijke dienstver vulling en trouwe plichtsbetrachting gedurende een vierde van een eeuw, door het bestuur op wareD prijs worden gesteld. In de afgeloopen week zijn alhier 75 sterf gevallen aangegeven van pokken, terwijl het ge tal der als aangetast aangegevenen, zooals wij reeds mededeelden, 236 bedroeg. In het geheel zijn dus sedert den aanvang der epidemie overleden 978 van de aangegeven (of bekend geworden) 325S lijders, dus 30 pCt. Onder het cijfer der overledenen zijn niet be grepen de personen, welke Vrijdag of Zaterdag aan de pokken stierven, doch van wier overlijden op den laatst genoemden dag nog geen aangifte bij den burgerlijken stand was gedaan. Hoewel het getal nieuwe gevallen lager is dan dat van de vorige week, is de sterfteverhouding on gunstiger. Tot 18 Febr. bedroeg de sterfte over de geheele epidemie 29.8 pCt. der aaietaste, de sterfte der thans afgeloopen week dc die ver houding klimmen tot 30 pCt. De pokken-epidemie heeft reeds aaimeer dan éen pCt. van de geheele bevolking deresidentie het leven gekost. Heden wordt de 74ste verjaardajvan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden et de ge wone plechtigheden, het uitsteken vi vlaggen van de openbare en van vele bijzoncte gebou wen en het bespelen van het kloklnspel, in deze residentie gevierd. Het heeft Z. K. H. prins Frederi der Ne derlanden behaagd bij een voor den uitgever vleiend schrijven, HD. dank te doenbetuigen aan den Boekhandelaar J. M. Van 't 11 iff alhier, voor het HD. aangeboden exemplaar Ier dezer dagen verschenen brochure: „De Finatiën van Nederland, in verband beschouwd m; de ver richtingen van wijlen den heer J. J. Bchussen, als hoofd van het Departement van Fianciën." De aandacht blijft bij voortduring op eze bro chure gevestigd. Reeds is gemeld, dat de Indische bgrooting gereed is om bij de Tweede Kamer bhandeld te worden, en dat de Minister van Komiën de Preanger-hervorming wenscht te handhavo. Thans kan worden medegedeeld, dat op nieuwtal wor den voorgesteld het plantloon van den Peanger- Javaan op f 10, en niet op f 13 te bepaln. Utrecht, 28 Febr. De officier van gez 2de kl. L. J. Dumont van de Kon. Milit. Acaemie te Breda, heeft alhier met gunstig gevolg hetsxamen voor den rang van officier van gez. lat kl. af gelegd en zal, bij eventueele vacature, t<r bevor dering worden voorgedragen. Nijmegen, 27 Febr. De directie der weninrich* ting alhier heeft de som van f 600 gesihonken aan de in het vorige jaar alhier opgericite ver eeniging tot bestrijding van schoolverzum. Die Vereen, mag zich voorloopig in de beste reultaten verheugen. Thans heeft zij het voornenen om 10 leerlingen der verschillende openbare sholen, die zich het meest onderscheiden, voor hare kosten de Burgeravondschool te doen bezoeken >,n voor hen de leerboeken te betalen. Deze aatmoedi- ging van trouw schoolbezoek zal zeker zeer gun stig èn op de kinderen, èn op de ouders werken. Tiel, 27 Februari. Naar men verneemt,zou bij het ministerie van oorlog het voornemen bestaan om het korps pontonniers alhier in garnizoen te leggen. Voorst, 27 Februari. De vereeniging Dorcai alhier ontving dezer dagen voor de te houden verloting ten behoeve van ha— ««-oic-a— H. M. de Koningin, een prachtige marmeren pendule. Zwolle, 27 Febr. Den 22steo dezer maand is onder deze gemeente overleden de heer F. A. A. Siborgh, in leven gepensioneerd majoor. Hij was geboren den 22sten Mei 1799, is den lOden October 1814 in dienst getreden als fourier en in 184S gepensioneerd als kapitein bij het bataljon jagers met den rang van majoor. Hij maakte de veldtochten mede van 1815 en die van 1830—1834 in België en werd bij dagorder van 5 October 1831 eervol vermeld. Wegens zijne verdiensten was hij versierd met de militaire Willemsorde, den Nederlandschen leeuw, het metalen kruis en de medaille van Waterloo. De hoogachting, die de overledene genoot, open baarde zich bij de begrafenis op jl. Zaterdag o. a. door de aanwezigheid van drie oud-luitenants van het bataljon jagers, die daarbij geplaatst waren tijdens de heer Siborgh