Berdiansk, 160 lit. V. 126 a 130 kilogr. 38 fr.j Marcanopoli, 124 128 li 36 Polen, u 124 128 ii 37 a 37 Odessa, ii 124 128 36 Idem, ii 122 „126 u 34% Taganrog, H 126 130 n 37 Donau, II 124 128 35% Idem, II 123 127 1/ 34% ll Idem, II 121 125 u 32 n De transactiën volgens deze prijzen gedaan van 16 tot 21 Januari bedroegen over de 40.000 last. De invoer gedurende het jaar 1870 bedroeg 5.501.040 hektoliters. De toevoer Van granen wordt steeds voortgezet. Die van 12 en 18 Januari jl. was van 109.000 hektoliters. In weerwil van de tegenwoordige crisis behoudt de handel eene groote vastheid. De regeerings- besluiten betreffende uitstel van vervaltijd der handelspapieren hebben op deze gunstigen toe stand eenen onmiskenbaren invloed uitgeoefend, ofschoon de groote handelshuizen van Marseille van deze vrijheid eeu zeer gering gebruik hebben gemaakt. De kleinhandel daarentegen heeft deze bepaling te baat genomen, en de verschillende banken van Marseille houden op het oogeublik onbetaalde handelspapieren ter incassering tot een bedrag van verscheidene millioenen. In de haven van Cette kunnen Nederlandsche schepen, die aldaar zeer gezocht zijn, gedurende de maanden Februari, Maart. April ladingen vin den naar Nederland, de Noord- en Oostzee, als mede voor Amerika, Brazielie en Buenos Ayres, doch voor deze laatste bestemmingen dienen de schepen gekoperd of gezinkt te zijn. In de haven van Toulon zijn gedurende de maanden October en November 1870 groote hoe veelheden steenkolen door Engelsche en Fransche schepen uit Engeland aangevoerd. Sedert 1S59 had er te Toulon geen invoer van Engelsche steenkolen meer plaats gehad, daar men uitslui tend Fransche kolen gebruikte. Zoo als reeds vroeger aangemerkt werd, heeft de verhooging der invoerrechten op de koffij de prijzen van dit artikel op de markt van Bordeaux zeer doen stijgen. De koffij, die nu met de rechten voor 115 en 117 fr. verkocht wordt, heeft eene waarde van 72 en 74 fr. in entrepot, hetgeen met de rechten van fr. 50.40 een prijs van 122 of 124 fr. zoude moeten geven. De rijzing heeft dus nog niet het toppunt be reikt, vooral daar de vraag naar deze waren steeds toeneemt. De suiker, even als de stearine, is zeer in prijs gestegener worden voorraden geraffineerde sui ker uit het noorden verwacht. De Engelsche huizen verkoopen hier groote hoeveelheden laken. Nederland zou wellicht hier, voor deze handelsartikelen, een goed debouché kunnen vinden. In den loop van dit jaar zal de vreemde haver in Frankrijk zeer gevraagd wordeD, daar de buitengewone koude van deze maand de haver velden zeer heeft benadeeld. De haven van Antwerpen is, naar men zegt, met waren overvoerdsedert lang, of zelfs nooit, heeft Bordeaux Daar die plaats zoo veel wijn ver zonden. De verzendingen van Bordeaux naar Engeland zijn ook talrijker geweest dan vroeger. De neutrale vlag zal in het voorjaar hier zeer gezocht zijn, vooral voor de vaart op Rusland. Twee Nederlandsche schepen hebben reeds la dingen voor St.-Petersburg en Rosario, en het is met twijfelachtig dat nog meerdere Nederland sche schepen in deze haven zoude kunnen be vracht worden." Slaats-Couranl De belanghebbenden worden verwittigt dat er, te rekenen van aanstaanden Vrijdag den 17den dezer maand en verder des Vrijdags van vier tot vier weken, eene derde maandelijksche brieven maal naar Nederlandsch Indië over Brindisi zal worden verzonden. Even als de bestaande veer- tiendaagsche verzendingen over Brindisi, geschiedt de expeditie van de bsdoelde nieuwe brievenmaal met den trein, die des Vrijdags te 2.2Ü 's avonds uit Amsterdam vertrekt. Daar de pakketbooten, waarmede deze dienst wordt uitgevoerd, recht streeks van Singapore