derwezen werden, terwijl opnieuw drie doof stomme kinderen waren aangegeven, welke in den loop dezes jaars zouden worden geplaatst. Volgens de door den penningmeester overgelegde rekening en verantwoording waren, behalve een legaat van 34-00 4 pCt. inschrijving Grootboek N. S. en een certificaat groot f 100 4 pCt. N. S., nog voor een gezamenlijk bedrag van /'G425 aan legaten en giften in het afgeloopen jaar ontvan gen. Werd hiervan met dankbaarheid kennis ge nomen, departements-directeuren betreurden het daarentegen, dat het aantal contribueerende leden ook gedurende het jaar 1870 door afsterven was verminderd. In de voortdurende en hernieuwde belangstelling hunner stadgenooten blijve dan ook genoemde weldadige inrichting aanbevolen. De aangifte van doofstomme kinderen kan we kelijks des Woensdags, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, worden gedaan ten huize van den de- partements-directeur Jhr. A. W. C. Roëll, Keizers gracht bij de Runstraat HH. 431, terwijl ook bij de overige departements-directeuren, zijnde de hee- ren Jhr. T. H. Van Eijs, Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsen, Mr. T. Hooft Graafland, Dr. G. Hulshof!, A. F. Insinger, Mr. H. L. M. Luden, Dr. P. J. J. Ter Maten, B. J. Momma, J. E. Teixeira de Mat- tos, C. R. Vaillant, Dr. G. J. Vinke, N. Van Walree, A. Wertheim, Mr. F. T. Westerwoudt en A. F. Willink, de verlangd wordende inlichtingen kun nen worden verkregen. Het heeft Z. M. den Koning behaagd in te teekenen op het geschiedkundige werk van de heeren J. H. Scheffer en T. D. O. ObreenDe Rotterdamsche Historiebladen. Met 22 tegen 10 stemmen werd in de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van giste ren in beginsel besloten, inenting voor het onder wijzend personeel en de leerlingen op alle, dus ook op de bijzondere scholen, verplichtend te stellen. Te Sneek is in de laatste raadsvergadering op voorstel van den raad van Harlingen besloten tot het voeren eener procedure, omtrent de ver vanging der lloreenen door het kadastraal inko men als maatstaf van onderhoud-plichtigheid en stembevoegdheid bij de waterschappen. Het Ned. Tijdschrift van Geneesk. zegt omtrent de berichten in verschillende dagbladen nopens de typhus-epidemie te Egmond aan Zee Hoezeer de epidemie vrij uitgebreid is, zoodat in December en Januari 90 a 100 lijders, op een bevolking van nog geen 1800 zielen, verpleegd werden, overleden tot 12 Februari slechts 18 personen, als: Oct. 1, Nov. 4, Dec. 5, Jan. 6 en Febr. 2. De armoede was er echter zeer groot, vooral ten gevolge van den strengen winter. In de barak van het lloode Kruis, welker doel matige inrichting, ventilatie en verwarming in het tijdschrift geprezen worden, werden den lSden Februari reeds terstond elf lijders opgenomen, terwijl er meer werden verwacht. Behalve deze uitstekende gelegenheid tot verpleging, waarin 24 lijders kunnen worden opgenomen, biedt de aankomst der barak nog het groote voordeel aan dat de besmette woningen tijdelijk kunnen worden ontruimd en gedesinfecteerd. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten vau 20 Februari Keulen. 10 voet 1 duim. Was lü> duim. Gorcutn. 3.34 meter onder noodpeil. Val 0.45 meter. Werkendam.. 2.49 meter onder noodpeil. Val 0.29 meter. Blank water. Paulownahoeve, voorm. 6 u. 30 m. 2.33 meter -t- AP. Val 0.25 meter. Blank water. Kop van 't Eiland. 