X°. 3385. Vrijdag A°. 1871. 17 Februari. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3,00. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.85. 0.05. Deze f.ourant wordt dagelijis, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*. Voor iederen regell-.1.r Grootere lettere naar de plaateruimte die zij beslaan. Leiden, 16 Februari. Het vervolg en het slot van de lezing van den heer J. W. Schaap, deelen we thans mede In de vierde plaats onderscheidt men het zoo genaamde desinfecteerstelsel waarbij,'t zij onmid- delijk in de privaten, of in de riolen of in de verzamelplaatsen, de uitwerpselen worden ver mengd met stoffen, die de ontbinding tegenhou den of wel de bij de gisting zich ontwikkelende gassoorten onmiddelijk binden en daardoor belet ten dat zij, in den dampkring opgenomen, dezen zouden verontreinigen. Tot dit stelsel behoort o. a. de vermenging der uitwerpselen met aarde, die reeds bij de Mozaïsche wet den Israëlieten werd voorgeschreven en de methode van Süveru, die hier en daar op groote schaal is toegepast. Tegen het eerste geldt het bezwaar dat daarbij enorme hoeveelheden aarde aangevoerd en, met de uitwerpselen vermengd, weder afgevoerd moeten worden; de methode van Siivern is te kostbaar zoowel wat de desiufectie zelve be treft, als omdat gebleken is dat de naar die methode behandelde uitwerpselen, alle waarde voor den landbouw hebben verloren. En dit laatste verdient bijzonder de aandacht, omdat de Datuur ons leert, dat de akkerde aan gewezen bergplaats is van alle menschelijke en dierlijke uitwerpselen; de voortdurend door be- teeling daaraan onttrokken bestaDddeelen moeten worden aangevuld of liever teruggegevenwie dus de uitwerpselen van mensch of dier den akker onthoudt, stoort de orde in de natuur en haalt zich de straffen op den hals, die, wij weten het, onafscheidelijk aan elke zonde tegen hare wetten zijn verbonden. De zoo hier als elders meest gebruikelijke manier om rivieren, kanalen en grachten tot de verzamel- en bewaarplaats onzer uitwerpselen te maken, levert er het bewijs van; een bodem van drekstof doortrokken, on bruikbaar, althans voor de gezondheid schadelijk drinkwater, stiukende grachten, en een bedorven atmospheer zijn er de noodzakelijke vruchten van; die manier verdient dan ook den naam van stelsel niet, maar moet tot de misbruiken gere kend worden. De eischeu van een goed rioolstelsel kortelijk samenvattende zijn: 1'. dat de uitwerpselen aan elke waarneming onzer zintuigen worden ont trokken, van het eerste oogenblik af, dat zij ter plaatse daarvoor bestemd aanwezig zijn en 2°. dat zij, binnen het tijdperk waarop de rottende gis sing zou ontslaan, dus binnen 30 uren, onder dezelfde voorwaarden van daar worden verwij derd en op den akker geborgen. Aan die hoofdeischen voldoet het stelsel van Liernur, lot welks beschrijving de spreker ver volgens overging; ook van dit gedeelte der voor dracht willen wij trachten onzeD lezers eenig denkbeeld te geven, al stuiten wij daarbij op een groot bezwaar, namelijk op het gemis der colos- sale afbeeldingen, reeds in den uanhef van ons verslag vermeld, die zóóveel bijbrachten om de geleverde beschrijving voor iedereen duidelijk te maken, dat ze werkelijk onmisbaar kunnen wor den genoemd. Elk huis, gelegen aan de straat waarop het stelsel wordt toegepast, moet voorzien worden van een speciaal daarvoor ingericht privaat, be staande uit eene afhangende kegel of trechter aan het ondereinde verbonden met een S vormig gebogen buis, die de uitwerpselen voert in een zoogenaamde takbuis, ook weder van eene S vor- mige bocht voorzien en uitmondende in eene wijdere, zoogenaamde hoofdbuis, die in een cilin dervormig, ijzeren reservoir uitloopt; ook de bui zen zijn allen van ijzer. Binnen den wijden bovenmond dei trechters in het privaat is een korte afhangende cilinder van iets kleineren diameter aangebracht en daar achter is eene opening in den trechter, die door eene buis met de buitenlucht correspondeert; eene behoorlijke ventilatie van het privaat is daardoor ten allen tijde verzekerd. De hoofdbuis die de uitwerpselen van de tak- buizen ontvangt, loopt niet in éene richting door, maar op bepaalde afstanden zijn tusschen de dee len, waaruit die buis bestaat, verticale cilinders of vervalkasten aangebracht, waardoor