houders aan te wijzen ambtenaren op hunne vorderingen vertoond worden. Art. 6. Ieder eigenaar of bewoner van zoodanige woning, als in artikel 1 aangeduid, is verplicht te gedoogeD, dat vanwege het Gemeentebestuur, op eene van buiten zichtbare plaats van het huis, een bordje of papier met den naam der besmet telijke ziekte aangebracht worde. Het is verboden zoodanig bordje of papier, hetzij zelf, hetzij door een ander, weg te nemen, of de daarop voorkomende woorden op eenige wijze onzichtbaar of onleesbaar te maken, zoolang de verklaring, in artikel 3 vermeld, niet zal zijn overgelegd. Art. 7. Onder de woordenbesmettelijke ziekte worden in deze verordening verstaan de pokken (zoogenaamde kinderziekte), de gewijzigde pokken (variolae miligataeen roodvonk. Art. 8. De overtredingen der bepalingen van art. 1, de tweede alinea van art. 2, de artt. 3, 4, 5 en 6 worden gestraft met eene geldboete van fS tot 25 en eene gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, te zamen of afzonderlijk. Art. 9. Deze verordening treedt in werking op den dag na hare afkondiging. De Raad besluit dat deze verordening onmid dellijk zal worden afgekondigd, ingevolge art. 171 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n'. 85.) Daarna werd in verband met deze bepalingen vastgesteld eene afzonderlijke verordening, bevat tende een eenig artikel, van dezen inhoud: „De ambtenaren van politie, of andere ambte naren, door Burgemeester en Wethouders te be lasten met de uitvoering der verordening, hou dende maatregelen tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten, worden bevoegd verklaard om, des noods vergezeld van eenen deskundige, de woningen der ingezetenen, huns ondanks bin nen te treden, met inachtneming der voorschriften van de wet van 31 Augustus 1853 Stbldn°. 83).'' Aan eeue beschrijving in het D. v, Z.-H. van het Kunstkabinet Van de Wijnpersse, te 's-Graven- hage, dat den lsten Maart a. s. openbaar zal worden verkocht, laat Dr. Wap de volgende schets van wijlen den aanlegger van dit kabinet voorafgaan „Nederland wellicht méér dan alle andere beschaafde landen telt in menigte geslachten, bij wie wetenschap en kunst als er/lijk mogen worden beschouwd. De schatten, door de Oost- Indische Companie, sedert het begin der XVIIde eeuw, in den schoot vau vele onzer familiën uit gestort, bleven daar zorgvuldig en met overleg bewaard, om alleen te dienen ter bevordering van het degelijk comfort der woningen, met wat daarin slechts kon strekken tot luister en gemak, en waardoor de huizen en het huisraad dier gul den-dagen, in onze hoofdsteden (voor zooverre daarvan nog, sedert twee eeuwen, eenige sporen zijn overgebleven) steeds getuigen van de wezen lijke degelijkheid van ons kloek voorgeslacht. De Van de Wijnpersses behoorden, sinds on- heuglijken tijd, tot de schoone aristocratie der grondige wetenschap, en stonden, als zoodanig, in de geleerde wereld, gelijk ook in Staat en Kerk, met eere bekend, terwijl de gaven van den geest in dat geslacht glanzend gepaard gingen met die der fortuin, en vandaar dat deftigheid van huiselijke inrichting en zucht voor keurig heid en kunst op alles, wat van hen uitging, met sprekende letteren te lezen stond. Wijlen de aanlegger en eigenaar van het, tegen den lsten Maart aanstaande, ten verkoop aange kondigde kunstkabinet, de heer Daniel Van de Wijnpersse, zoon van den Leidschen hoogleeraar, verwierf, met groote onderscheiding, de titels van doctor in de letteren en meester in de beide rechten; maar, wat op die ernstige studiën eene sierlijke kroon zette, was zijn open zin voor de vorigen avond, toch zijne oogen met dezelfde be wondering op haar liet rusten, en blozend beant woordde zij zijn groet. Maar zij bleef toch onbe. vangen en eenvoudig tegenover den schoonen jonk man man, en