d7 i. met weinig handel en even weinig fluctuatie. Oostenrijksche loten over het geheel hooger: die van 1889 liepen van 648 tot 667.50, 1860 van ƒ453 tot 458, 1S64 van ƒ115 tot ƒ117.25. Bank actiën van ƒ687 tot 693. Hoewel oude Russen bij Hope C°. circa y, pCt. achteruit liepen terwijl 6de Serie van 76tot 76% pCt. opkwam was de tendence der Russische markt over het geheel niet opgewekt en varieer den de prijzen weinig doch niet gunstig. Fransche rente liep van 50% op 48% pCt. terug, eene daling die wel geene verklaring behoeft I Italië ongeveer als voor acht dagen, doch Turken zijn weder flauwer en liepen van 41 k terug op 40%, blij vende heden 40'Kt. De Noord Amerikaansche Statenfondsen onder gingen slechts zeer weinig verandering terwijl ook in Spoorwegfondsen niet zooveel omging als in de vorige week. Illinois aanvankelijk van 118% op 117% gevallen heeft het weder tot 119 pCt. gebracht; Atlantic-Ohio van 7754 tot 79% geklom men was heden weder 78 pCt. St.-Paul en Pacific soorten waren alle met neiging tot achteruitgang, die echter slechts tot 54 a 318 pCt. klom, Port Huson rees 1 pCt. tot 61% en Rockfort Rock Island daalde nagenoeg even veel, op 57'A pCt. In Californa extension Spoor was eenige kooplust waardoor de prijs van 75 op 775i pCt. liep, zoo mede Central Pacific die van 79 tot 80% klom in tegenstelling van Alabama Challanooja, welke van 69 op 67 pCt. viel. De overige soorten vari eerden minder, terwijl sommige geheel verlaten waren. BUITENLAND. Fraukrü lx. Aan het politiek overzicht van de Indèpendance Beige van heden ontleenen we het volgende, aan gaande den staat van zaken die zich thans in Frankrijk voordoet met betrekking tot de verga derde constitueerende vergadering te Bordeaux en de beteekenis van den uitslag der verkiezingen „De nationale vergadering was eergisteren meer dan genoegzaam voltallig om met hare werk zaamheden een aanvang te maken. Er waren namelijk 450 leden tegenwoordig. Het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden begon dadelijk, daar de noodzakelijkheid dringt dit zoo spoedig mogelijk te doen afloopen. Men verdiept zich echter niet zoo geheel in dit met den meesten ijver voortgezet onderzoek dat men zich niet reeds tevens bezig houdt met de samenstelling van het definitieve bureau der constitueerende vergadering, die althans voorloo- pig, het bewind der nationale verdediging zal ver vangen. De heer Grevy schijnt de aangewezen inan te zijn voor het voorzitterschap der consti tueerende vergadering en zijn veel besproken amendement van 1848 zal waarschijnlijk de grond slag zijn, waarop de uitvoerende macht zal be rusten, namelijk dat de Kamer van Afgevaardigden een president van den ministerraad benoemd, die de Ministers naar zijn goedvinden kiest. De uitslag der meest gewichtige verkiezingen en de duidelijke strekking der meerderheid toonen genoegzaam aan dat die president niemand anders dan de heer Thiers zal zijn. Volgens een statistieke opgave in de Kreuzieitung, van Berlijn, voorkomende, zou de Nationale Ver gadering te Bordeaux voor twee derden althans uit monarchale afgevaardigden bestaan, en de republikeinen slechts een vijfde daarvan uitmaken. Men moet echter de stemmingen der Vergadering afwachten om over haar gehalte te kunnen oordee- len. Ongetwijfeld vormen de republikeinen, (indien men namelijk onder die benaming diegenen ver staat die de republiek als de eenige instelling van goddelijk recht beschouwen, boven den volkswil verheven en die zelfs met geweld kan worden opgelegd,) de grootste minderheidmaar behalve die fractie der republikeinen, komen op de zoo genaamde conservatieve of fusionistische lijsten vele verkozenen voor, die in oppositie zijn tegen de exclusieve politiek van de delegatie te Bor deaux, of wel geneigd om vrede te sluiten, maar die echter tot de meest besliste republiekeinen behooren. Men behoeft slechts de namen van Drufaisse, Grevy, Laufrey en vele andereu te noemen. Laten wij er nog bijvoegen, dat bijaldien men in het republiekeinsche kamp, personen aantreft, die zich eveneens met eene constitutionneele monarchie, als overgangsmiddel tevreden