oordeel, dat voor wijzigingen van het reglement geen genoegzame reden bestaat, daar elke Kamer tot publiciteit, in de mate en op de wijze zooals haar meest oorbaar zal voorkomen, kan besluiten." Bij beschikking van den Minitter van Staat en van Binnenlandsche Zaken ran 30 Januari jl., is aan den adjunct ingenieur bij den aauleg van Staatsspoorwegen L. F. Fisscher, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met ingang van 15 dezer. Naar wij vernemen, treedt de heer Fisscher als adjunct ingenieur in dienst bij de Nederl. Indi sche Spoorweg-Maatschappij en zal hij in de vol gende maand naar Java vertrekken. Bij beschikking van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken van 4 dezer, zijn, in verband met het overlijden van den opzichter van den waterstaat der 1ste klasse H. H. Jonger, met ingang van den lêten Maart e. k. bevorderd tot opzichter 1ste kl. de opzichter 2de kl J. Gor ter; tot opzichter 2de kl. de opzichter 3de kl. M. J. H. Hermans; tot opzichter 3de kl. de op zichter 4de kl. L. Koot en benoemd tot opzichter 4de kl. L. H. Folkers. Z. M. heeft bij besluit van den lOden Febr. 1S71 aan A. Van der Werk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Zevenbergen, en benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Zevenbergen, B. Van de Werk, candidaat notaris aldaar, een en ander in te gaan den liten Maart 1871. BliVIVENLAND. Amsterdam, 11 Febr. In de vergadering van aandeelhouders der Kon. fabriek van stoom en andere werktuigen ouder de firma Paul v. Vlis- singen en Dudok Van Heel, gisteren onder voor zitterschap van Mr. S. Messchert van Vollenhoven gehouden, hebben de commissarissen medegedeeld, dat de drie crediteuren, die tot nog toe weiger achtig bleven tot de voorstellen der commissie uit de aandeelhouders toe te treden thans hunne adhaesie hebben gegeven, zoodat de commissie nu uitgenoodigd kon worden de reorganisatie der maatschappij verder tot stand te brengen. Daartoe is in de eerste plaats noodig het vinden van p. m. /■20Ü.Ü00, welke aan de f 500.000 ontbreken voor de reorganisatie beuoodigd, en deed de voorzitter een beroep op de welwillende medewerking zoowel van aandeelhouders als stadgenooten, om de commissie in hare pogingen op finantiëel ge bied te steunen, voor de daartoe te verstrekkken gelden zijn speciale onderpanden tot waarborg, die door eene commissie uit de geldschieters ge administreerd, binnen weinige jaren te gelde kunnen gemaakt zijn. De hear Philips bracht hulde aan de heeren crediteuren, die door hunne tusscheukomst de toestemming van vroeger wei- gerachtigen hadden verkregen, waar de commissie slechts eene passieve houding mocht aannemen, Hij vereenigde zich tevens met den voorzitter dat alle belanghebbenden en belangstellenden krachtig mochten medewerken om de schoone instelling op gezonde grondslagen in stand te houden. Ten slotte werd bepaald om de vergadering zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen om tot ont binding der oude en de reorganisatie der nieuwe maatschappij te besluiten. Gisteren werd alhier in de gewone zaal van het Raadhuis het mondeling gedeelte van het vergelijkend examen gehouden voor een hoofd onderwijzer op een der openbare tusschenscho- len, waartoe zes candidaten waren opgeroepen. Het examen werd gehouden door den schoolop ziener van het eerste district, bijgestaan door den inspecteur en de schoolopzieners van het tweede, derde en vierde district; de wethouder een der raadsleden en een commissie uit de plaatselijk schoolcommissie waren tegenwoordig. Het examen duurde van 9 tot 4ü uren. Eerstdaags zal de voordracht opgemaakt worden. 