alle kfassen en alle partijen zich hebben onder scheiden „Maar thans, nu de strijd geschorst en de hoofdstad, na een heldhaftigen tegenstand, ge raden lis, thans is het tijd om ran hen, die zich gewelddadig van het gezag meester hebben gemaakt, rekenschap te vragen root' het noodeloo» vergoten bloed, voor de nutteloos opeengestapelde puinhoopen, voor de zonder controle verkwiste hulpbronnen des lands. „Het lot van Frankrijk mag niet in handen eener regeering zijn, welke zonder mandaat is, van eene regeering, welke het land desorgani- seerende, niet een enkele van alle autoriteiten in stand heeft gehouden, die haar oorsprong te danken hadden aan het openbaar stemrecht. Een Irolk kan niet langer eene regeeriug gehoorzamen, die geen recht heeft te bevelen. Orde, vertrou wen, een duurzame vrede, kunnen eerst dan be reikt worden, als de natie gevraagd is, welk gouvernement zij het best in staat acht het Va- derlaud uit zijn lijden te verlossen. „In de plechtige omstandigheden, waarin wij 15 ons bevinden tegenover de overweldiging en tegen- II over Europa, dat de oogen op ons gevestigd heeft, 'k,. is het noodig dat Frankrijk eensgezind zij in zijn streven, in zijne wenschen, in zijne besluiten. Dèt is het doel, hetwelk alle goede burgers moeten trachten te bereiken. „Wat mij aangaat, terneergedrukt door zooveel ongerechtigheden, door zooveel bittere teleurstel- III lingen, wil ik mij thans niet beroepen op de rechten, die gij viermaal in twintig jaren vrij- willig op mij overgedragen hebt. Bij het ongeluk, dat ons overal treft, kan ik aan geen persoonlijke eerzucht denken. Maar zoolang het volk, op regel- M 'matige, wijze in kiescolleges bijeengekomen, zijn wil niet geopenbaard heeft, zal ik, als de recht- matige vertegenwoordiger der natie, verplicht zijn mij tot haar te wenden en haar te zeggen irl Al wat zonder uwe rechtstreeksche medewerking )e? geschiedt, is onwettig. Slechts eene uit de volks- souvereiniteit voortgekomen regeering, die zich n tfl boven de baatzucht der partijen weet te verheffen, njjÉzal in staat zijn uwe wonden te heelen, uwe harten weer voor de hoop te winnen, de ontwijde pee kerken voor uwe gebeden te heropenen, en den bel arbeid, de eendracht en den vrede in den schoot ijn des vaderlands terug te brengen. Napoleon." ;et: Niet onvermeld meenen we te mogen laten, ge: hetgeen het Journal de Bruxelles van Zondag zegt: rij, Eene proclamatie van Napoleon III ii langs jbe de straten van onze hoofdstad gevent. Dit «tuk n it. moet echter valsch zijn. Men verzoekt onstever- 6; melden, dat de zaak zal gesteld worden in handen rs, van de Justitie. of 1 De uitslag van een groot aantal verkiezingen tez: in Frankrffk zijn thans bekend. Voor zoover het is F; oog reikt kan men zeggen, dat de verkiezingen eaii, beheerscht werden door «en geest van verzoening va: der bestaande partijen en dat men in het alge- f ia: ineen meer het oog had op de redding van het vaderland dat toch aan alle partijen dierbaar i«, jan; dan een uitsluitende politieke partij uit de stern en bus te doen komen. Wel is waar hebben de •ijgi ultra-republikeinen een ieder uitgesloten die niet eeK voor hunne beginselen was, maar meerendeels agr werden aan de kiezers lijsten voorgelegd, waarop :w4J voorkwamen aanhangers vandenrepublikeinschen j v: regeeringsvorm, zonder daarom nog de sociale repu gn bliek te willenvoorstanders van de constitutio- gec| neele monarchie, die weder gesplitst kunnen wor- atj, den in liberalen en conservatieven op staatkundig jj en economisch terreinvoorts mannen van den dag Igj zoo als dappere verdedigers van vestingen, krijgs- aanvoerders als Faidherbe, Chanzy, Vinoy; pre- tc 'ec'en en niaires wier departementen overweldigd a J zijn en ook mannen die vroeger een hechte steun ivot- van keizerrijk waren. vas' Opmerkelijk is het dat in de overweldigde departementen, de republikeinsche partij in ver min* schillende kiesdistricten overwinningen heeft be- 's eJ haald- Voorts droeg de uitslag het kenmerk dat men heil vrede wenscht, maar men zou zich vergissen als daan men 'n de resultalen eene strekking zag om een t „ij vrede tot eiken prijs te sluiten. Dit is althans de mnal indruk van den iloniteur Universe!. TELEtrJES-A-MiVIEÏN. Tcrsaillea, 4. Febr. In het Departement Seine en Oise zijn gekozen de maire van Versailles Ramfau en de heeren Carnot, Barthelemy St.