Vrijdag A". 1871. 10 Februari. os Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE FAMILIE-JÜWEELEN. i\o. 3376. LEIDSCH Cx. DAGBLAD. P he: ie>. M PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers le Jo;i chill,or Leiden, 9 Februari. Een geacht genee«kundige te Leiden zendt aan ni t, it Handelkblad het volgende ter opname "n het Handelsblad van 6 dezer las ik een me- leeling naar aanleiding van het verslag, om- nt de 68ste jaarlijksche vergadering van het poih.^sterdamsclie genootschap ter bevordering der "kji epokinenting voor minvermogenden, met een namijave vaD het aantal inentingen, zoowel gedu- -ide het afgeloopen jaar 1870 als gedurende Pt 68jarig bestaan van het genootschap door <aatzelve bewerkstelligd. ___Saar aanleiding van dit bericht, acht ik het en. it ongepast de aandacht te vestigen op de ver- htingen binnen andere gemeenten, om te doen komen, dat o. a. Leiden hieromtrent geenszins ■on,,, achteren is, want zoo al in 1870 in Amster- - m 1739 personen zijn ingeënt, bedroeg het ge- behoeftigen, die in hetzelfde jaar te Leiden _3' irden gevaccineerd, 628, terwijl aldaar over - a tijdperk van 26 jaren 17.749 kinderen van 7 men en behoeftigen zijn gevaccineerd, en 8011 vaccinatiën zijn verricht en tevens aan alle nvraaen, zoo te Leiden en omstreken als in 7? - rschillende provinciën, zoo mogelijk wordt ldaan, zoodat de vermelde cijfers in 26 jaren I een bevolking van circa 40.000 zielen, tegen- er een aantal van 108.818 in 68 jaren voor n bevolking als die van Amsterdam, voor de meente Leiden een aanmerkelijk hooger pro nt inentingen aantoonen. 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. E»RIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. - De 1ste luitenant H. F. Guichart van het 4de .g. infanterie alhier, is op verzoek op non-acti- teit gesteld. Naar men verneemt, is de heer J. Brevèe, s/8 ulponderwijzer der 3de klasse aan de openbare - jhool voor onvermogenden N°. 2 alhier, benoemd }t lsten hulponderwijzer aan de openbare bur- erschool voor jongens te Gorcum. It Naar men verneemt is gisterenavond door de 5& Dlitie op de Aalmarkt alhier een manspersoon 3/i ingehouden, die zich aldaar zou schuldig gemaakt abben aan diefstal van twee doozen manufacturen, 48 it eene winkel. S De beroemde zangeres Madame Désirée Artot tl aan het hoofd van een Italiaansch tooneel- ïzelschap de voornaamste steden van ons land ezoeken. We hopen dat commissarissen van den ihouwburg alhier er in mogen slagen dit gezel- !hap ook in onzen schouwburg te doen optreden. Den 20sten Maart zal het waarschijnlijk te •Gravenhage de Barbier van Rossini opvoeren. Volgens een gerucht zou de kolonel A. P. Weitzel ft an het 2de regiment infanterie benoemd worden >t gouverneur der Koninklijke Militaire Academie Breda i De Dordrechtsche Courant schrijft het volgende: „Nadat 11. Vrijdag en Zaterdag op den beneden- lond der nieuwe Merwede proeven zijn genomen met het springen Tan torpedo's, ten einde te on derzoeken wat hiermede aan de ijs verstoppingen te doen is, hetzij met kleine of grooter ladingen buskruit, en onder welke omstandigheden, b. v. met ladingen van 25, 50 of 100 k. g., en al of niet op den bodem der rivier of tegen het onder vlak van het ijs, heeft dit, ofschoon na vier proeven geen gewenscht resultaat gevende, evenwel tot de kennis geleid, dat met 2 of 8 rijen torpedo's op afstanden van p. m. 30 meters uit elkander, met ladingen van 25 klg. het ijs zoodanig te maken is, dat met sterken aandrang van stroom het zal doordrijven, daar elke torpedo het ijs een cirkel van p. m. 20 meter omhoog werpt of los breekt. Maandag is dan ook, onder directie van den lieer J. van der Toorn, iDgenieur van den waterstaat, en onder de leiding van twee officieren der torpedo- compagnie, hiermede voortgegaan, terwijl ook bovendien met de raderstoomboot Hellevoetsluis pogingen werden aangewend om de ijsbezetting los te maken. Daar