zouden stellen, voor het geval dat deze aan Frankrijk groote vrijhedeu schonk, men ook in de gelederen der Orleanistische partij, velen vindt, die meer naar de republikeinsche instellingen overhellen, dan naar die der legitimisten en clericalen. De gebeurtenissen alleen kunnen al die ver schillende elementen bevrijden van de verwarring waarin zij zich thans bewegen, maar de keuze die men voor de samenstelling der bureaux aan kondigt, rechtvaardigen ons gevoelen. De benoeming van den heer Grevy tot den presidentszetel zoude genoegzaam het totale en onherstelbare gemis van antipathie tegen de republiek aantoonen, en onder de vier aangewe zene vice-presidenten, zijn er althans twee in wten die regeeringsvorm geene vijanden zou vin den, welke de voorkeur voor eene dynastie ook zij die men hen toeschrijft, namelijk de generaal Trochu, die onlangs met de uitvoerende macht in naam der republiek bekleed was, en de heer Dufaure, die de minister, en wel de toegenegen minister van den generaal Cavaignac geweest is. Het punt waaromtrent de Kreuz-Zcitung volko men gelijk heeft, is de groote nederlaag die het bonapartisme geleden heeft. De oude candidalen, of de officieele afgevaardigden, de getrouwe aan hangers van Billaut, Rouher of OUivier zijn in de constitueerende vergadering te Bordeaux zeer dun gezaaid. Er ligt, wel is waar, geen voordeel meer in, om tot de Bonapartisten te behooren, en vele oude legitimisten, clericalen of conservatie ven der Juli-monarchie, die onder het keizerrijk dit masker aangenomen hebben, vertoonen zich heden ten dage in hunne ware gedaante. Om echter tot de eerste werkzaamheden der ver gadering terug te komen, zoo hebben de bureaux zich reeds dadelijk tegenover de quaestie der al of niet verkiesbaarheid van den prins van Join- ville bevonden. Het onderzoek daarna isvoorloo- pig uitgesteld. Een dergelijke quaestie zal zich echter opdoen, als het zich bevestigd, dat zoo als men gemeld heeft, prins Napoleon (Jeröme), te Corsica ver kozen is. Indien wij ons oordeel omtrent die beide quaes- tien moesten uitspreken, zouden wij niet aar zelen, om beide prinsen toe te laten, indien namelijk hunne verkiezing rechtmatig is. Men heeft het decreet van Gambetta omtrent de verkiesbaarheid veelzijdig bestreden „als in breuk makende op de rechten en de vrijheid der kiezers." Dat men dan die rechten en die vrijheid ook handhave voor die kiezers die voor een Bo naparte of voor een Orleans stemden, met dezelfde nauwgezetheid als men dit steeds voor de werk tuigen of de medeplichtigen van het keizerrijk heeft gedaan. Daarenboven zou bet beste zijn dat men ben voor het geval, dat zij de rechten hunner dynasliën willen doen gelden, tegen over elkander stelde, om hunne zaak te bepleiten. De uitslag der verkiezing te Parijs is nog niet geheel en al bekend, maar wij weten er toch reeds genoeg van dat ons geen twijfel omtrent hare beteekenis overblijft. Een opgave voorko mende in het Journal Ofliciel deelt de verdeeling der stemmen, met uitzondering van het 10de arrondissement mede. Daar het getal der inge schreven kiezers 545,605 bedraagt, wordt volgens de wetgeving van 1848, die voor deze verkiezingen weder in werking is gebracht ten minste een getal stemmen gevorderd gelijkstaande met een achtste gedeelte der ingeschrevenen, en moet men dus 68,200 stemmen op zich vereenigen om de vereischte meerderheid te bezitten. 36 candidaten kunnen zich van dit cijfer verzekerd houden, zonder de stemmen die het ontbrekende arron dissement nog kan schenken. Na hen, zijn er verscheidene die het vereischte getal stemmen nagenoeg kregen om hunne verkiezing niet twij felachtig te doen zijn, terwijl bij slot van rekening de stemming van het 14de arrondissement niet veel verandering zal brengen in de rangschikking der 19 andere candidaten. Indien men aandachtig en met onpartijdigheid de lijst der verkozenen nagaat, dan moet men bekennen dat zij geenszins de vrees rechtvaardigt die de stemming van Parijs aan de conservatieven van allerlei richting inboezemde. Men vindt er wel is waar sterk gekleurde namen onder; maar zonder te rekenen, dat het onrechtvaardig