- Hilaire, Thiers en Favre. Madrid. 8 Februari. De lmparcial meldt dat de uitslag der algemeene verkiezing slechts zes zetels zal schenken aan de oppositie. Bordeaux, 10 Febr. In het Departement du Tarn zijn de fusionnisten gekozen met 55000 tegen 18000 stemmen. In het Departement Lot et Garonne zijn mede de fusionnisten gekozen met inbegrip van Thiers en Chandordy. Hetzelfde resultaat is bereikt in de Dordogne en Morbihan. In het Departement der Loire hebben deze, met l'rochu, gezegevierd; van de republikeinsche can- didaten behaalde alléén Dorian de meerderheid. In de Boven Alpen zijn uitsluitend republikeinen gekozen. In de Haute-Savoie zegeviert de gema tigd liberale partij. Te Bodeaux zelf verwierven de fusionnisten 68.000 en de republikeinen slechts 84.000 stemmen. In de Ardèche zijn de fusion nisten verkozen. Hetzelfde resultaat is in het De partement Marne et Loire bereikt met eene meerderheid van 60.000 stemmen. In het Depar tement der Aude hebben de liberale candidaten, waartoe Thiers behoorde, gezegepraald. Uit de door de Duitschers bezette departe menten is bij den Minister van Binnenlandsche Zaken nog geenerlei bericht omtrent den uitslag der verkiezingen ontvangen. Bern, 11 Februari. Er hebben met den heer Von Bismarck onderhandelingen plaats gehad, ten einde maatregelen te beramen om het terug- keeren van de in Zwitserland geïnterneerde Fran- sche troepen op Fransch grondgebied te voorko men. De heer Von Bismarck heeft geantwoord dat van de Fransche regeering daaromtrent geen waarborg te ontvangen is. Hij verzoekt derhalve de Zwitsersche regeering voort te gaan met het handhaven van hare onzijdige stelling. Naar hij hoopt zal zij dat nog slechts korten tijd behoeven te doen, en daardoor bijdragen om het sluiten van den vrede te bespoedigen. Toulon, 11 Febr. Al de candidaten der repu blikeinsche lijst, Brun, Gambetta, Ledru Rollin, Barbaroux, Laurier en Jaurequibery, zijn gekozen. Bucharest, 11 Febr. Op eene interpellatie van den heer Blaremberg verklaarde de Minister-Pre sident, dat de bekende brief van den Vorst omtrent het nederleggeu van de kroon geschreven scheen in een oogenblik van moedeloosheid, maar dat het daarin aangeduide gevaar reeds voorbij is. De vergadering ging over lot de orde van den dag, onder verzekering van trouw aan den Vorst en aan de Constitutie. Havre, 11 Februari. De Pruisen hebben Rouaan eene oorlogsbelasting opgelegd van vier millioen, die heden betaald moeten worden; daarenboven zullen er morgen nog twee millioen betaald moe ten worden. Bij gebreke daarvan zullen er nota belen in hechtenis genomen worden, en zal de stad eene zwaardere schatting worden opgelegd. Florence, 11 Februari. In de Kamer van Af gevaardigden heeft de heer Lanza een amende ment van de commissie bestreden, ten doel heb bende om in de wet, houdende waarborgen aan den Paus te geven, de bepaling op te nemen dat in sommige gevallen de justitie het recht zou hebben het Pauselijk paleis binnen te dringen. De heer Lanza betoogde dat aan den Paus en aan de Kardiualen meer volledige vrijheid moest gelaten worden. Werd zoodanige bepaling in de wet opgenomen, men zou de Italiaansche Regee ring kunnen beschuldigen dat zij hare belofte, om den Paus voldoende waarborgen te verschaffen, verbreekt. Hij verklaarde ten