N°. 3371. A°. 1871. Zaterdag 4 Februari. Feuilleton van het „Leidseh Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. KIIIS (111 DAGBLAD. prijs dkzkr cour ant. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. 0.05. kef|L I Afzonderlijke Nommers Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DUB ADVERTKNTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 3 Februari. e urn! 'erkr .ndc: Door Z. M. den Koning is op den lsten Febr. 5n el een bijzonder gehoor ontvangen de heer mar- sreiiiea d'Angeja, ten einde aan Hoogstdenzelven te verhandigen zijne geloofsbrieven als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. its:en Koning van Poitugal. De Koninklijke familie heeft voor de typhuslijders s Egtnond aan zee de volgende giften geschon 'DSU;en: Van Z. M. den Koning ƒ100H. M.d'eKo- ingin 100; H. K. H. prinses Maria Anna ƒ200 ekei K. H. prins Hendrik 100; H. K. H. prinses endrik ƒ50; Z. K. H. prins Frederik 100. 1. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur der Ver- milpng tot ondersteuning van de door den oorlog ver- ■mdc bevolkingen," (niet te verwarren met het Blauwe Kruis,") heeft zich te dezer stede eene tb-commissie gevormd, waarvan leden zijnde urgemeester Dr. W. C. Van den Brandeler, Ir. P. C. Lezwijn, luitenant-kolonel J. T. Van larneveld, Ds. J. A. Van Hamel, pastoor A. C. juant, J. L. A. Desertine, Th. M. Roest, Dr. G. .aalberg en Ds. R. Koopmans van Boekeren. Voor eenigen tijd werd de. aandacht gevestigd p eene aan de gemeentebesturen gerichte aan- chrijTing om de behulpzame hand te bieden aan e comm., belast met het samenstellen van een ntvverp tot het schrijven en uitgeven eener His- orica Numisuiatica van ons Vaderland, van 5761813. Thans meldt de Noordstar, dat die :omm. bestaat uit de heeren Mr. L. C. Hora iiccaina, lid en secretaris van het muntcollege sn waardiju van 's Rijks munt; Mr. B. J. L. De Geer 'an Jutphaas, hoogleeraar in de rechtsgeleerd- leid, beiden te Utrecht; J. F. G. Meijer, direc- ,eur van het koninklijk kabinet van munten en penningen, te 's-GravenhageJhr. J. C. H. Hooft van Iddekinge, conservator van het kabinet van munten en penningen der hooge9chool te Leiden; Mr. J. Dirks, lid der Koninklijke Academie, te Leeuwarden; Mr. J. De Vries Jzd. kantonrechter te Amsterdam; W. J. De Voogt, particulier te Amsterdam; A. J. Enschedé, archivaris der stad Haarlem; F. H. De Veije de Burine, gepensio neerd generaal majoor, te Utrecht Jhr. Th. H. F. Van Riemsdijk, jur. cand., secretaris, en A. Yosmaer, cand.-notaris, penningmeester. Uit deze leden is een permanente commissie benoemd, bestaande uit de te Utrecht gevestigde leden der commissie. tuige de zeer verdienstelijk uitgevoerde solo's, duet ten en trio's. Inzonderheid maken we melding van den heer P. Froschart, die door de prachtige uitvoe ring van de fantasie Traviata, Am Bache en Ave Maria, solo's voor cornet a pistons, den welver- diendsten bijval van het publiek mocht inoogsteu. Wij mogen ons verheugen in de vorderingen, die dit korps heeft gemaakthet belooft in het vervolg nog veel genot. Het gisterenavond in den Schouwburg ten voor- deele van Leidens algemeene armen gegeven con cert doorliet muziekkorps der Leidsche dd. schut terij, telde een vrij aanzienlijk aantal toehoorders, ondanks vele ingezetenen, die op de lijsten getee- kend hadden, niet waren opgekomen. De uitvoering verschafte onverdeeld genoegen zij getuigde van eene nauwgezette studie, en be wees dat het muziekkorps, behalve zijn ervaren kapelmeester, hoogst bekwame artisten bezit, ge Velen zullen zeker den avond van gisteren ge noeglijk hebben doorgebracht hij het concert, door het muziekkorps der Leidsche dd. schutterij in deu Schouwburg gegeven. Doch ook op eene andere plaats, en wel in het gebouw tot Nut van 't Algemeen, mochten de bezoekers een recht amusanten avond genieten. Daar toch waren het de HH. Könjcit en Lunau, artisten in de hoogere gymnastiek, die hunne inderdaad nieuwe toereu voor het eerst alhier verrichtten. Zelden zagen we iemand, die den heer Künjöt in buigzaam heid van ledematen evenaarde, zoodat