's-Gravenhage, 12 Febr. Over de afgeloopen week zyn hier 270 gevallen aan kinderziekte aangegeven; terwijl gedurende dat tijdvak aan die ziekte 103 personen zijn overleden. Eene zich alhier samengesteld hebbende commissie, waarvan Graaf R. J. Öchiimiielpeu- ninck van Nijenhuis voorzitter is, en die zich ten doel stelt voorziening iu de behoeften ontstaan door de heerschende epidemie, heeft bekend ge maakt dat zij voornemens is, van af Maandag 13 dezer op alle werkdagen, van 9 tot 11 uren des voormiddags, aan het locaal der Koornbeurs, op de Prinsengracht, gelegenheid te geven tot het doen van aanzoek om hulp en ondersteuning, ten behoeve van door of ten gevolge der heerschende epidemie lijdende personen en gezinnen. Tot ge meld einde is reeds bij deze commissie ontvangen de aanzienlijke som van 3740.84'. Delft, 12 Febr. De Kapitein F. C. Visscher van het 1ste reg. vesting-artillerie is bij de ar tillerie stapel en constructie magazijnen alhier gedetacheerd en de kapit. W. Irish Stephenson van het 3de reg. vest.-art. is bij de pyrotechnische school alhier gedetacheerd. Utreciit, 12 Febr. Naar men met zekerheid ver neemt, zullen de forten in de Utrechtsche linie geheel zooals thans het geval is gewapend blij ven en zal het nieuwe fort te Vechten, zoodra zulks geschieden kan, met getrokken geschut be wapend worden. Nijmegen, 11 Februari. Nadat het ijs zich voor eenige dagen alhier in beweging had gezel en doorgedrongen was, is het water in het. laatste etmaal 310 duim gewassen en blijft de was aan houden. De aan de rivier gelegen huizen hebben allen het water in hunne kamers en kelders, ook het laagste gedeelte der stad staat onder water. Op sommige plaatsen aan de Waal zit het ijs (1 a 8 voet op elkander geschoven. In verscheidene straten aan het beneden einde der stad staat het water tegen de dammen. Lobith, 11 Februari. Gisterenvoormiddag ver toonde zich hier, voor het eerst in dit jaar een vaartuig met kolen beladen, dat den vorigen dag van Ruhrort vertrokken was. Dit wekte temeer verwondering, daar gisterenavond alhier een rap port uit Emmerik was ontvangen, dat het ijs te Grieth (2 uren boven Emmerik) en meer opwaarts nog vast zat. Harderwijk, 12 Febr. Van het leger hier ter lande zijn een aantal onderofficieren, korporaals en manschappen bij het O. I. leger overgeplaatst die bij het Koloniaal Werfdepot alhier a la suite zullen verblijven tot zij naar Java zullen ver trekken. Putten, 12 Februari. De geachte hoofdonder wijzer der dorpschool dezer gemeente, vierde gis teren zijne 50jarige ambtsvervulling waarvan hij bijna 49 in deze gemeente werkzaam was. De belangstelling den jubilaris betoond was zeer groot; behalve kostbare cadeaux zijner ambtge- nooten en der overige onderwijzers uit dit school district vereerde de gemeente hem een album van groote waarde, terwijl hem de. koninklijke zilveren medaille namens den inspecteur in deze provincie en de zilveren medaille der maatschappij tot Nut van 't Algemeen door eene commissie uit het departement Harderwijk werd overhandigd. Zutfen, 11 Febr. De door de heeren Snellen en Willink geopende leening groot 25.000 lot goedmaking der kosten verbonden aan de con cessie tot aanleg en exploitatie voorden spoorweg van Winterswijk naar Halteren, is reeds voltee kend. Zwolle, 11 Februari. De spoortreinen, die gis terenavond te 9.40 en 10.15 van Leeuwarden en Utrecht alhier moesten aankomen, zijn eerst de.g en zijne vrouw gaf zich, hoewel zij in het huis van een Joodsch bankier was, met hare geheele hart aan het lang ontbeerde genot van een vroo- lijk gezelschap, waar de dwang verbannen was, over. Was Rosalie ooit schoon geweest, zoo was het op dezen avond, toen vreugde, bevredigde ijdelheid, hoop en liefde haar gelaat eene uit drukking van geluk gaven, die een schoonen, bedrieglijken sluier over de bron wierp, waaruit die ODtstond. In