1.90 meter AP. Val 0.08 meter. Open water. Scheepvaart hervat. had om dankbaar te zijn; zijn ernstig afgemeten handelwijze deed mij in mijn droefheid goedik zou hem mij daar niet anders kunnen voorstel len, en hield die stemming voor een die door de omstandigheid ontstaan was. Een zwaartillende, strenge, ik zou liever zeggen hardvochtige en droefgeestige vroomheid zag ik nooit. Hij zeide wel dat het een goed mensch en goed christen betaamt, het leed met een berustend hart te dra gen, daar God het ons toeschikt, maar hij wees mij tevens op het aardsche en wat mij nog te doen vielja, toen hij mij vroeg om ons leed en de vreugde die wij nog konden genieten te zamen te dragen; toen hij mij voorstelde, hoeveel troost ik er in vinden zou, om zijn eenzaam geworden huis weder een vreugdvol, bedrijvig leven te geven, zijne dochter eene moeder te worden en met mijn vermogen geluk en vrede te stichten, toen dankte ik God voor den praktischen, verstan diger) voorslag, die mijn leven weder een doel en een werkkring aanbood. Toen ik vervolgens hier kwam en mijne tranen droogde want de huwelijksgift eener vrouw, als zij een braaf man neemt, moet geen jammeren en ontroosbaar leed zijn toen ik vrij en duidelijk om mij heen zag, toen bemerkte ik wel is waar, dat er meer gebeden dan gehandeld werd, dat men den goeden God meer vreesde dan liefhad en Zijne schoone Sliedrecht. 2.05 meter onder noodpeil. Val 0.30 meter. Hedenmorgen 7 u. 30 m. het ijs in be weging en doordrijvende. Dordrecht. 2.45 meter -f- AP. Vóór deze stad blank water, behalve in de Oude Maas beneden het Mallegat. In de Noord drijfijs. Grebbe. 5.00 meter onder noodpeil. Val 0.40 meter. Culemborg. 3.10 meter onder noodpeil. Val 0.82 meter. Blank water. Vreeswijk. 3.05 meter onder noodpeil. Val 1.09 meter. Blank water. IJs boven-en benedenwaarts opgeruimd. Scheepvaart hersteld. Vianen. 3.25 meter onder noodpeil. Val 1.09 meter. Blank water. Overtocht geregeld ook voor rijtuigen. Weinig drijfijs. Schoonhoven. 3.45 meter onder noodpeil. Val 1.23 meter. Blank water van boven tot Krimpen met eenig zoom-ijs; dijken goedscheepvaart hersteld. Alblasserdam. 2.82 meter onder noodpeil. Val 0.27 meter. Gisterenavond het ijs van het nog niet geheel opgebroken gedeelte der Pelzer op geruimd. Thans over een tiende der rivierbreedte drijfijs. Gisteren is de buitengewone riviercorrespon dentie langs de Maas van Cuyk tot 's-Bosch, en heden wordt die in de 2de inspectie opgeheven. De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat naar aanleiding van de ontvangene gunstige berichten betreffende den gezondheidstoestand iu Spanje, de quarantaine maatregelen, welke voor schepen komende van havens, van de zuid- en oostkust van Spanje wa" ren vastgesteld, worden opgeheven. De luitenants ter zee der 1ste klasse A. J. baron Van Geen, N. Mac Leod en D. G. E. Wolterbeek Muller, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord en gedetacheerd respectieve lijk op het oefeningsvaartuig Vulkaan, het instruc tievaartuig Ternate en het verdedigingsvaartuig Pro Patria, benevens de officier van administratie der 1ste klasse F. Wolfson, geplaatst bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, worden met den laatsten April aanstaande op non-activiteit gesteld, en met den lsten Mei daar aanvolgende vervangen respectievelijk door de lui tenants ter zee der 1ste klasse J. H. Haakman, C. J. Smith en J. H. Commijs, en dsn officier van administratie der 1ste klasse, C. C. M. Ber- voets. Het tijdelijk voor het algemeen verkeer geopend Rijkstelegraafkantoor te Vreeswijk is gisteren, wegens opheffing der buitengewone riviercorres pondentie, gesloten. Blijkens eene mededeeling van de Fransche postadministratie, is de verzending van aange- teekeude brieven naar Parijs weder opengesteld. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren J. G. Suter Vermeulen, consul-generaal in Zwitserland, Bar net Lyon, consul te Brussel, en baron A. Grenier, consul te Gent. BINNENLAND. Utrecht, 20 Febr. De schuttersvereeniging de Eendracht vierde gisteren op de gewone wijze haar feest, des voormiddags door een schietwed strijd, des avonds door een feestelijke bijeenkomst in de Zomer-sociëteitslokalen, waartoe dit jaar voor het eerst ook dames waren uitgenoodigd. De schietwedstrijd was tol stand gekomen door de welwillende bijdragen van verschillende belangstellenden, zooals uit de volgende opgave van den uitslag blijken kan 1. prijs. Een likeurkelder, geschenk van den luit.