3381. Donderdag A". 1874. 16 Februari. n LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Voor iederen regelj 0.15 Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. PAJBLJEMENTARISME EN KIESRECHT. II. uc Wie het algemeen stemrecht beschouwt als de noodzakelijke consequentie ran het beginsel der 7rfi U volkssouvereiniteit, bedriegt zich. Het gaat niet iet'. »an te beweren, dat zij die de volkssouvereiniteit ;e:, jhirkennen, maar toch het algemeen stemrecht niet Ie willen toelaten, den moed hunner overtuiging "ioiissen, dat zij terugdeinzen voor de gevolgen lunner eigen beginselen, dat de natuur bij hen ;aat boven de leer dat zij hun logica opofferen jan begrippen van convenience. Daarentegen. Hoe ernstiger men het beginsel der volkssouve reiniteit is toegedaan, hoe ernstiger en nauwge zetter men ook de grenzen van het kiesrecht bepaalt. i Dit is geen paradox. Doch men versta het woord volkssouvereiniteit wel. Men meene niet, dat zij die dat woord uitspreken, de Jacobijnenmuts opzet ten en dat gij het best doet door tegenover die schelgekleurde hoofddeksels, een oud-Hollandsche slaapmuts over uwe ooren te trekken. Mutsen over de ooren, rood of blauw, belemmeren altijd de werking van het gehoor. Zet liever uwe ooren te luisteren naar den waren zin der woorden, welke de tijdgeest u toeroept. De volkssoevereiniteit is altoos middel, nooit is zij doel. Was zij dit laatste, dan zou het alge meen stemrecht het eerste credo onzer politieke geloofsbelijdenis moeten wezen, dan zou die sou- vereiniteit wezen éen en oudeelbaar, dan zou aan geen enkel ingezetene, noch man noch vrouw, zijn aandeel in die ondeelbare souvereiniteit mo gen worden onthouden. Maar, wij zeiden het gis teren, hetgeen iedere staatsvorm te verwezenlijken heeft, is de souvereiniteit van het recht. Daarom hebben zich in de maatschappij de staten gevormd, omdat de maatschappij aan die souvereiniteit behoefte had. Is dit een groot woord, een holle phrase? Ja en neen. Ja, wanneer men meent daarmede het staatsrecht het laatste in plaats van nog slechts het eerste woord te hebbeD gesprokenneen, wanneer men gelooft aan de kracht der begin- selen als aan de kracht van het zuurdeesem dat het brood doortrekt, wanneer men het daarom voor hoogst noodzakelijk houdt de ware begin selen telkens weder te herhalen, telkens op die aanbeelden te slaan. Den heer Thorbecke werd eens door een lid der anti-liberale partij toegevoegdbet onderscheid tusschen u en ons bestaat hierin dat gij de heerschappij van den volkswil verlangt, wij de heerschappij van het recht. Ging deze tegenstel- ling op dan zoude iedereen moeten toegeven, dat Bi die spreker het juiste standpunt had ingenomen, dat de liberale partij een allerverderfelijkste leer W] voorstond. Maar wie ziet niet oogenblikkelijk, dat die antithese geen antithese is, dat daarbij doel en middel op onvergeeflijke wijze zijn ver ward. Immers bet is juist de vraag, wie bepalen zal wat recht is? Dit tweede vraagpunt alleen f is de spil waarom alle gezonde staatsrechtelijke 1,1 theorieën draaien, is het raadsel voor welks op- lossing de eeuwendurende strijd tusschen reactie - en liberalisme, tusschen autoriteit en majoriteit, tusschen vorsten en volken wordt gevoerd. Nu een6 is het een wetgeving van mythischen j: oorsprong, die als een direct voorschrift der god- li" heid geeerbiedigd wordt. Dan weder is het de is, stem der priesters, der middelaars tusschen God ff en mensclien, die wordt aangehoord als de stem der onfeilbaarheid. Hier zijn het de bevelen van den vorst bij Gods genade, die als de uitspraken van den gezalfde des Heeren de onvergetelijkste gehoorzaamheid