slotte dat het Mi nisterie van de zaak eene kabinetsquaestie maakte. De Commissie verdedigde haar amende ment in den breede en verklaarde dat zij, tegen over de verzekering van den heer Lanza, dat het Ministerie een kabinets-quaestie van de zaak maakt, van oordeel was dat ieder lid der Kamer naar plicht en geweten behoorde te stemmen. Namens de Regeering werd aangevoerd dat arti kel 7 van het ontwerp bij dat al aan het Pause lijk paleis geeu recht van asyl toekent. Verschei dene afgevaardigden voerden hierna het woord voor of tegen het amendement. De beraadsla gingen zullen Maandag worden voortgezet. Parijs, li Februari. Generaal Lello heeft op zich genomen het Departement van Oorlog, de heer Linonville dat van Binnenlandsche Zaken, in de plaats van Dorian, die zijn ontslag heeft genomen. De iloniteur zegt, dat de vreemde Mogendheden, in het bijzonder Duitschland, zich zeer zouden vergissen, indien zij meenen, dat de meerderheid der nationale vergadering er in berusten zal om Bismarck's voorwaarden te onderteekenen. Man nen als Thiers en anderen zullen, al drukten zij zich gematigder uit dan de republikeinen, niet toe geven aan onbillijke eischen; hun besluit zal er niet minder oprecht en standvastig om zijn. In het Departement Savoye hebben de repu blikeinen de meerderheid behaald. Te Cahors zijn 36.000 stemmen uitgebracht op Limeray en 26,000 op Joachim Murat. In het Departement Creuse is iemand van de republikeinsche candida ten gekozen, maar allen van de fusionnistische lijst, In het Departement Hautes-Alpes zijn fu sionnisten gekozen. Te Nantes zijn alle candida ten van de verbonden partijen gekozen. In de Vendée Trochu en de liberaal-conservatieven. In het Departement Lozère behaalden de conserva tieven de meerderheid. In het departement Cha- rente is de candidaat der republikeinen, Bethmont, gekozen en behoorden de overigen tot de fusion nistische lijst: Thiers, Dufaure. In bet departe ment der Rhone zijn de candidaten der concili- anten gekozenTrochu, Favre, Ducasse, Beran- ger, Laprade, enz. Te Limoges (depart. Haute Vienne) kregen de onafhankelijke liberalen de meerderheid. Te Caen de parlementaire liberalen. In het departement Saöne en Loire werden èn republikeinen èn liberalen gekozen. In het de partement Allier kreeg de lijst der concillante partij, waarop ook Aurelles de Paladine voor komt, de meerderheid. Bruisel, 11 Februari. Berichten uit Parijs van den lOden dezer meldenDe Electeur Libre houdt de verkiezing van de volgende candidaten voor verzekerd Victor Hugo, Garibaldi, Guinet, Gam betta, Saisset, Pothiau, Rochefort, Schoelzer, Foig. neaux, Locroy, Sauvage, Dorian, Delescluze, Mare Dufraisne en Henry Martin, Parijs neemt een vreedzaam aanzien aanop de Boulevards ziet men talrijke wandelaars. Bordeaux, 11 Februari. Het algemeen resul taat der verkiezingen in het departement der Gironde, rnet uitzondering van drie kantons, is dat op de fusionnistische lijst 55.334 en op de republikeinsche 82,428 stemmen uitgebracht. Naar de mededeelingen van eenige personen die uit Orleans aangekomen zijn, heeft de repu blikeinsche lijst aldaar de minderheid. Dit wordt toegeschreven aan eene strenge pressie van de zijde der Pruisen, die bij verschillende leden der repuhlikeiüsche partij huiszoekingeu hebben ge daan. Er zijn te dier zake protesten naar Bor deaux gezonden, om bij de nationale vergadering te worden ingediend. In het departement der Alpes maritimes is onder anderen Garibaldi verkozen. In het depar tement Pury de Döme heeft de Republikeiusche partij de zegepraal behaald, Grenoble en in het departement Haute-Loire de verzoeningtpartij. Florence, 12 Februari. Particuliere dépêches uit VeDtimiglia van den lOden, berichten dat in vier districten Italiaansche candidaten verkozen zijn. Voor het hotel van het Italiaansche Con sulaat