„edurende de laatste 8 dagen: de prijzen fluctu eerden slechts weinig, de omgezette kapitalen waren niet van beteekenis. Toch mogen wij niet onopgemerkt laten voor bijgaan dat" er, door welke oorzaken dan ook opgewekt, nog al spel was in 6 pCt. Peruanen 1870, die van 71* op den 13den tot 75% op den ISden opliepen, doch heden weder lager, op 75 pCt. sluiten. Van Noord-Amerikaausche Spoorwegwaarden worden de meeste soorten hooger genoteerd en ook daarin werden eenige posten voor geldbe legging gebezigd. Sommige dezer fondsen avanceer den a pCt., andere minder, doch over het geheel was de stemming goed. Fransche rente loopt langzaam achteruit, van 49daalde zij op 48% pCt. zonder koopers. Wat de overige buitenlandsche fondsen betreft, zijn de prijzen bijna onveranderd gebleven en bepaalde zich de omzet hoofdzakelijk tot enkele stukken. Van onze Nationale fondsen leden de 2% pCt. eenigszins, terwijl de 3 en 4 pCt. eene geringe vordering maakten. Aandeelen Handelmaatschappij wonnen 1 pCt. op den koers van verleden week en blijven heden 123 pCt. Ook aandeelen Rijnspoorweg maakten goede zaken; van 272 vorderden zij tot 280, doch waren heden weder iets lager, n.l. ƒ278 a 279. Nadat de Nederlandsche Bank den 25sten Oct. 1870 het disconto op 4 en derente voor beleening op 4% pCt. gesteld heeft en sedert die prijzen ge bleven waren, verminderde zij die op den 14den dezer met pCt. Daarentegen is het geld op prolongatie, hoezeer de markt steeds goed voor zien blijft, weder van S tot 4 pCt. geklommen. buitenland. DuitscHlancl. Dc Augtburger Allgemeine Zeitung van 19 Februari bevat de volgende, zoo het schijnt officieele, mede- eeling uit Munchen: „Onderscheiden dagbladen lebben het gerucht verspreid, dat men aan de eiersche zijde het voornemen zou koesteren om iij Je vredesonderhandelingen aanspraak te ma- ■en up aanzienlijke vergrootiugen van grondge bied voor Beieren. Door sommigen zijn zelfs met name die kantons en arrondissementen in de Elzas en in Lotharingen aangewezen, op wier aanhechting men in „Beiersche regeeringskrin- geo'' het oog gevestigd zou hebben. „Men zal wèl doen, wanneer men aan soort gelijke berichten, welke geschikt zijn om onge gronde verwachtingen op te wekken en de be langloosheid van Beierens medewerking voor de Duitsche zaak bij den tegenwoordigen oorlog in een twijfelachtig licht te «tellen, niet lichtvaardig geloof slaat. Voor zooverre tot-hier-toe bekend is geworden, bestaat het voornemen om vau de bij het sluiten des vredes in Duitschlands bezit terug- keerende gewesten een Rijksland te vormen, het welk onder Duitsche administratie zou staau. Dat uieo van dit voornemen afgezien zou hebben, en in slede daarvan bedacht zou zijn op eeoe ver deeling der bedoelde gewesten ten gunste der aangrenzende afzonderlijke Duitsche Staten, is nog nergens gebleken. Wij gelooven dus die aan de beiersche regeering toegeschreven annexatieplan nen voor verzinsels te mogen verklaren." ITr-H iilii-jj lx. Alvorens de Nationale Vergadering het uitvoe rend gezag den heer Thier» had opgedragen, maar toen zij reeds in keunis was gesteld met het voorstel dat daartoe strekte, schreef de Tempt, het gematigd republikeinsch blad, in de volgende bewoordingen over de te voorziene benoeming: De benoeming van den heer Thiers zouden wij al zeer gelukkig noemen; zijne langdurige ondervinding op staalkundig gebied, zijne vurige vaderlandsliefde, zijne bekwaamheid, de achting waariu hij bij alle vreemde mogendheden staat, e buitengewone pogingen die hij heeft aange wend om den oorlog te voorkomen, geven hem voor de leiding van de onderhandelingen een ge- z»g, en leveren voor de goede leiding waarbor gen op, die men tevergeefs bij onze overige di plomaten zou zoeken. De volgende verklaring is van