kapitein was. Het waren de heerengeneraal-majoor J. H. Schuak, thans te Groningenkolonel J. C. Smits, kom- mandant van het Invalidenhuis Bronbeek bij Arnhem, en de gepensioneerde kapitein J. A. Breson te Kampen, alle ridders der militaire Willemsorde. Kampen, 27 Febr. Deze week zullen weder een 40tal korporaals-titulair van het instructie-bataljon naar de onderscheidene infanterie-regimenten ver trekken om als korporaal effectief op te treden. Zes onderofficieren van dat korps hebben bij een voorloopig examen blijk gegeven van te kunnen voldoen aan de gevorderde bekwaamheden voor 2den luit. bij het wapen der infanterie en zijn voorgedragen om bij het eerst te houden examen naar dien rang te dingen. Winschoten, 27 Febr. De gemeenteraad alhier heeft eene commissie benoemd, om onderzoek te doen naar de mate van gegoedheid der ouders of voogden van kosteloos onderwijs genietende kinderen. De bemoeiingen dezer Commissie heb ben haar geleid tot de overtuiging, dat het school geld behoort te worden afgeschaft. Zij heeft daartoe een voorstel gedaan, dat door den raad in handen van B. en Weth. is gesteld. Blokzijl, 27 Febr. Buiten onze haven en die van het naburig Kuinre hebben zich geheele bergen van ijs opgestapeld, waardoor aanmerke lijke schade aan de havenwerken is veroorzaakt. Leeuwarden, 26 Februari. Ter voorziening in de vacature van kantonrechter, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. J. L. Huber, heeft de arrondissements-rechtbank de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: 1°. Mr. E. H. Tenckink, kantonrechter te Sneek, met het lot tegen Mr. J. L. Van Sloterdijck, subst.-griffier bij die rechtbank; 2°. Mr. J. L. Van Sloterdijck even genoemd; 3°. Mr. J. Minnema Buma, griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden met het lot tegen Jhr. Mr. G. Van Suchtelen van de Haere, kantonrechter te Dockum. Harderwijk, 27 Februari. Veertien dagen na de heropening der binnenvaart moet in het Nieuwe Diep aan boord van het naar Suriname bestemde schip Suriname overgaan, een detache- suppletie-troepen sterk 46 militairen. Wegens het thans bij het koloniaal werfdepot voor betrekke lijk geruimen tijd voorhanden getal onderofficie ren voor den dienst in Ned. Oost-lndië bestemd, heeft het Ministerie vau Oorlog bepaald, dat voor shands geene onderofficieren van het leger hier te lande bij de koloniale troepen zullen worden overgeplaatst. 's-Hertogenbosch, 27 Februari. De arrond.- rechtb. alhier heeft op de aanbevelingslijst voor de vacerende betrekking van kantonrechter te Til burg geplaatst de heeren Mrs. J. van Heusden, kan tonrechter te Waalwijk, en L. P. van Meerwijk, kantonrechter te Oss, met het lot tegen Mr. A. w Varster. kantonrechter te Boxtel, die daarop als derde candidaat voorkomt. Breda, 27 Februari. Het assaut door de cadet ten der Kon. Milit. Academie, ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, om bijzondere otnstan- standigheden verdaagd, werd gisterenavond, onder de leiding van den sergeant-majoor Van Erp, aan wien de instructie dezer oefeningen is toever trouwd, in de overvolle zaal in het Hof van Hol land gehouden. De zaal was smaakvol met wapen- trofeën en andere decoratiën versierd, terwijl ook een aanzienlijke dames-schaar aanwezig was. Het programma, bestaande uit 19 nommers, werd allerloffelijkst uitgevoerd, en bewijst de bekwaamheid van den man aan wien het onder wijs is opgedragen. Onder die nommers kwam ook voor: partijen degen, sabel, sabel-kolonne, korte stok, bajouet, schild, zwaard en eindelijk savate. BUITENLAND. Frankrijk. Nadat Bismarck langen tijd bet publiek in spanning heeft gehouden, evenals een goochelaar, die allerlei vreemde ingrediënten in den bol van een geleenden hoed doet verdwijnen en zijne toeschouwers doet watertanden om te weteEJ er eindelijk uit te voorschijn zal kunieu, 1; T delijk ook uit den hoed, dien Bismarck rj. I souverein geleend heeft, het lang verwacht I duet voor den dag getreden. In zoovert. echter de Pruisische staatsman zijn publiek.] teleurgesteld dan b.v. de