dit uur was al de verwaande aanmatiging, de dikwijls belachlijke behaagzucht, die Felix zoo vaak kwetste en verkoelen deed, verdwenen; er lag slechts tevredenheid op hare bloeiende lippen, en geluk, vreugde en levenslust deden haar beter schijnen, dan zij werkelijk was. Daarbij deed de ongewone eenvoudigheid van haar toilet, dat zij heden als het verraste jarige kind had gekozen, hare schoonheid bijzonder uit komen, en had zij geweten, welke bekoorlijkheid haar het eenvoudig witte kleed verleende, dat slechts kostbaar werd door den rijkdom zijner kan ten, zoo had zij zeker voor altijd de overtollige kleu renpracht en de vele sieraden vaarwel gezegd. Felix week dien avond niet van hare zijde, en was het nu door toeval of door den heer Radauer zoo beschikt, ook bij het concert en souper vond hij zijne plaat» naast haar. De schitterende pracht, het vroolijke leven en gedruisch, de wegslepende nachts te halftwee gearriveerd, doordien het water in de pijpen der locomotieven onderweg bevroor en men genoodzaakt is geweest, voor den Staats spoor van Steenwijk en voor den Centraalspoor van Kampen reserve-locomotieven te ontbieden. Kampen, 11 Febr. De spoortrein die gisteren avond om halfelf alhier moest aankomen, kwam eerst hedennacht om halfdrie aan. Het eerste oponthoud is ontstaan, doordien de trein op den Rijn-Spoor weg, waarop de Centraalspoor te Utrecht, wacht, op een goederenwagen is geloopen, die door den feilen wind op den weg was gejaagd. Het tweede oponthoud had 10 minuten voor het station Hattem plaats alwaar de trein bleef stil staan daar de aanvoerpijp bevroren was. De pas sagiers moesten r.aar het station loopen dat dooi de hevige storm en felle koude met groote moeite gepaard ging. Men moest het vuur op den weg werpen daar de locomotief aan gebrek aan water zou gesprongen 'zijn. Er moest ook om een andere locomotief getelegrafeerd worden, zoodat de ver kleumde passagiers eerst om twee uren te Zwolle aankwamen. Groningen, 11 Febr. Onder de vele voorzorgs maatregelen, die hier worden genomen tegen de verbreiding der pokziekte, behoort ook de vol gende, waarop wij meenen de algemeene aan dacht te moeten vestigen, omdat die niet overal wordt toegepast. Het is de maatregel, dat in de bank van leening geene kleedingstukken, bedde- goed en dergelijke worden aangenomen, dan na alvorens onder toezicht van een geneeskundige en een beambte der bank behoorlijk te zijn ge desinfecteerd. De bijzondere doelmatigheid van dezen maatregel behoeft wel geene toelichting. Assen, 12 Februari. Door deu raad dezer ge meente is tot conrector aan het gymnasium al hier benoemd, de heer G. Van Helbergen,docent aan de hoogere burgerschool te Zaandam. '•-Hertogenbosch, 11 Februari. Deu 15 Febr. zal alhier de vroeger benoemde, doch toen nog daartegen bezwaar makende, Dr. Schüngel als leeraar aan de gemeeute-burgeravoudschooi zijne betrekking aanvaarden. Mlddblbürg, 11 Februari. In een dezer dagen gehouden vergadering van het alhier gevestigd departement der maatschappij lot Nul van 'l A/ge meen is besloten een onderzoek in te stellen, of het mogelijk zou zijn te dezer stede op kleine schaal een industrieschool voor de vrouwelijke jeugd op te richten, in den geest zooals die te Amsterdam bestaat, waarvan door een der leden belangrijke mededeelingen werden gedaan. BUITENLAND. DuitBclilnncl. De Kólnitche Zeilung van heden zegtHet be lang voor de verkiezingen der Frausche comti- tuante op dit oogenblik is daarom zoo leveudig, omdat daarin de voor ons zoo gewichtige oorlogs- of vredequaestie eene eerste plaats bekleed I. Bij het aanstaande iu Frankrijk heerschende schouw spel, zal het voor Duitschland zijn: tua reiagiturl Uit de telegrafische resultaten van de verkiezingen is de