Parijs bij de Nationale Vergadering te Bordeaux ingekomen „Wij Elzassers en Lotharinger», verblijf hou- óeiule te Parijs, de getrouwe tolken vau de ge- 'oelens van diegene onzer landgenooten, die zich in de onmogelijkheid bevinden om onbelemmerd hun wil uit te drukken, verklaren plechtig voor Frankrijk eu de gansche beschaafde wereld: 1°. Dat wij Franschen zijn cd willeu blijven; 2°. Dat wij aan elke mogendheid het recht omzeggen over ons te beschikken zonder onze toestemming 3°. Dat, indien eene Fransche volksvertegen woordiging door hare plichten jegens Frankrijk e'i ons te miskennen, toestemde de Elzas en Lotharingen geheel of gedeeltelijk af te staan, wij haar daartoe het recht ontzeggen. Leve Frankrijk, Leve de éen en ondeelbare 'opa bliek 1 Wij stellen deze verklaring onder bescherming 'uil allen in de wereld, die recht en vrijheid de bovenhand wenschen te doen behouden. Païijs, 15 Februari 1871." Garibaldi heeft bij zijp vertrek uit Frank rijk tot zijne wapenbroeders van het leger der Vogezen de volgende proclamatie gericht: „Bordiaux, 13 Februari 1871. Aan de dapperen van het leger der Vogezen. Met diep leedwezen verlaat ik u, mijne dap peren, daartoe gedrongen door gebiedende om standigheden. Verhaalt bij den terugkeer in uwe haardsteden aan uwe familiën, de vermoeienissen eu de ge vechten die we te samen voor de heilige zaak der republiek hebben doorgestaan. Zegt hen vooral dat gij een opperhoofd hadt, die u liefhad als zijn eigen kinderen en trotsch was op uwe dapperheid. Tot weerziens iu betere tijden. Garibaldi." Dat er ook,hoewel weinige, toch nog warme voorstanders van de Bonapartistische dynastie in de Constitueereude Vergadering zitting hebben, kan blijken uitde volgende programma's van eenige te Corsica gekozen leden De heer Severin Abbatucci: Ik verklaar dat ik blijf hetgeen ik was, te weten innig gehecht aan Frankrijk en meer dan ooit onderdanig aan de keizerlijke dynastie. Mijne gevoelens voor de Bonapartes putten juist nieuwe kracht in den laster, dien men hen naarj het hoofd slingert en den hooD waaraan zij bloot staan. De heer Conti: Door te stemmen voor eender meest onderdanige dienaren van het keizerrijk, zal Corsica het bewijs leveren dat de moedig ge dragen rampspoed het nog meer treft dan de wer king van het gezag en de glans van den troon. De heer Gavini DenisIk protesteer tegen de onrechtmatige vervallenverklaring van het kei zerrijk door de afgevaardigden van Parijs, na de schending van het Wetgevend Lichaam; en voor het geval mijne pogingen machteloos zullen zijn, zal ik krachtig aandringen op een beroep op het volk, ten einde het zich rechtstreeks en in volle vrijheid kan verklaren over de handhaving van eene dynastie, ontsproten uit ons eiland en voor welke mijn diepe eerbied den uwen evenaart. Een bij de Londensche Timet ontvangen schrijven uit Versailles van 15 Februari zegt: „In Engeland wordt de vraag gedaan, of Parijs gevaar loopt van te worden gebombardeerd in dien de wapenstilstand afloopt zonder onmiddel lijk door den vrede gevolgd te worden. Dat ge vaar bestaat niet, indien de stad ophoudt zich als vesting te gedragen en hare poorten gewillig opent; niet, indien de slraatversperringen weg geruimd wordeu, en de Duitsche soldaten onge hinderd door de stad trekken en de openbare gebouwen bezetten. „Doch indien de hoofdstad, in het rertrouweD op haar overwicht in getalsterkte en met den moed van den wanhopige, opnieuw poogt den marsch de« vijands te stuiten, dan is een bom bardement uiterst waarschijnlijk. Zeker is het althans dat daarvoor alle aanstalten eri toebe reidselen door de Duitschers gemaakt zijn. In de forten worden de casematten naar den kant der stad met schanskorven beveiligd, en wordt de artillerie, die vroeger de