zou zijn om onder de mannen der anarchie en van 't geweld de Louis Blancs, de Victor Hugo's, de Quinets, de Gambelta's te rekenen, die aan het hoofd der lijst staan, vindt men er een aantal repu blikeinen onder, die tot de gematigden hunner partij behooren, zooals Henri Martin, Mare Du- fraisse, Dorian, Littré, Vacherot, Joigneaux, Peyrat, Brisson, Schoelcher. Men vindt ook de Orleanis tische partij daar onder vertegenwoordigd door Leon Say, van het Journal des Débals, en men zal toch de admiraals Saisset en de Pothuau, of de generaal Frehault niet onder de roode republi keinen rangschikken. Daarbij moet men in aanmerking neinen dat onder de candidaten die onmiddelijk de 36 vol gen, wier verkiezing verzekerd is, ook de heeren Jules Favre, Thiers, en de Generaal Chanzy voorkomen. Indien de heer Milière verkozen is, zoo heeft de arbeiders beweging daarentegen tegelijkertijd een afgevaardigde van eene geheel andere kleur in den persoon van den heer Tolain verkozen, die hoewel hij zich kenmerkt door een groote onverschilligheid wat den vorm der regee ring aangaat, toch onder verschillende omstandig heden getoond heeft dat hij een vijand van het geweld is. Ten slotte is de heer Assy, de hoofdleider van de laatste werkstaking van Creuzot niet verkozen en zal dit evenmin worden als Flourens, de leider der jongste oproerige bewegingen, die ter nauwer- nood 36.000 stemmen der 300.000 kiezers op zich vereenigde", TELEGBAMMEIV. Parijs, 14 Februari. Volgens Havas is de heer Schneider te Parijs aangekomen en zal de heer Odo Russell er arriveeren. De generaal Chanzy heeft verklaard, dat hij de voortzetting des oor- logs onmogelijk beschouwde. Naar men verze kert, bedraagt het aantal personen te Parijs, waar aan een vrijgeleide is gegeven, 140,000. De Liberie logenstraft het gerucht dat de Prui sen slechts eene verlenging van den wapenstil stand willen toestaan op voorwaarde dat zij te Parijs hunnen intocht zullen houden. Versailles, 14 Februari. De contributie, die aan Parijs was opgelegd, is betaald, en wel 100 mil- lioen in bankbiljetten, 50 millioen in wissels op Berlijn en 50 millioen in wissels op Londen. In de Parijsche dagbladen heerscht een zeer opgewonden toon, wegens de quaestie of de Duit- sche. troepen in de stad zullen komen. De Siècle verwacht in dat geval een bloedig conflict. An dere dagbladen geven de bevolking den raad te huis te blijven en rouwvlaggen uit te hangen. Bordeaux, 15 Februari. Victor Hugo, Louis Blanc, Quinet, Flouquet, Clemenceau, Tolain en Brisson zijn alhier aangekomen. Tot vice-presidenten der Nationale Vergadering zijn benoemd Napoleon Daru, Victor le Franc, Adré De Kerdel, Leon De Malleville, Martel, Chanzy en Aurelles de Paladine. Praag, 15 Februari. Vorst Mensdorfï üietrich- stein, gewezen minister van buitenlandsche zakern stadhouder van Bohemen en bloedverwant van de Koningin van Engeland, is in den afgeloopen nacht overleden. Kljsscl, 15 Februari. Te Parijs zijn onder meer tot leden der Nationale Vergadering verkozen de heeren Louis Blanc, Victor Hugo, Gambetta, Qui net, Garibaldi, Rochefort, Saisset, Delescluze, Joig neaux, Schoelcher, Pyat, Locroy, Martin, Gambon, Dorian, Brisson, Thiers, Sauvage, Bernhard, Greppo, Dufresse, Langlois, Vacherot, Clemenceau, Tolain, Flouquet, Brunei, Cournet, Jules Favre en Littré. Brussel, 15 Februari. In de Kamer van Afge vaardigden heeft de Minister van Oorlog in ant woord op eene interpellatie verklaard, dat be velen zijn gegeven, om al de miliciens van de lichtingen, die buitengewoon onder de wapens zijn geroepen, naar hunne haardsteden terug te zenden. Berlijn, 15 Februari. De Provincial Corresponded bericht, dat de wapenstilstand zal worden verlengd zoodra er gegrond uitzicht op het sluiten van den vrede bestaat. De Nationale Vergadering zal dan van Bordeaux naar Parijs worden verlegd. Mocht de wapenstilstand niet verlengd worden, dan zal de oorlog dadelijk met groote energie hervat wor den, waartoe de noodige maatregelen bereids zijn genomen. Het blad verzekert evenwel, dat het niet waarschijnlijk is dat het zoo ver zal komen. De Duitsche troepen zullen