I i Door den gemeenteraad te Hoogeveen zijn de bouwplannen voor een vereenigd post- en telegraaf kantoor met directeurswoning goedgekeurd, zoo dat men de publieke aanbesteding eerlang mag verwachten. De Kamer van Koophandel te Haarlem heeft met het oog op de ter zake van de defensie op nieuw gemaakte bezwaren tegen de onteigenings wet, ten behoeve der concessie aan de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, voor een lijn van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort en van Hilversum naar Utrecht, aan de Tweede Kamer een adres gericht, om op het gewicht dier lijn te wijzen ook in verband met het tot stand koman der lijnen Amsterdam-Zutfen, endegroo- tere noodzakelijkheid voor de Rijnspoorweg-Maat schappij bij het tot stand komen der Holl. lijn naar Utrecht, om ook haar lijn Utrecht-Amster dam in verbinding te brengen met het te Amster dam aan te leggen Ceutraal-station. De gemeenteraad te Varsseveld heeft besloten, dat geen kinderen op de scholen (zoo gewone als bijzondere) zullen worden toegelaten, waarvan geen bewijs van behoorlijke vaccine kan worden geleverd; alsmede dat aau heeren geneeskundigen eeue gratificatie zal worden toegekend voor het gratis vaccineeren van allen, die zulks mochten j verlangen. Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduin, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. E. Bunnik, is, in den namiddag van den 25sten dezer, van Curajao, ter reede van Texel binnengevallen; gemelde bodem ontmoette den vorigen dag Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Was senaar, stoomende bij Dover. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan C. Siemers, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als nota ris te Zijpe, en benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de ge meente Zijpe, G. Van Os, candidaat-notaris aldaar een en ander in te gaan den 15den Maart 1871. BINNENLAND. Amsterdam, 27 Februari. Van de avondschool voor volwassenen wordt geregeld door meer dan 100 personen gebruik gemaakt, het getal inge schrevenen is veel hooger, maar niet allen hebben gelegenheid eiken avond te komen. Een 30tal lieden, zoo mannen als vrouwen, die bij hun komst noch lezen noch schrijven konden, hebben reeds belangrijke vorderingen gemaakt in het uitspreken van klanken en woorden het is treffend om te zien, hoe mannen van 40 a 50 jaar zich inspannen. Rotterdam, 27 Februari. In de laatste vergade ring, afdeeling Rotterdam, van het Nederl. Tooneel- verbond deelde de heer Albrecht een plan mede omtrent eeue voorstelling, welke hij geven zou, om de vestiging eener afdeeling van genoemd Verbond te dezer stede te vieren. Naar men ver neemt, is dezer dagen in eene bestuurs-vergade- ring der afdeeling, omtrent dit plan, een besluit genomen. De feestvoorstelling is op Dinsdag 21 Maart bepaald, en zullen de leden der afdeeling met hunne dames uitgenoodigd worden de feestvoor stelling bij te wonen. 's Gravenhage, 23 Februari. Zaterdagavond ver gaderde onze afdeeling van het Nederlandsche Schoolverbond. De opkomst was niet talrijk daar met het bestuur in 't geheel 20 leden aanwezig waren. In de hoop dat bij eene volgende verga dering het schoolverzuim der ledeu minder in 't oogloopend zal zijn, vermelden wij hier: 1°. dat de rekening over het afgeloopen jaar is nagegaan en goedgekeurd beloopende in ontvangst 444 en in uitgaaf f 450; alzoo een gering te kort opleve rende van f 6 2°. dat tot bestuursleden (periodieke aftreding van een derde) zijn benoemd of herbe noemd de heeren: Dr. U. Van Capelle, Mr. J. J. De la Bassecour Caan, P. Romijn en C. A. Hofman terwijl het bestuur, met het oog op bet vrij uit gebreid schoolbezoek, toezicht enz. nog met drie nieuwe leden is aangevuld, zijnde de heeren kolonel Boers, P. C. Evers en Dr. G.H. Earners 3". dat overeenkomstig art. 16 van het Reglement het jaarverslag is uitgebracht omtrent den staat en