aan elk deel de gevorderde helling kan worden gegeven vóór den mond der buis, die naar het reservoir is gekeerd, hangt eene beweegbare klep (zooge naamde traagheidsklep), die door een daarop druk kend gewicht onder gewone omstandigheden den mond der buis gesloten houdt; eindelijk is in dat deel der hoofdbuis, dat onmiddelijk in het reservoir uitloopt en op korten afstand daarvan eene kraan aangebracht, die. door een stang op de straat kan geopend en gesloten worden. Het reservoir heeft in zijn top twee openingen tot doorlating van twee buizen, die er luchtdicht in zijn bevestigd; de éene buis reikt tot nabij den bodem en dient otn den inhoud van het re servoir door te laten bij zijDe lediging; de andere reikt maar even in het reservoir en dient tot doorlating der lucht wanneer daaraan de slang der luchtpomp is bevestigd. Hoe geschiedt nu de lediging, die eiken dag moet plaats hebben Daarvoor dienen twee toe stellen op wielen geplaatst, die, door een paard getrokken, in de straat bij den mond van het reservoir worden gebrachtde éene bestaat uit eene luchtpomp, door een stoomwerktuig van on geveer 6 pdkr. bewogen; de ander uit een plaat ijzeren, luchtdicht reservoir, dat bestemd is om de uitwerpselen te ontvaDgen. De man, die bij het werktuig is geplaatst, be gint met de straksgenoemde kraan in de hoofd buis te sluiten, bevestigt de slang der luchtpomp aan de korte buis in den top van het reservoir en brengt, door middel van het stoomwerktuig, de luchtpomp iu werking. Zoodra dientengevolge in het reservoir de vereischte graad van luclitver- dunning is ontstaan, wordt de kraan der hoofd huis geopend en het onmiddellijk gevolg hiervan is, dat, met eene kracht gelijkstaande aan de werking van 26 orkanen, de inhoud van hoofd en lakbuizen naar liet reservoir wordt gevoerd natuurlijk is de verminderde luchtdruk oorzaak dat ook de straks vermelde traagheidskleppen zich hierbij openen. Deze bewerking, zoolang herhaald tot de ge- heele inhoud van hoofd- en takbuizeu in het re servoir is opgenomen, wordt gevolgd door eene tweede, namelijk het ledigen van het reservoir. Daartoe wordt de slang van dezelfde luchtpomp» verbonden met liet op wielen geplaatst reservoir dat op zijne beurt door eene slang in verbinding treedt met de lange buis, die tot nabij den bodem van het onderaardsch reservoir reikt. Is nu, door het in werking brengen der luchtpomp, de lucht in het vervoerbaar reservoir tot op den vereischten graad verdund, dan zal de luchtdrukking in liet onderaardsch reservoir de uitwerpselen in de lange huis doen stijgen, tot de geheele inhoud in het vervoerbaar reservoir is overgegaan. De werkman verwijdert zich met zijne toestellen en brengt het gevuld reservoir daar, waar ziju inhoud onmiddellijk in vaten afgetapt en als bemestings middel verzonden wordt. Ziedaar, naar wij meenen, in korte trekken weergegeven wat de heer Schaap, zooveel breed voeriger en duidelijker, aangaaude liet stelsel van Liernur heeft medegedeeld. Blijkbaar is de lieer Schaap met dat stelsel zeer ingenomen en koestert hij van de proef, die onze gemeente met de toe passing daarvan zal nemen, de beste verwachting. In elk geval vereenigen wij ons geheel met den lof dien hij het gemeentebestuur toebracht, voor het genomen daartoe strekkend besluit, en hopen dat de te nemeD proef met zóo guustigen uitslag worde bekroond, dat eene meer algenieene toe passing van Liernur's stelsel, zoowel hier als elders, daarvan het gevolg moge zijn. De algeuieene ge zondheidstoestand en de landbouw beiden zouden er ongetwijfeld zeer door worden gebaat en onze gemeente de eer toekomen van de eerste in ons vaderland te zijn geweest, welke die voordeelen proefondervindelijk aan het licht heeft gebracht. Zoowel onze Burgemeester als de heer wet houder Hubrecht woonde de lezing van den heer Schaap ten einde toe bij. heden enkele Hyacinten in bloem, a. een zilv. verg. med. aan W. Hoog; 4. een zilv. tned. aan A. Van Raai van Konijuenburgc. een kleine zilv. med. aan W. A. Blokhuis; d. een getuig schrift aan Dr. J. Everwijn; voor 12 verscheiden- beien enkele Hyacinten iu bloem, a. een zilv. niedaan A. Van Raai van Konijnenburg Jr.; 4. een kleine zilr. med. aan W. A. Blokhuis; c. een ge- tu.gschrift aan A. Van Raai Tan Konijnenburg; vcor 20 