Wk S°. 3374. Woensdag A°. 1871. 8 Februari. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. sen DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post.. Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.86. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Veor lederen regel/lO.iR. Grootere lette» mk de plaatsruimte die lij beslaan. Lelden, Februari. rende welke de Koninklijke Bibliotheek in haar tegenwoordigen toestand is gebracht, is het zeker Burgemeester en Wethouders alhier achten het de wensch van velen, inzonderheid van het let terkundig publiek, dat die in meer dan éen op zicht zoo rijke verzameling, de grootste van dien aard in ons vaderland, in bloei moge toenemen in het nieuwe tijdperk, dat zij is ingetreden. niet ondienstig nogmaals de aandacht van inge zetenen te vestigen op de Verordening regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, houdende bepaling dat iedere eigenaar of bezitter van een of meer honden verplicht is daarvan jaarlijks bij den gemeente-ontvanger aan gifte te doen, en hen tevens te wijzen op de straf fen die op het verzuim ten deze zijn gesteld. Men leest in de N. R. ClVolgens nadere be- |l richten door ons ontvangen, is de heer Van Lans- berge niet, zooals gemeld is, benoemd tot tijdelijk I Gezant te Londen, maar in zijn rang als Minister- Resident naar Londen overgeplaatst, om tijdelijk het gezantschap waar te nemen. Waarom, zou men zeggeD, geen definitief Ge zant benoemd, hetzij den heer van Lansberge, hetzij een ander? Het hebben van een Gezant bij de Engelsche Regeering zal toch, in dezen tijd, wel geen luxe zijn? Is er onder onze diplo maten niemand, dien men den post kan toever trouwen De A'ö/n. Ztg. verneemt uit goede bron dat Prof. Kühne te Amsterdam tot opvolger van Prof. Helmholtz in Heidelberg zal benoemd worden. Tot de commissie van officieren, die naar Parijs worden afgevaardigd, om aldaar de verdedigings- en aanvalswerken van het beleg te bestudeeren, behoorengeneraal Van Limburg Stirum van de genie, kolonel Van der Schriek van de infan terie, majoor Ditlinger van den generalen staf, kapitein Van Helden van den generalen staf, de intendant Rasch, en de kapiteins Reuther en Hoyel van de artillerie. Tot aanvulling van het bericht in on» nummer van gistereD nopens het vijftigjarig bestaan der Koninklijke Bibliotheek in het Voorhout te's-Gra- venhage, zij het volgende nog medegedeeld: Gelijk men weet, is de Koninklijke Bibliotheek, eer zij volgens de aankondiging in n°. 13 van de s-Gravenhaagsche Courant van 29 Januari 1821 in het Lange Voorhout voor het publiek geopend werd, eerst opgesteld geworden in drie zalen van het //Nationaal Hotel," liet gebouw waar thans de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeenkomt; en zoodra koning Lodewijk Bonaparte den Hollandschen troon had beklommen, werd de boekerij, die een gedeelte besloeg van het paleis, dat de Vorst voor zich in gebruik nam, naar de zolders verplaatst en niet lang daarna overgebracht in het Mauritshuis. Eerst na tal van lotgevallen beeft zij hare voortreffelijke plaats gevonden in de tegenwoordige prachtige localen, het voormalig Vorstelijk Paleis. Met eene korte geschiedenis dezer schoone in stelling heeft onlangs de tegenwoordige Bibliothe caris, M. F. A. G. Campbell, velen aan zich ver plicht in zijne biographie van wijlen zijn voorganger, J. W. Holtrop, welke, eerst geplaatst in het jaar boek van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, later bij Mart. Nijhoff te 's-Hage afzonderlijk is uitgegeven. Bij de herinnering aan de halve eeuw, gedu- De heer J. J. U. Smits, rijks-veearts te Deven ter, wijst in de Deventer Courant van Vrijdag 11. op de omstandigheid, dat eene en dezelfde ziekte dikwijls bij menschen en vee gelijktijdig voor komt, en dat dit vooral het geval kan zijn bij de thans heerschende besmettelijke pokziekte. Hij acht