naar Batavia doorstoomen, zonder onder weg aan te leggen, kan de corres pondentie voor Riouw, Banka en Palembang niet met deze nieuwe gelegenheid worden verzonden. De 2de luitenants bij het korps mariniers J. W. Van Riel en H. B. Van Rhijn, kommandeerende het detachement mariniers, ingescheept op Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer ter beschikking gesteld van den kommandant en inspecteur van dat korps, en met den eersten Maart daaraanvol gende respeetievelijk vervangen door de 2de lui tenants bij hetzelve J.J. Ruringh en H. J. Romenij. De Slaals-Couranl bevat de volgende rivierbe- richten Keulen, 10 Februari. Waterstand 15 voet 414 duim boven nul. Geen drijfijs. Rulhuizen, 10 Februari, voormiddags G uren. Blank water. Waterstand 3.21 meter onder nood- peil. Val 0.11 meter. Nijmegen, 10 Februari. Open water met zeer weinig drijfijs; overtocht geregeld. Waterstand 3.29 meter onder noodpeil. Was 0.89 meter. Tiel, 10 Februari. Waterstand 2.02 meter on der noodpeil. Was 0.67 meter. Nadat gisteren voormiddag het ijs op de Waal voor deze stad een uur in volle beweging was geweest en zich weder had gezet, kwam het in den namiddag weder in beweging en is sedert blijven doordrij ven; thans blank water. Bommel, 10 Februari. Gisteren werden gedurig ijsbewegiDgen waargenomen, en was het te 5 uren namiddag sterk doordrijvende maar te 6 uren namiddag weder vast. Thans ijs vast. Wa terstand 1.62 meter onder noodpeil. Was 1.04 meter; in de laatste 1314 uren 0.50 meter val. Pannerden, 10 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast. Waterstand 3.21 meter onder noodpeil. Was 0.63 meter. Deventer, 10 Februari. IJs vast, passage over de brug. Waterstand S.29 meter onder noodpeil, was 0.03 meter. Katerveer, 10 Februari. IJs vast. Waterstand 2.93 meter onder noodpeil. Was 0.06 meter. Kampen, 10 Februari. Toestand van het ijs onveranderd; geregeld verkeer met de eilanden Schokland en Urk over het ijs. Waterstand 1.75 meter onder noodpeil. Was 0.08 meter. Vianen, 10 Feburari. Geene verandering in de ijsbezetting; dijkwachten worden heden betrok ken. Waterstand 3.42 meter onder noodpeil. Val 0.05 meter. Gorcum, 10 Februari. Gisteren te 4 u. 40 m kwam het ijs voor deze stad in beweging en dreef langzaam door tot 6 uren, toen het zich weder zette boven den lijn Hardinxveld-Werkendam, met steeds sterk wassend water. Sinds gisteren namiddag 6 uren het ijs weder vast; open vak tusschen Loevestein en de Oozthaven van Gorcum. Temperatuur 6' C. Barometer 762. Waterstand 1.49 meter onder noodpeil. Was 0.63 meter. Sleeuwijk, 10 Februari. Van hier over 200 a 300 meter breedte van de Gorsche Kade even boven het veer tot SOU meter beneden het veer blank water; verder voor zooveel zichtbaar, ijs vast en op elkander geschoven, overtocht met de schietschouw. Waterstand 3.99 meter -f- AP. Was 0.58 meter. Paulownahoeve, 10 Februari, voormiddags 6 uren 30 minuten. IJs weer vast. Waterstand 2.64 meter -+- AP. Was 0.50 meter. Sliedrecht, 10 Februari. IJs verzet, heden vast. Waterstand 1.60 meter onder noodpeil. Dordrecht, 9 Februari. Over drie achsten der rivierbreedte blank water; overtocht tot Zwijn- drecht door eene sleuf; tusschen pijler» spoorbrug dicht, beneden spoorbrug blank water. Water stand 2.49 meter onder noodpeil. Kop van 't Eiland, waterstand 2.19 meter -+- AP.; was 0.22 meter. Hedennacht ijsbeweging over de geheele rivier; het ijs heeft zich 10 meter verzet, Id den benedenmond heeft het ijs zich gisterennam. 10 uren wat verzet, doch niet doorgedrongen. Heden wordt het ijsbreken met mijnen en de stoomboot krachtig voortgezet. Maastricht, 10 Februari. Blank water. 