iV. 3369 en. k Donderdag A°. 1&71. 2 Februari. Feuilleton van liet „JLeiciscli Dagblad". DE FAM1LIE-JUWEELEN. jn, it- LHw boütj l. de; LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze f.ourant wordt dagelijks, aet uitzondering van Zon- en Feestdagen, ïitgegeven. PR I.I S DER AUVERTKNTIEN Voor iederen regeln.15. Grootore letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. i uj, ibnl/JW Lelden, 1 Februari. De uitslag der verkiezingen te Assen en te Dordrecht die ons hedenmiddag per telegraaf toe kwam, "is in het voordeel der liberale partij 'A-uitgevallen. Die uitslag is zeer verblijdend en te opmerkelijker met het oog op de jongste poli tieke omstandigheden in ons land. Hoogst gewich- -tig is Vooral de uitslag in het hoofdkiesdiitriot Dordrecht, waar de nederlaag van conservatieven en anti-revolutionnairen, schier verpletterend is. jy We laten hier den uitslag volgen: Hoofdkiesdistrict Dordrecht. (In de plaat» van den heer Mr. P. Blussé, thans Minister van Fi- nanciën.) Uitgebracht 1378 geldige stemmen. Gekozen de heer J. P. Bredius (liberale can- didaat) met 767 stemmen. De heer Mr. G. A. De Raadt, eveneens candidaat der liberalen, bekwam 204 stemmen. De heer Gefken, candidaat der 0,11 anti-revolutionnairen en conservatieven, slechts 397 stemmen. Hoofdkiesdistrict Assen. (In plaats van den heer Mr. J. R. Thorbecke, thans Minister van Binnen- landsche Zaken.) Uitgebracht 1040 stemmen, -blanco 11 biljetten. Gekozen de heer Mr. H. J. Smidt, griffier der - Provinciale Staten van Drenthe, (liberale candi daat) met 581 stemmen. - i Hedenmiddag te twee uren werd in het loge- ment „den Burcht" eene bijeenkomst gehouden van belangstellenden in de oprichting van het Harmonie-Gebouw. Die bijeenkomst had echter een geheel ander doel dan vroegere vergaderin- gen over deze zaak. Gelijk de voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer Prof. Boogaard, zich bij zijn inleidend woord lot de vergadering - uitdrukte, was het doel nu, te beramen wat hen, die zich vroeger vereeuigd hadden om een Harmonie-Gebouw te stichten, te doen stond naar - aanleiding van het aanhangig plan van Burge meester en Wethouders tot verbouwing van de Stads-Gehoorzaal. Was het plan om binnen Leiden een groot gebouw op te richten, ten einde daarin alles te doen plaats hebben, reeds door de daar- - stelling van tlusis Sacrum, zoo niet. den bodem ingeslagen, dan toch, althans voor particulieren, bemoeielijkt, en kwam daarbij tot overmaat van - ramp de verplaatsing van het Leesmuseum, dat in - het Harmonie-Gebouw had kunnen komen, naar een zeer welingencht gebouwhet plan van Burgemeester en Wethouders was van dien - aard, dat 't thans voor particulieren een onbe- - gounen werk zou zijn om te trachten een Harmo nie-Gebouw tot stand te breugeu. Het voorloopig bestuur heeft zich toen af- gevraagd of het niet verstandiger zou zijn het oorspronkelijk plan, zoo niet op te geven, dan toch steun te schenken aan het plan van het gemeentebestuur. Dit toch zou de goede zaak die in de bedoeling van de voorstanders van een harmonie-gebouw lag bevorderen en kwam het onverhoopt niet tot stand, dan zou er nog altijd gelegenheid zijn het oude plan weder op te vatten Met het oog hierop meende de voorzitter der aanwezigen, de vraag te moeten onderwerpen, of het niet goed zou zijn, dat de belangstellenden in een Harmonie-gebouw zich bij adres tot den raad zouden weuden om aan het aanhangig voorstel adhaesie te schenken. Om daarover beter te kunnen beslissen deed de gemeente-architect, de heer Schaap, uitvoerige mededeelingeu, die der aanwezigen op de hoogte van het bouwplan stelden. We hopen spoedig omtrent dit plan een en ander in dit blad pu bliek te kunnen maken, zoodat we ons thans bepalen tot bovenstaande vermelding. Nadat de heer Schaap zijne taak volbracht had en over de plannen eenige discussie was gevoerd, onderwierp de heer Prof. Boogaard een concept-adres tot adhaesie aan het plan van B. en Ws. aan de vergadering. Dit adres nog niet voor publiciteit vatbaar, zal nader door ons medegedeeld worden. Voor heden volstaan we niet bekend te maken, dat