de werkzaamheden der afdeeling waaruito. a. blijkt: dat deze afdeeling, ofschoon nog niet bepaald kun nende wijzen op reeds werkelijk verkregen vruch ten, niettemin de weg is aangewezen welke tot bereiking van het doel des verbouds het school verzuim tegen te gaan en het schoolbezoek te bevorderen, kan strekken, terwijl er ook voorbe reidingen hebben plaats gehad die later resultaten zulleD opleveren, dat terwijl de eerste vergadering door 68 personen werd bijgewoond, er in April 1870 reeds 130 en op uit®. December 1S9 leden der aldeeling warendat hetgeen door de afdee ling is verricht tot het tegengaan van 't school verzuim reeds in druk aan de leden is medege deeld, maar dat op de resultaten wel de aandacht mag gevestigd worden, daar toch gebleken is, dat van 12,500 ingeschreven kinderen tusschen de 6 en 12 jaren, niet minder dan 1800 niet ter school kwamen en dat in éene der stads-afdee- lingen, welke meer speciaal is onderzocht van de 1796 kinderen 1419 zijn opgekomen, zoodat 377 of circa 12% percent der kinderen in deze stads- afdeeling geen onderwijs genoten; dat bovendien in 't algemeen is waargenomen, dat de scholen te vroeg verlaten worden, zoodat bet onderwijs spoedig te loor gaat, dat aan het bezwaar van plaatsgebrek op de scholen waardoor het ontberen van onderwijs wordt in de band gewerkt, weldra zal worden tegemoet gekomen, vermits er in 1871 eene nieuwe gemeenteschool zal worden opge richt; dat het be3tuur zich meermalen de vraag heeft voorgesteld wat te doen om het schoolver zuim tegen te gaan en dat tot dat einde is be noemd eene speciale commissie welke een rapport heeft uitgebracht, dat wordt voorgelezen en waar uit o. a. blijkt, dat er veel te worstelen is met onverschilligheid maar ook met de armoede der ouders; dat wellicht het houden van examens en het uitdeelen van getuigschriften of eere blijke» vooral voor hen die, na hun 12de jaar de school nog blijven bezoeken, zou kunnen bijdragen om de ainbitiën op te wekken; dat ook de stichting eener avondschool tot herhaling van het geleerde in deze waarschijnlijk veel zou kunnen afdoen; dat de commissie gemeend heeft zich tot de on derwijzers en onderwijzeressen der stadsscholen te moeten wenden met verzoek om opgaven van bijzonderheden en advies nopens het uitreikeu van getuigschriften en belooningen, het instellen van herhalings-onderwijs, welke circulaire, waar mede het bestuur zich vereenigd heeft, in het laatst van December verzonden is; dat dus wel is waar in 't volgend verslag eerst de uitkomsten van dezen maatregel, gesteund door eene verdee ling der bestuurders in wijken van onderzoek en controle, kunnen worden verwacht, maar dat men nu reeds toch al eenige resultaten zoowel in opgaven als wenken heeft bekomen; dat in allen geval de aard en den omvang van het schoolverzuim zijn gebleken, zoo mede de middelen tot herstel maar dat tot volvoering van de opge nomen taak, veler medewerking en ondersteuning noodig is. Naar aanleiding van deze bijzonderheden uit het verslag, ontstond nog eenige discussie zoowel over de oorzaken van het schoolverzuim en de middelen om daartegen zooveel mogelijk te waken, en het schoolbezoek of het herhalings-onderwijs zooveel mogelijk aan te moedigen, waarbij onder scheidene denkbeelden werden geopperd of ontwik keld, die door het bestuur gaarne in overweging worden genomen alsdaarzijn:deoprichting van een teekenschool, waaraaD tevens herhalings-onderwijs zou worden Terbonden huisbezoek en aanmoedi ging; premiën en getuigschriftenhet aanknoopen van verband tusschen deze afdeeling en die van het onderwijzersgenootschapde inrichting van crèches voor zeer jeugdige kinderen, zooals die in België met goed gevolg werken en waardoor de grootere kinderen meer gelegenheid zouden hebben om de scholen te bezoeken, daar zij nu veelal gedwongen zijn de kinderen op te passen. Een bezwaar echter werd slechts ter loops aan gevoerd