goochelaar zou 4,1 de laatste geheel iets anders uit den voorschijn zal halen dan hij er in heeftg< terwijl het mengsel van eerzuchtige, hebzl en rechtmatige aanspraken van den eerJ dezelfde wijze is te voorschijn gekomen als» iedereen wist dat het in het hoofddeksel-| omgeroerd. Met kleine verandering toch i voorloopig als vredesvoorwaarde aangenouil wij reeds lang hoorden mompelen dat aant.l zou worden: Afstand van den Elzas eof behoud van Belfort, 5 milliards oorlogskost] welker betaliDg de Duitschers een het Fransche grondgebied blijven bezetil eindelijkintocht der Pruisen in Par] Met opzet scheiden wij deze voorwaardel hare zusters, met wie zij gedoemd is de J dering van Frankrijk te constateeren oma alleen te gelijk ook de vernedering van Fraii vijanden constateert. Dat men twiste zoove] wil, dat men elkanders studeer-of leed] overstelpe met brochures over de billijkhej Pruisens aanspraak op den Elzas en Lotha] op de vernieuwing van het handelsconli-J eeu massa milliards, op wat men maar r| indien het maar iets is dat strekken motl hetzij dan op rechtvaardige of onrechtrsj manier, Pruisen schadeloos te stellen of i toekomst te vrijwaren. Maar wat moei zeggen van een voorwaarde, die, al doet den grond Frankrijk natuurlijk het minstes strekken moet om het ongelukkige land oc] te vernederen zonder dat dit voor zijne ï;,j eenig voordeel afwerpt? Waar anders mt-l voor zulk een voorwaarde de oorzaak j dan in een waarheid, die hoe langer hotl lijker aan het licht komt, dat het hooger iemands positie in de maatschappij volstr.l altijd samengaat met het verheven zijn vsl denkbeelden, met het edelmoedig zijn over zijne minderen en vijanden, met 1:1 zijn hart afwezig zijn van kleingeestigh-.l bekrompenheid. Of zal het ieder bij eeu] denken niet kleingeestig, ja bijna kiDderJ voorkomen, dat die groote mannen uit Prei die schijnbaar den oorlog begonnen tegenI man, die reeds lang van het tooneel verdivq is (al heeft hij dan ook een zeer schoone pi» achter de coulisse»), die daarna blijkbaar strijd voortzetten tot uitbreiding van grondzeil en vergrooting hunner macht, nu zij ook doel ruimschoot» bereikt hebben er op va zijn nog hunne zegevierende lichamen eol hunner soldaten in de overwonnen stad te J bewonderen En welke reden voert men a de ijdelheid dier mannen (wij zouden liever t zeggen „van dien éenen man") te rechtvaard] „Dat bladen als de Figaro, die door alle Duil.v[ met de grootste verachting behandeld zijn i verdienden, door hunne uitdagende taal I vijand tot dezen stap zouden genoodzaakt] ben I" Inderdaad een grootmoedige, edel] vatting om eene geheele bevolking, een land aansprakelijk te stellen voor de ong-l woorden van zijne twee treurigste dagb] Maar waarlijk, indien niet een sterker drl Pruisens koning, terwijl hij door rhuirtf aandoeningen bijna verhinderd is te pa;l stijgen, tot de kinderlijk-dwingende lust hal gedreven om op de Tuileriën te dejeuneer] aangehaalde laffe redenen zouden niet volt] geweest zijn om de vertoooning te doen I hebben. Misschien moeten wij om de aan] te vinden terug gaan tot het jaar 1806, eel waarin Berlijn den eersten Napoleon zegen] iSOM Iff. Aan de TAFEREELEN EN BERICHTEN uitge geven door de Gustaaf-Adolf-Vereeniging. All. 1, 1871, is het volgende van de hand des heeren J. J. Van Vollenhoven ontleend. Ofschoon uit Rome niet veel over den toestand der protestantsche kerk in onze dagen te melden valt, moge toch eenig bericht van hier een be scheiden plaatsje in ons tijdschrift vinden. Sedert Rome den 20sten Sept. des vorigen jaars door de Italiaansche troepen is bezet geworden, is hier veel veranderd, of liever nog veel begint hier anders te worden, want het is alles nog eerst in een staat van overgang, van wording. De gespannen houding tusschen het pauselijk be wind en de Italiaansche regeering maakt het nemen vaD doortastende en afdoende maatregelen uiterst moeielijk, zoolang Rome, tot hoofdstad van het koningrijk Italië bestemd, nog niet wer kelijk de zetel is geworden der nieuwe regeering. Zoo heeft men tot nog toe te vergeefs