de proeven, die hij daarvan gaf, alleropmerkelijkst waren. Ook zijne verrichtingen met hoed en tooverfluit waren verrassend. Kortom, wat het gezelschap van gisterenavond voor heeft, is, dat het niet in herhaling valt van hetgeen men tot vervelens toe gezien heeft. Wat Künjöt is als gymnasticus, is de heer Lunau als Herculus. Een aanbeeld toch van 600 kilo's in liggende houding op zijne knieën eD hals te leggen, en daarop gedurende 5 minuten drie smeden met den voorhamer het gloeiende ijzer te doen smeden, behoort zeker tot de zeldzame vertoouingen, dat niet minder het geval is met het afbijten van gloeiende staven, terwijl men aan de alsdan uit den mond komende stukken nog zeer gemakkelijk een sigaar kan aansteken. Met de voeten in een pot met vuur te zitten en met een gloeiende schop zijn aan gezicht, armen en beenen te bes trij ken, zoomede kokende olie als den geurigsten drank te zien drinkeu, zal menigeen ongeloofelijk toeschij nen, maar we kunnen toch verzekeren dat de heer Lunau deze zoogenaamde artistieke toe ren uitvoert. Nog vele andere kunstverrichtin gen werden met het meeste succes vertoond, even wel, jammer genoeg voor de ondernemers, voor een niet talrijk publiek. Zaterdag-avond echter geven die heeren eene tweede voorstelling; we kunnen liefhebbers van dergelijke vermakelijkheden zeer aanbevelen een kijkje te gaan nemen. Eene volle zaal van het Nut zal de heeren artisten loonen voor de kosten en moeiten, die ze op spel hebben gezet om eene gelegenheid aan te bieden, die inder daad uitspanning en vermaak verschaft. vai behangselpapier enz., van den heer v. d. Berg aai den Nieuwen Rijn, later ware uitgebarsten. De aa-d van den brand zou dit hebben medegebracht. Uitstaan doordien het plafond van het uitgebreide migazijn smeulde, naar men verneemt, ten ge- vdge van vonken uit eene aangrenzende nis, zou zidi de vlam niet zoo spoedig geopenbaard heb- btn, als het gevat is geweest. Nu toch namen voorbijgangers een dikken rook wiar en werden fluks de spiegelruiten in stukken geilagen, zoodat de vlam zich een weg kon banen. Jet inmiddels gemaakte alarm bracht de brand- wter op de heen en nadat de stadsspuitgasten eemge minuten met de weesjongens op min zaïhtmoedige wijze gewedijverd hadden, wieden eersten straal water in de intusscheu ontzagwek kende vlammen zou richten, ontwaarde men toch spoedig van eene der partijen een krachtigen waterstraal, die binnen weinige minuten de vlam men overmeesterde, zeer tot genoegen en tevre denheid van de dichte menigte aan den overkant, op de Botermarkt, die daarvan door een alge meen handgeklap en hoezee blijk gaf. Met het hlusschen der vlammen was echter het grootste werk niet verricht. Het plafond was duchtig aangetast, maar het was zeer bezwaarlijk van het benedengedeelte der woning uit al het gevaar weg te nemen. Ten gevolge van den dikken rook kon men langs de trap niet naar de eerste verdieping komen, en moesten ook de spiegelrui ten van die verdieping opgeofferd worden, om den heeren brandmeesters en consorten op de kamers boven het magazijn toegang te verschaffen. De vloer werd daar op vele punten opgebroken, en dit bleek inderdaad noodig te zijn geweest, want het vuur had zich aan het geheele plafond medege deeld, maar op eene onzichtbare wijze. Intus- schen, hoe spoedig de brand beheerscht was, moet (ie schade, die de heer Van den Berg geleden heeft, zeer aanzienlijk zijn, daar de vlammen zich hadden medegedeeld aan kostbare vloerkleeden, damasten goederen voor gordijnen, behangselpa pieren, terwijl ook door het water veel is be dorven. De brandweer heeft zich ijverig van hare taak gekweten en een ieder die het bovenstaande leest, zal wel met ons eens zijn, dat de roekelooze wijze waarop zij te werk is gegaan en waarover vele klachten opgingen, een noodzakelijk kwaad was. In de kom onzer gemeente ontstond gisterenavond brand, gelukkig op een uur het was omstreeks elf uren dat de bevolking over het algemeen zich nog niet ter ruste heeft begeven en dientenge volge de brandweer spoediger dan in den nacht ter gevaarlijke plaatse aanwezig