de aanwezigen het concept-adres, tot welks on- derteekening de gelegenheid zal worden openge steld, goedkeurden, onder uitdrukkelijke bepaling echter dat het adres zal Uitgaan van hen die zich vroeger vereenigd hadden om een harmonie- gebouw te stichten; eene bepaling die wel uit het concept-adres bleek, maar op eene wijze die de goedkeuring der aanwezigen niet wegdroeg. In eene nadere vergadering zal uitgemaakt worden of het voorloopig bestuur zijn mandaat al of niet zal nederleggen. We vestigen de aandacht der ingezetenen op het concert van het muziekkorps der Leidsche dd. schutterij, dat morgenavond, ten voordeele der algemeene armen dezer stad, in den Schouwburg zal worden gegeven, ook met welwillende mede werking van onzen voormaligen stadgenoot, den verdienstelijken solo-pistonuist Froschart. Het hij uitstek barre jaargetijde, dat op onze armen schrikbarend terugwerkt, maakt der gelijke pogingen om leniging in den nood aan te brengeu hoogsi aanbevelenswaardig; ieder werk in die richting verdient krachtige ondersteuning. We verwachten dan ook dat onze ingezetenen door eene talrijke opkomst, krachtig de liefdadige bedoelingen zullen bevorderen van hen die daartoe het iniatief hebben genomen. Velen veroordeelen dergelijke uitvoeringen, op grond dat de algemee- nen armen weinig gebaat zijn met hetgeen daarvan aan iedere gezindheid wordt afgestaan. Maar we meenen toch te moeten opmerken, dat indien alle iogezetenen die meening waren toegedaan, alle pogingen, om op eene of andere wijze iets voor de armen te doen, ten slotte vrachteloos zouden worden, terwijl toch het spreekwoord altijd waarheid blijft, dat vele kleintjes eene groote maken. Na afloop der uitvoering, welke gisterenavond door het muziekgezelschap van het Studenten corps, Sempre Crescendo, werd gegeven, is den be roemden violist Wilhelmy, die zich daarop had doeD hooren, aaD het Hotel Lion d'or eene sere nade gebracht. U: het Politieblad blijkt, dat in den avond van 23 .anuari jl. alhier is ontvreemd een blikken doos waarin zich onderscheidene gouden en zil- rerei voorvyerpen bevonden, en onder anderen ook irie stuks 4 pCt. Obligatiën Rusland, 1867, Nicdai-spoorweg, ieder groot 20 pd. st. Di Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebe- stutr alhier, doet te weten, dat aan den Ontv. der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 27sten dezer uiaand, invorderbaar verkaard kohier der grondbelasting op de ge- bouvde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1871, en dat ieder verjlieht is zijnen aanslag, op den bij de Wet beptalden voet, te voldoen. Wijders worden den ingezetenen herinnerd de bepilingen der Wet van den 26stën Mei 1870 [Stadsblad N°. 82), en wel bepaaldelijk airtikel 38, dat van alle stichtingen, herbouwingen, bij- of opbouwingen, of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der wet vallende, na de afkondiging dezer wet voltooid, de belanghebbenden verplicht zijn aangifte te doen, binnen drie maanden, na de geteele of gedeeltelijke ingebruikstelling der ge bouwen, bij het bestuur der gemeente, waar de eigendommen gelegen zijn en waarvan aan hun een schriftelijk bewijs zal worden afgegeven, ter wijl Tan alle voornoemde gebouwen, met betrek king tot welke binnen gemelden termijn geene aangifte is gedaan, de aanspraak op vrijdom of vrijdom van verhooging van grondbelasting ten deele of voor het geheel zal vervallen; dat voor de gebouwen; die vóór het in werking treden der voormelde wet in gebruik gesteld zijn en waarvoor geene aangifte naar art. 7 der Wet van 24 April 1843 Staatsblad N°. 14), is gedaan, terwijl de daarvoor bij dat Wetsartikel vastge stelde termijn alsdan nog niet is verstreken, eene aangifte op den voet van voornoemd artikel 38 der Wet van 26 Mei 1871) zal kunnen geschieden binnen drie maanden na het in werking treden 'dier Wet, zijnde geweest den eersten van deze maand. Gisteren heeft te '«-Graven hage ten overstaan van den notaris C. J. Van de Watering de ver loting plaats gehad van kunstwerken, aangekocht voor den 12den jaargang der tweede serie van de Kunstkromjk. De uitslag daarvaD is, wat de hoofdprijzen betreft, dat getrokken is: Eëne wit Albasten Pendule, rijk met zilver gemonteerd, op N°. 