had eene demonstratie plaats. Men riep: „Leve hel vrije Nizzal" Een adres aan Garibaldi ten gunste van den vrede is in beslag genomen. Later is het tot een conflict gekomen. Al die berichten steunen op particuliere telegrammen. Florence, 12 Februari. Te Nizza zijn gekozen de Italiaansche candidaten Garibaldi, Fineone, Vergonza en Borriglione. Bljssel, 12 Febr. De gekozen afgevaardigden namen heden de reis van Rijssel naar Parijs aan, om zich van daar naar Bordeaux te begeven. De spoorwegverbinding tusschen Parijs en Bor deaux over Vierzon is hersteld. Hedenmorgen vertrokken twee treinen van Parijs naar Rijssel. Londen, 12 Februari. De begrooting van het departement van oorlog bedraagt 15,851,700 pd. St., zijnde 2,8S6,700 pd. st. meer dan het vorig bud get. De sterkte der geregelde troepen is daarbij be rekend op 133,200 man, zijnde eene vermeerde ring van 19,980. Er zijn maatregelen genomen tot toezicht op de versterkingen rondom Londen, alsook tusschen de stad en de kust. Wijders zijn voorstellen gedaan tot aanleg van forten te Dover en Harwich. Rijssel, 12 Februari. De monarchale candida- tenhjst, waarop ook de heer Thiers voorkomt, heeft bij de verkiezingen de meerderheid behaald gemiddeld hebben deze candidaten viermaal meer stemmen gekregen dan de republikeinen. De generaal Changaruier is gisteren alhier van Brussel gearriveerd. Hij vertrekt naar Bor deaux. Wcenen, 12 Februari. Ten gevolge van de opstuwing van het ijs, is het water in het Donau- kanasl stijgende en heeft reeds de voorsteden en de Leopoldstraat bereikt. Brussel, 12 Februari. De Echo du Parlement zegt, dat volgens berichten van reizigers, die hedenmorgen te Brussel uit 1- arijs gearriveerd zijn, de republikeinen in die stad bij de verkie zingen de meerderheid hebben verkregen. Het blad meldt uit Versailles, dat de wapen stilstand verlengd is tot 28 dezer. Het uit Parijs hier aangekomen Dagblad Hot d'Ordre van Rochefort, behelst het volgende over de verkiezingen te Parijs: Louis Blanc 77,000 stemmen, Hugo 75,000, Ga ribaldi 71,000, Rochefort 69,000, Gambetta 66,000, Admiraal Saisset 65,000, Admiraal Pothiau 63,000, Delescluse 61,000, Félix Pyat 60,000, Locroy 60,000, Thiers 57,000 Banc 55,000 Jorgneaux 54,000, Dorian 45,000, Malon '44,000 Floquet 44,000 stemmen. Morgen vertrekt Favre naar Bordeaux; alle besluiten omtrent den verkoop van levens middelen zijn ingetrokken. De veemarkt La Vil— lette is weder geopend. Vele dagbladen klagen levendig over door Franc-tireurs begane aanran dingen van den eigendom. Londen, 13 Februari. Volgens hier ontvangen bericht hebben de Pruisen aan Fécamp een oor logsschatting opgelegd van 640.000 fr. Wcenen. 13 Februari. De waterstand op het Donaukanaal is sedert gisterenavond merkelijk, gedaald; het ijs zit vast; er hebben geen onge lukken plaats gehad, maar het gevaar is nog niet geheel geweken. De itontags Pievue bericht, dat de heer Falken- hayn tot president van het Huis der Heeren zal benoemd worden. Het Tagblatt meldt, dat baron Petri tot stede houder van Triest is benoemd. Marktberichten. Rotterdam, 13 Februari. Granen, over het alge meen vast gestemd, doch zonder handel. Amsterdam, 10 Februari.. Rogge, stemming on veranderd; Petersburg 206, 20S, 210; Galatz 212; Odessa 215. Levering stemming ruim prijshoudend; Maart 206; Mei 211; Oct. 21S, 219. Raapolie Ü/w. 51*; vliegend 50; voorjaar 47*, 47S, 4714; na jaar 4614, 46 m,. Lijnolie 6/w. 35; vliegend 83a voorjaar 3414, 34 najaar 85*. Koolzaad zonder handel. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zabwdag den llden Februari, ten overstaan van den Notaris J. A. Prijn N°. 1 en 2. Twee huizen en erven aan de zuid zijde van de Pak- of Klikstraat, Wijk II, N'. 465 en 461, Sectie E, N'. 549 en 553; gecombineerd kooper Jac. Delen voor f 471. N°. 