werkelijke partijschakeeriDg nog altijd niet duidelijk op te maken: Wellicht gaat het de Fran- schen niet beter, en zullen ook zij moeite hebben om uit dezen warboel wijs te worden. Aan een vreedzame meerderheid gelooft uien nog altijd daar de voortzetting van den oorlog voor Frank rijk materieel zoo goed als onmogelijk is. Hier neemt men echter voor alle eventualiieiten zoo wel militaire als financieele voorzorgen. Maar dat ook Graaf Bismarck een spoedige vrede niet on waarschijnlijk voorkomt, bewijst, zijn antwoord aan Zwitserland waar hij het verzoek der Zwit- sersche regeering, om te bewerken dat het in Zwitserland geinterueerde Franscbe leger ver gunning tot den terugkeer naar Frankrijk zou erlangen, van de hand heeft gewezen, vermits de ondervinding geleerd had dat de Fransrh., ving buiten slaat is waarborgen te geve» terugkeerend leger niet dadelijk weder i, Duitschers te veld zou trekken; terwijlv, marek de Zwitsersche regeering verzocht b even als tot nu toe, nog voor eenen zoo hi korten tijd in de handhaving der neutral' volharden en daardoor tot bespoedigin» 1 vrede mede te werken. Franltryk. De gevangene van Wilhelmshöhe hivj noodig geoordeeld aan Frankrijk te heriL' dat luj nog bestaat. In eene proclamatie,dj onder volgt, beproeft hij aan den val vt| gouvernement en aan de republiek aider toe te schrijven van Frankrijk, dat hij ze afgrond heelt gestort. Hij vraagt daana»-. schap aan de wederrechlerlijke bekleedt het gezag. De Indépmdance zegt in haar buitenk overzicht te dien aanzien: „We weten niet, hoe de vergadering, dij daags te Bordeaux bijeenkomt, het gebeurde: oordeelen en of onder hare gelederen, b, servatief ook samengesteld, er zich mannem' bevinden zoo ontbloot van gezoud venU' zedelijkheidsgevoel, om een oogenblik tel. denken, we zeggen niet aan het herstel it keizerrijk, maar aan eene rechtvaardigt dezen regeeriugsvorm. Het is buiten kijf, dat wij, zonder to set- voor tegenspraak, kunnen verzekeren en. ook wel de meening van de vergadering dat, indien Frankrijk zoo laag zou ziDken misdaad van December na den oorlog vai te gaan verheerlijken, geheel Europa, zon: derscheid van partijen of nationaliteit, liiflt diep zou verachten." De circulaire van den man van Sédan voljJB Frankrijk „Door de fortuin verlaten, heb ik seden gevangenschap dat diepe stilzwijgen bei hetwelk den rouw in 't ongeluk voegt. „Zoolang de vijandelijke legers tegen t overstonden, heb ik mij van eiken stap, woord onthouden, dat tweedracht zou l kunnen zaaien. Maar thans, in den diepe» mer des lands, kan ik mij niet langer het gen opleggen, zonder gevoelloos voor zijn te schijnen. „Toen ik genoopt was mij als gevangen te geven, kon ik in geen onderhandelinge. den vrede treden. Ik was niet meer vrij, zou dus den schijn op mij geladen hebbs ik alleen door persoonlijke overwegingen ir. laten leiden. Ik wilde bet Regentschap, d; zetel had te Parijs, te midden der Kamers, beslissen, gelijk de plicht voorsohreef, of 1 't belang der natie was den oorlog voort te i In weerwil van ongehoorde rampen, was F: rijk nog niet overwonnen. Onze vestingen v nog in onze macht; Parijs was in ataat ra: dediging; nóg kon de uitbreiding onzer ra tegengegaan worden. „Maar terwijl alle blikken op den vijan' ren gericht, barstte te Parijs een opstai Jegens de volksvertegenwoordiging werdje gepleegd, de Keizerin werd bedreigd, eeo: geering vestigde zich bij overrompeling t Raadhuis, en het Keizerrijk, aau hetweÉ gezamenlijke natie korten tijd te voren r derde maal haar votum gegeven had, wet» dezelfde personen omvergeworpen, die gei waren het te verdedigen. Mijne rechtmati» ontwaardiging onderdrukkende, zeide ik lil zeiven„Wat lig t aan de dynastie geleg-:S het Vaderland gered kan worden 1" En