Duitschers beschoot, naar de Frausche stad gericht. De Duitschers zullen met leedwezen Parijs bombardeeren, maar zij zullen het, de» noodig, gewis doen; want zij moeteD verder voorwaarts in Frankrijk trekken, indien de hoop op vrede ook ditmaal weder te leurgesteld wierd. Intusschen zijn de Duitsche legerhoofden tevreden over den gang der ont wapening van Parijs; de uitlevering der wape nen gaat er, wel is waar langzaam maar toch gestadig voort." In Parijs begint langzamerhand weder het gewone leven zich te herstellen. De colleges zijn heropend, maar de professoren en studenten verschijnen nog in uniform. Vee wordt bij groote hoeveelheden ingevoerd, maar de nieuwsgierig heid naar de kudden, welke men in zoo langen tijd niet had gezien, is nog niet geheel geweken. Het grootste gebrek is aan brandhout. De bos- 8chen van Vincennes en Boulogne zijn bijna geheel geveldaan de Pruisen is vergunning gevraagd tut het kappen van hout in het Boseh van Bondy. Er heerschen vele ziekten. De gezondheidstoe stand om Parijs en ook in andere deelen des lands is zeer slecht, ten gevolge van het zorgeloos zoogenaamd begraven van lijken. Wanneer de warmte toeneemt, vreest men nog meer nood lottige gevolgen van de uitwaseming van den grond; reeds zijn er maatregelen genomen, om zooveel mogelijk te herstellen wat men te kort gekomen is. TELEGKAMJVIEN. Bordeaux, 20 Februari. De heer Steenackers heeft zijn ontslag genomen als directeur der te- legraphie. De heer Chateliueau heeft geweigerd het mandaat voor de Bouches du Rhöne te aan vaarden, omdat hij op een oogenblik als het te genwoordige zijne wapenbroeders niet wil verlaten en bovendien van geen onderhandelen met den vreemden indringer wil weten op den grondslag van afstand van grondgebied. Men ziet de benoeming van verschillende ge zanten te gernoet. Men spreekt van den hertog De Broglie of van Guizot voor Londen, van De Re- musat voor Weenen, van den hertog De Nouailles voor St.-Petersburg en van den graaf Molchier de Vochu voor Konstantinopel. De Gazelle de France verzekert, dat de Prin sen van Orleans aan den aandrang hunner vrien den gehoor hebben| gegeven en alzoo op hunne toelating tot de Nationale Vergadering niet zullen aandringen. Zij zullen Bordeaux verlaten. Een der redenen, die hen daartoe heeft doen besluiten, is dat, indien hunne verkiezing werd goedgekeurd, men op dezelfde gronden ook zou moeten dulden dat Prins Napoleon zitting nam in de Nationale Vergadering. Jules Favre begeeft zich rechtstreeks naar Ver sailles. SpaDje en Portugal hebben het Gouverne ment erkend. De door de heeren Barthélémy, St.-Hilaire, Daru en anderen voorgestelde enquête zal worden ingesteld door acht commissiën, die ieder 45 leden zullen tellen. Die commissiën zullen rapport heb ben uit te brengeD over den toestand van de mi litaire krachten te land en ter zee, over de finan ciën, spoorwegen, wegen, rivieren, kanalen, pos terijen e» telegrafen in de door den vijand bezette departementen, alsmede over het binnenlandsch beheer en den handel van Frankrijk. Harlsrnhe, 21 Febr. De Rijkskanselier Von Bismarck wenscht, voordat hij den vrede sluit, het gevoelen te leeren kenuen van Zuid-Duitsche staatslieden; hij heeft dientengevolge den minis ter Jolly uit Baden verzocht naar Versailles te komen. Brussel, 21 Febr. De Echo du Parlement zegt dat de Minister van Binnenlandsehe Zaken van voor nemen is zijn ontslag aan te vragen. Er zijn onderhandelingen geopend tusschen den Paus en eenige Belgische Roomsch-Katholieke sommiteiten om den zetel van bet Pausdom over te brengen naar België. De prefectuur van het departement der Alpes Maritimes heeft de Garibaldiaansche vrijwilligers gearresteerd: zij werden verplicht de wapens af te leggen. Het verblijf te Nizza is