verscheidenheden dubbele Hyacinten in bloem, a. een zilv. verg. med. aan VV. Hoog; 4. een zilv. med. aan A. Van Raai van Konijnenburg Jr; c. een kleine zilr. med. aan W. A. Blokhuis; d. een getuigschrift aan Dr. J. Everwijnvoor 12 verscheidenheden dubbele Hyacinten in bloem, a. een zilv. med. aan A. Van Raai van Konijnenburg; voor de schoonste conqueit Hyacint, nog niet in den handel voorkomende en aan den inzender in eigendom toebehoorende, a. een zilv. verg. med. aan M. Paardekooper; 4. een zilv. med aan M. Paardekoopervoor 20 verscheidenheden Hya cinten op glazen in bloem, 4. een zilv. med. W. Hoog; voor 20 potten in 20 verscheidenheden enkele vroege tulpen in bloem, a. een zilv. med. aan Dr. J. Everwijn; 4. een kleine zilv. med. aan M. Paardekooper; voor 15 potten in minstens 15 verscheidenheden dubbele vroege Tulpen in bloem, 4. een kleine zilv. tned. aan Dr. J. Everwijnvoor 12 potten in 12 verscheidenheden enkele. Tros- norcissen in bloem, a. een zilv. med. aan Dr. J. Everwijn; voor 10 potten in minstens 5 verschei denheden dubbele Narcissen in bloem, a. een zilv. med. aan Dr. J. EverwijDvoor 10 potten in 40 verscheidenheden Crocussen in bloem, a. een zilv. med. aan Dr. J. Everwijn; voor 12 pot ten Cyclamen in bloem, in de meest mogelijke verscheidenheden, 4. een getuigschrift aan Dr. J. Everwijn; voor de meest aangebrachte groene planten tot opsiering, a. een zilv. med. aan Me- jufvrouw E. Grulleinans van Bielen. Prijzen wer den uitgeloold alleen voor Dames, Huisgenooten van Leden, voor de fraaiste bloemenmand, met bloeiende Crocussen, 4. een getuigschrift aan Me vrouw Hoog-Enschedé; voor het fraaiste bouquet uitsluitend van bolgewassen, a. een prijs ter waaide van vijf gulden aan Mevrouw Hoog-En schedé. Prijzen van liet bestuur voor groepen ter opsiering, 1ste prijs zilv. med.aan Dr. J. Everwijn; 2de prijs kleine zilv. med. aan W. Boomkamp 3de prijs getuigschrift aan W. A. Blokhuis. In de Vereeniging ter beoefening van de knjgtwe- tenschap zal op Vrijdag 24 Fpbr. het debat over de in de vorige vergadering ingeleide punten worden voortgezet en door den heer T. J. Stiel tjes een overzicht worden gegeven van het beleg en ontzet van Leiden in 1574. Z. M. de Koning van Denemarken heeft be- Doemd tot Ridder der Danebrogorde den lieer Herman Polano, consul van Denemarken te Hiogo (Japan). Gisteren is vanwege de Vereeniging Flora van Noordwijk in het Hof van Holland te Noordwijk- Binnen, de 13de tentoonstelling geopend van bloeiende bloem- en bloeinbolgewassen. Prijzen werden uitgeloofdvoor 40 verscheiden heden Hyacinten in bloem (20 dubb. en 20 enk.), a. een zilv. verg. med en 5 gulden, aan A. Van Raai van Konijnenburg Jr.4. een zilv. verg. med. aan Dr. J. Everwijn c. een zilv. med. aan A. Van Raai van Konijnenburg; voor 20 verscheiden i Burgein. en Weth. alhier, gezien de adressen van o. G. Groenewegen, uielkverkooper, wonende alhier, waarhij hij vergunning vraagt om eene verzameling meststoffen te mogen houden op liet erf achter ziju huis aan liet Galgewater, hoek Suiids- steeg, wijk V n°. 287; 4. N. K. Swetner, drogist en koopman, wonende binnen deze gemeeule, houdende verzoek om eene bewaarplaats van petro leum te mogen inrichten in ziju pakhuis iu de Clarensleeg, wijk VI n®. 1047 doen te weleu, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegenene belendende panden, (en opzichte der inforuiatiën de commodo el incom- modo, door B. en Ws. zal worden gefaceerd op liet Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 20slen Februari e. k., 's voormiddags te elf uren. Met leedwezen vernemen wij dat ons geacht raadslid, den heer Hoog, een ernstig ongeval is overkomen. Zijn we wel ingelicht dan moet hij zeer zware brandwonden in den rug hebben be komen. Zijn oogenblik kei ijke toestand moet niet zeer geruststellend zijn. Kun6t uit liefde voor de kunst mag steeds reke nen op toegevendheid en uit dat oogpunt be schouwd droeg de voorstelling der Vereeniging „Harmonie", gisterenavond in den Schouwburg gegeven ten voordeele van de opgenoinenen in het Werkhuis, aller tevredenheid weg. Het Kas teel van Tourville of de Hollandsche Zeelieden in Frankrijk was als voorstuk zeer goed gekozen. Als men dan ook in het oog houdt dat de ver- tooners het tooneelspel als liefhebberij beschou wen, dan