-kol. komin. vau het bat. d.d. schutterij, deu heer A. G. J. baron Taets van Amerongen, be- wereld lang niet zoo verheugd en dankbaar be schouwde als ze wel verdient. Het werd mij ang stig en plechtig te moede, Felix; ik meende eerst, dat ik er mij nimmer in zou kunnen schikken, maareen gezond hart en een verstandige vaste wil vermogen veel; ik dacht er bedaard over na, wat mijn goede zalige man mij in dat geval geraden zou hebben, en zie daar, ik vond het rechte." „Dat is de zegen der liefde," zeide Felix; „o moeder, wat zijt gij gelukkig geweest!" Zij knikte hem door hare tranen heen vrien delijk toe: „ja kind, dat was ik, en nog heden dank ik er God voor. Men moet vooruit zien, niet achterwaarts, en zich in de omstandigheden en de verhoudingen schikken en het hoofd boven houden. Ik kwam spoedig tot de overtuiging.dat Rieger moeilijk anders kon. De groote heeren, die daar boven zitten, is dat veel bidden zeer aange naam ze hebben er den tijd toe en verlangen het ook van anderen. Dat is hen ook niet kwalijk te ne men. Mijn lieve hemel, wat weten zij ook van den nood en de bekommernissen des levens, en dat een rechtschapen werk, dat men met een vroolijk hart en Gods hulp onderneemt, ook een gebed is. Als maar niemand God vergeet, die hem voor oogen en in het hart heeft, behoeft hem op vrome bijeenkomsten niet te zoeken, en die hem recht liaald door het lid A. J. Van Oost, met 45 punten, 2. prijs. Een beker met zilver gemonteerd en beeld op het deksel, geschenk van deu kap. der schutterij, den heer J. C. Clotterbooke Patijn van Kloetingen, behaald door het lid P. Van Zutphen, met 41 punten. 3. prijs. Een sigarenstandaard, geschenk van den president, behaald door het bestuurslid Van Geelen, met 40 punten. 4. prijs. Een paar floretten, geschenk van den heer A. M. Van Gumster, behaald door H. Krijnders, met 40 punten. 5. prijs. Een kruithoorn, geschenk van den kapit. der schutterij Mr. L. E. Bosch, behaald door J. D. Ten Sande, met 40 punten. 6. prijs. Een veldflesch, geschenk van den kapit. der schutterij C. W. Dumont, behaald door den voorzitter, met 40 punten. De 4 laatsten na onderling gekampt te hebben. 7. prijs. Een sigarenkoker, geschenk van den heer Mr. J. G. A. Bosch, secretaris van de Vereen, tot bev. van 's lands weerbaarheid, behaald door het lid W. H. Verhoef!, met 38 punten. 8. prijs. Een sigaren-garnituur, geschenk van het bestuurslid Loran, behaald door het lid J. Van Es, met 38 punten. Bij het kampschieten was de laatste afwezig, waarom hem de 8ste prijs werd toegewezen. 9. prijs. Een degenstok, geschenk van het be stuurslid Van Geelen, behaald door het lid Baars- pul, met 37 punten. 10. prijs. Een zilveren veldflesch, geschenk van de echtgenoot van den voorzitter, behaald door het lid Koenders. De laatsten na gekampt te hebben met de leden H. G. Opperhuizen, H. J. Van Oort en J. W. Mulder, en daarna nog weer onderling. Tevens werden de leden Groot en Ten Sande tot prevot op de sabel geproclameerd. De voorzitter, de heer Brinkgreeve, bracht bij verschillende gelegenheden hulde en dankbetui ging aan allen, die den wedstrijd hadden helpen mogelijk maken. Vooral bleek het, dat de geschen ken van den kommaudaut en van de verdere officieren der schutterij daarom op zoo hoogen prijs gesteld werden, wijl zij bewijs waren van de sympathie van het korps officieren voor de zaak der Vereeniging. Eenige officieren brachten een bezoek in het feestlokaal en werden door den