is. Gelukkig, want de gevolgen waren niet te voorzien geweest, in dien de brand in de beide sierlijke magazijnen Wij wijzen er op, dat het schoonmaken der straten, een uitstekend middel is om aan vele handen eenig werk te verschaffen en tevens aan het algemeen een goeden dienst te bewijzen door de straten begaanbaar te maken. In den gemeenteraad van Rotterdam werd gis teren o. a. behandeld een voorstel tot uitzetting van gemeente-gelden op beleening of prolongatie. Daar dit was voorgesteld naar aanleiding van een Ko ninklijk besluit met betrekking tot de gemeente Gorcum, vroeg de heer Van Stolk, of er vooruit zicht bestond, dat een besluit in dien zin ook voor ouze gemeente door Gedeputeerde Staten zou wor den goedgekeurd. Uit hetgeen daarop werd ge t. i' >oif-r (Novelle naar het Hoogduitsch). (Vervolg.) .22, Hoewel Felix overtuigd was, dat de president zeer gemakkelijk iederen vorm aannam, waar het zijn voordeel goldt, toch vreesde hij, dat zijn pi egoïsme zijn kind die richting zou doen aanne- itafl inen, die hem in dezelfde mate aanzien en waar- digheid verschafte, als hij de opgeruimdheid en 'li het kinderlijk vertrouwen van het meisje aan den duisteren geest dezer strenge leer opofferde. Hij dacht (dus ernstig aan zijne reis naar M. en nauwelijks had hij dit voornemen opgevat, toen fiilfler onverwacht eene omstandigheid plaats greep, -/ die hem nog meer daarin versterkte. la: De president deelde hem namelijk mede, dat jjJ hij binnen zeer korten tijd tot een tweede huwelijk ïyp-' zou overgaau, zoowel om zich eene levensgezellin als zijne dochter eene moeder te schenken. Zijne keuze was op de rijke, kinderlooze weduwe van een landeigenaar gevallen, wier naam Felix dikwijls gehoord, doch, die hij echter nooit gezien had, hoewel zij tot de hekenden zijner moeder behoorde. Was hij reeds ernstig bezorgd aangaande het gemoedsleven en de geestelijke ontwikkeling der kleine Anna, zoo werd die bezorgdheid nog vermeerderd, door de vrees, dat het kind, ver wend als zij was, door de trouwste, teederste moederlijke liefde, naast den kouden ernst des vaders ook wellicht nog de veroordeelende hardheid eener stiefmoeder te verduren zou hebben. Hoe gaarne hij nu ook dadelijk vertrokken war», om heteenige wezen, wat hem toebehoorde, liefde en vreugde, en zooverre dit mogelijk was ook bescherming te verleenen, zoo moest hij ech ter eerst de begonnen werkzaamheden, die teveDS drongen, voleindigen. Daarmede verliepen eenige maanden, en de president, die hij kennis gegeven had van zijn terugkomst, was reeds bijna drie maanden ge huwd, toen Felix in Dnitschland aankwam. Het was reeds schemeravond toen hij het ouder lijk huis, zooals hij het uit oude gewoonte noemde, bereikte, en den tegenzin tegen den droefgees- tigen, duisteren geest, die daarin heerschte, het vooroordeel tegen de vreemde die de plaats zijner moeder bekleedde, die hij zoo vurig bemind en vereerd had, waren gedurende de reis zoo groot geworden, dat hij bijua aarzelend binnentrad. Hoewel de schemering allee in de bovendien eenigszin8 donkere vestibule in schemerdonker hulde, zoo was toch een enkele blik op de hooge gestalte van deu broeder voldoende, om hem te herkennen en niet vreugdegejuich vloog het kleine meisje in zijne geopende artneu. Haar hartstoch telijk gevoel verbrak op eens de kunstmatige be daardheid dien men over haar trachtte te versprei den, het kind lachte en weende in éen adem, noemde hem met duizende vleiende namen en liet hem niet los uit hare stormachtige omhelzing. Eerst toen zij in de kamer waren en de deur achter hen gesloten was, vond zij woorden voor andere gedachten, want zij riep met klaarblij kelijke vreugde: „Wij zijn geheel alleeD, Felix, papa is op reis en mama maakt visites." „Gij, kleine, lieve schelm," antvroorde hij. „Gij laat bezinning noch bij adem komen, u dan zoo zeer over mijne terug mij niet tot verheugd ge komst „O, Felix! Felix!" riep plotseling begon te weenen naar u verlangd heb, hoe treurig ik was, niet alleen om onze zalige mama, uiaarom ik weet zelf niet wat." Hij trok haar op zijn knie en zag