zelfs, toen zij bij de jubelende vreugde van het kind, en het verzoek, dat hij niet dade. lijk weer zoude weggaan, mede instemde, had haar wezen niet6 van die uitdagende vermetel heid, die hem bij Rosalie zoo vaak zoo onaange naam aandeed. Zijne stiefmoeder verwijderde zich spoedig, huiselijke bezigheden riepen haar af; Felix en Victorine bleven alleen met het kleine meisje en deden alles om haar bezig te houden. Dit gelukte Victorine echter verreweg het beste, want zij was lang zoo niet verstrooid, als dit bij Felix het geval was, die zich spoedig vergenoegde baar te hooren en aan te zien. Het kleine meisje scheen zijne gedachten te volgen: „Mijne goede, lieve Victorine," zeide zij vleiend, en zag haar in de vriendelijke oogen „ik heb ze ook zoo lief, Felix, bijna zoo lief als u." „O, dat geloof ik wel," zeide hij, „en jufvrouw Victorine verdient het ongetwijfeld veel meer, zoo bemind te worden, als ik. Eene zoo geduldige, onvermoeide oppaster, eene zoo getrouwe leer meesteres vol goedheid en geduld, heeft zeker de grootste aanspraak op uwe liefde." Het jonge meisje schudde lachend en blozend het hoofd. (Wordt vervolgd.) kunst van het penseel, en zijne vurige neiging, om haar en hare geniale beoefenaren te huldigen op waardige wijs, door zich, namelijk, van le- verlede, een huismuseum aan te leggen, waar hij gaarne vertoefde, en zich kon verheugen over den rijkdom van zijne kunstbezitting, maar waartoe hij tevens vrij den toegang verleende aan die op de bezichtiging prijsstelden, in zijne ruime 3n fraaie salons. Dertig jaren, ongeveer, zijn er door Van de Wijnpersse besteed aan de samenstelling van dit klein, maar hoogst-merkwaardig kabinet van schoone moderne kunst. Wij zeggen klein, dewijl zijne collectie niet volkomen honderdvijftig num mers telt; maar, wij zeggen ook hoogst-me-k- waardig, dewijl minstens een vijfde gedeelte de zer verzameling mag gerekend worden, te be- hooren tot den eersten rang der beroemdste mejs- sters van de hedendaagsche nationale en tok moderne vreemde school. Ofschoon aller aandacht, zeker, genoeg gevestigd, ja, gespannen is op den loop der aangekondigde kunstverkooping, de:er schilderijen, in den Haag, zoo wil ik toch al ware 't maar tot eigen genoegen, en uit aange name herinnering aan het als't ware onder mijne oogen geschiedde verzamelen, hier een dertig tal doeken en paneelen meer bepaald aanduidju, die, als zoovele fijne paarlen, een snoer vormen van zulke echte kunst, dat, gewis, de man, die onder zijn dak een dergelijk uitmuntend geheel wist samen te brengen, ook daarom ruimschoots verdient, in eere te worden herdacht." Onder de eigenaardige feesten tot viering van 's Konings verjaardag op den afgeloopen Zondag, vermeldt men er ons een uit Londen, in eene Hol- landsche sociëteit, die aldaar sedert 1S69 bestaat. Deze club, die meer dan 200 leden telt, allen Nederlanders en tot den fatsoenlijken arbeiders stand behoorende, vergadert gewoonlijk Zater dags- en Zondags-avonds in een gehuurd locaal, waar de avond doorgebracht wordt met het voor dragen van vaderlandsche en Engelsche gedich ten, het opvoeren van tooneelstukken en het uit voeren van vocale en instrumentale muziek, waartoe een flink mannenkoor, onder leiding van den heer Mom bach, aan de club verbonden is. De heer J. Ailion is de oprichter en eerste voorzitter van deze loffelijke vereeniging van Ne derlanders in den vreemde, die gunstig afsteekt bij de beklagenswaardige verloochening van nati onaliteit, waaraan zich onze landgenooten, in vreemde landen gevestigd, vaak schuldig maken. Vaderland.) Opmerkelijk is 't dat in deze tijdsomstandigheden de te Sneek bestaande Scherpschuttersvereeni- ging wegens gebrek aan teekenen van leden, dezer dagen is ontbonden. Door wijlen den heer D. Evekink is aan de spaarkas te Zutfen vermaakt de som van/"20,000 oin die, ingevolge de beginselen der instelling, ten behoeve van den arbeidenden stand te ge bruiken. Naar men verneemt, heeft de Framche regee ring den uitvoer van boter weder vrij gelaten. In ons vaderland zijp thans niet minder dan 150 hulpcomité's van het lioode Kruis gevestigd. Toen in Juli des vorigen jaars de krijg uitbrak, telde men hier te lande nog slechts 21 van die comité's. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten van 21 Februari Keulen. 11 voet duim. Was 11 duim. Gorcum. Gisteren was de rivier van ijs bevrijd en stoom- en scheepvaart hersteld. Katerveer. Gisteren te 8 u. 30 m. het ijs weder in beweging het dreef over ruim de halve breedte der rivier geregeld door. Het ijs dat boven de spoorwegbrug vast zat is doorgedreven. Voortdu rend had men nog drijfijs. Kampen. Gisteren zat het ijs vast, doch het was zeer broos. Vianen. Gisteren blank water. Schoonhoven. Idem. Gisteren is verzuimd te melden dat op den 19den de buitengewone riviercorrespondentie in de 1ste inspectie is opgeheven. jocalen der Handelsvereeniging te Batavia, Samn- rang en Soerabaya. j De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat schepen, komende van Cu rasao, aan eene observatie-quarantaine van vijf volle etmalen zullen worden onderworpen, uit- hoofde dat op een van dat eiland aangekomen vaartuig gedurende de reis zich gevallen van gele koorts hebben voorgedaan. Z. M. heeft C. A. Th. Vogel, gepens. kolonel der inf., benoemd tot militie-commissaris in de prov. Groningen. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de korpsen, gevormd uit vereenigingen tot ver hooging van 's lands weerbaarheid, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend, als: bij het korps Koninklijke scherpschutters gevormd uit de ver eeniging te 's-G raven hage, aan G. J. Netscher, als kapit., en G. A. N. T. Jansen, als 2den luit.; bij het korps Koninklijke scherpschutters, gevormd uit de vereeniging te Rotterdam, aan K. C. Som- mer en J. M. Voorhoeve, als 2den luit.; bij het korps, gevormd uit de vereeniging te Dordrecht, aan C. J. Gips, als 2den luit.; bij het korps, ge vormd uit de vereeniging te Groningen, aan Jhr. W. J. Quintus, als 2den luit.; mede eervol ont slag verleend aan K. Biir, als lsten luit. bij het korps Koninklijke scherpschutters, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weer baarheid te Rotterdam. En zijn voorts benoemd: bij het korps Konink lijke scherpschutters, gevormd uit de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te 's-Gravenhage: tot kapitein W. C. F. Bresier, voormalig 1ste luit. bij de inf. van het leger; tot lsten luit. Th. A. A. Simonis, thans 2de luit.; tot 2den luit. W. Galjaard en F. G. Spreger, beiden sergeant-majoor, G. J. G. W. Van Oordt en W. F. G. L. Spaan, beiden thans sergeant, en F. baron Van Brienen, thans korporaalbij het korps gevormd uit de vereeniging tot onderlinge oefe ning in den wapenhandel te Groningen, tot2den luit. Mr. J. G. Rengers Hora Siccama. Z. M. heeft ten laste van den Staat aan Mr. F. G. R. H. Van Lilaar, als afgetreden Minister van Justitie, een pens. verleend van 30S1 's jaars. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Helder Jhr. C. A. Vou Geusau, ontv. der re gistratie en domeinen aldaar. BINNENLAND. 