952. Een massief zilveren Champagne-bokaal met ornamentwerk op N°. 1065. Een Portwijn-Karaf niet zilver georneerd op N°. 84. Een zilveren Statuette van Diana, op zilveren grond en zwart marmeren Toetstuk, op N°. 469 Eén kristallen Sigarenkist met zilver gemonteerd op N°. 511. Een geheel zilveren Inktkoker met Hollandschen matroos op N". 368. Een Schilderij van Simon Van den Berg, voorstellende: ,/Een Boerenerf", op N". 152. Een Schilderij van B. Te Genipt, voorstellende: „Oorlog en Vrede", opN'. 638. Een Schilderij van mejufvrouw Adriana Haanen, voorstellende: „Bloemen", op N". 640. Een Schilderij van F. E. Lintz, voorstellende „Naar Huis", op N°. 276. Een Schilderij vanl.J. Schenkel, voorstellende: „Een Kerkgezicht", op N°. 984. Een Schilderij van J. A. Canta, voor stellende: „Figuren", op N". 1126. Een Schilderij van P. G. Vertin, voorstellende „Een Stadsgezicht", op N°. 1080. Een Schilderij van dezelfde, voor stellende: „Een Stadsgezicht", op N°. 988. Een Schilderij van L. F. H. Apol, voorstellende: „Een Landschap", op N'. 920. Een Schilderij van Ch. Leickert, voorstellende„Een Strandgezicht", op N'. 1106. Een Schilderij van G. L. Kiers, voorstellende „Een Watergezicht", op N°. 1127. Een Schilderij van A. Hulk Jr., voorstellende: „Een Geldersch Landschap", op N°. 426. Nog zijn prijzen te beurt gevallen aan de Tolgende nummers: 4, 82,- 53; 68, 78, -93, 98, 112, 129, 139, 157, 170, 189, 199, 202, 203, 208, 216, 217, 229, 232, 236, 254, 272, 292, 306, 826, 329, 335, 336, 350, 357, 409, 410, 415, 427, 428, 441, 448, 480, 483, 496, 523, 525, 566, 671, 574, 580, 582, 584, 595, 599, 607, 609, 610, 617, 648, 667, 698, 724, 738, 742, 744, 746, 754, 767, 772, 782, 823, 828, 832, 857, 873, 895, 911, 918, 930, 943, 944, 948, 950, 966, 968, 9S5, 987, 990, 995, 998, 1007, 1029, 1035, 1037, 1041, 1043, 1054, 1073, 1086, 1088, 1092, 1101, 1119, 1137, 1162, 1172, 1173, 1191 en 1194. Aan de overige Nummers is ten deel gevallen een oorspronkelijk en geheel nieuw boekwerk van een Nederlandsch schrijver. De prijzen wor den in den loop der maand Februari aan de winners voor hunne rekening en risico toege zonden. De voortdurende oorlog tusschen twee naburige Rijken en de onzekerheid, welke gevolgen daaruit kuunen ontstaan, maken het noodzakelijk, dat aaD de goede samenstelling en oefening der schut terijen, inzonderheid van de korpsen van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, krach tens art. 4 van Zr. Ms. Besluit van 19 Juli 1870 (Stbl. n°. 121) opgericht, krachtig de hand worde gehouden. De overweging hiervan heeft, met het oog op den aanvang van de jaarlijksche oefeningen der dienstdoende schutterijen (1 April) aan den Mi nister van Biunenlandsche Zaken aanleiding ge- geveD, de aandacht van 's Konings Commissaris sen op deze aangelegenheden te vestigen. Terwijl de staking der buitengewone^opkom- sten en het vrij laten van werkelijke dienst der manschappen, tot de reserve behoorenda, van kracht blijven, verzoekt de Minister een nieuwen sterktestaat door de kommandanten der schutte rijen te doen opmaken van den ingevolge Zr. Ms. besluit van 19 Juli jl. samengestelden eersten ban. Door het Departement van Oorlog zullen maatregelen genomen worden om, in geval van mobilisatie, de eventueel ontbrekende kader» der schutterijen aan te vullen. Id de eergisteren gehouden gemeenteraadszit ting te Arnhem is aangenomen het voorstel van de Werkmans-Vereeniging „Arnhem" om voor een i r (Novelle naar het Hoogduitsch). Vervolg.) Het is reeds zoolang geleden, dat ik hier geweest ben, dat ik moet vreezen dat hij het weinige welwillendheid voor mij verliest, als ik mij 'niet eindelijk eens in zijn geheugen terug roep, eti ik zou toch ook gaarne willen, dat hij wist, dat wij menschen hem niet zoo geheel uit ónze gedachten verbannen, als hij ons." Een oogenblik zag de oude man hem met een soort van wantrouwen aan, maar liét verdween spoedig voor zijn ópen eerlijk gelaat. „Zeker zal mijnheer de chevalier u ontvangen, mijnheer