diensvolgens weldra, met lauweren bekroond, naar hunne haardsteden terugkeeren. Bordeaux, 15 Febr. De Nationale Vergadering zet het onderzoek der geloofsbrieven voort. Op het einde der zitting deelde de voorzitter mede, dat morgen het nieuwe gouvernement ge constitueerd zal worden, welks taak het zal zijn om in naam der vergadering en des lands te onderhandelen over den vrede, als die aanneme lijk is, of den oorlog voort te zetten, als dit nood zakelijk blijkt. Augsburg, 16 Febr. De Allg. Ztg. heeft een telegram uit Genua van 13 Febr. ontvangen, waarin gemeld wordt, dat uit vrees voor een herhaling der ongeregeldheden te Nizza, een ba taljon van het 47ste regiment en nog andere troe pen in allerijl naar San Remo en Ventiuiiglie vertrokken zijn. Parijs, 16 Februari. Officieel wordt de uitslag der verkiezingen als volgt, medegedeeld: Louis Blanc 216,000; Victor Hugo 214,000; Garibaldi 200,000; Quinet 199,000; Gambetta 191,000 Ro chefort 163,000; admiraal Saisset 154,000Schoel cher 149,000; Felix Pyat 141,000; Martin 139,000 Pothuau 13S,000; Lockroy 184; Gambon 129,000 Dorian 128,000; Ranc 126,000; Malon 117,000; Brisson 115,000; Thiers 102,000; Sauvage 102,000; Bernard 102,000Dufraisse 101,000 :Grippo 101,000; Langlois 95,000; Frébault 95,000; Clemenceau 95,000; Vacherot 94,000; Brunet 93,000; Fouquet 93,000; Cournet 91,000; Tolain 89,000; Littré 87,000; Jules Favre 81,000; Arnrud 79,000; Le- dru Rollin 76,000; Say 75,000; Tirard 75,000; Rayona 74,000; Adam 73,000 Millière 73,000; Peyrat 72,000; Farcey 69,000. Favre is gisterenavond hier teruggekomen. Het is rustig. Geueraal Thomas heeft zijn ontslag genomen en is vervangen door generaal Vinoy. Madrid, 16 Februari. De koningin van Spanje is heden uit Turijn vertrokken. Bordeaux, 16 Februari. De president der na tionale vergadering las een brief voor van Cré- mieux, waarin deze zijn ontslag als lid der re geering en minister van justitie verzocht. 450 afgevaardigden waren tegenwoordig. De bureaux houden zich ijverig met het onderzoek der ge loofsbrieven bezig. Grevy heeft veel kans om tot voorzitter der vergadering verkozen te worden. Thiers zal wel minister-president worden. Over de toelating van den prins van Joinville zal de vergadering beslissen. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van heden. Geopend te drie uren. Voorzitter: de beer Burgemeester. Tegenwoordig de heerenStoffels, Tollens, Hubrecht, De Fremerv, Uartevelt, Goudsmit, Tieleman, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Buijs, Bijleveld, Verster, Schel- tema, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Outeren, Krantz en Van Wensen. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling van ingekomen stukken, waaronder a. Eene missive van de Hoofdcommissie voor de oprichting van een standbeeld van Boerhave, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking van den raad, op het voorstel om 900 beschikbaar te stel len voor een voetstuk onder het standbeeld van Boerhave. De Commissie geeft voorts in die missive de ver zekering, dat zij alles in het werk zal stellen, om het op te richten standbeeld waardig te doen zijn aan den grooten man en aan de stad waar het opge richt zal worden. b. Eene voordracht tot wijziging van de verorde ning van het Gereformeerde Minne-, Oude Mannen- en Vrouwenhuis. c. Een advies van den heer Bogaard c. s. hou dende adhaesie aan het plan tot verbouwing der Gehoorzaal. d. Voorstellen betrekkelijk het plan tot verbou wing van de Stads-Gehoorzaal. Aan de orde is: 1'. Het voorstel van het raadslid Bijleveld, tot wijziging der verordeningen houdende reglement voor het Heilige Geest of Arme- Wees- en Kinderhuis en voor het Wees- en Oudenliedenhuis der Roomsch Katholieken; met daarbij betrekkelijk voorstel van Burgemeester en Wethouders. De voorzitter stelt voor die stukken in handen te stellen van het bestuur van dit gesticht en van de commissie voor de huishoudelijke verordeningen. De heer Du Rieu acht hot beter de zaak terstond in behandeling te nemen. Hij wordt in dit gevoelen ondersteund door de heeren Bijleveld en Goudsmit. De voorzitter, en later ook de heer Van Outeren, zijn van oordeel dat het beter en rechtmatiger is te handelen naar het voorgestelde. In dien zin wordt met 11 tegen 10 stemmen be sloten, door de verwerping van het voorstel waarin de heer Du Rieu zijne meening had geformuleerd. Voor stemden, de heeren: Du Rieu, Verster, SchelJ tema, Byleveld, Eigeman, Le Poole, Tieleman, Krantz, Cock en Goudsmit. 