en toch speelt het een groote rol in de zaak van het schoolverzuim en van vroegtijdige schoolverlating, Damelijk de behoefte die de meeste arme ouders aau eenige bijverdienste der kinde ren hebben, en welke dikwerf wezenlijk strekt tot onontbeerlijke hulp voor een armoedig gezin of zelfs van dat van den ambachtsman. Onder dankbetuiging successievelijk aan het bestuur, den penningmeester en deD secretaris, is de vergadering gescheiden. Dordrecht, 26 Febr. In eene op hedeu alhier gehouden zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken (waar 8 leden tegenwoordig waren) is besloten aan den Minister van Koloniën, op de bij missive van 28 Januari jl. gestelde vragen omtrent de wijziging van het Oost-Indisch tarief van in- en uitgaande rechten te adviseeren als volgt: 1°. Dat de Kamer is tegen de plotselinge af schaffing van het differentieel recht, met instand houding van het hooge recht (veelal 10 pCt.) dat thans geheven wordt van met certificaat van Nederlandschen oorsprong ingevoerde goederen; omdat de Nederlandsche industrieel alsdan plot seling zal staan, zonder eenige vermindering van recht, tegenover de concurrentie van den vreemde, met eene ontlasting van circa 40 pCt. Zij is van oordeel dat de opheffing der differeutieele, en de verlaging der gewone rechten trapsgewijze en gelijktijdig geschieden moeten, in dien zin dat de eerste geheel zullen zijn opgeheven op het tijdstip als de laatste tot een maximum van 5 pCt. zullen ziju teruggebracht. Tegen eene hoogere belasting van gedistilleerd bestaat bij haar geen bezwaar. 2°. Dat zij is tegen het heffen van een recht van uitvoer van al zoodanige artikelen, die thans vrij zijn, of tegen verhooging van thans bestaande uitvoerrechten, omdat deze een last zijn op den Indischen producent en hem de concurrentie, zelfs op de Nederlandsche markt, bemoeilijken. Inzon derheid is de Kamer tegen uitvoerrecht op de suiker, die thans vrij is; uithoofde van den vrijen uitvoer van de gouvernementssuiker en van de concurrentie met de beetwortelsuiker. 3°. Dat zij de voorgestelde eenheid van tolge- bied en eenvormige heffing zeer aanbevelings waardig acht. 4°. Dat zij aau het gewicht als maatstaf der verschuldigde rechten van katoenen en manufac turen de voorkeur geeft boveu de waarde, omdat het gewicht is een vaste en zekere grondslag, waarbij geen ontduiking en evenmin willekeur mogelijk is. Een harer hoofdargumenten er voor is, dat dit zal ziju een prikkel voor de nijverheid om fijnere, dat is lichtere stoffen te vervaardigen, die zij, ten gevolge van besparing op de rechten, voor hetzelfde geld aan den consument zal kun nen leveren. Dit meer uitvoerig advies zal wordeD gedrukt en aan de verschillende Kamers van Koophandel medegedeeld. Na behaudeling van eenige min belangrijke ingekomen stukken werd het jaarverslag over 1S70 vastgesteld, waaruit onder anderen blijkt, dat het hoog tijd wordt dat onze stad uit haar tegenwoordigen staat van afgeslotenheid gerake, om haar billijk aandeel te kunnen verkrijgen in het Nederlandsche handelsverkeer. Dit verslag zal insgelijks gedrukt en aan de verschillende Kamers van koophandel medegedeeld worden. (0. CL) Schoonhoven, 27 Febr. Bij de artillerie-instuctie- kompagnie alhier zijn weder 13 jongelieden op geroepen die zich aangemeld hadden om bij die koinpagnie in dienst te treden. Een daarvan is niet verschenen, twee werden geneeskundig afgekeurd, zoodat er 10 in dienst zijn gesteld. Op 16 Febr. vertrokken van hier 3 jongelingen als kannoniers naar verschillende regimenten en op 22 dezer S korporaals, naar het 2de en 3de reg. veld-artillerie. Gorcuh, 24 Februari. De zalmvangst gaat weder buitengewoon voordeelig. Te Hardinxreld hebben de drijfvisschers eergisteren op den dag 50 stuks en des nachts 88 stuks winterzalmen gevan gen, waarvan den volgenden morgen 93 stuks aan de markt aldaar voor f 1.05 a f 1.10 bet halve kilo verkocht