de baroD, hij kan het wel niet zoo uitdrukken, maar het doet hem toch genoegen, als hij ziet, dat men nog aan hem denkt. Hij kan het niet ver dragen met menschen om te gaanmaar hij ver heugt zich toch over het welzijn dergenen, die1 tem eens nader bestonden en den dood der arme genadige vrouw heeft hem dieper geschokt, als men zou gelooven. Toen heb ik gemerkt, dat hij toch nog wist, wat het zeggen wil, den eenigen niensch te verliezen, die men liefheeft. Ik bedoel, den eenige persoon die hem lief heeft en zijns gelijken is," voegde hij er bij, „want ik houd ook zeer veel van hem." „Zeker, zeker, gij oude, trouwe ziel," riep Felix getroffen door de onopgesmukte bekentenis van een schoon, heilig gevoel, dat reeds zoovele jaren bewezen was en nog niets in kracht en reinheid verloren had. „Oom gevoelt zonder twijfel diep, wat hij aan u heeft, en al spreekt hij er wellicht niet van, zoo is het zeker omdat u dat geen meusch kan looDen. Toen mijne moeder in haar laatste oogenblikken ook haren broeder indachtig was, heeft zij God gebeden, dat hij u bij hem zou laten, totdat zijn einde daar is, en dat Hij het u loone met vrede en vreugde." „Amen," zeide de oude man, dien de tranen in de oogen waren gekomen, op zaehten toon, „zoo moge God het maken. Gij weet niet, mijn heer de baron, hoe goed of het doet, als er nog iemand iD de wijde wereld aan ons denkt; „het is al te treurig zoo geheel en al van alle menschen uitgesloten te zijn, men weet op het laatst niet meer, hoe men te moede was, toen men nog onder hen leefde en met hen gevoelde en zich verheugde. Maar ik babbel weer te lang, ik zal u bij mijnheer de chevalier aandienen." Hij opende de deur van hetzelfde salon, waarin hij Felix reeds als knaap had gebracht, maar liet hem geen tijd, om zich aan zijne overpein zingen over te geven, en keerde reeds na verloop van weinige minuten terug om den jongen man mede te deelen, dat zijn oom hem boven in zijn woonvertrek wachtte. Met een eigenaardig gevoel ging Felix de trap pen op, waarup hij zich als kind met een klop pend hart gen aagl had en waar hij zooveel won derbaars gezien had. De welbekende kamers waren gesloten, Martin opende eerbiedig de deur van de voorkamer die Felix nog nimmer had betreden. Zijn oom zat in een gemakkelijken stoel dicht bij het venster, dat op den tuin uitzag, het andere dat aan den weg lag, was van binnen met een zwaar gordijn bedekt; een tafeltje met couranten en boeken bedekt, stond naast hem eD voor het raam stonden eenige fraaie bloemen in potteo. De chevalier was, in de twaalf jaren, dat Felix hem niet gezien had, zeer vervallen, hij zag, er, hoewel hij nauwlijks zestig jaren telde, als een zeventigjarigen man uit. Hij was echter met zeer veel zorg gekleed, overeenkomstigzijne jaren, maar zeer smaakvol en elegant alsof hij nog altijd in de wereldstad Parijs woonde. Hij stond op, ging zijn neef eenige stappen tegemoet, om hem de hand te reiken en heette hem hartelijk welkom; maar toch lag in alles wat hij sprak meer be leefdheid dan hartelijkheid. Hij luisterde overi gens toe, toen Felix hem van het leven en sterven zijner moeder verhaalde, van zijn beroep en zijne reizen, en vlocht er zelfs ineenige belangwekkende opmerking bij in. Het weinige dat hij sprak, getuigde van rijke ervaring, diepe menschenken- uis, en grondige kennis, en Felix, die iiualseen man dien man tegenoverstond, die nu zijn leven had leeren kennen met zijne donkere diepten vol berouw en vertwijfling, stond zijn oom nu veel uader als toen hij een knaap was en de onbegrepen droefgeestigheid des chevaliers een pijnlijken en onaangenamen indruk op hem maakte. Toen Martin hem des avonds op zijne kamer bracht keerde het gesprek natuurlijk weder op den chevalier terug en de jonge man \erheugde zich, dat hij hem na verloop van zoovele jaren schijnbaar krachtiger eu vooral helderder van geest en bedaarder gevonden had, als hij zich had voorgesteld. De oude dienaar schudde droevig het hoofd „Acb, mijnheer de baron, dat is alles slechts kunstmatig en schijnbaar, al spreekt hij vrien-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1