haar bezorgd antwoord, bleek dat daaromtrent wel niet officieel eenige zekerheid kon worden gegeven, maar dat er toch redenen bestaan om te verwachten, dat tegen het besluit geen bezwaar zal woeden ge maakt. Het voorstel werd daarop bij acclamatie aangenomen, en mitsdien bepaald,, dat de uiteen zetting van in de gemeentekas aanwezige gelden zal plaats hebben „tot een maximum van 500,000, tegen onderpand ter waarde van de af te geven sommen, met een surplus van 20 percent, van certificaten Nederl. Schuld of andere effecten, waarvan de rente door den Staat der Nederlan den voortdurend is gewaarborgd, alsmede van obligation van Nederlandsche provinciale bf ge- meenteleeningen en verder onder waarborg, gelijk ter beurze te Amsterdam en Rotterdam plaats vindt." "i De gemeenteraad van Maastricht hpeft in zijne jongste vergadering besloten, om, met het oog op de vele uitgaven voor het middelbaar onderwijs, liet dagelijks bestuur te machtigen met de Rqgee,- ring in overleg te treden, omtrent de overname van de Hoogere Burgerschool alhier. In het Indische Weekblad van het Regt, WoWt ernstig geklaagd over de „onbarmhartige wijze," waarop in onze koloniën de preventieve gevan genis wordt toegepast. Men martelt er de delin quenten letterlijk ten bloede door. Laatstelijk werden twee rijke Chineezen, die onnadenkend voor niet meer dan ƒ7 opium ingevoerd, en daar door ons prachtig „monopolie" geschonden had den, maanden en maanden in voorarrest gehou den, niettegenstaande zij alle mogelijke waarhor- gen aanboden. Een hunner stierf in den kerker; de tweede werd ten slotte, na drie vruchtëloozo pogingen om de vrijheid te erlangen, tot ƒ100 boete veroordeeld. Men schrijft uit Winkel (Noord-Holland)- aan het Vaderland: „Hier ter plaatse, waar ook de onteigening van longziek vee voorloopig tot 1 Juli a. s. gestaakt is, hebben, ter voorkoming zooveel mogelijk van uit breiding dier ziekte door besmetting, vele veehou ders zich schriftelijk tegenover elkander verbonden, om, in geval van longziek vee onder hun vee, dat aangetaste vee zoo spoedig mogelijk, met inachtneming der wettelijke bepalingen, te doen slachten. „In plaats der door het Rijk te verstrekken vergoeding wegens onteigening, assureeren de contractanten elkander over en weer een ver goeding van 100 voor elke koe of vaars en ƒ50 voor elke pink, terwijl ook nog het vleesch en de huid ten bate blijft van den eigenaar van het geslachte beest. „Men wenscht zeer, dat de Regeering spoedig de krachtige hand aan de uitroeiing ook der long ziekte slaan zal, en meent dat tot zoolang, der gelijke overeenkomsten zeer aan te hevelen zijn." Te Antwerpen is overleden de heer J. F. Loos, oud-burgemeester, oud-afgevaardigde voor het liet kind terwijl het „als gij wist, hoe ik in het gloeiende gezichtje. „Maar Annaatje, gij had toch papa, die u zeer lief heeft en vele kleine vriendinnen, en alles wat een klein meisje be- geeren kan." „Ja, ja" zeide zij, „dat weet ik allemaal, Felix, en dat ik dat zoo weinig bedenk, dat is liet juist, dat zegt Domine Buolt mij alle dagen." „Wie is die Domine Buchr" vroeg hij eenig- zins verwonderd. „O, de nieuwe predikant van de St. Georgskerk, die hier dikwijls avoiidoefeniugen houdt, en mij godsdienstig onderwijs geeft. Hij zegt mij altijd hoe zondig eD lichtzinnig ik hen, en dat moet ook wel waar zijn, want ik denk niet altijd aan God, maar sedert hij ons voor omtrent een jaar zeide, dat God mama weggenomen had tot straf voor onze zonden, o Felix, sedert dien tijd hen ik toch zoo treurig en bedroefd. Ik had haar zoo lief, en als ik nu bedenk, dat het mijne schuld is, dat zij in het graf ligt, dat zij nog bij oris kon zijn, als ik braaf ware geweest, dan denk ik altijd dat ik mij dood moet schreien." Een diepe verontwaardiging vertoonde zich op Felix gelaat en na een oogenblik stilzwijgen, zeide hij, terwijl hij het hoofd zijner zuster vaster aan zijne borst drukte; „ik ken die domine Buch niet, hij uiag verstandig en geleerd zijn en in veel dingen gelijk hebben, maar hierin dwaalt

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1