afdwingen. Ginds zijn het de wenschen eener machtige aristocratie waarvoor de schare met vrees en beving zich neerbuigt of welke zij zich uit onverschilligheid laat op dringen. Eindelijk zelfs zijn het de decreten van eeu avonturier welke als de stralen der opgaande zon gretig worden opgevangen, of door welker genialiteit en brutaliteit de menigte wordt verblind en uiedegesleept. Maar eenmaal komt er een tijd waarin de stem der godheid, de stem van het recht en van het goede niet meer gehoord wordt iu de voorschrif ten der traditie, der kerk, der vorsten, der aristo cratie, of der gelukzoekers, een tijd waarin de volken mondig geworden in elk verlicht geweten een openbaring van het recht zien. De dag dier ontdekking is de dag der vrijheid, de geboortedag der volkssouvereiuiteit. Volkssouvereiniteit in dien zin is het beginsel van den modernen staat ook onder den regeerings- vorm der constitutionDeele monarchie. Ook bij die monarchie staat, gelijk Prof. Teilegen in zijne Spectators-artikelen zoo helder heeft betoogd, deze waarheid op den voorgrond, dat het niet meer van éen man, door het toeval der geboorte daar toe aangewezen, mag afhangen, welke richting het schip van staat nemen zal. Daarom zijn con- stitutionueele monarchie en republiek geen plan ten van verschilleuden bodem en is het alleen de vraag onder welken van die beide regeerings- vormen de beste waarborgen te vinden zijn, daar voor dat de stem des volks de stem zal zijn van het recht. Bij die nieuwere opvattingen is dan ook in de constitutionneele monarchie het parle mentarisme het eenig mogelijke regeeringstelsel, d. w. z. de vertegenwoordiging der natie geve de richting van wetgeving en staatsbestuur aan. De Nederlandsche Grondwet erkent dat stelsel door de vertegenwoordiging op te nemen als een factor, en wegens het recht van amendement als een overwegende factor in de wetgevende macht door de leer der ministerieele verantwoordelijk heid ondubbelzinnig te formuleerendoor de koorden der beurs aan de vertegenwoordiging in handen te geven; door het recht van ontbinding der Kamers aan te nemen. Steunt nu niet de hechtheid van dat gansche gebouw op de deugdelijkheid van het kiesstelsel, en is het niet voortdurend de taak der openbare meening om toe te zien, dat de regeling van het kiesrecht naar de heerschappij van het recht de volkomenste waarborgen geeft? Daarom eische men dat de kiezers bezitten verstandelijke ont wikkeling genoeg om met kennis van zaken zich rekenschap te geven van hetgeen recht is, zede lijke ontwikkeling genoeg om hetgeen zij goed oordeelen ook te willen al strijdt het tegen hun eigen belang, zelfstandigheid genoeg om hetgeen zij alzoo meenen en willen in de praktijk van het kiezen over te brengen. Is dit een ideaal, is de bereiking daarvan een herschenschim Voor wie zich het volmaakte droomt, ja; voor wie naar de volmaaktheid stre ven wil, neen. Alle kiezers voldoen niet aan de vereischten welke men in abstracto voor kiezers stelt. Dat is zoo, wij zijn menschen. Maar wij willen liever de struikelingen der vrijheid, dan haar dood. Struikelingen genezen en nemen door de oefening in aantal af, maar een doode gaat over tot ontbinding en verpest de omgeving. Geen algemeen stemrecht dus als verkeerd be grepen consequentie eener averechts opgevatte leer der volkssouvereiniteit, zoolang dat. algemeen stemrecht nog buiten twijfel een hoop zal toevoe ren van kiezers, die de ontwikkeling missen om te kunnen oordeelen, de zedelijke kracht om te willen en de zelfstandigheid om naar eigen over tuiging te handelen. Geen uitbreiding van kies recht zelfs, zoolang men nog op goede