werden. Het beweerde scherpe visschen schijnt dus geen nadeelige gevolgen aan de voortteeling te veroorzaken, daar jaarlijks de toevoer grooter schijnt te worden. Woerden, 25 Februari. In eene vergadering der Maatschappij tol Nul van 't Algemeen is dezer dagen van wege dat lichaam aan mejufvr. Lydia Sterk alhier, toegekend en uitgereikt, de groote zilveren medalje, als bewijs van hulde aan hare zelfop offering, bij vroeger en thans weder heerschende epidemische ziekten aan den dag gelegd. Utrecht, 27 Februari. In de afgeloopen week bedroeg het aangegeven ziektecijfer 1.38 en het sterftecijfer 46, waaronder 5 tot de voorafgaande week behooren. In de aanstaande gemeente raadsvergadering zal een wijziging der verorde ning tegen de uitbreiding der besmettelijke ziek ten overwogen worden, terwijl op morgen een algemeene vergadering gehouden zal worden van de vereeniging ter verbetering der volksgezond heid, waarin de noodzakelijkheid behandeld zal worden van eene wet, ter bestrijding van be smettelijke ziekten. Door het studentenkorps alhier werd eer gisteren het vijftigjarig bestaan der sociëteit ge vierd, des morgens door een Café Chantant, en des avonds door een concert, gegeven door het muziek korps der rijdende artillerie te Amersfoort. De pres. der commissie herdacht in eene boeiende rede de geschiedenis der sociëteit. Deventer, 27 Febr. Bij het opmaken der boe ken over het afgeloopen jaar der Deventer winkel- vereeniging, bleek, dat de toestand dier inrich ting zelfs zeer gunstig mag genoemd worden. Het leden getal' was in den loop van het jaar van 8S tot 138 toegenomen en het tegoed der leden, waarvoor zij in de winst deelen, van /745,95 tot 1169.11'; bovendien was boven den verplichten inleg van 10 ets. per week, overbetaald /'146,30s, waarvan als spaargeld rente wordt betaald. Voor verkochte waren was ontvangen f 7783.28' waarvan, blijkens door de leden ingelegde bons f 4797.45. Na aftrek van alle onkosten en de rente van spaargeld en het reservefonds is als winst te verdeelen f 283.52, uit welks eene helft aan de ledeu wordt bijgeschreven of uitbetaald 12 pCt. van hun tegoed en uit de andere 3 pCt. van hetgeen zij in den winkel hebben besteed. Meppel, 27 Februari. Va-u de Friesche zeekust wordt gemeld dat bet ijs in de Zuiderzee nog torenshoogte opeengehoopt zit. Voor de Lemmer en Hindelopen o.a. is de opschuiving zoo gewel dig, dat de scheepvaart nog onmogelijk kan wor den hervat. Een aantal schepen zijn van hier naar Zwartsluis vertrokken, meest met turf be laden, om zoo spoedig mogelijk naar Holland te kunnen oversteken. Zij zullen echter nog wat geduld moeten oefenen. Gronsvrld, 25 Februari. Voor de vervulling der opengevallen plaats van hoofdonderwijzer al hier, aan welke betrekking f 400 met vrije woning en genot van tuin verbonden is, zijn sedert Aug. 1870 door het gemeentebestuur 7 openbare op roepingen gedaan, welke tot uitkomst hadden, dat de eenig opgekomen sollicitant niet de ver- eischte bekwaamheden bezat. Groningen, 25 Februari. Aau Prof. H. C. Van Hall, (die weldra uit hoofde van zijn aanstaand emeritaat onze academie en stad zal verlaten) is vanwege het genootschap ter bevordering der Ha tuurkundige Wetenschappen, bij gelegenheid dat hij, na meer dan 40 jaren lid van het genoot, •chap te zijn geweest, zijn afscheidsrede hield een sierlijk geschenk aangeboden, nl. een fraaie- kamer-barometer. De onthulling van het monument te Heil i gerlee zal hoogstwaarschijnlijk ook dit jaar gee[ plaats vinden. Men hoopt echter toch dat Z. de koning dezen zomer onze stad zal bezoeken In de Noorderkazerne alhier is vooral dooi de bemoeiingen van den luit.