'e-Bosch, 10 Februari. Blank water. Waterstand 0.74 meter boven nul. Was 0.43 meter. Woudrichem, 10 Februari. Waterstand 4.25 meter -+- AP. Was 0.57 meter. De Maas vrij van ijs; Waal en Merwede van af Loevestein tot even beneden Gorcum blank water; ijs in de Waal boven LoevesteiD onbewegelijk vast. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart e. k., tot schoolopziener in het vijfde schooldistrict van Drenthe benoemd Dr. S. Stratingh Tresling, te Havelte. Z. M. heeft aan Mr. H. C. Van Diggelen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1871, eervol ontslag verleend als notaris te Zeist. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. J. W. Van Loon, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtb. te Amsterdam. Z. M. heeft aan Mr. A. A. De Pinto, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtb. te 's-Gravenhage. BINNENLAND. 's-Gbavesande, 9 Februari. Mejufvrouw K. P. M. Van den Ende, geb. Stouthandel, alhier, vierde dezer dagen het 50jarig jubilaeum harer bevor dering tot vroedvrouw, in welke betrekking zij nog steeds met onverdroten ijver, onverzwakte kracht en zeer gelukkig gevolg werkzaam is. Hare moeder heeft dezelfde betrekking 36 en hare grootmoeder 42 jaren uitgeoefend, terwijl haar grootvader mede 46 jaar als vroed meester prac- tiseerde. Zij zelve heeft, gedurende haar zoo lang durig en werkzaam practisch leven, bij meer dan 4500 verlossingen geadsiteerd. Zoowel van den geneeskundigen inspecteur, in deze provincie, als van de geneeskundigen in hare omgeving, mocht de waardige ovrouw terecht op dezen voor haar zoo gewichtigen gedenkdag oprechte en welver diende blijken van deelnemende belangstelling ondervinden. Hellouw, 10 Febr. Gisterenmiddag te halfvier is de rivier de Waal hier losgeraakt met een waterstand van 5.36 meters. Het water wast nog van oogenblik tot oogenblik. Het ijs werkt hier en daar zoo tegen den dijk op dat het er op eeDige plaatsen geheel op is geschoven. Het is ook in het achtergedeelte van een aan den bui tenkant van den dijk staande huis gedrongen; het zich daarin bevindende vee heeft men door het lossnijden der touwen gered. Zotten, 10 Febr. Door de benoeming vaD den heer Ridder van Rappard tot rechter in de arr. rechtbank te Hoorn, is het getal plaatsvervangende rechters alhier met éen en tot éen verminderd. De andere plaatsvervanger, Mr. Stolk, is door zijne betrekking van procureur in den regel verhin derd om als rechter zitting te kunnen nemen. Het ware derhalve te wenschen dat een paar bekwame juristen zich opgewekt gevoelden «ich hier te vestigen; aan de gelegenheid ontbreekt het hier niet voor een paar kundige mannen om zich een bestaan te verzekeren. De Rechtbank zou daD tevens van een hunner gebruik kunnen maken. Enschede, 9 Febr. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich tot den minister van oorlog gewend, met verzoek, dat voortaan het beginsel van vrije concurrentie consequent moge worde toegepast bij de openbare aanbeste dingen van de levering van legerbehoeften, en niet, zoo als nu geschied is, dat de laagste inschrij ver naar de levering van 30,000 chacots niet wordt toegelaten tot die levering, omdat hij Diet reeds eene fabriek dier voorwerpen had. Ter zake van dit feit heeft de Kamer van koophandel te 's Bosch zich dan ook tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal geadresseerd. Coevorden, 10 Februari. Door een aantal jagers uit dezen omtrek werd eergisteren in de Berger venen een zoogenaamde knuppeljacht op vossen gehouden. Als een bewijs, dat deze dieren aldaar niet tot de zeldzaamheden behooren, diene, dat het den jagers gelukte er elf op te sporen, waar van er zes door hen werden gedood. Meppel, 10 Februari. Bij de ingezetenen