Dinsdag A°. S5V/1 121 Februari. d'3 Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. jVoor Leiden per 3 maanden3.00. L[je Franco per post3.85. 00, i AJionderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelt 0. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. n. Lolden, 20 Februari. 'sKonings verjaardag werd gisteren alhier op <tu'e gebruikelijke wijze herdacht. Wegens den on- a!unstigen toestand van het terrein der Ruïne inrerd geen parade gehouden. reÏÏ 1 l I, De Hooge Raad heeft eergisteren de surseance linen O.-I. Maatschappij van Lijfrente toegestaan. De 't'rovisionele surseance dagteekent van 9 Juni 1S70, ie definitieve expireert alzoo op 9 Juni 1871. m Een der slachtoffers van de typhus-epidemie te ""Cgmond aan Zee is de rijksambtenaar D. G. Eek- >ard, die vroeger, door de uitgave van Bij Storm ~~p Strand, ten voordeele van 3 weduwen en 16 .inderen van de in deD storm van 8 Juni 1S69 ~~erongelukte visscherlieden te Engmond aan Zee, iewijs gaf, dat hij zijne talenten ten beste had "oor zijne ongelukkige, medemenschen. Ook de aatsle weken zijns levens bestaedde hij tot het chrijven van een werkje, dat hij mede ten be- loeve zijner plaatsgenooten, door den typhus he- tig geteisterd, wensebte uit te geven. De dood verijdelde dat plan; de uitgave van dat werkje sal evenwel toeh geschieden, maar nu moet de opbrengst strekken om zijne nagelaten weduwe en vier kinderen zoo mogelijk een middel van bestaan te bezorgen. Mogen velen zich gedrongen gevoelen om ook in dezen te helpen I De heer C. Koning Altmann ontving met de laatst aangekomen mail van de Kaap de Goede Hoop het bericht, dat de door hem overgezonden gelden voor de noodlijdenden door de boschbran- den aldaar niet door de Kaapsche commissie in ontvang waren genomen en dus ter zijner be schikking bleven. De courauten hebben dan ook reeds medegedeeld dat in den nood door de in woners der kolonie zeiven genoegzaam voorzien was. De door hem ontvangen en overgemaakte som bedroeg, na aftrek van onvermijdelijke on kosten, vijfhonderd tweeënvijftig gulden. Hij ge looft in den geest der milde gevers te handelen door dit geld nu ten bate van onze eigen onge lukkige landgenooten te doen komen, en het aan de zoo zwaar geteisterde gemeente Egmond aan 'Zee te schenken. Mocht een der menschenvrienden, die hem in- der tijd hunne gaven voor de Kaapsche ODgeluk- kigen toezouden, liever op andere wijze daarover willen beschikken, dan kunnen zij, op schriftelijke aanvrage, het geschonkene onmiddellijk van hem terugontvangen. Wanneer na drie weken geen aanvrage is gevolgd, zal hij daaruit besluiten dat de gevers zijn voorstel goedkeuren. Door een aantal ingezetenen van Deventer is een adres ingezonden aan den Minister van Fi nanciën, waarvan tevens afdrukken zijn verzon den aan de leden van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, houdende verzoek om de patentbe lasting af te schaffen en de inkomstenbelasting daarvoor in de plaats te stellen, dewijl het recht van patent is eene belasting op sommige inkom sten, en dan nog wel op die, welke door arbeid en nijverheid verkregen worden; welke belas ting is onbillijk en met alle gezonde denkbeelden van staathuishoudkunde] strijdig moet geacht worden. plaren, meer dan duizend in getal, daar tentoon gesteld, in 52 klassen verdeeld, en voor ruim ƒ10.000 aan prijzen uitgeloofd. De Minister van Financiën maakt hekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot f 25, door een onbekende, onder het postmerk Amster dam van 16 dezer, tot voldoening van te weinig betaald inkomend recht ingezonden. Bij besluit van den heer administrateur van het Kroon-Doinein van den 16den dezer, n". 62, is aan den heer D. G. Montenberg op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als plantagemeester van het Kroon-Domein, Rentambt Grave, en als zoodanig benoemd de heer J. D. H. Montenberg. In de Debating-Society Vooruitgang te Amsterdam zullen ter gewone vergadering van Woensdag 26 Febr. worden verdedigd de volgende stellingen 1. Armoede pauperismeis een kanker voor de maatschappij, die te krachtiger voortwoekert naarmate zij sterker gevoed wordt. 