's-Guavenhage, 21 Februari. Bij de behandeling op heden in de vergadering van den gemeenteraad alhier van het ontwerp eener verordening, rege lende het beheer betrekkelijk de ophaling der asch en vuilnis enz., is onder anderen ter sprake gebracht de vraag in hoeverre eeue instructie voor de werklieden eigenaardig wel ter vaststelling behoorde aan den Raad, terwijl naar luid dier verordening die werklieden zullen wordeu aan gesteld door den directeur. Bij het opperen van dit bezwaar, wees men op den regel, dat gemeen lijk instructiëu worden vastgesteld door hen die benoemen. Deze bedenking werd evenwel bestre den door te wijzen op andere voorbeelden, als b. v., dat de directeur van het burger-gasthuis is benoemd door den Raad en niettemin zijne instructie werd vastgesteld door Burg. en Weths., zoodat hier en in andere gevallen de behandeling van zaken geheel door de omstandigheden wordt beheerscht, al naar gelang van den aard der zaak. Eene andere bedenking was deze, in hoeverre de meer bedoelde werklieden, als in dienst der gemeente zijnde, in vervolg van tijd zouden kunnen aauspraak maken op pensioen of wachtgeld; doch daartegen deed men vooral gelden, dat die per sonen, als door den directeur in het werk gesteld en ten allen tijde kunneude worden weggezonden, in geenen deele kunnen geacht worden gemeente ambtenaren of bedienden te zijn of daarmede gelijk te staan. Ten einde echter daaromtrent allen twijfel weg te nemen, is alsnog eeue be paling in de verordening opgenomen, waarbij I hem uitdrukkelijk alle aanspraak op pensioen of De aandacht van belanghebbenden wordt in de Staats-Couranl gevestigd op de volgende bekend making, voorkomende in de Javasche Cl. van den 27sten December 1870: De directeur van binnenlandsch bestuur brengt ter ieders kennisse, dat, verdeeld in de navolgende hoeveelheden, op nader te bepalen dagen van de maanden April, Juli, Augustus, September, Octo ber, November en December 1871, des voormid dags te tien uren, in het locaal der Handelsver eeniging te Batavia, dat alsdan voor een ieder toegankelijk zal zijn, in het openbaar zullen wor den verkocht 600,000 pikoli suiker, afkomstig uit den oogst van 1871, en 100,000 pikols koffie, waar van 35,000 uit den oogst Tan 1870 en 65,000 uit dien van 1871. De voorwaarden, waarop bedoelde verkoop zal plaats hebben, zullen in tijds voor belangheb benden ter inzage liggen op de kantoren der hoofden van gewestelijk bestuur, zoomede in de wachtgeld is ontzegd. Tot langdurige beraadslaging gaf aanleiding het schrijven van den Thesaurier des Konings, dezer dagen in de dagbladen medegedeeld, houdende bericht aan den Raad, dat het subsidie van Z. M. voor den Franschen schouwburg alhier met 1". Mei dezes jaars komt te vervallen, waarbij HD. zich voorbehoudt die gelden tot een nader te be palen nationaal doel te besteden. Wijders had Z. M. gemelden Thesaurier opgedragen, burg. en weth. te verzoeken HD. met geene adressen, rakende den Franschen Schouwburg, verder te bemoeilijken. In dat schrijven vonden burg. en weth. aanleiding om 1°. den Raad te verzoeken, hen, ingevolge 's Konings gebleken verlangen, te ontheffen van de opdracht om een adres te ont werpen aan Z. M.2". te machtigen, om alsnu den Schouwburg, tooneeljaar 1S7172, vooropen- bare mededinging open te stellen. Vele be schouwingen werden over deze zaak gewisseld. Aan den eenen kant werd een voorstel gedaan om de Koninklijke loges, niettegenstaande den loop van zaken, aan Z. M. ter beschikking aan te bieden, en dat denkbeeld werd door een ander lid zelfs uitgebreid tot de hofhouding. Aan den anderen kant vond men daartegen bezwaa' wege de geldelijke opoffering, die de gemeen zich daardoor getroosten en waardoor de ten slotle nog schadelijker zou uitloopen dan d(j het loekennen van het subsidie. Vele leden e:. wel vonden het prematuur om voorshand: een dergelijk aanbod voor den dag te kor dat vermoedelijk door Z. M. zou worden a|i>( zenen ook geheel in overeenstemming nie denkbeeld gaf de voorzitter te kennen, dat en weth. van meening waren, de zaak vooral te laten rusten, in afwachting van een dj voorstel ter gelegener tijden, omdat het geraden te achten ware, iu de stemming na;, Z. M. verkeert, vooralsnog eenig démarche 4 aangaande te doen. Door deze en andere schouwingen geleid, heeft de vergaderin: slotte, bij meerderheid van stemmen, het tn ledig voorstel van burg. en weth. aaugenora Na ampele discussie is een voorstel van der leden met groote meerderheid van stem aangenomen om alsnog tot de behandeling gemeenlebegrooting aan te houden, die van op heden aan de orde gestelde voorstel eenige beginselen betreffende de inrichting politie. Rotterdam, 21 Februari. In de vergadering, heden alhier gehouden werd door de afdeed Rotterdam, Schiedam en omstreken van de M landsche Maatschappij van Landbouw, is, de rekening over 1870 was opgenomen en gekeurd en de andere punten van beschrii waren afgehandeld, besloten gevolg te geven de uitnoodiging van het hoofdbestuur en leden der afdeeling in de gelegenheid te ste tot hulp van de in nood zijnde Fransche la bouwers, hetzij in zaaizaad hetzij in geld gi te verstrekken. Tot dit doel zullen zoo sp- mogelijk circulaires verspreid worden. Utrecht, 21 Febr. De 2de luit. J. C. J. Ogten van het 7de reg. inf., zal met 1 i. aanstaande bij de normaal schietschool te 's. worden gedetacheerd. Soestdijk, 20 Februari. Door V. K. Knop eerste jager van Z. K. H. prins Hendrik der derlanden, zijn dezer dagen, in éene week, vossen geschoten en een marter gevangen. I) genoemde dieren zich in deze streken zeldzaam ophouden, is deze vangst eene biji derheid. Arnhem, 21 Febr. De kapit. C. Carp van reg. veld-art., is daarbij tot instructeur benoet Nijmegen, 21 Febr. De kapitein A. Romswincl van het 1ste reg. vest.-art. te Amsterdam, is het 3de reg. alhier overgeplaatst, Assen, 20 Februari. De sub-oflicier van jasut de inspecteur der posterijen uit Zwolle en rijksveld wacht zijn gisteren naar Dieverbrug trokken, ten einde onderzoek te doen, betreffen het ontvreemden en openen van postpakkell uit de postkar bij het hulppostkantoor te Die brug, welke pakketten geopend aan het postk toor te Meppel zijn bezorgd. 's-Hertogenbosch, 20 Febr. Blijkens het komen verslag, was het op den 15den Mei afgeloopen jaars 50 jaren, dat alhier door Departement 's-Hertogenbosch der Maatsclia tot Nut van Jt Algemeen de spaarbank geoj werd, Dadat in hare vergadering van 27 Nor ber 1S19 daarvoor het reglement was vastge Een halve eeuw dus werkte deze schoone ling met vrucht en voorspoed onder het li tieel beheer van haren boekhouder, den achtb. heer L. W. J. Marggrafï, kantonret: alhier, die even lang in die betrekking is a bank bestaat. Maastricht, 20 Febr. Maastricht was gisl getuige van eene plechtigheid, die bij vele zonen lang in aangename herinnering zal bl Ons stedelijk schutterskorps zou, uit bander een dames-comité, een nieuw prachtig g duurd vaandel ontvangen. De gemeenteraad eeue buitengewone zitting belegd, ten eind dames-donatrices te ontvangen. Te 12 ureu scheen het bataljon voor het met vlaggen sierde raadhuis, waarom bereids eene onsl' bare volksmenigte was vergaderd. Weldra lieten de dames, voorafgegaan van het nie vaandel, het raadhuis en plaatsten zich in midden van het gevormde carré. De preside van het comité, mejufvr. Nierstrasz, overhand daarop het prachtige geschenk, onder het spreken van eene toepasselijke rede, welke den luit.-kolonel-kommandant Mr. Edm. lie de Wolfrath werd beantwoord met eene dank tuiging voor het kostbare geschenk, dat de vaardigsters, de Dames Fteligieuses de la Charilé eer aandoet. Daarna defileerde het korps de aanwezige dames en trok naar het Vrij tot het bijwonen der revue ter eere van Zr. verjaardag. Het oranjevaandel, aan de eeue! met de in zilver gestikte gekroonde W, af andere met het wapen van Maastricht voorziend eene waarde van ongeveer f 600 en wordt' kenners zeer geroemd. Greld- en Effectenmarlrt- Amsterdam van 1522 Februari 1871. Minder nog dan reeds sedert eenige «f valt er te melden van de bewegingen onzer M

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2