2°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 1870. Die rekening wordt goedgekeurd. 3°. Verzoek van den leeraar aan de Hoogere Bur gerschool H. Brongersma, om gebruik te mogen ma ken van de leerzaal van natuurkundo en de aldaar voorhanden zijnde natuurkundige instrumenten tot het geven van les in de natuurkunde aan eenige dames. B. en Ws., zoomede de commissie hebben op dit verzoek gunstig beschikt. Het werd dan ook ingewilligd met algemeene stem men, nadat een voorstel van den heer Le Poole was aaagenonen, om er de voorwaarden aan te ver binden, uat ze de kosten van het schoonhouden van het lokaal, van vuur en licht alsmede van de schade door het breken van voorwerpen die bij het onder wijs gebruikt worden. 4'. Adres van J. J. H. Bokhorst, hulponderwijzer lste klasse aan de openbare lagere school N°. 2 voor minvermogenden, houdende bezwaar tegen zijne be zoldiging, tijdens de waarneming dier school, als tijdelijk hoofdonderwijzer en verzoek om ontslag. Uit de voorgelezen stukken bleek, dat genoemde hulponderwijzer genoten had de jaarwedde van den overleden hoofdonderwijzer en 5 pCt. van de school gelden. Hij vorderde echter een som van ƒ1500 omdat de vrije woning van den overledene was berekend op 300. B. en Ws. waren van oordeel dat daar op het stuk van dezer bezoldigingen geen wettige voorschriften bestonden en dat zij dit nooit gedaan hadden, het verzoek voor geen inwilliging vatbaar was. Do schoolopziener had in gelijken zin geadviseerd en tevens deze gelegenheid waargenomen om aan te dringen op eene verordening waarbij de bezoldiging van hulponderwijzers, die vacatures van hoofdonder wijzers vorvullen, worden geregeld. Voorts had hij het adres van Bokhorst niet zonder verontwaardiging gelezen wegens den onbcschaamden toon die daarin gevoerd wordt, te minder toe te geven daar hij integendeel groote dankbaarheid ver schuldigd is voor de vergevingsgezindheid waarmede in vroegere gevallon ten opzichte van adressant ge handeld is. Het ongunstig adres van B. en Ws. op het eerste verzoek werd zonder discussie, zoomede het gevraagd eervol ontslag met algemeene stemmen aangenomen. 5". Adressen houdende verzoek om eervol ont slag aan: a. J. M. Elshout, als hulponderwijzer der lste kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste kl. voor jongens. b. J. F. Van der Blij, als 3de hulponderwijzer der 3de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2do kl. voor jongens. c. I. Brevée, als 2de hulponderwijzer der 3de kl. aan de openbare school N°. 2 voor onvermogonden. Die verzoeken worden toegestaan. Ten slotte heeft de heer Goudsmit aangedrongen om gevolg te geven aan den wenk van den school opziener, de heer prof. De Goeye, om eene verorde ning te ontwerpen tot regeling van de bezoldiging van hulponderwijzers die tijdelijk het hoofdonderwij- zerichap vervullen. De Voorzitter gaf de verzekering dat die zaak in overweging is genomen, zoodat later een voorstel kan te gemoet worden gezien. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergade ring gescheiden. Gremengde Berichten. Volgens de Cape Standard and Jiut7,lis in den loop van 1870, uit Port Elizabeth voor eene waarde van 2,640,000 aan diamanten verscheept, die in de diamantvelden aan de Kaap de Goede Hoop gevonden waren. Te Pouderoijen is op de Maas door een landbouwer een wolf geschoten. Het dier, waarop men te Veen reeds jacht had gemaakt en dat gewond was, had de vlucht op het ijs genomen, waarmede hij de rivier kwam afdrijven en dat hij niet meer verlaten kon, wijl zijn staart tus- schen de drijvende schotsen was vastgeraakt. Toen men dit opmerkte, ging men er met de schiet- schouw op af, tot dat men, dicht genoeg genaden^

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3