circu- leeren inteekenlijsteu voor bijdragen ter bekos tiging van een gedenkteeken op het graf van den ODlangs overleden heer Dr. P. Hofstede Crull, als blijk van waardeering voor de vele en ge wichtige diensten door hem in verschillende be trekkingen bewezen. Bebqen-op-Zoom, 10 Febr. Heden zijnde miliciens der lichtingen 1870, alhier in garnizoen en niet bestemd voor het blijvend gedeelte van het 1ste bat., 6de reg. inf. en van het 2de en 4de bat., 3de reg. inf. met onbepaald verlof huiswaarts gezonden. Vlissinqen, 9 Februari. Eergisteren heeft alhier een treffend ongeluk plaats gehadeen viertal werklieden namelijk bezig zijnde aan de herstel ling van een schip op de werf liggende, vielen door het breken van een stellingtouw naar be neden; eeo hunner, een 66jarig man uit deze gemeente, bekwam daarbij hersenschudding, een tweede kwam op een dissel terecht, terwijl de beide andere mede verschillende kneuzingen en wooden kregen. Middelburg, 10 Februari. Evenals Schouwen hebben de ingelanden van den polder Nieuw- Noord-Bevelaod in een dezer dagen te Colyna- plaat gehouden vergadering besloten, dien polder met 1871 vrij te verklareD. BUITENLAND. Frankrij k. De belegeringswerken vóór Belfort zijn aan merkelijk gevorderd door de werkzaamheden der laatste dagen. Von Treskow was genoodzaakt, om bij zijne operatiën tegen de gedetacheerde forten Hautes-Perches en Basses-Perches loopgra ven in de rots uit te houwen. Toen deze met groote krachtsinspanning in gereedheid waren gebracht, veroorzaakte het dooiweder eene groote moeilijkheid, want de loopgraven liepen vol watar. Von Treskow liet zich niet afschrikken en slaagde er in om de beide forten zóo digt te naderen, dat eene berenning kon worden gekommandeerd. Deze beweging had het voor hem gewenschte gevolg: de forten Hautes- en Basses-Perches wer den beiden den Ssten door hem vermeesterd. De vesting zelve is thans van de zuidzijde geheel ontbloot, zoodat de capitulatie niet lang meer kan uitblijven. Van de Doordzijde wordt zij wel is waar beschermd door de werken op den Mont- Salbert, maar de stad staat nu zelve aan drie zijden bloot voor het vijandelijk geschut. Aan de Telegraph wordt geschreven, dat Bour- baki, verdacht van een imperialist te zijn, om- riDgd was door spionnen; hij spande alle krach ten in om zijn leger marschvaardig te maken, en de Regeering verweet hem zijn talmen. De wakkere krijgsman kon die aanmerkingen niet verdragen van liedeD, die niet het minste ver stand van oorlogvoeren hadden; en overtuigd, dat wat hij ook deed, hij het nooit naar hun zin zou kunnen maken, zette hij zich, in een aanval van wanhoop, een pistool voor het hoofd. Hij is nog niet dood, maar zijn toestand is ho peloos. (Intusschen spreken de laatste berichten van eene langzame geneziDg). Menig Engelsch- man zal zich nog den dapperen aanvoerder van het 1ste regiment zouaven uit den sla» Alma herinneren. Een beter of dapperder» leeft er niet; maar zooals hij zelf zeide;so| moesten door soldaten en niet door bur»jr. kommandeerd worden. to Het Engelsch-Fransche handelsverdrag, t mede keizer Napoleon in 1861 eenen groote: Wl op den weg der handelsvrijheid en der hart: st< verstandhouding met Engeland deed, is aan»; zjj op zoodanigen voet dat het thans óf opgezegi- worden óf de beide partijen voor een nien ha langdurig tijdvak bindt. Volgens ondertcb' berichten schijnt het Parijsehe Bewind bet ïjj te hebben om van de thans bestaande gel(,,7a heid tot opzegging van het verdrag gebrt. <je maken, niet zoozeer met de bedoeling o; ge handelsverkeer tusschen Engeland en Frs:, he wederom aan de vóór 1861 bestaande belt: ringen te onderwerpen, als wel om de naL ge vergadering