gronden te vreezen heeft, dat ook nog die daad dergelijke droevige verschijnselen in het leven zal roepen. Maar ook geen onverschilligheid, geen slaperig heid en geen tevredenheid met het bestaande waardoor ieder onderzoek wordt uitgesloten. On derzoek, voortdurend onderzoek en voortdurend gadeslaan van den tijdgeest. Bovenal ontwikke ling, onderwijs, zedelijke ontwikkeling niet het minst. Het ontwerp van den heer Fock tot uitbreiding van het kiesrecht, droeg wel de sporen dat de ontwerper aan den drang van zekere zijde als aau een volkswensch had willen toegeven, maar de vrucht van een onderzoek zooals dit bij zulk eene quaestie vereischt wordt, bleek het niet te wezen. Wij verheugen er ons over dat dit ont werp in het eerste stadium van zijn parlemen taire wandeling is blijven staan, doch wij beweren in het geheel niet dat daarom vooreerst aan elke hervorming de weg moet zijn afgesneden. De bepalingen onzer grondwet en onzer kieswet eischen wel degelijk een hoogst ernstige overwe ging en de pers heeft dan ook begrepen dat het haar plicht is met die overwegingen te beginnen. Ook in dit blad wenschen wij eenige beschou wingen aan die zaak te wijden. Wanneer dan nu reeds de conservatieven, alvo rens de quaestie van alle zijden is onderzocht, een verlaging van den census in iiuu programma hebben geschreven, dan zij men op zijne hoede en late men zich niet door den schijn van vrij zinnigheid verblinden. De uitbreiding van het kiesrecht is op zich zelf geen eisch van het libe ralisme, want liet liberalisme wil alleen door die uitbreiding het aantal bekwame, zelfstandige kiezers vermeerderen; doch de heilige alliantie der conservatieven, antirevolutionnairen en ultra- montanen wat willen zij? Staat hare macht niet tot de zelfstandigheid der kiezers in omgekeerde reden? Men zij op zijne hoede, men zie toe. Lelden, IS Februari. Door sommige bladen is gemeld dat er een Kon. besluit was geteekend, waarbij aan officie ren het dragen van burgerkleeding verboden zou worden. Wij meenen te weten, dat niet alleen dat besluit nog niet geteekend is, maar dat het waarschijnlijk ook niet genomen zal worden. Vaderland.) Onder den titel „de Financiën van Nederland, meer bepaaldelijk over bet tijdvak van 184014, in verband beschouwd met de verrichtingen van wijlen den heer J. J. Rochussen, als hoofd van het Departement van Financiën" is bij den boek handelaar J. M. Van 't Haal! te 's-Gravenhage, een klein uiaar zaakrijk geschrift verschenen. Daarin worden de maatregelen door den heer Rociiussen in der tijd genomen en beraamd tot opbeuring en herstel van 's lands financiën in het licht gesteld; en op eenvoudige maar heldere wijze aangetoond hoe die minister in een hoogst moeilijk tijdvak de weg gebaand heeft voor de verbetering van de geldmiddelen van den staat, en hoe hij den eersten stap daartoe gedaan heeft door eene volledige openlegging van zakenhij was het die de wouden als een behoedzaam heel meester eerst peilde alvorens tot de middelen van herstel over te gaan. In de gisteren gehouden gewone vergadering van het Koninklijk Imlituut van Ingenieurs onder voorzitterschap van den heer Caland, werd behalvé de gewone huishoudelijke werkzaamheden en mededeelingen o. a. door den heer Amersfoort een helder betoog gehoudeo, tot toelichting der stel ling dat hier te lande geeue kosten behooren ontzien te worden voor het droogmalen en droog- houden van polders door stoomkracht, eene stel ling door deskundigen als een axioma beschouwt, door den landbouwenden stand nog maar al te wei nig begrepen. Onder de verschillende mededeelin gen behoorde ook die van den lieer Maas Geeste- ranus