hun verboden. Munchen, 21 Februari. Graaf Von Bray is gisteren naar Versailles vertrokken, ten einde deel te nemen aan de onderhandelingen over den vrede. Berl(Jn, 21 Febr. De Norddeutiche Allgcmeine Zeilung verklaart bij het bespreken der vredes voorwaarden, dat graaf Von Bismarck geen staat kunde doordrijft, die hem persoonlijke bevrediging schenkt, maar een politiek die overeenkomt met de belangen van het Duitsche volk. Dit is zóo waar, dat Von Bismarck morgen de impopulairste man van Duitschland zou zijn, al» hij geen ge volg gaf aan de politiek van het Duitsche volk, die het rechtmatig verlangt, nadat het zoo vele offers gebracht heeft en bereid i» nieuwe offers te brengen. St.-Petersburg, 21 Febr. Het regeeringsblad deelt mede, dat het Ministerie van Buitenland sche Zaken een onderzoek heeft doen instellen naar den gezondheidstoestand in de oorlogvoe rende Rijken. Zoo noodig zal worden voorgesteld eene conferentie bijeen te roepen tot bevorde ring van den algemeenen gezondheidstoestand. Londen, 21 Februari. De Timet meldt uit Ver sailles dat de vrede beschouwd kan worden op handen te zijn. De dag waarop de Duitschers hun intocht in Parijs zullen houden, is nog niet bepaald. In de zitting van het Lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, dat de Regeering geheel verantwoordelijk is voor het vertrek van Lord Lyons uit Parijs; Lord Lyons handelde evenwel in overeenstemming met zijn collega's en volgens het advies van Jules Favre. De Duitschers legden Alenfon eene oorlogs schatting op van 400,000 fr. De stad weigerde te betalen. De maire en de leden van den Raad zijn gearresteerd. BJjsel, 21 Februari. De fabriek van patronen is gisteren in de lucht gevlogen; weinig gewon den, geen dooden. De openbare meening verklaart zich ten gunste van het Ministerie. Alleen de clericale bladen zijn ontevreden, speciaal ouidat Jules Simon aan het hoofd is geplaatst van het departement van onderwijs. Parijs, 22 Februari. Het Journal Officieel deelt, mede, dat Olozaga tot gezant van Spanje alhier benoemd is. De Gazette de France zegt, dat Pouyer-Quertier aan Thiers en Favre toegevoegd is om te Versailles over den vrede te onderhandelen. De Siècle meldt, dat het fregat Magellan en de korvet Caton naar Corsica gaan om de daar ont stane ongeregeldheden te onderdrukken. OfficieelThiers, Favre en Picard zijn gis teren hier aangekomen. Favre heeft onmiddellijk aan Bismarck geschre ven, dat Thiers heden naar Versailles zou gaan, om met hem te onderhandelen. Dc Rappel zegt, dat Thiers heden alleen naar Versailles zal gaan. Men hoopt, dat men het er over de voornaam ste punten, reeds bij eene eerste samenkomst, eens zal worden, en dat het tractaat reeds Zater dag aan de vergadering te Bordeaux medegedeeld kan worden. Bordeaux, 22 Februari. Men leest in de Gazelle de France: Op grond eener dépêche van Thiers mag men aannemen, dat de nationale vergadering Donder dag bijeen zal komen, om over eene niededeeling van Thiers te beraadslageu, Een ander blad te Bordeaux verzekert: Wij ver klaren, zondereenig voorbehoud, dat men de vrede als geteekend kan beschouwen. Volgens berichten uit Parijs, door iemand die goed op de hoogte is, overgebracht, was het eenige punt, waarover nog onderhandeld werd, het cij fer der oorlogskosten; omtrent den afstaud van grondgebied, zou men het reeds eens geworden zijn. De bepalingen zouden gunstiger voor Frank rijk zijn, dan men verwachtte. De nationale eer werd er volstrekt niet door tekort geduan. Heden zal Thiers door den Duitscheu kei zer in particuliere audiëntie ontvangen worden. Londen, 22 Febr. De Times verneemt uit Kon stantinopel, dat de Porte de Fransche regeering erkend heeft. Men zegt, dat de heer Baude Frankrijk op de conferentie zal