3. Een huis en erf aan de noordzijde van de Tweede Haverstraat, Wijk III, N". 126, Sec tie D, N°. 611. Kooper Jacob v. d. Kamp voor ƒ225. N". 4. Een huis en erf aan de oostzijde van de Rijnstraat, omtrent het Levendaal, Wijk III, N°. 3024, Sectie D, N'. 766. Kooper» Gebr. v. Wijk voor f 265. N». 5. EeD huis en erf aan de westzijde van de Prinsensteeg, Wijk V, N". 872a, Sectie B, N°. 1364. Kooper Teunis Ouvverkerk voor f 264 N'. 6. Een huis en erf in het Werk- of Vogel straatje, Wijk V, N°. 891, Sectie B, N'. 1297. Koo per Simon Provo voor f 181. N°. 7. Een huis en erf aan de noordzijde van den Ouden Rijn, omtrent de Bakkersteeg, Wijk VI, N°. 167, Sectie H, N°. 694. Kooper Hendrik Marks voor f 425. N°. 8. Een huis en erf aan de oostzijde van de Middelste Gracht, omtrent de Groenesteeg, Wijk VII, K°. 588, Sectie I, N°. 797. Kooper Joh. Willcbr. Van Hartevelt voor f 435. N*. 9. Een partij warmoesland gelegen in den Boschhuizer polder, op Amul, bij de Wouterbrug, in het buitenwater, onder de gemeente Soeter- wuude, Sectie A, Nos. 1498 tot en met 1508 eu 1538 tot en met 1544. Kooper Willem Lamau voor 2500. N". 10. Een huis met koepel, alsmede tuingrond en schuur, staande en gelegen anu den Singel tusschen de voormalige Rijnsburgsche Poort en Morschpoort, onder de gemeente Oegstgeest, Wijk II, No. 111, Sectie B, N'. 791 en 790. Kooper Wil lem Bergers voor f 2058. Gemengd# Berichten. Een met paard bespannen wagen, beladen met lijnkoeken, geraakte hedenmorgen, door eeu ach- terwaartsche wending of zijsprong van het paard, iu de Mare alhier, en wel ter hoogte tusschen de Claresteeg en de Marekerk. Eenige manspersonen begaven zich op het ijs, om paard en wagen op den wal te brengen, dooh nog meer handen moesteD aan het werk, wilde men geen gevaar loopen om het slachtoffer van dierenliefde te worden. Ten slotte werden de pogingen met goed succes bekroond. Den 6den Februari is op den Hudson-rivier spoorweg eeD trein, met petroleum geladen, in brand geraakt, eeu voorbijstoomeude passagiers- trein vatte ook vlam en bracht den biuiin over op eene brug, die instortte. Dertig personen zijn verbrand of verdronken, en zeer vele gewond. Vrijdagavond tegen 11 uren werd te Am sterdam brand ontdekt op den bovensten zolder van het pakhuis Zwanenburg in de Zwanen burgsche- straat. Er waren spoedig spuiten op de plaats aanwezig en werd ook de stoomspuit aangevoerd daar de brand een zeer dreigend aauzien kreeg. Het pakhuis gevuld met brandbare waar, zoo als tuil, timmerhout, papieren, tabak en houts kolen spuwde vuurkolommen, dicdoor den hevigen oostenwind een eind ver in tal van vonken wer den verspreid. Het vroor dat het kraakte en het was inderdaad geene gemakkelijke taak voor de spuitgasten en pijpvoerders om met hunne ma chines klaar te komen. Het water bevroor in de slangen en pompen, de straat was spiegelglad en schutters, dienders en pompiers hadden moeite genoeg om zelfs op de been te blijven. En alsof het tot steen verharde water nog geen belemmering genoeg tot blusschen aanbood, ook de stoomspuit, nauwelijks aan het werk, werd defect, iets dat, vermoedelijk aan de hevigo koude moet worden toegeschreven. Goede raad was nu duur. De open gehakte bijten vroreD dicht, de slangen van de brand spuiten waren stijf, en het pompen in den kou- den scherpen oostenwind met 12 graden vorst, behoort tot de niet zeer gemakkelijk uit te voe ren verrichtingen. De 6puit van de Westermarkt werd nu gebaald, die den volgenden morgen te 16 uren nog druk aan het spuiten was. De Zwanenburgerstraat zag er waarlijk ijzing wekkend uit. Overal ijs, en niets dan ijs. De gevels der naburige huizen, de jassen, petten, bouffantes, schoenen en spuitnommers der ijsman nen, alles was gestold, wit en hard. De spuiten zelf, meest allen in defecten toestand door het

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3