voorzitter begroet, waarop de oudste kapi tein antwoordde en de tolk der gevoelens van het korps officieren was. Dezelfde officier sprak ook tot de overwinnaars eengelukwensch uit, toen door den voorzitter de prijzen waren uitgereikt. Verschillende deputatiën beantwoordden aan ontvangen uitnoodigingen, en uit de zeer vele gewisselde toespraken, die op de dronken op Vaderland en Koning, den Prins van Oranje en leger, Ned. Indisch leger en marine volgden of die afwisselden, bleek de meest goede gezindheid tusschen de verschilleude vereenigingen. Een bal besloot het genoeglijk samenzijn, dat door „Eendracht" op touw gezet, in eendracht gevierd en voleindigd werd. Arnhem, 20 Februari. De arrondissements-recht- bank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de Loge de Geldersche Broederschap, eischeres, tegen den heer P. Noppen, gedaagde. Men herinnert zich, dat in dit proces door de eischende Vereeniging werd gevraagd vergoeding van schade en kosten, bij haar reeds geleden en later nog te lijden door de onvoorzichtigheid van de werklieden des gedaagden deze toch zou oor zaak zijn geweest van eene hevige gas-ontploffing, welke aan het gebouw der Vereeniging in de Rijnstraat alhier en het zich daarin bevindende meubilair eene zeer aanmerkelijke schade had toegebracht. De rechtbank heeft bij haar vonnis van heden erkend de gehouden heid tot schadevergoeding, die voor den gedaagde zou bestaan, wanneer liefheeft en vreest, die behoeft God ook niet zoo bovenmatig lang en dikwijls toe te spreken en aan te roepen; Hij weet wat wij behoeven. Maar zoo denken alle menschen niet; wie bij ons zich niet aan de heerschende richting aansluit, die komt niet vooruit en toen Rieger president werd, was het een stilzwijgende conditie dat hij zijne onderhoorigeu met eeu goed voorbeeld voor ging, zich aan het hoofd van weldadige genootschap pen plaatste en streng lette op het kerkgaan en de viering van den Zondag. Van dit standpunt beschouwd, en daar het bidden op zich zelf toch iets goeds is, kan men Rieger niets verwij ten hij vervult zooals ik het beschouw de plicht van getrouw dienaar. Men schijnt van hooger hand van hetzelfde gevoelen te zijn, want hij is met nieuwejaar in eene hoogere klasse gekomen en heeft een zeer vleiend schrijven uit de hoofdstad ontvangen, terwijl hij een verhooging van tractement te wachten heeft." Felix had oplettend geluisterdbij hare laatste woorden stond hij echter op en ging dicht voor haar staan: „Houd nu op, lieve moeder," ver zocht hij en hoewel hij glimlachte, klonk zijne stem toch ernstig: „nu laat uwe philosophie u in den steek. Maar het is de uwe ook niet; het zijn de drogredenen van een vreemd verstand, dat uw hart niet begrijpt. Eerst spraakt gij naar mijn de eischende Vereeniging bewees, dat de ramp was geweest eene gas ontploffing, ontstaan door onvoorzichtigheid der werklieden, en waardoor aan de eischeres schade was toegebracht. De eischeres had nu wel verzocht, dat aan de;, kundigen zou worden opgedragen hieromtreDi te rapporteeren, doch dit middel kan niet meer baten, nu het gebouw was hersteld. Het medr door de Loge aangeboden bewijs door getuigen zou toelaatbaar zijn, wanneer werkelijk was aangeboden te bewijzen, wat bewezen moest worden; maar de rechtbank was van oordeel,dat dit laatste niet was geschied, en passeerende het aangeboden bewijs, werd aan de eischende Ver. eeniging hare vordering ontzegd, met veroordee ling in de kosten. De 1ste luit. G. H. De Wendt, van hetSste reg. inf., zal met 1 April a.s. bij de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage worden gedeta cheerd. Nijmegen, 20 Februari. Van den lsten Mei to den lsten October a.s. zullen aan de verschillend! regimenten infanterie bij het batalojn mineur; en sappeurs