het daarom van belaug, veehouders hierop opmerkzaam te maken, daar bij bet ont staan der ziekte onder hun vee dat door het overbrengen der smetstof van mensch op dier zeer licht mogelijk is de melkopbrengst aan zienlijk vermindert, maar vooral omdat door on verschilligheid of nalatigheid van den kant der veehouders, de schoonste gelegenheid verloren gaat tot verkrijging van het zekerste middel, om de thans onder de menschen heerschende epidemie tegen te gaan, en zoodoende vele te vrijwaren voor eene ziekte, in vorm gewis eene der afschu welijkste. Dit middel is natuurlijk zuivere koe pokstof, waarom de heer Smits er op aandringt dat de veehouders het nauwkeurigst toezicht over hun vee zullen houden en hun aanraadt, bij de ontdekking van de minste ongesteldheid aan den uier hunner koeien, onmiddellijk de hulp van een deskundige in te roepen. Met de slooping van de grensvesting Nieuwe Schans in de provincie Groningen, zal eerstdaags een begin worden gemaakt. Er is reeds een ingenieur bezig de bestekken voor de slooping op te maken. De heer A. E. Kapteyn, oud-wethouder te Maas sluis, onlangs te Rotterdam overleden, heeft aan de diaconie-armen der Ned. Herv. gemeente ter eerstgenoemde plaatse gelegateerd 200; aan het diaconie-Onde-mannen- en Vrouwenhuis en aan het Gereformeerde Weeshuis elk 100. De heer W. Hoven, lid van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage, komt in een inge zonden stuk van de N. R. Ct. over leger-aanbe- stediDgen tot de conclusie, dat het wenschelijk is: elk monopolie af te schaffen voor delevering van behoeften des legers; dat gelijksoortige voorwerpen ieder afzonderlijk, maar dan ook voor het geheele leger van éen perceel worden aanbesteed; dat met een bepaald cijfer van de te leveren goederen worde vastgesteld, of ruime termijnen voor de levering van het ver schil worden gesteld. In de vergadering waarin deze benoeming ge schiedde, stelde een der raadsleden voor, om de H. Burgerschool in eene van driejarigen cursus Ie veranderen en haar vervolgens het Rijk aan :e bieden. Door den gemeenteraad te Warffum zijn be noemd tot leeraren aan de landbouwschool de teeren J. Ritzema Bos, candidaat in de wis- en natuurkunde en leeraar aan de landbouw school te Groningen en de heeren Makkink, Luit jes, Van Goor, Reinder9, Gilot Jz., Janssonius en Gerritsen, leeraren aan de Rijks Hoogere Burger school te Groningen. Omtrent den stand van zaken van de O.-I. Maat schappij van Administratie en Lijfrente, verneemt Het Vaderland van goederhand uitAmsterdam.dat ook de vergadering op 3 dezer 11. van gecommit teerden uit crediteuren met het bestuur der Maat schappij, onverrichter zake is uiteengegaan eD dat geene algemeene vergadering van crediteuren zal opgeroepen worden. De heer Willem Deckers, de gevierde bary- tonzanger, vroeger uitgenoodigd om te Brussel te zingen op het concert in het hertogelijk paleis te geven ten behoeve der Nederlandsche Maatschappij van Weldadigheid aldaar, heeft dit dezer dagen ook te Brussel gedaan, en wel met een buiten gewoon succes. Ziehier wat een Belgisch blad bij een verslag van dat concert, georganiseerd door den geleerden professor Alphonse Mailly van het conservatoire te Brussel, o. a. van hem zegt: ,/De heer Deckers, van 's-Hertogenbosch, wien wjj voor de eerste maal hoorden, heeft ons verrukt; het is een uitmuntende, volmaakte baryton; men mag zonder overdrijving zijn or gaan vergelijken met Faure, den beroemden barytonzanger van de groote opera te Parijs, thans te Brussel. Het Recitalif und Aria aus die Auferitehung en mijn dierbaar Vaderland, zijn door hem keurig en prachtig gezongen. Ook van een ander Nederlandsch kunstenaar, den beer Hollman uit Maastricht, wordt met veel lof gesproken. Hij speelde meesterlijk zijn concerto voor violoncello. Tot leeraar in het teekenen aan de H. Burger school te Veendam is benoemd de heer 't Hooft. Bij beschikking van den Minister van Staat en Binnenlandsche Zaken van 4 Februari 1871, zijn, met ingang van 1 Maart 1871, 1°. bevorderd: tot opzichter van den waterstaat der 1ste klasse J. Gorter, thans opzichter der 2de klasse; tot op zichter van den waterstaat der 2de klasse H. J. H. Hermans, thans opzichter der 3de klasse; tot opzichter van den waterstaat der 3de klasse L. Koot, thans opzichter der 4de klasse2°. na voor afgaand vergelijkend onderzoek benoemd tot op zichter van den waterstaat der 4de klasse L. H. Folkers. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot ƒ60, door een onbekende, onder het postmerk Gilze, tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. De Minister van Oorlog heeft, na gehouden overleg met den Minister van Koloniën, bepaald, dat de gewezen militair, om tot een koloniaal militair engagement te kunnen worden toegela ten, den vollen ouderdom van 40 jaren nog niet mag hebben bereikt. De Staats-Courant bevat de volgende rivierbe- richten Keulen, 6 Februari. Waterstand 6 voet boven nul. Geen drijfijs. Hulhnizen, 5 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Waterstand 11.73 meter -f- AP., of 6.17 meter onder noodpeil. Gewassen 0.03 meter. Nijmegen, Februari. IJs en overvaart onver anderd. Temperatuur 40° F. Pannerden, 5 Februari, voormiddags 6 uren. IJs vast, overtocht te voet. Temperatuur 2° C. Waterstand 11.59 meter -+- AP., of 4.30 meter onder noodpeil. Gewassen 0.04 meter. Arnhem, 5 Februari. IJs vast. Westervoort, 5 Februari. Overtocht geregeld met de pont voor voetgangers over het ijs. Krimpen, 5 Februari. IJs vast; overtocht door een slop, deels over het ijs. Waterstand 0.89 me ter AP., of 2.81 meter onder noodpeil. Gewas sen 0.11 meter. Gorcum, 6 Februari. IJs en overtocht onveran derd. Waterstand 2.97 meter AP., of 2.63 me ter onder noodpeil. Gewassen 0.02 meter. Werkendam, 6 Februari. IJs vast. Waterstand 2.41 meter -+- AP., of 2.84 meter onder noodpeil. Was 0.01 meter. Paulownahoeve, 6 Februari. IJs vast. Water stand 1.97 meter -+- AP. Gewassen 0.04 meter. Dordrecht, 6 Februari. In de Dordsche waterwe gen neemt het ijs in sterkte hard af. Waterstand 1.16 nieter -f- AP., of 2.84 meter onder Doodpeil. Ge wassen 0.11 meter. Kop van 't Eiland, ijs vast; waterstand 1.70 meter AP.; was 0.08 meter. 's-Bosch, 5 Februari. Thermometerstand -f- 5° C. Overtocht in het veer te HedeL nog te voet over het ijs. Van Hedel tot Nederhemert langs den zuidelijken oever open water, over 30 meter breedte. Meer benedenwaarts tot Nederheuiert het ijs vast. Waterstand 4.23 meter-f-AP., of 0.12 meter boven nul. Gevallen 0.03 meter. Woudrichem, 5 Februari. In de ijsbezetting geene verandering. Waterstand 3.12 meter -+- AP., of 3.07 meter onder noodpeil. Gevallen 0.03 meter. Z. M. heeft aan H. Ceulen, te Middelburg, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virluti, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft goedgevonden: 1". den officier van administratie der 1ste kt. M. G. J. A. Huisman van Dueren, op pens. te stellen, onder toekenning van een jaarlijksch pens. van ƒ1100; 2°. genoem den gepension. offic. van admin. te bestendigen (Novelle naar het Hoogduitsch). (Vervolg.) !3j De presidents-vrouw zag eenigszins verlegen en besluiteloos om zich heen; //ja schel maar," zeide zij toen, //maar laat het boek maar op het boekenrekje." f ai 4 Bij die gelegenheid zag men, dat orde en nauw- keurigheid in huis heerschte, waut nauwelijks was er gescheld, of de deur opende zich en het l geheele dienstpersoneel, koetsier, bediende en meiden, kwamen binnen. Het was plotseling doodstil in het vertrek geworden, ook Felix zweeg; de dienstboden stelden zich als op kommando aan de deur in een halven cirkel en terwijl eenigen hunne oogen op den vloer richtten, zagen anderen r hunne meesteres oplettend aan, die niet op haar 'r gemak .scheen en