er nog een groote hoeveel heid vaatjes te Willemsdorp zijn aangevoerd, welke tot torpedo's worden gereed gemaakt, en een partij buskruit van Willemstad verwacht wordt, zal vermoedelijk dezer dagen krachtig worden voortgegaan met het doen springen van torpedo's, dat het doorbreken met de stoomboot zeer bevor derlijk kan zijn." Gisteren kwam eene kanonneerboot van de heeren Volker en Co, welke naar Moerdijk werd gesleept om buskruit af te halen, met zware ijs- schotsen, die over den vloed inkwamen, in aan raking, en wel zoodanig, dat de boeg werd door gesneden en zij in de diepte van den Noordbra- bantschen Wal bij het Noodveer zonk; schippers en militairen hebben zich evenwel intijds kunnen redden. Dc Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren met 28 tegen 12 verworpen, het door de com missie voor de strafverordeningen voorgestelde beginsel om in de algemeene politie-verordening strengere bepalingen op te nemen ten aanzien van het niet aangeven van besmettelijke ziekten in het bijzonder oin door het plaatsen van tee kenen aan de besmette woningen, een ieder in kennis te stellen van de daar heerschende ziekte. Terwijl de zaak door meerdere leden in het be lang der openbare gezondheid werd verdedigd, is zij bestreden voor de twee eenige geneeskun digen in den Raad de doctoren Penn, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord- Holland en Heynsius, hoewel de eerste de voor gestelde bepalingen wel nuttig maar niet uit voerbaar achtte. Hij wilde niet medewerken tot verordeningen welke men toch niet zou kuDnen nakomen. Daarbij kwam dat de inspecteur meer gewicht hechtte aan andere maatregelen, speciaal aan het bevorderen der vaccinatie en revaccinatie. In dezelfde zitting is ter vervanging van den heer P. H. Keer tot lid der commissie vau toe zicht op het middelbaar onderwijs gekozen, dé heer Professor Dr. J. W. Gunning. Aan het slot der zitting hebben de heeren doctoren Penn en Heynsius streng gegispt het gedrag van prof. Lehman, die bij een in het Algemeen Handelsblad ingezonden stuk had afge keurd, dat de directeur der gasthuizen, Dr. Thyssen, eene hoogst zwangere vrouw, die de pokken kreeg, uit het gasthuis naar het voor poklijders in gerichte gasthuis had verwijderd. Zij meendeD, dat gemelde directeur volgens zijne instructie en in het algemeen belang had gehandeld. De gemeenteraad van Groningen heeft in zijne jongste vergadering met 12 tegen 9 stemmen aan genomen het voorstel van het dagelijksch bestuur, om aan Burg. en Weth. de bevoegdheid te ver- leenen, een riool, dat fecale stoffen in een open baar water ontlast, te doen dichten. Toen de heer J. J. Schultens Dozij, oud-inspec teur der posterijen, Dinsdag-ochtend te Arnhem een bezoek bracht bij den gepensioneerden gene raal J. G. Wilbrenninck, bleef hij plotseling in diens woning dood. Met spanning en angst ziet men in den geheelen Bommelerwaard het losgaan van het ijs in de rivie ren tegemoet, daar de rampen van 1861 nog versch in het geheugen liggen. De arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de homologatie vau het door de, hij de wet gevorderde meerderheid der crediteu ren van de uuiverseele assirantiemaatschappij „de Adelaar" aangenomen accoord geweigerd. Even als ten aanzien van de door het hof ver nietigde beslissing der rechtbank, omtrent het recht van het voorstellen van dat accoord, zal de directeur, naar men verneemt, zich ook thans van deze beslissing onverwijld in hooger beroep bageven. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten Keulen, 8 Februari. Waterstand 12 voet 3 duim. Bijua geen drijfijs. Emmerik, 8 Februari. IJs in beweging geweest. Waterstand 20 voet 6 duim. Gewassen 2 voet. Huihuizen, 8 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, passage gestremd. Waterstand 4.17 meter onder noodpeii. Gewassen 0.57 meter. Nijmegen, 8 Februari. IJs en overtocht onver anderd. Waterstand 4.10 meter onder noodpeii. Was 0.42 meter. Pannerden, 8 Februari, voormiddags 6 uren, IJs vast, overtocht te voet. Temperatuur 0.5" C. Waterstand 3.90 meter onder noodpeii. Gewas sen 0.03 meter. Grebbe, 8 Februari. IJs vast. Waterstand 4.12 meter onder noodpeii. Was 0.18 meter. Doesburg, 8 Februari. IJs vast. Waterstand 1.95 meter onder noodpeii. Was 0.11 meter. Deventer, 8 Februari. IJs vast, passage over de brug Waterstand 3.3S meter onder noodpeii, was 0.10 meter. Katerveer, 8 Februari. IJs vast, passage door eene sleuf. Waterstand 3.05 meter onder noodpeii, was 0.10 meter. Kampen, 8 Februari. IJs in IJssel, IJsselmon- den en Zuiderzee vast. Waterstand 1.88 meter onder noodpeii. Val 0.07 meter. Vianen, 8 Feburari. IJs vast, overtocht gere geld. Waterstand 3.45 meter onder noodpeii. Was 0.07 meter. Vreeswijk, 8 Februari. IJs vast. Waterstand 3.27 meter onder noodpeii. Was 0.06 meter. Schoonhoven, 8 Februari. IJs vast, doch zwak. Overtocht met de schietschouw. Waterstand 3.8S meter onder noodpeii. Vol 0.05 meter, Gorcum, S Februari. IJs vast. Waterstand 2.41 meter, onder noodpeii. Was 0.18 meter. Dordrecht, 8 Februari. De rivier over drie vier den der breedte met ijs bezet; overtocht per ijs- schouw, Waterstand 3.21 meter onder noodpeii. Kop van 't Eiland, het ijs is opgeruimd tot boven den Vogelaar; waterstand 1.61 meter -+- AP.; val CL20 meter. 's-Bosch, 8 Februari. Waterstand 0.24 meter boven nul. Was 0.08 meter. Veen, 8 Februari. Hedennacht geringe ijsbe- weging van de Rietschoof tot boven het veer; voor twee derden blonk water. Overtocht met schietschouw. Waterstand 3.66 meter -+- AP. Was 0.17 meter. Woudrichem, 8 Februari. IJsdikte 0.20 meter met open vakken Waterstand 3,39 meter -(-AP. Was 0.14 meter. De buitengewone riviercorrespondentie in de 2de inspectie is gisteren ingesteld. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend, alsbij die te 's-Gravenhage, aan N. W. C. Heufke-Kantelaar, als lsten luit., en aan Mr. P. A. Ramaer, als 2den luit.; bij die te Haarlem, aan L. C. Blom, als lsten luitenant. Mede eervol ontslag verleend: aan Mr. H. E. D. H. Collaes, als auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Venlo. En zijn voorts bij de dd. schutterijen benoemd bij die te Haarlem, tot lsten luit. J. van der Eist Jz., thans 2de luit.; tot 2den luit. H. J. N. Ver- brugge Oostendorp, thans schutter; bij die te Deventer, tot 2den luit. H. G. Kronenberg, thans sergeant; bij die te Venlo, tot auditeur bij den schuttersraad J. M. H. Roersch, thans plaatsver vangend auditeur bij dien raad. Z. M. heeft tijdelijk tot buitengewoon district veearts benoemd L. Swart te Barendrecht. Onder dagteekening van den 15den Dec. 1870 zijn de navolgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uitmakende het Neder- landsche eskader in Oost-Indië: Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapitein-luitenant ter zee P. Koning, wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Prinses Amelia, kapit. ter zee J. E. Buys, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. korvet Van Speyk, kapit. ter zee J. M. 25 Spf- I. Et! (Vervolg.) 77V ruiiiK'''(Novelle naar het Hoogduitaeh). r. rcJo I a' „Al waart gij niet juist toegevend, zoo dwongt L20 t-JÖ toch door uwe beminnelijkheid anderen daar- oo roe, en daarom zou het toen even als nu moei- 'jv ijk geweest zijn Diet zoowel uw ongenoegen op ,r io3wekken als te verdragen." runt' Hoewel deze woorden een vrij oppervlakkig JOmpliment en weinig meer dan eene ledige hem Afgedwongen phrase waren, zoo scheen Rozalie ir toch verheugd en gevleid door te zijn, en hechtte oogenschijnlijk waarde en gewicht aan. ïMwt „Welnu, laat ons dan altijd goede vrienden zijn," 11~_t!ieide zij terwijl zij hem hare hand reikte, „laat ina te tarnen al die oude plaatsen bezoeken, waar .ijk® [Wij als kinderen te samen gespeeld hebbendat 'D bevestigd de vriendschap en de aangename her inneringen. Buiten op