io'M vaD tegen de schending van het recht te f' teeren, waren mijn vurigste wenschen ol zaak der nationale verdediging en bewob ik de vaderlandlievende toewijding, was' muziek en de schuimende champagne, alles droeg er toe bij, Felix nog meer op te wekken, als hij het reeds was, en hoewel hij ontelbare malen reeds veel vertrouwelijker naast Rosalie had ge zeten, en haar in de vonkelende oogen had ge zien, nooit had hare schoonheid hem zoo aange trokken als heden, waar zoo vele anderen ook aanspraken op haar glimlach en hare woorden mochten maken. Nadat men van tafel opgestaan was, en de gasten zich door de helder verlichte paden van het park verstrooiden, waren Felix en Rosalie de laatste die naar buiten gingen. Hij had haar teruggehouden, hij wist zelf niet waarom, er was een onverklaarbare onrust in hem die hem nu voor, dan achterwaarts dreef. Hij had veel en spoedig achtereen gedronken, de zoele nachtlucht, de honderde lichten die tusschen de groene bladeren glinsterden en de schoonheid van Rosalie helder en zacht bestraalde, sleepte zijn hart als in bedwelling met zich voort. „Zijt gij gelukkig, Rosalie?" vroeg hij, toen zij een zijpad insloegen, waar men de lampioDS ver geten had of gespaard, waar slechts het licht der sterren, helder en vriendelijk hen bestraalde alsof zij zijn hart van de betoovering wilde bevrijden „zijt gij gelukkig Rosalie?" Zijn roerende en ongewone toon deed haar vermoeden, wat er in hem omging: „wie zou er wel geheel en al gelukkig zijn," autwoorde zij, „het beste moet ik nog van de toekomst ver wachten." „Moet gij het beste nog verwachten?".maar wat is dan het beste, Rosalie?" hernam hij drin gend en met plotseling ontwaakte ijverzucht. „Een hart," zeide zij lachend maar met een eenigszins bevende stem, want zij gevoelde zelve het ongepaste dat er tegenover hem in die be kentnis lag en vooral in zulk een oogeublik. Op eiken anderen tijd zou haar antwoord hem zeer onzacht uit zijne illusiën hebben ge wekt, maar ditmaal was de opgewondenheid te groot en hij antwoorde terwijl hij haar tot zich trok: „vliegen alle wenschen uwe schoonheid niet te gemoet Rosalie, buigen zich geen duizend harten voor u? O, neen, wees niet koel, niet onverschillig, slechts nu, in dit uur niet," bad hij haar, toen zij zich schijnbaar aau zijne om arming wilde onttrekken, terwijl hij hare haud, en haren vollen, schoonen arui kuste. Zij ant woorde niets, maar weerde hem ook niet meer en verwachte nu gespannen het beslissende woord, dat haar zijne hand en zijn naam zou verzeke ren. Zij stonden nu aan den uitgang van het een zamen pad, dat op het. groote grasperk in het midden van het park uitkwam; nog omgaf hen de beschermende duisternis en met bevende, on stuimige heftigheid sloot Felix haar nogmf zijne armen en kuste haar blanken hals ei gloeiende lippen. Daar.op eens werd het helder om het' overal schitterde veelkleurig licht en daan als overgoten, door honderd oogen gt 6tond Felix, als met een tooverslag ontwin! ontnuchterd, als vastgeworteld op zijne)* Rosalie liet niettegenstaande de verrassns; hoofd op zijn schouder rusten, alsof het de; was die haar nu toekwam, en de juich.' van den ouden Radauer overstemde zells"* fare, die op hetzelfde oogenblik, de naan- van Rosalie in schitterend vuurwerk bef „Mijne kindereD," riep hij uit, zich cW spoedende, terwijl hij te vergeefs beproefd'J korte armen om hen heeD te slaan, „mijt x welk eene verrassing bereidt gij mijn vade mijnheer de baron I" voer hij met meer fff heid voort, „ik ben er mede tevreden, maal gelukkig, zij is een goed kind, gij zult in ge' opzicht bedrogen worden,in geeuerl zicht durf ik beweren, want Rosalie is eenig kind." Wordt verity

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2