kunnen wij onoewimpeld den meesten lof toezwaaien aan den luit. ter zee Rijnsburg, aaD stuurman Willem Bosch, aan Thomas, tuinier van het kasteel, en aan de onbekende dame met haar 6jarig kind. Het spel van de overige vertooners was ook zeer goedde markies de Mortagnac was wel wat stijf en de platte Leidsche uitspraak van den graaf van Tourville was niet zeer grafelijk dit laatste deelde hij echter met den directeur van politie. Het nastukje Het levend doode Snijderpaar wekte in niet geringe mate den lachlust op en wel voornamelijk door het geestige spel van Thomas en Julia. De toepasselijke coupletten van den heer D. R. deden dit stukje zeer in aantrek kelijkheid winnen. De vereeniging „Harmonie" mag intusschen trotsch zijn op het behaalde suc ces; de zeer goed bezette zaal, een aanzienlijk batig saldo en de dankbaarheid van de beniüciauten mogen de streeiende voldoening zijn voor do moeite en zorgen aan deze voorstelling besteed. Door zulke daden wint de vereeniging „Harmo nie" de sympathie van Leidens ingezetenen, die op hunne beurt niet zullen nalaten de vereen i- ging zooveel mogelijk te steunen. Gisterenavond is aan de Zoutkeet op den Ouden- Vest, een fondsbode genaamd v. H. door een onbekend manspersoon aangerand. Ofschoon we niet weten of de aanrander hem ook van zaken van waarde beroofd heeft, kunnen we toch ver zekeren dat de aanranding zulk een schok aan zijne gezondheid heeft toegebracht, dat v. H. thans in zorgwekkende omstandigheden verkeert. Omtrent het treurig ongeluk datden oud-minister den heer E. De Waal zon hebben getroffen en waarvan wij gisteren onder de laatste berichten melding maakten leest men iu het Vaderland: „Een onrustbarende tijding houdt vele in de residentie in spanning. I'Emancipation van Toulouse vermeld d. 1. onder de gekwetsten hij het spoor weg ongeluk bij Toulon op den Ssten dezer ook een oud minister van Nederland. Daar het be kend is, dat de minister De Waal zich in het begin van deze maand uit Geneve Daar het zui den van Frankrijk zou begeven, baren de weinige woorden van het Fransche blad niet weinig on gerustheid. Intusschen blijft het antwoord uit op de telegrammen, die én door de familie van den heer De Waal én door de Nederlandsche Regee ring onmiddelijk Daar Toulon zijn gezonden. Een der leden van de familie van den heer De Waal is, naar wij vernemen, over Geneve naar Toulon gereisd om naar het gerucht nader onderzoek te doen." Het Dagblad van Zuid-Holland bericht lieden hier omtrent: „Met leedwezen vernamen wij reeds vroeger uit een der Fransche bladen het treurig bericht hetwelk ook weldra hier verspreid was dat ouder de reizigers, die zich in den spoortrein be vonden, welke, volgens ODlangs door ons per telegraaf ontvangen tijding, op den spoorweg van ParijsLyonMiddelandsche zee (tusschen Ban- day eu St. Nazaire) door de ontploffing van een met kruit geladen waggon, verongelukt is, zich ook bevond, Z. Ex. de heer E. De Waal, laatst afgetreden minister van Koloniën. W ij verzwegen dit bericht aanvankelijk om, zoolang het feit ons niet met volkomen zekerheid was medegedeeld, de betrekkingen en vrienden van de betrokkene niet noodeloos te verontrusten. Bij een nader ingesteld onderzoek is ons thans echter de treurige waarheid van bedoeld bericht gebleken. De heer De Waal, die tot herstel zijner geschokte gezondheid zich in Frankrijk bevond, behoort werkelijk onder de talrijke reizigers, die bij deze spoorwegramp ernstig verwond zijn ge raakt. Eenige leden zijner familie hebben zich bij het vernemen der droevige tijding, onmiddelijk naar Frankrijk begeven. Van ganscher harte hopen wij dat de ramp, den heer De Waal overkomen, niet zoo ernslig zij als de thans ontvangen berichten doen vreezen." Op last van H. K. H. de Groothertogin van Saksen, werden de arbeiders van H. Dr. domeinen te 's-Hage en vele behoeftigen, bij gelegenheid van den naamdag van wijleD H. M. de Koningin moeder, weder met eene ruime uitdeeling eet waren eu brandstoffen verblijd. Door een aantal fabrikanten van beetwortel suiker i« een adres gericht aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal, houdende bezwaar legen den maatregel van den Min. van Financiën om de staudaardnommers volgens welke de suiker bij iu-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1