2. Armverzorging voedt de armoede. 3. Het welzijn van den staat vordert de verwij dering van alles wat aau dat welzijn schade kan toebrengen. 4. De Nederlandsche staat bezit de middelen de armoede (het pauperismetegen te gaan en eindelijk geheel te overwinuen. 5. Op de Nederlandsche regeering rust alzoo de verplichting van die middelen gebruik te maken en de armen, die thans een last zijn voor de maatschappij, te vervormen tot nuttige en productieve leden van den staat. Donderdag jl. is te Brussel overleden de be roemde historie-schilder Philippe Van Bree, die den 6den Januari 1786 te Antwerpen geboren werd en zioh op het gebied der kunst een eer vollen Snaam verworven had. Hij was ridder van de Leopoldsorde en lid der administratieve com missie i voor de Koninklijke Musea van Schilde rijen enz. in België. Men schrijft uit Groningen aan het Utrechtsch Dagblad: Naar men verzekert, zal het Landhuishoudkun- dig Congres, 't welk in dezen zomer hier wordt gehouden, zeer belangrijk zijn en zullen de Gro ningers er veel moeite en geld aan ten koste leggen, om te toonen, dat in hunne provincie theorie en practijk, wat den landbouw betreft, in harmonie leven. Er moet zelfs sprake zijn geweest, om de ten toonstelling van vee, eene internationale te doen zijn, en zoo niet alleen tot eene markt te maken van vee, dat door fraaie vormen het oog boeit, maar ook tot eene leerschool, waarin de landman kan nagaan op welke hoogte zich de veeteelt in andere landen, met name in Engeland en Zwit serland bevindt, en hoe het vetmesten en de melkerij de meeste voordeelen kunnen afwerpen. Uit alles mag men .voorspellen, dat het ophan den zijnde congres in enkele opzichten van den gewonen gang zal afwijken, en dat li ook wen- schelijk, om er nieuw leven in te brengen. Mis schien zou aan de vee-tentoonstellingen, eene van honden verbonden kunnen worden, evenals plaats had te Londen in 1862. Men had de exem Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.- rechtb. te Assen Mr. J. C. J. Arriëns, thans rech ter in de arrondissements rechtbank te Gorcum. Z. M. heeft benoemd: o. tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de kapitein-lui tenants ter zee W. K. Van Gennep, Jhr. M. W. Bowier, J. A. H. Hugenholtz en B. D. Van ïrojen; de luitenants ter zee der eerste klasse F. H. P. Van Alphen en H. A. ridder Van Rapparden b. tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den opperstuurman in het vaste korps dek- en onderofficieren J. Hobein. Z. M. heeft goedgevonden, bij gunstige uitzon dering op het bepaalde bij Koninklijk besluit rau den lsten Januari 1S41, en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, den rang van ma joor te verleeuen aan de gepensioneerde kapiteins A. Glimmerveen, D. J. IJserman, C. Eberharten M. J. A. Van Neck. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwdeu kolonel G. P. Booms, chef van den generalen staf; den luit.-kolonel H. J. Enderlein, van den generalen staf, directeur van de militaire ver kenningen; den majoor J. V. D. Dittlinger, van den generalen staf, chef van den staf in de 3de militaire afdeeling; deu onder-iutendant der 1ste klasse J. C. N. Van Hees, belast met den adminis tratieven dienst in de 2de militaire afdeeling; den kolonel P. G. J. Van der Schrieck, kommandant van het 5de regiment infanterie; den ritmeester S. J. Von Hugueniu, van het 2de regiment huzaren, instructeur bij de rijschool; den kolonel Jhr. J. G. J. Van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh, kommandaut van het 3de regim. vesting-artillerie; den luitenant-kolonel M. W. G. De Man, van het reg. veld-artillerie; den majoor L. S. R. Sesseler, van den staf der artillerie, onder-directeur vau de artillerie stapel- en constructiemagazijnenden majoor J. P. Holtzschue, van het korps ingenieurs, miueursen sappeurs, kommandant in deödestelling der genie; den majoor A. 