te laten beslissen over het hai tej verdrag en over het daarin gehuldigde be; rij van handelsvrijheid, welke beiden in Fran ps niettegenstaande al den invloed dien het kt sU lijke gouvernement op de publieke opinie w uitoefenen, impopulair zijn gebleven. Dat het Engelsch-Fransche bondgenootschi tu zijn einde is gekomen, zegt de Parijsehe tpe pondent van het Daily News, is de meenin; se zeer vele lieden in Frankrijk, ook van ka: ge en verlichte mannen die overigens ingenome: on met Engeland, met Engelsche begrippen eni: w lingeD aan den dag leggen. va Engeland, H. M. de Koningin heeft eergisteren bti lement met eeDe troonrede geopend wieri inhoud reeds per telegraaf is medegedeeld. Aan de thans bekend geworden tekst ii de volgende ontleend: „Op het oogenblik dat het toekomstig 1# lij Europa wordt beslist, wensch ik meer dat de Uw raad te kunnen inroepen. ki „De oorlog, die in de maand Juli tun 'ij Frankrijk en Duitschland uitbarstte, woedd in de jongst verloopen dagen, zoDder een te blik te worden afgebroken en met eene k> die zonder voorbeeld is. Die verwoestingen; 8t' nen zich na eenige dagen schorsing herhi d" teDzij dat beide partijen, wier belangen v> reet op het spel staan, gematigdheid en voor tigheid betrachten, waardoor alle hinder; kunnen worden overwonnen. „Toen uwe vergadering is uiteen gegaai ik beloofd mijne bepaalde aandacht te sck aan de quaestie der verplichtingen van de trale Mogendheden; ik heb pogingen in het' gesteld om den strijd te beperken en om 'e te werken tot het herstel van een spoed m vrede, zoodra de gelegenheid zich daartoe al voordoen. „Overeenkomstig de eerste dezer afgelegde v' klaringen heb ik de rechten der neutrality 'll handhaafd en heb ik de verplichtingen daar 8' opgelegd, streng in acht genomen. z' „De oorlog heeft zich bepaald bij de s' landen, die aanvankelijk den strijd hadden 11 gegaan. „Met zorg er voor wakende dat de vriends. pelijke verstandhouding met geen der oorls rende partijen zou worden verstoord, heb 11 onthouden van al hetgeen wat zou kunne: s' gemerkt worden als eene ontijdige intern: tusschen beide partijen. //Meer dan eens beu ik in staat gewet! z< er toe mede te werken, dat de gezanten van T landeD die in oorlog zijn gewikkeld, vertrf 0 lijke mededeelingen wisselden; maar voor Parijs was overgegeven leidde dit niet tot resultaat. „De wapenstilstand die gesloten is heei doel om in Frankrijk eene Nationale Vergat- bijeen te roepen. Nu er een oogenblik stik 8 is gekomen in het opeen hoopen van ellen: T beide partijen wordt daardoor de hoop g< dat men tot eene volledige schikking zal te s' „Ik hoop, dat deze wapenstilstand moge! 11 tot een vrede, die voor beide groote en di; natiën aannemelijk is, dat die vrede hazr s veiligheid bescherme en dat hij metgoedkc Vi van Europa tot stand gebracht, bijgevol.' billijke hoop geeft laDg te zullen duren. „Ik heb mij niet gerechtigd geacht, oo z gezant, die sedert de revolutie van Septemt' Frankrijk werkzaam is geweest, op eene foB.-.I wijze bij het Gouvernement der nationale: S1 digiDg te accrediteerenmaar de goede ios 8 houding tusschen de beide Staten onderhui daardoor niet in 't minst geleden. „De koning van Pruisen heeft op verioó de voornaamste autoriteiten der natie iY van keizer van Duitschland aangenomeD. „Ik heb hem ter gelegenheid van dezegf 8 tenis mijne gelukwenschen aangeboden. Zij 8 het bewijs voor de kracht en de onafhsnl heid van Duitschland; zij zal naar ik hoop bijdragen om het Europeesche stelsel sta! maken. „In overeenstemming met de overige Es' 1 sche Mogendheden heb ik pogingen in hel' 11 gesteld om de onschendbaarheid van tracts 1

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2