nopens toepassing van het pomprad op Rijn lands boezem. Behalve een groot aantal gewone leden werden de heeren J. C. Ribbers en C. P. E. Ribbius stu denten aan de polytechnische school te Delft, als buitengewone leden aangenomen. De Nederl. Maatschappij van Gemeentc-Crediet die in den laatsten tijd met meer dan 80 ge meenten en waterschappen leeniugen heeft ge sloten op de bekende voorwaarden, heeft niet alleen hare 3 millioen volteekend gekregen, maar de inschrijving bedroeg ongeveer 13 ton meer, zoodat slechts 70 pCt. der inschrijvingen gegund kon worden. De. meeste aandeelen zijn in België genomen, vooral door de Société générale, eigen t- eene voortzetting der door Koning Willem I op gerichte Maatschappij voor Volksvlijt. Ook te Am sterdam moet echter voor een aanzienlijk bedrag zijn ingeschreven. Volgens het Handelsblad, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam van den Minister van Buitenlandsclie Zaken de mededee- ling ontvangen, dat hij, met goedkeuring van Z. M. den Koning, aan onze diplomatieke agenten het adrps der Kamer betrekkelijk het internationaal zeerecht zal mededeelen en hun aanbevelen te onderzoeken, of eenig vooruitzicht bestaat op gun- stigen uitslag van meer bepaalde voorstellen te dezer zake. De Minister verklaarde tevens, dat hij zich zeer gelukkig zou rekenen, indien deze Dieuwe poging nader kon brengen tot het doel, hetwelk niet minder door hem daD door de Kamer gewenscht wordt. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Rijssen heeft dezer dagen een adre9 aan Z. M. den Koning ingezonden, waarin de aandacht ge vestigd wordt op de ongelukken, die van tijd tot tijd zoowel op de spoorwegen als in de fabrie ken voorvallen, en meestal door de onkunde van den machinist worden veroorzaakt. Ter voorkoming daarvan verzoekt de Kamer Z. M. om wettelijke bepalingen vast te stellen, waarbij verboden wordt, dat iemand eenig stoom- toestel zal mogen besturen, tenzij hij vooraf vol doende bewijzen van bekwaamheid heeft ge geven. De Staats-Couranl bevat de volgende rivierba- richten Keulen, 14 Febr. Waterstand 16 voet boven nul. Geen drijfijs. Emmerik, 14 Febr. Waterstand 16 voet 1 duim. Gevallen 7 duim. Eenig drijfijs. IJs iu de Lippe vast. Huihuizen, 14 Febr. voorm. 6 uren. Waterstand 3.54 meter onder noodpeil. Val 0.15 meter. Blank water. Nijmegen, 14 Febr. Waterstand 3.55 meter ouder noodpeil. Val 0.11 meter. Temperatuur 30° F. Bouimel, 14 Febr. Waterstand 1.27 meter onder noodpeil. Val 0.03 meter; in de laatste 13 uren, val 0.06 meter. IJs vast. Driel, voorm. 2 uren. De dijk waakt 0.54 meter. Te Driel en Rossem noodkeeringen uitgebreid en versterkt. Gorcum, 14 Febr. Waterstand 1.26 meter onder noodpeil, was 0.07 meter. Sliedrecht, 14 Febr. Waterstand 1.34 meter onder noodpeil. Was 0.09 meter. IJs vast. Onveranderd water. Dordrecht, 14 Febr. Voorn». 8 uren. Waterstand 2.28 meter -t- AP. Was 0.09 meter. Dordsche waterwegen en ijstoestand onveranderd. De Bel gische spoorboot heeft getracht lot hier te komen, doch is teruggekeerd. Voorm. 10 uren 20 min., ijs in de Nieuwe Merwede weder ruiin 200 nie ter van beneden opgebroken, dus thans blank water tot peilraai 54. Pannerden, 14 Febr., voorm. 6 uren. Waterstand 2.77 meter onder noodpeil. Val 0.16 nieter. Blank water. Arnhem, 14 Febr. Waterstand 1.75 meter onder noodpeil. Val 0.19 meter. IJs vast. Gisteren en af- geloopen nacht ijsbewegingen. Grebbe, 14 Febraari. Waterstand 2.70 meter onder noodpeil. Was 0.8G meter Toestand ijs onveranderd. Vreeswijk, 14 Febr. Waterstand 2.41 meter onder noodpeil. Was 0.34 meter. IJs vast.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1