eindelijk met eene stem die zij zich moeite gaf waardig te doen zijn, zeide: //Ik zal u heden een bewijs geven dat ik vertrouwen stel in uw vromen, godsdienstigen zin, en zal u het avondgebed alleen laten verrichten. Ik houd het voor noodig, dat gij nu en dan beproefd, zonder bijstand den rechten weg te bewandelen, en ik hoop niet, dat iemand uwer zoo lichtzinnig zal zijn, om het bidden na te laten, daar gij weet hoeveel waarde de president en God zelf daaraan hecht." De dienstboden prevelden eenige onverstaanbare woorden, en slechts eene stem antwoordde zeer duidelijk een naif maar eerbiedig; „ik dank u." Niettegenstaande alle moeite om zich in te houden, vloog er bij die woorden een glimlach over het gelaat der dame, die het twijfelachtig deed zijn, of die woorden uit blijdschap over het bewijs van vertrouwen, of over het vooruit zicht ongestoord het avondgebed alleen te kun nen doen, gesproken waren, en toen de dienst boden het vertrek verlaten hadden loosde zij een verlichtende zucht. //Sedert wanneer is die avondoefening met de dienstboden hier ingevoerd?" vroeg Felix, die dit tooneel voor het eerst bijwoonde, op eeuigzins verwonderenden toon. De goede vrouw zag hem niet minder verwon derd aan. //Wel, ik denk sedert Riegers eerste huwelijk, ik vond het hier ten minste zoo. Bij ons in huis was het geen gebruik; wij gingen wel is waar, zoo als de meeste menschen buiten, alle Zondagen naar de kerk en ik deed dat gaarne; maar mijn overleden man was geen vriend van gemeenschappelijk bidden. Hij zeide altijd, ieder moest met zijn tigen tong spreken, daarvoor was ze hem gegeven en daar ieder iets verschillends te bidden had, daar toch onzen lieven Heer ieder zijn bijzonderen dag zendt, zoo moest ook ieder afzonderlijk bidden." Felix knikte toestemmend; ,/ZOO denk ik er ook over en zoo lang als mijne moeder leefde, was dat hier ook het gebruik. Ik geloof overi gens dat bet niet. zeer gemakkelijk moet zijn zich zoo geheel naar nieuwe beschouwingen en gewoonten te schikken?" «Neen," verzekerde zij, /zeker niet; vooral,als men er niet op voorbereid was ze te vinden, Maar lieve hemel, wat leert eene verstandige vrouw niet uit liefde voor den man Slechts met het bidden en de keuze der geschikte stukken daarmede wil het nog zoo niet gaan, eD daarom geloof ik dat het juist geen ongeluk is dat men die menschen voor een enkele keer aan hunne eigen gedachten overlaat. Anna mag van daag ook alleen bidden; als men zulk een groote blijdschap heeft gehad, dan weet men den goeden God genoeg te zeggen en te beloven, niet waar, mijn kleine schat?" Het kleine meisje sprong op eD sloeg de armen om haren hals; //die lieve mama" zeide zij vrien delijk /,wat zijt gij heden avond toch goed." Hare stiefmoeder streek haar in gedachten ver zonken over bet zachte krullende haar en zag haar met een eigenaardige uitdrukking aan. //Alleen van daag, Anna?" vroeg zij eindelijk zacht. Het kind begreep het zachte verwijt, dat in die woorden lag, zij bloosde, maar sloeg de hel dere oogen niet neer. «Heden meer, als anders," bevestigde zij, „maar gij moet daarom niet boos zijn mama. Papa wil het immers zoo hebben. Als hij hier is, dan hebt gij miDder tijd voor mij; al die vreemde, arme menschen hebben zoo veel te vragen en te doen, dat ik altijd weggezonden wordt, oindat ik stoor en u ophoud en als ik des middags of des avonds bij u wil zitten dan ko men de dames der vereeniging met haar boeken of Dominé Buch en leest iets voor, dat ik niet begrijp en dus heb ik u eigentlijk alleen bij mij, als wij te zameu bidden. Als ik u iets vraag, dan zegt gij altijd:" „wij moeten het Papa eerst vrageü," en ik weet ook wel, dat bet zoo hoort, maar papa zegt altijd, dat ik ijdel, wild en on gehoorzaam ben, en niets als dwaasheden in het hoofd heb, maar als wij alleen zijn, dan behoeft

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1