getracht, iemand te vinden, geschikt en bereid, om als Syndic of burgemeester aan het hoofd van het stedelijk bestuur, of als Prefect aan het hoofd van het gewest te staan. Eenige oude en aan zienlijke familiën hebben zich tijdelijk uit de stad verwijderd, daar zij om hunne vroegere betrek king tot het pauselijk hof, of om hunne relatiën onder de hooge geestelijkheid niet openlijk met hun verleden wilden breken. Anderen hebben zich aan de nieuwe regeering aangesloten, zooals de prins Doria, doch die is niet populair; of men viudt er wel met goeden wil, doch hun ontbreekt de noodige staatkundige opleiding en ondervin ding. Waut een helder hoofd en eene geoefende hand worden hier in het staatsbeleid thans vooral gevorderd. Er heerscht daarbij deze wiDter, het valt niet te ontkennen, in Rome eeu zeker malaise, te weeggebracht zoowel door dien onzekeren en nog ongeregelden staat van zaken, als door het weg blijven der talrijke vreemdelingen, wier gemis niet alleen hotelhouders, maar in het geheel den handelstand en de kunstenaars zeer drukt. Re kende men gewoonlijk op een winterbezoek van ongeveer 30.000 vreemdelingen, waarvan verre de meesten toch kwamen om hier veel geld te verteeren, thans zijn er slechts weinig, de Ro meinen zeggengeen I Dit is nu wel hoofdzakelijk veroorzaakt door den droevigen en laDgdurigen oorlog, die Franschen en Duitschers verhindert en vele anderen terughoudt, zoodat onder de vreemden de Amerikanen hier thans het talrijkst vertegenwoordigd zijn; maar ten deele ook door de houding van het pauselijke hof; daar de Paus zich als eeu gevangene in het Vatikaau wil doen beschouwen, en de kerkelijke feesten dit jaar met minder luister en vertooning gevierd worden, die anders juist velen, roomschen en on-roomschen, vooral tegen Kerstmis en Paschen herwaarts lokken. Zoo is de Sixtijnsche kapel, de pauselijke hofkapel, thans voor de vreemdelingen gesloten. Op het Kerstfeest werd wel in St.-Pieter een hoogmis gevierd, maar ditmaal zonder den Paus. In de kerk van Ara-Celi was weder de verlichte grot te zien met het Christuskindje, den S. S. Bambino, en met Maria en Jozef, den traditio- neelen os en den ezel, de herders en de engelen, later afgewisseld door de drie koningen met hun gevolg, terwijl keizer Augustus buiten de grot geknield ligt en tegenover hem de Sibyl staat, die op het Christuskind wijst, maar de zooge naamde kinderpreeken, dat is de levendige de clamaties der kinderen over of tot den BambiDO, die voor velen zulk een amusement waren, had den thans niet plaats; ook is de Bambino niet buiten de kerk gebracht, om het volk op de trappen en het plein der kerk te zegenen; het welk anders zulk een schilderachtig, maar voor mijn christelijk gevoel tevens ergelijk tafereel opleverde. Nog ziet men soms op straat een stoet van priesters en monniken, vooral bij bet nissen; nog ontmoet men talrijk des nami: als vroeger, de kweekelingen der propagan, van andere collegiën in hunne roode, blauw zwarte kleeding, met hunne groote driekante den op het hoofdmaar de groote processie Dec. werd niet gehouden, de Paus toog niett( Dec. naar de kerk del Gesu, om er de «f| te hooreD, de kardinalen rijdeu niet in roode koetsen rond, eD vreemde, zonderling gedoschte geestelijken en monniken ziet men minder dan voorheen. Steeds zijn er gewis velen in Rome, die den Paus en de roomsche kerk gehecht om hare eeredienst, hare indulgentiën, enz. Ue een vindt hier ook zijn bestaan in het vervaart van kerkelijke sieraden, priestergewaad, heili beelden, en bij deze geldt nog vaak het argot van Demetrius, den zilversmid„Mannen 1 gij dat wij uit dit gewin onze welvaart hebben." 19:25. Meer toch heeft de onfeilbaarverk-* juist in Rome in den laatsten tijd zeer ve zijn prestige verloren. Dat kan men opmf> als men het volk over hem hoort spreken: getuigen de spotspreuken, hier openlijk roudg'1 of voor de vensters der tabaks- en cours» winkeltjes opgehangen. Op Nieuwjaarsdag ik er een, waarop 1870 als een ouden voddent»?

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2