vertegenwoordigen. Volgens de Daily News gaat het leger van Faid- herbe voort zich te Duinkerken, naar Cherburg in te schepen. Munchen, 22 Februari. De Beiersche, Wurtem- bergsche en Badensche Ministers zijn door Von Bismarck uitgenoodigd de sluiting van den detiui- tieven vrede te Versailles bij te wonen. Stuttgart, 22 Februari. De Beiersche Minister van Buitenlandsche Zaken, Von Bray is gisteren hier doorgereisd. Onderweg zal bij de Wurtem- bergsche en Badensche ministers ontmoeten. tji e in e ii j_4 <1 e Berichten. Te Breda verkeert men in decarnavalsvreugde. Een tal maskers doorkruist de stad, terwijl de Harmonie: Door het volk, voor hel volk, met een grooten wagen, waarop een tempel der welda digheid, een gemaskerden optocht door de voor naamste straten houdt en giften inzamelt voor de armen. Een matroos van de stoomboot der Grand Central Beige heeft in een twist een zijner kame raden met een mes dood gestoken. De dader is gevat. Bij het ingesteld geneeskundig onderzoek 'bleek dat het hart was getroffen. Vóór ongeveer vier en een halve maand haalde men in de haven van Harlingen met de tros eener stoomboot, die naar Engeland vertrok, het lijkje op van een knaap welke vermist werd, doch het viel ook weder in het water en alle pogingen om het terug te vinden, waren vruch teloos, zoodat men niet anders dacht of liet over schot van den ongelukkiger! knaap was met het uitstroomende water zeewaarts gedreven. Zater dag II. kwam dezelfde boot weder in de haven wegens den lagen waterstand werd het slijk in de havenkom door de schroef omgewoeld eu zié, daar kwam het lijk te voorschijn, dat ongetwij feld voor ruim vier maanden in den modder was weggezakt. Men heeft het naar het s tads-f i m in er- huis gebracht en ter aarde besteld. Uit Nieuwediep wordt van 20 Febr. gemeld: De roekeloosheid van een kwajongen zou hedenmiddag de treurigste gevolgen kuunen gehad hebben. Hoezeer het ijs reeds bier en daar gaten vertoonde, waagde hij er zich niettemin op, maar viel er even spoedig door. Op zijn hulpgeschreeuw schoot terstond de luit. t./z. Haremaker toe en begaf zich op het ijs om den jongen te redden, maar met dat ongelukkig gevolg dat ook hij er doorviel; de jongen, die reeds zinkende was, greep hem bij de beenen en daarna oin den hals, zoodat de genoemde officier niet alleen niets kon uit richten, maar zelfs in groot gevaar begon te ver- keerendaarop schoot een ander officier der marine toe, maar viel er even spoedig door, zonder hulp te kunnen verleenen en terwijl nu nog twee bur gers zich te water begaven om hulp te bieden, wierp men den drenkelingen een lijn toe, waar aan zij zich gelukkig vastklemden en gered werden. Men meldt uit Doorwerth van 20 Februari Heden had alhier eene ijzingwekkende gebeur tenis plaats. Een der vele arbeiders van het kas teel, bezig zijnde met hoornen snoeien, bevond zich tot dat einde in den top van een zeer hoogen boom, toen de tak waaraan hij zich vasthield afbrak, zoodat hij van een duizelingwekkende hoogte uederstortte. In bewusteloozen toestand naar zijne woning gebracht, werd onmiddellijk een geneesheer gehaald, die moet bevonden heb ben, dat de lijder hoewel zwaar gekwetst, tocli als door een wonder geen lichaamsdeel gebroken beeft, en er veel hoop op zijn levensbehoud bestaat. iMarlitberichten. Amstlbdam, 22 Febr. Tarwe, stemming onver anderd O. B. Pools 415 op tijd. Rogge, stemming onveranderd; Petersburg 208, 209, 210; Galatz 214; Odessa 2)7; ger. Donau 188c. z./k. Levering, stemming prijshoudend: Maart 207, 206; Mei 212 t 211, 212; October 217, 218. Raapolie, 6 weken 50; vliegend 48*voorjaar 46%; najaar 45y,. Lijnolie, 6 weken 34%; vliegend 38*; voorjaar 33*, 33 S najaar 35%. Koolzaad, najaar 83.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3