'lutein Nolthenius, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, komm. van het bataljon mineurs en sappeurs, en deu kapit. A. Baud, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie. Z. M. heeft Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kolonel der infanterie vau het leger in Nederlandsch Indië D. L. De Brabant, benoemd tot generaal-majoor bij dat leger. Z. M. heeft benoemd bij het leger in Neder landsch Indië, tot ridders der orde van den Ne derlandschen Leeuw, den kolonel der infanterie E. C. Van Daaleu, kommandant der lste militaire afdeeling op Java; den kolonel der artillerie J. D. Hoedt, chef van het wapen; den luitenant-kolonel van dat wapen E. H. W. Ubbens, thans met verlof in Nederland, en den majoor der genie, mineurs en sappeurs K. L. Pfeiffer, chef van het topographisch bureau en der militaire verken- gninen. BINNENLAND. 's-Gravenhage, 19 Februari, 's Konings 54ste verjaardag werd heden in deze residentie met de gebruikelijke plechtigheden, het uitsteken van vlaggen van de openbare en vele bijzondere ge bouwen, en het bespelen van het klokkenspel, gevierd. Tegen den middag was er receptie bij Z. M., zoowel van de leden van het Koninklijk gezin als van de hofhouding. Daarna werd eene parade in het Willemspark gehouden. Duizenden toeschouwers woonden haar bij. De troepen wer- deu gekommandeerd door den luiteuaut-kolonel De Haes en geïnspecteerd door den generaal- majoor Mac-Leod. Hedenmiddag werd er groot diner ten Hove gehouden, terwijl er voorts door Zijne Excellentie den Minister van Buitenland- sche Zaken in het hotel de I'Europe een groot diplo matiek diner werd gegeven, waar feestdronken werden ingesteld op het welzijn van den Koning en op de bevriende Mogendheden. Hedeuavond zijn de gebouwen van de Departementen van algemeen bestuur met eerepoorten, kronen, naam cijfers en door gas verlicht. Zooals men weet, was het 'sKonings uitdrukkelijk verlangen, dat van gemeentewege geen openbare feesten zouden wor den gehouden, en dat de gelden, gewoonlijk daar voor besteed, zouden worden aangewend tot ver zachting van het lot der lijders aan de ziekte, die sedert eeuigeu tijd in de residentie heerscht. Aan dat verlangen is voIdaaD. Dit bracht niet weinig ioe om den verjaardag des Konings in menige woning met dankbaarheid te doen herdenken. Ook in de gestichten van liefdadigheid werd de verjaardag op de gewone wijze gevierd. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag te 3 uren het Luthersch weeshuis bezocht, alwaar de wee zen werden onthaald. H. M. betuigde groote tevre denheid over de inrichting. Zoowel gistereu als heden zijn in de kerken der verschillende gezindheden gebeden gehouden bij gelegenheid vau den geboortedag des Konings. Gedurende de afgeloopen week zijn hier 287 gevallen van pokziekte aangegeven. Het ge tal van hen, die bij 'den burgerlijken stand in dat tijdvak als aan die ziekte overleden zijn aan gegeven bedraagt 77. De aangiften van nieuwe gevallen waren dus eenigszins hooger dan in de vorige week, toeri zij tot 270 geklommen waren; maar het sterftecijfer, in de vorige week 103, was aanmerkelijk lager. Aanstaanden Dinsdag zal de gemeenteraad alhier weder vergaderen om, naar aanleiding van 'sKonings besluit tot intrekking van het sub sidie vau 20,000 aau den Koninklijken Franscheu Schouwburg, te beraadslagen over een voorstel (Novelle naar het Hoogduitaoh). (Vervolg.) Al de langgevoelde bitterheid, de diepe verach ting; die Felix tegenover de fijne, berekenende huichelarij van den president koesterde, gaf hij lucht eu het gevolg van dit onderhoud was een formeele oneenigheid. Weken gingen voorbij, zonder dat hij het huis van den president betrad, hoewel hij de nabijheid-zijner zuster smartelijk gevoelde, en wij hebben gezien, welke ernstige pogingen er noodig was, om zijn trotschen, ge- krenkten zin te buigen, en hem, van het bal van zijn aanstaanden schoonvader, zonder den vader in aanmerking te nemen, tot het kind terug te voeren. Een stille, heldere morgen was op het storm achtige