alhier, gedetacheerd worden eeni»e officieren, onderofficieren, korporaals en soldateo, om in dat tijdvak weder, evenals in vorige jaren, aan de practische oefeningen van gemeld batal. jou deel te nemen. De kapitein H. A. Schneiders van Greijf- fensvveert van het 3de regiment vesting-artillerie is in rang overgeplaatst bij het 1ste regiment vesting-artillerie te Amsterdam. Aardenburg, 19 Februari. Het eerste geval van pokziekte heeft zich dezer dagen hier voorge daan. De zieke is een kapitein der franc-tireurs die, uit Frankrijk naar België uitgeweken, it Nederland eene wijkplaats zocht, omdat hij ziet in België, zijn vaderland, niet veilig rekende, wijl hij als deserteur uit de Belgische gelederen doe de gendarmerie werd vervolgd. Hij is hier in lit burger-gasthuis opgenomen en met groote zot van de andere zieken afgezonderd. Kampen, 20 Fehr. Gisterennamiddag begavet zich vier jongens op het ijs in den IJsel. Alle: zakten zij er door. Twee van hen hebben ziel zeiven nog kunnen redden en de derde is met moeite behouden, maar de vierde, de tienjarige zoon van de wed. T. K., zonk in de diepte weg en verdronk. Men heeft de drenkeling, die onder het ijs is geschoven, tot-nog-toe niet terugge vonden. Assen, 18 Febr. De sub.-officier van justitie, rechter-commissaris, sub.-griffier en eeu geneesheer uit deze stad, zijn heden naar Beilen vertrokkeD, ten einde onderzoek te doen betreffende een moord op een pas geboren kind, vermoedelijk door de moeder gepleegd. Lonnïkbr, 17 Februari. Gisterenavond was het bruiloft in een gezin in deze gemeente. Eenige jongelieden gingen een kijkje nemen aan de deur der woning, toen kort daarop een der genoodig- den, een zekere J. N., naar buiten kwam en een der daar aanwezigen, G. t. R., uitnoodigde met hem alleen te gaan, onder bijvoeging, dat hij nog eeu appeltje met hem te schillen had. Onmiddel lijk werd hieraan voldaan; nauwelijks hadden zij zich echter eenige passen verwijderd, of t. R. riep om hulp, en bij hem komende, bevond men, dat N. hem van een goed gedeelte van zijn neus beroofd had, waardoor hij waarschijnlijk voor geheel zijn leven op erge wijze geschonden is. Groningen, 18 Febr. In de raadsvergadering van heden is met algemeene stemmen herbenoemd tot directeur der gemeentelijke gasfabriek, de heer G. W. Van den Heetcamp, en tot geneesheer bij de armenpraktijk, de lieer Dr. P. De Jager, than; te Dockum wonende. De heer Dr. J. F. Cohen heeft om redenen van gezondheid zijn eervol out slag gekregen. De bestekken tot het vervaardigei vau ijzeren draaibruggen voor de St.-Jans-en bel Maagden bruggen, zijn goedgekeurd. hart, en nu spreek ik, al wilt gij het niet beken nen, uit het uwe, als ik bezweer, dat zulke on derscheidingen, die op kosten onzer innerlijke overtuiging verkregen worden, geen eerbewijzen zijn, ten minste niet voor God, en ik voor mij zou ze niet willen genieten. Als ik iets haat, dan is het de leugen, die als een vergiftige worm zich iu het hart der menschen binnendringt, die verwoestend aan rechtschapenheid en trouw, aan al het goede knaagt, die het geloof doodt en de liefde vergiftigt, die de wereld ontzaglijk ellen dig heeft gemaakt." „Lieve Felix," zeide de goede vrouw beangstigd en verschrikt„gij neemt de zaak ontzettend ernstig op; laat ons, wat ik u bidden mag, er niet meer van spreken. Wat moest er van mij worden, als ik daarover begon te peinzen en twijfelen aog»' opwekte, waarover mijn geweten mij niet heen kon helpen? Ik ben de vrouw van Rieger, hij is een goede echtgenoot voor mij, en toen ik op mijn zestiendo jaar, dus nog een kind zijnde, voor de eerste maal huwde, werd mij dit inge prent, dat de man het hoofd des huizes is en di vrouw hem in alle dingen moet gehoorzamen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2