-adj. Vermeulen voor de manschappen eene geschikte cantine ma bibliotheek enz. opgericht. Een onzer ingezetenen heeft aan die inrichting een biljart ten geschenke gegeven. Harlingen, 25 Februari. Door het bestuur van het schoolverbond alhier, is de maatregel veror dend, om de ouders van kinderen, die gedurende een kwartaal meer dan 20maal de school ver zuimd hebben, daarvan door een ingevuld formu. lier briefje kennis te geven, met bijvoeging of zulks willekeurig, dan wel met toestemming of om eene te billijken oorzaak geschiedde. Uit de lijsten der verschillende scholen bleek, dat over het algemeen het eigentlijk schoolverzuim germ» mocht heeten. 's-Hertog«nrosch, 25 Februari. Nu het water vallende is verneemt men nog, dat aan het einde der Oude Dieze aan de Maas, de brug door liet ijs vernield is, dat tusschen Engelen en Bokhoven groote gaten in den dijk zijn geloopen, en ziel ook aan gene zijde van de sluis te Crévecoeur door geweldige instrooming een aanzienlijke zand- massa heeft neergezet, zoodat bij den hoogeu waterstand diep geladen schepen genood-aak zijn te blijven liggen of te moeten lichten; met is ijverig aan het baggeren om deze belemmer-in; der scheepvaart op te ruimen. Maastricht, 27 Febr. De stoom booten op h-: kanaal van hier op 's Bosch hebben weder ha I geregelde diensten ondernomen. 3 BUITENLAND. Frankrjjk. De voorwaarden tot het sluiten van den vrede zijn vastgesteld en men wacht slechts op de goed keuring van die voorwaarden door de nationale vergadering te Bordeaux ten einde den vrede definitief te teekenen. Althans een telegram uit Parijs, gisteren ontvaDgen, verzekert dit en noemt als voorwaarden den afstand van den Elzas en Metz, terwijl Belfort aan Frankrijk blijft, eene oorlogsvergoeding van vijf milliards en den intocht van de Duitschers binnen Parijs, hetwelk nog heden zou geschieden. Uit dit laatste zou men mogen opmaken dat aan de nationale vergadering te Bordeaux slechts zeer korten tijd is toegestaan om de bekrachtigingen van bewuste voorwaarden al of niet uit te spreken, liet telegram dagteekent van Zaterdag, en zoo zou dus den dag van gisteren moeten besteed zijn aan de beslissing. Deze om standigheid laat wel eenigen twijfel over aan de juistheid van het telegram dat al reeds geen officieel karakter draagt. Nadere berichten zijn dan ook tot op dit oogen- blik niet ontvangen. In afwachting van inlichtingen die officieel zijn, ontgaan de aandacht niet eenige rnededee- lingeu van geheel tegenovergesteldeD zin die ook van eergisteren dagteekenen. Zoo verneemt men uit een telegram van Bor deaux, dat de nationale vergadering, die gisteren zou bijeenkomen, om naar men verwachtte in kenDis te worden gesteld van de voorwaarden niet vergaderen zou. De heeren Thiers, Favre en Picard die te. diet einde naar Bordeaux zouden vertrekken zijn te Parijs gebleven. Men mag daaruit dus afleiden dat de onderhandelingen gisteren nog niet afge loopen waren en dat de wapemtilstand 48 uren is verlengd. Toch mag men aan deze eventualiteit eene vredelievende beteekenis hechten, als inen zich eene verklaring van Von Bismarck herinnert, dat hij daartoe niet zou overgaau, dan met de zekerheid dat de vredesvoorwaarden zouden wor den aangenomen. Zie Telegrammen.) In stede van den heer Buffet, de minister van financiën onder het ministerie 01 livier, die volgens onderscheidene tijdingen tot die betrek king ODder Thiers zou zijn geroepen, is thans naar luid van de jongste berichten benoemd de heer Pouijer Quertier. Deze keuze van een be strijder van het vrij bandels-systeem eu niet het minst van het handelsverdrag inet Engeland, doet geen vrijzinnige politiek op handelsgebied ver wachten. Intufsc.hen is dit op het oogenblrk een onder geschikte quaestie in de belangen waarmede de publieke opinie zich in Frankrijk bezig houdt Spn lij e. De ernstige bezorgdheid te Madrid voor de ge zoudheidstoestand van de jeugdige koningin van Spanje, door eene hevige ziekte aangetast op weg naar Madrid, schijnt geweken te zijn. 1" de vorige week wanhoopte men om haar in het leven te behouden, maar sedert is in dien toestand

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2