ons landgoed is alles nog hetzelfde gebleven; de groote schommel daar ik zoo gaarne in zat, en daar gij mij zoo onver moeid in kondt schommelen, staat nog altijd op het grasperkhet rozenprieel waar gij mij vroegt of ik uwe kleine bruid wilde zijn, bloeit nog veel schooner dan vroeger, en het bootje waarin gij mij rondroeide toen wij grooter waren, ligt nog aan den oever van den vijver." De voorbedachtlijkheid, waarmede zij deze her inneringen uit het kinderleven voorstelde, nam veel weg van de bekoorlijkheid die ze anders omgeeft, maar de vertrouwlijke toon, die zij tus- tchen hem en het jonge meisje deed ontstaan, was hem volstrekt niet onaangenaam. Hij be loofde dus veel en spoedig te komen, en nam eerst afscheid, nadat een blik op zijn horologie hem met verwondering had doen zien, hoe laat het reeds was. Hij kwam nagenoeg in hetzelfde oogenblik voor het ouderlijke huis, als het rijtuig vau den president en daar om deze te ontvangen, ook de presidentsvrouw en Anna in het voorportaal wa ren gekomen, zoo was de begroeting eene alge meene. Een scherp opmerker zou echter toch bespeurd hebben dat het weerzien tusschen va der en zoon niets hartelijks had. Zij stonden te genover elkander als twee vijanden, van welke geen van beiden nauwkeurig de sterkte van zijne tegenpartij kent, maar ieder gewapend en op zijne hoede is, niet tot den aanval, maar om dien af te slaan. Was het bij Felix meer afkeer en verachting, zoo was het bij den president haat en schroom, hij kon nimmer de bittere woorden vergeten, die Felix hem over de erfenis-overeen komst had toegevoegd en die hij zwijgend had moeten aaDhooren. De jonge, schoone, trotsche man alleen gesteund door zijne eigene kracht, en den vrolijken moed der jeugd, vol levenlust en vreugde, die mao, hij wieu alles waar, alles echt was, zelfs zijne gebreken en zwakheden, die hij eerlijk mede in de waagschaal wierp, waar hij zich vertrouwend overgaf, die niettegen staande zijne jeugd, met eer en ouderscheiding overladen was, waar anderen nog op den krom men weg der huichlarij voortsukkelden, die man, die hem doorzag en verachtte, was hij niet een eeuwigdurend, leveDd verwijt, een aanhoudende beschaming voor den president? De vriendschap- lijke verhouding tusschen zijne vrouw en Felix scheen hij niet op te merken, ten minste hij roerde dit met geen enkel woord aaD. Een drukkend gevoel scheen met de terugkomst van den heer des huizes allen bemachtigd te hebbenzijne vrouw sprak lang niet meer zoo onbevangen hoewel steeds vriendelijk, de kleine Anna was geheel verstomd en dikwijls moesten de verhalen van Felix de lange pauzen aanvullen. Het was de eerste keer, dat hij niet in het ouderlijke huis logeerde, en het ware wel de plicht van den president geweest den zoon uit te noodigen zijn huis te betrekken, maar hij scheen het zeer natuurlijk te vinden, dat Felix het oude huis al3 een vreemd beschouwde, hij gaf den jongen man zelfs goeden raad aangaande de keuze eeDer woning en bewees daardoor, dat hij niet den minsten wensch koesterde, hem bij zich in huis te houden. Zoo ging de namiddag voorbij, slechts door eene aangename wandeling afgebroken, die Felix met de presidentsvrouw en Anna deed in den tijd dat de president zich naar zijn studeerkamer begaf. Toen men thee gedronken had en Felix op zijn horologie zag, bemerkte hij, dat het de tijd werd waarop waarschijnlijk de avondoefening gehou den werd en hoewel hij zich aanvankelijk had voorgenomen die bij te wonen, en zijn vader oog in oog ook zonder woorden te zeggen, wat hij van de oprechtheid van dit gebed dacht, zoo volgde hij toch een beter gevoel, om namelijk onaange name tooneelen voor to komen, en stond hij op, om te gaan. Schepte de president er nu behagen in om zijn zoon te tarten, of wilde hij liever de moeielijke taak maar dadelijk afhandelen, hij wendde zich tot Felix en zeide;

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1