weer van den vorigen avond, toen Felix het bal van den heer Radauer verliet, gevolgd; de sterke vorst had de sneeuw vastgemaakt, glin sterende ijskegels aan de huizen gehangen en de rivier met een ijskleed bedekt. Het zag er buiten zeer vroolijk uit, vooral als men door de heldere ruiten Tan het kleine welverwarmde kabinet naar buiten keek, waar wij Felix dezen morgen vinden. Maar hij zag niet naar buiten, hoewel de ramen van het kabinet in den tuin van Radauer uitkwamen, waar hij zoo meuigeu blik, zoo meDig woord met Rosalie had gewisseld, welke, aan elkaar ver bonden, langzamerhand de keten werden die zijn geluk en zijne toekomst aan haar verbond. Het was immers ook winter, de sneeuw bedekte de boomen en de tuin was verlaten, koud en stom evenals zijn hart. Waarom zou hij dus naar bui ten zien? Neen, hij zat aan het lustig brandende haardvuur, zag in de heldere vlam, of zag de lichte blauwachtige rookwolkjes na, dia van zijne cigaar naar boven stegen, en de droomerijen, waarin hij verzonken was, schenen niet van treurigen of onaangenamen aard te zijn, want hij glimlachte somtijds recht gelukkig in zich zeiven, alsof er v rooi ij Re aanlokkende beelden voor zijn geest zweefdeD. Het waren echter geen verschil lende beelden die hem bezig hielden, het was slechts éen bekoorlijk gelaat dat hij zag en nadat het zich vriendelijker tot hem scheen te nijgen, in zijne droomerijen glimlachte hij en was te vreden. Hoe behaaglijk en stil het nu ook in het kleine] kabinet was, waarvan het warme tapijt en de gemakkelijke fauteuils wel zulk eeu rustig nadenken dat eigenlijk een wakende sluimering is, schenen te rechtvaardigen, zoo was het toch duidelijk dat dit de gewoonte van den jonkman niet was, want nadat zijn bediende zich veel u.eer dan noodig was in het vertrek bezig gehouden had en zelfs recht onbehoorlijk veel gedruis met het afnemen van het ontbijt had gemaakt, zonder zijn heer te storen, waagde bij het eindelijk te zeggen i/De paletten zijn gereinigd, mijnheer de baron en de penseelen ook, ik heb gisteren het mode; heden tegen 10 uren besteld, en het zal zoo slaan. Wenscht mijnheer de baron ook, dat het model op een anderen tijd terugkomt?" Felix voer eenigszins verwonderd op: //Reeds tien uren?" zeide hij,, een vluchtigen blik op de pendule werpend. z/Het model moet maar weer weggaau, Frits reken maar met hem af, ik kan heden niet aan het werk komen." De knecht ging naar buiten en Felix in zijn stoel leunende, trachtte zich weder in zijne droo merijen van straks te verdiepen. Maar dat is dik wijls moeilijk, als men eenmaal gestoord is; het scheen hem niet te willen gelukken, en had hij vroeger onafgewend in het vuur gestaard, zoo zag hij nu gedurig vol ongeduld naar de peudule, die zich natuurlijk daardour volstrekt niet liet storen. Dit ongeduld duurde overigens niet lang, want toen de klok hem geenerlei concessiën maakte, sprong hij op, wierp de sigaar ïu het vuur, en ging naar zijne slaapkamer om zich te kleeden. Felix was niet ijdel, hij gebruikte i nimmer veel tijd daarvoor, maar lieden was hij zoo spoedig gereed, dat hij zich verwonderde, toen hij weer binnen kwam, de wijzers der pen dule nog altijd bijna op dezelfde plaats te viuden. Dat hinderde hem echter niet; hij nam hoed en handschoenen, liet; zich den mantel omhangen eu verliet het huis; met ras6e schreden ging hij voort, zonder een enkelen blik naar de vensters van het huis van Radauer ie richten, waar hij voorbij moest. Het was duidelijk, dat zijne gedachten hem verre vooruit waren en ze werden eerst weer teruggeroepen door den eerbiedigen groet vari een knecht, die hem ontmoette. Toen de man groetend voorbij ging, scheen Felix zich te be zinnen; wellicht klopte zijn geweten hem zacht vermanend aan het goede hart, want hij bleef staan, keerde zich om en volgde den knecht lang zaam in het huis van den heer Radauer. „Is de jufvronw al wakker, heeft zij goed ge slapen?" vroeg hij de kamenier, die juist de trap

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1